Verdere bezinning nodig vele problemen over Een woord voor vandaag Conferentie Kerk en Samenleving beëindigd Paisley maant Rijke en arme landen volgelingen vinden elkaar Geestelijke moet links tijdschrift verlaten tot kalmte OVERLEG IN DEN HAAG Geschil met China weldra bijgelegd? Be™±™rh Leimena en Abdoelgani niet in nieuw kabinet bezetten Kisangani Piloot vergat toeristen Japanse bisschop wil kerk van vijf miljoen Uw probleem is het onze MAANDAG 25 JULI 1966 „Twee mensen gingen naar de tempel om te bidden (Lucas 18 10). Weinig gelijkenissen zijn zo moeilijk te begrijpen als die van de farizeeër en de tollenaar. Juist omdat deze zo gemakkelijk schijnt. Wij zien voor ons aan de ene kant een man, die zich zelf op de borst staat te kloppen en als het ware bidt: Here, XJ moet wel blij zijn met zo'n flink mens, als ik. die het zo nauw neemt met zijn godsdienstige plichten. Aan de andere kant iemand, die óók op de borst slaat, maar dan als teken van berouw: O God, wees mij, zondaar, genadigDie tollenaar wist, dat hij niet door eigen goede werken, maar alleen door genade zalig kon worden, zeggen wij dan. Als het zo was, Zou de gelijkenis banaal zijn door haar van zelfsprekendheid. En dat zijn de gelijkenissen van de Here Jezus nu juist nooit. We vergeten, dat de farizeeër bij alles, wat hij zegt, voorop stelt: God, ik dank U." Hij pocht met andere woorden niet op eigen verdiensten, maar roemt in Gods genade. „Dat ïk niet zó ben als de andere mensen." Mocht hij God niet danken voor Zijn verkiezende liefde? Was hij niet beter, dan die tollenaar, die de zaak van Gods bondsvolk verkocht aan de Romeinen? Onderhield hij niet getrouw de wet van Mozes en zegt God niet: ,Jn het houden van die ligt groot loon?" Het is allemaal waar. Het was een rechtzinnig gebed. Alleen één ding: de farizeeër vergeleek zichzelf met de tollenaar naast hem. En dan kwam hij er nog zo slecht niet af. Maar wie tot God nadert, mag zichzelf maar met één maatstaf meten: Gods vlekkeloze heiligheid. Dat vergat de farizeeër. Alleen dat. En daarmee was zijn hele gebed onwaarachtig geworden. Wy lezen vandaag Kolossenzen 2 1-7. Paus bezorgd over ideologische stromingen (Van een correspondent) I Als redacteuren traden pater Balducci en Danilo Zolo. een christen-democra- ROME Pater Ernesto Bal-1 tisch politicus op. Gedurende de verkie- J t'non zingscampagne van vorige maand schreef ducci, een rooms-katholieke tneo- een jeugdig christen-democraat een open loog met een grote reputatie bij brief, waarin hij zei te vinden, dat de de linkse rooms-katholieken in Italië, moet zijn werkzaamheden BELFAST In de nacht van zaterdag op zondag is het voor de derde maal binnen 24 uur tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en betogers, die de vrij lating eisen van ds. Ian Paisley. De predikant heeft zelf uit de ge vangenis na de betogingen van vrijdagnacht een boodschap ge zonden naar zijn volgelingen, waarin hij aandringt op kalmte. Maar betogers, die door het dolle heen waren, renden zaterdagmiddag door Liet centrum van Belfast, maakten zich schul dig aan plundering, gooiden auto's om en ruiten in. De politie zette een waterka non in, maar de demonstranten beant woordden het kanon met een regen van flesjes frisdrank en mineraalwater, die in een vrachtauto wegnamen. Avonds begonnen nieuwe onlusten, toen een tiental mensen naar de gevange nis. waar ds. Paisley zit, aan de Crumlin- road begon te marcheren met spandoe ken, waarop stond „O'Neill moet weg". De politie was echter al op alles voorbe reid en had versterkingen uit andere wij ken per vrachtauto naar de omgeving van de gevangenis gebracLit. De gevange nis staat in een rooms-katholieke wijk. Zondagmorgen vroeg, om één uur, be gonnen de mensen zich op straathoeken te verzamelen. De politie wist hen uiteen te drijven, waarbij charges werden uitge voerd met wapenstokken van een halve meter en speciale schilden. Er werden weer veel ruiten ingegooid. Pas toen het waterkanon in aktie was gekomen, slaagde de politie er in. de rust te her stellen. In totaal zijn zaterdag en zondag jearresteerd. Van onze kerkredactie) GENÈVE Vandaag is de conferentie voor kerk en samen leving geëindigd. Zeven rapporten vormen samen een flink dik boek vol conclusies. Wie revolutionaire uitspraken had verwacht wordt teleurgesteld. Eerder is de conclusie dat de kerken zich over ontzaggelijk veel vragen verder zullen moeten bezinnen. Een haastige telling leerde me. dat zij of de Wereldraad meer dan twintig maal gevraagd werden over een bepaald onderwerp verder te studeren. Maar belangrijker is dat Christenen uit Oost en West, uit Noord en Zuid het wel eens konden worden over veel kwesties. Er bleek een veel grotere mate vanamerikaans kind een elektrische tan overeenstemming te zijn tussen de j rijke en arme landen dan oorspronke- J lijk gedacht werd. als mede-redacteur van een Flo rentijns rooms-katholiek tijdschrift staken. De kardinaal van Florence heeft zijn goedkeuring voor het blad ingetrokken, omdat de publi- katies van het tijdschrift zich ge woonlijk bewegen op een ideolo gisch terrein, waarover nog veel geschilpunten bestaan. Het tijdschrift. Testimonianze (Getuige nissen) genaamd heeft altijd geeolden als het orgaan ^an de Links-rooms-katho- licke beweginging in Florence en heeft zich een groot voorstander geloond van de „dialoog" met de communisten Eenling Het blad trok de aandacht, omdat net als eenling in Italië het standpunt van de principiële dienstweigeraars verdedigde waren op de Democrazia Cristiani stemmen, daar deze partij had besloten :-burgemeester Giorgio La Pira en Woede Deze brief wekte de woede op van kardinaal Florit, die er nooit zo erg ge lukkig mee geweest is. dat Florence als het centrum van de links-rooms-katholie- ke beweging geldt. De beweging is echter gegroeid, maar de kardftiaartwéft nooit nagelaten haar aan de kaak te stellen. Pater Balducci Nauwer contact van diaconessen met Wereldraad om principiële redenen openlijk verde digd hebben. De kardinaal heeft thans op doeltref fende wijze een van pater Balducci s communicatiemiddelen het zwijgen opge legd door de goedkeuring voor het week blad in te trekken. Het is bijna on denkbaar. dat de geestelijke zijn werk zaamheden als medewerker en redacteur van het blad za'. kunnen voortzetten, het „imprimatur" is ingetrokken. Bezorgd Paus Paulus heeft onlangs tot twee maal toe zijn bezorgdheid over de toene mende politieke onrust onder de geeste lijkheid tot uitdrukking gebracht. Eind juni uitte hij zich tegenover eer gehoor van Italiaanse bisschoppen over „bepaalde ideologische stromingen, voor al onder de geestelijkheid". Korte tijd later verzekerde hij EDINBURGH De internationale conferentie van de oecumenische bond van diaconessengemeensehappen „Dia- 'al lf.deiJ van dc rooms-katholieke actie zeer nauwe samenwerking an aeze.z-jn r0oms-katholieke tijdschriften en bond met de internationale bond voor groepCn dje noch onze goedkeuring. noch onze zegen hebben" aldus de Paus Er komt een commissie van elf man (vijf aangewezen door de Wereldraad en drie door elke van beide bonden), die een contactfiguur zal aanwijzen. De ze moet dan nader contact leggen tus sen de drie organisaties en misschien ook andere organisaties, die soortgelijk werk doen en tot deze nauwere samen werking willen toetreden. Nikodim: In de Sow jet joden -Unie «feen vervoleinw Unaniem was men van mening dat de regeringen minstens één procent van hun nationale inkomen moeten, besteden aan ontwikkelingshulp. De In kerken moeten hun regeringen daar-' om vragen. Maar beter nog is, vol gens een ander rapport, twee pro- denborstel zou hebben, eer ieder Zuid amerikaans kind een kans heeft om driekwart fles melk per dag te drin ken. een „oecumenische elite" ontstaan, die totaal vervreemd dreigt te raken van de gewone kerkleden en de plaatelijke gemgenten. De Wereld raad moet er zich op bezinnen hoe hij weer wortel kan schieten in het dagelijks leven van de kerk. Hele maal belangeloos sprak de conferen tie op dit punt niet, want toegevoegd wordt de zin: „opdat ons werk geen deel gaat uitmaken van de oecume nische mythologie". POLITIEK Een poging, om uit te spreken 'dat christelijke politieke partijen uit den boze zijn, faalde volkomen. Er wordt wel niet helemaal van harte gespro ken over christelijke partijen, maar die mogelijkheid wordt toch erkend. Hoewel sommigen graag een goed na tionalistisch woord in de rapporten hadden gehad vooral de afgevaar digden uit de jonge landen en enkele amendementen in die richting wel werden aangenomen, waarschu wen de rapporten toch tegen een overdreven nationalisme. De nadruk wordt gelegd op de internationale taak van de christenen: Het v warm, benauwd en drukkend. Westduitse actie in Calcutta CALCUTTA De Duitse actie Brood voor de wereld is nu ook in Calcutta een project begonnen, om kin deren aan voedsel te helpen. In de armste wijken van deze miljoenenstad wordt dagelijks bah 200.000 kinderen een rijstmaaltijd verstrekt. Bij de eerste voedseluitdeling hielp ook de minister-president van West- Bengalen P. C. Sen, door persoonlijk maaltijden aan kinderen te geven. Hij dankte in een korte toespraak de Duitse protestanten, die deze hulp fi nancieren. Calcutta is het vierde ge bied in India, waar Brood voor de we reld activiteiten ontwikkelt. De Duit sers hebben hiervoor zes miljoen gulden bijeengebracht. Het theologisch onderwijs moet op de helling. De kerken moeten in de toekomst door hun predikanten beter geconfronteerd worden met de gewel dige veranderingen, die zich in de wereld voltrekken. De kerken moeten niet bang zijn voor de nieuwe technische mogelijk heden, maar wel haar structuren aan passen aan deze nieuwe tijd. Op deze conferentie brak het grote ver langen baan naar een kerk, die weer vooraan staat in het leven. Het moet een kerk zijn, die zich bezig houdt met de vragen van morgen en met de vragen die de wereld van van daag niet onder ogen durft of wil zien. Gezegd wordt, dat revolutionair in onze dagen het feit is dat de mens macht heeft om zijn natuurlijke en culturele omstandigheden te wijzi gen, ja zelfs zijn biologische struc tuur. Maar dit geldt nog veel meer voor het feit dat hij al bezig is dat te doen, Hij moet rekening houden met deze nieuwe macht die hem gegeven is. Die macht kan hem bevrijden maar ook tot een slaaf maken en hem vernietigen. De mens wordt gewaarschuwd om van zijn nieuwe technische mogelijkhe den geen afgod te maken. Een van de rapporten zegt, dat het volkomen verkeerd zou zijn, als ieder Noord- de rapporten vonden we kritiek op Nederland. Gezegd wordt, 2. Zij moeten meewerken aan betere dat in onze wetgeving te weinig aan-internationale handelsverdragen, op dacht geschonken wordt aan de posi- dat meer landen het recht krijgen tie van dc buitenlandse arbeiders. hun produkten vrij op de wereld- Hun recht, om zich als immigranten I markt te verhandelen, blijvend in ons land te vestigen hun terugkeer naar hun eigen land onvoldoende geregeld. Dc vergade- Op een gegeven ogenblik sprak deze vergadering ook tot de Wereldraad van kerken zelf. In vele landen is 3. Zij moeten regionale organen steu nen die internationale samenwerking bevorderen. 4. Zij moeten waar deze nog niet bestaan meewerken aan het tot stand komen van internationale organen voor internationale samenwerking. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In diplomatieke kringen gelooft men, dat het ge schil tussen Den Haag en Peking een dezen dagen zal worden bijge legd. Noch de Nederlandse rege ring. noch die van communistisch VANDAAG BEKEND Beroepen te Mlnnertsga: P. L. M. v. Sterrenburg te Broek op Langendijk. Bedankt voor Farmsum: M. Hylkema te Willemstad. ■tj. Volgend jaar bestaat de Unie van Baptistengemeenten in Wales honderd jaar. De Welsh-baptisten willen dan als jubileumgeschenk een miljoen gulden bijeenbrengen voor het pastoraat. Geld gebrek is namelijk oorzaak van het feit dat vele gemeenten combinaties moeten aangaan, om een predikant te kunnen beroepen. SOLDIJ NIET UITBETAALD Katangese gendarmes DJAKARTA Indonesië krijgt vandaag een nieuw kabinet. Uit betrouwbare bron wordt verno men dat de ministers Leimena en Abdoelgani geen deel zullen uitmaken van deze nieuwe rege ring. Welingelichte zegslieden menen dat bij het beraad in het zomerpaleis te Bogor tussen Soekarno en dc ministers Soeharto (defensie), Malik (buiten landse zaken) en Hamenkoe Boewono (economische zaken) rekening is gehou den met de wensen van de studentenor ganisaties die het ontslag hebben gecist van Leimena en Abdoelgani. va herhaaldelijk botsingen voorgedaan tussen mohammedaanse anti-commu nistische jongeren en nationalistische linkse jongelui. Hervormde werkgroep voor komende coneilie China voelt voor verbreking van de diplomatieke betrekkingen. De tijdelijk zaakgélastïgdë van Pe king, de heer Shen Wei-liang, heeft tweemaal een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandse za ken. Zaterdag slechts een kwartier, doch zondag meer dan een uur. In het laatste gesprek heeft hij gespro ken met staatssecretaris Van der Stoel. Eerder op de dag had de heer D. J. M. van Thiel Coovels een bezoek gebracht aan de legatie om de Chi nese vertegenwoordiging voor het ge sprek met de heer Van der Stoel uit te nodigen. Druk Achter de schermen wordt ook door andere landen druk uitgeoefend op communistisch China om toe te ge ven aan de Nederlandse eis, dat de acht in ons land verblijvende Chine zen als getuigen kunnen worden ge hoord in de zaak van de verongelukte ingenieur. Inmiddels verblijft de heer G. J. Jongejans in het legatiegebouw in Peking als gijzelaar. De zaken worden daar nu waargenomen door dr. D. W. Fokkema. Ook de Tweede Kamer toont inte resse voor de gerezen moeilijkheden. De heer G. J. N. M. Ruygers (soc.) heeft minister Luns gevraagd de Ka mer zo spoedig mogelijk in te lichten. GENEVE De kwestie ken verklaard. „Onder de Russen, die op inicllectueel en ander terrein de toon aangeven ziin vele Joden, zelfs een veel hoger percenta ge dan in de meeste andere landen" zei hij. Hij voegde er ondermeer aan toe. at zijn opvattingen geheel overeenkomen met die van de Russische rcgerin° KINSJASA Muitende Katan gese gendarmes hebben zaterdag na een fel gevecht, waar ka- nonnen en mortieren aan te pas estaat he- kwamen, de stad Kisangani Nikodim (voormalig Stanleystad) bezet. geslagen omdat zjj geen soldy meer kregen. By de gevechten HAARLEM Het breed moderamen van de hervormde provinciale kerkver gadering in Noord-Holland heeft een werkgroep gevormd in verband met het komende rooms-katholieke pasto raal concilie. De vorming van de werkgroep is een Attractie uitvloeisel van de brief, die de inmid dels overleden bisschop van Haarlem Dc publieke belangstelling aan de protestantse kerken in beleg van de kanselarij in Den Haag Noord-Holland had gezonden, waarin hield dit weekeinde, aan. Daarom ken Soenoesi Harjadinata aanwezig hij op contact aandrong in verband werd zondagmiddag een wachtverbod was. De mogelijkheid is niet uitgeslo- j met het te houden concilie. Doopsgezin-1 in de Adriaan Goekooplaan ingesteld. sneuvelden drie officieren van ten dat Harjadinata wordt opgenomen den, gereformeerden, lutheranen en re-[Zaterdagavond gold voor de politie het regeringsleger. Vijf muiters in het nieuwe kabinet. Soeharto, Malikmonstranten zullen ook aan het beraadhetjparool van verhoogde waakzaam- werden gedood. Dc cendarmes lijn aan het muiten doxe Kerk op een persconferentie op vergadering van de Wereldraad van Ki .Jeugden Evangelie vraagt om gebed voor Vietnam UTRECHT - Naar aanleiding uitzichtloze strijd in Vietnam, ve wij. het bestuur van Jeugd en Ev u. christenen Nederland on bijzonder op zondag 28 augustus van Noord en 7uia-Vietnarr in ir den te betrekk^r Aldus luiden -'e eerste regels var- brief, die Jeup-1 Evangelie heeft zonden aan vertegenwoordigers vai verschillende Kerkgenootschappen De brief gaat verder: evei „Vervolgens vragen wij u. c bidden, om inzicht v«or de regeringsleiders, zo- 8en- dat zij er t«e zullen komen cor.ferentietafel te gaar. zitten. Wij besluiten dit schrij Zweedse zeeman herkende zijn herover ROTTERDAM In zijn woning aan de Hugo Molenaarstraat in Rotterdam is aangehouden de classificeerder P. H. v.d. M.. 24 jaar oud V.d. M. zou op 8 juli in de hal van het Zweedse consulaat de I Zweedse zeeman P. O. Matschke. 25 jaar in zijn gezic.it hebben geslagen en heb ben beroofd van een enveloppe, die dui zend gulden bevatte. er' De classificeerder en dc Zweed hadden -ie j op 8 juli kennis gemaakt in een café en de classificeerder zou de zeeman wel Hamenkoe Boewono blijven in dit deelnemen, nieuwe kabinet, zo zeggen de zegslie-j President Moboetoe heeft een onder-'. den" zoek laten instellen naar de oorzaak van' De samenstelling van de nieuwe rege- het niet-betalen der soldij. Hij zou de ring wordt vandaag nog door president mogelijkheid niet uitsluiten dat iemand Soekarno bekendgemaakt. Generaal ^^!ikn» fP^haJnnLhCe(t Sestaakt °m Soeharto zei gisteren dat de strijd- pp krachten geen persoonsverheerlijking Premier Moelamba is gisteren near! rondom Soekarno zullen bedrijven. Hij Kisangani gevlogen om met de muiters]is Van oordeel, dat degenen, die zeggen. 0 K6 P"V;?- Vy'«ens de laatste berichten is dat de strijdkrachten Soekarno probe- Nederlandse toeristen op het vlieg net rusiig in deze stad. Er wordt in elk: werken communisten en veld van Barcelona gewacht, omdat de geval niet meer geschoten. Naar van ge- wegtewerKen, communisten en,piloot yan hun Jbjza komend charter_ zaghebbende zijde te Kinsjasa is verno- aannrtngers van nen zijn. 1 vliegtuig had vergeten in Barcelona ie men, zou dc voormalige Belgische ma-| Soeharto heeft zaterdag generaal-1 landen en rechtstreeks naar Amsterdam joor Wuathier die indertijd in dienst majoor Soejosoempeno ontheven van doorvloog afel«:rhPi^Sn0Cl^,e rt°erp^e^fa^Tranla ziin functie van militaire bevelhebber afgescheiden van de rest van Kongo. biji,,;" u de muiterij betrokken zijn. Hij zou zijn:van Midden-Java en hem opdracht ge- gewond en latei overleden, toen hij perken- studie aan de militaire aca- vliegtuig naar Kinsjasa werd overge-j demie te Bandoeng voort te zetten. Zo- bracht voor medische hulp. als bekend hebben zich op Midden-Ja- O BARCELON Urenlang heeft heid. vanwege geruchten dat jongeren van plan waren „een demonstratie of jiefs dergelijks" op touw te zetten I Maar er gebeurde niets. Vrijdagmiddag zouden de toeristen ver trekken. Hun toestel werd echter niet afgeroepen en de groep waclHte uren. Pas om vijf uur 's nachts werden de mensen ondergebracht in een duur hotel in Barcelona. Zaterdag laat konden de ongelukkige reizigers tenslotte mstapDer in een KLM-toestel. HET WEERMIN EUROPA gedeelte uit de brief van Jacobus nij schrijft „dat het gebed van ee vaardige veel v< mag. doordat e: aas verleend wordt". naar het Zweedse consulaat bre - angijcanen over de gehele wereld zullen offeren voor de bouw. In de Ver enigde Staten zou men hem al tweederde van de som hebben toegezegd. In 1973, als de diocese Tokio vijftig jaar bestaat, moet de kathedraal gereed De beroofde zeemar. moest uitvaren zjjn het afgelopen weekend kwam Op een persconferentie in Tokio zei de Japanse bisschop: de boeddhisten i^recht- zi^n sch'P weer in Botterdam. Bii de en de sjintoïsten hebben geweldige tempels in Tokio. Waarom mogen de kacht politie herkende hij zijn berover uit fo- j christenen dan geen groot gebouw hebben, om de aandacht te vestigen op «O's. I de christelijke activiteiten in deze stad? Verwaarloosde kinderen uit huis gehaald ROTTERDAM Uit een woning aar de Frits Ruysstraat heeft de kinderpoli tie zaterdagavond twee kinderen, een ba. by van anderhalf jaar en een kleuter van drie, wegge.iaald. De moeder, me vrouw R. de W.. 22 jaar. gescheiden, had de kinderen zonder verzorging achterge laten. In de huiskamer van de woning heerste een onbeschrijfelijke wanorde. De ^politie heeft de zaak nog in onder- Man valt van zestien meter hoogte ROTTERDAM Waarschijnlijk door dat een plank of net juk waarop deze p.ank lag kantelde, is zaterdagochtend de constructiewerker B. Degenaars uit Amsterdam, 35 jaar, op het terrein van N V. Frans Swarttouws Havenbedrijven aan de Botlekweg van een zestien meter hoge stelling gevallen. Met diverse been breuken. inwendige kneuzingen en hoofd wonden is hij naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. Zijn toestand is zeer Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: Hoe maakt men Weesper- moppen? Antwoord: Voor het bakken Weespermoppen heeft men 250 gram amandelen. 300 gram suiker, de ge raspte schil van één citroen en twee kleine eieren nodig. Broei de amandej len (d.w.z. zet ze met wat water op en breng ze tot aan de kook, laat ze niet doorkoken). Pel en was i laat ze op een luchtige, niet te war; me plaats goed drogen. Maal de aman delen door de molen en vermeng ze met suiker, het citroensap en de eie ren. Houd een beetje er achter voot het geval de deegmassa te vochtig wordt. Maal dit mengsel nogmaals en werk het luchtig door elkaar. Het deeg mag niet droog en stug zijn, maar ook niet zo vochtig dat het niet tot een rol is te vormen. Rol het amandelpers door wat suiker en snijd er schuine plakken van. Leg deze plakken op een bakblik, dat met wat boter is ingesmeerd en met bloem zeer dun is bestoven. Laat het gevul de bakblik enige uren staan, zodat het deeg wat indroogt en zet het daar na boven in een warme oven. Is het deeg goed uitgedroogd buiten de oven, dan kan de oven wat warmer zijn dan wanneer dit niet het geval is. Weespermoppen worden altijd hard en bros, als de ovenwarmte te lang inwerkt. Daarom verdient het de voorkeur het deeg vooraf uit te dro gen en daarna vlug te bakken. Vraag: Waar ligt de oorsprong van de Dinkel? Antwoord: De Dinkel Dntspringt in West-Duitsland, ongeveer 50 km van de Nederlandse grens ter hoogte Winterswijk, ten noordwesten Coesfeld in de Baumbergen. Vraag: Hoe kan ik dof geworden tegels weer glanzend maken? Antwoord: Door deze te wrijven met^krantepapier, natgemaakt in sal- Vraag: Is er van een erfenis 3.000. die gedeeld wordt door vier kinderen, nog belasting verschuldigd' Als het geld uitstaat tegen rente, ii, het dan bij aflossing vrij van be- lasting voor de erfgenamen? Als het bij het leven weggeschonken wordt, is men dan ook belasting verschul digd? Antwoord: Sedert 1 januari 1965 voor een eigen kind een verkrijging tot 6.000 vrijgesteld van successie recht. Aangezien elk kind minder dan 1.000 erft, is er dus geen successie recht verschuldigd. Als het geld uitstaat tegen rente en afgelost wordt, is er over de hoofdsom generlei be lasting verschuldigd. De door de erfla ter over de hoofdsom genoten rente is in beginsel onderworpen aan in komstenbelasting. evenals de rente tl£?nner!ëena*m over z|j" erfdeel geniet. Gezien de grootte van het be drag zal er bij schenking tijdens het leven geen schenkingsrecht ver schuldigd zijn. Vraag: Mijn schuur in de achter tuin staat op instorten. Ook de s-hut-J ziin slechti staat (alles is van hout!). Indien ik u» een :stenen schuur of betonplat* schuttingen wil zetten, moet ik das. voor dan vergunning aanvi-agen til bouw- en woningtoezicht? Antwoord: Ja. Vraag: Kinderen hebben afstand ge- daan van hun vaderlijk erfdeel. Kan de weduwe geld van de spaarbank halen of moet zij daarvoor toestem ming hebben van de kinderen? Kan zij haar eigen huis verkopen of n naar naam laten zetten? Zijn daaraan kosten verbonden? Antwoord: Afstand van nala tenschap kan alleen geschieden door een verklaring van in dit geval alle kinderen bij de griffie van de recht- bapk. in welker arrondissement de erfenis is opengevallen. Om over het spaarbankboekje te beschikken zo dit niet op naam van de weduwe I* is een verklaring van erf recht nodig. Hiervoor kan men zich tot een notaris wenden met afschri't van de verklaring van verwerping door de kinderen. Als inderdaad de-e verklaring is afgelegd, mag de wedu we over het huis beschikken. We ne- me° Marbij aan. dat er geen andere rechthebbenden op het huis zijn. Als men in het bezit is van een dergelijke verklaring van afstand, kan men het huis op naam krijgen. Dit zal waarschijnlijk ongeveer 1000 kosten. Men stelle zich in verbinding met een notaris, die al deze vragen kan be studeren en ook de belastingkwesties kent. Vraag: Het komt mij voor d,_. - mogelijk is de scheve toren van Tisa voor verdere verzakking en onder gang te behoeden. Aan wie kan ik dit idee het beste bekend maken en ini welke taal moet ik mijn brief schrij- Antwoord: Het beste is bij de Itali aanse ambassade, afdeling culturele zaken te schrijven, Mauntskade 21. Den Haag. (Liefst in het Engels of Frans als Italiaans niet mogelijk is.) Vraag: Als invalide inwonend doch ter ben ik na de dood van mijn ou ders blijven inwonen in mijn ouder lijk huurhuis. Moet ik nu personele belasting betalen? Mijn enige in komsten ontvang ik van de interim- wet. Omdat de huur voor mij te hoog is. heb ik een dame op kamers geno men. We betalen nu ieder de helft. Antwoord: Als gebruikster van hi perceel zoals de wet het noemt moet u inderdaad personele belasting betalen. Wanneer u echter een kamer heeft verhuurd, geldt deze als een apart perceel. De belasting over beir z percelen samen is in de regel veel lager dan voor het geval het huis éen perceel zou vormen. Heëft u de ka mer gemeubileerd of gestoffeerd ver huurd. dan is u zelf de belastingplich tige voor die verhuurde kamer i et recht op doorberekening en in het andere geval is de huurster belasting plichtig. Als u voor het hele huis als één perceel is aangeslagen, kan u be zwaar maken tegen de aanslag. Vraag: Is er in België een dagblad voor de bouwwereld? Antwoord: In België bestaat blad dat twee maal in de - eek verschijnt. Het heet La Chronique. 47 Rue de Houblon. Brussel 1. Een Vlaamse uitgave is ons onbekend. Vraag: Iemand heeft in 1964 een huis gekocht. In 1937 is bij koopakte voor de grond, waarop het huis staat een erfdienstbaarheid bedongen, waar bij ten behoeve van het heersende erf een eeuwigdurende erfdienstbaarheid van overweg is gevestigd van en naar de openbare weg. De buurman, eige naar van het lijdend erf. die zelf graag eigenaar van het heersend erf geworden was. gaat :ch nu te buiten aan allerlei plager'jen. Meermalen brengt hij losse grond op de halfver- harde weg of hij rijdt daarin onnodig diepe sporen. Antwoord: Het is mogelijk met be hulp van een advokaat tegen de plage rijen op te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2