Aquanaut bijna bewusteloos uit zijn kooi gehesen in Ook bouwwereld grote kapitaalnood Prinselijk paar op Curasao aangekomen Uit de Haagse hof geplukt W ereldmuziekconcours Kerkrade nu onder dak 5 MAANDAG 18 JULI 1%6 VOORTIJDIG EINDE AAN MARTELTOCHT (Van een onzer verslaggevers) J OBITH/ROTTERDAM De marteltocht eindigt bijna catastrofaal. In het zicht van de Van Brienen-1 roef. Op de met kussens bedekte bank „„..ju7.;;j_ -„i. u.-; j„ d„,7.7^j„ 7,;; a7^., en onder een stapel wollen dekens. Hij oordbrug, zes kilometer van de finish bij de Parkkade, wordt hij uit zijn stalen kooi gehesen. Nog net op tijd! Hij is bijna bewusteloos,' zijn gezicht is asgrauw en zijn lippen paars. Tot zijn botten is hij verkleumd van kou. Hij stamelt een paar xvoorden, maar niemand begrijpt hem. Hij is aan het eind van zijn krachtentotaal uitgeput. Aquanaut Jan Vos (29) capituleert. Elf uur heeft hij in de kooi onder de boeg van het sleepbootje Lina gezeten. De onderwatertocht is bijna ten einde. Nog drie kwartier schat de schipper. Te lang voor het zielige hoopje mens in de stalen cel. Hij kan niet meer. In de roef stropen zijn assistenten zijn duikerpak af. Met dekens wrijven ze hem droog. Vijf minuten later slaapt hij als een blok Uitgeput- strompelt Jan Vos over de Parkkade naar Bellevue. De sporen van de vermoeidheid hebben zijn grautve gezicht getekend. In het zicht van de finish moest hfj capituleren. Jan Vos (29) capituleert in zicht van finish De eerste uren van de 150 kilo meter lange tocht verlopen goed. Vos houdt zich uitstekend. In de stuurhut komt zijn stem krakend uit een luidspreker. In zijn over- De moeilijkheden van de K.1I.S. zijn typerend voor de kapitaalmarkt Bouwfonds Ned. maatregelen haar andere panden kan overbrengen, mits maa tijd de bepaalde aflossingen worden betaald. Daarom wil de heer Zwolsman in zijn bespreking met de „Westland- sche" voor alles uitgemaakt hebben, wat nu de betekenis van de „paraplu overeenkomst is, als de hypotheekbank nu versnelde aflossing eist en haar wens kracht bijzet door de huren van de betrokken panden op te eisen. Niet alleen De moeilijkheden tussen de l.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen en de N.V. West- landsche Hypotheekbank zijn nog niet opgelost en ongetwijfeld zal het Scheveningse fonds daar van van ondervinden. Het is al geruime tijd bekend ^^ypotheek^een en de directie van de E.M.S.™" heeft dat ook nooit verzwegen, dat Scheveningen" met een groot tekort aan financierings middelen te kampen heeft bij de uitvoering van haar voorgeno men bouwprogramma. Nu de directie van de ,,West- landse" besloten heeft gebruik te maken van haar recht de huren van de met hypotheek belaste be zittingen van de E.M.S. zelf te innen, zal de liquiditeitspositie van de exploitatie-maatschappij echter nog moeilijker worden. De huren (inclusief de opbrengst van de pier-reclame) belopen vele miljoe nen guldens en vormen een niet onbe langrijk percentage van de exploitatie rekening van de maatschappij. Het is dus begrijpelijk, dat de heer R. Zwolsman, de voorzitter van de raad van beheer van de E.M.S. alles op alles zal zetten om met het bestuur van de „Westlandsche" tot overeen stemming te komen. Lukt hem dit niet, dan gaat het voor de E.M.S. donker Weliswaar is het bezit van de E.M.S. 100 miljoen en zijn de opgenomen hypotheken (nog) slechts 35 miljoen, bij de bestaande situatie op de kapi taalmarkt is het voor elk bedrijf moeilijk tegen een redelijke rente (nu 7 procent) liquide middelen aan te uitzien. In feite kampt het Zwolsman-con- cern met dezelfde moeilijkheden als het. Rijk en de Gemeenten, zij het dat een particuliere onderneming als de E.M.S. natuurlijk veel kwetsbaarder is. den geholpen. Voor particu de zaak uiteraard moeilijker. Minister Bogaers, die zijn bouwprogramma in gevaar ziet houdt niet voor niets zo vast aan bepaalde eisen, zoals handha ving van de aangekondigde huurverho- „collectieve" voor- In feite gaat het hier natuurlijk om een syptoom van de reeds gesignaleer de overbesteding. Het investeringsni veau in ons land is te hoog. Ook de regering zit met dit probleem. Zij moet temporiseren en verlangt dat ook de provincies, de gemeenten en de parti culieren dit doen. Zo lang het investe ringsniveau zo hoog blijft, zullen er moeilijkheden op de kapitaalmarkt Het is opmerkelijk, dat de gehele bouwwereld met een tekort aan kapi taal kampt. Zaterdag besloot de aan deelhoudersvergadering van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, een naamloze vennootschap, waarvan de gemeenten de aandeelhouders zijn, het aandelenkapitaal van ruim 4 miljoen op 10 miljoen te brengen. Op deze wijze kan het bouwfonds, dat uiteraard ook met financieringsmocilijkheden te kampen heeft aan nieuw kapitaal wor- Proces ministers start 17 augustus moed maakt hij grappen. Wat kan ..Als je er nu mee uitscheidt, is alles voor niets geweest. We zijn er zo. Nog half uurtje." Jan gelooft er niet hem gebeuren? Het scheepje maakt meer snel heid dan is geschat, 'n Kilometer of twaalf, dertien, rekent de onverstoorbare schipper Frans Wemmenhove (60) uit. De tocht is in Lobith met veel vertraging be gonnen, maar die wordt snel inge lopen. Als het zo doorgaat, zijn we tussen half zes en zes uur in Rotterdam. Vos poseert voor de camera's van de televisie. Allemaal publiciteit. Voor hem, voor het door hem geconstrueerde duikerpak, voor zijn Eerste Haarlemse Onderwaterdienst. Eén van de camera mensen is amateur-duiker. Hij kruipt bij Vos in de kooi om hem onder water te filmen. De sleepboot moet er lang zaam voor gaan varen, maar niemand, die daar om maant. Tijd genoeg! Bij Culemborg gaat 's middags om ;n uur of twee de tv-ploeg van boord. Met koffers vol opgewekte filmbeelden. Er moet veel gebeuren wil er nu nog wat fout gaan. Het zijn de woorden van Vos. Nog is hij optimistisch over de goede afloop, die collega-duikers overigens betwijfelen. Dan gebeurt het fatale, dat uren later pas een voortijdig einde maakt aan de tocht. Het urine-reservoir In het pak van Vos raakt defect, wordt kletsnat en spoedig daarna in en in koud. Leerling-duiker Theo Brands, die op de boeg de luchttoevoer regelt, ziet, dat het gezicht van Vos steeds bleker wordt. De aquanaut komt ook vaker met zijn hoofd en schouders even boven water. Theo zegt bezorgd: „Hij krijgt last van de kou." Hij weet nog niet van het mankement in de uitrusting. Er moet geholpen worden. Assistent René Dech, oud-marineduiker, trekt zijn pak aan en gaat de kooi in. Om de bloedsomloop van Vos te stimuleren trekt hij hem aan de schouders heen en weer. Het lijkt te helpen. Vos geeft daarna een nummertje schijnboksen on- meer in. Diny heeft het voor de veelste keer over een half uurtje. Hij wordt boos. Hij raast en tiert. „Doet'ie altijd", weet zijn vriendin uit ervaring. En René Dech, laconiek: „Hij is nu in zichzelf aan het praten. Geeft niks, komt vanzelf wel weer in orde." Intussen is Jan met zijn hoofd boven water gekomen. Hij zit in elkaar en heeft veel weg van een ter dood veroor deelde, die op zijn executie zit te wach ten. Dat loopt fout af. Hij moet eruit, want zo haalt hij Rotterdam nooit. Buiten kennis Bij Lekkerkerk stappen van een mo torbootje drie Rotterdamse persfotogra fen op de sleper. Zij komen de aqua naut even schieten. Jan doet wat zijn plicht is. Hij duikt gehoorzaam. „Haalt'ie het?" willen ze weten. Ieder een houdt zich op de vlakte. Spoedig krijgen ze het antwoord te zien. Even voorbij de splitsing Hollandse IJs- sel-Nieuwe Maas ontdekt René Dech, dat Vos buiten kennis raakt. Hij springt op de kooi en sjort hem met de hulp van journalisten aan dek. Vos is er slecht aan toe. Hij is even bewuste loos, spreekt wartaal. Diny kust instui- i stapel wollen is ijzersterk, zeggen zijn assistenten. Als de sleepboot onder de Van Brie- nenoordbrug vaart, slaapt Vos al. Met Diny aan zijn zijde. Maar de publiciteit is genadeloos. Het schip is bijna voor de Parkkade en Vos moet een perscon ferentie over zijn tocht geven. Hij wordt in zijn costuum van stemmig blauw gehesen en krijgt een vuurrode badhanddoek om zijn nek geslagen. Als de sleper vastligt, wankelt hij naar de railing. Er springt een man met een fles bruine priklimonade aan boord. Vos krijgt de fles in zijn handen ge drukt op het moment, dat de fotogra fen op de kant hun platen maken. „Stunt" De man-van-de-limonade heeft een deel van de kosten van de tocht be taald en die wil nu waar voor zijn geld. Vos moet een slok uit dc fles nemen. Hij durft niet te weigeren, want de betaling voor de reclame op het schip is nog niet geregeld. Hij zet de fles aan de mond en spuwt het bruine vocht snel uit. De limonadefabri kant is dik tevreden, zo te zien. Hij glundert over „zijn" stunt. De fles blijft ook op tafel staan tijdens de rommelige persconfe rentie in Bellevue. Vos verkoopt het goed. Hij draait er een aan nemelijke punt aan. Natuurlijk was het geen marteltocht! Het was een proefreisje. Nog deze zomer wil hij CalaisDover vice versa doen. In zijn kooi en onder water. Dat wordt pas het grote werk! Aquanaut Vos vertelt over zijn ervarin gen. Hij houdt vol, dat de marteltocht een „oefenreisje" was voor de tocht onder Het Kanaal. Indianen verrast uitgaven voor zieningen. Een huurverhoging immers betekent voor de eigenaars van onroerend goed niet alleen een vergoeding gestegen exploitatie-kosten, maar ook een verruiming van de liquide midde- Onzeker Het valt nog niet te zeggen, waar moeilijkheden van de E.M.S. (en andere ondernemingen met een tekort aan financieringsmiddelen) op gaat uit lopen. Een feit is, dat banken en trekken. Zo heeft het bankiershuis Van Lanschot in Den Bosch met ingang van heden besloten beleggers in de gele genheid te stellen een rekening te openen tegen 6 procent, een percenta ge, dat aanzienlijk hoger ligt dan bijv. door de spaarbanken wordt verstrekt. De vraag is echter of de behoefte aan kapitaal niet zo groot is, dat de beschikbare middelen in ons land zeer ontoereikend zullen zijn. Een maatre gel als de „Westlandsche" nu heeft genomen, neemt men in de geld- en kapitaalhandel niet gauw. Te grote belangen staan er op het spel om te hoog te spelen. Ongetwijfeld zijn de moeilijkheden op de kapitaalmarkt, waarvan de „E.M.S." nu de dupe is, ook onderwerp van gesprek tijdens het kabinetsbe raad, dat vandaag is voortgezet en dat de komende begroting voor 1967 betrof. der water weg met zijn assistent als jonckheer, gouv geduldige sparring partner. Diny, de 22-jarige, platinablonde vriendin van Vos, klimpt op haar naaldhakjes over de cylinders met lucht naar voren, een glas cognac In haar hand. „Da's voor Jan", zegt ze, terwijl ze het glas in de hand van Theo Brands duwt. „Dat mot'ie toch niet", waagt deze op te merken. Diny wordt kwaad: „Jij mot je mond hou den." Het glas gaat langs de boeg rich ting kooi. Jan stelt de goede zorgen niet op prijs. Nee. schudt hij heftig met zijn verkrampte gezicht. Cognac WILLEMSTAD/PARAMARIBO Prinses Beatrix en prins Claus zijn zater dagavond in Curagao aangekomen voor een twaalfdaags bezoek aan de Neder landse Antillen. Op het Albert Plexroan- vliegveld bij Willemstad werden zij be groet door de voornaamste Antilliaanse autoriteiten onder wie premier dr. Vos moet morele steun hebben. Diny, met haar liefste stem in de telefoon: „Jan, jongen, je moet je bewegen, je moet niet stil blijven staan." Het ant woord is een hoop gekraak. Het boksen heeft effect. René Dech:de'^da^nog" „Jan is op z'n dode punt. Daar moeten IOek Dan gaat het gehet slapen..." Sla- j bewoond. In ir. N. Debrot, de i Curasao en dc minister van justitie. Direkt nadat de hoge gasten het vlieg tuig hadden verlaten speelde een muziek corps van de politie twee coupletten het Wilhelmus en het Antilliaanse volkslied. Door het late uur v; komst (kwart over elf plaatselijke tijd) viel de publieke belangstelling wat te gen, maar er was enorm gedrang en toen de stoet zich op weg begaf naar het gouvernementshuis waar de prinses en prins gedurende hun verblijf in Cu racao zullen logeren weerklonk ge- applaus. juich e met een staatsdiner en "bloemenhulde door honderden schoolkinderen. Zater dagochtend werd voor de fotografen ge poseerd en een foto met handtekeningen uitgereikt aan alle militairen en politie mensen. die tijdens het bezoek voor het begeleidend escorte hadden gezorgd. Prinses en prins hbben in de loop »en onverwachts bllksembe- het Bernharddorp, dat Hij gaat pen? „Waarom niet? Doen alle duikers als ze moe zijn. Effe wegdoezelen." Jan slaapt. Door het grauwe water is te zien, dat zijn hoofd op de golfslag langzaam heen en weer schudt. De luidspreker houdt zich een poosje Nog 22 kilometer naar Rotterdam. Het eind komt in zicht. „Volhouden Jan, toe schat, nog maar 'n klein stuk je", fluistert Diny suikerzoet in de tele foon. Maar Jan kan niet meer. Hij is op. Hij wil eruit Diny wordt boos: open brief hadden de Indianen er hun teleurstelling gesproken, dat Bernharddorp buurt van Paramaribo) bij koninklijke bezoeken steeds wordt gepasseerd, zowel letterlijk als figuurlijk. Toen het prinse lijk paar zaterdag op weg naar BUliton het dorp voorbijreden, liet de prinses de wagen stoppen. De Indianen waren bui ten zichzelf van verbazing en vreugde. Velen kwamen prinses en prins de hand drukken. Via radio en tv hebben de hoge gasten zaterdag hun dank aan de Surinaamse bevolkfng betuigd i ZMMBHBl hartelijkheid. „Wij gaan met een dank- i n 1 niet de eerste keer zin DJAKARTA Zeventien gevangen zit- j' „«K-iir tendc Indonesische ministers onder wie! dal ern ondorncminj wegons grbrok Soeb,nd,,0 IuUen voor „onafhankelijk- aan financieringsmiddelen haar activi- heidsdag-17 augustus voor het gerecht; telten tijdelijk of geheel moet stopzet-1 verschijnen. De procureur-generaal Soe- J ten. gih Arto zou dit zaterdag gezegd hebben i Blijkens een communiqué van de aan het legerblad Berita Joedha. E.M.S. konden de bouwactiviteiten ook onder druk van de ..Westlandsche" nog bweJreded^ °JedrecM door worden voortgezet. „De hypotheekbank een civiele rechtbank dan wel het militai- wil de situatie forceren", zegt dejre tribunaal dat al enkele leiders van del E.M.S.-directie, „terwijl het in wezen mislukte staatsgreep van vorig jaar ter j gaat om al meer dan anderhalf jaar bestaande belangentegenstellingen." Bovendien is de E.M.S. van mening, dat de „Westlandsche" toegezegde hy pothecaire leningen niet honoreert. Dit gevoegd bij de eis van de „Westland sche". dat de E.M.S. versneld moet aflossen, wanneer panden, waarop hy potheek werd verstrekt, worden ver kocht. maakt het noodzakelijk dat er onderhandeld wordt. Harde zaak De geld- en kapitaalhandel is een harde zaak. Het bestuur van de „West landsche" is verplicht op de door de bank te verstrekken hypotheken de hoogst mogelijke rente te vragen. Nu het geld steeds maar duurder wordt, moet natuurlijk zo snel mogelijk ge tracht worden uitstaande hypotheken binnen te krijgen om de binnenkomen de gelden tegen een hogere rente weer uit te zetten. De E.M.S. heeft nog vrij goedkoop geld (tegen 5 pet.) van de hypotheekbank en bovendien, aldus de directie van de E.M.S.. een „paraplu hypotheek-overeenkomst". Dit houdt in, dat de E.M.S hypotheek niet direct geheel behoeft af te lossen, wanneer de betrokken on roerende goederen worden verkocht maar dat de expigrutie-maatschappij dood heeft veroordeeld. Te Bogor heeft president Soekarno met zijn kernkabinet gesproken over het te vormen nieuwe kabinet. Verwacht wordt dat de samenstelling hiervan niet voor het einde van deze maand zal worden bekendgemaakt. Diverse kranten in de hoofdstad hebben gepleit voor opneming van oud-minister van financiën Soemitro Djohodihardjo in het nieuwe kabinet. Soemitro wordt beschouwd als de meest vooraanstaande economische en finan ciële deskundige van Indonesië. Hij op hgt ogenblik in Koeala Loc (Maleisië) en is in de afgeloj jaren herhaaldelijk door Soebandrio verrader uitgekreten omdat hij overgelopen naar het andere HET WEER IV EEROP4 ilslnkl regen Londen onbew! Amsterdam h. bew. Brussel regen Luxemburg half bew. Parijs geh. bew. Berlijn regen .vlunchen motregen Zürlcb regen Genève regen Athene onbew. Barcelona .-w bew. DOOR baar hart van hier. De ontvangst heeft onze verwachtingen ver overtroffen", zei prinses Beatrix en prins Claus voegde er in het Nederlands aan toe: „Ik voel mij helemaal thuis in Suriname. Ik houd van dit mooie land, ik houd van zijn mensen Mis op zo indrukwekkende wijze hun sympathie getoond hebben." HYIANNIS PORT Joseph Kenne dy .vader van wijlen president Kennedy, ineeft gisteren tijdens het kijken naar de televisie een hartaanval gekregen. De 77-jarige oud-ambassadeur werd geduren de enkele uren in een zuurstoftent ge plaatst. Het was de tweede maal dit jaar dat hij een hartattack kreeg. Prins Bernhard bracht zater dag een bezoek aan het wereld muziekconcours te Kerkrade. De marswedstrijden in het Stedelijk Sportpark in de voormiddag ver regenden jammerlijk. Later op de dag werd in de nieuwe sport en muziekbal de lunch gebruikt. Daarbij deed zich een aardig in cident voor. De prins die voor zijn verkoudheid een wodka had besteld, kreeg deze opgediend toen ieder reeds lang voorzien was van zijn drankje want de kelner die de gekoelde zoodka uit de ijskast van de foyer-bar moest halen, stuitte op zijn te rugweg op politie en veiligheids ambtenaren die de strenge op dracht hadden niemand toe te laten. Ten einde raad is de kel ner op een zijdak gekropen en via het kamerraam van de be heerderswoning eindelijk in de hal terecht gekomen. Op deze foto neemt prins Bern hard er zijn gemak van. Op de voorgrond mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, commissaris der Ko ningin. DOOR ONDERMINISTER C. EGAS GEOPEND Door een vriendelijke lezeres werd belangstelling gevraagd hoe net met onze Jeroen gaat. Dank u, best Maar veel verhaal zit er niet meer in. Jeroen heeft zijn aanvankelijk ten tonele vertederend poezeleven ietwat ge- loert, wijzigd. Ze is nu een welvaartskat gezic geworden en zomin als de welvaart open spalkt om me overtuigend goed doet is het dagelijks schuldig aan te kijken. daarna zich gaat afspelen. In een snelle inspectietocht vind ik Jeroen ergens. Haar vacht dikker, glanzende: dan ooit. Breed op de heupen zittend Ik geloof vast en zeker dat ze voor ik jHÉ* ïrsdüjn met spleetogen zodra ze mij in net een welvaartskat gezichtsveld vermoedt, die ogen wijd Het musje gaat steeds zwakker ade- .i. -ij.-, ljg, (enslotte ro.riooa j„ mijn fatsoen van haar prooi af te komen. Het ogenblik van vangen is de sport, zoals een visser zoetjes wacht tot de karper lui het aardappeldriehoekje eindelijk ver genoeg besabeld heeft en aan het slikken gaat Maar mijn ochtendellende begint. bakje voer en schoon water, eigen lijk goed voor haar. Steeds groter wordend, heeft ze de speelsheid verloren en beweegt zich gracieus en ijdel door Liet huis. Jeroen en de welvaart stoelen uit, en droomt... Er is slechts één ding Jeroen nog in actie komt. Altijd in de vroege morgen, wanneer ik heel voorzichtig het barre leven weer gen. Door ervaring wijzer, weet ik. tracht binnen te glippen. Langzaam dat er nu ergens onaer een stoel, aan, omzichtig de eerste uren van de achter een gordijn of in welke hoek Jeroen en dag bekijkend, om dan als een dan ook een vogel zit te hijgen. De eerste maal daciit ik niet anders of het diertje was dood. Ik legde het op een krant op tafe'.. paniekerig roepend: „Wat nu", toen plotseling de mus herleefde en weg vloog om met een klap tegen het raam tc gaan en nu helemaal buiten westen op de vloer te smakken. Wat overigens, zo bleek, ook overleefd kon worden. Nu is de behandeling dan ook •olkomen anders geworden. De mus gelopen motor voort te stor- Prooi van Jeroen, gewoon van de lijk wat blijft in de warme hand. één der hulsgenoten preekt bestraffend tegen _r sn ancjer haalt Liet kopje ;n theelepeltje. Ongeloof- bewusteloze mus drinken water met c faalt, is me dierbaar. En dan juist gebeurt het altijd. Opeens is er een werveling in huls. Iets dat van kamer tot kamer schiet. Een gedruis, een stilte, een laaiende geen voedsel, waar nog zoveel werl Een schijnbaar levenloos slap gev et kraaloogjes, die niets zeggr Maar als ik het bolletje in mijn ha.... voel, voel ik het kloppen van een angstig hartje. Jeroen strijdt niet Wat een geluk, dat ik hier nooit mijn eerste E.H.B.O.-les behoef toe passen: haal de bewusteloze het kunstgebit uit de mond. Veel groter zorg is er op te letten, dat de mus niet de vleugels neem in de g0rdijnen gaat zitten. onrust... De eerste keren verwonderde ik alleen. Nu echter weet ik wat Wanneer de vogel dus startbewe gingen gaat maken, snelt de hele familie mee naar het ba'lcon en wuift i «ircusti. waai nog zuvcci wern tenslotte het mussekind na met vrien- te verrichten is. Soms verdenk ik delirk verzoek nooit, maar dan ook van opzetteCijk dat rare nooit terug te komen! Jeroen kijkt panieklawaai te maken om met goed ons die dag verder niet aan. dat wel. KERKRADE De openings rede van de onderminister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk, de heer C. Egas, de ingebruikstelling van de unieke sport- en concerthal en een bril jant galaconcert van het Am sterdams Concertgebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink vormden een waardige opening van We reldmuziekconcours 1966, tevens lustrumconcours. Een enthousiaste heer Egas sprak zijn waardering uit over dit cultureel gebeu ren pp wereldniveau, dat nu met het nieuwe gebouw een permanente accom- kerkrade ontvangt dit jaar voor de modatie heeft gekregen. De heer Egas i,'!J maa' als 'het ware de werold sprak de hoop uit dat er elders in do.i blnncn de muren van naar stad. De lande meer van dergelijke voorzienein- re.speetieve concoursen hebben steeds een gen met mogelijkheden voor sport en stlj§e!1cie lÜn vertoond. In 1951 werd heel cultuur kunnen worden getroffen. Hij voorzichtig begonnen symfonie van Schubert; het eerste con certo van Chopln waarbij als soliste optrad de Argentijnse pianiste Martha Argerich en tot slot de Vijfde Symfonie van Beethoven. Dit concert vormde in feite de vuur. proef voor de door velen met spanning afgewachte akoestische kwaliteiten van de sport- en muziekhal. Nu, deze hal heeft de vuurproef glansrijk doorstaan. Ir. Peutz, die als akoestisch adviseur Is opgetreden tijdens de bouw van de hal zei na afloop dat hij het resultaat zeer goed. bijna perfect achtte. Bernard Hal- tink had zelf niets als lovende woorden m.b.t. de akoestiek, daarbij niet eens in aanmerking genomen dat deze hal pri mair als porthal bedoeld is. Geen tent belangrijke bijdrage in het algemeen streven van het departement naar demo cratisering van de cultuur; hier in Kerk rade wordt in een constructief beleid ten aanzien van de amateurmuziek. harmonie en fanfare een zeer goede bijdrage gele verd aan de sociale spreiding der muziek naast de teritoriale spreiding. Hij wees voorts op de waarde van dit muziekfestijn als ontmoetingplaats voor mensen uit vele landen, hetgeen volgens de bewindsman zeker ten goede zal komen aan de vrede onder de mensen. Dr. Ir. P. Wintgens had eerder in zijn welkomstwoord, als voorzitter van het stichtingsbestuur tot de talrijke autoritei ten en genodigden, nog even gememo reerd Lioe tijdens de vier voorgaande concoursen het festijn plaats gevonden heeft m een tent van zeildoek. Als onderdeel van de openingsplechtig heid werden door soldaten van het garnizoen Maastricht de vlaggen gehesen van de deelnemende landen; onderwijl bracht de Bergkapel van de Domaniale Mijn te Kerkrade het Nederlandse en Israëlische volksGied ten gehore, dit laat ste ter ere van het Israëlisch Nationaal Jeugdorkest dat in 1962 voor de weede maal de wisselprijs voor de winnaar van het Wereldmuziekconcours, in haar bezit kreeg. Na het uitgebreide openlngsceremoni- 1954. 1958 en 1962 werd dit steeds beter, het aantal deelnemers groter, de kwali teit hoger cn ook de diversiteit naari telkens toe. Maar de huisvesting bleef een gehuurde tent. Dat dit geïmproviseerde onderkomen niet langer gehandhaafd kon worden was een ieder duidelijk toen de tent in 1932 tijdens een concert gedeeltelijk ineen stortte. En nu. in 1966 staat er een geweldig, imposant gebouw dat primair bedoeld is als sportLial maar die eveneens afgestemd is op concerten en daarvoor ook geschikt gebleken is. De hal bidet tal van moge lijkheden. De grote ruimte kan onder verdeeld middels mechanisch verschuif- bare wanden zodat zij gebruikt kan worden voor kleinere culturele en spor tieve ontmoetingen. Men spreekt reeds van een uitvoering door de Weense IJsrevue en van een interland judowed- strijd in de naaste toekomst. Ér is een arsenaal van mogelijkheden, uniek in het op dit gebied zo slecht bedeelde Limburg zodat aangenomen mag worden dat de Roda.ial een voedingsbodem kan worden voor sport en cultuur met vele perspec tieven. 1 LEEUWARDEN De douane van Harlingen heeft bij Kornwerderzand een viskotter aangehouden, die met smokkel waar onderweg was van Duitsland naar eel kwim men tot het galaconcert door Volendam. Twee broers P. z!"(Z7) en j"z ia 'i|n D, douane vond aai levens net eerste concert werd In de een voorraad s Baretten ter „.nnrHo nieuwe hal. Uitgevoerd werden de derde 110.000 gulden aan boord n het scLiip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5