Nieuwe Leidlse Courant STUDENT SCHIET 12 MENSEN DOOD JAMIN Commentaren Politie verhoorde twee Chinezen VLUCHT IN SMOKING Beat fans leverden slag 1 Massamoord in Amerika HOOP OP REDDING 31 OPVARENDEN OPGEGEVEN Dinsdag 2 augustus 1966 47ste jaargang Dircctoun P- OIEMEB Hoefdr*d*ct«un Or. L OIEMEB CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD „Stantvastich O ghebleven mijl» hart Ir taghampoat I' Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.rri. 3,97, p.kw{ 11,90 Klachlendfenst bezorging 18.00—19.00 c li Vanaf de 26e verdieping van de toren van de universiteit in Austin (V.S.) heeft een student met een automatisch geweer twaalf men sen gedood en 34 verwond. Te voren had hi{ zijn vrouw en zijn moeder thuis neergeschoten. De politie trachtte vergeefs de massamoordenaar met een water kanon het zwijgen op te leggen. Via een ondergrondse tunnel slaag de men er toen in de amok ma kende student buiten gevecht te stellen. Hij werd dodelijk gewond. -kwam (foto boven). Sommige bijgangers probeerden zich te ver bergen. zoals het meisje op de onderste foto, dat achter een stand beeld ging zitten. GRAZ De 49-jarige Nederlandse Ana Maria Well-Kempcr i3 zondag bij een beklimming bij de Leopoldsteiner See in Oostenrijk 300 meter omlaag- gestort en om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgebracht. Mevrouw Well-Kemper woonde in Amsterdam. Nieuwe herv. federatie kan in 1970 feit zijn pag. Kernmerk In een ziekenhuis in West-Duitsland ligt Willy Lages op de dood te wachten. Voor de beruch te S.D.-chef, de toen zo gewetenloze oorlogsmis dadiger, slaat nu het laat ste uur. Wie in de omge ving van dit sterfbed komt, wordt bestormd met gevoelens en ge dachten. Zie pagina 5. Cees van O-yen toil van alles pag. Radio/TV „Heeft iemand mijn valhelm gezien." (Van onze correspondent) AUSTIN (Texas) Een scherpschutter, die zich in de toren van de universiteit van Texas had verschanst, heeft gisteren twaalf willekeurig uitgekozen mensen met zjjn kogels gedood, terwijl hij er tenminste 34 verwondde. Tevoren had de man, de 24 jarige ex- marinier Charles Joseph Whitman, die bouwkunde studeerde, zyn vrouw en zjjn moeder in zjjn woning neergeschoten. Na een beleg van anderhalf uur werd hjj door kogels van de politie zó zwaar gewond dat hij op weg naar een ziekenhuis stierf. een waterkanon uit zijn stelling te spui ten. wisten enkele agenten via een onder grondse tunnel >n de toren te komen. Ze slaagden erin zich boven de als een wil de schietende student op te steden, en hem van bovenaf onder vuur te nemen. Hierbij werd de laatste dodelijk gewond. Volgens mededelingen van de politie had Whitman, die de zoon van een lood gieter was. een grote hoeveelheid muni tie en voedsel bij zich. Ook was hij in het bezit van enkele blikken benzine. Hij had zich kennelijk voorgesteld de uni versiteit en de wijde omgeving dagen lang te kunnen terroriseren. Onder de gewonden bevinden zich di verse mannen tn vrouwen, voor wier leven wordt gevreesd. In het ziekenhuis Breckenrldge, waar de chirurgen tot laat in de avond aan het opereren waren, leek het net, of er een oorlog was uitge broken. Met bloed besmeurde brancards stonden in de gangen, terwijl ambulan ce-auto's af en aan reden. Bij de identifi catie der slachtoffers deden zich hart verscheurende tonelen voor. Voor vervolg zie pag. 5 Brit eist koe van Edamse kaasboer op EDAM De Britse toerist Eric John Edwards eist van de Edamse kaasboer Cees Hooyberg een koe op omdat hij een weddenschap zou hebben gewon nen. Tijdens een bezoek van de toerist aan de boerderij van de 30-jarige kaas boer was het gesprek op de voetballe rij gekomen. „Als Engeland van Duitsland wint. krijg ik dan een koe?" had de Brit gevraagd, waarop Cees Hooyberg had geant woord: „natuurlijk, als jullie winnen krijg je van mij een koe. je mag er zelf één uitkiezen". „Maar", zegt de kaasboer nu, „dat was natuurlijk een lolletje. Ik geef toch niet zomaar een koe weg. Ik bedoelde eigen lijk een van de triplex koeien, die ik ter versiering in mijn schuur heb han gen. Daar kan hij er wel een van krij gen. Ik ben ook niet te beroerd er nog een kaas bij te doen. Maar verder ga ik niet". De Brit neemt daarmee geen genoegen. „Een koe is een koe", houdt hij vol. „En ik sta er op, dat ik mijn prijs krijg". Naar de heer Hooyberg zal hij overigens niet gaan om zijn koe op te halen. „Laat hij maar naar mijn hotel in Arnhem bellen. Daar ben ik tot za terdag te bereiken", zegt hij. Hoov- berg: „Dan kan hij lang wachten. Hij zal echt zonder koe naar Engeland gaan." Onder de slachtoffers van het drama, dat dus in totaal veertien mensen levens vergde, bevinden zich een hoog leraar. een politieman, een studente, een jongetje van zeven jaar en een arbeider van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf, die bij de universiteit met een karweitje bezig was. Whitman, die na de moordpartij thuis twee snelvurende jachtgeweren van zwaar kaliber, een kort hagelgeweer en een revolver naar de 26ste etaeg van de toren had meegenomen, begon het ver volg van zijn krankzinnige daad omstreeks het middaguur. Op iedereen, die hij in het vizier kreeg, begon hij te schieten. Het sportveld van de universi teit, waarbij de dertig etages hoge toren zich bevindt, was weldra een compleet slagveld geworden. Achter elke boom la gen politiemannen met geweren televizier in dekking. De gewonden it -t i ne j- moesten met een pantserwagen worden Vanaf de 26ste verdieping van deze afgevoerd omdat de onverlaat niet toren van het universiteitsgebouw toestand dat hun hulp geboden werd. in Austin schoot de sluipschutter Aanvankelijk wist de belegerende met Üjn automatisch geweer op macht niet met hoeveel moordenaars iedereen dieliinnen zijn gezichtsveld |gd J~~" T%" had te doen. De ene keer werd van dinks, de andere keer weer van rechts geschoten. Soms volgde dc schoten elkaar met een tussenruimte van een halve minuut op. dan leek het weer, of er mitrailleurs aan het blaffen waren. Pas tegen nalf twee slaagde de politie erin het vuur van de massamoordenaar het zwijgen op te leggen. Nadat men tevergeefs had geprobeerd Whitman met DUITSER IN ZEE VERDRONKEN (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Op het bad strand van Westkapelle is gistermiddag de 32-jarige F. Freije uit Gelsenkir- chen (Duitsland) in zee verdronken. De man werd overspoeld door een golf en raakte de grond onder zijn voeten kwijt. Door de stroom werd hij naar zee getrokken. De boot van de redding- brigade heeft nog getracht de man te redden. Dit lukte niet, omdat de red dingboot, waarin vier mannen zaten, omsloeg. De redders, die zwemvesten droegen wisten heelhuids het strand te bereiken. Het stoffelijk overschot van de heer Freije, die ongehuwd was, is vanmorgen vroeg op het strand tussen Domburg en Westkapelle gevonden. DEN HAAG De prijzenslag te gen de witte pompen is nog steeds niet ten einde. Gisteren hebben de grote maatschappijen de benzine-prij- in Dordrecht met nóg eens 2,5 verlaagd om een einde te maken aan de concurrentie. De super kost er nu 51 cent, de gewone benzine 47,7 cent. Door deze maatregelen zijn de verschillen in de randstad verder uitgegroeid. In Rot terdam liggen de prijzen rond de 55 cent, Den Haag rond de 54 cent. Grote oorlog de VN heeft bij zijn terug keer uit Moskou de vrees uitgespro ken, dat de oorlog in Vietnam rich zou uitbreiden. Hij was uiterst pes simistisch; nog nooit werd door een zo gezaghebend man gewezen op het gevaar van de „grote oorlog". Thant ondernam zijn reis als privé- persoon, omdat de VN in dit stadium geen rol kunnen spelen. Toch zijn Thant als particulier en als secre taris-generaal moeilijk van elkaar los te denken. Hij zal redenen heb ben voor zijn pessimisme, anders zou zijn woord onverantwoord zijn. Mogelijk wilde Thant druk uitoefe nen op de VS om de Vietnamese politiek te herzien, een politiek die zo ver doorgevoerd is, dat terugkeer moeilijk geworden is. President Johnson voert in Vietnam een eenzame voorpostenstrijd tegen het communisme. Hij kan slechts op steun rekenen voorzover zijn strijd ook in het belang is van het Vietna mese volk. Is dit laatste het geval? TT/E HEBBEN het weer gehad voor deze zomer. De mode shows in Parijs. De inkopers zijn nu naar de Franse hoofdstad ge reisd om de exclusieve modellen op de kop te tikken. Lang be hoeven ze niet te zoeken. Want afgaande op de verhalen van de knappe moderedaktrices was alles bijna exclusief. Dit zijn drie ontwerpen van Ted Lapidus. Ho mndo ie Links een „mini-ensemble" in bruin en licht- grijze ruiten. Midden een dergelijk stel in niet ZO Org beige en wit met een effen rokje en rechts ale 9t liikt een combinatie in blauw en wit. Bij deze drie s opvallende pakjes behoren natuurlijk bij passende kousen en baretten. Echt iets voor teeners. Hoe gekker, hoe mooier. Waarom ook niet? Maar voor, zoals het heet, de zichzelf respecterende dame en het elegante meisje zijn deze en andere model letjes -niets. Laten we echter niet te somber doen. Straks, wanneer de officiële foto's worden gepubliceerd, valt alles weer mee. Dan gaat het wel weer. Zo is het altijd nog gegaan. En zo af en toe komen we straks zo'n exclusief geval tegen. Niets bijzonders. Dat is de eeuwen door ook al zo geweest. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een incident van een geheel nieuw karakter deed zich gistermiddag voor het Chi nese legatiegebouw aan de Adriaan Goekooplaan voor, toen twee, met fototoestellen gewapen- Chinezen per politiewagen werden weggevoerd. Wat waren het voor lieden, die zich om vier uur 's middags voor de hoofd ingang van het nog altijd bewaak te pand meldden? nieuwsgierigen op een afstand hielden er werd kennelijk tegen gewaakt dut er geen vraag kon worden ge steld bleken er grote taalproble men te bestaan. De politie kon niet duidelijk maken wat zij precies wil deterwijl de Chinezen al of niet op- Terwijl een aantal politiemannen en toegeschoten functionarissen van de binnenlandse veiligheidsdienst al te zettelijk de indruk vestigden nergens iets van te begrijpen. Hoe het ook zij. de Lieren konden of wilden geen documenten tonen. Ze wa ren niet in staat zich op welke wijze dan ook te legitimeren wat op z'n minst vreemd kan worden genoema, daar elke buitenlander geacht wordt een paspoort op zak te dragen en lieten zich ten slotte overreden mee te gaan. Later op de avond werd medegedeeld dat de aangehoudenen opvarenden van het m.s. Almkerk zouden zijn, die op 't ogenblik in Amsterdam ligt. Ze zouden naar Den Haag gekomen zijn om tijdschriften en boeken te bemachtigen. Op het hoofdbureau van de Haagse politie, waar ze naar toe werden ge bracht, is hun via een tolk een verhoor afgenomen. Wat dit opgeleverd heeft, is niet officiéél bekend gemaakt. De Chine zen zijn in ieder geval niet teruggeko men. wat overigens nog niets zegt vau hun ware bedoelingen. Voor vervolg zie pag. 7 DEN HAAG Bestaande Franse im portbelemmeringen voor Nederlandse fokvee zullen binnenkort worden opgehe ven dankzij de kontakten die minister Biesheuvel (landbouw en visserij) on langs gehad heeft met zijn Franse ambt genoot. Dit deelt minister Veldkamp, mi nister van landbouw en visserij ad inte rim. mee in antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Tuynman (lib.). Weer depressie DE BILT Vandaag onderging het weer een verbetering, die samenhing met een zwakke rug van hoge lucht druk. De verbetering zal echter maar van korte duur zijn, want de rug wordt snel gevolgd door een nieuwe depres- se afkomstig van de oceaan. Deze de pressie zal morgen het weer in Neder land beheersen. De wind neemt in kracht toe, terwijl er tevens nu en dan regen zal vallen. In de temperatuur komt maar weinig verandering. Ambtenaar vergat huwelijk: paar moest wachten LAREN Doordat een ambtenaar van de burgerlijke stand in Laren was geten een huwelijk in zijn agenda in te schrijven, hebben de 27-jarige F. van Kuinder uit Eemnes en zijn 32- jarige bruid M. T. W. van der Kley ruim een kwartier moeten wachten voor de deur van de trouwzaal. Ten slotte moest de familie van lie bruidspaar de deur openen. Telefonisch moest de ambtenaar worden opgeroepen, waarna hij zich per fiets naar het gemeentehuis spoedde mét het al ingevulde trouwboekje ei blanco huwelijksformulieren. Hy verontschuldigde zich en zei vergeten te hebben het huwelijk in zijn agenda te noteren. Waarop de vader van de bruidegom hem schertsend beloofde op zijn verjaardag een agenda cadeau te doen. Maar by scherts is het daarna niet gebleven. Het bruidspaar vertelde later in wijde kring, dat hun huwelijk bijna niet was doorgegaan omdat de ambtenaar verstek liet gaan. En daarover is deze nu boos. Hij overweegt een stiptheidsactie. „Het gebeurt vaak dat acten blanco wor den ondertekend. Dat doen we om lange wachttijden te voorkomen. Maar na het gebeurde voel ik hier niet meer zoveel voor." Strandweer Vanmiddag korte verbetering, morgen weer gevolgd door een regenfront van de oceaan. Zwakke later tot vrij krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuid. Overdag 18 graden, zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: Voorlopig te onbesten dig door een grote depressie-aktiviteit. lugustua zon op 5.04, onder 20.27; maan DE BILT Half tot zwaar bewolkt met regen, waarschijnlijk van lange duur. Iets lagere middagtemperatu-j ~^n. Matige tot krachtige, aan de kustl mogelijk harde of stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Driehonderd stoere wandelaars zijn gistermorgen in Hoek van Holland gestart voor de zes daagse" naar Den Helder. Zij wandelen weer of geen weer langs het Noordzeestrand en hopen zaterdag in Den Helder te zijn. Op de achtergrond zien we een grote tanker die in de Nieuwe Waterweg ligt. MALMÖ Een Oostduitse acteur uit Greifsweld heeft tijdens filmopnamen op de veerboot tussen Malmö en Sassnitz van de gelegenheid gebruik gemaakt om naar Zweden uit te wijken. Geschminkt en wel in smoking gestoken, sprong Dietrich Deutler gisternacht in de haven van Malmö overboord op een vier meter lager gelegen kade. Hij liep daarbij letsel op aan zijn voeten en werd naar een ziekenhuis gebracht. Deutler wil in Zweden politiek asiel vra gen. Ook een 22-jarige sergeant van de Oostduitse volksmilitie en drie andere jongelui van nog geen twintig jaar is het in de afelopen weekeinde gelukt dwars door de landmijnengordel aan de zonegrens naar Neder-Saksen uit te WJHbl VALKENBURG Een beatavond in de Valkenburgse Scalazaal heeft gisteravond ge leid tot een complete veldslag tussen 1500 beatfans, waarbij meu bilair en glaswerk kort en klein werden gesla gen. De oorzaak was het uitbleven van de beatband Q 65 uit Den Haag. Om de avond een beetje op te warmen trad eerst een minder bekende band op, maar het publiek in de propvolle zaal vond het optreden van dit bandje maar matig. Omstreeks tien uur kondigde de om roeper aan dat Q 65 met autopanne in een Roer- mondse garage stond. Hij deelde mee, dat van de ƒ3,50 entreegeld ƒ1,50 mocht worden terugge haald. Als misnoegd ant woord vlogen daarop en kele stoelen op de dans vloer. Dit was het sein voo algemene aanval. Vanaf het balcon vlogen tafels, stoelen, bierglazen schemerlampjes door het Scalagebouw. Het geluid van brekend glas en hout werd begeleid door een orkaan van gebrul. Een ober, die niet snel genoeg een bevredigend antwoord kon geven omtrent de oor zaak van de stagnatie, werd zodanig met een stoel bewerkt dat hy snij- wonden en een lichte her senschudding opliep en zich onder doktersbehan deling moest stellen. Zijn jasje en hemd werden hem van het lijf gerukt. Het ongelooflijke tumult werd beëindigd door de komst van de politie die de zaal in een minimum van tyd had ontruimd. Drie jongelui werden ge arresteerd. Raadsel TNE mens een raadsel zo schre- ven we onlangs op deze plaats, toen een man op zo wrede wijze acht verpleegsters om het leven bracht. Dezelfde gedachte dringt zich op na de waanzinnige schietpartij waarin die jonge student zich heeft begeven en die ook weer van zovele onschul dige medemensen het leven heeft gekost. Hij wordt ons getekend als een vriendelijke en prettige jongeman en zij die hem hebben gekend zijn over het gebeurde eens temeer ont steld. Plotseling blijkbaar kon hij niet meer op tegen wat wij de om standigheden noemen en toen ging hij over tot hetgeen dan kennelijk voor de hand ligt het plegen van zinloos geweld. De mens een raadsel dezelfde mens van wie wij gaarne een hoge dunk hebben, maar die dan ook te dieper vallen kan als de verbijste ring zich van hem meester maakt. De ontdekking van zijn menselijke beperktheid leert wel, af te zien van hemzelf. Vervoerbeleid ^AN het Europees parlement is een voorstel van de Europese oom missie voorgelegd betreffende har monisatie van sociale voorschriften inzake het wegvervoer. Zeker in de vakantietijd sluit dit onderwerp wel aan bij de actualiteit. Vorige week werden wij opgeschrikt door een busongeluk, waarbij tien tallen kinderen om het leven kwa men. De krant maakte daarna nog melding van enkele minder ernstige ongevallen. Onvermijdelijk dringt zich de vraag op. of de veiligheidsvoorschriften voldoende zijn. Ons land steekt gun stig af bij andere. Maar ook vakan tiegangers die door een Nederlandse onderneming naar een ander land vervoerd worden, zijn afhankelijk van het verantwoordelijkheidsge voel van de ondernemer. Controle op naleving van de voor schriften is in de praktijk moeilijk. De ondernemer riskeert weliswaar zijn vergunning, maar de vraag is zo hoog, dat de ondernemer graag aan de vraag gehoor zal geven. Te hopen valt. dat harmonisatie van de vervoersvoorschriften niet al te lang op zich zal laten wachten. De veiligheid op de weg in de EEG- landen is er ook mee gemoeid. Plezierjacht vergaan FALMOUTH Er bestaat nog maar weinig hoop dat de 31 opva renden van het sinds zondagavond voor de Zuidengelse kust vermiste motorjacht Darlwin lvend worden teruggevonden. Het jacht was door vakantiegangers gehuurd voor een plezierreisje van een dag langs de kust. De Darlwin, een veertien meter lan ge motorkruiser, vertrok zondagmor gen voor een ruim zestig kilometer lange tocht. Om zeven uur die avond werd het schip in de haven van Fal mouth verwacht, doch is daar niet j aangekomen. Vliegtuigen en schepen; zochten een gebied van zo'n 2500 vier- i kante kilometer af, en hebben inder- daar het volgbootje van de Darlwin gevonden. Het dreef met wat kleding en een zwemvest er in bij de Eddy- i stone rotsen, een gevaarlijke rif in Het Kanaal. Men vermoedt dat de motoren tij dens een zeer zware storm zijn uitge vallen, waardoor de boot een speelbal van de golven werd. Het scheepje is waarschijnlijk met man en muis ver gaan. Het zwemvest in de dinghy zou er niet op behoeven te wijzen dat er nog pogingen ondernomen zijn de Darlwin te verlaten, toen deze zich in moeilijkheden bevond. Van het Britse ministerie van handel wordt nog vernomen dat de kapitein van het jacht geen certificaat had voor het vervoer van meer dan 12 personen. chocolade 4 niet duur we! heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1