Afwassen op wieltjes Verjaardag vieren Toezicht kan ziekte voorkomen GLIMMENDE PANNEN BLAD ZIJ Gedurfd charmant dialoog dialoog dialo W/IJ hebben u al meerdere malen uitvoerig uit de doeken gedaan, hoe u de ver spreiding vanziektekiemen leunt voorkomen door een zorg vuldige keukenhygiëne, en hoe u voedsel kunt vrijwaren voor ziektekiemen door koeling of verhitting. U kunt niet kieskeurig ge noeg zijn met zomerse dagen, als u uiterlijk, geur of smaak van bewaard voedsel maar even wantrouwt, gooi dan de resten maar weg! Alle kans dat u uw gezin behoedt voor „zomerdiarree". Alle hotels, café's en restau rants hebben onlangs een cir culaire ontvangen van het Voorlichtingsbureau van de Voeding. De slagers kregen een waarschuwing van de Ve terinaire Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid. Nu is er nog één ding nodig: namelijk dat u toeziet! In een restau rant moet u uiteraard vertrou wen dat de hygiëne in de keu ken voldoende is. Gebruikt u iets aan een stalletje, let dan op de hygiëne. Een slaatje behoort waar u bij staat uit koelkast of vitri ne te worden gehaald. Gebeurt dit niet, bestel dan maar liever iets wat door en door verhit wordt waar u bij staat zoals patat, nassi- of ge haktbal. Uw slager of kruide nier dient vlees en vleeswaren uit de koelcel of koelvitrine te halen. En zo niet, weiger dan maar gerust aankoop. Het kan u en de uwen veel narigheid besparen.... BENT u dol op afwassen? Dan hoeft u dit artikel niet verder te lezen. Maar wij vinden het een van de meest ondankbare werkjes die er bestaan. Heb je het re sultaat (van voordelig kopen, afwisseling in het menu. zorg voor de eiwitten en de vita minen en dat alles op een smakelijke manier klaar ge maakt) zien verdwijnen en wat blijft er van over? „La ten we allemaal een punt van het tafellaken beetpakken en de heleboel naar buiten gooien", zei mijn moeder wel eens schertsend. Een man die helpt bij de af was, is natuurlijk een schat, en het is prettig om de grote re kinderen er ook al vroeg aan te zetten. Ronduit een ramp is het karwei voor vrouwen, die veel gasten moe ten ontvangen en zonder huishoudelijke hulp zitten. Dienstmeisjes zijn schaars en ....duur. Het is (nog) een luxe, maar bij de huizenbouw wordt al gemikt op een plaats in de keuken voor een derde huis houdelijk apparaat: de vaat- wasmachine. Ideaal Er was een moeder in verwach ting. Haar man wilde haar met iets groots verrassen en ze mocht kiezen tussen een televisie en een vaatwasmachine. Ze kocht het laatste. Haar nu vierjarige dochter is er dol op, zoals u op bijgaande foto ziet, de machine uit te laden. Moeder eet 's mid dags warm (er zijn vijf kinde ren). Ze spaart de afwas van ont bijt en avondboterham op en haar machine doet de afwas om elf uur 's morgens, na het koffie drinken. „Ik spaar de vaat op omdat anders de machine te duur wordt in gebruik, zegt ze. Ze heeft uitgerekend, dat de ma chine bij een gezin van acht personen twee uur werken per dag uitspaart. „Het meest fijne vind ik, dat ik zo'n ideale zondag heb gekregen. U kent het, 's zon dags iets extra's, kopje soep, uit gebreid toetje. Natuurlijk, je kunt, terwijl je aan het koken bent, alvast iets meenemen, maar nu zit ik gezellig in de ka mer en de machine dient als bergplaats, zowel voor het vuile als het schone vaatwerk. Je kunt bijvoorbeeld zo uit de machine dekken, dat spaart je weer één keer opbergen." Haar machine is aangesloten op een boiler met water van 60 graden. Ze kookt electrisch en heeft nauwelijks vuile pannen. Slechts eenmaal in die vijf jaar had ze een verstopte leiding, door een kersepit. Een doperwt je maakt de machine zelf wel fijn. „Moet je komen kijken!", zei ze tegen een vriendin, toen ze prinsheerlijk ging wandelen en de machine achterliet met de vuile vaat. Haar trots klapte bij thuiskomst als een zeepbel, want de machine had geweigerd. De 24 kopjes, 8 schoteltjes, 16 grote bor den en 15 kleintjes, de 5 bestek bakken stonden nog vuil. Ze had een grote schaal voor de toevoer van de zeepbak gezet. Zoals met alle nieuwe dingen in het huishouden, moet je er mee leren omgaan. Deze huisvrouw heeft hard water en gebruikt dus cal- gon, een waterontharder. Er zijn ook afwas machines in de han del, die het water ontharden. Een maal per week doet deze moeder in plaats van calgon, flink wat azijn door het spoelwater. Ze meent, dat daardoor de kalkafzet- ting helemaal verdwijnt. Het kan geen kwaad, zeiden deskundigen. Drie Er zijn drie groepen afwasma chines in de handel: a: automatische afwasmachines met vaste aansluiting, b: automatische afwasmachines met losse aansluiting, c: gedeeltelijk automatische af wasmachines met losse aanslui ting. Soms is een aansluiting op een warmwaterleiding noodzakelijk. U dient dan wel te bedenken, dat het lastig is vanuit een ander tappunt warm water te halen als de machine in werking is en per minuut minstens tien liter water van plm 65 graden moet worden geleverd met volle waterdruk. In de machine met vaste aansluiting bevindt zich een ver warmingselement dat het water op temperatuur houdt of brengt. Die met losse aansluiting kan op wieltjes zijn, en als u de machine niet nodig hebt kunt u haar in de keukenkast of een verloren hoekje rijden. Misschien moet de drempel dan wel uit de keuken worden gesloopt. Er zijn ook afwasmachines, die je kunt ophangen boven een keu kenkastje, of inbouwen in een nis onder de gootsteen (misschien moet er een keukenkastje verval len), dan wel een machine, die op een ronde trommel met hand greep lijkt en zonder meer op het aanrecht kan worden ge plaatst. Bij aankoop let u dus: op de ruimte, die u beschikbaar hebt, op de maten van de machi ne, op de grootte van uw vaat en op de mogelijkheid van aan- en afvoer van water. Soms zijn de servieshouders uitneembaar, dat is het geval bij de bovenlader. U kunt dan met die losse korven naar de tafel lopen en er meteen de vaat inzetten. Hand een paar bewerkingen met de hand inschakelen. Zo'n machine is minder kostbaar, en als u toch in de keuken moet zijn. kunt u dat schakelen best zelf doen. Bij de machines met losse aanslui ting loopt de watertoe- en afvoer door slangen die erg eenvoudig zijn te bevestigen. De werking van alle machines rust op één principe: Het water in de machine wordt in beweging gebracht door middel van een schoepenrad of een ronddraaien de geperforeerde buis en met kracht tegen het serviesgoed geslagen. De machine gaat een- of tweemaal spoelen, eenmaal wassen, een- of tweemaal spoe len, drogen. Volgorde en aantal wasgangen kunnen verschillen. Ook de programmering kunt u instellen naar behoefte. Is de vaat niet „aangekoekt", dan kunt u met eenmaal spoelen volstaan. Limonadeglaasjes zijn vlugger schoon als vette borden. Verder is het schoonwassend vermogen afhankelijk van de plaatsing van de vaat in de ma chine, de hardheid van het water (meer dan 10 graden D.H. dan is een ontharder wenselijk), en het gebruikte afwas- en naspoel mid del. Lees altijd de gebruiksaan wijzing voordat u aan de slag gaat! Modern Moderne machines zijn uitge rust met een vuilvernietiger. Er zijn er ook met een zeef, waarop de etensresten achterblijven. Die zeef moet u dan wel regelmatig schoonmaken. Het drogen ge beurt of door de nawarmte van de machine, of door een verwar mingselement dat wordt ingescha keld. Het serviesgoed wordt in kor ven of rekken geplaatst. Bij de voorlader lopen die rekken op wieltjes. In de praktijk blijkt het zeer onvoordelig pannen in de machine te wassen. Ze vragen veel ruimte en tijd. De vuilste zijde van het vaatwerk dient rechtstreeks met het spuitende water in aanraking te komen, en zo geplaatst dat er geen water in kan blijven staan. Bij voorladers is het overzicht wat makkelijker. De tijdsduur is Vs - 1 uur mits aangesloten op warm water, en 1 - lVe uur, aangesloten op koud water. De machine maakt een enorme herrie. Het is een irrite rend geluid, zei ons de moe- der-met-afwasmaohine. Maar wat wilt u? Telkens „even" af wassen. Al die „eventjes" bij el kaar zijn heel wat! Tweedelige messen zijn ta boe voor de machine. Koopt u eendelige van stainless steel. Kopjes met een „ziel" overleven de behandeling ook niet altijd. Het moderne, rechte servies doet het goed. Plastic moet minder mooi opdrogen. We noteerden voor een ci lindervormige machine met plastic kap (waarbij u nog een en ander zelf moet doen) ZATERDAG 16 JULI 1966 640—, voor een „ophang"- machine met wateronthar der 1495,voor een ronde trommel met handgreep 1475,en voor een afwas- automaat 1980,Daarvoor spaart u tijd, personeel (be drijf skeukens!) droogdoeken, serviesgoed, de keuken is op geruimd en u dient de hy giëne! Roestvrije stalen pannen zijn een streling voor het oog van de huisvrouw, en terecht, de pan nen zijn solide en blijven mooi. Nadeel van roestvrij staal? Het is een slechte warmtegeleider, waardoor het eten gemakke lijker aanbrandt. In Duitse fabrieken experimen teert men nu met pannen van roestvrij staal op een basis van aluminium. Aluminiumpannen worden aan beide kanten over trokken met een laag roestvrij staal. Pannen, volgens dit procédé vervaardigd, behouden het warmtegeleidend vermogen van aluminium. Het roestvrij staal zorgt ervoor dat de pannen extra weerstandsvermogen heb ben. Want al mogen onze pan nen nu nog zo bekoorlijk glim men, het is toch ook van groot belang dat de inhoud van de pan het oog kan bekoren, en niet minder de tong! Voor wie het aandurft een pittige combinatie ran zebra-kousen met een uevenit-jurkje in camel-kleur. De rok is licht gerenden het hele ge valletje lijkt op een overgooier met jumper door de lange smalle zebra- mouicen en het bovenstuk met col- We t onden het in de herfst-collectie van Triumph. Dit sportieve meisje draagt er molières bij. Een slank figuurtje hebt u er wel voor nodig, uant de dtvarse strepen geven een dik-makend effect. Vandaag beginnen we met de uitvoerige brief van mevr. K. te V., com pleet met menu, verlang lijstjes en feestprogram ma's (géén port!), een werkelijk enig epistel: „Verjaardagen vinden de kinderen een heerlijk feest, omdat ze er zo veel voor moeten doen en zelf het programma mogen samenstellen. Toen ze klein waren maakten ze eerst natuurlijk een ver langlijstje en daarna het programma. Eerst, als ze 's woensdagsmiddags kwamen, limonade met gebak (tot theetijd konden ze nooit wachten); daar na de spelletjes. De tijd was ingedeeld, dat is heel belangrijk want ieder kind kreeg de dag tevoren het programma en wist nu telkens wat er aan de beurt was. Er zijn nl. al tijd kinderen die een be paald spelletje niet leuk vinden, maar met zo'n programma weten ze dat het toch maar eventjes is. De cadeautjes krijgen ze 's morgens vroeg, met naast het bord een vaasje bloemen ('s winters wel moeilijk, hoor! Op school mogen ze tracteren, maar nooit gro te dingen, dat vinden we voor anderen niet leuk. Nu we ze al deze dingen geleerd hebben, kunnen ze later ook verjaardagen gezelliger vieren. Voor de kinderen lieten we het feest 's avonds om acht uur eindigen; het laatste spel was nachtwacht. Dan moest de kamer heel don ker zijn en moesten de kinderen eikaars stem ra den. Daarna bracht ieder kind een vriendje of vrien- u krijgt van mij een cadeautje. Het zijn zakdoekjes, maar u mag niet weten wat u krijgt.' Het mooiste moment is als alle kinderen met stralende gezicht jes binnenkomen met hun geschenk. Ze geven met even veel enthousiasme een eigen ge plakt plaatje als de prachtige boodschappentas. En natuurlijk ben ik met alles even blij, om dat het zo spontaan gegeven wordt." schrijft mej. J. B. te S. „Wat wordt een verjaardag op vele wijze gevierd!", schrijft A. te H. „Vroeger, door vele droevige gezinsomstandigheden, nu niet bepaald een feestdag bij uitstek. Later toen je alleen stond wèl: vrienden, familie, de leerlingen van de school. Druk tot en met. je wist niet dat je jarig was! Eén jaar de verjaar dag in 'n rusthuis gevierd. Het personeel (met versierd kopje thee) was al vroeg present. De ook wat moois van. We zoeken van alles bij elkaar, een pan met een stok (trommel), lange rollen krant (toeter), de pook (strijkstok voor viool) en deksels van pannen (slagwerk). Theemuts op hoofd, of een bloempot, of wat we maar kun nen vinden. Dan gaan we zach tjes naar boven, eenmaal daar. slaan en toeteren we erop los, en brengen de jarige een sere nade op bed. Het is altijd een De vejraardagen zijn bij ons altijd een hoogtijdag geweest" schrijft onze bejaarde lezer de heer D. E. te K. Nu moeten we op zo'n dag al veel missen: De ouders, de kinderen ver weg, broers en zussen kunnen niet meer komen. Alleen die dicht bij wonen, en dan is er veel te vertellen. Maar het voor naamste vinden wij de dank aan God, die ons weer een jaar gespaard heeft". dinnetje thuis en kreeg het nog een versnapering voor onderweg. De versnaperingen waren door de jarige uitgezocht en ge kocht. Tot slot moet ik dit nog schrijven: We hielden de ver jaardagen zonder ooms of tan tes of kennissen. Want al heelt de jarige de leiding, je m->ct zelf je aandacht er goed aan geven om alles vlot te laten verlopen. We vroegen ook nooit' te veel kinderen tegelijk. Er waren altijd verschillende prijsjes, en met eten kregen ze een zelfgemaakt menu-kaartje. We bespraken alles met elkaar, dat geeft meer band. Ze mogen alles op hun verlanglijstje zet ten.. of ze het krijgen is een tweede! Enthousiast Kinderen zijn waarachtig in net geven en is dat eigen lijs niet het mooiste cadeau? „Da gen voor mijn verjaardag zijn de kinderen in mijn klas al enthousiast en vertellen met geheimzinnige gezichten: „Juf. moest laten gaan wegens het slechte weer (sneeuw!). Echt leuk. Alle medepatiënten zon gen een lied, aan tafel een ca deau de postbode bracht een stapel post, de fotograaf deed zijn best (ook een ritueel, hoor) en zo vloog de dag om met tot besluit een platën| Weinig „Veertig jaar terug was de tijd zo, dat er weinig aan ver jaardagen gedaan werd. Wij hadden een groot gezien en de verdiensten van vader .varen een druppel op de gloeiende plaat", schrijft mevr. H. V tc Toen ik in 1945 trouwde en we kinderen kregen, dacht ik; Als er een jarig is, moet het feest zijn. En zo, dat ze hït nooit vergeten. Ook nu vinden de groten het nog leuk als we slingers in de kamer hangen, het bord versieren, enz. Als er een logée jarig is, maken we er Verrassing Cadeautjes bij een verjaardag zijn wel leuk, maar een échte verrassing zijn ze toch niet. On ze lezeres mevr. B. te R. werd op haar verjaardag wel echt verrast. „Verleden week ben ik 83 jaar geworden, heel veel belangstelling en liefde ontvangen. Ik ben alleen, en dan ben je daar dubbel dank baar om. Maar dé verrassing was wel dat ons eerste meisje voor dag en nacht (ik als piep jong mevrouwtje van 22 jaar en zij 18 jaar) mij kwam felici teren. Zij is nu 79. Vindt u het niet iets bijzonders, dat ze nog aan me gedacht heeft? Zij is destijds tien jaar bij me ge weest, daarna getrouwd. O, als u de verhalen gehoord had die we hebben opgehaald. Ik kan u vertellen dat we bijna slap van de lach onder tafel lagen...." Dat is een erg leuke er varing! Hebt u ook eens zoiets meegemaakt of is het wellicht een idee om uw „oude mevrouw" eens te verrassen op haar ver jaardag? Uit het boven staande blijkt wel, dat succes verzekerd is! Uw brief, of reactie op wat lezers schrijven, kan nog mee maar dan moet u wel metéén schrijven! TAAAR KOMEN ZE WEER, êe kaarten van vacantle-vierende briefvriendinnen: Dorpsstraat te Nijverdal en het gebouw van de Opera te Boedapest, oude brug te Heidelberg en oude gevel te Hinde lopen. Van een foto vlak bij de aarde, tussen tere stengels en bloe men rondom een ven, word Ik op getild naar de Europabrug, hoogte 190 meter, staat er keurig bij, en inderdaad zie ik dat de brug een heel dal met kerktoren en al on der zich laat en slechts niet op kan tegen een handjevol met sneeuw bedekte bergtoppen. Daar uit kun je weer wijze lessen ha len, wat ik maar niet zal doen, want eigenlijk interesseert het mij niet zo, dat technisch kunnen en niet-kunnen, en. Ik betrap mij er al op dat ik meer naar de kleine en secundaire wegen op de kaart heb gestaard dan naar de grote Zo kiest in zekere zin ook ieder de vacantie naar zijn aard; afge zien van veel of weinig geld wil de één varen en de ander zitten. Toen ik vroeger in een dorp woon de, nu ja, een dorp, drie bijeenge raapte winkeltjes overweldigd door velden en bossen, kon Amsterdam me een stimulerend ge voel van mens-te-zijn geven, een museum was een verrukking, win kelen gaf me een tinteling van vingertoppen tot tenen en nu, nu wens ik dikwijls de stilte, dia verhevigd wordt door één kake lende kip, droog krakend blad en de wind door vul maar in: je haar, de boomtoppen, het gras. Nu al weet ik dat dit jaar de brieven van mijn stadsvriendinnen vol zul len staan van: we zagen opeens drie reeën, terwijl zij die het hela bestaan achter de schrijfmachine of in een ziekenhuis zien opgaan zich willen bedwelmen aan Rome of Venetië, aan terrasjes, vooral aan mensen. Wat is een vreemd ([ezicht interessant als je een jaar ang vijftig dorpsgezichten om je heen hebt. zelfs al komt dat vreem de gezicht maar vragen of je dekens hebt te stomen (gekke uit drukking), wat is elk mens inte ressant bij wijze van afwis seling en wat is een tor in teressant als je meer dan genoeg hebt van mensen, wat is de vlucht van een vogel nieuw, wat is boomschors moppig en hoog gras geheimzinnig. naar de brievenbus „even" neerge legd onder het kleedje van een gangtafeltje (bij ons thuis, briefschrijfster, was het vroeger al tijd de onderste trede van de trap loper, het komt in alle families voor!). Nu is ze ontdekt en herle zen en toen toch maar verzonden. Als bewijs hoezeer een situatie in een paar maanden kan verande ren. Toen kale takken en grijze lucht. Nu overal weer volop groen, hoe bestaat het, en zo niet een f>alblauwe, dan toch een zomer licht vol wisseling. Toen een situa tie, die ronduit penibel was, je zat vast, er was geen verwrikken aan en ineens als om de hoek van de straat, nieuwe mogelijkheden, nieuw leven. Bij dezelfde aloude mensen, bij de foutenmakers van steeds. In liedjes is het vaak zo dat men, als men een situatie niet meer aan kan, deze verbreekt: de verloving gaat uit (ook een mooie uitdrukking) het huwelijk strandt, de baan wordt in de steek gelaten, men gaat naar Amerika, zoiets meestal. Na een somber tijd je, melancholiek bezongen, komt er dan een nieuwe liefde, een ge weldige baan, de bloemen bloeien weer, etc. Maar dat schijnt in de levens van de gewone, krantlezende mensen nooit het geval te zijn. Niemand ontmoet om de hoek een prins uit de bekende dromen die je wegrukt, al je kattigheden in cluis, naar nieuwe gebieden van weelde en geluk. Niemand kan va cantie nemen van eigen ik. De enige echte vakantie is dat zomer- achtige uit-zijn, de sloot, de wijde stilte na rijen en rijen flats, het tentje tegen de bosrand na een jaar vier-hoog-achter met groezeli ge plaatsjes beneden, de zon die bonst in je botten na een maanden lang neonriicht bestaan in een wa renhuis. Verder is er geen vakan tie, alleen vergeving. Heel de rest van het jaar komt het nieuwe van binnenuit, niet van buitenaf. Maar wonderlijk genoeg helpt het nieu we van buitenaf het nieuwe van binnenuit. A FSTAND DOET weer waar- deren, weer liefhebben. Af stand doet stilstaan en rondzien. Wie dacht dat zijn leven te zwaar werd, ziet andere levens. Wie de techniek prijst, ziet de natuur. Wie het alleen van de natuur dacht te moeten hebben, constateert, een maal verzadigd, menselijk hande len in en met die natuur. Wie op de Europa-brug rijdt ziet dal én bergen. Wie op Gods brug staat ziet hoe menselijke smalle wegen door donkere adembenemende bos sen leiden, maar even later langs heldere beken. Geluk komt niet als een dwaas je tegen, maar ligt al in het landschap van je menszijn besloten. Er weer op af gaan, er in vertrouwen naar toe te leven, dat wat als vrome onzin tocl1 maar weer gaan verwe zenlijken is het hele geheim. Ook van - mpel lichamelijk uitrusten. Va n nadenken, gewoon maar wai en. Of gewoon maar wat varen Op terrasjes luieren of naar vreemde stranden rossen we reldsteden zien of bergen beklim men het komt alles op hetzelfde neer: weer klaar te komen met

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15