lONDAGS BLAD W HIS Manager en team leden Vliegers hebben er zin in ZATERDAG 16 JULI 1966 TVTAUWSLUITEND oranjepak, groen sjaaltje om de hals geknoopt, glimmend zwarte laarzen, witte vlieger helm met daaraan het indrukwekkende zuurstofmasker. Voor de volle honderd procent de exponenten van hetgeen velen als hun enige ideaal zien (maar het nooit bereiken) en wellicht nog meerderen als het gevaarlijkste aller be roepen betitelen (maar het zoals cijfers uitwijzen be slist niet is): straaljagerpiloot, meer preciezer stuntvlieger. Vier in hun vak keiharde kerels, luchtduivels-kunstenaars. Gevieren het met hun vele kunsten versierde visitekaartje van de Koninklijke Luchtmacht vormend: het stunt- of in vlieger jargon aerobaticteam Whisky-Four. In de cockpit: Kapitein („leader") Henk van Dommelen (35), eerste lui tenant („right wing") Arend Roest (34), eerste luitenant („left wing") Willem Jaski (30) en sergeant eerste klasse („slot") Ben Drenth (32). Het formatie-vliegen en het ma ken van een „looping", „wing- over" of een „roll" behoren na melijk tot de essentiële punten van de opleiding. Elke vlieger moet in een noodgeval, bijv. als de radio van een collega uit valt, een ander toestel in forma tie naar een vliegbasis kunnen terugbrengen. Whisky-Four doet dit alleen geperfectioneerder en op een geringe hoogte. Vertrouwen De nieuwelingen Roest, Jaski en Drenth moeten daarbij een onbegrensd vertrouwen hebben in leider Van Dommelen, die dit werk nu drie jaar doet. Ze vlie gen wat hij vliegt. Ze staan met hem in radio-contakt en hoewel ze het programma uit hun hoofd kennen, luisteren ze toch steeds weer naar hetgeen hij zegt wat er gaat gebeuren. Daarbij het gas van de op 88 procent van zijn maximum vermogen afgestel de straalmotor regelend naar wat hij doet. Ze kijken niet naar bui ten, maqr volgen, volgen. Van Dommelen draagt daarbij een zware verantwoording, maar beaamt dat het vliegen op de „wings" en als „slot" inspannen der is dan het vooraan vliegen. Hun Lockheed T-33 (T-birds) straalvliegtuigen razen weer door het luchtruim na ongeveer een jaar op de grond te hebben gestaan. Toen vorig jaar op 8 juni twee teamleden van Whis ky-Four verongelukten, leek dit even het eind van het team te zijn. Maar uit een oogpunt van traditie en representatie werd al het mogelijke gedaan om een nieuwe formatie te krijgen. En dat lukte. Leider kapitein Van Dommelen en zijn drie nieuwe secondanten trekken weer als vanouds Whisky-Four-mana- ger kapitein Jaap Kegge vindt I zelfs béter hun figuren en 4 stoten met hun T-birds weder- om rookstralen uit, waardoor de 'r jlunts belangrijk meer accent krijgen. Opnieuw oefent het team bo ven de vliegbasis Woensdrecht pal aan de Zeeuws-Brabantse grens of boven Noord-Beve land, dat als oefeningsgëbied is toegewezen. Opnieuw brengen de Whisky-Four-leden tienduizen den mensen in binnen- en buiten land met hun stunts in verruk king. Kapitein Van Dommelen heeft wederom zijn mannen als het ware aan een lijntje naast en achter zich, zoals dat ook het ge val was op die bewolkte achtste juni 1965. ter-formatie niet los kwam uit een steile duikvlucht en te plet ter sloeg' in het bos aan de rand van de vliegbasis. Kapitein R. A. Liem (29) sleurde daarbij de blin delings achter hem vliegende ka pitein J. B. Sommer (33) mee. Een uitgebreid onderzoek na deze tragische, in feite onbegrij pelijke crash heeft' aangetoond dat het ongeval beslist niet aan een mankementvan de T-bird van kapitein Liem heeft gelegen. Het moet of een foutieve hande ling of een medische kwestie zijn geweest, hoewel men daarover nimmer zekerheid zal hebben. Whisky-Four kwam terug om dat er na een periode van non-aktiviteit nieuwe vliegers waren die er zin in hadden. Kapi tein Van Dommelen startte begin april met hen. Hoog boven Woensdrecht werden de eerste, minutieus op papier gezette, for maties samengesteld en de eerste „baantjes getrokken". Na zo'n 25 uur hadden de vier ervaren ge- véchtsvliegers het programma on der de knie, een programma waarvan de basis-figuren door el ke Nederlandse straaljagerpiloot moeten kunnen worden gevlogen. Vijfentwintigduizend mensen keken die dag op het thuishonk Woensdrecht naar het spectacu laire programma, toen tegen het einde van de „break" de rech- TVTANAGER (op dc grond) van Whisky-Four is kapitein-waarne mer Jaap Kegge, commandant van de grondschool op Woensdrecht. Hij verzorgt de administratie en de fan mail (enkele brieven per week) van het team. In 1950 kwam hij als dienstplichtige bij dc marine «n stapte in '55 als beroeps over naar de luchtmacht. Was instrukteur op de KMA en zit nu vijf jaar op Woensdrecht. Behartigt de belangen van Whisky-Four twee jaar. T/APITEIN Henk van Dommelen kwam in 1950 als dienstplich tige bij de luchtmacht en begon in '51 zijn vliegopleiding in Woens drecht. Flaaldc in Amerika via de T-6, F-80 en F-84 G zijn brevet. Werd in '53 als sergeant ingedeeld bij het 315 squadron op de basis Eindhoven. Ging na 7 jaar weg als kapitein en kwam via Volkel (311 en 312 squadron) in januari 1963 hij de instrukteursopleiding te Woensdrecht. Drie jaar geleden werd hij als leider van Whisky-Four gevraagd. Hij heeft 4000 vlieguren (een respectabel aantal in de mili taire luchtvaart). PERSTE-luitenant Arend Roest be- gon in '52 als dienstplichtige zijn straaljageropleiding op Woens drecht. Hij haalde in Amerika zijn brevet (Piper, Harvard, T 28-G T 33 Na 12 minuten figuren te hebben gedraaid zijn ze alle vier bekaf, vooral door de felle concentratie en de kracht die ze in het toestel op hun lichaam krijgen te verdu ren: onafgebroken 4 of 5 G, d.w.z. vier- of vijfmaal de zwaar tekracht. Whisky-Four opereert met de 12 tot 15 jaar oude T-birds op een hoogte die varieert tussen 100 en 1000 meter en vliegt tij dens het programma gemiddeld 550 kilometer per uur. In de 12 minuten stunten leggen de toestellen elk 100 kilometer af, daarbij 3 minuten rook spuitend (waarvoor 100 liter dieselolie no dig is). Die mogelijkheid van roök uitstoten is eigenlijk het eni-~ ge wat de vier Whisky-Four toestellen doet afwijken van an dere T-birds. Voor de rest zijn het normale vliegtuigen, die sinds kort van het gebruikelijke grijs-oranje zijn overgeverfd in licht- en donkergroen. Tijdens het stuntprogramma verwisselt het viertal driemaal van formatieDe toestellen star ten in de box-formatie en gaan direkt na een „wing-over right" over in een pijl-formatie. Na een „looping" volgt dan weer na een „wing-over right" dc eerste formatie en vervolgens werken Van Dommelen, Roest, Jaski en Drenth een „barrel roll left", een „wing-over left", een „low pass", een ,$teep turn left" (een cirkel van 360 graden, uiterst moeilijk), een „wing-over right" en een „looping with downward roll from the top" af. Via een „steep turn right" komen de Lockheeds T-33 in een vier kant-formatie, voeren daarin een ,fplit up" en een looping uit en vervolgen het programma met een „wing-over left" in box-formatie, komen wederom in de vierkant-formatie en lan den achter elkaar na nog een „looping" en een „break". Met brullende straalmotoren taxiën de toestellen in de boxformatie terug naar het uitgangspunt, het eind van een grandioos staaltje stuntvliegerij. Bij goed weer vliegt Whisky- Four dit programma elke dag tweemaal binnen een half uur. De rest van de dag zijn de vier vliegers bezig met de opleiding van straaljagerpiloten, hun hui dige funktie in de luchtmacht. Het stunten is volledig vrijwillig en ze doen het er bij. Ervaring Ervaring in het formatie-stun ten hebben alleen Van Domme len en Drenth; voor Roest en Jaski is het geheel nieuw. Kapi tein Van Dommelen heeft enige jaren deel uitgemaakt van een op de vliegbasis Eindhoven gesta tioneerd stuntteam en deed met dat team mee aan een jaarlijkse competitie. Hij vloog in een Thunderstreak. terwijl sergeant - eerste-klasse Drenth lid is ge weest van een Hunter-stuntteam op Soesterberg. Beide teams en alle andere in Nederland) zijn in middels, behalve Whisky Four dus, opgeheven. Drenth de eni ge onderofficier van de vier heeft in 1960 de luchtmacht met z'n Hunter een bijzonder waarde volle en moedige daad bewezen. Bij een schijn-luchtgevecht met twee Belgische Hunters op 35.000 voet hoogte merkte hij opeens dat zijn kist ging tuime len. Na de wolken in gedoken te zijn, waarbij hij 20.000 voet hoog te verloor, kon hij terug klim men en merkte toen dat de beide roeren defekt waren. Na Soester berg gealarmeerd en de brand stof opgevlogen te hebben, lukte het hem de Hunter veilig aan de grond te zetten. Er kwam een vliegverbod voor Hunters en uit een onderzoek aan Drenths toe- KERSTE-luitenant Willem Jaski kwam. in 1957 als dienstplich tige in Gilze-Rijen in opleiding op dc S-ll. Haalde op de Harvard en de T-33 in Canada zijn brevet en keerde in 1959 terug. Kwam via Woensdrecht op Volkel (311 squa dron). waar hij tot '64 bleef. Werd in 1962 officier. Nu instrukteur op Woensdrecht. Aantal vlieguren: 2000. stel bleek dat er kleine haar scheurtjes in de roeren zaten. Zou hij zich toen met zijn schiet stoel hebben gered, dan had men de oorzaak van het tuime len zeker niet zo snel gevonden. Gebreken aan de T-birds zijn er in de loop der jaren niet ge weest. Het is een wat oud toestel (de luchtmacht peinst over een nieuw toestel ter vervanging), maar voor Whisky-Four bijzon der geschikt, evenals het dat was tijdens de Koreaanse oorlog. Voor het typische stuntwerk wil men in ons land geen supersnel toestel Nu is het mogelijk op slechts anderhalve meter uit elkaar te vliegen (een zachte aan raking van de vleugeltanks blijft zonder gevolgen omdat de toestel len ten opzichte van elkaar wei nig bewegen), maar voor de vlie gers echter is de T-bird tijdens het stunten door het geringe ver mogen moeilijker te behandelen dan andere typen. Het meest perfekte programma verloop verkrijgt Whisky-Four uiteraard als het weer goed Teamleider Henk van Domme len in de cockpitop de ach tergrond van voor naar achteren Arend Roest, Willem Jaski en Ben Drenth (staand) Bram Oosterwijk Is. Met veel wind en turbulentie raakt men nogal eens iets uit el kaar. Boven een bepaalde weers- limiet wordt er zelfs helemaal niet gevlogen. Beperkingen gel den er ook op ander terrein. Voor elke vlucht (ook oefeningen) moet men toestemming hebben. Via de verkeerstoren op Woens drecht wordt die aangevraagd en Whisky-Four kan pas star ten als het luchtruim „ge- cleard" is. Het komt wel voor dat men geen vergunning krijgt, omdat de vliegbasis in dc druk Whisky-Four enkele seconden voordat de startbaan wordt verlaten Woensdrecht („whisky" is in het internationale phonetische al fabet de benaming voor de letter „w") heeft z'n Whisky Four, het enige overgebleven aerobatic team van Nederland, nu tien jaar. Initiatiefnemer van Whis ky-Four was in 1956 kapitein (nu majoor) F. van West, die echter vóór de eerste vlucht reeds was overgeplaatst. Hij werd opgevolgd door de tijdelijk in ons land gestationeerde En gelse flight-lieutenant G. R. Wilson, die begon met een team van Meteor-vliegers. Wilson noemde het team Whisky-Four, een naam die de huidige teamle den niet helemaal lekker ligt. Een beter klinkende naam heb ben ze echter nog niet gevonden. Na Wilson kwam het lei derschap in handen van majoor Wiericx (toen kapitein) en vervol gens in die van kapitein N. de Vrij, die nu commandant van het nr. 2 instruktie-squadron is. Ka pitein Van Dommelen werd drie jaar geleden leider van het team, dat in de voorbije tien jaar 27 leden heeft geteld. Whisky-Four heeft onder Van Dommelen in drie jaar zo'n 200 keer opgetreden, merendeels in eigen land. Z.g. „open dagen" van de luchtmacht zijn daarvoor mooie gelegenheden, verder vlieg- feesten, maar ook jubilea van verenigingen e.d. Deze verenigin gen kunnen een verzoek richten aan de chef van de lucht machtstaf en moeten, indien dit wordt toegestaan. zelf de W.A.-verzekering voor het team betalen en dat is niet mis: 1100 gulden. In het buitenland kan Whisky- Four goed meekomen met ande re teams, maar een vaardigheid zoals bijv. de Engelsen en Ita lianen hebben, heeft men toch niet. Dat is evenwel verklaar baar omdat deze teams uitslui tend stuntwerk doen en niets an ders. De teams bestaan verder uit veelal speciaal omgebouwde toestellen (met o.a. gekleurde rook). De Engelsen vliegen met zeven kleine Gnat-straaljagers, de Italianen (die een eigen ba sis voor het stuntteam heb ben) met de Fiat-G 91 (negen vliegtuigen). Spectaculaire num mers hebben ook de Belgen en Fransen met hun Fouga-teams. Primair staat voor Neder land voorop dat het weer een stuntteam heeft, dat Whisky- Four weer in de lucht zit. Stunten bij de luchtmacht is behalve op gezette tijden het brengen van een vliegshow, óók een kwestie van harde noodzaak. Deelnemen in een stuntteam betekent voor een gevechtsvlieger dat hij zijn toestel tot in z'n vingertop pen beheerst. En dat kan in precaire situaties weieens hard nodig zijn. en F 84-G) en kwain ua zijn terug kom* op Volkel (313 squadron). Via Eindhoven (314), Soesterberg (700) en Twente kwam sergeant eerste- klasse Roest in 1965 in de officiers opleiding. Als eerste-luitenant geeft CERGEANT eerste-klasse Ben Drenth is vanaf het begin be roeps geweest. In '54 begon bij op Woensdrecht z'n opleiding op dc S-ll en haalde in 1956 zijn brevet op de Meteor. Hij zat afwisselend enige malen op Leeuwarden, Twen te (326 squadron), Woensdrecht en Soesterberg (325). Vloog enkele maanden in NieuwGuinea en werd eind '64 vlieginstruktcur op de T-33 op Woensdrecht. Drenth heeft 3200 vlieguren op zijn naam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13