e Leidse Courant 54CHT CHINEZEN MOETEN NEDERLAND VERLATEN JAMIN TV-reclame 2 januari Commentaren Visum wordt niet verlengd WEINBER ZAL NIET WORDEN UITGELEVERD Reorganisatie NAVO V.S.-leger uit Europa Maaslloyd kan dieren (nog) niet kwijt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is gheblevan mfln hort in tegKenspoetT Donderdag 4 augustus 1966 47ste jaargang We»we HaajsT" Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,93, p.m 3.97, p.kw 11,90 Klachtendien^t bezorging 18.00 19.00 i Het geduld van de regering in de slepende Chinese zaak is uitgeput. Bikkelhard is nu de Chinese zaak waarnemer gezegd, dat de acht technici onverwijld Nederland moeten verlaten. K T -Mf* 'i Wat nu Het is een vraag die in heel officieel Den Haag wordt ge steld. Gisteravond, vannacht en vanmorgen, verbleven de Chine zen nog in het gebouw dat streng wordt bewaakt. In Valkenburg zijn ver boden liedjes populair on danks het verbod van burgemeester Breekpot. Zie pagina 7. Dominees kunnen liun tijd efficiënter besteden - pag. Kemmerk Het Rotterdamse Katen- drecht herbergt nog vele Chinezen. Deze China Town is een basis, van waaruit vele legale en illegale Chinese aktivitei- ten in Europa worden ontplooid. Smokkel en spionage, wie weet het precies En dan de ge heimzinnige dood van de Chinese ingenieur. (Zie pag. 5) ,We zitten nu loge bij de tv." Proef met „Schat" ivas leerzaam pag. Radio/TV (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond op duidelijke wijze zijn tanden laten zien. Op de acht tiende dag van het beleg van het Chinese legatiegebouw aan de Adriaan Goekooplaan is de tydelyk zaakgelastigde eindelijk bikkel hard te kennen gegeven dat de acht lastechnici, die hy verborgen houdt, het land zullen moeten verlaten. Hun visum, dat maandag j.l. verliep, en gedurende drie werd verlengd, zal niet voor de tweede keer voor een verlenging in aanmerking komen. lekend, volledig in strijd is met het inter nationaal gebruik-" Daaraan is toege voegd dat de Chinese vertegenwoordig ging ten volle verantwoordelijk is voor deze ontwikkelingen. Overigens hebben de Chinezen deze forse taal van Den Haag aan zichzelf te wijten. Dinsdag heeft de diplomatieke vertegenwoordiging namens de acht tech nici een schriftelijke verklaring op het ministerie van buitenlandse zaken aange boden, waarin geëist wordt dat aan de vermeende „onrechtvaardige situatie" on middellijk een einde komt. De waarschijnlijk verplicht verstoppertje spelende ingenieurs stellen zich waar schijnlijk even verplicht achter de „dui delijke uiteenzetting", die op 20 juli door het kantoor van de zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek in Neder land over de toedracht en de oorzaak van de dood van Hsu Tsu-Tsai werd gegeven. Voor vervolg zie pag. 6 De tijdelijk zaakgelastigde, die gistermorgen naar het Plein ont boden werd, is opnieuw meegedeeld dat de leden van de delegatie, die op 4 juli in ons land aankwamen om in Delft een internationaal las- congres bij te wonen, zich in over eenstemming met de Nederlandse wet dienen te gedragen. Dit houdt o.m. in dat zij zich aan het door de Haagse officier van justitie gelaste verhoor over de raadselachtige dood van ingenieur Hsu Tsu-Tsai zullen moeten onderwerpen de laatste wend op 16 juli j.l. dodelijk gewond voor een door een Chinees legatie lid bewoond pand aan de Prins Mauritslaan aangetroffen en dat zij zich aan paspoortcontrole noch douane-visitatie zullen kunnen ont trekken. Nogmaals en nu waarschijnlijk voor de laatste maal werd Shen Wei-liang duidelijk gemaakt dat „het onttrekken van de leden van de delegatie aan de •Nederlandse justitie door hen te 'huisvesten in het gebouw van de diplo matieke missie, zodat dagvaardingen te hunnen behoeve niet kunnen worden be- DE BILT Opklaringe hier en daar nog een bui. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Hier zien we het Chinese schip Li Ming in de Rotterdamse ha ven, gereed voor vertrek. De politieboot heeft het schip tot buitengaats begeleid. Amersfoortse roof WENEN/AMERSFOORT De in We nen gearresteerde 57-jarige Ludwig Welnber, die verdacht wordt van mede plichtigheid aan de Amersfoortse bank overval, ontkent nog steeds iets daarmee te maken te hebben. De Oostenrijkse po litie houdt hem voorlopig echter toch vast. Hy zal niet aan Nederland worden uitgeleverd omdat het in Oostenrijk geen gewoonte is landgenoten, die in liet bui tenland strafbare feiten hebben gepleegd, ter berechting over de grens te zetten. Dit wil echter niet zeggen, dat hy niet in Oostenrijk zal worden berecht. De Amersfoortse inspecteur Van Soest en de hoofdagent-rechercheur Dijk heb ben in Wenen even met de verdachte gesproken. Zij nemen als vaststaand aan, dat hij in contact is geweest met de 34- jarige Belgische mevrouw Yvette Bhey- ens. die eveneens in verband met de overval is gearresteerd. De verdachte verbleef sinds 1945 hoofdzakelijk in Bel gië. Weinber had bij zijn arrestatie in We nen een tas met 2000 Mark bij zich. die hem was overhandigd door de V/eense ook contactman Eichberger. Ook deze is ge-1 arresteerd. Volgens de Amersfoortse politie is de i samenwerking met de buitenlandse poli tiediensten uitstekend. Gezamenlijk speurt men nu naar de andere verdach ten. Van hen geeft de politie alleen dc naam vrij van de Italiaan Paolo Mascato. van wie nog elk spoor ontbreekt. Andere namen worden in verband met het onder zoek niet bekend gemaakt. limonade niet duur we! heerlijk Toeloop groter dan ooit DEN HAAG „Chinezen, zwem naar huis zoals Mao deed", stond in het Engels op een spandoek, dat enkele jongelui gisteravond voor het Chinese legatiegebouw in de Adriaan Goekooplaan ontrolden. De politie nam het geval in beslag, maar daarmee was haar taak niet afgelopen. Het „ultimatum" van Den Haag bracht namelijk zoveel nieuwsgie rigen op de been dat van de grootste toeloop sinds twee weken kan worden gesproken. De drukte werd tenslotte zo groot dat er weer dranghekken tevoorschijn werden gehaald, welke in 't bijzon der voor de postende politie auto waren bedoeld. De menigte ont nam de wakers het uizicht op de ingang van het Chinese gebouw, en deze moet nu eenmaal dag en nacht in de lens worden gehouden. Ook de binnenlandse veilig heidsdienst was gisteren sterker vertegenwoordigd dan in de afgelo pen dagen. De onopvallende func tionarissen in hun onopvallende automobielen reden zo'n beetje de hele dag rondjes, en waren overal in de deftige wijk Sorghvliet te zien. AMSTERDAM Met de bouw van de spoorwegtunnel ter vervanging van de Hembrug over het Noordzeekanaal zal in 1967 worden begonnen. Dit staal in het jaarverslag 1965 van de Scheepvaart vereniging Noord. „Nederlander gevaar op de weg" FRANKFORT Nederlanders zijn gevaarlijke automobiliste», vinden de Duitsers. De Vrije Democratische Partij in de Westduitse deelstaat Hessen heeft de bevolking hiervoor gewaarschuwd. In een nieuwsbrief van deze partij staat dat vele Nederlandse autobestuurders de Westduitse verkeers regels naar eigen goeddunken uitleggen. Het gebrek aan discipline blijkt vooral uit riskante inhaalmanoeuvres en „koppig" linksrijden, aldus de nieuwsbrief. „De Nederlanders zijn ons ook als passerende toeristen bepaald lief. Het zou echter toe te juichen zijn als ze in West-Duitsland van dezelfde discipline en netheid blijkgaven, welke hun vaderland van oudsher heeft gekenmerkt en nog kenmerkt", zo schrijft de F.D.P. in de brief. Koningin Fabiola van België is gisteren wéér voor het eerst in het openbaar gezien na haar operatie die een eind aan haar zwangerschap maakte. Samen met koning Boudewijn is zij voor enkele dagen vakantie naar Spanje gereisd. Op de foto zien we het koninklijk paar bij zijn aankomst op het militaire vliegveld van Brussel. Amerikaanse congrescommissie: WASHINGTON Een vermin dering van de Amerikaanse troe pen in Èuropa en een grondige reorganisatie van de NAVO. Dit zyn de voornaamste aan bevelingen van de subcommissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, die zich drie maanden lang over de NAVO-problematiek gebogen heeft. DEN HAAG Het is uit- en de beide zenders gesloten, dat, zoals de plan- spreid: reeds op 1 okto- In de avondprogramma*: oer begonnen wordt met het uitzenden van reclame over de televisie. Het wordt nu de eerste week van het vol gende jaar. Het eerste jaar zullen via beide televisiezenders geza menlijk niet meer dan 95 maandag tot VOOR EN NA HET - uur en voor en na het nieuws keer 2Vz minuut reclame uit aoht uur reclame zien. op dit ogenblik kan de ingang nog niet Via de tweede zender zendt datum men reclame uit na het met zekerheid worden ge zegd. Maar men streeft er naar 2 januari 1967 met de televisiereclame te beginnen, zo deelt het ministerie van ÏYTS-JOURNAAL cultuur en recreatie mee. meer aan tfo reclamebood- 'Zl Wat de beloning voor be- orden „blokken" nieuws van acht uur en voor middeling door reclamebu- ingevoegd, die drie minuten het laatste nieuws om kwart reaus betreft gelden dezelfde ichappen beschikbaar zi)». d-ren over tien. regeK als die voor andere Op het eerste net kan men Verder zendt Nederland 1 reclamemedia van toepassing i het nieuws van zeven op de zaterdagmiddag twee zijn. (Vai verslaggevers) Kapitein C. F. Corver van de „Maas lloyd" zal met zijn schip, eigendom van de Kon. Rott. Lyowd te Rotterdam wel New York mogen aandoen, maar het is nog niet zeker, dat de vijftig dieren, die hij aan boord heeft ook aan land mogen. De dieren, afkomstig uit Kenia, zijn be stemd voor verschillende Amerikaanse dierentuinen. De Amerikaanse autoriteiten zeggen, dat de „Maaslloyd" in havens is geweest, waar mond- en klauwzeer heerst en dat de dieren die het schip vervoert, dus ge makkelijk besmet kunnen zijn. De directie van de „Lloyd" stelt daar tegenover, dat voor het vervoer van dc dieren alle gebruikelijke voorzorgsmaat regelen zijn genomen en dat er geen en kele reden is om de dieren niet in de V.S. toe te laten. Aanvankelijk gingen de Amerikaanse autoriteiten zo ver, dat zij wensten, dat de kapitein van het schip de dieren maar ergens moest zien kwijt te raken. Dit zou een onverbidde lijke dood voor de beesten betekend heb- Het gaat om een aantal typisch Afri kaanse dieren, t.w. olifanten, giraffen, struisvogels, neushoorns, antilopen, ste kelvarkens en zebra's. Inmiddels heeft het republikeinse lid in het Huis van Afgevaardigden, Glenn Cunningham bij de Amerikaanse minister van landbouw gepleit het leven van de dieren te sparen. Opvarenden van de Darhvin gevonden LONDEN Aan de kust van Corn- walle heeft men vanmorgen de lijken gevonden van twee passagiers van de zondag met 31 mensen verdwenen Brit se plezierboot „Darlwind". Uit gevonden wrakstukken blijkt dat het schip door de storm op een gevaarlijke rots is ge worpen. Moedige Nederlanders in het buitenland VERDUNTwee Nederlandse toeris ten, de 23-jarige Alfons Johan Driessen uit Delft en de 23-jarige Jan-Gerard de Lint uit Rotterdam, hebben tezamen met een Parijzenaar door hun moedig optreden een automobilist van de ver drinkingsdood gered. De wagen was te water geraakt in een kanaal langs de nationale weg 64 in het departement Meuse. De drie mannen sprongen 'het kanaal in en slaagden er in de automobilist, die reeds bewuste loos was op het droge te brengen. Het rapport, dat werd opgesteld, tAigge- reert o.m. dat de grondslag van de NA VO verbreed moet worden, met dien verstande dat „Spanje zeer zeker een logische kandidaat is voor het lid maatschap van de organisatie". Voorts moeten er nieuwe initiatieven komen om de weg te effenen en de landen van het Warschau-Paki. Hoewel het onmogelijk wordt genoemd tegenover de eventuele terugrekking van Sowjet-troepen uit Centraal Europa te rugtreking van Amerikaanse troepen uit Duitsland te stellen dient de moge lijkheid te worden onderzocht om „het Amerikaanse militaire contingent in Eu ropa te verminderen". De NAVO. aldus het rapport, is er niei In geslaagd de ontwikkelingen In Europa en in de wereld bij te houden. Ameri kaanse pogingen om andere NAVO leden tot zinvol deelgenootschap te brengen, waren tot voor kort sporadisch geweest, terwijl ze gekenmerkt werden door te- genstrijdgheden. De Verenigde Staten waren in Europa eerder genlegd te dictc ren dan te leiden. De subcommissie dringt erop aan da1 de NAVO meer aandacht gaat schenken aan de economische samenwerking cn Srote Europese problemen als de sc'nei- ing tussen Oost en West, en de verde ling van Duitsland. Ook moet diepgaande aandacht geschonken worden aan de kwestie van nucleaire medezeggenschap. „Ongenoegen over de NAVO is niet beperkt tot generaal De Gaulle, of zelfs tot Frankrijk. Het heeft een veel bredere grondslag. Het vindt zijn oorsprong in het feit. dat de NAVO geen gelijke tred houdt met de ontwikkelingen in Europa en in de rest van de wereld". Op te lange duur. aldus ni rapport, zou de Franse terugtrekking uit Kloof TNE Chinese affaire in Den Haag heeft al bewezen, hoezeer hier van twee geheel verschillende we relden sprake is. Of is het geen duidelijk verschil met ons denken wanneer een redelijke Nederlandse eis dat enkele lieden verhoord worden omtrent een ern stig gebeuren dat heeft plaats gehad uitloopt op een gijzeling van on ze diplomatieke vertegenwoordiger ginds? Waar blijven we, wanneer de mensen in de diplomatieke dienst op deze wijze rechteloos worden ge maakt? Tegenover het ruwe Chinese optre den is een verantwoord beleid van de zijde onzer regering eens te meer geboden. Duidelijk is, dat van dit verantwoorde beleid wijsheid het kenmerk moet zijn en dat het even zeer beslist als doordacht behoort te wezen. Het was nu weer aan onze regering om een zet op het schaakbord te doen; de betrokken Chinezen zijn thans illegaal aanwezig verklaard. Aan de Chinese regering is thans weer de volgende zet. Zal het de kans om zich los te maken uit de impasse waarin het zich begeven heeft weten te benutten? Wij vermoeden zo, dat verbreking van alle banden ook naar Chinese gevoelens toch wat ver zou gaan; er zijn immers grenzen aan de mate waarin men eigen isolement in de wereld wenst te aanvaarden. Verkeerd pjET Is in de politiek niet ongebrui kelijk, tegenstellingen te sugge reren, ook wanneer deze er in wer kelijkheid niet zijn. Tegenstellingen tussen regering cn volk, tegenstellin gen binnen een kabinet. Bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika heeft ook de heer Moorman, Kamerlid voor de K.V.P., zich op deze weg be geven. Hij heeft daar beweerd, dat ons volk over de apartheidspolitiek anders oordeelt dan onze regering, anders ook dan onze volksvertegen woordiging. Het moet ons van het hart, dat wij dit een bedenkelijke uitlating noe men, stellig ook niet passend voor een parlementslid. Zij is ook niet in het belang van Zuid-Afrika zelf, dat op deze wijze misleid wordt omtrent de onder ons volk levende gevoelens. Wanneer wij, met vol begrip overi gens voor de problemen waarover men ginds staat, onze bedenkingen hebben tegen de daar gevoerde apartheidspolitiek, is dat mede van uit onze sympathie voor de mensen ginds, van wie wij een te kritiseren politiek te oprechter betreuren. Bij misverstand omtrent dc Neder landse gevoelens, zoals nu door de heer Moorman gevoed, is men daar allerminst gebaat. iog steeds he: Jgfrekklng j- de NAVO ertoe kunnen leiden dat Verenigde Staten minder bereid zijn hun aanzienlijk aandeel in de verdediging van West-Europa te dragen. Een gevolg hiervan zou kunnen zijn dat Duitsland weer de overheersende macht op het Eu ropese continent wordt. DE MEERN P. J. Dekkers (65) uit Utrecht is gistermiddag in de Leidse Rijn verdronken, nadat hij daar met zijn auto was ingereden. De automobilist kwam op een ogenblik dat hij passeerde in botsing met een vrachtwagen die uit de andere richting kwam. Na de botsing raakte de auto in een slip, die in de Leidse Rijn eindigde. Strandweer Nadat nog enkele buien zijn gepas seerd komen er morgen weer flinke op klaringen. maar er staat een vrij krach tige wind tussen west en noordwest, die te koele lucht aanvoert. Temperatuur 16 a 17 graden, zeewater bijna 1T gra- Vooruitzichten: Korte verbetering, maar ten zuidwesten van Ierland nadert nieuwe storing. Correctie jQE bedrijven in West-Brabant, die zich sinds jaar en dag bezig houden met het „leveren" van ar beidskrachten aan ondernemingen in Zuid-Holland en Utrecht, hebben en kele honderden werknemers op straat gezet. Niet onwaarschijnlijk zullen enkele honderden andere werknemers binnen afzienbare tijd hetzelfde lot ondergaan. Nu zijn dergelijke massale ontslagen de laatste tijd wel meer voorgeko men, maar in die gevallen werden zij vrijwel steeds veroorzaakt door li quidaties of concentraties. De ontsla gen door de uitleenbedrijven duiden er echter op, dat de vraag naar ar beidskrachten minder wordt en dat zich dus een kentering aandient in de sterk overspannen arbeidsmarkt. Tot welke gevolgen een oververhitte arbeidsmarkt kan leiden hebben de sociaal-economische ontwikkelingen van de laatste jaren wel bewezen. Enige afkoeling mag gezien worden als een correctie, noodzakelijk om ook in de verhouding werkgevers werknemers meer evenwicht te brengen. Te hopen is, dat de gesignaleerde ontwikkeling zich tot een dergelijke correctie zal beperken. Opklaringen DE BILT Een depressie, waarvan het centrum op de Noordzee ligt, heeft op tal van plaatsen in West-Europa opnieuw regen gebracht De depressie beweegt zich naar het noorden en verwijdert zich dus van onze omgeving. In verband hier mee zal het weer het komende etmaal een verbetering ondergaan. De buiigheid zat^afnemen. terwijl er meer opklaringen Er blijft echter nog wel een matige tot krachtige zuidwestelijke wind staan. In de temperatuur komt maar weinig ver andering. wettig gedeponeerd tti eevtutedyte, pwlt uit gtxllfrvuttt:

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1