Valkenburgs beruchte nachten: tot 11 uur... LAGERHUIS STEUNT WILSONS PLANNEN Ochten maakt van k' konijn olifant Onvruchtbare basis voor happenings ft „PLAAG" BLEEF UIT 7 VERBODEN LIEDJES ZIJN POPULAIR RIJKSPOLITIE HEEFT WIND ERONDER (Van een onzer verslaggevers) J^E beruchte nachten van Valkenburg zijn 's avonds om elf uur afgelopen! Het blauwachtige schijnsel van lantaarnpalen en veelkleurige neonreclames verlichten flauwtjes uilgestorven straten. De cafe's rond het Grendelplein. Valkenburgs Place Pigalle, zijn gesloten. De rieten en ijzeren stoeltjes van de terrassen zijn in een donkere hoek op elkaar gestapeld. In het schemerige licht van een paar lampen veegt het personeel, verveeld en vermoeid na de bouwvakkers-invasie, de sporen van de afgelopen dag op een hoop: glasscherven, peukjes, schillen en papier. Bedrijfsleider Van de Europa- Camping: hier zijn nooit onge regeldheden. LICHTENVOORDE - Gistermi<le.jg i* de elfjarige I. B. J. Mols uit Lichten voorde door een auto aaneci den °n v het leven gekomen. De jon d® auto gegrepen toen hij Pen, vanachter a K"- wwiteken. VALKENBURG slaapt! De slan ke gedenkzuil aan de voet van de steile Cauberg, in de afgelopen week enkele malen centium van imitatie-happenings, staat er triest en verlaten bij. Waar zijn de no zems en pseudo-provo s, die van het Zuid-Limburgse toeristencen trum een paar keer voorpagina nieuws hebben gemaakt? Er zitten er een stuk of vijf in een onsmake lijke snackbar, waar een serveer ster, die tenminste even bejaard als omvangrijk is, in ruil voor twee kwartjes in haar vettige hand, een schamel zakje patat over de toon bank geeft. Het is er een troosteloze bedoening, een onvruchtbare basis voor nachte lijke uitspattingen. Over hei natte as falt glijdt bijna onopvallend een don kerblauwe politiewagen voorbij. Het langharige gezelschap, gehuld in broe ken van onduidelijk dessin en jacks van goedkoop imitatie-suède, kijkt de auto met van alcohol wat glazige ogen na, maar reageert niet. Het is duide lijk: de amateurs hebben hun avond niet. De miezerregen houdt verreweg de meeste vakantiegangers in de sfeer loze pensionkamers. Onder het genot van één kopje koffie per avond zitten daar meer-dan-zilveren echtparen hu meurig naar elkaar en naar het Duitse televisieprogramma te kijken. Geen kijkers dus, op deze regenachtige, kil le zomeravond. En dus ook geen hap pening. Geen arrestanten in cellen geen processen-verbaal. De rijkspoli tiemannen mogen dat wel, zo'n rustig avondje... VOLLE KRACHT Een paar straten verder woedt de vakantie-orkaan echter op volle kracht. In Victoria, waar Betsie en Jo, gevoed door cognac en bier, onvermoei baar hun repertoire platvoerse meezin- gertjes door de rokerige zaal schallen, manoeuvreren bezorgd kijkende obers hun volle dienbladen tussen transpire rende ruggen en zwaaiende armen door. De stemming stijgt mèt het aan tal glazen bier, dat vaardige handen als feilloos functionerende machines uit de glimmende pompen tappen. Het is er tropisch warm. De vakantie truien en colbertjes gaan uit, de strop dassen omlaag en de mouwen omhoog. Het feest, avond aan avond zonder veel fantasie, maar met veel enthousiasme herhaald, gaat naar zijn climax. Aan een tafeltje vlakbij de muziek zit een groepje Groningers. Vaste klanten ken nelijk. want ze kennen alle liedjes al uit het hoofd, ook de „verboden lied jes", die Betsie en Jo tegen een rond- je-voor-de-muziek als vergoeding, op „speciaal verzoek" spelen. Na tien pilsjes zijn de Groningers niet meer te houden. Ze springen van hun stoelen en beginnen onvast ter been en vol goede moed te dansen. Hun bierglas klemmen ze in hun onberekenbaar zwaaiende handen. Voor de rest van de bezoekers is dat het teken in te haken en tot slui tingstijd mee te deinen en mee te brul len. Betsie en Jo obligaat hun kunst tanden bloot lachend riskeren een bekeuring van de politie, als ze voor de zoveelste keer over de (op de index staande) „Schuiftrompet" zingen. Maar er komt geen politieman binnen. Wel rijden af en toe twee politieruiters langs, maar die horen en zien niets! VOLKSLIED Tegen sluitingstijd komen ook de Friezen los. Na vijftien biertjes staan ze plechtig op, als Jo het Friese volkslied inzet. Er komen dronke- manstranen in hun ogen, terwijl ze schommelend salueren. De nog altijd rondspringende Groningers vinden dat zo'n prachtig gebaar, dat ze de Friezen amechtig om hun schouders vallen. De verbroedering is compleet. En daar moet dan weer gauw op gedronken worden. Het kan nog net, want het sluitingsuur nadert snel. Als de laatste rumoerige bezoekers buiten de deur zijn gewerkt en de meeste lichten gedoofd, maakt de rood aangelopen kastelein zijn kas op. Hij i heeft wéér goede zaken gedaan. De obers overzien zuchtend het slagveld' van plassen bier, omgevallen glazen en I op de ruige matten uitgetrapte peuken. Ze beginnen aan hun laatste etappe. Als ze daarna snel naar huis gaan, is het stadje in diepe rust. De klok wijst twee uur aan! Burgemeester S. Breekpot (52). die geschiedenis maakte door 28 liedjes van Johnny Hoes te verbieden, slaapt dan al ontspannen. Hij heeft moeilijke weken achter de rug. waarin zijn naam en die van zijn gemeente een flinke knauw hebben gekregen. De moeilijk heden met de provootje-spelende jeugd j uit het westen l^jkt overwonnen. Del rijkspolitie in Valkenburg (18 man) heeft versterking gekregen van 23 man rijkspolitie van elders. Zij hebben op dracht, als het nodig is „er verstandig op los te slaan". „Ik wil niet dat onze vakantiegangers door een troep schooi ers uit de slaap worden gehouden. Na tuurlijk houd ik rekening met de uitge laten vakantiestemming, maar als daar mee het plezier van duizenden gasten wordt vergald, moet de politie corrige rend optreden." ROTZOOI De recente relletjes hadden geen ge organiseerd karakter; zij werden beslist niet geëntameerd door naar het zuiden afgezakte provo's uit de hoofdstad, hooguit door één of twee van hun geestverwanten uit Maas tricht. Burgemeester Breekpot. na een gulzige slok uit zijn glas (Limburgs) bier: „De jongelui van tegenwoordig hebben teveel geld opzak en ze ken nen hun eigen dorst niet. Het gevolg is, dat ze hinderlijk worden en rot zooi gaan trappen." En de kijkers dan? „Het publiek jkomt 's avonds opgewarmd uit de café's en gaat niet regelrecht naar huis, als er wat te zien valt Er zijn een paar bezoekers bij een happening gepakt. Na een nacht in de cel waren ze zo klein als een erwt. Waarom ze waren mee gaan doen, .konden ze niet vertel len. Ze hadden wat gedronken, het was zo gezellig geweest en toen was het als vanzelf begonnen..." Valkenburg leeft van de bloeiende toeristenindustrie. Daar mag niet de klad inkomen! Burgemeester Breekpot staat strijdvaardig op de bres: „De va kantiegangers vinden hier gelukkig nog de sfeer van gemoedelijke gastvrij heid. Er zijn mensen, die hier al voor de dertigste of veertigste keer komen." Door snel en doeltreffend in te grij pen heeft de politie tot nu toe erger kunnen voorkomen. De burgemeester is niet zuinig met complimenten om haar werk te prijzen. „Er is hier een politie man gedetacheerd, die, als hij. op zijn motor naar zijn huis in Eindhoven rijdt, soms vijftig processen-verbaal bij zich heeft om uit te werken. Kijk, voor zo'n man heb ik nou respect!" ZINNEPRIKKELEI\D Over de spottende kritiek op het verbod van 28 liedjes van de (Lim burgse) Johnny Hoes is burgemeester Breekpot in zijn wiek gescholen. Hij beseft, dat hij daarmee een Impopulai re daad heeft begaan, maar hij heeft er geen spijt van. „Dieliedtes zijn ordeverstorend en zinneprikkelend. Het is een schandaal, dat deze muzika le pornografie wordt toegelaten. Hoe kunnen zulke smerige en dubbelzinni ge liedjes toorden getolereerd? Wat de thuis lezen of zingen interes seert me niet. maar als ze in het open baar die liedjes brallen, vak itc hen ii de kraag. Ik val niet op een kleinig heidje dood. maar het is wel mijn plicht in een geval als dit in te grij pen. Ik heb, vooral uit Duitsland, vele persoonlijke reacties gekregen, waar uit blijkt, dat er daar ook snel wat moet gebeuren. En bij dat alles komt nog, dat de caféhouders in Valkenburg blij zijn. dat ze nu van die liedjes verlost zijn." Uit opmerkingen van kasteleins blijkt overigens het tegendeel. Zij zijn helemaal niet gelukkig met de Breek- pot-index. Een kastelein vertelde: .Als de stemming in de zaak daalt, zet ik gauw die plaat van het „Komkommer- tje" op en dan kunnen de m< uurtje tegen." En de buffet juffrouw van de Metropool Bar zei: „Ik vind dat verbod misselijk. Als ik Pscudo-prooo's in Valkenburg op het trottoir voor écu van de zeer vele souvenirwinkeltjes. De nachten van Valkenburg be perken rich hoofdzakelijk tot het feesten in Victoria onder aan voering van Betsie en Jo, bekend om hun repertoire van platvloers# meezingertjes. Meerderheid slechts 52 stemmen de bewuste platen in de jukebox had, zou ik ze met opzet draaien..." VVV-directeur M. A. J. Voncken (64) reageert, met het einde van het vakan tieseizoen al in zicht, vrij laconiek over de opstootjes van de laatste dagen. „O- ver twee weken herinnert niemand zich er iets meer van. Relletjes als deze komen overal voor, in Zand voort, Sche- veningen en op Terschelling." Zich van zijn kwetsbare functie be wust, houdt de heer Voncken zich op de vlakte. Hij waagt zich niet aan een kwalificatie van de happening-makers. Voorzichtig, de kool en de geit sparend, zegt hij: „Die jongens spelen voor pu bliek. Als er geen mensen zijn, doen ze Positief denkt hij wèl over het ver bod van de hellende Hoes-liedjes: „Ik ben dertig jaar in de tropen geweest, ik ben dus niet preuts, maar die liedjes gaan veel te ver." Overigens las de VVV-directeur. evenals de burge meester. de bewuste teksten pas. nadat de politie een onderzoek had in gesteld... CAMPING Waar komen de oproerkraaiers van daan? Van de campings, weet ledereen in Valkenburg. „Maar niet van de Euro pacamping" houdt bedrijfsleider G. Cloosterman (34) op de winderige Cau berg vol. De veronderstelling ligt voor, de hand: dan van de tien andere cam pings in de buurt van Valkenburg, waar de exploitanten het met de ron- tróle niet zo nauw zouden nemen. De politie heeft van meer dan dertig, 'eugdige kampeerders de kampkaarten ingenomen. Dat betekende voor hen; een voortijdig einde van de vakantie. Enkele jongelui mochten Valkenburg) pas verlaten, als ze de door hen ge maakte schade vergoedden. Dat bleek geen bezwaar. Een jongeman, die een vuilnisbak door een spiegelruit had gesmeten, betaalde prompt tweehon derd gulden! In de Valkenburgse, door de toe risten zelf in ere gehouden kermis is de rust (voorlopig?) weergekeerd. Maar de beat blijft buiten! In de Scala-dan cing werden maandagavond zo'n vier honderd bierglazen, een aantal ruiten en een kleine dertig stoelen vernield fikse vechtpartij. Voor be drijfsleider P. G. Geenen (47) gaf dat de doorslag, zijn zaal niet meer voor beatfestijnen beschikbaar te stellen. Tot september bliift het podium voor „tango keizer" Malando en dienst or kest. Daar kunnen nooit stukken van komen! GUMMIKNUPPEL Onder het dikke wolkendek is de nacht duister. Betsie en Jo zijn on derweg naar hun huis in Hoens- broek. Ze hebben gelukkig eep lan ge nachtrust voor de boeg om de volgende avond weer de lolbroek uit te hangen. Na oen bijna voor) driekwart verstreken seizoen is daar langzamerhand inspanning' voor nodig. De exploitant van de Texas Bar zeult volle vuilnisbakken naar bui-j ten. Hy heeft een zware gummi. knuppel bij zich. Wie (ja, wie eigenlijk?) ook maar één voet naar de emmers uitsteekt, kan rekenen op een flinke klap, kondigt hy weinig hoopgevend aan. In het hotel schrikt de grijzende nachtportier schuldbewust wak ker. Het is even over tweeën. Hij reageert bijna verontwaardigd of de vraag of er nog wat te drinken is: Valkenburg slaapt, al urtn! LONDEN Met een meerder heid van slechts 52 stemmen heeft het Britse Lagerhuis gisteravond zijn vertrouwen in de regering uit gesproken en een conservatieve motie waarin de gang van zaken rondom het wetsontwerp voor be heersing van lonen en prijzen werd veroordeeld, verworpen. Meer dan twintig Labour-afge- vaardigden stemeden voor de mo tie en brachten daardoor de meer derheid van 95 stemmen waar over Wilson normaal beschikt, aanmerkelijk terug. Aan de stemming ging een lang- durig debat vooraf over het econo- i mische beleid van de regering, voor- namelijk het afkondigen van de loon- i en prijsstop. Na het bekend worden i van de uitslag van de stemming, die de meest ongunstige was voor labour na de verkiezingen van maart, werd i aan conservatieve zijde herhaaldelijk „aftreden" geëist. I De conservaieve oud-minister Joseph zei te vrezen dat door de regeringsmaat- I regelen een veel grotere werkloosheid zal 1 ontstaan dan de regering denkt. De leider 1 van de rebellerende Labour-leden, Foot, werd door de conservatieven uiteraard j luid toegejuicht na zijn aanval op de I nieuwe voorstellen. Foot drong er bij zijn kameraden op aan zich van stemming te onthouden. HU verweet de regering te trachten een debat te vermeden. Gisteravond heeft premier Wilson nog urenlang gesproken met achttien belang rijke Britse bankiers. Ze zijn het geworden over de noodzaak van het mijden van devaluatie. Premier Wilson hebben gezegd, dat er geen sprake is dat er een veranderlijke wissel koers voor het Pond Sterling zou worden ingevoerd. De bankiers zouden de wens hebben geuit dat de regering bezuinigt op de sociale diensten en uitgaven in het buitenland. AKKOORD Intussen heeft het Britse verbond van verlaten. werkgevers mlch gisteren akkoord ver klaard met de loon- en prUsstop. Voor zitter sir Manrlcc Lalng deelde na afloop van een bestuursvergadering mee dat deze steun van het regeringsbeleid on voorwaardelijk zal z|jn. hoewel de me ningen op de bijeenkomst nog verdeeld De directeur-generaal van het verbond. John Davies, verklaarde evenwel dat de werkgevers zich niet langer gebonden, zouden achten aan het gisteren genomen i besluit wanneer de loonstop de komende twee maanden niet doeltreffend bleek. Sir Maurice zei nog. dat het verbond eigenlijk de maatregel afkeurt maar reke ning had gehouden met de „ernst van da financiële crisis". De huidige moeilijkhe den waren volgens hem het gevolg \an het slechte economische beleid van de regering. Hij drong aan op uitstel ven het plan tot nationalisatie van de staalin dustrie voor een jaar en vestigde de aandacht van de regering op het feit dat de recente ve; soberingsmaatregelen voor al het bedrijfsleven, en niet zozeer de staatsuitgaven, treffen. Onderzoek naar optreden agent AMSTERDAM De officier van justi tie laat de rijksrecherche een onderzoek instellen naar het optreden van een poli tieagent tegen de 22-jarige student Caspa- ris Wouters op zaterdagavond 23 juli op het Loidseplcin, waar het die avond ru moerig was. De agent zou de student in zijn gezicht hebben geslagen. De student is met een beschadiging aan het netvlies van zijn rechteroog, waaraan hij zal moe ten worden geopereerd, vorige weck ln de oogheelkundige kliniek van het Wil- helminagasthuis opgenomen. een hartaanval overleden. Amerikaans# specialisten die gisterochtend uit Wash ington waren gekomen om de president te behandelen, kwamen te laat. Het con gres is bijeengekomen om een nieuwe president te kiezen. WASHINGTON Ex-president Eisenhower heeft gisteren het Walter Reedziekenhuis in Washington, waar bij een algeheel onderzoek heeft ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) OCHTEN Ze zeggen veel in Ochten. Ze zeggen zóveel, dat het dromende Bet uwe dorp aan de Waaldijk er even door in het nieuws kwam. „Konijnenplaag teistert dorp", schreven kranten en zelfs de radio nam het alarm over. Wie het gerucht verspreid de, weet niemand, maar heel het dorp heeft er dagen over ge praat. Een goede giap, zegt men nu op de politiepost aan de Mo lendam. Wie hem uithaalde, heeft succes gehad. Ochten kwam er midden in de (streek) belangstelling door te staan. Maar de passant, die in het dorpscafé De Koele Bron, nu nog durft vragen naar de konij nen, krijgt alleen een geamu seerde lach te horer. Maar ook zal iedere Ochtenaar moeten toegeven, dat hij er zélf ook dagen in geloofde. Geheimzinnige ge ruchten waren door het dorp ge gaan. Een zonderling uit een van de lage dijkhuisjes zou tientallen konij nen hebben meegebracht van de an dere kant van de Waal, waar hij op het land werkt Die zouden zich in het puin onder een woning hebben genesteld en zich zo snel hebben vermeerderd, dat een hele kolonie was ontstaan. Anderen wisten te vertellen 's avonds laat de rijkspoli- tiecommandant met zijn geweej door het dorp te hebben zien lopen om de d'eren te verjagen. En wcér anderen spraken over massa's krij gertje spelende konijnen onder de lantaarns in de hoofdstraat Friz en onaangeroerd slaan nu de jonge boerenkoolplanten sinds het gaas werd gespan nen in de tnoestuinen achter de huifjes aan de Arno'dus Jacobsstraat. Mevrouw Lenards cn haar buurvrouw Ven der Hei/den: 't viel allemaal nog al mee. t Kletspraat Maar op de politiepost zegt onomwonden: „Allemaal kletspraat. Van ren plaag is geen sprake. Zo te er nog zijn. worden de geruchten In stand gehouden door de bewoners van een vijftal huisjea aan de Arnol- dis Jacobussiraat Daar lopen ook wel konijnen rond. maar meer dan anders zijn het er niet. Konijnen worden hier altijd gesignaleerd. Meestal ala het Waalwater stijgt en de dieren uit het buitendijkse land bet dorp wor den ingejaagd." Als toevluchtsoord kozen ze dit maal de moestuinen achter de huisjes, waar de Jonge boerenkool- plantjes en de worteltjes para- dijsvoer waren voor de dartele eva- cué's. Mevrouw Rie Lenards en haar buurvrouw Cor van der Heijden: „we hebben er van de week hier een paar gezien en direct maar gaas om de jonge aanplant gespannen. Je weet immers nooit. En het is zonde van de boerenkool. Die eerste avond waren inderdaad enkele tientallen jonge plantjes uit de grond getrok ken. Maar sinds het gaas er staat is er geen konijn meer geweest." Het bleek een onneembare hindernis voor de voedsel zoekende dieren. Olifant Zelfs in de ..geruchtenstraat" van Ochten lijkt de rust nu weergekeerd. De invasie bleef uit. En over de sensatie-berich ten wordt alleen nog maar ge schamperd. Het dorp geeft graag toe: het maakte'van een konijn een olifant

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7