Wat doe je in de vakantie als de zon wegblijft? Kampeerders naar huis om dagtochten te maken Een koninklijke vakantie in Porte Ercole Rliodesië sluit Universiteit Ontsnapte vlieger was vijf maanden gevangen „Robeco" introduceert nieuw beleggingsfonds i Uit de Haagse hof geplukt 5 DONDERDAG 28 JULI 1%6 Naar de stad Harderwijk vol Duitsers later DEN HAAG Winderig en af en toe een buitje: juist het type weer om Neerlands honderddui zenden vakantiegangers enthou siast genoeg te houden voor een dagtochtje. En dat kunnen de die rentuinen maar ook de stedelijke vermaakcentra goed merken. kostelijke en vorstelijke vakantie in het prachtige boot ter beschikking Onze koninklijke familie geniet deze dagen van heeft zamenlijk tochten te maken op de Middellandse Zee. Op de foto boven zien we (vlak voor het ver trek) van links naar rechts prins Bernhard, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, koningin Juliana en prinses Irene. Het lijkt er op, dat Margriet en Pieter nu de vakantie van hun leven genieten. De foto links (de prinses in de mand-hang-stoel met Pieter er naast) zegt veel. Het gelukkige verloofde paar kan verder gebruik maken van een speedboot (foto rechts boven) om samen de zee op te stuiven en zó mee te doen aan het fascinerende spel van zon en water. En dan is er ook nog de snelle sportwagen (foto onder) waarmee het Italiaanse land wordt verkend en steden en djrpen bezocht. Naar het schijnt blij door zovele gelukkige families, waar ook in Nederland of Europa. Sinds de eerste veertien dagen van stralend zomerweer in juni is er niet zoveel warmte meer geweest. Gevolg: de toeristen wenden zich of van de openluchtrecreatie loom iiïde bos sen liggen of het water opzoeken en trekken in grotere getale dan anders naar de stad. Bisocopen met hun jeugd- en vakan tieprogramma's hebben nu niet te kla gen, de horecabedrijven evenmin, voor zover ze het niet van terrasjes moeten hebben. Ook de hotels krijgen een zeke re toeloop van „weggeregende" kam peerders. vooral langs de kust en op de Waddeneilanden. De kampeerterreinen, waar vooral de bouwvakkers in het begin van hun vakantie een tentje op gezet hebben, tonen lege drassige plek ken, waar de tentharingen vergeefs ge tracht hebben de vakantievreugd te verankeren. Velen die kampeerden omdat ze nu eenmaal geen geld hadden voor hotel of pension, zijn maar naar huis gegaan. Niet aan het werk natuurlijk. Dus: dag jes erop uit. Toch zijn er nog voldoen de „weer-en-windkampeerders" overge bleven. Het Mekka van de Nederlandse i vakantieganger. Valkenburg, schijnt geen last te hebben van het ongunstige En de Duitsers? Het heeft ev ongerustheid veroorzaakt dat hun aantal langs de kustlijn teruggelo pen is. Maar de ANVV weet wel beter: dit jaar sluiten de scholen in het Roergebied ruim veertien dagen later. Pas het komende weekeind be ginnen de schoolvakanties. Dan zul len de Duitsers wel komen. En het Roergebied levert altijd vijftig pro cent van het totaal aantal Duitse toe risten in ons land. Dierentuinen en vermaakcentra als onbekommerd, zoals de Efteling, die toch gedeeltelijk open- I luchtrecreatie bieden, krijgen wel veel j bezoekers. O pen brief (2) Jammer, uat de inhoud van de Open brief alsmede het commentaar van het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond niet volledig in de krant is afgedrukt. Met name het laatste is nu niet duidelijk onder de aandacht gekomen van het publiek. Duizendmaal erger indroevig is de zaak met achtergronden. De hoofd bestuursleden worden door de handel wijze van Je open briefschrijvers in hun streven, strijden en bidden, ten einde ia de Hervormde Kerk de Hei lige Schrift gehoorzaam te blijven ernstig bestreden. Ieder die het Woord Gods lief heeft schare zich achter het getuigenis, vervat in het antwoord, zoals dat te vinden is ip De Waarheidsvriend van 14 juli. Het m.i. treurig en uiterst schadelijk werk van de grote groep in de Hervormde Kerk, de middenorthodoxio, wordt door de schrijvers, n.b. een aantal leden van de bond. nu wel zeer goed geholpen. God regeert, dat is de eni ge, alleen blijvende, maar ook volledi ge troost. Nieu.werkerk L. Karreman Az a.d. IJssel Open brief (3) Ik kan mij alleen maar verheugen dat die Open Brief van de 35 predi kanten van de Geref. Bond in de dag bladen gestaan heeft. Het geeft me weer moed en hoop dat misschien eens de G.B. uit zijn isolement en verstarring Komt en weer merkelijk aan het werk in de Hervormde Kerk gaat deelnemen. Hoe kan men dit een aanval op het HB noemen als de 35 er openlijk voor uit durven komen dat hun dc gang van zaken in de G.B. bezwaart. Zelf ben ik maar een ge woon lid van de Herv. Kerk en ook lid van de bond. Ik houd me maar heel gewoon aan m'n bijbel, dat is me al knap genoeg. Ik vind dat het woord Gideonsbende met evenveel recht van 'oepassing kan worden ver klaard op de 35 predikanten. Ik moet u zeggen dat ik van dat gezwaai met teksten en bijbelgedeelten, \an bui gen voor Gods Woord en God wil het en Wij hebben de zuivere leer en Wij Gereformeerden en onze eeuwige be ginselen. een beetje bang beu gewon den. Luister toch ook eens naai mensen als deze 35, een prof. Jcr.ker, een ds. v. d. Linden, al die mannen zijn toch aok niet de eersten de besten. God kan deze mensen gebrui ken om de kerk te bewaren: het be rijm C. Labrie Open brief (4) De tactiek van de satan .n de kerk is altijd geweest verdeel en heers, Prof. Severijn heeft altijd da raam en de eer gehad de gelederen in de G B. gesloten te houden, maar niet zodra is deze man uitgeschakeld of de vorst der duisternis tracht die gelegenheid te benutten. Indroevig, dat een deel zijner voormalige volgelingen zich hiertoe leent. Laten we alleen Gods Woord laten spreken, waarvoor prof. Severijn zijn hele leven geijverd heeft. Jesaja heeft op Gods bevel ge zegd: Tot de Wet en tot de Getuige nis. het zal zijn indien ze niet spreken naar dit Woord, dat zij geen dageraad zullen hebben. Christus heeft Zijn pre diking niet gewijzigd terwille van een al of niet verliezen van Zijn vol gelingen. En Petris heeft "is ver maand acht te geven op het Profe tische Woord, hetwelk zeer vast is. De Here geve bet 3.B. voor niemand op zij te gaan. Dat de dwalende broeders met berouw wederkeren. Nieuwerkerk D. Verboom a.d. IJssel (Discussie over dit onderwerp geslo ten. Red.). SALISBURY De universiteit van Rhodesië is gisteren door dc waarne mend rector, prof. Alan Milton, gesloten nadat dc politie in alle vroegte negeu Europese lectors (onder wie twee Neder landers) en tien studenten had gear resteerd. Prof. Milton zegt: „Als gevolg van het optreden van de politie kan niet meer naar behoren college worden gegeven, niet alleen door het wegvallen van een aantal lectors maar ook omdat de discipli ne is verstoord en een gespannen sfeer is geschapen. De grondoorzaak van de moeilijkheden wordt gevormd door de meningsverschil len tussen de leiding van universiteit en de politieke autoriteiten Trekpleister I Een enorme trekpleister is het Dolfi- j narium in Harderwijk, zozeer zelfs dat I bijvoorbeeld maandag en dinsdag de weg vanuit het Westen naar deze stad, I de oude Zuiderzeestraatweg, als het wa re verstopt is. Dinsdagmorgen kwam een onafzienbare stroom auto's over de- 1 ze weg Harderwijk binnen, en de poli tie had de handen vol om alles in goe de banen te leiden. De afgelopen week hebben zestigduizend personen de voorstellingen van dolfijn Flipper bijge woond, en de afgelopen dagen werd het nog drukker. Maandag was de top dag met 16.000 bezoekers. Het aantal voorstellingen moest al worden uitge breid, en men hoopt dat men nu geen uren meer in de rij behoeft te staan om in het Dolfinarium te worden toege laten. Dinsdag kwamen meer dan 3500 au to's Harderwijk binnen. Er is maar voor 900 parkeerruimte. De politie dec'ldheid op de universiteit zelf over moest alle straten vol zetten om de het eenzijdig uitroepen van de onafhan-wa§ens kwijt te kunnen, kelijkheid door de Rhodesische regering.j De Efteling, het sprookjespark in Kaatsheuvel, meldt een recorddrukte die de vloedgolf van de Pinksterdagen overtreft. Het Oorlogsmuseum was „dik tevreden" met het weer. Topdagen van 3500 bezoekers zijn reeds geno teerd. Het Automuseum in Driebergen, dat dit jaar het bezoekersaantal van 1965 (120.000) wel niet zal halen, begint de schade van het voorjaar wat in te lopen. We hebben een mooi voorjaar gehad, en de schoolreisjes werden lie- i ver naar bos en zee gemaakt dan naar; de oude automobielen. Zelfs Madurodam, toch helemaal: ,nnnn openlucht. Heeft niet te klaeen. Niet alleen regen maar ook hitte houdt de 1 mensen van het miniatuurstadje weg. Niets zo goed voor de kassa's van Ma- Als het erg warm was geweest, zou het in de Kalverstraat heel wat stiller zijn geweest. Nu wor den de plaatsen van de tiendui zenden vakantievierende Am sterdammers ingenomen door toeristen, die anders liever in Zandvoort of Wijk aan Zee waren gebleven. Meer Fransen In Amsterdam, de hotels begin i echt Hollandse kwak- NS: druk 1965 om die tijd hadden gere gistreerd, zijn opvallend veel meer Fransen en veel minder Duitsers dan anders. Het lijkt er overigens op dat de vakantiespreiding veld wint, zowel on der buitenlanders als in eigen land. De 42 Amsterdamse musea denken het top jaar 1965 wel te evenaren. Artis boek1: i dagen met 12.000 bezoekers. Ook de Spoorwegen hebben niet te j klagen. De NS gunt de vakantiegangers Atnfiestfi/1 van harte wat zomerse zon, maar inuuoaiuil mensen die zich per trein naar liet j Sommigen menen dat Rotterdam de strand laten rijden en veertien dagenvakantieganger weinig te bieden heeft, lang in het zand blijven liggen, bren- Maar het staat nu al vast dat 1966 gen niet bijster veel geld in het NS-laatje. „Wij zien liever de dagtoe risten," zeggen de Spoorwegen. Nu, die zien ze dan ook, want heel wat vakantiegangers worden door kou en nattigheid gewoon gedwongen. Op vallend groot is de belangstelling voor de wandeldagtochten van NS naar Wol- fheze en Castricum en voor de gecombi neerde trein-fietstochten naar Gaaster- land en Hulshorst. Bovendien maken veel mensen voor individuele excursies gebruik van de trein. Bekende vakantiestreken als de Veluwe en Limburg mogen zich in een grotere belangstelling van de treinreizi* j gers verheugen dan in echt zomerse! vakantiemaanden. zeven procent meer Duitsers, Engelsen, Fransen en Amerikanen dan vorig jaar zal brengen. Bijna 70 procent van de 5000 hotel- en pensionbedden is bezet. Aan het eind van het seizoen verwacht men dat twee miljoen mensen de Euro mast zullen hebben beklommen, Blij- dorp hebben bezocht of een rondvaart door de havens hebben gemaakt. Vorig jaar waren dat er 1,7 miljoen. Onderzoek naar omvang van „Graue Markt" WASHINGTON De vorige week Een groep atoompacifisten (onder wie uit Noordvietnamese gevangenschap dertien Labour-parlementsleden) in En- ontsnapte Amerikaanse marinevlieger ^c!and heeft vandaag Amerika een be- blijkt de 28-jari?e in Duitsland gcbo- ren luitenant Dieter Dengier te zijn. de NAVO breekt7 Hij zou thans een medische behande- Tol op drukke Britse wegen LONDEN De Britse minister van verkeer, mevrouw Barbara Castle, heeft gisteren ingrijpende plannen bekendge maakt om de verkeerschaos tc bestrij den, de spoorwegdiensten te verbeteren en de havens te moderniseren Een dei- maatregelen die vooral de automobilist zwaar zal treffen is het plan tol te hef fen op de drusste wegen. Voorts zullen de bestaande parkeerbeperkingen in de Londense city van veertig tot honderd vierkante mijl worden uitgebreid om langparkeerders ie weren. ling krijgen op een luchtmachtbasis Californië, maar de militaire autoritei ten zijn er erg geheimzinnig over. Dengier werd meer dan een halfjaar geleden neergeschoten en zou vijf maanden gevangen hebben gezeten. Drie weken na zijn ontsnapping zagen Ame rikaanse vliegers hem met een witte doek wuiven in de buurt van een met stenen op de grond vervaardigd SOS. Anderhalf uur later wist een helikopter hem op te pikken. Hij was de eersto Amerikaan die ontkwam uit de handen van de Noord-Vietnamezen. die thans 63 Amerikanen krijgsgevangen houden. Bekentenis Radio Hanoi gaf gisteren een recht streekse uitzending van de gevangen Amerikaanse piloot David Hatcher, die oorlogsmisdaden ..bekende". Hij zei dij ken. scholen, kerken en ziekenhuizen te hebben gebombardeerd, noemde de oor log ..smerig en slecht" omdat hij ge voerd werd tegen de wil van het Viet namese volk en zei humaan behandeld te worden. B De secretaris-generaal van de Verenig de Naties. Oe Thant. is niet van plan na zijn besprekingen (die in Moskou aan de gang zijn) naar Hanoi door te reizen. Volgens de Russen kan alleen Hanoi (Noord-Vietnam) beslissen of met vre desonderhandelingen begonnen kan wor den. VOOR NUTSBEDRIJVEN (Vai i-econ redactie) (Van een onzer verslaggevers) Igeheten, heeft Robeco weer een v' ROTTERDAM Nog geen jaar "i®"vYI5°nds opgericht. Het is de na de introductie van een nieuwe een b^ggbigsmaat- beleggingsmaatschappij, Rolinco Von Braun verwacht: Russen spoedig om de maan WASHINGTON De Russen zijn na genoeg in staat om hetzij ruimtevaarders om de maan te laten draaien hetzij een hond op de maan te laten landen en naar de aarde terug te brengen D.e Ameri kaanse raketgeleerde dr. Wernher von Braun heeft dit geconcludeerd uit recen te Russische verklaringen. DOOR Wanneer e waarin men bliksemcarrière maakt, het wel de diplomatie. Uitge zonderd dan de ambassadeursposten. Jeudi verenigt alle diplomaten onder wonderlijke de rang van ambassadi uitvinding tien jaar geleden gedaan die weggegeven worden als een soort beloning voor diensten aan het vader land op ander terrein bewezen. De jongeman (en enkele jonge Rijksvoorlichtingsdienst. De bedoeling vrouw) die in de buitenlandse dienst treedt, weet dat de ladder lang en dikwijls moeizaam te beklimmen is. En op iedere trede moet men een heel poosje wachten voor het volgend stapje gedaan kan worden. Een stap je, dat hoe klein ook. hen misschien naar een volkomen nieuw werelddeel brengt, waar ze dan moeten blijven tot ze wellicht naar de andere helft van de aardbol gezonden worden. Het begint met een attachépost, dan is er een kans van derde, tweede en eerste secrataris en dan (na weer wat leven te leren kennen. Nu kan de de jongeman een bezadigd heer ge- ten zelf en in het bijzonder hun presi- worden dan gaat in het gunstigste dent moet de initiatieven steunen. geval het ambassadeurschap wenken. Maar het is nu eenmaal zo, dat ambassade heel wat attachés cretarissen kunnen zijn. maar er tijd maar één ambassadeur is. Een diplomaat van 31 jaar, die zijn standplaats al een zekere n heeft gemaakt dankzij kundigheden naast het onderling contact vooral ke reden dan ook geen kans de gelegenheid te scheppen zoveel mo- organiseren. Slechts Australië heeft gelijk facetten van het Nederlandse een dinsdagclub, maar naar Haagse begrippen is die niet echt. Daar zijn namelijk alleen de ambassadeurs lid van en die zien elkaar toch al genoeg op alle officiële ontvangsten. De heer Nures gaat het vooral om de ontmoeting met Nederland. Niet alleen het Nederland uit de officiële rapporten en met de politieke moei lijkheden, maar het Nederland van alledag, dat soms juist voor diploma ten zo verborgen blijft. Zo heeft hij met zijn geestdrift heel wat voor ons land gedaan. En nu gaat daar een eind aan ko men. In september is zijn Haagse tijd om en wacht hem een post in Ankara. De volgende trede op zijn ladder. De doorn en de roos Als ooit een president van de Club per de Jeudi dat gedaan heeft is het wel Nurver Nures. Hij kwam hier vijf jaar geleden met zijn vrouw aan. precies veertien Maar het is ook logische stap noodzakelijke, want de carrière moet opgebouwd worden in de jonge jaren. ÉÉT •-•-•--Mf moeilijk afscheid schappij in openbare nutsbedrij ven. Utilico begint dinsdag 16 augustus de datum van in schrijving met een emissie van aandelen van vijftig gulden no minaal tot een koers van honderd gulden. Het is de bedoeling, dat de nieuwe beleggingsmaatschappij een internatio naal gespreid bezit aan openbare nutsbe drijven zal bieden. Met de N.V. Utilico pretendeert Robeco een dienst te bewii- zen aan het beleggend publiek. Want. zo zegt de heer D. E. van Raalte, directeur van Robeco. n vele Europese landen bestaan geen particuliere openbare nutsbedrijven. Voor de particuliere belee- leiïJ*i£5 «venwel moeilijk om in het S beleggen. Deze moeilijk heid wil Utilico i.u uit de weg ruimen. die node ziet vertrekken uitzondering. Daarom vandaag een verhaaltje over hem. Het is Nurver Nures. eerste secretaris van de Turkse ambassade. Hij bekleedt ver dagen na hun bruiloft. Mevrouw Nu- dat wacht, want dat is de doorn, die elke roos heeft en die menig bui- I tenstaander bij het aanschouwen van hun vader- de glans van het „diplomaat-zijn" fj lover het hoofd ziet. Het afscheid, dat altijd wacht en zwaarder is naarmate met meer belangstelling, toewij- geestdrift zijn post vervuld het gastland slechts tweede land ter wereld i eigenlijk een land. Ze bezochten alle uithoeken. loren zich in de musea, leerden Sinter klaas vieren en fietsen. Zo fietsen, dat de Club de Jeudi zelfs een fietstocht ding langs de Vlis< maakte, wat dermate heeft. De directie van Robeco verwacht veel in de nieuwe N.V., omdat zij vee! ver wacht van de openbare nutsbedrijven. De heer Van Raalte noemt de mmopolie- positie van de nutsbedrijven, de geringe arbeidsintensiviteit ervan en de «rote ka- pilaalsintensiviteit. Bovendien kunnen de openbare nutsbedrijven en zeker die in de elektriciteitssector rekenen op afzet *~an hun productie. De huidige situatie van lage koersen in Europa, ook van dc openbare nutsbedrij- vpn maakt het juist nu ïantrckkelijk om het beleggingsfonds te beginnen, al dus de heer Van Raalte. Ook de koersen de Amerikaanse openbare nutsbedrlj. die het belangrijkst zullen zlin voor de N.V. Utilico, liggen thans, na een re cente daling met dertig punten, op een acceptabel niveau. i LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren met klem de beschuldiging van president Nasser tegengesproken als zou Engeland een militaire basis hebben gevestigd in Saoedie-Arabië. Gezegd wordt dat zich ir. Saoedie-Arabië alleen een militai. attaché en drie officieren voor '•e oplei ding van de nationale garde oevinder j Andere deden van de Britse stnjdkracii ten in uniform of in bureer bevondr- 1 zich daar niet, sldus hef ministerie DEN HAAG Het secretariaat van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel gaat op verzoek van de vier centrale midden standsorganisaties een onderzoek instel len naar de zg „Graue Markt": de distri butie van goederen langs andere dan de gebruikelijke kanalen van gevestigde en ambulante handel. Volgens dc centrale middenstandsorga- lisaties dient het onderzoek zich met name te richten op de omvang en de diversiteit van het verschijnsel van de .Graue Markt", o.m. consumenten-inkoop- eenigingen, personeels-inkoopvereni- gingen. bedrijfswinkels. incidentele ac ties. kortingkaartenclubs. e.d. omvat. Het secretariaat zal zijn bevindingen in een rapport aan het bestuur van het hoofdbedrijfschap uitbrengen. Rainier besnoeit invloed Onassis MONTE CARLO De regering van het prinsdom Monaco heeft gisteren een nieuwe financiële maatregel aangekon digd. welke beoogt de invloed in bet prinsdom van de Griekse schccpsmag- naat Onassis te besnoeien. Onassis voert al twee jaar strijd met prins Rainier over het bestuur van de speclgelegenheden en andere toeristische attracties waardoor Monte Carlo be roemd Is geworden. had tot dusver meer dan de helft van het miljoen aandelen in deze maatschappij in bezit. Hij heeft aangekondigd gerechte lijke stappen tc zullen ondernemen tegen de kortgeleden aangenomen wet die het Rainier mogelijk maakt de 600.000 nieu we aandelen uit te geven. Nederlanders zijn krenterig, vinden de Italianen MILAAN Italianen die te maken hebben met toeristen bij het populaire Gardameer vinden dat de Fransen het gemakkelijkst met geld omgaan. De Nederlanders vinden ze krenterig. Het Nedcr- I lnndse NL-bord op de auto's wordt uitgelegd als „Niente Lire" geen lire.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5