f!,r Haarlemmermeer behoort beslist niet tot de agglomeratie Groot-Amsterdam Gebied met eigen karakter en functie Commentaar VIS Politie loodst patiënt door spitsuurverkeer nieuwe leidse courant s woensdag 3 augustus 1966 a: piii HAARLEMMERMEER B. en W. van deze gemeente komen in een rapport getiteld „Haarlemmermeer en Groot-Amsterdam" tot de conclu sie, dat het grondgebied van Haarlemmermeer of een deel daarvan niet tot de agglomeratie Amsterdam behoort. Ged. Staten hebben het gemeente bestuur gevraagd zijn mening kenbaar te maken over het door de com missie voor de bestuursvorm van Groot-Amsterdam samengestelde voor ontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied Groot-A m sterdam De gemeente Haarlemmermeer, een plattelandsgemeente in het middenge bied van de randstad Holland, heeft een oppervlakte van 18500 ha en om vat een voornamelijk agrarisch gebied, dat zich ongeveer van Amsterdam tot Leiden uitstrekt. Er kan geen enkele reden worden aangevoerd om een zo uitgestrekt en geenszins stedelijk ge bied tot een stedelijke agglomeratie te rekenen. Van een behoren van het grondgebied van Haarlemmermeer tot een Amsterdamse agglomeratie kan dus geen sprake zijn, evenmin trou wens als van een deel uitmaken van een Haarlemse, Leidse of andere ag glomeratie, aldus B. en W. Een ten dele behoren van het grond gebied van Haarlemmermeer tot een agglomeratie Amsterdam zou ten hoog ste gemotiveerd kunnen worden door de aanwezigheid in de noordelijke rand der gemeente van een tweetal woonkernen in de nabijheid van de Amsterdamse agglomeratie. Of deze motivering sterk genoeg is moet ten zeerste worden betwijfeld. Er is hier namelijk veel meer sprake van een grenzen aan de landelijke uitlopers van een ander woongebied dan van een opgaan in, of een geheefl vormen met, dat gebied. Ook de aanwezigheid van de lucht haven Schiphol wordt wel gehanteerd a'ls een reden om het noord-oostelijk deel van Haarlemmermeer tot de Am sterdamse agglomeratie te rekenen. Van een ruimtelijke verbondenheid met die agglomeratie is hier echter geen sprake; de luchthaven Schiphol grenst zelfs niet aan Amsterdam of het Amsterdamse stedelijke gebied. Open middengebied Of Haarlemmermeer zich geheel of ten dele zal ontwikkelen tot een deel van het stedelijke bebouwingsgebied dat de agglomeratie Amsterdam vormt, hangt in de eerste plaats af van de bestemming die. in het kader van de nationale planologie, aan het grond gebied is gegeven. In het rapport ,.De ontwikkeling van het westen des lands" wordt Haarlemmermeer gere kend tot het open middengebied van de randstad Holland, dat zoveel mo gelijk open behoort te blijven. De ex pansie van de randstad dient zoveel mogelijk naar buiten plaats te heb ben. Het beleid der gemeente is hiermee geheel in overeenstemming. In het structuurplan 1964 wordt gesteld dat het beleid der gemeente gericht moet zijn onder meer op handhaving van de ruimtelijke openheid van het land schap en op het voorkomen van aan tasting van het plattelandskarakter der gemeente. Niet apathisch De mate waarin Haarlemmermeer voor zijn ontwikkeling behoefte heeft aan de nabijheid van het stedelijk ge bied van de Amsterdamse agglomeratie is omgekeerd evenredig aan die van de eigen ontwikkelingsmogelijkheden der gemeente. Hoe groter de eigen mogelijkheden, hoe geringer de be hoefte aan een mogelijkheden schep pende andere gemeente. Volgens een prognose zou het inwo nertal van Haarlemmermeer omstreeks 1985 ongeveer 85.000 bedragen. Gege ven de noodzaak om de ruimtelijke openheid van het landschap te hand haven en het plattelandskarakter niet aan te tasten kan daaruit slechts ge concludeerd worden, dat de omvang van eigen ontwikkelingsmogelijkheden een behoefte aan de nabijheid van de Amsterdamse agglomeratie uitsluit. De Haarlemmermeer is geen apa- tisch gebied, dat door de nabijheid van Amsterdam moet worden geactiveerd. Die nabijheid kan zelfs nadelig wor den voor een evenwichtige ontwikke ling der gemeente; zij kan Amster damse bedrijven ertoe brengen in de gemeente Haarlemmermeer een op lossing te zoeken voor de problemen die een krappe huisvesting stelt. De slotsom van het onderzoek naar de positie van de gemeente Haarlemmermeer kan volgens B. en W. geen andere zijn dan dat indeling van haar grondgebied of van een deel daarvan bij het ter ritoir van een agglomeratie Groot- Amsterdam niet juist is en noch door het gemeentebelang noch door dat-van die agglomeratie ge vorderd wordt omdat: 1. Het grondgebied van de ge meente Haarlemmermeer noch ge heel noch gedeeltelijk tot het ge bied van Groot-Amsterdam be hoort; 2. de gemeente Haarlemmermeer zich niet zodanig kan ontwikke len dat haar grondgebied geheel of ten dele tot het gebied van Groot-Amsterdam zal gaan be horen; 3. de ontwikkeling van de ge meente Haarlemmermeer of van een deel daarvan niet. althans niet overwegend, bepaald wordt door de nabijheid van het gebied van Groot-Amsterdam: 4. het belang van de agglomera tie Groot-Amsterdam allerminst nauw betrokken is of zal worden bij de wijze waarop de gemeente Haarlemmermeer haar eigen be langen behartigt; 5. een toetreden tot of deel uit maken van de agglomeratie Am sterdam niet in het belang van de gemeente Haarlemmermeer is. Natuurlijke eenheid Ons oordeel rust niet op een tevoren ingenomen, en door een verengde op vatting van de gemeentelijke zelfstan digheid of een gebrek aan begrip voor de problematiek van andere gemeen- Gemeente hoeft niet door de nabijheid van Amsterdam te worden geactiveerd NIEUW-VENNEP heeft een rechtlijnige structuur. De meeste huizen staan aan recht water. Door de uitbreidingen van het dorp aan verschillende kanten is daarin de laatste tijd wel ver andering gekomen. Maar deze foto van de Venneperweg-Oost is nog typisch Nieuw-Vennep. NIEUW-VENNEP is een van de grote woonkernen in de gemeen te ■Haarlemmermeer. Het bouwt zeer intensief om in zijn woning bouw gelijke tred te houden met de voortgaande industrialisatie. Bestaande bedrijven breiden uit en worden gemoderniseerd, an dere zijn zich aan het vestigen of bereiden vestiging i>oor. Dit plaatje maakt duidelijk, dat de gemeentelijke planologen ook oog hebben voor de estethische kant van de dorpsuitbreiding. Het bekoorlijke wordt temidden van alle zakelijkheid niet ver waarloosd. TTTTDTiiiniirfiiimnniirrTnmmTmTirnffmHniRniiTimnifTmi ten. inzonderheid Amsterdam, bepaald standpunt. Wij zijn steeds gaarne tot bestuurlijke samenwerking bereid. Waar dit nodig en mogelijk was is deze reeds op verschillend gebied tot stand gekomen. Wat Haarlemermeer zelf betreft mer ken B. en W. nog op dat deze gemeen te, in de eenheid en de samenhang van haar uitgestrekt grondgebied, de veelzijdige samengesteldheid haar structuur, in de verscheidenheid van haar in een agrarisch gebied gele gen woonkernen en in de op de be hoeften der bevolking afgestemde spreiding van openbare voorzieningen, in zichzelf reeds beantwoordt aan het doel verhoging van het peil der openbare voorzieningen en een in streekverband gecoördineerde belan genbehartiging dat vele kleinere gemeenten nastreven. Het grondgebied is reeds bij zijn wording als een duidelijk afgebakende natuurlijke eenheid met een eigen ka rakter ontstaan. De opeenvolgende ge meentebesturen hebben het als hun taak gezien hun beleid, door een even wichtige behartiging van de belangen van de onderscheidene delen der ge meente, af te stemmen op dit gegeven. Een aantasting van de bestuurlijke eenheid van het gebied zou dit in een lange reeks van jaren tot stand ge brachte evenwicht verstoren en daar door de belangenbehartiging in het overblijvende deel van de gemeente ernstig benadelen. TTET GEZEGDE ..Die slaapt vangt geen vis" betekent zoveel als: zonder moeite bereikt men niets. Het is typisch van toepassing op de Leidse Aquariumvereniging De Na tuurvriend, die Leiden met de Aqua Hortus een „zomer"-evenement van allure heeft bezorgd. De tentoonstel ling heeft maanden van voorberei ding gekost maar het resultaat is dan ook in alle onzichten lofwaardie. Een tentoonstelling van hoge kwali teit. die de reputatie van „de Leidse school" (op aquariumgebied is Leiden langzamerhand een begrip geworden) nog versterkt. Het zou een prachtige bekroning van deze onvermoeide ijver zijn als de Natuurvrienden vóór 7 augustus, de dag van de sluiting, de 50.000ste kon den begroeten. De kansen zijn gun stig. Het bezoek is al ver ove 25.000 en zaterdag trekt het c RijnsburgLeiden uiteraard vele „vreemdelingen" naar de stad. Guur zomerweer heeft altijd een positieve kant. Het stimuleert de belangstel ling voor binnenactiviteiten. Er ont staat een trek naar musea, historische gebouwen en tentoonstellingen. Di» jaar hebben de Natuurvrienden Leiden een waardevolle attractie ge boden. Zii kunnen daarvoor niet elk jaar zorgen. Wil Leiden zim toeris tische aantrekkingskracht vergroten, dan zullen anderen hun energie moe ten overnemen. Gemeente en particulier initiatief moeten zich wel bewust zijn van de betekenis van bet in de aanhef ge noemde gezegde. Een in de zomei slapende stad benadeelt zichzelf. En ons bezit aan musea, kerken en der gelijke ls niet voldoende om alle toeristen te Interesseren. Voor de dynamiek in onze presentatie tegen over de vreemdeling zullen wij ons telkenjare opnieuw moeten inspan nen. Bromfiets tegen auto LEIDEN Op de kruising Narmstraat- Kruisstraat is gistermiddag om tien over vier een 42-jarige bromfietser uit Leiden aangereden door een personenauto, door dat zij geen voorrang verleende. Met een gekneusde rugwervel is zij naar het zie kenhuis gebracht. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Agnes Irene, d v W van Duijn en C W van Beelen; Patricia Yvonne Helga, d v P de Klerk en J J Nievaart; Cornelis, z v C van Gorsel en E de Wit; Yvonne Cornelia Maria, d v N M van der Voort en Q A Duivenvoorde; Ravi- chandra, z v K Sakaranarayanan en K Sankar; Mengsje Suzanna, d v J van Klaveren en D M Zwart; Alan Robert, z v J Smit en A Kettenis: Robert Johannes, z v G van der Kleij W Orth; Carolien Johanna Catharina Maria, d v D G van Zuilen en P M Wolvers; Johanna Jacoba Catharina, d v L J van den Berg en J J C Viehol'f. Overleden: E A Brozius, 63 jr, wed van H M Akerboom; C E Coppens, 80 jr. wed van W Linnenbank; H J A van Giffen, 70 jr. man; H Nagtegaal, 65 jr. man. De Haarlemmermeer is het grote groene middengebied tussen de agglomeratie Leiden en Amster dam. Komt men uit de richting Leiden, dan is Abbenes het eerste dorp in de eindeloze uit gestrektheid van de polder. Een kleine woonkern die in verschil lend opzicht op Nieuw-Vennep is aangewezen maar die zeker niet zonder toekomst is, gezien de bouwplannen die op het punt staan te worden uitgevoerd. Het gemeentebestuur van de Haar lemmermeer streeft naar gelei delijke versterking van alle kernen, overeenkomend met hun functie in dit agrarische gebied. LEIDEN De rijkspolitie van het district Leiden heeft gisteren weer haar onmisbaarheid bewezen. In de loop van de middag kwam er een telefoontje uit Alkmaar dat een vierjarig jongetje met ernstige adem halingsmoeilijkheden met de grootst mogelijke spoed naar het academisch ziekenhuis in Leiden moest worden gebracht. De rijkspolitie rukte uit met een auto om de ziekenwagen aan de grens van het district bij Bennebroek en Heemstede op te vangen en door het verkeer te loodsen. Dank zij ook de medewerking van de Leidse gemeente politie, die ervoor zorgde dat het transport niet door verkeerslichten werd opgehouden, was het patiëntje dertien minuten later bij het academisch ziekenhuis. De rit door Leiden vond plaats tijdens het spitsuur, van acht minuten over vijf tot negen minuten voor half zes. De artsen van het beademingscentrum in het academisch ziekenhuis hebben hun dank betuigd aan de mannen van de rijkspolitie voor de hulp die zij hebben geboden aan de „in doodsnood verkerende" jongen. Mes snijdt top van wijsvinger af LEIDEN De 31-jarige pottendraaier J, dc Ruytcr uit Leiden is gistermorgen met zyn linkerhand bekneld geraakt tus sen de messen van een elektrische klei molen. Een van de messen sneed de top an zyn wijsvinger af; het vlees van de verige vingers werd gedeeltelyk afge sneden en de pezen werden ernstig be schadigd. Het ongeluk gebeurde in een potten bakkerij aan de Hoge Rijndijk, toen de man probeerde de klei van de molen- wand te verwijderen terwijl de molen in werking was. Hij is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. ADVERTENTIE ZOEKT li EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER beeft het. De beste merken. JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten Grillig compliment De waterspiegeling van de Lode- wijkskerk aan het Steenschuur lijkt te spotten met alle deskundigheid van de restaurateurs, die deze kerk enkele jaren geleden zo fraai en ste vig weer op haar fundament hebben gezet. Het lijkt een wankelende bouwval. Deze grillige speling behelst tóch een compliment, maar dan naar de kant van de gemeentereinigers, die het grachtje zo ongerept weten te houden. Want het is nog de enige be koorlijkheid van onze grachten, al thans wanneer ze schoon zyn, dat geveltjes en torens zich erin kunnen spiegelen. Foto N. van der Horst. Ingezonden Oude kerken Met belangstelling heb ik het artikel in de krant van zaterdag gelezen over de Nieuwe Kerk aan het Spui tc Den Haag en over de redenen voor dc kerkvoogdij van de Herv, Gemeente te Den Haag om van een geldversiinde restauratie van ieze kerk af te zien. Eenvoudig niet ver antwoord, zegt de kerkvoogdij. Dat vind ik geweldig vooruitstrevend. En moedig. Dat is een kerkvoogdij die de .olaal nieuwe situaite onder ogen wil iien. Bezit afstoten dat beslist overbodig is geworden. Ik dacht: zou dat ook niet iets voor bijv. de kerkvoogdij in Leiden kunnen zijn. met betrekking tot de Hooglandse kerk? Die kerk wordt nu wel weer ge bruikt en de leden worden opgeroepen te offeren voor de restauratic. maar nie mand zal kunnen beweren dat deze kerk nog maar één zondag nodig is. Subiet afstoten lijkt het enig juiste be leid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3