Verdun en Hastings op Franse zegels Sinjawski's 1 verdediging 1 ZATERDAG 16 JULI 1966 Frankrijk herdenkt op afb. 1 de overwinning van Verdun in 1916. Geen wonder dat dit feit in heel Frankrijk plechtig werd gevierd, want de overwinning op de Duitsers was van doorslaggevend belang bij het verder verloop van de Eerste Wereldoorlog. Vier maanden lang had de Franse vestingstad een onvoor stelbaar zwaar Duits offensief te doorstaan; de stad was voor beide partijen van de grootste strategische betekenis, omdat het eigenlijk de scharnier was van een enorm front van de Zwitserse grens tot aan de Noordzee. Petain behaalde hier zijn roem, en zijn maarschalkstaf. Vandaar ook, dat in Frankrijk veel stem men opgingen om bij de herden king van Verdun, eerherstel te geven aan de maarschalk, on danks zijn dubieuze rol geduren de de Tweede Wereldoorlog. Ruim een half miljoen soldaten verloren hun leven bij Verdun, 240.000 aan Duitse en 275 000 aan Franse zijde! Een tweede wereldberoemde slag wordt herdacht op afb. 2: de slag bij Hastings in 1066, waarbij Willem de Veroveraar de laatste Angelsaksische koning Harold II versloeg. Deze overwinning had tot gevolg dat Engeland door de Normandiërs werd veroverd. Frankrijk zorgde weer, zoals meestal, voor een tweetal fleuri ge zegels. Ook Engeland heeft een herdenkingszegel aangekon digd van de slag bij Hastings! In Zweden was het 100 jaar geleden, dat de hele volksverte genwoordiging herzien werd on der leiding van de minister-presi dent Louis de Geer (afb. 3). Het zal u verbazen zo'n Neder landse naam op een Zweeds ze gel tegen te komen, ook de kop van De Geer is oer-Nederlands, zo te zien! Hoe komt een De Geer op een Zweeds zegel, en nog wel als Zweedse minister? Ik heb het voor u uitgezocht! Het merkwaardige is dat iedere ont wikkelde Zweed het wél weet! De eerste Louis de Geer, 1587 bij Luik geboren, kwam met zijn va der in 1597 naar Nederland om als Calvinist geloofsvervolgingen in het Luikse te ontgaan. Tot 1616 in Dordrecht, daarna in Amsterdam. Het ging hen zeer voorspoedig. Ze hadden uit Luik vaardigheid en ervaring met hoogovens, ijzer en staal meegebracht Ze sloten grote contracten voor wapenle veranties af met Zweden. Op ver zoek van Gustav Adolf II vestig den de De Geers op een kroondo mein een groots staalbedrijf en een kanonnengieterij. Weldra be hoorde De Geer, favoriet van de Koning, tot de Zweedse adel. Want hij had, hoewel persoonlijk nog in Amsterdam wonend het Zweedse burgerrecht verworven. Zijn nakomelingen (thans 70.000 man) staan in Zweden in zeer hoog aanzien. Het is zijn naamge noot en nazaat die op afb. 3 is afgebeeld, de minister-president van Zweden, die de stoot gaf tot een meer democratische volksver tegenwoordiging, in plaats van zoals voorheen, alleen adel en geestelijkheid. België stimuleert de zwemsport door een tweetal toeslagzegels (afb. 4), Zuid-Afrika herdenkt zijn 5-jarige republiek. Een lan ge serie, telkens in duplo, gezien de tweetaligheid. Afb. 5 en 6, de maïsplant, resp., in Afrikaans en in Engels. De Arabische repu bliek Yemen weet ook al dat er met dierenzegels zaken te doen De autoriteiten in de Sowjet Unie mogen de schrijvers Sin- jawski en Daniel dan het zwij gen hebben opgelegd door hen te verbannen naar een dwangarbei derskamp, zij zijn er toch blijk baar niet in geslaagd te voorko men, dat nadere gegevens over het proces het Westen zouden be reiken. Het Milanese dagblad „II Giorno", centrum-links wat poli tieke richting aangaat, heeft een volledige pagina gewijd aan, wat het noemt, de zelfverdedigingsre de van Sinjawski, uitgesproken tijdens het proces in Moskou. De krant onthulde niet hoe het transcript van de redevoering in Milaan gekomen was, maar ver telde wel. dat het document een lange weg had afgelegd van Moskou via een hoofdstad achter het IJzeren Gordijn en Wenen. Sinjawski was begonnen met de aanwezigen op de rechtszit ting te vertellen, dat men hem had gezegd, dat hij niet voor maandag 14 februari het woord zou mogen voeren. Hij was ech ter pijnlijk verrast geweest, toen men zijn spreekbeurt plotseling twee dagen vervroegd had. dit op bevel van rechter Smirnow. Sinjawski was daardoor niet vol doende voorbereid. Hij verklaarde, dat de gerechte lijke vervolgers een muur van Zoek het mat op Deze simpele opdracht zou zon der bezwaar aan iedere schaakspe ler gegeven kunnen worden. Dat is immers het doel en de kern van elke schaakpartij. Te midden van de vakantietijd willen wij het onze lezers niet al te moeilijk maken. Vandaar dat de opgaven ditmaal niet bijster ge compliceerd zijn. Ge hebt slechts het mat te vinden en de opgave is opgelost. Eenvoudiger kan het Deze opdracht geldt in elk geval voor de eerste drie opgaven, in positieve zin. Maar in de laatste opgave, een eindspelstudie met sterk gereduceerd materiaal, staat het motto op zijn kop. Hier geldt het niet: het mat te zoeken, maar juist het mat te vermijden. Aan u om vast te stellen of dit mogelijk is of niet. (1) Uiteen partij CappsLa ver 1 B r- (San Frai 1965) Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen zijn. Een koekplaatjes-serie, van een voorbeeld van. Op onze il- Ysland op afb. 8 een heel wat enorme afmeting in kakelbonte lustratie een stuk verkleindwaardiger geval en grafisch min- kleuren. De haan van afb. 7 is er Dan is de steenarend van der aanvechtbaar! X X k 1*1 k k m DABAl S fl i lgS doofheid rond hem hadden opge richt, waar doorheen geen waar heid zou kunnen binnandringen. Zijn grootste bezwaar was. dat bepaalde citaten uit zijn boek uit hun verband waren getrokken om te bewijzen, dat „ik moe derschap, mijn eigen landgenoten en Joden veracht en dat ik een fascist ben." Hij begreep, dat de procureur-generaal geen be langstelling had voor zijn creatie ve ideeën en hij was ook niet van plan die nader uit te leggen of er een lezing over te houden. Hij vervolgde: „Toch zou ik enige fundamente le dingen over literatuur willen zeggen. Een woord is geen wet, het is slechts een woord. De au teur vereenzelvigt zich niet met de hoofdfiguur uit zijn boek. Het Hof denkt, dat ik een bijzonder sluwe schrijver ben, een schrij ver die niet alleen de Joden, maar ook de Russen haat. Men behoort zich dan af te vragen", voegde Sinjawski er sarcastisch aan toe, „waar dergelijke monsters vandaan komen. Van el ders, natuurlijk uit Amerika. Da niel en ik moeten hier met een parachute neergelaten zijn. En vervolgens zijn we begonnen mei hier alles te slopen." Ontelbaar vele malen is mijn zin: Omdat er geen gevangenis sen genoeg waren, hebben we nieuwe gevangenissen gebouwd, hier geciteerd. Maar enkele re gels verder heb ik geschreven: „Het communisme is een prach tig doel", maar dat heeft u niet vermeld. „De procureur heeft verklaard, dat zelfs de buitenlandse pers vindt, dat deze werken an ti-Russisch zijn. Ik vind dat een vreemde manier om de objectivi teit van het Hof aan te tonen. Als zelfs de buitenlandse pers iets zegt, moeten wij ons dan daarbij aansluiten?" Sinjawski leverde ook felle kri tiek op de zwart-wit positie van de literatuur, die in de Sowjet- Unie wordt geschreven. „Volgens de rechtbank is literatuur een middel tot agitatie en propagan da. Hier kan agitatie alleen maar Russisch of anti-Russisch zijn. Als zij niet Russisch is, wordt zij als anti-Russisch beschouwd. Ik kan deze zienswijze niet on derschrijven". De 40-jarige auteur herinnerde er aan, dat bepaalde schrijvers in het verleden in de Sowjet- Unie ook waren bekritiseerd, maar geen straffen kregen, omdat hun werken niet in het buitenland waren gepubliceerd. Het feit, dat dit met zijn werken wel het ge val was geweest, beschouwde hij als de factor in zijn nadeel. Sinjawski besloot met een ci taat uit „een nog niet gepubli ceerd werk. dat ik als autobiogra fisch beschouw; Hier ben ik een „In deze oververhitte en fa natieke atmosfeer", aldus Sin jawski, „wordt een ander zijn beschouwd als vijandig zijn. Dit is echter geen objectieve manier om de waarheid te zoeken. Bo vendien begrijp ik niet welk nut het heeft vijanden te creëren. Ik beschouw mijzelf niet als een vij and. Ik ben een burger van de Sowjet-Unie en mijn werken heb ben geen vijandige strekking." (2) Uit een partij HiibnerKestler (West-Duitsland, zijn tegenstander? PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Hor.: 1. kledingstuk, 5. muzieknoot, 7. paardeziekte, 11. hoepel. 12. voorzetsel, 14. Europeaan. 16. koppelriem voor jagershonden, 18. ieder, 20. klein kind, 23. gebod. 24. landbouwwerktuig, 25. gevangenis, 27. nachtgewaad. 28. huisdier. 30. welaan. 31. ontvangkamer, 33. plant, 34. meisjesnaam, 36. ui truster van schepen, 38. fakeldistel in M. Ame rika, 39 lidwoord. 40. voorzetsel, 42. rivier in M. Afrika, 44. mandje. 45. uitroep. 46. plaats voor dieren. 48. bezem. 50. interval van negen tonen. 52. kledingstuk. 53. adreskaartje, 54. gevangenis, 55. meisjes naam, 57. verhindering. 59. lusthof, 61. voorvoegsel. 62. achting. 63. hoofdstad van Thibet. 66. oude lengtemaat. 67 maanstand, 68. verfstof, 69. kienspel. 71. lengtemaat <afk.). 73. benedendeel van de rug, 75. raapstelen. 76. muzieknoot, 78. gesloten. 79. dikke boterham. 81. zot. 82. voegwoord. 83. sportterm. 85. rolrond hol voorwerp. 87. steen soort. 88. Europeaan. 90. biersoort. 91. doorweekt, 93. gindse. 94. deel van Engeland. 95. stapel. 96. rij soldaten. Vert.: 1. Europeaan. 2. latwerk. 3. voorzetsel. 4. lengtemaat (afk.) 5. kurk. 6. meisjesnaam. 7 titel (afk.) 8. aardrijkskundige aanduiding (afk 9 buurtschap in de Drentse gemeente Borger, 10. gebloemd 32. zelfkant. 33. eaei, oo. vooivue^u., o,. 41 bijb figuurt, 43. muiter. 4d. bende. 46. sportterm, 47. niet vast. 49* aantal. 50. bijb. figuur. 51. telwoord. 53. bloem. 56. tevens, 57. troep. 58. plaats in N. Brab., 60. ieder. 62. zangstem. 64. korte kous. 65. boek mét kaarten 67. rangtelwoord. 68. voorzetsel. 70. aardsoort, 72. dwaze gewoonte 74- afval van steen. 77. zeker tijdperk, 79 Bestolen buil I ?Barg) 80 leeg. 82. zwemvogel. 84. baan voor balspel. 85. klasse 'afk-> 86. deel van de mast. 87. steensoort. M^alsM. veri„ 90. spil \an eer wiel, 92. tangens (afk.), 93. munt Nederland (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL tres; 18. 'rite; 19. entree: 21 Asen; 22 kar; 23. e.o.; 24. meer; 26 en- 27. page; 29. gnoom: 31. rode; 32. dor; 34. sem. 35. peso: 37. reëel; 39. marine: 41. ma. 42. eer; 43. Ede; 45. alt; 46. hal: 47 er; 48. sparta; 50. ereis: 52. open: 53. als; 55. bes; 56. snel; 57. Asten; 60. stel: 61. on; 62. elia: 64. li; 65. toe: 66. rode: 68. Aalten; vC„o. 25. roemer; 27. pose; 28. boer: 30. oma; 31. rente: 32. deer; 33. re: 35 pil: 36. hals; 37. reep: 38 lepel: 40. Raalte: 41. maïs: 44. dan; 46. hees: 48. spel: 49. tas; 51. R.B.; 52. oneens; 54. sela; 56. sto re: 57. ander; 58. Nias; 59. p" as; 60. stal; 61. ook; 63. aloë: 64. mest; 67. era: 69. ter; 71. os; 73. sa. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden „Puzzel oplossing." Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.— en twee van f2.50. <-Kg0Mtcsc(<*sc*CKSaKKScK»3«<»<30K»cSct4»cScK»cSclHWSclKS<ScH*»*«»«CSc»<»<S<«^ Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal? Zijn we al een klein beetje bruin geworden? De ,zon heeft ons deze week nog eens in de steek gelaten. Jammer hoor! Maargelukkig de vakantie is nog lang niet om en voor verschillende nichten en neven is hij deze week pas begon nen. Wat hebben we allemaal gedaan? Fijn, dat ik ook brieven kreeg van de vakantie-adressen waar we logeren of met pa en moe, zusjes en broertjes in een ander huisje wonen. Hartelijk bedankt voor de rapportcijfers hoor! Hebben jullie nog geprobeerd het jurkje te maken? Is het allemaal wel gelukt? Heerlijk dat jullie zo dikwijls kunnen gaan zwemmen. Wat zullen we gezond worden. Prachtig dat we deze week allemaal zo goed aan de port hebben gedacht en we niets be hoefden te betalen. We denken er nog steeds niet altijd aan om onze naam en adres aan de LH achterkant of onderaan de brief te schrijven. Tant Jos kreeg deze week weer een paar brieven toegestuurd waar noch naam, noch adres opstond. Zullen jullie er heel goed aan denken dat we dat niet mogen vergeten? We mogen toch geen kleine anonie me briefschrijvertjes worden? Hoe vinden jullie de foto met de poetsende meisjes? Wat staan ze keurig in een rij. Geloof maar dat ze het goed leren hoor! hoopte - - - enigszins door 2. Txg5 te kun- nen afwenden, maar na 2. Lg7;'. gaf hij het op, want na 2. Kxg7 zet 3. Tf7t Kh8 (Kh6> 4 Th7 mat. Weliswaar zou ook 2. Tf7 Txg5 3. Le3! op den duur gewon nen hebben, maar mat in drie ver dient altijd de voorkeur. 2) WawryckKazanski. Wit had terecht onderkend dat zwart hem op e2 ..kwaad" kon doen (een studie op zichzelf om dit uit te werken). Maar na 1. Pg3 kwam hij van de wal in de sloot: 1 Txf2t! (Ligt voor de hand, mnar het knaleffect komt pas op de 4e zet) 2. Kxf2 Df3i 3. Kgl Dxg3+ 4 Kfl Lc2^ü en wit gaf het op. Hij I heeft ^1 echts de keus _tussen 5. (3) Suttles Fliegel. Hier geschiedde: 1. Tf3ü De6? (Iets min. der ongunstig ware 1exf3 2. Txe8t Kh7, waarna wit niet onmid- dellijk met Dxf7i Dxf7 Te7 afwik kelt doch eerst het tempo b4—bi: „meeneemt") 2. Txe4 Dxe4 3 Dxf7t Kh8 4. Dh5! Dxc4t 5. Kgl zwart de bedenktijd. Wit wint hi eenvoudigst door 8. Lxg7 en Dxg5t. (4) Cofman Bastrikov. W speelde 1. Df4ü Db8 en nu ruildi wit de dames en ging met zijn d-pion opereren: 2. Dxb8 Tbxb8 3 d6! Tbd8 (Moet wit nu de pion dekken? Neen!) 4. Tbl! Td7 5. Te7! Txe7 6. dxe7 Te8 7. Tb7 Kg7 8. Td7! en zwart gaf het op. Men ziet duidelijk het dodelijk effect de matgreep welke pion g5 en op de zwarte stelling hebben. Zwart kan niets tegen Td7d8 Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Voor we nu verder gaan kij ken we eerst eens eventjes naar de oplossing van de puzzel. Hier komt ze: Horizontaal lezen we: broek, potlood, touw, stekker, graat, tobbe, kralen, schoen, driehoek en amandel. Vertikaal (dus van boven naar beneden lezen we) boter bloem. De hoofdprijs gaat naar Bep- pie Bergwerff Rozenburg. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Leo Alblas Rijs- oord en Martien van Dam Gouderak. Er zijn er weer jarig, hoera!, hoera!!! Wilma Bosland. Ruud Hielke- ma en Loek van Wijck van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven beant woorden. Heb jij de kleine Marjan al gezien, meisje uit N. Hardinx- veld? Jij bent dus al tante gewor den? Geweidie! Wat heb jij geno ten in het dierenpark. Ga jij hele maal niet logeren in de va- Gefeliciteerd met het behaalde Vind je het leuk? Prachtig dat jij de „Rotterdam" mocht be zichtigen. Was het allemaal groot? F'jn dat Berrie toch nog zoveel aar ten heeft gekregen. Allemensen wat heb jij veel vis doof best dat jij je ogen hebt uitgekeken op de Euromast Leo Alblas Rijsoord. Heb jijzelf een verrekijker? Jammer dat jij nu net de „lolligste" week ziek thuis was en op bed moest blii- ve. Wat heb jij genoten van ae „ROTTERDAM". Tante Jos heeft hem ook zien uitvaren Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Simone Amou reus Rotterdam. Goed er op let ten hoor! Ik krijg dan toch zeker een lange brief van jou? Wat zal jij bruin geworden zijn Nel Bal Meerkerk. (Ik schrijf maar gewoon je huisa dres hoor.) Fijn dat jij nu toch bent overgegaan. En straks maar weer heel goed je best doen hoor! Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Fijn dat je tante Jos van je vakantie adres schreef hoor! Ook jij schreef toen je letter niet aan de beurt was. Willie Bekker Oud-Beijerland. Niet meer doen hoor! Volgende keer krijg ik toch zeker een lange 5 hoor Joop Alblas Rijsoord. brief. De maand juli is voor jou wel een feestmaand hoor Ingrid v. d. Berg, Oud-Beijerland. De kleine Robbie wordt al groot. Heb je nog mooie slingers ge maakt? Het was bij jullie net een klein ziekenhuisjè. Zijn alle patiënten weer beter? Wordt het schortje mooi? Hoe is het met Robbie? Wat scheelt hij? Fijn dat jij zo'n verstandige vader en moeder hebt en nu fijn naar de huishoudschool mag gaan. Bep Bergwerff Rozenburg. En nu maar goed je best doen hoor! Wat wil je later worden? Heb je er al eens over nage dacht? Heb je dinsdag genoten? Jammer datje toch nog last hebt gehad van blaren. Is het nu alle maal weer beter? Jij kan fijne fietstochten maken hoor! Heb je al eens langs de Brielse Maas ge fietst richting Heenvliet en Zwar- tewaal? Mooi is het daar hoor! Inderdaad heb ik de lampionop tocht gezien. Hoe vind je dat? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Margriet de BIouw, Ridderkerk. Ik verwacht dan van jou een lange brief hoor! Allemensen wat'is jouw zusje Anneke verschrikkelijk ver weg, Mike Boender Poortugaal. Het is een echte boffert dat ze mee mocht naar Oostenrijk. Hoe oud is jouw zusje? Driebergen is ook Geweldig, nich ten en neven, wat heeft deze harle kijn een pret! De letters dansen ge woon om hein heen. Wat moet hij er mee begin nen? Tante Jos zal vertellen wat jullie ermee moe ten doen. We gaan alle letters die op deze tekening dubbel voorkomen, door strepen. Er blij ven vier letters over, waar we een bloemennaam van moeten maken. Sterkte er mee, De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 19 juli. i hoor. Veel plezier. Mi- jammer dat jij helemaal niets schreef Marianne Boom Dalem. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keèr verwacht ik echt een lange brief van jou hoor! Het is erg mooi waar jij nu logeert Jannie van Boudestein Nw. Lekkerland, nu Zeihem. Fijn dat ik toch nog een brief van jou kreeg. Heb je veel in i mooie bossen gewandeld? Heb je nog hertr- gezien? Tante Jos is er ook nog kort geleden geweest. Zou jij wel een hondje willen hebben? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Truus Boot Haamstede. Hartelijk welkom bij de nichten en neven hoor! Waarom schrijft Anneke niet meer? Ze heeft toch nog wel ''jd? Heb jij geen vakan tieplannen gemaakt? Geweldig wat heb jij genoten Joplc Brerderland Zuidland. Ben jij fijn bruin geworden? Vond je de puzzel werkelijk zo moeilijk? Heb je nog meer plannen? Hoe gaat het met Klarie? Komt Me- tha nog logeren? Jij schrijft de volgende keer als je letter aan de beurt is. K. den Breejen Vlaardingen? Niet vergeten hoor! Ik krijg dan toch zeker een lange brief? Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag Joke Buizer Sprang-Capelle. Fijn hoor! Wat zal jij deftig zijn met zo n mooi horloge. Loopt het goed? Heb je al iets moois voor Peggy ge maakt? Hoe heten de boeken? Zijn ze mooi? Ga jij helemaal niet logeren in de vakantie" Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Margreet Bijl C'apellc aan de IJssel! Niet vergeten hoor! Ik verwacht dan echt een lange brief van jou. Jij schreef ook niet toen je letter aan de beurt was Corine v. d. Bijl Puttershoek. Wil jij een nichtje worden dan moet je daar goed op letten hoor! Geweldig dat jij al op de boer derij aan het logeren bent ge weest. Martien van Dam Goude- rak. Wat wil jij later worden? Leuk. die marmotjes. Groeien ze goed? Hoe gaat het met de vogel kooi? Lukt het allemaal wel? Heb je er al een vogel voor? Heb je dinsdag een fijne dag gehad Louisa Danker* H. Giessen- dam? Wat wore", jouw kleine broer al groot. Gaat het zwem men al een beetje? Doorzetten hoor! Prachtig dat jouw vriendin het je allemaal leert. Hoe vinden jullie dal nu, meisjes en jongens? Deze Japanse kindertjes krijgen les in tandenpoetsen Jammer, dat er alleen maar meisjes op staan en er geen jongen op te vinden is. De juffrouw of meester op school moest jullie ook maar eens een tandenpoetsbeurtcursus geven. 1T'at zouden jullie moeten poetsen Ik geloof, dat het er nu wcleens een klein beetje bij inschiet. Er was natuurlijk ook een klein prijsje aan verbonden voor wie het incest z'n best liud gedaan. Zullen we het de juf of meester eens voorstellen? Ietje Donk Nieuwland? Is hij al weer een beetje beter? Jammer hoor net in de vakantie. Voor jou is het al gauw groot feest. Heb je al een verlanglijst ge maakt? Komen je vriendinnen nog? Heb je genoten van de lo geerpartij? Lig jij nog steeds in het kenhuis Margriet Drijver Rotter dam? Heb jij veel moois op de handwerkles gemaakt? Fijn dat jij je moeder zo goed hebt gehol pen. Schrijf je eens gauw hoe het er mee gaat? Jullie schreven ook al toi letter niet aan de beurt was van Dijk Rotterdam en A. Dijke Rotterdam. Hoe komt Volgende keer beter hoor! Dueren den Hollander Oudemo len. Gelukgewenst hooi-! Was het allemaal moeilijk of viel het wel mee? De laatste twee cijfers op iouw rapport zijn de volgende keer toch wel een acht? Hoe is het nu met Pieter? Jammer dat hij nu .>recies in de vakantie ziek is. Volgende week donder dag is het groot feest. Heb jij al mooie slingers gemaakt? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Anneke Berg hout Berkel? Goed er om denken Jij schrijft de volgende keer als je letter aan do beurt is Henk de Bas Hazerswoude? Krijg dan een briefje van jou? Geweldig, wat heb jij aan strand genoten Hans Benard Poeldijk. Prachtig zo'n groot fort. Had je er een grote vesting om gebouwd? Leuk hoor! Tante Jos heeft ze vroeger ook wel ge maakt. Jij boft maar dat je er weer zo'n mooie medaille bij kreeg. Had je geen last van bla ren? Voor jou is het al gauw groot feest. Is je verlanglijst al klaar? Schrijf je voortaan als je letter aan de beurt is Francien Beste- breur Oud-Beijerland? Niet ver geten hoor! Jij bent wel erg verwend op je verjaardag Peter Binnendijk Naaldwijk Heb je al veel met het voetbalspel gespeeld? Tante Jos is ook weieens op Terschel- Hoe is het nu met de meester ling geweest. Er zijn daar mooie duinen hoor! Heb je veel i grote meeuwen gezien? Heerlijk dat jij op een boerde rij woont Kees Bos Zoetermeer. Wat zal jij kunnen genieten in de vakantie. Tante Jos kan toch niet komen? Stel je voor, als ik bij jou kom dan moet ik ook naar alle andere nichten en ne ven gaan die graag tante Jos eens willen zien. Wil jij een neef je worden? Schrijf je dat de vol gende keer? Jij boft maar dat je zulke mooie nieuwe schoenen hebt ge kregen Gerda Bracht Woubrug- ge. Wat zal jij deftig zijn Is het allemaal goed gedaan met de plaat en heb je alles goed kun nen horen? Wat was mamma wel blij! Heerlijk dat je nu zwemles krijgt. Gaat het al een klein beet je? Heb je al veel gefietst? Naar welke school ga je nu. Gerda? Ik weet nog niet of jouw versje wordt geplaatst hoor! Allemensen wat ben jii een verschrikkelijke boffert dat je een nieuwe fiets hebt gekregen voor je rapport. Gerda Bracht Woubruggen. Rijdt hij goed? Wat zal je er nu in de vakantie van kunnen genieten. Hoe i jouw adres? Jij hebt groots plannen hoor! Prachtig dat jij bij oma mag logeren Elly Brussen Leimuiden. Wat zal jij verwend worden. Heb je de dolfijnen nog zien sprin gen? Flipper weet het allemaal wel hoor! Heb je nog veel kun nen zwemmen in het bosbad? Heb jij ze dinsdag nog zien Schrijf jij voortaan als je let ter aan d° beurt is Ton Burger Den Haag. Niet vergeten hoor! 3( jij weer helemaal beter Nicolet Christiaanse Wassenaar? Jouw Barbie bofte maar dat je ziek was er ze nu zoveel moois kreeg. Tante Jos zou natuurlijk graag eens een keertje komen, maar er zijn zoveel nichten en neven die het hebben gevraagd, dat het r.ht niet kan. Als ik bij jou kom moet ik natuurlijk naar allemaal gaan. Dat kan toch niet. Nicolet? Hoe is het met na-geit en haar kleinzoontje? Jouw kleine zus Corrie is maar ;n grapjas hoor Johannes Chr*stiaanse Wassenaar. Mag jij ook veleens in de skelter zitten? Ga jij niet logeren in de va kantie? Wat woon jij fijn dicht bij het strand? Ben je al beetje bruin geworden? Natuurlijk mag jij meedoen I dei Jan van Dam Monster. Hartelijk ||[]e welkom bij de nichten en neven. I Hoe oud ben jij en in welke klas I zit jij? Natuurlijk mag je de ge dichtjes schrijven hoor! Wat jouw broer verschrikkelijk vt Jammer dat jij niets schreef I Koen van Delft Katwijk aan Zee. j Volgende keer beter hoor! Voor jouw geldt natuurlijk het- i zelfde Rein van Delft Katwijk J j aan Zee. Ik verwacht echt een j j3 brief van jou als je letter aan de IA oeurt is hoor! Allemensen wal is het bij jul- 'J he een drukte Marjo van Duin j Noordwijk. Is jouw tante weer j .1 lerug naar Canada? Leuk dat ze '1 bij jullie hebben geslapen Wat H een feest was dat. Heb je veel pret gehad? Wat heb jij een verschrikke- Hike lange vakantie Jan van i Dijk Den Haag. Wat wil jij later L worden? Heb je plannetjes be- F- dacht? Geweldig zo n zandbouw- I fil wedstrijd. Tante Jos heeft het weieens op het Katwijkse strand I L gezien Was jouw molen mooi ge- worden? Veel plezier in Dieten, c? Jan. Hier komt nog een nagekomen Ik miste jouw brief Hilda Berg- acker. Werkendam. Volgende heer beter hoor! Je gaat tante Jos toch niet vergeten? volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Tante Jos verwacht veel brieven van jullie hoor! Heel veel plezier in de vakantie en tot de volgende o-S

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16