Succes voor Outsiders Parijse beat-dorado in Weinig actualiteiten gedurende weekeind Puzzelhoek Kampeerders negeren bevel Alleen theocratie stelt democratie veilig MAANDAG 18 JILT 1"6« I Vanavond Doris in vrolijke film UITNODIGING VAN „LA LOCOMOTIVE" IS BIJZONDERE EER (Van een onzer verslaggevers) heeft een grote aantrekkingskracht op hem. Hij pleegt er gekleed in te sprin- pARlJS De beatgroep Outsiders gemiddelde lengte van de haar- gen.... dos: 45 cm - heeft de afgelopen dagen successen geboekt in twee „ckendTS^oip bekende Franse clubs. Vooral de uitnodiging, op te treden in het was, is de „monteur". Als er manke- Parijse beat-dorado „La Locomotive" (20.000 leden) in Pigalle toas menten aan de apparatuur zijn, wordt een bijzondere eer. Alleen de beste beatorkesten ter wereld spelen in\Mi erbü gehaald voor de reparatie. i der sen ij ni ie woraen. zien we vanavond n a j- j I in een voor groot en klein geschikt be- deze club; de Outsiders zijn de eerste Nederlandse groepdie werd ge- I ronden vrolijke speelfilm ..On moonlight j inviteerd naar de Franse hoofdstad te komen. Aansluitend op hun bay die jaren geleden h- r (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Doris Day. die nooit i optreden in „La Locomotive" kregen de vijf jonge Amsterdammers i i. f j een uitzending voor de Franse televisie en radio. luchthartige liefdesgeschiedenis y onschuldige en weinig interessante i aard is opgezet om Doris gelegenheid te geven, zoveel mogelijk liedjes te zingen, want daar gaat het tenslotte om. Aan liedjes dus geen gebrek, te pas en te onpas komen ze in de rolprent voor. Niets dan plezierig vermaak. de Italiaanse zanger Vico Toriani sc.iittert temidden van door hem uitgenodigde andere voca listen en muzikanten. j We zijn dan weer in Hotel Viktoria. waar nu iets mis is met het eten. Alle I somberheden verdwijnen door prachtige oplossingen en weer is het de kleinkunst, die hoofdschotel blijft op het film- en hotelmenu. j Daarna echter Caat de Avro nog een impressie zien van het leven van moder- j ne jeugd in Tsjecho-Slowakije. Indien u verwacht dat deze jongeren achter het ijzeren gordijn allemaal onder vervol- Singsangst gebukt gaan en politici in de op zijn. komt u bedrogen uit: ook zij I hebben als voornaamste interesse beat en dansmuziek, doen niet zo bar veel aan politiek, stellen idealisme boven ideolo- hebben de Outsiders snel bekendheid gekregen. Hun naam wordt op het ogenblik in één adem genoemd met die van een handjevol andere beatgroe- pen, die met kop en schouders boven de rest uitsteken. Ronnie Splinter (solo-gitaar). Buzz (drums). Appie Rammers (basgitaar) en Wally Tax (slaggitaar, zang, mondhar monica, tamboerijn) waren de eerste Outsiders. Sinds januari van dit jaar hoort Tom Krabbendam er ook bij. Hij heeft de slaggitaar van Wally Tax over genomen. het eigen lieve leven boven dat EIGEN WERK van de gemeenschaup. Aan kritiek op ,.dej ouderen" ontbreekt het hen evenmin als j Een half jaar geleden maakten de de jeugd in het westen.... I Outsiders een aarzelend begin met het Zomer op de televisie spelen van eigen composities. Om streeks dezelfde tijd begonnen zij landelijke bekendheid te krijgen, o.a, door hun bijdrage in het voorprogram ma van de Rolling Stones-show in Den Bosch. Zij stonden nog niet op het to neel in de Veemarkthallen of er waren al vijf meisjes flauwgevallen.... Weldra volgden ook het optreden voor tele visie en radio. Wally Tax en Ronnie Splinter heb- Anderhalf jaar geleden opgericht, j ben momenteel dertig eigen composi- ties op hun naam staan: de teksten zijn van Wally, de muziek is van Ronnie. De Dylan-achtige teksten zijn geba seerd op het dagelijkse leven. De outsiders hebben hun hart in Frankrijk verloren. Eind juli gaan ze terug om op te treden in het Casino „Loire Atlantique" aan de Bretonse kust. Besprekingen voor een uitgebreide tournee door Frankrijk in het najaar zijn in een vergevorderd stadium. Verdere bijzonderheden: hij houdt niet van zeurende meisjes en hij haat flap- Van drummer Buzz is langzamer hand bekend, dat hij per avond twee stel sticks kapot slaat. De brokken gooit hij de zaal in. Het jeugdige pu bliek vecht om de splinters. De Haagse kapper Jacq. Gisdolf is verantwoordelijk voor de image van de Outsiders. Hij verzorgt twee keer per maand hun haardossen, hoewel je dat er niet vanaf ziet.... Grote plannen staan nog op stapel! Na de single „Lying All the Time" en „Thinking About Today" zullen spoe dig nog meer platen volgen. Voor de opnamen gaan zij naar de beroemde Pye-studio's in Londen. Aartsbisschop tegen monument GROTE TENEN Basgitarist Appie Rammers en slag- 1 werker Buzz zijn de oudste Outsiders y met hun negentien jaar. Appie staat Y'TIOT* IO l"l TlTIP^l gewoonlijk met blote voeten op de plan- «J ken. „Dat komt door m'n grote tenen, die in m'n schoenen knellen". Water van gemaakt en Henk van Ulsen stond borg voor uitstekend toneelspel- Een beetje vervelend was daarna het gebrek aan keus. Na een week met over vloed aan liedjesprogramma's uit Knok- ke kregen we nu op beide zenders tege lijk een „zomercarrousel", geen staaltje van pittige coördinatie! Jan Theys was de presentator bij de KRO. die in deze internationale show de grappigheid van een zwarte poedel bracht en André Car- rell ontving voor de Avro de gasten in het op oudere kijkers afgestemde zang en muziekprogramma. Opmerkelijk was. dat wie wel eens van de show af wou en meende op de radio keus te hebben, daar opbotste te gen ook alweer slec-it-gecoördineerde af wisseling: serieuze concerten op beide zenders. Natuurlijk, het is zomer We kunnen niet teveel verwachten, maar wél varia tie en die was zoek. Zondag gaf de Vara een korte reporta ge van de zaterdagse gebeurtenissen in Kerkrade en maakte zich verder niet druk: een derde aflevering van de thril lerserie ..De laatste vijf minuten" vulde de televisieavond. De NTS vertoonde het aardige filmpje over de Rotterdamse metrowerken tweede fase en stopte het tweede net als Lioogst bekwaam beeld gebruikelijk vol met buitenlandse series korte programma's. Hierdoor was er op deze avond wel eer keus dan 's zaterdags. Voor zover het de „gewone" program ma's betreft was het zaterdag en zondag wel helemaal „zomer" op de televisie, er kwam weinig actualiteit aan te pas. Nieuwsprogramma's lieten verstek gaan en wat er aan origineels was kon wel op een theeschoteltje. Maar... het was voor velen vakantie, zowel bij de omroep als i bij de kijkers en daarom mogen we het I nog loven, dat de vele gedraaide films en banden nieuw waren en dus geen einde loze herhaling boden. Wat dat betreft staan wij er heel wat beter voor dan verleden jaar. I Enigszins actueel was het tweede k (maar door de Eurovisie-voetbal- f reportage in de knel gebrachte) program- Weekend vap de Avro. dat in kwali- r \c\\ helaas al stevig afstak bij het eerste.. Dit zijn van die programma's die en thusiast en met ideeën worden opgezet, maar bij het ontbreken van een vast onder grondpatroon zo moeiiijk zijn vol te houden. I Mexico en Engeland weerden zich ver volgens op de grasmat achter het leer aan. zoals dat in goede sporttermen heet en wij maakten even een uitstapje naar het tweede net. waar de KRO een heel I geslaagde monoloog-in-dubbelrol met Henk van Ulsen uitzond. Regisseur Frits I Butselaar had Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. gebod. 4. klaar, 9. rivier in Duitsland, 11. nauwe opening. 12. be trekking waarin personen of zaken tot elkander staan. 16. Europeaan. 17. muziek noot. 18. schade. 21. flauw. 22. plaats in Gelderl., 23. verouderd woord voor flu weel. 25. muzieknoot. 27. zandheuvel. 28. plotseling, 31. ploegsnede. 32. ruwe soda, 34. stad in Italië, 35. knaagdier. Verticaal: 1. scheik. element (afk), 2. voorzetsel, 3. plaats in Z.H., 5. bolrond vruchtje (spreekt). 6. koppelriem voor jagershonden. 7. rivier in Engeland, 8. voegwoord (Fr), 10. glijvoertuig. 13. oor logsgod. 14. rijtuig. 15. erwtensoep, 17. rivier in Engeland, 19. vaarwel, 20. ak ker. 21. eertijds. 24. plaats in Limb., 26. tijding. 28. speelgoed. 29. opstootje. 30. groente, 31. volgens andere (afk), 33. ou de inhoudsmaat (afk). Negen doden bij vliegongeluk ANCHORAGE/ JACKSONVILLE Ten noorden van Anchorage (Alaska) Is zaterdagavond een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht In zee gestort. Men vreest dat alle negen man aan boord van het toestel zijn omgeko- "slécht weer verhinderde reddingsopera ties. In Jacksonville (Florida) vloog een litair transportvliegtuig van het type C-119 in de lucht in brand waarna het neerstortte. Negenentwintig parachu tisten en vier bemanningsleden konden nog bijtijds uit het toestel springen. Klaus Fuchs spioneert niet voor Chinezen OOST-BERLIJN Dr. Klaus Fuchs, de voormalige Britse atoomspion, heeft gisteren geruchten tegengesproken, als zou hij in Oost-Duitsland zijn aangehou den op beschuldiging van het uitleveren van atoomgeheimen aan de Chinese com munisten Het Amerikaanse tijdschrift Parade had van deze geruchten melding gemaakt. De 54-jarige dr. Fuchs deelde in zijn woning te Dresden echter telefo nisch mee. dat het bericht volkomen on gefundeerd was. Hij is plaatsvervangend directeur van het Oostduitse kerninsti tuut te Rossendorf. waar officieel onder zoekingen worden verricht op het gebied van het vreedzaam gebruik van kernener- Afnemen speldjesrage leidt tot ontslagen RHENEN Het afnemen van de speld- jesrage heeft ertoe geleid dat 23 perso- j neelsleden van de Pako uit Rhenen hebben gekregen. Zij waren over- - - uwiupicet geworden. Verreweg van de eer-een. e.o.-maligene. reep-ia-ade rnceste ontslagenen kunnen direkt bij an- 8. Essen-alom. 9. N.T.-tra-neus- dere bedrijven aan de slag. Voordat deze j Verticaal: 1. Halsteren. 2. eden-noest. 3.' werknemers werden ontslagen had del eigen-mest. 4. ree-Lea-per. 5. dorpel-Ina. Pako al een aantal thuiswerkers afgesto- 8 Epe-orgaan 7 lecr-ee-ale. 8 ten. Volgens de directie hoeft niemand i Eisden-Dou. 9. Anton-Eems. bang te zijn voor nieuwe ontslagen. HAAMSTEDE De 275 kampeerders die de afgelopen dagen in de camping „Duinzand" bij Haamstede op Schou- wen-Duiveland zijn neergestreken, drei gen ernstig gedupeerd te worden door een conflict tussen de eigenaar van de camping en het gemeentebestuur van Westerschouwen. waaronder Haamstede ressorteert. Op last van de gemeente heeft de eigenaar de kampeerders aange zegd het terrein zo spoedig mogelijk te verlaten, omdat de camping in strijd met de gemeentelijke verordeningen is bevon den. maar tot dusver heeft niemand nog aanstalten gemaakt dit bevel op te vol- Vrijdag vonden de kampeerders een stencil in hun tent. waarin het gemeente bestuur hen erop attendeerde dat zij zich op een niet officieel goedgekeurd terrein bevonden. Er stond verder in, dat de eigenaar schriftelijk was bevolen de cam ping voor maandagmiddag twaalf uur te ontruimen. In geval van weigering zou tegen hem proces-verbaal worden opge maakt wegens overtreaing van de kam- peerverordening. „Duinzand" is een stuk boomgaard, dat al enige tijd geleden door de eigenaar, de heer L. J. Blom, is aangekocht met de bedoeling er een kampeerterrein yan te maken. Daar echter het gemeentelijke uitbreidingsplan hierin niet voorziet, is het verboden op het betrokken stuk grond tenten of caravans te plaatsen. In totaal staan er op „Duinzand" op het ogenblik 60 grote tenten plus een aantal caravans. De heer Blom heeft zondagavond alle kampeerders verzocht het terrein te ver laten. maar tot dusver hebben allen dat geweigerd. De heer Blom is van mening aan het bevel van de gemeente gevolg te hebben gegeven. WARSCHAU De Poolse stad Wroc law (vroeger Breslau geheten) krijgt een monument ter nagedachtenis paus Johannes XXIII. maar aartsbisschop van de stad heeft de priesters en leken opgeroepen de eerste steenlegging niet bij te wonen Volgens hem is de oprichting var een monument een stunt van d< regering, om de eenheid in de Rooms- Katholieke Kerk te ondermijnen. In een boodschap, die gisteren in alle rooms-katholieke kerken van Wroclaw werd voorgelezen, zegt de aartsbisschop Kominek, dat de op richting van dit monument is geor ganiseerd zonder voorkennis van de kerkelijke hiërachie. Paus Johannes was de eerste paus, de een politiek van groter eenheid je gens het communisme voorstond. Volgens aartsbisschop Kominek pro beert het regeringsbureau voor gods dienstzaken door de oprichting van een monument voor paus Johannes de „progressieve" priesters op te zetten tegen de hiërarchie. R.K. secretariaat voor minderheden in Spanje MADRID De Spaanse rooms-ka tholieke bischoppen hebben zaterdag besloten oen nationaal oecumenisch secretariaat in te stellen voor de betrekkingen met de godsdienstige minderheden in het land. Het secretariaat zal onder leiding staan van aartsbisschop Cuadrado van Zaragoza. Het zal zich niet alleen met de protestanten, maar ook met niet- christenen en met atheïsten bezig houden. VANAVOND TE ZIEN NED. NTS 7.06 uur (CVK/IKOR) Kenmerk met een reportage uit Genève. 7.35 uur Flipper en de paardendieven. 8.20 uur speelfilm ..On moonlight Bay" met Doris Day. 9.50 uur documentaire reis door de Mahgrebwoestijn NED. 2 AVRO uur tekenfilmpje Mr Magoo. uur aflevering van de Vico Toriani-show „Hotel Viktoria". uur kinderen van de revolutie, film over moderne Tsjechische jongeren. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM I VARA uur dansmuziek. uur opera „Le pescatrici" van Haydn. uitgevoerd voor het Holland Festival door het Nederlands Kamerorkest en -koor en solisten onder leiding van Alberto Erede. uur jazzrubriek. uur Julien Schoenaerts draagt gedichten van Vroman voor. HILVERSUM n NCRV uur Te Deum Laudamus. uur gespeeld verhaal van Herman Heijermans. uur Luchtmachtkapel speelt, uur gevraagde klassieke muziek, uur Poolse muziek door het Ensemble MW2 uit Kra- uur lichte muziek op de plaat (stereo). DR. PAUL TOURNIER DE WEG UIT DE EENZAAMHEID Het probleem der vereenzaming Vertaald door Verkrijgbaar In Prof. Dr. R. Bakker f 12.50 de boekhandel ZOMER KEUNING WAG EN ING EN JUFFROUW JONES UIT BRIGHTSTIAO Ég! JAN He SÖCKOÜT 27 Ze schreef. Maar de artikels werden korter en korter en de toon minder agressief. Raakte de stof uitgeput? Toen: dagenlang niets. En dan, na deze zwijgpauze. schreef de Brightsteader Post in verband met de moordzaak Brooks een beknopt stukje, waarin, met groot cursief, de volgende vraag voor kwam: STILTE VOOR DE STORM?? Daarna geen syllabe meer. Het werd zéér stil. En de storm bleef uit. En de stilte leed voort. Door de gouden oktoberdag kwam uit de richting van de stad over het linker wandelpad van Nelson Road een man aangestapt. Hij was van gemiddelde lengte en gekleed in een hem iets te lange, vlak uithangende muisgrijze loden overjas en had op het hoofd een donkerbruine Stetson, waaronder weerbarstige sneeuwwitte haren krulden. Zijn gelaat was rond en roze. Op de rug van zijn kleine, doch rechte neus rustte een met zwart hoorn omrande uilebril met enigszins bolle glazen, waardoor het leek alsof de lichtblauwe ogen erqchter uit de kassen puilden. Aan zijn rechterhand hing een dik gevulde, geellederen aktentas. De man bewoog zich voort met korte, kwieke passen. Van iedere villa, welke hij links van zich passeerde, nam hij, hoewel hij zijn pas geen moment afremde, de naam in zich op. Boven zijn hoofd liet een kastanjeboom bijwijlen een dor blad los, dat dan, door zijn zwaarte, in een rechte val op het stenen pad neerviel, soms pal voor zijn voeten. De dag was windstil, de lucht een strak, zijdeachtig blauw. De zuivere atmosfeer deed de man onwillekeurig denken aan de lente, aan de mystieke verwantschap, welke blijk baar stond tussen voorjaar en herfst, tussen, bevond de man, leven en dood. Auto's suisden hem over de weg voorbij. Hij sloeg er geen acht op. keek voortdurend naar de villa's, weelderig breed uitgebouwde met bruine, traag glooiende strodaken en smal en blij in de morgenzon op-slankende, overdekt met vlamro de pannen. Na enkele minuten te hebben voortgelopen, zag hij het doel van zijn wandeling: een groot, grijs, ouderwets huis, dat boven de hoofdingang in vergulde ijzeren krulletters de naam „Sunflower" voerde. Met de hand op een der spitse hekspijlen bleef de man staan alsof hij weifelde, zag achter een der hoge ramen een vrouwengestalte schemeren en duwde het niet op de klink staande hek open. Met de rasse pas van zoëven liep hij over het grind naar de overluifelde voordeur van het huis en liet de bel luiden. De bel zong als met de toon van een middelzware carillon- klok, wat de man een instemmend knikje ontlokte. De deur werd geopend. Voor hem reeds een rijzige vrouw, wier grauwe blik hem een ondeelbaar ogenblik van hoofd tot voeten monsterde. De man had de hoed afgenomen: Mevrouw, sprak hij met een melodieuze stem, ik las uw advertentie en... Laat ik me eerst aan u voorstellen. Mijn naam is Huil. Juffrouw Jones, zei juffrouw Jones. hoe maakt u het? Ziet u, juffrouw Jones, zei de man die zich Huil noemde, gisteravond aan de leestafel in mijn hotel in Weeds viel toevallig mijn oog erop en impulsief als ik ben, dacht ik: laat ik het proberen... Ik hoop niet, dat ik te laat Neen, zei juffrouw Jones bedachtzaam, de kamers zijn vrij, meneer, Komt u binnen! Ze sloot de deur achter hen toe. Als u mee wilt gaan. zei ze. Ja, zet uw tas neer. u zou uw overjas kunnen uitdoen. Neen. neen, zei meneer Huil. Ik ben waarlijk nieuwsgierig naar de kamers. Een mooi huis, dat van u, juffrouw Jones, zeide hij, haar volgend. Oude hulzen hebben sfeer, een ziel zoals wij, mensen. Nieuwbouw doet me vijandig aan. Ik zou niet in een nieuw huis willen wonen, niet bij u aangescheld hebben, indien ik gezien had, dat... Wordt vervolgd Oplossing vorige puzzel (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het debat tussen de senatoren Algra en Beerekamp en minister Vrolijk inzake het toe kennen van subsidies aan bepaal de moderne schrijvers is voor Wa penveld, het maandblad van aca demici in de Gereformeerde Bond, de Gereformeerde Gemeenten en aanverwante groepen aanleiding zich te bezinnen op de zaak van de democratie. Ir. J. van der Graaf uit Huizen schrijft onder meer: De vraag kan worden gesteld of consequente aanvaarding van de de mocratie ook niet onverbiddelijk lei den moet tot gelijkwaardige erken ning en bijgevolg subsidiëring van elke cultuuruiting als zijnde een ui ting van wat onder het volk leeft. We zijn momenteel met de democratie wel duidelijk getreden in het tijd perk waarin de invloed van Constan- tijn nog hoe dan ook voelbaar was en terecht gekomen in de eeuw van de deconstantinisatie. Zolang het evangelie, al is het dan verhuld, zijn overheersend beslag in de samenleving heeft, is de democia- tie een nog wel te aanvaarden zaak. Maar zodra de democratie zich ont worstelt aan de zeggenschap van het evangelie en „echt" democratie, dat is regeren in overeenstemming met de volkswil, wordt, is de samenle ving overgeleverd aan de machten Literatuur en communicatiemedia van onze tijd laten zien hoe deze machten zich keren tegen het evange lie en het kruis van Christus tot een mikpunt van spot maken. We wor den momenteel geconfronteerd met de dictatuur van de democratie, waarin de vrijheid ontaardt in losbandigheid en derhalve geen vrij heid meer is. Op de achtergrond dreigt dan wat dc Bijbel ons lekent in Openbaringen 13. Het wordt tijd dat de confessionele partijen de vraag naar de juistheid van de democratie in zijn uiterste consequentie in alle duidelijkheid aan de orde gaan stellen. In feite hebben ook zij de juistheid ervan al ontkend als fascisme, antisemitisme terecht van de democratie wor den uitgesloten. En toen bij de laatst gehouden Statenverkiezing de Boe renpartij zich breed opmaakte, dook ook allerwege de discussie rondom de consequent doorgevoerde demo cratie op. Het wordt echter duidelijk dat deze discussie volop actueel be gint te worden, nu antichristelijke machten onze samenleving dreigen te vergiftigen. Algra zei terecht dat de autonome kunstenaar van onze tijd zelfs de permissie schijnt te hebben „God en zijn Zoon te schokken". Velen zien in beknotting van deze autonomie een zucht tot dictatuur, maar bescherming van de samenleving te gen verwording is nog iets anders dan dictatuur. De Nederlandse veestapel wordt verplicht beschermd tegen veeziekten, maar het wordt tijd dat het besef doorbreekt dat de geestelijke gezondheid van ons volk wordt gewaarborgd. Anti-christelijke infectie van het volksleven dreigt F.n infectie Is niet te keren met medelijden. Op het A.R.-convent kwam de gedachte naar voren dat christenen diep moesten meevoelen met de vaak in Innerlijke nood ver kerende kunstenaar. Al mag dit waar wezen, dan is hiermee nog niet het middel tot remedie gegeven, etven min als daarmee de samenleving te gen de ziektekiemen wordt be schermd. Slechts wanneer de theocratie ligt verweven in de democratie is de de mocratie veilig. Anders wordt de de mocratie het speelveld van de demo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9