'°"eo STAM HINDERPAAL Russisch volk zoekt kontakt met buitenland President Mobotoe probeert natie te smedenmaar: In Europa ook stammenstrijd alles goed/ en wer Weer bankroof in Brussel Uit de Haagse hof geplukt DINSDAG 19 JULI 1966 ONDERWEG door Link van Bruggen IJINSHASA De grootste vijand van president Moboetoe van Kongo is het tribalisme. De door een bloedloze staatsgreep aan de macht gekomen generaal worstelt dage lijks met alle mogelijke vormen van stammenstrijd en -haat, die door politieke exponenten in het leven gehouden wor den. De moeilijkheid is dat diezelfde politieke exponenten dikwijls ministers en parlementsleden zijn. Heel het partij wezen is eigenlijk op het stamwezen gegrond. De 36-jarige president, wiens positie niet te benijden is, is sinds kort begonnen van het leger een zogenaamde neutrale macht te maken. De soldaten en officieren van de vele stammen worden zoveel mogelijk door elkaar gehutseld, terwijl er een indoctrinatie- cursus is, waarin de bevoordeling van stamgenoten als eerloos wordt aangemerkt en de Democratische Republiek Kongo als het enige nationale goed wordt bejubeld. ïfcWK 3*. - 0 KINSHASA - Er zal veel smeedwerk moeten worden verricht om van Kongo één na tie te maken. Het tribalisme, het denken en handelen in stamverband, is een van de grootste problemen, waarvoor welke centrale regering dan ook zich ziet gesteld. President Moboetoe, die op 't ogenblik de touwtjes in han den heeft (tracht te houden), kan soms lichtvoetig tegen Eu ropese bezoekers opmerken dat hij in België, waar hij in de vijftiger jaren twee jaar ver bleef, net zoveel tribalisme heeft opgemerkt als in zijn eigen land. „Er zijn daar Vlamingen en Walen", luidt de stereotiepe adstructie, „en ook nog Brusse- F dit allemaal veel zal helpen, and zo licht ontstaat zijn deze voor- is een nog onbeantwoorde rnalige bewindslieden er met hun aan- vraag. Positief gericht natlo- Zwinnen naliteitsbesef kan men alleen in die j}e middelen, welke gebruikt worden, nieuwe staten van Equatoriaal zijn democratisch noch parlementair. Al- Afrika aantreffen, waar een intellec- les is geoorloofd, en heus niet alleen tuele bovenlaag bestaat. Kongo heeft omdat de jonge generaal zelf een dcrc nog „ie. nog lang niet. kan wel ê'en worden gezegd. De kortzichtigheid heim proces als afschrikwekkend der leidende politici, van wie er ove- rigens wel enkelen met de nodige slimheid zijn uitgerust, is bijna spreekwoordelijk geworden. Voor ve len bestaat er nog niets anders dan het gezin, de familie en de stam, waardoor nepotisme en opportunis me een vruchtbare bodem hebben. beeld in het openbaar heeft doen han- Tsjombe wil terug Gevaren het maanden geleden door de ondertuss zelf opzij geschoven president Kasavoe- boe als premier werd afgezet, wordt zelfs gezegd dat hij in Brussel doende ls zijn terugkeer naar Ka tan "-r voor te Loemoemba nog factor in strijd om macht Kinderen aan de dood ontsnapt BERGUM In Roodkerk bij Murmer- woude Is gisteren de boerderij van de heer A. Dijkstra in vlammen opgegaan, hij de brand, die ontstond doordat tij- tais afwezigheid van de bewoners het Harig dochtertje van de eigenaar met een paar buurjongetjes een vuurtje stichtten op de hooizolder, zijn de kinde ren ternauwernood aan de dood ontsnapt. Toen het vuur zich razendsnel verspreidde, sprongen de kinderen in pa niek van de hooizolder op wat op de grond liggend stro en renden de schuur uit. Toen zij buiten waren, sloegen de vlammen, die werden aangewakkerd door de harde wind, al uit het dak. In de kerk (8) Er zijn inderdaad minder gelukkige tijk was toch al dat bepaalde - nooit gezongen werden. Wat denkt u van :nieuwe berijming) Water werd bloed, met witte lijven kwamen de vissen boven drijven"? Bijzonder fout is overigens als men de oude berijming het tussenwerpsel „ai" gaat verwijten. Dit beruchte woordje is im mers door de Hoogmogende Heren van de Staten Generaal in 1773 opzet telijk tussengevoegd. Men wilde 'net als tegenwoordig) het woord Heere niet gebruiken. De dichter had geschreven „Heere. maak mij Uwe we gen". Er werd „Heer. ai" van te- maakt. Tegen de huidige proeve zijn, dacht ik, steekhoudende bezwaren in gebracht. Verder gelieve men er reke ning mee te houden, dat het nieuwe niet automatisch beter is dan het ou de. Ik denk aan een het volgende psalmvers (31:1) uit de berijming Da theen. dat ik beter acht dan de „ou de" berijming: „Ik stel op U mijn vast betrouwen/ En laat mij nimmer meer/Tot schande komen,Heer/Verlos mij toch uit dit benauwen/Naar Uw Gerechtigheden/Bekend in alle ste den". Alphen a.d. Rijn W. Geldof In uw rubriek Commentaren heeft u zich positief uitgesproken voor NA- VO-vestigingen jHÉAÉÉk zulk een systeem als de NAVO grij pen is voorstelbaar. Maar dat een com mentaar van wie ik mag verwachten dat hij het christelijk geloof belijdt, meer heil ziet in de NAVO dan in de almachtige God kan ik niet rijmen Men schijnt maar niet te beseffen dat er alleen vrede kan zijn in een land. dat zich Voor de volle honderd pro cent verlaat op God. God zegt vandaag tot Nederland: Kies heden op wie je in deze chao tische tijd je vertrouwen kunt stellen. Kies Mij of de NAVO. Kies Mij of het werk van je eigen handen. Kies Mij en overwin, of doe het zelf en ga ten Misschien haalt u uw schouders op en glimlacht meewarig om dit schrij ven. Dit kunt u deen. evenals u het stuk sterk verkorten, van zijn kracht beroven en in kernreacties p'aatsen kunt. Met te kiezen voor de NAVO spiegelt u uw ongeloof in de majesteit Gods. Er is maar één ding te doen en dat is terugkeren tot het geloof in de eeuwige God. Gelooft u dat nog? Schiedam J. L. v. d. Kruyri Belgische officier, „bestaan er verschillende gevaren. Oude vetes en oud zeer kunnen bij de ontmoeting met leden van een andere stam plotseling tot uitbarsting komen. Ook zou een ge mengde militaire eenheid uiteen kun nen vallen, als de inzet in een bepaald gebied noodzakelijk is. Wat voor welke regering dan ook nog gevaarlijker is, is de slaafsheid van minderen tegenover meerderen. Veel hiervan komt uit pure domheid voort, een ander deel weer uit het traditionele opkijken naar en het gehoorzamen van het zichtbare gezag. Een legereenheid, ook al is deze ge mengd. zou in tijden van nood dan ook wel eens als een stam kunnen gaan fungeren. Van de leiding, de officieren dus, hangt daarom alles af'. De vraag kan gesteld worden hoe de Belgen in hun koloniale tijd een betrek kelijke rust in het onsamenhangende Kongo konden bewaren. Het antwoord is vrij eenvoudig: Brussel speelde op de bereiden. Niet om van iljn geboorte stamhoofden. o:e goed voor hun plaats Ellsabethvüle (tegenwoordig Loe- diensten werden betaald, terwijl het te- moembashi) uit oppositie te gaan voe- gelijkertijd op strategische punten garni- ren, maar om de rijkste provincie van zoenen creëerde. Op deze manier kon Kongo voor de zoveelste maal aan de een zekere mate van gezagstrouw wor- centrale regering te trachten te ontruk- den verkregen, die echter zoek raakte, ken. Zijn gendarmes, van wie zich een toen de onafhankelijkheid kwam. Zij paar duizend in de Portugese kolonie viel als het ware uit de lucht. Zonder Mozambique hebben schuil gehouden, dat de bevolking er rijp voor was, of nadat de inmiddels gerepatrieerde VN- zelfs maar op haar primaire taken was troepen Katanga hadden bezet, zouden voorbereid, sloeg de wereldklok. Toen hem hierbij graag willen helpen. „de buit" moest worden verdeeld, vielen er mensen op aan. die meer ambities Ook met een dode, de in 1961 ver- dan verantwoordelijkheid of kennis be- moorde ex-premier Patrice Loemoem- ba, heeft Moboetoe rekening te hou- fin Cfhprn den- Diens aanhang is nog altijd bij- vp Jlllvip J'ivut zonder groot en tegelijkertijd onver- TAE lezer merkt het wel: ook zonder geeflijk wraaklustig. Niet voor niets man en paard te noemen is Kongo heeft de Kongolese president gedecre- vufe^:ld genoeg. teerd dat de grote boulevard, die van zePLfvInSn'^bSïafhfeK d7a°m„. Kmshasa naar het internationale cratische republiek er respectievelijk vliegveld N'Djili loopt, voortaan naar twee en zes gehad staat voor onop- Loemoemba zal worden genoemd. losbare problemen. Bekijkt men de grote groeperingen in Overigens is de generaal niet het het land om wille van de duidelijk- eerste Kongolese staatshoofd, dat Loe- heid kan de veelheid van stammen en inoemba de grote martelaar van de revo- partijen beter achterwege worden gela- UVe.W1? maken Onder het kabinet ten dan balanceert de naar even- Adoula is er wel eens meer een laan wicht zoekende president Moboetoe ringsgezinde kranten en vooral door de Het leger zal ais in zovele ionre voortdurend op het scherp van de sne- .we!£? °,n<*?r ,Bel*?en Avc* staatsradio, waarvan de chef, Kande, st*ten hef bindend elemenf ff de. Behalve het leger, dat als de meest nf€ Josephine Charlotte heete. Toen pre- cen stalinistische propaganda-opleiding bindend element van de effectieve macht niet helemaal (hele- Tsjombe aan de macht kwam, jn praag heeft gehad. Toen de Belgische Mt,e moet?" v°rmen. Op de foto: een maal niet?) loyaal te noemen is. heeft heeft hij er weer Avenue des Victimes minister van buitenlandse zaken Har- vrouwelijke valschermspringer, hij met gevallen grootheden te doen als de 'a Rebellion van gemaakt Dat de mej de vorige maand een gedwongen Kasavoeboe, Tsjombe en Adoula. Alleen en ontg°°chelend bezoek aan Kinshasa moeilijk Darket er wnrrlt 7elfc of in vereniging het laatste volgens Joséphine Loemoemba spreekt (de in bracht, werd de hetze plotseling P_arKet er worat zelfs het klassieke verbond, dat bij het opdoe- Cairo wonende weduwe van Loemoem- gestaakt. Op een bord in het gebouw gemeenschappelijke vij- ba draagt ^zelfde -fj* van de Kongolese staatsomroep stond ^hJr,oTju|nZ p zettelijk verkeerd" adviseren, ten- trouwd is slechts een bnkomend Branie. j_ (Van onze correspondent) „Kunt U mij boeken sturen?" vroeg een arbeider in een fabriek in Siberië. „Ik studeer Engels. Ik wil iets van de wereld weten. „Ik zou graag reizen willen maken" verzuchtte een blonde vrouweiyke dokter by een van de Moskouse kapperszaken. ,.Mqn hele leven heb ik van Parijs ge droomd, maar ik zal er nooit ko men. Het is voor ons zo moeiiyk om andere landen te bezoeken.' „Ik weet niet veel van generaal de Gaulle", zei een jeugdige vrachtwagen chauffeur, die met zijn vriend tijdens een van Leningrad's zomernachten, wanneer het kort na middernacht al weer licht is, over de Nevsky Prospekt wandelde. „Wat is hij voor iemand? Kun je zomaar een gesprek met hem aanknopen, als je hem op straat tegen komt? En waarvoor is hij hierheen ge komen? We zouden onder de jonge Fransen graag vrienden willen maken. Het lijken me goede mensen." Er zullen er onder degenen, die ooit een bezoek aan Rusland gebracht heb ben, maar weinigen zijn, die nooit e ren hebben, dat het Russische volk, vooral buiten de grote steden, vriende lijk en welwillend is. Dit is een kwestie van nationaal temperament, van karakter of hoe men het ook noe men wil, waarin geen enkel regiem ver andering kan aanbrengen. In deze zin zal het Rusland van Tolstoj het Krem lin overleven. Wat hen, die de Sowjet-Unie al over een periode van jaren kennen, treft is de gretigheid, waarmee de Russen in kontakt treden met buitenlandse bezoe kers, een ontwikkeling die is gevolgd op de verzachting van bepaalde beper kingen. Cairo wonende weduwe van Loemoem- gestaajet. ^Op een bord in het gebouw beweerd dat er lieden in zijn di- koning Leopold, die met dochter Mevr. Van Walsum doopt in Japan vrachtschip SJIMIZOE, JAPAN In de Japanse stad Sjimizoe is gisteren het eerste van twee snelvarende vrachtschepen van 12.000 ton, besteld door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, van stapel gelopen. Tijdens een drukke plechtigheid doopte mevr. mr. J. M. van Walsum-Quispel, echtgenote van Rotterdams vroegere bur gemeester, het schip, de ..Leuve Lloyd", met de gebruikelijke fles champagne. Een orkest van 40 middelbare scholieren speelde daarop de volksliederen van Ne derland en Japan. De „Leuve Lloyd" moet midden december gereed zijn. De dieselmotoren van 17.000 pk zullen het schip een economische snelheid van 21 knopen geven. Eind december zal op de scheepswerven van de Nippon-Kokan Company Ltd. de kiel voor de tweede vrachtvaarder worden gelegd. Ruslandvaarders kregen pech BRUNSWIJK De vijf Nederlandse studenten, die onlangs voor een 3500 kilo meter lange reis van Vriezenveen naar Leningrad zijn vertrokken, zijn in de Duitse stad Brunswijk gestrand. De stu denten reizen in een huifkar die door een tractor getrokken wordt. Voor onaan gename eventualiteiten rijdt daarachter een volkswagenbusje. De tractor, die beschikbaar is gesteld door het Russische reisbureau „Intourist", heeft zich evenals de huifkar goed gehouden, maar juist het busje kreeg op weg naar Helmstedt aan de grens met Oost-Duitsland panne. Het verloor het rechter achterwiel en sloeg over de kop. De studenten blijven nu voorlopig in Brunswijk. Ze weten nog niet wanneer ze verder kunnen. In Leningrad zouden zij aan het stadsbe stuur een spinnewiel overhandigen als symbool van de textielindustrie in het oosten van Nederland. Vorstin en prins naar Porto Ercole DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard vertrekken zaterdag 23 juli naar Porto Ercole om daar hun zo- mervacantie door te brengen. Prinses Beatrix en prins Claus zullen zich later bij hen voegen. de Kongolese staatsomroep stond recte omgeving ziin, die hem OD- grote letters aangekondigd dat de_j i bijkomend"grapje. Taalbarrière Mooi weer einde hem spoedig ten val te bren gen en met hem de 40.000, nog resterende Belgen. Velen van hen hebben besloten definitief naar het vaderland terug te keren, hoe wel het kaderloze en van elk or- heid. Het Kingala mag in de omgeving Moboetoe met iedereen mooi van de hoofdstad de eerste taal zijn, het te spelen. Zonder te onthullen dat hij is in wezen zó beperkt dat er een veel- zelf er het meeste belang bij heeft, ganisatietalent eeSDeend ziindp heid van Franse woorden in is opgeno- beeft hij alle Kongolezen tot rust, kalm- frnJT' ujZ a;LJ--!ipeena *Unae Elders in de democratische repu- te en zelfdiscipline gemaand. Hij streeft -"-OngO «en eigenlijk nog niet kan J thans, zoals hij heeft verklaard, naar missen. economische onafhankelijkheid, waar aan hij heeft toegevoegd direkte onder bliek worden weer andere talen BRUSSEL Een, nieuwe bankoverval In Brussel beeft gistermiddag een bult opgeleverd van ongeveer 250.000 Bel gische frank, bijna 18.000 gulden. De overval werd gepleegd op een fi liaal van de kredietbank in Schaerbeek, een Brusselse randgemeente, door drie jonge mannen van 25 jaar. Volgens oogge tuigen spraken zij waarschijnlijk Duits. Zij waren gewapend met geweren en pistolen. Van de daders ontbreekt nog Men moet geen al te hoge dunk van die ontspanning hebben. Er blijft altijd een kans. dat het regiem de teugels weer wat strakker zal aanhalen hoe wel niet al te strak, omdat men een stadium bereikt heeft, waarin dit niet meer mogelijk is. Elke kiosk op de hoeken van de straat wijst er op, dat de geestelijke vrijheid nog maar zeer beperkt is. Het feit blijft, dat een wegens het onvoldoende socialistisch - real istische karakter van zijn schilderijen in onge nade geraakte kunstenaar in Moskou met vreugde een aantal Franse, Ameri kaanse en Britse bezoekers in zijn ate lier verwelkomde en hen vroeg terug te komen. Een lid van de staf van radio Moskou accepteerde, in aanwezigheid van getuigen, van een Franse journa list een lift naar huis. Zes of zeven jaar geleden zou dit ondenkbaar ge weest zijn, zei.de Fransman. Twee tege lijk zouden hét indertijd missohien wel aangedurfd hebben, maar een man al leen had toen ooit het risico willen lopen in zulk twijfelachtig gezelschap te worden gesignaleerd. Bang De Siberische arbeider, die Engels studeerde, vertelde, dat hij naar de uit zendingen van de BBC luisterde en voegde er aan toe maar ik ben bang..." en men verwachtte, dat hij iet* zou onthullen of strafmaatregelen. Maar hij vervolgde: „...Ik ben bang, dat mijn uitspraak niet zo goed is, oiq- dat de ontvangst hier zo slecht is." In Siberië kwamen er ook school meisjes het hotel in Novosibirsk bin nendwarrelen om hun uitstekende ken nis van de Franse taal „met echte Fransen" in praktijk te brengen. Die hadden ze daarvoor nog nooit ontmoet. Op straat werden de buitenlandse be zoekers door groepen nieuwsgierigen, merendeels jonge mensen, omringd. Al len waren zeer geïnteresseerd in alles, wat zich buiten Siberië afspeelde. „Hoeveel verdient u? Hoeveel ka mers telt uw huis? Wat denkt u van Vietnam? Hoeveel kost een auto in uw land? Wat denkt u van Johnson na Kennedy?" Wel weigerde een vrachtwagenchauf feur uit Wolgograd te antwoorden op de vraag welk regiem hij verkoos, dat van Chroestsjev of het huidige consor tium. Dit is een delicate en zelfs ge vaarlijke vraag, zei hij. Waarom ge vaarlijk?, vroeg iemand. Wel, zei hij, wanneer een of andere voorbijganger het hoort, dat ik zo vrijmoedig ben, dan zou ik wel eens in moeilijkheden kunnen komen. Het resultaat van al deze kontakten tussen Russen en buitenlandse bezoe kers maakt het onvermijdelijk, dat de Russen binnen afzienbare tijd, zij het niet in zeer groten getale, hun grenzen zullen overschrijden. Het Russische regiem zal zijn ge woonte buitenlandse reizen slechts aan een geselecteerde groep burgers toe te staan, nog wel enige tijd kunnen hand haven, maar niets kan de buitenwereld ervan weerhouden Rusland binnen te dringen. De invloed van het buitenland komt in verschillende gedaantes. Pop-muziek In de studentencafé's in Moskou weerklinkt westerse popmuziek. Wan neer een vrouw de tegenwaarde in Russisch geld van 80 gulden kan neer tellen, dan kan zij in een paar elegante in Varese gemaakte schoenen met hoge hakken wandelen over het Rode Plein, dat zijn naam al voor de revolutie had, aangezien de Russen voor „rood" en „mooi" hetzelfde bijvoeglijke naam woord hebben. De toeristen laten westerse kranten achter. Iemand liet onlangs een Bijbel liggen. Een jonge student in de Engelse taal vond het boek, las het en vond het fascinerend. Het bezoek van generaal de Gaulle bracht een aantal zeer intelligente jon ge tolken in kontakt met een menigte sceptische Franse journalisten, die toon den. dat het van tijd tot tijd best moge lijk is naar de president te lachen. Vorige maand waren het Italiaanse ingenieurs, morgen zullen het zakenlie den uit een ander land zijn. „Ze leren ons heel veel", zeggen de jonge Russen. dient daarom de officiële taal te blijven. Op de Onafhankelijkheidsdag van 30 juni j.l. heeft generaal Moboetoe met veel tam-tam het voetstuk van een na tionaal monument onthuld. Het was een zwakke poging wat meer eenheid in het verdeelde Kongo te brengen. Wat het delen, monument gaat worden, is nog een (prijs)vraag. In ieder geval kan elke Kongolees zijn bijdrage storten bij een aktiecomité, die in een hoofdstedelijke villa werd ondergebracht. Om de aandacht van zijn eigen proble men af te leiden, is het staatshoofd, direct na de machtsovername op 24 no vember van het vorig jaar, met een anti-Belgische campagne gestart. Hij werd daarin gesteund door enkele rege- ,hoge financiën", zoals iedereen hier *egt om de staat In de rijke winsten vooral de Union Minière te laten Het Kongolese staatshoofd be vindt zich zonder meer in een CURAZON AMURAO GECONFRONTEERD MET SPECK CHICAGO Corazon Amurao heeft gisteren oog in oog gestaan met Richard Speck, de 25-jarlge zeeman die vermoede lijk de acht verpleegsters heeft moord. Zoals bekend wordt Speck in eer vangenisziekenhuis verpleegd voor wondingen die hij zichzelf heeft toege bracht. Of Corazon, de enige overleven de van de slachtpartij, de man heeft herkend als de moordenaar is niet be kend. De officier van justitie die bij de confrontatie aanwezig was weigerde iets te zeggen. Wanneer Speek zal worden voorgeleid is ook nog niet bekend. Zijn toestand, na zijn poging tot zelfmoord is nog ernstig. Weer Starfighter verongelukt HAMBURG Opnieuw is gisteren een straaljager van het type Starfighter van de Westduitse luchtmacht neergestort. In totaal zijn nu 61 Starfighters veronge lukt. Naar de piloot, die zijn toestel per schietstoel heeft verlaten, wordt nog ge zocht. Het ongeluk gebeurde boven de Noordzee, nabij Helgoland. Moeilijkheden bij EMS gebleven (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directies van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen en de Westlandsche Hypotheekbank heb ben gisteren een eerste bespreking gehad over de moeilijkheden tussen de beide maatschappijen. Van de zijde van de „Westlansche" werd medegedeeld, dat men niet tot overeenstemming was gekomen en dat de bank de huren van de EMS-panden en de reclame-opbrengst van de Pier zal blijven innen. Naar de mening van de WHB wordt de positie van de EMS door de maatregel niet moeilijker, want de EMS zou onge veer eenzelfde bedrag aan rente en aflos sing hebben moeten betalen. De EMS noemde het gesprek van giste ren voornamelijk oriënterend en ontken de, dat zij nu in moeilijkheden zou ko men. Wel noemde zij de publiciteit scha delijk. Men zoekt naar wegen om de gevolgen van deze publiciteit voor reke ning van de „Westlandsche" te laten ko- WILLEMSTAD „Biba nos prinses biba nos prins (leve de prinses, leve de prins). Luid en enthousiast klonken deze toejuichingen toen prinses Beatrix en prins Claus gisteren op het bordes van het gouvernementspaleis in Willemstad verscheen. De duizenden schoolkinderen brachten ook een zanghulde, die bij prins Claus zo in de smaak viel dat hij om herhaling ervan verzocht. Het prinse lijk paar bezocht gisteren ook het monu ment van de gevallenen op het Vliet waarom heb je het jarenlang geharrewar waar De lijk immers bedoeld was voor het Hof sdacht: Den Haag met Tempel des vredes verrijzen zou, van Arbitrage. je lege paleizen. In elk Haags paleis is wel iets, maar altoos iets anders dan er verrijzen trok hij de opening op 28 augustus 1913 in net Vredespaleis. Pas in 1920 werd door de Volken- tens het Handvest de Hage- Naties in 1945 werd omgezet in het des staat Arbitrage. Dat de geschiedenis al voortachrlj- dend een instituut kan trachten te perfectioneren schijnt deze wijze man nen weinig te zeggen. Ze willen een eigen huis. Andrew Carnegie's Tempel des Vre de geest van deze gin Emma is: het paleis aan het Noordeinde. uiterlijk in zeer oude glo rie hersteld en nu officieel Het Oude Hof genaamd en het Huis ten Bosch met de glanzend gouden kroon, altijd stil behoudens de enkele uren van een luisterrijk galadiner en nu.zal nu i de naaste toekomst ook het Vredespa leis tot die innerlijke leegheid ge doemd zijn? Wie in de stille gangen van het Vredespaleis, daar waar geen toerist ooit komt, de sfeer proeft, weet het: de rechters van het Internationaal Ge- konin- huidige Internationaal Gerechtshof. Het Statuut van het Hof is als bijla- idealen, schijnt 'vergeten. aan het Handvest toegevoegd. rti- uitzonderlijke man, zo bezield door Wanneer de materiële voorzlenln- con van het Vredespaleis te kort schieten, waarom dan niet een nieuw gebouw op het terrein van het Vre despaleis. De grote tuin heeft nog een ruime achtergrond van bos. Lagen de tekeningen tien jaar geleden niet klaar voor het Europese Hof, ge bouwd op dat terrein? Hoe willen de rechters werken en studeren zonder de bibliotheek? ««Mrhe' ets,n Rechters, weest wijs o thuis. 's-Gravenhage. het Hof is rechtshof voelen er zich niet Of dat onbehagen voortspruit uit materiële gebreken v huisvesting of dat het oude zeer nog tuut ook maar één enkele stad ge- gens stamt uit het verleden, dat teruggrijpt noemd wordt. tot het verdrag van 29 juli 1899, waar bij voor vreedzame beslechting var internationale geschillen het Perma- Het Vredespaleis wordt niet ge noemd. geschrev Hof van Arbitrage werd opge- hanc aedem Andreae Carnegie munifi- centia dedicavit" (Andrew Carnegie daT """vankelijk gevestigd wijdde dit huis aan zijn doel. de vre- Den Haag zetten. Ze vernieti- II gen echter daarmee het wezen van het Vredespaleis, gewijd aan het doel: "du Hof was aa in een herenhuis en werd smalend in recht" genoemd. Na de "vorstelijke gift van Andrew Carnegie op hel «bouw st.a, de vrede dier rMhtepiëek u beval Paci justitia ürmandae gen. De grootste Wjjshejd is te beseffen, I it er altijd grotere geesten kunnen zijn dan wijzelf. Mogen de rechters ••"■a het Internationaal Gerechtshof de- wijsheid blijken te bezitten

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5