Dr. King preekt in Chicago voor Wereldraad te Geneve In Russische bijbels hebben slechte mensen spleetogen Wl Amsterdamse toespraak aangepast aan situatie Voorzichtigheid mag niet tot discriminatie leiden Vredespaleis te klein naar nieuw gebouw Uw probleem is het onze MAANDAG 18 JULI 1% Een woord voor vandaag Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet gered worden" Handelingen 27 31 De angst het leven te verliezen zit er bij de bemanning zo in, dat zij in weerwil van de beloften van Paulus zoekt naar middelen het met de ondergang bedreigde schip te verlaten. Dat middel is er. Ze zullen de reddingsloep neerlaten en naar wal varen. Dat is de enige uitkomst. Daar ligt hun redding. En geheel tegen deze van de kant van de mens gezien logica komt Paulus met de waarschuwing: Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet worden gered. Het moet een wonderlijke uitspraak geweest zijn voor hoofd man en schipper. En toch men luistert weer. Misschien tegen eigen wil in. Straks zullen zé ontdekken dat Paulus hun de juiste raad heeft gegeven. Zo kan het ook gaan in het leven van de mens. God heeft Zijn belofte gegeven, het kan allemaal met de mens in orde komen, de redding is er. maar de mens zal zich aan Zijn Woord hebben te houden. Wat Hij ook beveelt, de mens heeft het te doen, al begrijpt hij er niets van. Maar dat is niet van belang. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk, en om een mens te redden kan Hij hem in omstandigheden brengen, die de indruk wekken alsof er geen redding meer mogelijk is. Doch Hij heeft het laatste woord. Aan Zijn Hand kan de mens door woedende zeeën gaan en toch niet vergaan. Wij leren vanavond Jesaja 34 vers 1 tot 17. Slotzitting van geref. synode UTRECHT Het moderamen van de Ïenerale synode der Gereformeerde Ker en heeft besloten de slotzitting; van de synode te houden op donderdag 22 sep tember in het gebouw voor Kunsten er Wetenschappen op de Mariaplaats te Utrecht. Op het agendum voor deze zit ting staan de benoeming van een secreta ris voor algemene zaken en een voorstel betreffende een jaar voor zending en diakonaat. Nieuwe beweging voor evangelisatie in Indonesië BANDOENG In reactie op de poli tieke onrust in Indonesië hebben een aantal Indonesische christenen een organisatie gesticht tot predi- an het evangelie. Deze bewegini heeft de naam GERAPI gekregen, „be weging voor de verkondiging van het evangelie". In de week voor Pinksteren is de GERAPI voor het eerst naar bui ten getreden met een grote evangelisa tie-campagne, die een week duurde, in Bandoeng. BELGRADO Het Joegoslavische filiaal van het Brits en buitenlands bijbelgenootschap heeft van de Joego slavische regering toestemming ge kregen voor de invoer van tweehon- (Van onze kerkredactie) GENÈVE Martin Luther King is niet gekomen. De Ameri- aanse leider van het vreedzaam verzet tegen rassendiscriminatie telegrafeerde de leiding van de wereldconferentie voor Kerk en Samenleving, dat hij het noodzakelijk achtte in Chicago te blij ven, nu daar de negers in opstand zijn gekomen. En misschien nog meer maar dat zei hij niet omdat de burgemeester van die stad hem ervan beschuldigd had, dat zijn mensen juist de rel op gang hebben gebracht. In allerijl moesten zaterdagmiddag voorzieningen worden getroffen, die met gemengde gevoelens ontvangen werden. Sommigen vonden het een derd bijbels. In Joegoslavië zelf wor- pracht idee, dat er een band den geen bijbels gedrukt. Vroeger voerde het Brits en buitenlands bijbel genootschap jaarlijks zestigduizend bijbels en bijbelgedeelten uit naar dit land. Kain: Amerikaanse soldaat die Vietnamese Abel doodt (Van onze kerkredactie) LAGOS Ook in Afrika worden door de communisten vervalste bijbels verspreid, die in werkelijkheid marxistische anti-westerse propaganda bevatten. Wy hebben al eens melding gemaakt van een „Lucas-evangelie", dat in Zuid-Korea in omloop is. Alleen de omslag is godsdienstig, de inhoud is louter een verzameling anti-Amerikaanse caricaturen. De „bijbels", die in Afrika worden verspreid schijnen uit Russische bron en zijn veel geraffineerder, dan de Chinese „bijbels", omdat ze zich nauw aan het voorbeeld van de echte Bijbel houden. Via ICN, het nieuwsbulletin van de ICCC, geven wij weer. wat het Nigeri- aanse dagblad Daily Telegraph hiero ver bericht. Communistische boekhan delaars en tijdschriftverkopers verkor pen drie soorten „bijbels": de Echte Bijbel, de Geïllustreerde Bijbel en Geschiedenissen uit de Bijbel. Alleen de laatste van deze drie uitga ven van de „Bijbel" herinnert aan de grove Chinese propaganda. Zij bevat bijbelse gelijkenissen en geschiedenis sen, die evenals die in het vervalste Lucas-evangelie door aktuele karika turen aanschouwelijk worden gemaakt. Zo zien we Kain als een Amerikaanse soldaat, die de Vietnamese Abel doodt; Franse soldaten die in Senegal Afri kaanse vrouwen aanranden; Britse „im perialisten" die in Oost-Afrika land in bezit nemen. De enige eerlijke mensen zijn altijd die met de hamer en de sikkel, me strijd voor de armen en onderdruk ten voerde". Toen Hij had ingezien, dat Hij door een vreedzaam overtuigen geen gerechtigheid voor de armen kon bereiken, heeft Hij, die naar zijn aard een marxist en revolutionaire leider van de onderdrukte massa's is geweest, gewelddadiger en revolutionaire metho den aangegrepen, die de bestaande or de en de economische belangen van het reactionaire Jodendom in gevaar brachten. Het christendom, zo gaat de „Echte Bijbel" verder, is als een machtsmiddel van de reactionaire en 'feodale klassen uitgevonden, die zich de gedachtengang van Jezus eigen gemaakt en voor hun eigen slechte plannen misbruikt heb ben. Zou Jezus terugkeren „dan zou Hij de misdadigers, die in Zijn naam de volkeren van Afrika onderdrukten en uitbuiten, uitdrijven". Platen NT in eenvoudig Spaans vertaald NEW YORK Hoewel het Ameri kaanse Bijbelgenootschap tot nu toe wel was betrokken bij honderden vertalin gen, heeft het thans voor het eerst een eigen vertaling op zijn naam staan. Het is het Nieuwe Testament in eenvoudig Spaans, bestemd voor hen. die pas heb ben leren lezen. De uitgave paperpack in kleuren. Spaans sprekenden, voor wie 1 ïykncden oplevert literaire taal te lezen zullen ook wel gebruik maken van deze bijbelboeken in hedendaags Spaans. Het Amerikaanse Bijbelgenootschap, dat de laatste jaren wel al aparte schrift gedeelten en bijbelboeken in het Spanas heeft uitgegeven, heeft met de laatste vertaling willen aansluiten bij de zeer grote groep, die op het ogenblik in Latijns Amerika leren lezen. rergestuurd en dat de techniek de paar duizend kerkgangers in de be roemde Geneefse St. Pieter en de miljoenen in heel West-Europa in staat stelde de preek van ds. King toch te horen. Anderen vroegen zich af: is er hier dan niemand die preken kan? De preek was nieuw. King heeft intertijd in Amsterdam dezelfde tekst gekozen en op dezelfde wijze uitge werkt. Het is middernacht, sociaal, psychologisch en moreel gezien. Het i was een allegorische uitwerking van de gelijkenis van Christus over de man, die in de nacht bij zijn vriend aanklopt en vraagt om drie broden. De mensen vragen vandaag de kerk om het brood van het geloof, het brood van de hoop, het brood van de liefde. En toch was het binnen het skelet van het oude een nieuwe preek. Ds. King had zijn preek aangepast aan de nieuwe situatie. Voor degenen in de kerk die geen Engels kenden, gingen die veranderingen volkomen verloren; trouwens, voor allen, die in het Frans de televisie-uitzending volgden. De Franse commentator sprak geen woord Engels en besefte helemaal niet, dat hij aan de hand van de geschreven tekst, waarvan ds. King hier en daar op essentiële punten afweek, een totaal andere tekst doorgaf dan King sprak. King tekende verzet aan tegen de j negeropstand. Hij leidt to zelffvernie- tiging, zei hij. Maar als kerkmensen zullen we ook moeten beseffen, dat deze opstand het gevolg is van de situatie waarin de negers zich bevin den. Zolang de negers gedwongen zijn in krotten te leven; zolang hun onder wijs onvoldoende is, zullen zij in opstand komen. Maar die rebellie is er tevens het bewijs van, dat het midder nacht is in de sociale orde. strekten het uit tot een uitroepteken: „Er is balsem, er is hoop, de nacht zegt dat de balsem komt", besloot hij. Tijdens de eerste week van deze wereldconferentie kwamen drie vor men van „apartheid" naar voren. Dr. King bepaalde vanzelfsprekend de aandacht bij de apartheid tussen de rassen. Eerder in de week werd de apartheid tussen de rijke en arme, naties sterk onderstreept. Zaterdag avond viel het licht van de schijnwer pers vooral op de kerkelijke apartheid, op de verhouding Genève-Rome. ROME Voor het eerst op een oecumenische wereldconferentie sprak een rooms-ka- tholiek, Charles Moeller van Leuven. De dialoog Rome-Genève, zei hij, moet zowel een theologische, als een experi mentele kant hebben. Wij zullen, zei hij, ons moeten bezinnen op de histori sche, theologische en culturele oorza ken, die ons uiteen gedreven hebben. Maar belangrijker is nog, dat we samen, trouw aan onze eigen tradities, een antwoord geven op de vragen, die de moderne mens ons stelt. Hij had ook een goede raad voor de oecumenische beweging. In de kerk zei hij, beseffen we, dat wc huidige praktische problemen moeten stellen in het theologische licht van Bijbelstudie. Er zou, zei hij, ook bin- de Wereldraad een nauwer contact moeten zijn tussen de afdeling „Faith and Order" (belijdenis en kerkorde, de afdeling die hoofdzakelijk spreekt over de problemen van kerkelijke eenheid en de afdeling voor „Kerk en Samen leving". die deze conferentie heeft georganiseerd. De conferentie komt nu. na de inleidende fase, in de bezinningsfase. De vier werkgroepen worden nog ver der verdeeld in kleine gespreks-krin- gen. die moeten proberen om tot een gemeenschappelijk antwoord te komen op de vragen. De eerstvolgende dagen komen de afgevaardigden alleen maar 's avonds bijeen voor een plenaire zitting om voorlopige conclusies samen te toetsen. Zo zal vanavond de Neder landse hoogleraar prof. dr J. Tinber gen proberen een samenvatting te geven van wat besproken is over de economische betrekkingen tussen de rijke en de arme landen Brief van visitatoren over vrouw in ambt MORAAL „Echte Bijbel" wordt door de Russische Academie van Wetenschap- pen uitgegeven en is reeds in Engels, j De „Geïllustreerde Bijbel" tenslotte, te sluiten bij de Wereldraad van Ker- Frans Kisahueli en Portugees versche- I de derde van deze vervalsingen, houdt ken, voordat de bezwaren grondig zijn Scherp keerde dr. King zich tegen de mensen, die alles relatief willen zien; die geen morele beginselen en wetten erkennen de mannen van de „nieu- we moraal". Het morele relativisme van het ogenblik laat ook zien, dat het middernacht is, zei hij. Het is middernacht en de kerk is bezig haar roeping te verzaken. De negers klopten in Zuid-Afrika aan de deur van de Kerk en werden teleurge- standers - van *dp vrnnw in hpt SNEEK De« particuliere synode :steld. De zondagmorgendienst in Ame- der Gereformeerde Kerken in het res- rika is nog steeds het uur van de amDU sort Friesland-Zuid heeft besloten de!volslagen apartheid. De staatskerken generale synode te adviseren niet aan j hebben tijdens de twee wereldoorlogen moeilijkheden. De vrouwelijke ambts- PS Friesland-Zuid: Nog geen lid worden van Wereldraad (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Juist nu de her vormde synode in principe be sloten heeft de ambten voor de vrouw volledig open te stellen, hebben de visitatoren-generaal een brief aan de predikanten en kerkeraden geschreven met ad viezen betreffende de kerkelijke samenleving van voor- en tegen- Zij stellen vast, dat in het overgrote al te vaak de wapens gezegend.)deel..Y?} de keIk seen sprake Formaat en druk van deze boeken vertonen veel gelijkenis met de gebrui kelijke zendings-bijbels. De schrijvers van de „Echte Bijbel" hebben de Bijbel opnieuw geschreven, opnieuw uitgelegd en een actuele vorm gegeven. zich min of meer getrouw aan de tekst i de Bijbel. Doch negentig procent van de bijbelse gebeurtenissen wordt in afbeeldingen weergegeven, waarbij de communisten zich grote inspannin gen hebben getroost om het gewenste doel te bereiken. Zij willen de „leugens en onwaarhe- Dit doel is een propaganda-aanval den" in do christelijke Bijbel ontmaske- naar twee zijden: Alle positieve karak- ren. Hoofdstuk na hoofdstuk en vers ters zoals Jezus. Maria en Jozef na vers „bewijzen" ze dat de christe- i worden ais zwarten uitgebeeld, terwijl lijke Bijbel een opeenstapeling van leu- 1 de slechte en negatieve typen niet zo gen» is, samengebracht door „imperia- 1 jets als de blanke huidskleur hebben, listische hyena's met het doel koloniale zoals de Russen zelf, maar geel en met uitbuiting te bedrijven". i spieetvormige ogen worden afge- i beeld. Revolutionair De communistische bewerkers geven weliswaar toe dat een arm Palestijns mens, met de naam Jezus, zoon van Maria en Jozef, in Bethlehem werd ge boren en in Nazareth opgroeide. Maar. in haar uitlegging van de daden en de leer van Jezus wijkt de „Sowjet Bij bel" belangrijk van de Bijbel af. Jezus, zo beweert ze, stichtte een „groep voor sociale gerechtigheid, die een vreedza- onderzocht en getoetst op hun waarde en betekenis. De PS vond, dat er geen overwegen de principiële bezwaren tegen aanslui ting bestaan en dat zelfs verschillende oecumenische motieven voor aanslui ting pleiten. Toch noemde de PS in haar conclusie vier bezwaren van ernstige aard, te weten het toenemen van spanningen in eigen kerk, verwij dering van zusterkerken in binnen- en buitenland, reëel bestaande gevaren van vervloeiing en moeilijkheden ver bonden aan samenwerking met kerken, waarmee samenwerking niet mogelijk is. Zendingsarbeiders naar Indonesië Hof heeft meer ruimte nodig veui de staat. Zij moet het geweten zijn van de natie, was de conclusie van ds. ™ere/der!, vergaderingen Tegen- Kjng standers van de vrouw m het ambt De kansel was leeg. De stem van"«ven volledig hun plaats in de kerk King kwam via een aantal luidsprekers'"ïemen-°°,k ?en aanz,,en ,van de meer- hoog in het oude gewelf. De preek wase vergaderingen, als daar vrouwe- bekend. Een toch wist ds. King zijn boodschap voelbaar te maken. Het™enen dat d t de ju ste kerkelijke besef van de leee kansel viel wee houdinS 's- Er blllft echter een aantal Afwezig was hij aanwezig tegenstanders die zich in geweten niet fj -• gerechtigd achten aan meerdere verga- Vooral toen hij aan het eind van zijn preek nogmaals enkele veranderingen ;wlj-A amhtsrtraiw** tpwnumnrdió aanbracht: de vragen van vroeger I ^ljke ambtsdragers tegenwoordig namen het vraagteken achter Jeremia's J tekst: „Is er ook balsem in Gilead?" en De visitatoren achten het geoorloofd binnen de kerk bezwaard te zijn cn schrijven: „Uitdrukkingen als „het is niet sportief zich niet bij een gevallen meerderheidsbeslissing neer te leggen" kunnen in bepaalde situaties volkomen terecht gemaakt worden, maar passen allerminst in het kerkelijk gesprek met hen. die menen op grond van de Heili ge Schrift een bepaalde beslissing als te moeten beschou- Kostbaar paneel gestolen (Van o kerkredactie) OEGSTGEEST Vandaag vertrekt mr. C. C. W. Uffelie, de eerste penning meester van de hervormde raad voor de zending, naar Indonesië, om namens de Europese en Amerikaanse zendin gen, die in dat land werkzaam zijn. Plan in Den Haag al besproken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Even voor vijf uur zaterdagmiddag is in het Brediusmuseum onschriftuurlijk aan de Prinsegracht in Den Haag een paneeltje, voorstellende een herbergscene en geschilderd door Adriaen Brouwer, ontvreemd. De dief heeft het paneeltje, dat 37 bij 35 cm meet, uit de lijst genomen. De waarde wordt op ƒ40.000 tegenover hen. die niet gesteld. Classis Welke houding moet men aannemen een meerde- re vergadering deelnemen, als er vrou- I gerechtshof. Dit hof beslaat het grootste De recherche verdenkt een bezoeker welijke ambtsragers tegenwoordig deel van de ruimte van het pompeuze ge- met het volgende signalement: lang 1.901 zijn? De visitatoren-generaal menen meter, oud 30 tot 35 jaar, blond haar. I dat het denkbaar zou zijn, dat een 1 volle baard en gekleed in een grijsgerui-breed moderamen van een classis de winterjas, grijze pantalon en bruinekerkeraden binnen dat ressort zou ver- bouw. dat 28 augustu. derlandse schepping t I Carnegie geopend wer hoge suede schoenen. i deel i sing i SCHIPHOL Het Vredespaleis j °^r besprekingen te voeren met de kerke- in Den Haag is te klein geworden had en dat de bibliotheek lijke leiders daar. VOOr het Internationale gerechts- Carnegie-stichting onlosmakelijk Mr. Uffelie zei niet alleen over admi-1 hof en er zijn al uitgebreide plan- j eertonim nistratieve zaken spreken, maar ook nen voor een nieuw gebouw. over de gezamenlijke opzet van verschillende projecten en de intensive- Dat verklapte de ondersecretaris van ring van de samenwerking van de de Verenigde Naties, de heer Narasim- verschillende kerken in het werk der han. vanmorgen bij zijn aankomst op zending. Begin september zal hij terug- Schiphol. Hij zal met de Nederlandse keren via Amerika. regering en met functionarissen van het gerechtshof besprekingen voeren Evenes vandaag vertrekt van over een nieuwe huisvesting. Schiphol naar Pematang Siantar (Suma Bloemprijs varieert van 36 tot 62 cent tra) ds. M. Vink, die in dienst staat van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Vrije Evangelische Gemeenten en de Rijnse zending. Hij wordt belast met de administratie van zendingsfinanciën en zal tevens in de evangelisatie werk zaam zijn. Zijn vrouw en kinderen zul len enkele weken later volgen. Op 31 juli zal In de Oude Kerk van Charlois het echtpaar ds. W. Huisman en mevr. S. M. H. Huisman-Lamoré paleis, toeristische trekplev worden uitgezonden naar Malang dentie, huisvest thans in elf zalei (Oost-Java), waar drs. Huisman Nieu- mers het tpapierenPermai we Testament, ethiek en sociologie zal i arbitrage, de Academie voor inter gaan doceren aan de thf nlogische recht die zomercursussen geeft). school. Op 10 augustus vertrekken zij I reldbei per boot uit Venetië. I ken ei Vrij-evangelischen kopen kerk van geref. gemeente De heer Narasimhan. die op zijn reis UTRECHT De plaatselijke vrije p 00U,„rH0r. vergezeld wordt door de architect Van evangelische gemeente heeft besloten Van groep A in het tornoo zoeken geen vrouwelijke afgevaardig- I den te zenden. „Op den duur is deze voorzichtigheid echter niet te handha- I ven zonder te vervallen tot discrimina- 1 tie van het ambt zelve, waarin ook de vrouw gesteld is." I Zij adviseren daarom met de be zwaarden te spreken, niet over de I vraag of het juist was de vrouw tot het DEN HAAG De prijzen van artlbt toe te laten, maar over de vraag, bloem variëren van 36 tot 62 cent per hoe men zicb bezwaard voelt. Men zal 500 gram ofwel 72 procent. Dat blijkt in dit gesprek moeten wijzen op de uit een prijsvergelijking van het Con- ernst van het zich onttrekken aan de sumenten Contactorgaan. Smaak en kerkelijke vergaderingen, waardoor kwaliteit bleven buiten beschouwing, men de eigen stem tot zwijgen brengt Er zijn 21 soorten en merken onder- en 8een invloed meer oefent op het zocht. leven en werken der kerk in haar - ambtelijke vergaderingen, waarin tel kens vragen aan de orde komen en PARUS Brazilië is zaterdag in kunnen komen, die veel centralere tot Name, vertelde dat hij al plannen bij zich had voor een nieuw gebouw. Hij wilde geen bijzonderheden geven al vorens deze in Den Haag besproken te hebben. Het bezoek duurt tot overmor- de Resi- en 83 ka- cr. d,e het belijden der kerk behoren, dan de groep A in het tornooi om de Davis - het kerkgebouw van de gereformeerde Cup. De Brazilianen Koch en Mandarino gemeente in de Boothstraat te kopen versloegen het Franse dubbel Beust/Con- en haar eigen gebouw „De Woonstede"tet met 3—6. 64. 57. 63, 64. waar van de hand te doen. De Theologische door na de tweede dag de stand in de School en waarschijnlijk ook andere wedstrijd op 3 0 kwam. Brazilië ont- takken van arbeid van de Vrije Evan- ™°etH "J*®. '®nde de wmnaar gelische Gemeenten zullen, naar aan-1 genomen wordt, ook naar de Booth- straat verhuizen. Het is nog niet bekend, wanneer de overdracht een ELST Mevrouw Tegen uit Wester feit zal zijn. voort werd achterop de brom fiets bij haar man zondagavond De gereformeerde gemeente heeft, i in Homoet aangereden door een au- gelijk bekend, de Westerkerk overge-j to die door een binnenbocht raasde, nomen van de gereformeerde krk. Zij is spoedig overleden. vraag van „de vrouw in het ambt". Plaatselijk Over de moeilijkheden, die zich kun nen voordoen, als een predikant van elders voor de dienst geconfronteerd wordt met een of meer vrouwelijke ambtsdragers schrijven de visitato ren-generaal onder meer. dat een kerkeraad. die een bepaald deel der gemeente tegemoet wil komen door een predikant van een andere gemeente uit te nodigen, deze uitnodiging „gericht" moet doen. „Men móet dan immers ook maken, dat de uitgenodigde kan komen. Na tuurlijk heeft een uitgenodigde predi kant niets te eisen; niet op grond van o'n dienst'de vrou welijke ambtsdrager uitschakelen. Daarmee zou men toch het ambt zelve discrimineren. De kerkeraad zal zelf echter in een zelfstandig overleg, aan de mannelijke en vrouwelijke ambtsdragers deelnemen, in konink lijke dienstvaardigheid de uitnodiging tot een werkelijke uitnodiging maken. Een uitnodiging, die voor een ander van te voren al onaanvaardbaar is, niet uit onwil, maar op grond van de Heili ge Schrift, is geen wezenlijke daad." De brief is ondertekend door de pre dikanten ds. M. Groenenberg Utrecht, ds. W. L. Tukker te Zwolle en ds. M. G. Rosbergen te Deventer en ouderling jhr. L. de Geer te Zeist. Extra-onderwijzer voor grote scholen DEN HAAG De besturen van lage re scholen met naast het hoofd meer dan tjen wettelijk verplichte onderwij zers kunnen voor het komende school jaar een extra-onderwijzer aanstellen om de taak van het hoofd der school te verlichten. Het betreft de scholen voor glo, ulo en voor vglo. Voor de blo-scholen bestaat al een tegemoetkoming. Hier mee wordt een begin gemaakt met de taakverlichting voor hoofden van scho len, waarop de onderwijzersorgani saties reeds jarenlang aandringen. De aanstelling van de extra-onder wijzer geschiedt voor de tijd jaar. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide is bereid voor het schooljaar 1966-1967 rijksvergoeding te verlenen voor zijn salaris. Er zullen in ons land ongeveer 450 scholen zijn, die in aanmerking ko men voor aanstelling van de extra-on derwijzer. De staatssecretaris zal voorwaarden stellen voor de benoeming van de ex- tra-leerkracht. Het hoofd der school moet zelf ook een aantal uren onder wijs blijven geven. De staatssecretaris heeft de schoolbesturen er op geat tendeerd. dat de nieuwe maatregel beslist niet zal worden toegepast op scholen met naast het hoofd minder dan elf wettelijk verplichte onderwij- Beroepi ngswerk NED. HERT. KERK Beroepen te Den Helder 'wijkgem. Oost»: R. Oort te Brouwershaven. Aangenomen naar Katwijk aan ^cc (vac. W. A. B. Hagen toez.): J. C. v. Hunnik te Renkum. Bedankt voor Zevenhuizen (Z.H toez.: kand. Sj. v. d. Zee te Utrecht. Benoemd tot ziekenhuispred te Lei den: H. W. Hemmes te Schiedam. GEREF. KERKEN Ds. D Ringnalda te Middelburg, eme ritus-predikant van Overveen, die de laatste tijd werkzaam was als predikant v.* i. kerk en ^industrie legt GEREF. GEMEENTEN ikt voor Boskoop: A. Elshout të NIEUWl Brieven die niet zt)n voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra- gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge- steld. Per brief dient een golden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: In mijn auto op de achta ruit had ik een anticondensruit. Dj heeft losgelaten. Met alle soorten lij geprobeerd om hem yast te krijge Niets helpt. Antwoord: U kan het beste gebrui maken van staal- of glaslij: krijgbaar bij de autohandel. Vraag: Jaren geleden heb ik via NCRV eens een declamatie gehooi in Westfries dialect, getiteld nai ik meen „De Brand". Declamat of auteur kan ik mij' niet meer heri neren. Pogingen om de tekst in ha den te krijgen zijn niet gelukt. Daa om zou ik het op prijs stellen als mij kon helpen. Het verhaal gaat hoofdzaak over twee mannen van e vrijwillige brandweer, die de bram in hun dorp zo slom aanpakken, da de brand al is uitgewoed, als met eindelijk weet waar de brandspuit De spuit staat bij de smid. doch gesloopt om een reparatie uit te yoe Antwoord: De gegevens zijn schaars, zodat wij er onmogelijk ach ter kunnen komen. We geven daaron de vraag aan wewillende lezen Vraag: Waar kan ik de zangers Mary Lindon bereiken? Antwoord: Haar correspondentie-|. dres is Fiesta Record Co, Inc., 1619. Broadway, N.Y., U.S.A. Vraag: Hoe luidt het adres yai autofabriek Chevrolet? Antwoord: Chevrolet Motors vision, General Motors Corp., Detroc 12, Michigan, U.S.A. Vraag: Hoe staat het met de toen» ming van het aantal bejaarden in Nt derland? Antwoord: In 1909 bedroeg volgen het centraal bureau voor de statistic het aantal bejaarden 6,1 procent v: de bevolking, in 1940 7, in 1950 7,8, 1960 9,1. Op 1 januari 1965 was h opgelopen tot 9,5. Vraag: Wanneer heeft Piet Krai het laatst het doel van het Nede landse elftal verdedigd? Antwoord: Op een woensdagavon in oktober 1959 te Rotterdam in ea wedstrijd tegen Noorwegen, waarii Oranje met 71 zegevierde. Vraag: Heeft F. Geurtsen in hei Nederlandse elftal gespeeld? Antwoord: Eenmaal, in et wedstrijd tegen Albanië. Vraag: Wat is de naam y; mannetjesvalk? Antwoord: Volgens Van spreekt de valkenier yan valk als hij een wijfje bedoelt. Het mannetje noemt hij taleken. Vraag: Een kinderloos echtpaar wli goede komt van een stichting yoor blinden of slachtoffers van polio. Antwoord: Hiervoor is de hulp een notaris onmisbaar. Deze kan goe de raad geven en goede stichtingen noemen. Denk er wel aan, dat men in het testament de langstlevende echtge noot niet vergeet. Vraag: Wanneer en waar heeft ko ningin Wilhelmina na de oorlog het „„«-id, eerst de Nederlandse grond betreden?! Antwoord: Dat was op 13 ma 1945 te Eede nabij Aardenburg Zeeuws Vlaanderen. Het plaatsje bekend uit het -volkslied i Zeeuws-Vlaanderen „Van Den Ee Hontenisse". Een lezer zou graag v len weten, waar de tekst van dit lid te vinden is. Vraag: Wat betekent a cappella? Antwoord: Dit is een Italiaan» term en slaat op koorzang zonde instrumentale begeleiding. D» oorsprong van de term is daarin gele gen, dat er in de R.K. kerkdienst zonder instrument in de kapel gezon gen werd. Vraag: Van wie zijn de gedichten „Het schot van Steenwijk" op onze lezers. Vraag: De gezamenlijke eigenaars van kleine hofsteden willen graag ten aanzien van ruilverkaveling weten, hoe groot hun percelen moeten zijn, of zii stemgerechtigd zijn bij een ruil-1 verkaveling en of ze ook in de kosten moeten bijdragen. Antwoord: U schrijft niet of het gaat om een ruilverkaveling bij over eenkomst of krachtens de wet. Wij nemen het laatste aan. Stemgerech- tigd zijn alle eigenaren van percelen, die in het blok liggen. Zijn de perce len zo klein dat er geen behoorlijke kavel te vormen is, dan heeft de ver kavelingscommissie het recht in plaats van een kavel een bedrag in geld vast te stellen. Of een kavel te klein is, hangt van alle mogelijke omstandigheden af en is door ons niet te beoordelen. Ieder krijgt zoveel mo gelijk kavels in verhouding tot zijn inbreng, en zoveel mogelijk van goe deren van gelijke aard en bestem ming. Elke kavel moet uitweg en af watering hebben. De aanvraag moet geschieden bij Gedeputeerde Staten in dit geval ten minste door een vijf- ie van de eigenaren. Voor aanneming i^an het besluit is de meerderheid no- hg van de eigenaren of van hen, die ezamen meer dan de helft van het >lok bezitten. Het rijk draagt de S. I terstaat Stadh fonds N Chr. En KATV Voorstri DEN "sCHE dans en jvond g< Stadh nadsm DEN cabaret DEN 8.15 u-u DEN „Bartje sch: u. Gai Afd. station KA1 DÉh DEI' "Lsci i openbare kennisgevingen leringen|M schiet de overige kosten lijk krijgt een ruilverkavelingsrente van 5 procent over het per kavel voorgeschoten bedrag. Deze rente is gedurende 30 jaar verschuldigd. vraag: Mijn huiseigenaar heeft op 1 januari de huur van mijn huis met 10 pet verhoogd. Nu meen ik dat mijn werkgever verplicht is een minimum- huurcompensatie van 2 per week te geven. In maart was deze nog niet bij mijn loon opgeteld. Mijn werkgever is een groot concern. Moet het soms eerst in de staatscourant verschij nen? Antwoord: Inderdaad is er een mini- mum-buurcompensatie van 2 fn de week. Het is evenwel ook mogelijk dat deze huurtoeslag in de loonsverho ging is verwerkt, bijvoorbeeld wan neer u onder een c.a.o. valt. Ten slotte is het mogelijk dat u werkt in een bedrijfstak, waar de onderhandelin gen over de c.a.o. nog niet zijn af gesloten. U doet er goed aan eerst eens met uw vakbond overleg te ple gen. want deze is het orgaan, dat hiervan op de hoogte is. GEREF. KERKEN te Waarder: De Gereformeerde Organistenvereni ging heeft een mijlpaal overschreden doordat het ledental boven de negen honderd steeg. Volgens het jaarverslag van de secretaris, mr. C. J. Verplanke te ;s-Gravendeel, in het juninummer van Organist en Eredienst, is de GOV hier mee veruit de grootste organistenvereni ging in ons land. -ö- Het Esperanto is door de paus officieel vrijgegeven als liturgische taal. Het is daarmee de tweede „wereldtaal" gewor den naast het Latijn. -K- Tijdens een overvolle dienst in de eerste baptistengemeente van Madrid werden twintig personen gedoopt, een Spanje ongekend aantal In dezelfde De Christen meldt. ook de doop dienst kwamen, 22 mensen tot geloof, die hebben aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2