CHARLTON ANIMATOR mrii Verdiende winst Rusland in weinig boeiend duel MSS Wéka-varia Uitschakeling Brazilië zal sensatie WK zijn Ondanks zege faalde Engeland taktisch Hard Argentinië hield West-Duitsland op 0-0 Portugal behaalde weer ruime zege "1W 6 MAANDAG 18 JULI 1963 Een aantal landen dat deelneemt aan het finaletornooi om de wereldbe ker voetbal klagen erover dat de kam pioen Brazilië en de Engelse gastheren speciale gunsten krijgen. Een van die gunsten was het feit dat Engeland vijf dagen rust tussen zijn ope ningswedstrijd heeft gehad, terwijl an dere landen slechts enkele dagen kre gen. Pele schijnt plotseling genezen te zijn van zijn „blessures", hij wordt dinsdagavond tegen Portugal weer op- I gesteld. De blessures die andere Brazili- u „imauu hebben opselopen in de LONDEN Het ziet er naar Uit dat de wereldkampioenschappen 19661 verschillende FIFA officials vooraf is dramatische strijd tegen de Hongaren Rusland eerste land in kwartfinale (Van onze sportredactie) was dat Albrecht van het veld moest1 worden verwijderd. Ondanks de waarschuwingen WORLD CUP 1966 Engeland a het onsportieve. een grote verrassing gaan opleveren, immers na de nederlaag van Braziliëgaan" jammer6 want hoewei tegen Hongarije zijn de kansen van de tweevoudige titelhouder er niet ^^^bereiïS «mtS* JS*de £22 beter op geworden. In zijn poule is Portugal na twee overwinningen prak- tisch zeker van een finaleplaats, terwijl de tweede plaats een aangelegen-j heid wordt tussen Brazilië en Hongarije. De Hongaren spelen hun laatste wedstrijd tegen het reeds uitgeschakelde Bulgarije, maar de Brazilianen doMblsSnïrarïïd|icthts^o?wïfrd?1 £S krijgen het in de ontmoeting tegen Portugal dat een bijzonder schotvaar-j^g aitijd rond js dige voorhoede heeft bepaald niet gemakkelijk. Prognose Hoe is de stand De zaterdag voor de achtste finales gespeelde wedstrijden hadden de volgende uitslagen: Groep A: Engeland-Mexico 20. Groep B: Duitsland-Argentinië 00, Groep C: Portugal-Bulga- rije 30, Groep D: Italië-Rus- land 0 Heel goed is dus mogelijk dat de titelhouder Brazilië en ook dit jaar de grote kanshebber, uitge schakeld zal worden. Voorwaarde hiervoor is dus een overwinning van de Hongaren en een gelijkspel van Brazilië tegen Portugal. Winnen beide landen (Brazilië en Hongarije) dan moet het doel- gemiddelde de beslissing brengen en dat is op het ogenblik zeer gunstig voor Portugal, alle drie de teams hebben dan nl. vier punten. Al met al mogen we in deze poule een bijzonder spannende laatste ronde verwachten. 0 Minder spannend Minder spannend is het in de andere groepen. In poule A hebben Engeland en Uruguay zich praktisch geplaatst, terwijl In poule B hetzelfde geldt voor Argenti nië en West-Duitsland. Rusland heeft zich als eerste land geplaatst voor de kwartfinales. Het kan alleen nog maar ingehaald worden door Italië, het land dat dus de beste kansen heeft op de tweede plaats. deze wedstrijd dan toch fout ge-schijnen ernstiger te zijn, dan aanvan kelijk werd verondersteld. Doelman Gilmar en midvoor Alcindo hebben respectievelijk last van een pijnlijke knie en een gekneusde enkel. Het is twijfelachtig of zij tegen Portugal zul len meespelen. -X- De grote vraag in groep twee is: zal de Argentijn Jorge Albrecht, die zater dag tegen West-Duitsland van het veld werd gestuurd, voor de rest van het tornooi worden uitgesloten? Vandaag beslist de tuchtcommissie van de FIFA hierover. De wedstrijd werd door de Argentijnen ruw gespeeld, ze blijven echter favoriet om zich met de Duitsers te plaatsen. In totaal hebben nu 573.134 mensen naar de wedstrijden gekregen, niet meegerekend de miljoe nen tv-kijkers en nog vele miljoenen meer aan de radio. de kwartfinales komen: Engeland en Uruguay, Duitsland en Argentinië, Portugal en Hongarije, Rusland en Italië. Mocht deze prognose bewaarheid wor den, dan zullen we in de kwartfinales de volgende wedstrijden krijgen: Enge land—Argentinië, Uruguay—Duitsland, Portugal—Italië en Rusland—Hongarije: wedstrijden die borg staan voor spannen de ontmoetingen. -X- Op Wembley speelde het Engelse elftal tegen Mexico. De Engelsen behaalden een ver diende 20 overwinning op de zwakke Mexicanen. Op de foto een spelmoment uit de wed strijd. De actieve Martin Peters in duel met Gabriel Munez van Mexico. Een doelpunt zal deze kopbal van Peters niet opleveren. Teleurstelling BERKELEY In Berkeley verbeterde de Amerikaan Art Walker het record hinkstapspringen van zijn land met 16.65 meter. George Anderson, Harold Busby, Tom Jones en Jim Hines noteerden 39.1 sec over de 4 x 100 meter estafette en bleven slechts 0.1 sec van net wereldre cord verwijderd. Speerwerper Ed Red kwam tot 82.40 meter. Al Oerter wierp de discus naar 62.65 meter en Ron Lar- rieu noteerde over 10 km een tijd van 28.54.1 sec. -X- De befaamde midvoor van het Duitse elftal Uwe Seeler, vecht hier een duel uit met de Argentijn Albrecht (links). He laas moest de onsportief spe lende Albrecht later van het veld worden gestuurd. De wed strijd eindigde in een 00 gelijkspel. Overigens hebben de wedstrijden van zaterdag ons wel teleurgesteld. Italië en Rusland lieten in de middaguren een pover spelletje zien, dat beslist het pre dikaat wereldklasse niet verdiend. Iets minder erg was het 's avonds bij de wedstrijd EngelandMexico. Weliswaar viel hier van aantrekke- lljker voetbal te genieten, maar opnieuw stelden de Engelsen teleur. Ondanks de 20 zege moet geconstateerd worden, dat de ploeg van Ramsey niet het juiste wapen gevonden heeft tegen een team dat tempoloos voetbal speelt en zich bo vendien „specialiseert" in defensief voet bal. De Mexicanen zullen met deze speel wijze overigens nooit een rol van beteke nis gaan spelen. 0 Aanfluiting Duitsland—Argentinië is een aanflui ting voor het voetbal geworden. Nadat de Argentijnen een beginoffensief zonder] succes hadden moeten beëindigen, namen i de Duitsers het initiatief over. Een initia tief dat leidde tot enkele gevaarlijke situ aties. De Zuidamerikanen wilden koste I wat het kost een gelijkspel zien te beha len en deinsden niet terug voor ongeoor- loofde strijdmiddelen. Resultaat hiervan (Van onze sportredactie) LONDEN In de tweede wedstrijd van het Engelse team, tegen Mexico hebben de Engelsen hun publiek niet teleurgesteld. Zy won nen verdiend van Mexico met 20 nadat ze bij de rust reeds een 10 voorsprong hadden. Maar toch heeft het Engelse team zater dagavond geen grootse indruk achter gelaten. Voor de aanvallers was het zeer moeilijk een opening te vinden in de Mexicaanse ver dediging die een solide indruk maakte. De voorhoede van Mexico kwam er niet aan te pas. Het was werkelijk bedroevend om te zien hoe deze Mexi caanse aanvallers zeer traag en slor dig probeerden de Engelse defensie voor onoplosbare problemen te stel len. Coach Alf Ramsey had zijn elftal op twee plaatsen moeten wijzigen. In plaats van Alan Ball, die nog steeds geblesseerd is, speelde Terry Paine en de kleine Martin Peters nam de plaats in van John Connelly, die de juiste vorm niet kan vinden. Glansrol Bobby Charlton werd de held van de dag. Niet alleen omdat hij de eerste En gelse treffer op zijn naam schreef, maar ook omdat isjn zeer goed waardoor warring (Van onze sportredactie) BIRMINGHAM Op bespeelbaar veld heeft onder het goedkeurend oog 50.000 toeschouwers in 1 Park Stadion van Birmingham een sensationele ontmoeting Brazilië-Honga- rije van vrijdagavond. De spelers waren harder, ontzagen elkaar niet en stonden hun tegenstanders weinig spelvrijheid toe. Scheidsrechter Kreitlein heeft vanaf het begin duidelijk opgetreden tegenover de spelers. De kijkers herinneren zich hem nog wel van de wedstrijd Real Ma- drid-Partizan. Dat hij door zijn leiding het spel wel eens doodfloot, deerde hem niet. Hij was de baas. Jashin liad geluk De Russen waren direct na de start in de aanval gegaan, maar kwamen niet verder dan de Italiaanse verdedi gingsmuur. Langzaam maar zeker namen de Azzuri's de aanval over en in de 25e minuut was het Pascutti die een gevaar lijk schot loste, waarop de weer meespe- I lende, maar zichtbaar niet genezen, 1 Jashin te laat op dook. Gelukkig voor hem ging de bal juist naast. Drie minuten later gebeurde hetzelfde, alleen was het Meroni (23 jaar) die het nu overkwam. Het dichtst waren de Itali anen in de eerste helft bij een doelpunt toen Pascutti uit een hoekschop prach tig inkopte, maar Jashin niet minder f Via Schutz ging de bal naar voren fraai redde. cc»i zwaar uuiar linksbuiten Siegfried Held voor Argentinië Duitsland in de aanval ging. Enkele Wilde taferelen in Birmingham (Van onze sportredactie) SUNDERLAND Rusland is als eerste land in de kwartfinales doorgedrongen, dit door een 10 overwinning op Italië, maar wat heeft de wedstryd ItaliëRusland teleurgesteld. De wedstrijd tus sen deze teams heeft het weinige publick (27.000) bijna geen mo ment kunnen boeien. De verdedigingen overheersten en geen der voorhoedes zag door verrassing in het spel te brengen, kans op een doelpunt te maken. Rusland deed dit nog het best en dat het in de dertiende minuut van de tweede helft na een prachtige combinatie tussen Malofejev en Tsjislenko door de laatste een, naar later bleek, beslissende voorsprong nam, was toch wel verdiend. De Italianen bleven combineren en ook toen zij op deze wijze geen kans zagen om de stoere Russische verdediging te passeren, bleven zij in het korte spel volharden. Bovendien waren de passes die zij elkaar gaven zo onzuiver, dat de Russen niet de minste moeite hadden om een aanval te keren. heeft het Russische team evenmin tiatief over en uit een van de volgende gespeeld. Het marcheerde niet al- aanvallen leek een doelpunt te ontstaan. _.en best, zo duurde het lang eer Tsjislenko speelde de bal echter iets te Tsjislenko in de gaten had hoe hij ver voor zich uit, zodat keeper Albertosi het meeste succes kon hebben bij de tijdig kon ingrijpen. Even voor Rusland (vaak) zeven mans-defensie van de Ita- door Tsjislenko het enige doelpunt zou - scoren, miste aanvoerder Voronin een prachtige scoringskans. De Italianen waren duidelijk aangesla gen en zagen kans doeltreffend terug te komen. Vooral de voorhoede, ditmaal zonder de in de wedstrijd tegen Chili zo teleurstellende Rivera, faalde volledig. Mazzola, vaak matchwinner, verloor nu elk duel tegen Kurtsilava. Het meeste gevaar kwam nog van Pascutti die schitterende kans kreeg om tien voor tijd de stand in evenwicht te bren gen. Vijf meter voor doel schoot hij de bal evenwel in handen van de gelukkige Jashin, die zijn doel niet had verlaten. De Rus Sabo kree® nog een officiële waarschuwing Van arbiter Kreitlein. Nee. de wedstrijd Italië-Rusland heeft ons niet kunnen boeien, daarvoor stond het vertoonde spel op een te laag niveau. EDMONTON Harry Jerome, de win- iar van de bronzen Olympische medail le op de 100 m, heeft in Edmonton in de Amerikaanse staat Alberta het wereldre cord 100 yards met een tijd van 91 sec. geëvenaard. Het record stond op naam van Bob Hayes, die de 9,1 al op 21 juni 1963 liep. maakte doelman Calderon een slechte indruk. Bij felle schoten moest hij vaak de bal loslaten zodat er soms hachelijke momenten ontstonden voor het Mexicaanse doel. Het pleit niet voor de Engelsen dat zij van geen van deze missers gebruik konden maken. Mexico mocht aftrappen maar moest al gauw het initiatief in handen van de Engelsen geven. Gedurende de hele wedstrijd zijn dezen in de aanval geble ven. In het begin waren de acties van de Engelsen nog niet erg doeltreffend, om dat steeds een Mexicaans been in de baan van het sc.iot werd gestoken. Na tien minuten kwam er een doe'lrijpe kans voor Bobby Charlton, maar hij trap te finaal over de bal. Engeland bleef sterk aandringen, daar bij hartstochtelijk aangemoedigd door het fanatieke publiek dat herhaaldelijk in koor „England, England" schreeuwde. Martin Peters leek na -20 minuten succes te nebben toen hij een soloren ondernam en een verrassend schot loste, dat edhter over de lat en tussen de toeschouwers belandde. Soms kwamen de Mexicanen even terug en gingen dan in vertraagd tempo over tot de aanval. Rechtshalf Diaz loste het eerste Mexicaanse schot van de wedstrijd maar het werd be kwaam door Gordon Banks gestopt. Na een half uur leek net dat de En gelsen uitgeblust waren want de donkere Mexicanen kwamen meer aan de bal- Aanvoerder Bobby Moore liet edhter zien hoe het moest en kopte een voorzet keihard in de richting van het doel. De bal werd net nog tot hoekschop ver werkt. Voorsprong Tien minuten voor de rust kwam het eerste doelpunt, maar de Italiaanse scheidsrechter Bo Bello had buitenspel geconstateerd en keurde het doelpunt af. Het was een kopbal van Roger Hunt na een vloeiende combinatie tussen Charl ton en Paine. Twee minuten later zouden de En gelsen wel succes hebben. Bobby Charl ton bracht het publiek tot wild enthousi asme door na een fraaie soloren een onverwacht keihard schot te lossen dat laag in de linkerhoek verdween (10). Nu hadden de Engelsen de zo lang be geerde voorsprong, maar ze wilden meer. Verwoed gingen ze in de aanval maar doelpunten werden tot de rust niet meer gescoord. De Engelse aanvalsdrift was in de tweede helft nog niet geluwd. Vooral Charlton onderscheidde zich door fraaie acties, maar de Mexicaanse verdediging hield moedig stand. Bij een kopbal van Peters moest Diaz de bal van de doellijn weghalen. Zelfs de lange Jackie Oharlton trok af en toe mee naar voren om bij comerballen van zijn öengte gebruik te maken. Ook voor hem was er geen suc ces weggelegd. Na 30 minuten was er even een onbetekenend Mexicaans of- Beslissing Juist in die periode viel het tweede En gelse doelpunt. D eactieve Jimmy Greaves ondernam een soloren en schoot, in het stafschopgebied aangekomen, kei.iard op doel. Doelman Calderon wist het schot edhter te keren maar niet klemvast te krijgen. Roger Hunt stond toen op de goede plaats en kon gemakkelijk scoren (2—0). In het laatste kwartier bleven de man nen van Ramsey het initiatief behouden maar doelpunten werden niet meer ge maakt. Soms werd Ihet zeer gevaarlijk voor de Mexicanen maar Jauregui c.s. wisten steeds op Liet juiste moment in te grijpen waarbij zij ook Vrouwe Fortuna aan hun zijde hadden. Steeds als Bobby Charlton de bal aan de voet had steeg er een luid gejuich op van de tribunes maar ook hij kon de Mexicaanse verdediging niet meer op de knieën krijgen. Tevreden konden de Engelsen na af loop het veld verlaten maar indrukwek kend was de wedstrijd niet geweest. Ook het Engelse elftal zelf heeft niet kunnen imooneren en met gespannen verwachtin gen wordt uitgekeken naar de wedstrijd EngelandFrankrijk die definitief zal beslissen, wie de winnaar in poule A zal worden. Portugezen op de tribune, die kennelHk wel van zulk een presentje hielden. De inleiding tot dit doelpunt was tot stand gekomen doordat Siraocs van links ecn P~* spro lenen hoog op en kopte de bal links langs zijn doelman die hierop niet verdacht was. De Bulgaren heten zich door deze te genvaller zeker niet ontmoedigen en daar zij nu niets meer te verhezen hadden gingen zij soms met 8 a 9 man ,a de aanval. Voor het Portugeese doel ontstonden dan ook vaak de meest hachelijke situa- - - lies en in de twintigste minuut waren de prachtige overwinningmet een beetje meer geluk waren Bulgaren dicht bij de gelijkmaker toen weten te boeken, deze keer met j de Bulgaren waarschijnlijk veeL j^sfna^t schoot 30 op de Bulgaren. Dat het j verder gekomen dan nu. Maar inderdaad wel eens een wereld-j alleen doelpunten gelden nu een- maal en die schijnen de Bulgaren tot nu toe niet te kunnen maken. Bulgaar Voetzov in eigen doel MANCHESTER Voor de vinden dat de Bulgaren een onbe- tweede maal hebben de Portu- j rekenba v ploeg hebben. Stellig gezen ideale schietpositie tornooi met verrassingen kan wor den, zoals Helmut Schön enkele weken geleden vertelde, kan wel eens waarheid worden, nu niet Brazilië aan de kop staat in poule C maar Portugal met vier punten. Gemakkelijk Eusebio groots Maar onder aanvoering van de onuit puttelijke Eusebio trokken de Portuge zen weer in de aanval en vooral deze wondervoetballer bracht enig leven en fantasie in deze over het algemeen saaie wedstrijd. In de 37e minuut ging Eusebio alleen van door en scoorde van dicht- Portntrnl hppft in Rnrcrnriip ppn de vijfdc m,nuut- Doeh wie beschrijft de bij 2—0. Eusebio. nog steeds niet geheel rortugal neen in ÜUlgarije een ontsteltenis van de Bulgaren dat niet zij hersteld van zün blessure die hij onhep allesbehalve makkelijke tegen-,maar de Portugezen juichtten. want Voet- in de wedstrijd tegen Hongarije speelde die zich huilend ter aarde wierp had met een grote pleister boven zjjn linker- stander gevonden en het Iv.n drie hechtingen, evenals de Brazilianen onder- gens tot grote vreugde van de - - -*- - De Russen kwamen na de hervatting zeer in het nauw en mochten blij zijn dat Lodetti ondanks het feit dat hij tweemaal inschoot, niet kon doelpunten. erdediger de minuten later moest doelman Antonio Villa j Horna drie maal buiten zijn doel ko- een "téri om zijn voorzetten onschadelijk 1 De eerste keer "stopte rarx si anion West-1te maken. De aanvallen gingen zeker I bal, de tweede keer schoot Lodetti juist swr Argentijnen hebben in deze harde wedstrijd wederom aange toond dat zij een ploeg hebben waar men rekening mee moet houden. Ar gentinië heeft het voorbeeld van Hon garije ter harte genomen en met de aanval is de beste verdediging 'ra den zij in het strijdperk Argentinië begon dan ook snel ei sterk aanvallend en de Duitse ver dedigers moester, alle zeilen bijzetten gestuurd na het ongeooroofd aanvallen van linkshalf Wolfgang Weber waardoor beiden als gevolg hiervan met pijn op de Onsportief Dit veranderde echter gauw toen de grond kronkelden. Er volgden moet houden. Ar- Argentijnen in het nauw werden gedre- taferelen die 1 in Hon- ven door de aanvalslinle van de Duitsers. met de ,,pt sPel werd hard en de Zuidamerlka- gingen zelfs i aanvallen Niet alleen kwamen hierbij spelers, ook officials aan te pas. die druk end als i argumenterend als het veld werd gestuurd. v,... de rappe Argentijnen het scoren zich door te beletten. Bij één van die aam-1 me en len rukte Antonio Ratting op tot uc het strafschopgebied en n iUy Schutopvoerden werd het spel aootae zich, voor zijn voeten om he— - het schieten te ternauwernood. j dit kwaï beletten, dit lukte I uitdrukking. voordat scheidsrechter Konstantin Jetsje- Iwitsj de protesterende Argentijn verge- de wedstrijd kenmerkte zeld door twee officials naar de kleedka- er stuurde. De Duitsers verhoogden hun druk nog eer toen hun tegenstanders met tien ..jan speelden. Maar beide ploegen waren Hiv. vu door de zware strijd uit hun cadans ge- de tweede helft pas goed tot raakt en de slechte afwerking was er de «- dat er geen doelpunten De rest ior een sterk verdedigend Argenti- Y nië en een wanhopige Duitse aanvalslinie die steeds stuitte op een dichte verdedi- gingsmuur. Naarmate de Duitsers de tr<$ JI I W WvVVi™ .A.'» honderden I Even later was het weer Eusebio die met zijn onnavolgbare lichaamsbewegingen twee man passeerde, maar zijn schot ging net naast. Asparoekov deed iets soortgelijks »n een aanval van de Bulgaren door op 25 meter van het doel twee man te passeren en een geweldig schot te lossen. Doelman Pereira stak zijn rechterhand op en werkte de bal naast zijn doel. De Bulgaren waren na rust duidelijk sterker dan ervoor. Herhaaldelijk bleven zij uitvallen ondernemen ,maar de goed op dreef zijnde Portugese defensie wist de aanvallen keer op keer af te slaan. In de 83e minuut wankelde de Bulgaarse achterhoede echter toen de langste man van het tornooi. Torres, met zijn 1.92 m lange lichaam de bal eenvoudig in het Bulgaarse doel liep (3—01 Even tevoren had hij een Bulgaarse terugspeelbal opgepikt en op juiste wijze strafte hij deze fout af. De zege was nu voor de Portugezen definitief veilig I gesteld en beide ploegen ondernamen geen grote acties meer om de stand nog te veranderen. Door deze zege heeft Por tugal zijn kandidatuur voor de kwartfina les vrij zeker gesteld terwijl de Bulgaren nu zijn uitgeschakeld. Albrecht werd naar de kleedkamermeer vielen. -X- Zojuist heeft midvoor Tor res van het Portugese elftal het derde doelpunt gescoord in de wedstrijd tegen het reeds kans loze Bulgarije. Torres ligt nog op de grond maar wordt reeds enthousiast gefeliciteerd door zijn ploegmakkers. Eusebio komt toelopen er. heft de handen juichend omhoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6