Nieuwe leidse Courant PENDELAARS ONTSLAGEN nog niet zorgelijk Gevaarlijk gas stremt verkeer JAMIN Commentaren POLITIE ZAG JAPANNER AAN VOOR CHINEES Rover Amersfoortse Nutsspacirbank in Wenen gearresteerd Woensdag 3 augustus 1966 47stc jaargang Dircctovn f. DIEMER Hoofdrvd«et«im Or. C. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGblAD «Stantvstlich U ghablovon mijn hort I* teghonipoot I" Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kvi Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i In vroeger jaren ging men wel eens naar het strand om zich heerlijk bruin te laten branden. Dat blijkt de laatste zomers niet meer mogelijk te zijn. Regen en onweersbuien wisselen elkaar in snel tempo af, zeer tot onge noegen van de vakantiegangers en ook wel van de mensen die dagelijks buiten moeten zijn. Toch zijn er velen die met dit weer aan het strand liggen". Zo stapelen deze badgasten aan het strand van Texel alles op, om zich tegen de ergste wind vlagen te beschermen. Boven dien bedekken zij zich met alles wat zij bij zich hebben. Over vakantie aan het strand ge- DEN HAAG Een Japanner, die giste ren op de Haagse Adriaan Goekooplaan wandelde, werd door postende politie mannen en functionarissen van de bin nenlandse veiligheidsdienst voor een Chi nees aangezien. Vandaar dat hij niet ver van het lega tiegebouw. waar de acht lastechnici nog altijd verborgen worden gehouden, werd staande gé.iouden om zich te legitimeren. De man, die een zwart diplomatenkoffer tje bij zich droef, deed dit prompt, en mocht, na de nodige verontschuldigingen van Hermandad te hebben aangehoord, zijn onschuldige wandeling vervolgen. Dezelfde Japanner is overigens wel meer langs gekomen. De vorige week hebben we hem twee keer voorbij zien gaan, zonder dat de politie ingreep. Wisten de op wad.it staande agenten toen wel het uiterlijke verschil tussen een Japanner en een Chinees, is het hun ontgaan, of vond men het alleen maar verdacht dat de vreemdeling voor de zoveelste keer over de Adriaan Goekoop laan liep? De zeventiende dag van het beleg rond de gebouwen van de volksrepubliek Cbi- na bracht voor de rest weinig nieuwe verwikkelingen op. In him geel-beige Dart gingen de belegerde diplomaten weer eens inkopen doen. terwijl ze 's mid dags opnieuw naar het ministerie van buitenlandse zaken werden begeleid door de sous-chef van de directie kabinet en protocol, mr. J. D. M. van Thiel Coovels. Na nog geen uur kwam het Chinese gezelschap weer terug. Na aan liun legiti matieplicht te hebben voldaan, sloot het hek zich achter hen en de inmiddels bekendste CD-wagen in heel Den Haag. Kentering in de conjunctuur CNV: afkoeling toe te juichen Er is in het Waterweggebied duidelijk sprake van ning van de arbeidsmarkt. De duurste arbeidskrach ten dat zijn de pendelaars van de uitleenbedrijven worden afgestoten. In de komende maanden zul len vermoedelijk nog meer ontslagen volgen. Ove rigens wordt van de zijde van het CNV deze ontwikkeling niet verontrustend genoemd. WENEN Twee recher cheurs van de Amersfoortse politie zyn gistermiddag in alle haast naar de Oostenrijkse hoofdstad gevlogen om de 57- jarige Ludwig Weinber te ho ren, die door Interpol wordt gezocht als een van de vier mannen, die op 24 juni j.I. een overval op de Amersfoortse Nutsspaarbank pleegden, waarbij 40.000 gulden werd buitgemaakt. De man werd gistermorgen in een Weens café gearresteerd, en rvas in het bezit van een uitpuilen de aktetas vol buitenlands geld. Een contactman, een zekere Alois Eichberger, werd tevens in hechte nis genomen, evenals de schoon zuster van de gezochteGertrud Weinber. Weinber viel in handen van de poli tie. toen hij een ontmoeiting had met Eichberger, die hem de tas met geld overhandigde. De contactman, die uit het huis van de schoonzuster van Weinber tevoorschijn kwam, was tij dens zijn weg naar de ontmoe tingsplaats door postende agenten in burger gevolgd. Op het moment van de arrestatie had Weinber een vliegbiljet We- nen-Brussel op zak. Omdat zich in Brussel vermoedelijk ook het hoofd kwartier bevindt van de Tilburgse bankrovers (buit: negen ton), is de Nederlandse recherche bijzonder geïnteresseerd in de verbindingen, die de man in de Brusselse hoofdstad had. Ongeveer een maand geleden heeft de politie het spoor van Weinber in de Oostenrijkse provincie Stiermar ken opgenomen. Hij zou met zijn ge zin in Ramsau wonen, doch bij een inval in zijn woning bleek hij te zijn gevlogen. De rol van Weinber bij de overval is niert precies bekend. Twee van de vier overvallers hielden het bank personeel met hun pistolen op een afstand, terwijl een derde het geld uit de kluis nam. Een vierde man, die in een auto met een draaiende motor zat, wachtte buiten. Naar thans verluidt, is een andere bankrover, die in verband met de overval op de Amersfoortse Nuts spaarbank door Interpol wordt go- zocht, een Italiaan. Baadsters verdronken KAMPERDUIN Bij Kamperduin zijn gistermiddag twee baadsters verdron ken Het zijn de meisjes L. Pieters (20) en Antoinette Burgers (17), beiden uit Ede, die hun vakantie te Schoorl door brachten. ■fe Vraagstuk van wederdoop naar pastorale vlak pagina Kernmerk •fe 1\'RU klaar met voorontwerp - pag. Radio/TV ■fe Zwerver Bouwmeester ivordt meneer - pagina 5 DE BILT De regenzone die dinsdag in Zuidwest-Engeland en West-Frankrijk op verschillende plaatsen 15 tot 20 mm regen heeft gebracht, trok naar het noor den en passeerde in de nacht en ochtend Nederland. De activiteit ervan was in onze omgeving wat afgenomen, zodat er in ons land in het algemeen maar onge veer 5 mm viel. De regenzone behoort bij een depressie waarvan het centrum via Engeland naar de Noordzee beweegt. Deze depressie zal ook morgen invloed oefenen op het weer in Nederland. Het onbestendige weer duurt daardoor voort. De wind blijft zuidwestelijk, terwijl er in de temperatuur geen belangrijke ver anderingen komen DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige, aanvankelijk aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- Strandweer De depressie die nu de Noordzee be reikt wordt door een tweede gevolgd, die morgen tijdelijk weer wat regen brengt, afgewisseld door enkele opkla ringen. Krachtige zuidwestelijke wind, waardoor ongunstig strandweer. Over dag ongeveer 18", zeewater 16t4*. Vooruitzichten: Depressies zijn aktief, waardoor weer voorlopig onbestendig. 4 augustus zon op 5.05, onder 20.28; maan op 22.01, onder 8.01. Mr. Van Hall laat betoging toe AMSTERDAM Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft toe stemming gegeven voor een demon stratieve tocht tegen de vrijlating van de oorlogsmisdadiger Willy Lages. Initiatiefnemer is de 22-jarige -H. J. Zaterdagmiddag zal een stoet van naar schatting 200 mensen vanaf het Anne Frankhuis naar het monument van de Dokwerker trekken, waar bloe men zullen worden gelegd. Toegestane leuzen zijn onder meer: „Onmensen en beesten als Lages laten lijden", „Lages terug in Nederlandse cel" en „Geen vrijheid voor oorlogsmisdadi gers". (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De laatste maanden is het aantal werklozen, dat is ingeschreven bij het arbeidsbureau te Etten en Leur, aanzien lijk gestegen. De directeur van dit bureau, de lieer A. J. van Esch, vertelde ons dat er kort voor de vakantie enkele honderden pende laars, voor bet merendeel in dienst van uitleenbedrijven, zijn ont slagen. In het rayon Etten-Leur is een concentratie van uitleenbe drijven. Deze nemen arbeidskrachten in dienst, die weer worden uit geleend aan industrieën in de randstad Holland. De heer Van Ech vermoedde dat een aantal arbeiders met opzet kort voor de vakantie is ontslagen. Op deze manier behoeven de uitleenbedrijven hun werkkrachten geen vakantiegeld uit te betalen. De werkuren van deze arbeiders komen voor rekening van de op drachtgevers, maar de uren waarin niet wordt gewerkt moeten de uitleenbedrijven zelf bekostigen. De ontslagen die de uitleenbedrijven van arbeidskrachten in West-Brabant aan enkele honderden pendelaars hebben gegeven zijn een duidelijk teken, dat er een zekere ontspanning op de arbeids markt aan het ontstaan is. Dit verklaarde ons vanmorgen de heer C. A. Bakker, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, in een commentaar op deze ontslagen, die in de komende maanden wellicht nog door meerdere gevolgd zul len worden. In het algemeen gezien meende de heer Bakker dat deze ontwikkeling, mits die zich niet ver doorzet, moet worden toegejuicht. Want veel van de sociaal- economische moeilijkheden van de laatste jaren worden veroorzaakt door een ster ke oververhittinng van de arbeidsmarkt. Enige afkoeling is naar het oordeel van de CNV-secretaris van belang. De heer Bakker achtte het logisch dat bij enige kentering in de conjunctuur het eerst de werknemers van uitleenbe drijven in moeilijkheden komen. In de eerste plaats omdat deze werknemers doorgaans meer verdienen dan op grond van de c.a.o. mogelijk is en in de tweede plaats omdat zij niet in vaste dienstbe trekking zijn van de werkgevers aan wie de uitleenbedrijven „leveren", zodat het gemakkelijker is de diencten van deze werknemers op te zeggen. Voor de uitleenbedrijven die bij voor keur part-time werkkrachten leveren (typistes eaL) voorzag de heer Bakker vooralsnog geen moeilijkheden, omdat er aan deze krachten ook b|j neergaande conjunctuur behoefte zal blijven bestaan. De reden van deze ontslagen zou zijn gelegen in het stijgen van kos ten en lonen. De pendelaars zijn de duurste arbeidskrachten en wor den dus het eerst „op straat gezet" De pendelaars voelen er over het algemeen niet veel voor werk dicht bij huis te zoeken, omdat de lonen daar veel lager zijn. Overigens is er in ten Leur en omgeving nog vraag naar arbeidskrachten. Het aantal arbeids plaatsen zal er door vestiging en uit breiding van industrie eind volgend jaar of begin 1968 stijgen met onge-' veer vijfhonderd. Ook de gemeenteraad van Etten Leur heeft al gesproken over de ver ontrustende stijging van het aantal pendelaars dat werkloos wordt. In totaal staan bij het arbeidsbureau vierhonderd werkzoekenden ingeschre ven. De ruim twintig uitleenbedrijven in dit gebied hadden vorig jaar ruim duizend arbeidskrachten in dienst. Het wordt voor de uitleenbedrij steeds moeilijker om hun arbeidskrach ten te plaatsen. De uurlonen voor deze mensen lopen van acht tot twaalf gul den en liggen aanzienlijk hoger dan de normale cao-lonen. Vooral uit West Brabant trekken dagelijks duizenden pendelaars in bus sen naar bedrijven „boven de Moer dijk", zoals men het daar noemt. Al lerlei instanties hebben jaren geleden al gewezen op de moeilijkheden die zouden ontstaan wanneer de conjunc tuur zou omslaan. Het ziet er nu naai uit dat deze voorspellingen waarheid worden. WERNHOUT Een gasgordijn heeft gistermiddag alle verkeer bij de grens overgang Wcrnhout/WuiiRtwezel gestremd. Over de weg hing een traan- verwekkend gas. dat stroomde uit eer vat op een vrachtauto. Deze vrachtwagen. afkomstig ui' Frankrijk, was beladen met een zestigtal van deze vaten vloeibaar gemaakt gas, chloorpicrine genaamd. Een concentratie van 60 kubieke millimeter per kub. meter lucht is dodelijk. De toestand, nadat men gemerkt liad dat er wat was gaan lek ken. was aanvankelijk verward, vooral ook door de veelheid van talen die aan de grens wordt gesproken. Zo kon het gebeuren, dat een paar lifters naar de auto toe liepen en aat één van hen wat gas op de hand opving en eraan snoof. De lifter moest worden opgenomen ir een ziekenhuis. Een vrouw die meereed in de cabine moest eveneens naar een ziekenhuis worden gebracht. Later slaag de de Belgische BB er in met perslucJ.it- maskers een einde te maken aan dit ongerief. Het verkeer werd Omgelegd over Nispen/Roosendaal. De moeilijkbeden behoorden vanr gen pas tot het verleden. Sinds vijf kon het verkeer, dat grote hinder heeft ondervonden, weer normaal verlopen. Van de zijde van de legervoorlichtings- dienst vernemen we. dat het gas beslist niet was bestemd voor de Nederlandse strijdkrachten. De Nederlandse defensie werkt alleen maar met traangas. Andere gassen zijn volgens de Conventie van Genève verboden voor militair gebruik. Het chloorgas was bestemd voor een landbouwbestrijdingsmiddelenbedrijf in Rotterdam. Het vervoer van chloor-picrinc en der gelijke stoffen is nog niet wettelijk ge regeld. Alleen het transport van ontplof bare en licht ontvlambare stoffen is aan strenge 'bepalingen onderworpen. Vermoedelijk volgend jaar za! echter een wetsontwerp, dat reeds door de Londen Het vorig jaar zijn In Engeland bijna 30.000 mensen aan longkanker gestorven, zo heeft de Britse minister van gezondheid be kendgemaakt. In de meeste gevallen werd de ziekte veroorzaakt door het roken van sigaretten. eis i|s heerlijk veel en niet duur Wapenbezit TTET is nu drie jaar geleden dat de verontrusting in de V.S. na de moord op president Kennedy leidde tot een w etsontwerp bij het Congres om de vrije aanschaf van wapens te beperken. Het is nog steeds een wetsontwerp. De kennelijk zieke jongen uit Austin kon gemakkelijk geweren en munitie kopen, zoals elke Amerikaan dat kan doen. De geweldplegingen met vuur wapens zijn er dan ook te talrijker door. President Johnson heeft gisteren op spoed aangedrongen met de behan deling van het wetsontwerp. Drie jaar geleden al was de wereld, ook de V.S., overtuigd van de noodzaak wapenbezit aan banden te leggen. Hel Congres moei nu toch weer wor den aangespoord en daar was het zo veelste bloedbad voor nodig. Niet alleen de bom, ook andere wa pens moeten worden gebannen. Taxi-taxatie "TEN jonge Haagse ondernemer heeft het gemeentebestuur ver gunning gevraagd voor het stichten van een taxibedrijf dat uitsluitend met kleine auto's rijdt en de men sen (naar zijn berekening) derhalve voor de helft van de gangbare prijs Naar onze mening is aan een derge- dijk bedrijf behoefte, en dat niet al leen in Den Haag. De taxiprijzen zijn in ons land, vergeleken althans bij die in diverse andere Westeuro- pese landen, aan de hoge kant en dat wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat veel taxibedrij ven met grote (soms zeer grote), kostbare wagens op de weg komen. Een gevolg hiervan is geweest, dat het Nederlandse publiek in het al gemeen niet „taxi-minded" is en dat „de gewone man" slechts in hoge uitzonderingen van een derge lijk vervoermiddel gebruik maakt. Hij laat zich liever voor een paar kwartjes met tram en bus van het stadscentrum naar z'n buitenwijk vervoeren dan in een comfortabel* „slee" voor zes i zeven gulden. De taxibedrijven zouden verstandig doen hun mogelijkheden in dit op zicht beter te taxeren en hun ver voermiddelen ook bij mensen met lagere inkomens geliefder te maken. Dat kan door meer kleine auto's op de weg te brengen. Beatrix en Claus naar Italië DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag naar het ko ninklijke vakantieverblijf in Porto Er- cole gevlogen. Prinses Christina zal zich op een later tijdstip bij de koninklijke familie voegen. De Prinses gaat eerst nog enige tijd naar Zuid-Frankrijk in gezelschap van de familie Höweler, bij wie zij tot voor kort in Amersfoort heeft gewoond. MOSKOU Alexei Kosigin is gisteren onder geestdriftig applaus van de 1.517 afgevaardigden in het Russische parle ment herkozen tot premier voor een nieu- ambtstermijn van vier jaar. Hiermee en einde gemaakt aan de berichten in de Westelijke pers over Liet aftreden van premier Kosigin wegens een slechte ge zondheid. Vandaag zal Kosigin een nièu- regeringslijst zonder grote verande- :en ter goedkeuring voorleggen en te- s een politieke rede uitspreken. Eenzaamheid 0PNIEUW heeft zich een geval voorgedaan dat iemand, een oude vrouw, is gestorven in een zaamheid en dagen voordat buren, familie en bekenden op de hoogte Zoiets het blijkt telkens weer kan gebeuren tot in een dichtbevolkt land als het onze en in een samen leving waarin de sociale zorg waar lijk wel is opgevoerd. Bewijs hoe ook de breed beoefende communicatie toch telkens weer leemten overlaat en hoe men ook vandaag nog als mensen langs el kaar heen kan leven. Zou het niet ook zó kunnen zijn, dat juist het systeem van wettelijke voorzieningen en regelingen in ons het besef van verantwoordelijkheid verzwakt die wij als mensen voor el kaar hebben? Want ook al die voorzieningen en re gelingen behoeven toch onze eigen heel menselijke inbreng. Anders is ook vandaag de eenzaam heid niet te voorkomen waarin de mens soms zelfs ais een eenzame uit het leven heengaat. DU Am de tren bruidemeisjes bij het huwelijk van Luei Boines Johnson, de dochter can de dmrrik„„„,, president die mterdo, in het huwelijk treedt. V.I.n.r. Philli, Nupent, Beth Jenkins Helena LinX.PnlA McCou.rk en Chortotte Sieoo. Onderste ri;.- Madeleine Monteloro, Worrie Lpnn Smith, Share" Chapman Kathleen Carter en Betty Beal. '"yuan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1