Nieuwe Lekke Cowamt Oe Thant bang voor oorlog op grote schaal Toeristencentra in de greep van de nozembenden Brood in Amsterdam niet duurder Visa Chinezen 3 dagen verlengd JAMIN Kosigin wil aftreden JONGE VROUW IN WONING VAN GELD EN GOUD BEROOFD n.v. v. d. Velde Citroën Bussen reden roekeloos oprit af Maandag 1 augustus 1966 47ste jaargang Diroefaun fc OIEMER Hoofdr.d.eteun Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.r Klachtehdiensf bezorging 18.00-19 00 i RUSLAND PROBEERT DE POSITIE VAN CHINA IN HANOI TE ONDERGRAVEN. Z.O.-AZIË MAG IMMERS NIET AAN PEKING WOR DEN PRIJSGEGEVEN. NEW YORK Een zeer pes simistische Oe Thant is na zijn hezoek aan Moskou in New York aangekomen. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties zei, dat zijn vrees is toegenomen, dat het conflict in Vietnam een oorlog op grote schaal zal worden. De besprekingen met de Russische leiders hebben hem niet bemoe digd. De Sowjetunie is namelijk bereid alle mogelijke steun te ver lenen aan Noord-Vietnam. Een van onze redakteuren te kent bij deze ernstige waar schuwing van Oe Thant het vol gende aan: In Londen en Washington heeft men na de reizen van De Gaulle en Oe Thant naar Moskou de in druk, dat door de Russen momen teel ernstige pogingen in het werk worden gesteld om de positie van de Chinezen in Hanoi ernstig te ondergraven. Voor het eerst werd gisteren melding gemaakt van dï aanwezigheid van Russische „ad viseurs" in de Noordvietnamese hoofdstad, hetgeen er op wyst, dat Moskou niet zonder meer Z.O.-Azië in de Chinees-commu nistische invloedssfeer wil laten. Bovendien schijnt Oe Thant in Moskou duidelijk te zijn gemaakt, dat de Sowjet-Unie niet langer werkloos zal blijven toezien als de Noordamerikanen voortgaan met hun aanvallen op belangrijke in stallaties en industrie-centra in Noord-Vietnam. Diplomatieke waarnemers trekken uit de mededelingen van Oe Thant en uit de berichten over de „militaire ad viseurs" de conclusiedat Moskou niet direct een scherpere politiek tegen Amerika gaat voeren, maar dat de Russen eerder bevreesd zijn voor een vergroting van de macht van Peking in het Verre Oosten. Dat om dit tegen te gaan een krachtiger houding tegen over Washington moet worden inge nomen acht men begrijpelijk. Er kan nog een tweede reden schui len in de plotselinge Russische activi teiten inzake Vietnam, dat hen tot voor kort niet zo heel erg leek tc interesse ren. De Russen kunnen nl. bevreesd zijn, dat de kwestie-Vietnam tenslotte werkelijk op een nieuw wereldconflict zal uitlopen en zij zouden dan tegen hun wil aan de zijde van de Chinezen komen. Door zelf in Vietnam een actie vere rol te spelen zou Moskou directer met Washington kunnen onderhande len. De Russen weten heel goed, dat de Amerikanen Peking ten allen tijde de voet zullen dwars zetten, maar zij zijn er niet zo van overtuigd, dat de Vere nigde Staten even straf tegen Hanoi zullen optreden als blijkt, dat de Rus sen zich meer met het conflict gaan bemoeien. Moskou voelt er uiteraard niets voor bij een eventueel conflict van grotere omvang voor Peking de kastanjes uit het vuur te moeten halen. Men wees ons erop, dat het opvallend was, dat Oe Thant zei als persoon de besprekin gen over Vietnam in Muskou te hebben gevoerd en niet als secretaris-generaal van de V.N. Het zou best eens kunnen, dat Oe Thant in zijn zorg over de wereldvrede een persoonlijk initiatief bij de Sowjets heeft ondernomen om deze aan te sporen de kwestie-Vietnam door een direct Russisch ingrijpen meer in de evenwichtssfeer tussen Moskou en Washington te brengen. Ook de Gaulle zou tijdens zijn bezoek aan Moskou al een dergelijke suggestie hebben gedaan. Daarbij zou hij zijn uitgegaan van de gedachte, dat bij de uitbreiding van het Vietnamese conflict hij tegen wil en dank aan de zijde van Washington zou komen. Het regende hevig op Schiphol toen zaterdag prinses Beatrix en prins Claus van hun bezoek t de West terugkeerden. De para plu was dan ook onmisbaar voor het prinselijk paar, dat overigens weer snel de zon in Italië gaat opzoeken. LONDEN Het Britse blad Observer bracht gisteren het bericht van zijn Moskouse correspondent dat premier Kosigin binnenkort zijn ontslag zal indienen. De correspondent schreef uit geloof waardige kringen te hebben vernomen dat het hoofd van de Sow jet-regering een slechte gezondheid geniet, maar dat hij bovenal moe is de leiding te geven aan de aanhangers van een te starre houding in de buitenlandse politiek. Na de bijeenkomst van de opperste Sow jet, morgen, zou volgens de Observer een belangrijke wijziging in de Russische regéringsploeg be kendgemaakt kunnen worden. Vloeistof spuitbus in gezicht ROTTERDAM De 22-jarige me juffrouw Theodora Vrolijk is zater dagmiddag om ongeveer kwart over vier in haar woning aan de Schieweg 245 beroofd van tweeduizend gulden aan vreemde valuta, zes gouden rin gen en een aantal platina en gouden sieraden met briljanten ter waarde van achtduizend gulden. De twee daders zijn spoorloos. Mej. Vrolijk, die inwoont bij de heer AMSTERDAM De directeuren van enkele grote supermarkten en levensmiddelenbedrijven in Amster dam, de heren Dirk van den Broek en Jac. Hermans, hebben besloten de prijs van wit en bruin brood, die met ingang van vandaag met drie cent moet worden verhoogd, onveranderd te laten. Zij doen dit in afwachting van de uitslag van een onderzoek, dat de minister van economische zaken zal doen instellen naar aanleiding van hun request dat tot doel had ver laging van de broodprijs te bevorde ren. Werèldbeker-koorts ook bij de opnamen voor de film Dr Doo- little, die werden stopgezet om Rex Harrison en Samantha Eggar de gelegenheid te geven naar de uitzending van de wedstrijd Engeland-Duitsland te kijken. Prinses Alexandra kreeg dochter ZOETERWOUDSEWEG 23 Huidige kerkvormen gaan toch verdtvijnen - pagina Kernmerk Nimmer is er na de tweede wereldoorlog zo uitbundig feestgevierd in Londen als zaterdagavond ter ere van het wereldkampioenschap voetbal dat Engeland behaalde. Op onze sportpagina's vindt u de laatste indrukken van onze sportredacteur Meindert Leerling. Hard i verken om rust te ver dienen - pag. 5 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN- Prinses Alexandra nicht DEN HAAG De Chinese de Britse vorstin, is gisteren beval- j- j i i yan een meisje. De 29-jarige prinses. - technici, die nog steeds in het le- gehuwd met lord Angus Ogiivy, heeft ai' gatiegebouw van Peking aan de Adriaan Goekooplaan te Den Haag zitten opgesloten, mogen officieel nog een paar dagen in ons land blijven. Vanmorgen liet het minis terie van buitenlandse zaken we ten, dat de geldigheid van de visa van de Chinese technici is verlengd tot donderdag 4 augustus. De acntergrond van dit besluit is moeilijk na te gaan. De instanties, die bij de Chinese zaak zijn betrokken - buitenlandse zaken, de binnenlandse veiligheidsdienst en de Haagse politie hebben een slot op de mond gekregen. Duidelijk is, dat slechts het hoogst noodzakelijke aan de publiciteit wordt prijsgegeven. Men zou de vraag kunnen stellen, of de acht niet onzichtbaar kunnen worden weggevoerd wanneer het lukt op korte termijn uit de impasse te komen. Castillo: ontwerper met 'hire - pag. 7 „De bal is hopelijk niet kapot." Kijk! en „Chineesje kijken" noemt men in Den Haag het toeristisch in ogenschouw nemen van het legatiege bouw aan de Adriaan Goekooplaan. Dit weekeinde is dit weer en masse ge beurd. Duizenden zo niet tienduizenden mensen hebben in Sorghvliet een rond je gemaakt in de hoop iets meer te zien dan de wachtende journalisten en de twee witte politiewagens. Niet alleen Nederlanders deden aan deze „sight seeing" mee maar ook buitenlandse toeristen als Duitsers, Fransen, Engel sen en Belgen. En natuurlijk ontbraken nozems en zelfs provo's niet, hoewel de politie geen enkele maal behoefde in te grijpen. Ken Haagse autobusonderneming, die 's-avonds tochtjes door de stwd onderneemt, 'heeft als onderdeel van haar programma het Chinese legatie- gebouw opgenomen. Vandaar dat er J. D., deed tegga vier uur het tocht- raampje van deouitendeur open cm, te zien wie er had gebeld. Op datzelfde moment spoten twee mannen haar uit een spuitbus vloeistof in het gezicht, openden door het raampje de deur en gooiden een regenjas over haar heen. Er volgde een worsteling, waarbij zij een klap op haar hoofd kreeg. De twee mannen gooiden haar neer op een bed in de achterkamer; een bleef de wacht houden, de ander doorzocht het huis. Uit een muurkluisje in de keuken haalde deze het geld en de ringen weg, de sieraden lagen in de slaapkamer, De twee mannen bleven ongeveer een uur binnen en direkt nadat ze weg waren gegaan riep mej. Vrolijk, die zich bewusteloos had gehouden, haar buurvrouw, die op haar beurt de po litie waarschuwde. Zijzelf moest met een hoofdwond naar het Dijkzigtzie- kenhuis, waar deze werd gekramd. De politie heeft nog enige tijd op het dak gezocht omdat een aantal mensen daar een man had gezien. Het bleek echter een nieuwsgierige buurman te zijn. Een van de overvallers is ongeveer 28 jaar, slank en 1,80 meter lang. Hij heeft donkerblond tot zwart achterover gekamd haar en vermoedelijk een aan geplakte zwarte snor. Hij droeg een donker costuum, grijze suède handschoe nen en een hoed. De ander had een lichtgrijze visgraat-pantalon aan en zwarte, puntige schoenen. Geschenk voor prinses Margriet (Van een onzer verslaggevers) Wie een rustige vakantie wilde, trok tot vóór kort naar alkenburg. Maar de toeristen-industrie in deze Zuidlimburgse stad is nu ont wricht. De campings in de omgeving hebben vele jongelui uit de grote steden van het Westen getrokken en Valkenburg kent nu geen rust meer. Avond aan avond moet de politie optreden tegen grote groepen nozems, die de boel in de stad op stelten zetten en niets en niemand ontzien. Enkele voorbeelden zijn voldoende om aan te tonen, hoe verdorven het ping-leven in Zuid-Limburg deze z< is verworden. In een café werd een meisje een lang op een tafel gelegd en regelmatig met bier besprenkeld. Een bejaarde man moest bijna twoitig minuten op zijn hoofd staan, voordat wat heid in het toeristenseizoen zijn aan de orde van de dag. Het in de zomermaanden 45 lende korps rijkspolitie heeft al enige malen versterking uit omliggende plaatsen moeten vragen. Iedere avond moet de politie charges met de wapenstok uitvoeren om de rust in het stadje te herstellen. Ongeveer veertig arrestaties in vier dagen worden verricht rust te doen weerkeren- Lokkend geld In feite is de toeristenindustrie zelf de hoofdschuldige aan de „Valkenburgse revolutie". Het lokkende geld, dat de toerist pleegt uit te geven, heeft de cam pings uit de grond doen rijzen. En lang niet iedere campinghouder bezit genoeg „standing" om zijn „gasten" aan een af doende controle te onderwerpen. Het alle gaartje van Amsterdammers, Rotterdam mers en Hagenaars, dat sommige pings bevolkt, is hetzelfde alleganrtii tot voor enkele weken de weekemdi de drie grote steden onrustig maakte, waarbij ook nu weer moet worden ge constateerd, dat het Amsterdamse ele ment in de nozem-campings de boven toon voert. Hot gemeentebestuur van Valkenburg heeft er spijt van, dat het zo veel vergun ningen voor het houden van campings heeft afgegeven. Burgemeester Breekpot is echter vastbesloten de rust in de toe- DEN HAAG Een uit de organisaties m werkgevers en werknemers in de Nederlandse zeescheepvaart gevormd koopvaardijcomité wil prinses Margriet, het petekind der koopvaardij, bij haar huwelijk met Pieter van Vollenhoven op 10 januari 1967 een geschenk aanbieden. Het „Koopvaardij-comité huwelijksge schenk prinses Margriet" heeft alle Ne derlandse zeeschepen en scheepvaartkan- tofen opgewekt vóór 1 november bijdra- *- maken. in de late avond nog wel eens een bus voor Adriaan Goekooplaan num mer 7 stopt, door welke nietszeggen de duisternis ook moet worden ge tuurd. Een gids vertelt dan het op windende verhaal. Hoe veertien dagen geleden de Chinese ingenieur Hzu Tsu Ts'ai om het leven kwam, en hoe acht collega's van hem thans in het legatiegebouw verborgen worden ge houdenomdat de tijdelijke zaakge lastigde niet toestaat dat ze door de politie worden gehoord. Zaterdag en zondag is «r overigens weinig aktiviteit geweest. Op de eerste dag van het weekeinde reden enige Chi nese diplomaten uit, waarbij het gebrui- delijke steekspel van legitimeren zich opnieuw herhaalde. Op de heenweg, die naar het pand aan de Prins Mauritslaan gevonden, verliep alles volgens de norma le procedure. De politieman, die zich voor de auto van de diplomaten opstelde, liet z'n papieren zien. waarna de Chine zen hetzelfde deden. Toen het gezelschap weer in het legatiegebouw terugkeerde, werd er voor de zoveelste keer getrai neerd. want geen van hen wilde zich legitimeren. Ten laatste gebeurde dit toch weer wel, zij 't onder protest. De ambtswoning van de ministov-prcsi dent, die precies tegenover de Chinese legatie ligt. wordt onopvallend door de marechaussee bewaakt, hoewel de fami lie Cals op vakantie is gegaan, en ergens in Zuid-Frankrijk in een caravan Bruno luistert, en onder de hoede van de ministerële ..lijfwacht" is achtergeble ven. Het schijnt een bijzonder lief dier te zijn. want het loopt kwispelend met elke marechaussee mee, die er een half uurtje mee moet wandelen. Het Chinese vrachtschip LI Ming, dat tot nog toe in de Rotterdamse Waalha ven heeft gelegen, Is inmiddels naar de Eemhaven verhaald. Het laadt daar nog wat stukgoederen in, nadat het eerst roet; kunstmest is volgepropt. De strenge wacht van de rivierpolitie blijft gehard-1 haafd. Indien de acht Chinezen deze week vertrekken, dan zal het in ieder' geval niet met dit vrachtschip zijn. Op rijksweg 26 ter hoogte van Waardenburg is gisterenmorgen vroeg een personenauto i grote snelheid geslipt op de brug over de Waal. De auto reed eerst tegen een paal, schoot 80 meter door en botste toen tegen een paal aan de linkerkant van brug. Bij het ongeval kwam een 31-jarige vrouw uit Amsterdam om het leven. Haar echtgenoot werd ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen. niet duur wel heerlijk Twee bouwvakkers mishandelden politieman HARLINGEN Twee Friese bouw vakkers, de twintigjarige A. R. H. en de evenoude R. O. hebben zaterdag avond op Terschelling de rijkspolitie man N. Hager uit Stiens ernstig mishandeld. Hij kreeg zware verwon dingen aan het gezicht. De politieman, gedetacheerd op het eiland, hield beide jongemannen, om dat zijn na tien uur op brommers met draaiende motoren reden. De bouwvak kers wilden niet van een onmiddellijke transactie weten en weigerden hun na- en op te geven. Toen de heer Hager hen daarna op dracht gaf met hem mee naar het bu reau te gaan, vielen de bouwvakkers hem aan. Hoewel ernstig gewond, slaag de politieman erin, de jongens te over meesteren en op te brengen. Met de laatste boot werden zij gevan kelijk naar Harlingen gebracht. Van daar werden zij naar het politiebureau van Franecker gebracht. Vandaag wor den zij voor de officier van justitie in Leeuwarden geleid. len tc nemen. Zelf kwam hij laatst al i het nieuws toen hij ook al om de toe risten te beschermen een aantai du- de veroo- m het in andere versie nog wel door de straten en op de campings hoort men op de verboden wijsjes de schunnigste teksten zingen. Maar Valkenburg is niet de enige toe ristenplaats, die moet ervaren, dat de nozems en de provo's tijdelijk hun activi teiten hebben verlegd. Zandvoort, Noord- wijk en Scheveningen hebben zij het in mindere mate, dan Valkenburg met hetzelfde euvel te kampen. In Zandvoort moet het soms heel erg zijn. Hier zijn het de Amsterdamse brozembenden jongens op bromfietsen met meisjes op de bagagedrager die de toeristenin dustrie bedreigen. „Wij tnoefen nu aan de lijve onder vinden, wat het is om dit stel vagebon den in de omgeving te hebben", zei een Zandvoortse strandexploitant. En hij is niet de enige, die zich beklaagt. Café-ruiten worden ingeslagen, auto mobilisten gemolesteerd, toeristen lastig gevallen. Een Duits reisbureau zou al hebben gedreigd in het vervolg Zandvoort van zijn lijst te schrappen. Wanneer dit door zou gaan, zou dit voor de populaire badplaats een grote strop betekenen. Ook in plaatsen als Loosdrecht en Alkemade zijn de hoofdstedelijke no zems actief. Maar hier werd ook in vroeger jaren al veel „heibel geschopt" en men heeft daar kans ge zien door veel attracties in de tot dan cing „omgebouwde" bootloodsen het onheil te beperken. De langharigen zoeken hier uit eigen beweging hun centra op en deze zijn wel zo inge richt, dat bij eventuele „heibel slechts minimale schade kan worden aangericht. Maar voor plaatsen als Valkenburg en Zandvoort, die van de toeristenin dustrie leven, zijn de activiteiten van de nozems gevaarlijk. En de politie staat ook hier in vele gevallen machte loos, omdat het kwaad meestal al is geschied voor zij arriveert en een voortdurende preventieve surveillance eenvoudig niet is uit te voeren wegens het tekort aan personeel. OBERHAUSEN Een nieuw autobaan ongeluk kon gistermiddag worden voor komen door snel optreden van een Duits politieman toen twee Duitse bussen met 81 Nederlanders bij het drukke Ober- hausener Kreuz via een oprit dwars tegen het verkeer de autobaan afreden. De Duitse chauffeurs, die de vakantiegangers van Cochem aan de Moesel naar Sterkrade moesten terugbrengen, hadden een afrit gemist en draaiden toen de eerstvolgende oprit tot de autobaan op. Hoewel automobilisten heftig protes teerden door hard te claxoneren, drukten zij door. Toen de politieman, brigadier Karl Heinz Schindler. de levensgevaar lijke manoeuvre zag, bedacht hij zich S?en moment en legde het verkeer stil. p zijn motor achtervolgde hij de bussen en nam de papieren van de chauffeurs in beslag. Het wisselvallige weer duurt nog steeds voort. Nadat vooral in de nacht van zaterdag op zondag plaatselijk veel regen was gevallen passeerde zondag avond een zwakke rug van hoge lucht druk welke echter direct weer gevolgd werd door een nieuwe storing. Deze zal in ongeveer noordoostelijke rich ting verder trekken naar Denemar ken. Na het passeren van een fronten- systeem ervan wordt weer onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast enkele opklaringen ook buien voorkomen. Op de Oceaan bevindt zich ongeveer midden tussen Ierland en New Found- land een volgende depressie, welke in de richting van de Britse eilanden trekt. DE BILT Veranderlijke bewolking met enkele buien, krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog af en_J°?.*harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Augustus start strandweer door een depi Engeland naar de Noordzi andaag met slecht J-~iressie die van - - -:ee trekt. Mor gen iets beter met enkele opklaringen en nog een kleine buienkans. Weer een wat afnemende wind uit westelijke richting. In de middag 17 k 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een onbestendig be„in

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1