ZAAKGELASTIGDE CHINA MOET ONS LAND UIT Protest tegen optreden Commentaren Militaire bases Rood-China m hoog is nog nimmer een mens geweest Vakbeweging wacht op antwoord JAMIN Chinese ingenieur ontvoerd HANOI KRIJGT AANBOD Opstand in Cleveland: één dode Wilson komt morgen met crisisprogram loorregen varkenslapjes* neem ze nu! ,Vicolo" bar Dingdag 19 juli 1966 47#te jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.88, p.m. 3.75. p.kw. 11.30 - Klachtend Gewond op straat Uit ziekenhuis weggesleurd Snel besluit van regering De Chinese zaakgelastigde Li En- diiw, die in juli 1963 in ons land ariveerde en thans uit ons land is uitgewezen. „Verbeten wraakzucht" UTRECHT De publicist Daniel de ange heeft een brief aan de burge- eester van Amsterdam gezonden, raarin hij zijn afkeuring en bezorgd- »\d uitspreekt over het politie-optre- dra tegenover deelnemers aan de stille Wfegtmars, die de aktiegroep-Viet- n»m zondagavond in Amsterdam hield. Zoals bekend werden de demonstran ten tot stilstand gebracht en in lege trucks naar de rand van de stad ge bracht. Een van die demonstranten was Daniel de Lange. In zijn brief aan ir. Van Hall schrijft hij. „Van mijn zitplaats af kon ik echter waarnemen dat de politie, zowel de stedelijke als de marechausse, degenen die passief verzet boden door zich naar de trucks te laten slepen, op volkomen «gemotiveerde en ontoelaatbare wijze jewerkten met wapenstok en hakken, daarbij termen als „rotzakken" gebrui- [end." Toen de truck met onze groep, zo w volgt de brief, ergens in het weste- ijk havengebied tot stilstand kwam en wij gesommeerd werden uit te stappen, weigerden wij dat. Een nlarechaussee ireigde toen met andere middelen, laaide een traangasbom tevoorschijn n gooide die na kort beraad met zijn tollega's naar de wagen. Na enig heen n weer gooien werd de toestand op de mek te ongezond en begonnen de neesten de wagen te verlaten." In zijn brief noemt Daniel de Lange iet optreden van de politie getuigen ,een verbeten wraakzucht". DEN HAAG De regering heeft de zaakgelastigde van Com munistisch China in Den Haag, Li En-chiu, persona non grata ver klaard en hem verzocht binnen 24 uur het land te verlaten. Dit op zienbarende besluit is gisteravond door het kabinet genomen naar aanleiding van een byzonder ernstig incident, dat zich vorige week zaterdag heeft voorgedaan. Daarbij is een levensgevaarlijk gewon de Chinese ingenieur met geweld uit het Haagse Rode Kruis-zieken- huis naar het bureau van de Chinese zaakgelastigde ontvoerd. De man is daar zondag overleden. Op vordering van de officier van justitie in Den Haag is een gerechtelijk vooronderzoek naar het ge beurde ingesteld. Het incident wordt onthuld in een gezamenlijk communiqué van de I ministeries van buitenlandse zaken en justitie, dat gisteravond even na af- jïoop van de kabinetsvergadering wereldkundig werd gemaakt. Volgens j het communiqué is in de middag van i de 16e juli een Chinees ingenieurdie in ons land verbleef voor een congres van technicigewond oo straat aan- j nisterie ontboden. Hij deelde* toen mee, getroffen voor het pand Prins Mounts- I dat het slachtoffer zondagmiddag op laan 17 m Den Haag. Dit huis is ver- zijn kantoor was overleden. „De reeds jhuurd aan de Chinese vertegenwonr- - - diging hier te lande. De gewonde is per ziekenauto door de GG e naar het Rode Kruis gebracht. Aan de hand van röntgenfoto' den een schedelbreuk en ernstig letsel aan de wervelkolom geconstateerd. De dienstdoende arts heeft dit meegedeeld aan een inmiddels gearriveerd lid van de staf van de Chinese vertegenwoordi ging en daarbij uitdrukkelijk ver klaard dat opname in een ziekenhuis nodig en vervoer anders dan per bran card onverantwoord was. Terwijl dit gesprek nog aan de gang was en gediscussieerd werd over opna me in het Rode Kruis-ziekenhuis dan wel in een ander ziekenhuis, werd dc gewonde, buiten medeweten van de arts, door een aantal Chinezen van de brancard gelicht en via de hoofdingang naar een aldaar gereed staande CD-au- to gesjouwd- I Later is gebleken dat de gewonde vervoerd werd naar het bureau van de Chinese zaakgelastigde aan de Adriaan Goekooplaan. Dit perceel geniet exterri- toriale bescherming en is dus niet toe gankelijk voor Nederlandse autoritei- I ten. De zaakgelastigde is nog in de nacht van zaterdag op zondag op het ministerie van buitenlandse zaken ont boden. waarbij hem opheldering werd verzocht en gewezen werd op de ernst van het gebeurde. Toen ondanks de ondernomen stap pen de gewonde niet naar het zieken huis werd teruggebracht, is de zaakge lastigde gisteren opnieuw op het In Haagse regeringskringen waagde J men zich vanochtend nog niet aan bespiegelingen over de mogelijkheid i dat de uitwijzing van de Chinese zaak gelastigde door China zal worden be antwoord met een soortgelijke maatre gel jegens de Nederlandse vertegen woordiger in Peking. BELGRADO Twee hoge functiona rissen van het Zuidslavische ministerie van binnenlandse zaken zijn gisteren ontslagen in het kader van de zuive ringsactie. De betrokken personen zijn Numic en Vasovic. twee medewerkers van de minister van binnenlandse zaken Miskovic. Eventuele opvolgers zijn riog niet bekendgemaakt. Diensttijd Met de handen omhoog worden I tegen een arrestantenwagen ge opstandige negers in Chicago zet. Zij werden betrapt op het plunderen van een warenhuis. DE BILT Terwijl een hogedrukge- ifd boven Scandinavië nog in betekenis enam, breidde een depressiegebied. dat •ven de Alpen lag. zich in de richting *n ons land uit. Op de flank van dit lagedrukgebied tong vochtige warme lucht vooral in de ogere luchtlagen naar ons land op. Het- een in een groot gedeelte van het land iet flinke regenval gepaard ging. Alleen het uiterste noorden viel vrijwel geen gen, maar elders viel op vele plaatsen •eer dan 10 mm en op het vliegveld Tvente werd zelfs 25 mm afgetapt. Door verdere verplaatsing van de depressie Bar Frankrijk wordt de wind in ons land ostelijk en uit deze richting wordt tame- lk warme en vochtige lucht aangevoerd, aardoor het weer een enigszins duik end karakter krijgt. Naast opklaringen uien zich plaatselijk regen- of onweers- Jien kunnen ontwikkelen. DE BILT Tamelijk warm weer met nkele opklaringen, maar ook plaatselijk ikele regen- of onweersbuien. Zwakke ot matige, aan de Waddenkust aanvan kelijk nog vrij krachtige oostelijke wind. op 04.43. onder 30.46: bekende feiten zijn van zodanige aard, dat zij de regering aanleiding hebben gegeven de zaakgelastigde persona nor grata te verklaren en hem te verzoe ken binnen 24 uur het land te verla ten". aldus het communiqué. Het kabinet, dat gisteren toch moest vergaderen in verband met de rijksbe groting voor 1967, heeft het incident langdurig besproken. Het is de tweede maal binnen vijf jaar dat de Neder landse regering een dergelijke stap neemt tegen een diplomatieke vertegen woordiger van een buitenlandse mo gendheid. In 1961 werd in verband met het bekende incident-Golub de terug roeping verlangd en de uitwijzing be volen van de toenmalige Russische am bassadeur in ons land, de heer Ponoma- renko. Dit werd door de Sowjetunie beantwoord met de uitwijzing van de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. Helb. De wederzijdse ambassa- deursposten zijn toen enige jaren on bezet gebleven. LONDEN Communistisch- China heeft Noord-Vietnam aan geboden zijn strijdkrachten zo no dig terug te trekken op Chinees gebied, zo verneemt AP in Lon den. Wanneer Hanoi dit aanbod aanvaard, kan Rood-China recht streeks in de Vietnamese oorlog worden betrokken. Want het is de laatste jaren gebruikelijk, dat de vijandelijke strijdkrachten over de internationale grenzen heen worden nagejaagd. Men wil het risico niet nemen van basis op het gebied van een derde mogend heid opnieuw te worden aangeval len. Andere zorgelijke ontwikkelingen gedurende de laatste 24 uur in het Vietnamese conflict zijn: Premier Wilson van Engeland heeft uren achtereen in Moskou het gevaarlijke probleem met de Russi- I sche regerongsleiders besproken. Hij boekte geen enkel resultaat. Zijn verzoek aan de Russen zich in te spannen voor de gevangen Ame rikaanse vliegers werd voor ken nisgeving aangenomen. De Amerikaanse regering heeft het internationale Rode Kruis gewaar schuwd, dat de berechting van d< Amerikaanse piloten in Noord-Viet- nam „rampzalige" gevolgen zal hebben. 0 Radio Hanoi deelde mee. dat de proclamatie van éen gedeeltelijke mobilisatie in Noord-vietnam be langrijke gevolgen heeft gehad: Miljoenen mannen en vrouwen hebben zich vrijwillig voor het le ger gemeld. Terwijl premier Wilson in Moskou voor vrede pleitte, sprak daar de vertegenwoordiger van de Viet Cong, Dang Quang Minh, voor een grote menigte. Hij beschuldigde Wilson er van de Verenigde Staten te steunen. De Engelse premier zou de bombardementen alleen maar veroordelen onder druk van de pu blieke opinie. Young en Collins maken cabine vast aan tevoren gelanceerde raket Gevecht met negers CLEVELAND (Ohio) Na Chicago zijn er nu onlusten tussen negers en blanken uitgebroken in de negerwijk van de Amerikaanse stad Cleveland. De politie moest gisteravond optreden tegen een opstandige schietende, brandstichtende en plunderende me nigte. Een 26-jarig meisje is tijdens de gevechten dodelijk door een kogel ge troffen. Twee politiemannen zijn neer geschoten en gewond in een zieken huis opgenomen. De veldslag begon in een café, waar de klanten bezwaar maakten tegen een bordje met de mededeling, dat geen gratis yswater werd geserveerd. De woedende klanten vernielden het in terieur van het café. Spoedig was de gehele wijk in opstand. Op tenminste drie plaatsen werd brand gesticht. De politie, door scherp schutters onder vuur genomen, schoot enkele straatlantaarns uit en gelastte automobilisten met gedoofde lampen te ryden om zich zo veilig te kunnen j vervoeren. De autoriteiten hebben ten slotte 300 I politiemannen ingezet om de opstand I de kop in te drukken. Michael Collins Trouw bezoekt Koning Boudewijn zijn echtgenote. Koningin Fabiola, die in de algemene kliniek St. Jan in Brussel ligt Strandweer Een depressie boven Zuidwes-Duits- land geeft nog veel bewolking en een kleine buiienkans. Morgen wat meer op- klaringen bij een matige noordoostenY0,,n wind. Aangename temperatuur, in de ?radden* ongeveer 22 graden zcewater 17 Nederlandse tijd op de Vooruitzichten: Na buienkans langzaam mMla nnjt lippft hprpikt wat stabieler met ook wat zonniger Inens 0011 «een DereiKl, strandweer. TNE maatregel van minister De Jong de diensttijd met twee maan den te verkorten mag een gelukkige heten. Een niet te verwaarlozen aan tal jongelui kan twee maanden eer der aan het arbeidsproces deelnemen en draagt aldus bij tot verlichting van de overspannen arbeidsmarkt, zo daar in in 1967 en volgende jaren nog sprake van is. Bovendien is de jongste maatregel van grote psychologische waarde. Men beschouwt de dienstplicht vaak als een groot offer aan de gemeen schap en de ervaringen in het leger dragen er over het algemeen niet toe bij aan die overtuiging afbreuk te doen. In de afgelopen jaren is er meerma len op aangedrongen nauwkeurig na te gaan of, en zo ja hoe de diensttijd kon worden verkort. Zonder iets af te doen aan de waarde van de vondst van de chef van de generale staf om het systeem der opleidingen te ver anderen, vinden we het toch wel wonderlijk dat men er nooit eerder op gekomen is. De zaak was ernstig genoeg en een uitdaging aan de des kundigen die de minister adviseren. Prestige TAE Russen hebben zich superieur getoond in het beoordelen van de politieke situatie. Premier Wil sons prestige kreeg een flinke deuk. nadat zijn mededelingen aan de pers in Moskou botweg werden ontkend op een wijze die zelden voorkomt. Wilson moet de tol betalen voor de te geringe voorbereiding van zijn reis naar Moskou, die kennelijk ten doel had moeilijkheden binnen eigen partij te voorkomen. De Russen zul len dan ook niet nalaten er op te wijzen, dat de vredesbcdoelingen van de heer Wilson niet echt waren en een ander belang dienden. Moskou ontzenuwde verder de Chinese verwijten, dat de Russen met het Westen samenspannen, zon der dat dit aan de sfeer van ont spanning in Europa afbreuk zal doen. Direct hebben de Russen weinig be moeienis met Vietnam. Zij kannen nu rustig afwachten tot zij de tijd rijp achten voor een opzienbarende stap om de wereldopinie op hun hand te krijgen. Ook is er nog het rooskleurige vooruitzicht dat presi dent Johnson, door binnenlandse op positie gedwongen, met de hoed in de hand bij het Kremlin aanklopt. niet duur wel heerlijk KAAP KENNEDY (VS) De ruimtevaarders John was een belevenis", zei Young door de microfoon. Het welslagen van dit en Michael Collins zijn vanmorgen om 7.54 uur! experiment heeft echter enorm veel Ti gevergd van de brandstofvoorraad rootste hoogte gekomen die de in de Gemini-io. Collins en Young zullen wellicht en kele andere experimenten moeten beperken, omdat op de eerste avond van hun driedaagse vlucht al twee derde van de brandstof is verbruikt. Dat had maar éénderde mogen zijn. Een verklaring was daarvoor niet direct te geven. 762 kilometer van de aarde. Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham LONDEN" Premier Wilson cal moi- gen in het Lagerhuis meedelen lot welke maatregelen zijn kabinet heeft besloten lom de crisis van het pond sterling te bezweren. Verwacht wordt dat de pre mier naast beperking van de buiten landse uitgaven ook hogere belastingen, beperking van de kredietverlening en een verbod van loons-, prijs- en divi dendsverhogingen zal afkondigen i Vrijwel onmiddellijk na Wilsons terug komst uit Moskou heeft het voltallige Engelse kabinet de crisismaatregelen besproken. Er is nog een kans dat He plannen reeds vanavond bekend znllen worden gemaakt als het pond sterling vandaag op de wisselmarkten onder ster ke druk komt te staan. De indiening van het crisisprogram zou aanvankelijk pas I over een dag of tien plaatsvinden. Veel brandstof verbruikt Dal was mogelijk door de ge- slaagde ontsteking van de mach tige motor van de „Agena 10", de doelraket waaraan dc kosmonau ten tevoren hun cabine hadden gekoppeld. Het was ook de eerste maal dat een ruimtecabine ge bruik maakte van de stuwkracht van een andere satelliet om zich in de ruimte te verplaatsen. De „Gemini 10" (waarin de ruimte vaarders zitten) en de „Agena 10" zullen geleidelijk weer afdalen naar een hoogte van 394 kilometer, op jacht naar een andere satelliet, die al maanden in de ruimte is. d< „Agena 8". Toen Young en Collins na de koppe ling van hun cabine met de Agena-10 de zware motor startten, stoven ze als of een ster verschoot negen seconden van 300 km n; een hoogte van 762 kilometer. „I MOOIER Kaap Kennedy begonnen. „Mooier dan alle voorgaande vluchten" noemde het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart de tocht De 32,7 meter hoge en 135 ton zware Titan-raket met op de top de Gemini-10 verhief zich van de lan- ceerplaats binnen de kritieke 35 secon den dat de lancering mogelijk was. Die tijdsbegrenzing was noodzakelijk in verband met de baan van de Agena-8, immers een van de beide doelwitten. Op hun eerste omwenteling om de aarde rapporteerden Young en Collins dat zich twee grote voorwerpen, waar schijnlijk kunstmanen, op gelijke hoog te naast hun cabine voortbewogen. Later verdwenen ze uit het gezicht. Voor vervolg zie pag 9 QUITO Ten zuiden riaanse hoofdstad Quito autobus omgeslagen als gevolg waarvan UTRECHT Half mei hebben drie vakcentralen in de Stichting de arbeid voorstellen ingediend voor het loonbeleid zoals dat het volgend jaar moet worden ingevoerd. Op dit moment hebben de werkgevers nog voorstellen. Hierover maakt de vak beweging zich bezorgd. Volgens „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholieke vakverbond zijn de vakcentrales juist in een zeer vroeg stadium met hun voorstellen ge komen omdat zij eindelijk eens afwillen van de tijdnood en het gespannen over leg in najaar of wintermaanden. Maar zij zijn bang door het uitblijven van een werkgevers-reactie, dat de geschie denis van de laatste jaren zich zal her halen: er zullen in een wrevelige en gespannen sfeer in een jachtig tempo spijkers met koppen moeten worden geslagen. Het moet volgens het N.K.V.-blad duidelijk zijn dat volgend jaar geen herhaling kan optreden van de gang van zaken in de loonpolitiek van dit jaar. Dat houdt in dat het college van rijksbemiddelaars volgend jaar niet die rol moet spelen die het dit jaar heeft toebedeeld gekregen. Het toetsen van cao's door het college zal eind van dit .jaar weer tot de voorbije tijd moeten de behoren, van Hoe d Hoe de loonpolitiek er het volgend jaar ook uit mag zien, welke overheids maatregelen er ook voor het volgend jaar op het vuur staan, het zal duide lijk zijn dat niet bij voorbaat een al te groot beslag op het voor consumptie bestemde deel van de loonsverhoging mag worden gelegd, aldus „Ruim Zicht". ZIE PAGINA 6 •fe Bijlmer wordt (wellicht) proeftuin van oecumene - pagina Kernmerk Onze speciale verslaggever Link van Bruggen belicht in zijn derde reportage over Kongo hoe president Moboetoe probeert een natie te smeden uit een aantal stammen die merendeels in vijand schap leven. Zie pagina 5. ■fe Russisch volk zoektkontakt met buitenland pagina 5 •fe Handschoen niet opgenomen pag. Radio/TV

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1