ONDERGANG VAN „WEIBRUGGE" SI Weekagenda T r rd Gemeente verstrekte vorig jaar minder maar hogere kredieten Bij de foto's „Wei brugge" Gemiddeld f 1 schoolgeld per Leids inwoner Drukke veemarkt gaf vlotte handel te zien WEI B Leiden inde 2.6 min. belasting KLAVERBLAD KOFFIE Films en ander vermaak voor Leidse jeugd Kees Buurman l)ij V) alenkamp b 5IEÜWE LEroSE COURANT ZATERDAG 23 JULI 1966 Ie stu. keri heet ma aki ingeu voor rlinn Zaterdag enlijH DEN HAAG Diligentia, 815 uur: 'cabaret Lurelei. SCKEVENINGËN Kurzaal. 8.15 u.: dans en zang uit Tunesië Maandag Jkeu- Luxor, Stationsweg 19, 10 uur: „De van! stropers van de Zalmrivier" (vakantje- t ze_;bezigheden voor de jeugd), ]u. Scheveningen Kurzaal. 8.15 uur: mgdf Residentie-Orkest, met pianosolist, eolo- ®en Haaï rr..-.A~~ Bolletje e" Zuiderpark, de veldwachter. Dinsdag Luxor, Stationsweg 19, 10 uur: „De stropers van de Zalmrivier" (vakantie bezigheden voor de jeugd). Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Molen De Valk, 7.30 uur: avondexcur- i K. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk Voor traat, 8 uur: orgelconcert Piec van Eg- Schevenlngen Kurzaal. 8.15 Hoofdstadoperette met „Ein Walzer- Den Haag Zuiderpark, „Alleen op de wereld". Woensdag Luxor, Stationsweg 19. 10 stropers van de Zalmrivier" (vakantie bezigheden voor de jeugd). Pieterskerk, 7.30 uur: oecumenisch avondgebed Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociaal raadsman. Scheveningen Kurzaal. 8.15 uur. Hoofdstadoperette met „Ein Walzer- Den Haag Zuiderparx. 2 uur: „Het geheim van de oude molen". Den Haag Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 ur: orgelconcert Jan Welmers. Scheveningen Oude Kerk. Keizer- ir straat. 12 en 8 uur: orgelconcert Sander nan Marion. Donderdag Openluchttheater bospark Kikkerpol- fer, 2 uur: toneelgroep Harlekino met .Het geheim van het Kokos-eiland" (vakantiebezigheden voor de jeugd). Katwyk aan Zee Triumfatorkerk. 8 uur: orgelconcert Bert Matter <Zutphen) met Aafje Heynis (zang, alt). Scheveningen Kurzaal. 8.15 uur. Residentie-Orkest, met pianosolist Den Haag Zuiderparx, 2 uur Tijl Uilenspiegel in Lutjebroek. Vrijdag Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Ka- miel d'Hooghe, organist te Brugge (K. n O.-concert). Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur: Afrikaanse balletten Den Haag Kloosterkerk. Lange Voor- hout 4, 1 uur: orgelconcert Bernard Re- :n Den Haag Zuiderpark, 2 uur: „Re pelsteeltje". Den Haag Waalse kerk. Noordeinde 3. 8 uur: orgelconcert Wim van der Zaterdag (30 juli) Aid. Leiden Tuinbouw en Plantkunde excursie naar handelskwekerij gebr Lam te Alphen aan den Riin Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur- Afrikaanse balletten. Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende geval leD Doeza-apotheek. Doezastraat 31, lei. 21313 en Haven-apotheek, Haven 18. te: 20085. Op zaterdag 23 juli is in Leiden voer ipoedeisende gevallen, 's-morgens van 3 bt 12 uur bovendien geopend: Centraal- rpotheek, Breestraat 74. tel, 20552. De zaterdag-, zondag-, avond- en ïachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Haven-apotheek. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 24 juli van "s-morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door de Doeza-apotheek De OegstgeesOe-aptoheek is geopend Doktersdicnst Dit weekeinde hebben dienst: dokter Veldhuyzen, De Laat de Kanterstraat 35. tel. 20617; dokter Van Alphen. Noord- i eindsplein 2a, tel. 22268: dokter Meel. Thorbeckestraat 5, tel. 22522: dokter Van I Gent, Plantage 14. tel. 22538: dokter De j «11 ma Camera (7 en 9.15 uur): Incident op Cyprus (18 jaar): (2.3Ö uur, zondags 2.30 en 4.45 uur): Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur: Mary Poppins 'ai.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Boeing- boeing (14 jaar). x (2.30, 7 en 9.15 uur): De wrede heerseres van Baby Ion Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De jacht op het boterbriefje (18 jaar): dagelijks behalve zondags, 10.30 uur: Sjors en Sjimmie en de gorilla. Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Kaar ten op tafel (14 jaar). Tentoonstellingen Nieuwsteeg 11 (galerie Walenkamp): werk van Kees Buurman, tot zat. 30 juli. Museum VotkeoKunae gioie iuineriei. toonstelling ..De mens van toen (tot eino september open van 10 iot 5 uut zondags van l tot uur) De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabrië) Melsu. tot 5 september. 105 u.. zondags 1—uui Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg il tentoonstelling schilderijen en objecten van Martin Rous en Ra> Staakman (van 9 tot. 29 juli, open 11 tot 18 uur. zondag en maandag gesloten). Zelf getimmerd vakantiedorp van Volkskuis gaat morgen in vlammen op bij gebrek aan belangstelling LEIDEN De omzet bij het ge meentelijke kredietwezen was vorig jaar 1-518-878.wat ongeveer tien procent meer was dan in 1964 1.381.370). Ilct aantal kredieten was echter lager, namelijk 1811 tegen 1926. Dit is een algemene tendens- In 1955 bedroeg het aantal aan vragen 5289 en in 1960 nog 3349. Liepen tien jaar geleden nog 4386 kredieten via de detailhandel en slechts 3121 rechtstreeks, na 1960 zyn liet uitsluitend rechts!reeks verstrekte kredieten geweest. De rente, lenersvergoeding genoemd, bedraagt bij een looptijd van drie maanden 2.62 procent, bij een jaar 8 procent en bij twee jaar 12.68 pro cent- En die percentages zijn landelijk gezien hoog. maar zij liggen altijd nog beneden het wettelijk toelaatbare maximum, omdat de gemeentelijke „kredietbank" geen commerciële in stelling is. LEIDEN Op het braakliggende voor sportvelden bestemde terrein tussen zwem bad De Vliet en het Jeugddorp zijn ongeveer tien jon gens bezig het met veel liefde en toeivijding in elkaar getimmerde jeugd-vakan tiedorp W eibrugge te, slopen. Het zijn Volkshuisjon gens. En het zouden geen echte jongens zijn als ze het niet met veel plezier deden. Maar toch zit er iets „spijtigs" in hun werk, want het betekent de verdwijning voor een jaar van een machtig va kantie-object. Het Leidse Volkshuis (i.e. het be stuur) organiseert al drie jaar zo'n opbouw-ravot-uitleefkamp voor schoolgaande stadgenootjesOp een braakliggend terrein kxinnen ze in principe de hele vakantie hun hart ophalen naar eigen inzicht. Van hout en andere betrekkelijk waardeloze materialen zeer gul door aannemers beschikbaar gesteld) timmeren ze een heel dorp. CONSTANT FEEST Ze bouwen bruggen, huizen, een res taurant. een hospitaal, vlotten, een ge vangenis. een stadhuis en nog veel meer. En daarmee en daarin worden spelen gehouden, die zo adembenemend echt en fyn zyn, dat het een constant feest is. De jongens en meisjes kiezen een bur gemeester, een wethouder, een gemeente raad. De meisjes fabrieken gordijntjes, werken in het hospitaal en steken de Jongens naar de kroon als het om zee slagen per vlot gaat. En dat voor f 5 per week of f 1,10 per dag. AFBREKEN Het wordt afgebroken, terwijl het toch pas 22 juli is. „Waarom"?, vra gen wij Volkshuisstaflid M. A. de Korte (29): ..Voornamelijk omdat er zo weinig deelnemers zijn. Dat is gewoon onbegrijpelijk. Er zijn op onze advertenties zegge en schrijve zeventien aanmeldingen binnenge komen. En die zijn dan voornamelijk van Volkshuis-leden. Als wij hier eenmaal bezig zijn. dan loopt dat aantal al gauw op. We heb ben dagen dat er zo'n veertig jongens meisjes komen. Maar er zouden er Volkshuisstaflid M. A. de Korte (met baard en bril) kijkt toe hoe een paar jongens de trots van het jeugddorp, een stevige zelfgebouwde brug ont mantelen (boven). Een ploegje heeft het opvis sen van vlotten en drijfhout op zich genomen; op de achter grond het nieuwe Jeugddorp van Leiden (hiernaast). ..Sgaftlekaal" hebben de schooljongens dit van oude keetdeuren gefabriekte ge bouwtje genoemd: hier bakten de meisjes o.m. de heerlijkste vakantiepannekoeken (links). Een eigen toegangsdeur gaf de entree van het dorpje Wei- brugge aan; m het midden de ophaalbrug en iets verder de bomen langs de Vliet. (Eigen Foto's) INCASSO Dat de incasso niet altijd prettig •erloopt. blijkt uit de 3927 verzonden waarschuwingen (2185 in 1964) en de 82 extra waarschuwingen of aan maningen. In 18 gevallen moest ge bruik worden gemaakt van loon- cessie (inhouding). In 20 gevallen moest de ontvangstmachtiging voor kinderbijslag worden ingezonden bij de Raad van Arbeid- Ach! keer moest de borg van een lener worden gesproken. Op 31 december jongstleden moest ƒ1.810 worden afgeschreven, uitslui tend wegens sociale voorzieningen (overlijden e.d.). Het jaar daarvoor LEIDEN Gemiddeld heeft vorig jaar elke Leldenaar één gulden uitgegeven aan schoolgeld. In werkelijkheid echter brachten 3200 ouderparen een bedrag van f 107.490,42 aan schoolgeld bijeen. Het VHMO was de „vetste kluif' met f 47.782,55: het bijzonder u.l.o. bracht 29.765.59 op. het openbaar u.l.o. 14.730,95; het openbaar nijverheidsonder wijs f 1.438.33 en aan kleuterschoolgeld kwam f 13.773 binnen. Zoals bekend betalen ouders of voogden tar vermogen schoolgeld voor kinderen e na de kleuterschool meer dan acht leerjaren doorlopen. en ander ontlenen wij aan het jaar verslag van de schoolgeldvergarende in stelling in Leiden, de gemeentelijke dienst Kasbeheer en Kredietwezen. Rest. De Ruii, Jarivossensteeg aquarellen en tekeningen van Henk Slijper tot eind juli. open van 16.30 tot '24 uur. vrijdag, zaterdag en zondag var. 20 tot 24 uur Hortus Botanicus: aquariumlentoonstel- ling, van 22 juli tot en met 7 augustus. Oegstgeest: wijnzolder Mansarde. De Kempenaerstraal. tot eind juli van woensdag t.e.m. zondag 512 uur. expo sitie van werk van Beatrice Jonk. KATWIJK AAN ZEE - Fotohandel Kruin, Voorstraat 9. tentoonstelling schilderijen Die Zandbergen idag van 9 tot 21 uur. behalve zondags) OEGSTGEEST van 20 juli tot 1 aug. 15de oecumenisch Europees jeugdcongres Oud-Poelgeest WASSENAAR, kunstzaal Heufl, Hol laar. 7: tentoonstelling van schilderijen door Tilla Terwindt en beeldhouwwerken Wim Rijvers (van 18 juli tot en met 4 aug. dag 10 tot 17 uur, ook dinsdag avond van 8 tot 10 u., zondags gesloten). minstens honderd moeten zijn. Er is ruimte en materiaal genoeg: Eigenlijk een beetje onverklaarbaar VERZEKERD Vraag het de Jongens zelf maar: het is de ideale vakantiebezigheid. Ze wor den niet alleen „van de straat gehouden", maar ze kunnen zich constructief bezig houden in groepsverband. Mij dunkt duizenden hulsmoeders zouden er toch mee in de wolken moeten zijn. De kin deren zijn voor die f 5 per week nog verzekerd ook. Volgens my ontbreekt het aan een goede communicatie. De mensen reage ren te lauw Ook de propaganda via de speeltuinverenigingen loopt niet best. Het lükt wel of die besturen bang zijn het bezighouden van de jeugd uit han den te moeten geven. En waarom? Er blijven altijd genoeg kinderen over om bezig te houaen. KADERTEKORT Ook de leiding, die bij zo n bouwdoro aanwezig moet zijn. baart ons weieens zorgen. Hoe kom je aan voldoende kader": Ik ga zelf zaterdag met een jongenskamp naar de Veluwe. Wii hebben zoveel ac tiviteiten waar kader voor nouig is. dal het moeilijk wordt in Weibrugae mensen beschikbaar te houden gedurende de va kantieweken" Vraag: waar hangt dit vakantiedom nu eigenlijk van af? M. A. dc Kort: ..Uitsluitend van de inschrijving. Als wii de hele vakantie met honderd of meer kinderen zyn dan is er altüd aan een terrein te ko men en dan is aan het kadeiproblceni altijd een mouw te passen. En materialen? Ik heb al gezegd, dat we daarvan genoeg kunnen krijgen. Als wij werkelijk de bedrijven zouden gaan ..bewerken" is het eind van de mede werking zoek". VERBRANDEN Vóór vanmiddag moet het sport veldenterrein woroeti ogeleverd Schoon. En dat betekent dat er hard moest worden afgebroken, dat de slcuen moesten worden geschoond van lood zwaar geworden vlottenhoui. planken De vijftien kubieke meter hout waaruit het dorp bestaat, moet ver volgens ivorden verbrand, omdat er nergens een opslagplaats voor is en omdat het transport meer zou kosten dan het materiaal waard is. Als het weer een beetje meewerktkan het vanavond nog een aardig fikkie wor den. De brandweer houdt er een oogje op. LEIDEN Gelukkig bleef het gis teren droog, wat het bezoek aan de veemarkt en dc handel ten goede kwam. Ook de boeren kwamen ter markt; op het land kan men niet veel doen. Alles is veel te nat en van hooien is geen sprake, alhoewel de grasgroei goed is. Wolvee 2400 stuks, varkens bijna 800 en ruim 500 stuks rundvee, teza men bijna 3700 dieren. De handel in melkkoeien bij iets mindere opkomst redelijk met staande prijzen. Hetzelfde op de af deling varekoeien. Slachtrunderen bleven op het oude peil; hier werd weinig in de prijs veranderd. Alles werd verkocht en zoals te doen ge bruikelijk: de allerbeste kwamen bo ven de notering uit De aanvoer van vette kalveren was ook deze week op alle markten groot. De export is omvangrijk, de exporteurs vragen dus veel en dat hield de prijs op peil. Daarbij komt dat de Italiaanse markt deze week goed prijshoudend verliep. Er gaan veel geslachte varkens de grens over, vooral naar Frankrijk. Voor het binnenland is de vraag naar het fijne vlees groot. De vakantie gangers spelen hierin een grote rol. Een en ander heeft tot gevolg, dat dc oude prijzen werden gehandhaafd, met de tendens naar iets hoger. Op LEIDEN Uit het .jaarverslag van de dienst Kasbeheer cn Kredietwezen over vorig jaar blijkt dat de gemeente 2-609-323.65 aan plaatselijke belas ting heeft geïnd. Dat was ongeveer zeven ton meer dan in het jaar ervoor. De belangrijkste post is de straat- en rioolbelasting, die niet minder dan 2,3 miljoen in het laatje bracht. Maar anderhalve ton precariorechten (uit hangborden e.d.) mag er ook zijn. Aan ..Cijnzen erfpachten" was het 696.30, waarbij ook de „Zeven kost bare. loodzware centen", waarover wij eerder deze week schreven. Er gingen in totaal 16-085 aanslagen de deur uit voor straat- en riool belasting. hondenbelasting, precario rechten. warenwetrechten, recht zie- kenvervoer. cijnzen erfpachten, baat belasting. vergoeding Haarlemmer- trekvaart (liggeld e.d vergoedingen (stukjes land e.d.). verlofsrechten en vergunningsrecht. In '64 waren er 14.486 aanslagen. de beurzen werd de verwachting uit gesproken, dat alles nog wel iets duurder zal worden. Biggen en lichte varkens waren er gisteren iets meer (een honderdtal). Deze diersoorten blijven duur; ook gisteren was de handel van redelijk tot goed. Er werden verschillende biggen boven notering verkocht. Aanvoer wolvee groot en gelijk aan die van vorige week. Er was veel kooplust Reeds heel vroeg in de morgen was de afvoer vlot en spoe dig was de markt leeg gekocht. De prijzen lagen hoger dan vorige week. De export naar Frankrijk is omvang rijk. De handel op de kaasmarkt ver loopt maar matig; de prijzen brokke len af. had men ƒ393.18 extra voor -kwade posten" afgeschreven. Tegen 34 (44 in 1964) leners moesten maatregelen worden getroffen. Zij waren in totaal 11.747,5o schuldig. E. R. Frans)PSP) vraagt B. en W. optreden tegen „Hitlerkaarten in DB-treinen LEIDEN De fractievoorzitter van de PSP in de Leidse gemeente raad, de heer E. R. Frans, heeft de volgende schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders ge steld. Is het College bekend, dat het. sedert enkele jaren gebruikelijk is, dat vooral in de zomermaanden, wa gons van de Deutsche Bundesbahn het station van Leiden frequen ts het College eveneens bekend, dat het interieur van. deze treinstellen versierd is met een landkaart van het Derde Rijk anno 1937, en dat hieruit de conclusie kan worden getrokken, dat de Directie van ge noemde spoorwegen behept is met- het zgn. Duitse revanchisme? Is het College ook bekend met het feit. dat het revanchisme een in tegrerend deel uitmaakt van de door de West-Duitse Regering ge voerde politiek? Is het voorts aan het College bekend- dat de Nederlandse reiziger ge woon (zonder extra bijbetaling) van deze treinstellen gebruik kan maken? Is het College bereid te bevorderen, dat Leiden en zo mogelijk de rest van Nederland gevrijwaard zal worden van deze provocerende revanchistische propaganda, d.w.z. wèl Duitse treinstellen, maar dan zonder de reeds gesignaleerde landkaarten van Hitier-Duits- land? "compliment koffie, hoor. da's koffie!" hebt u al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! LEIDEN. De Commissie Jeug- vakantiebezigheden heeft een gevari eerd programma opgesteld voor de periode van 25 juli tot vrijdag 12 augustus. Ook kinderen, die niet zijn aangesloten bij een speeltuinvereni ging of andere organisatie, kunnen hieraan deelnemen, althans als hun leeftijd tussen de 6 en 14 jaar ligt. Filmvoorstellingen worden gegeven in het Luxortheater. Aanstaande L.Z.C. versloeg Spaanse club (Van onze waterpolomedewerker.) LEIDEN De Spaanse club Saba- dell heeft gisteravond in De Vliet de oefenwedstrijd tegen de Leidsche Zwemclub met 85 verloren. De niet op volle sterkte uitkomende Span jaarden vier leden zijn hard in training voor de Europese kampioen schappen hebben niet kunnen im poneren. De wedstrijd bestond, in te genstelling tot officiële wedstrijden die uit vier partjes bestaan, uit zes perioden van vijf minuten. LZC kwam met een van zijn toe komstspelertjes, de 13-jarige J. de Graaf, in het water, die zijn veel oudere collega-waterpoloëers heel aar dig partij gaf. Hans Parrel, Dick Timmermans. Ronald Koedoder en Cees Schoof zorgden met ieder twee voor de LZC-doelpunten. LEIDEN Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg 11) heeft een tussentijd se tentoonstelling ingericht met werk van Kees Buurman. Op deze exposi tie. die tot volgende week zaterdag duurt, hopen wij maandag terug te komen. maandag, dinsdag en woensdagd raait de film „De stropers van de Zalmri vier"; volgende week maandag, dins dag en woensdag wordt „De schat van de abdij" vertoond; maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 augus tus vraagt de film „De gestolen straal jagerplannen" de aandacht van de jeugd. Daarnaast worden voorstellingen ge geven in het openluchttheater van het bospark in de Kikkerpolder. Donder dag 28 juli brengt de Harlekino-to- neelgroep „Het geheim van het ko koseiland", donderdag 4 aug. is er een variété-programma en donderdag 11 augustus voert de toneelgroep Den Haag „De avonturen van kapitein Kid op. Als het ongunstig weer is, worden de voorstellingen in de Stadsgehoor zaal gegeven. Gemeente-ontvanger moest in '65 bijna 7000 keer aanmanen LEIDEN Onder directe leiding van hoofddeurwaarder H. Knot zijn vorig jaar 6881 verzonden aanmaningen (3785 in '64). 1288 betekende dwangbevelen (1457). 81 herhaalde bevelen (134), 22 loon- en huurvorderingen (12). 34 geleg de beslagen (58) en 13 aankondigingen van verkoop (24) behandeld door de afdeling dwanginvordering van de ge meentelijke dienst kasbeheer en krediet wezen. Deze hadden betrekking op plaat selijke belastingen en schoolgeldheffin gen. Een lieidi-diploma EHBO LEIDEN. In de psychiatrische in richtingen Endegeest te Oegstgeest be haalden de volgende kandidaten he' eenheidsdiploma E.H.B.O.: zr J L G Egberink: zr J G G A Hoesen; zr A van Renssen; zr G A J Smienk, brMTv Staalen; br H Vermeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3