Nieuwe leidlse Courant Regering polst krent van FORMAAT Omzetbelasting wordt verhoogd VAKANTIE VAN 20.000 TOERISTEN IN GEVAAR Regering heeft zich vertild Commentaren JAMIN Sfeer in kabinet nog steeds goed Mr Van Hall bij minister Meisje zwaar gewond langs weg gevonden Directeur: f. DIEMER Heofdrtdtetvun Or. L OKMER CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Vofiuda* 13 juli 1966 47ste jaargang icsct<»<3ot<»ciat<»<Mct<»Qsa<«*c«<*saa Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0.88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Over een half jaar zou de belasting ver laagd worden, zouden de huren omhoog gaan en zouden er belangrijke en dure sociale wetten in werking treden. Nu de regering genoodzaakt wordt te bezuinigen, wordt overwogen deze maatregelen uit te i andere mogelijk te maken. Nieuwe afspraken Latere datum G. NEDERHORS1 N. SCHMELZER B. ROOLVINK ■fe Pressiegroepen contra alge meen belang pagina 5 Opnieuw brengt Tom Pauka vanavond een onheilsprofeet voor de microfoon. Vanavond kan men de voorspellingen horen van Lou de Palingboer en zijn vrouw Mientje. Niet zomaar, doch in het kader van een reeks uitzendingen over „het einde der tijden is nabü". Onze Radio- en tele- visieredactic schreef er een Protestantse trouw in Noord- Ierland pagina 2 ,U hebt het geld voor de oppa6 uitgespaard. Ik heb haar wegge stuurd, zodra u vertrokken was." Nieutvsvanhet voetbalfront pagina 7 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Cals heeft de afgelopen twee dagen de politieke achterban zijdelings betrokken bü het nog altijd moei zame overleg over de begrotingsopstelling voor 1967. Ministers van de drie regeringspartijen hebben „hun" fractie leiders in de Tweede Kamer geraadpleegd over de vraag of even tueel wijziging kan worden aangebracht in afspraken, die bij de kabinetsformatie van 1965 zijn gemaakt. 'Deze afspraken betreffen de invoering per 1 januari a.s. van de tweede tranche van de belastingverlaging, de tweede huurverhoging van gemiddeld 10 pet. en de twee nieuwe sociale volksverzekerin gen (zware geneeskundige risico's er beidsongesdiiktheid). Vakantie onderbroken DEN HAAG Burgemeester mr. G, van Hall is gisteren voor beraad bij mi nister Smallenbroek geweest. Men neemt' aan, dat de minister zich nader wilde oriënteren in verband met de vragen In de Kamer van de liberaal Geertsema. Ook de commissaris van de Koningin ln N'oord-Holland, mr. Kranenburg, wa dit gesprek aanwezig. Burgemeester Van Hall moest voor de ze gedachtenwisseling zijn vakantie on derbreken. Hij had toegezegd zich beschikbaar te zullen houden. De vragen van de heer Geertsema hebben betrek king op de commissie die een onderzoek in de hoofdstad zal instellen. Amnestie voor generaal Zeiler (80 jaar) TULLE (Fr.) Aan André Zeiler (80), een van de leiders van de gene- raalsopstand van 1961, is annestie ver leend. Hij was tot 15 jaar veroordeeld. Challe, Salan en Jouhaud zitten nog. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft de financiële mogelijkheden voor 1966 overschat. Ze heeft zich verteld en vertild. Dat is niet al leen de mening van de liberalen christelijk-historische oppositie, maar ook van KVP en ARP. Dit bleek gisteren uit het Tweede- Kamerdebat over minister Von- delings bezuinigingsnota, waarin een vermindering van de rijks uitgaven in '66 met 159 miljoen is aangekondigd. K.V.P.-woordvoerder dr. Lucas zei, dat de toestand van 's lands financiën er anders zou hebben uit gezien als de regering eerder naar de waarschuwende woorden van zijn fractie had geluisterd. En de heer Kieft van de AR-fractie zou liever hebben gezien dat het kabi net al in een vroeger stadium tot de nu voorgestelde bezuinigingen had besloten. Het debat bracht gisteren geen poli tieke spanning. Daarvoor was de kri tiek van KVP en AR te genuanceerd. Dr. Lucas hij sprak voor het laatst, want in september zegt hij de Kamer vaarwel maakte wel 'n paar wran ge opmerkingen, maar die hadden meer een persoonlijke dan een politie ke betekenis. Steun kreeg minister Vondeling uiter aard van zijn partijgenoot drs. Roe mers (soc.). Felle kritiek moest hij in casseren van de liberale oud-minister HAL: „officers" voor amusement ROTTERDAM De Holland-Amerika Lijn is als eerste transatlantische scheep vaartmaatschappij overgegaan tot de aan stelling van ..recreation officers", die alle amusement tijdens de reis moeten orga niseren en het contact met de passagiers moeten onderhouden. Zoals bekend is. overweegt het kabinet deze maatregelen een half jaar resp. een jaar uit te stellen om aldus ruimte te scheppen voor het uitgavenbeleid en voor lastenverzwaringen in andere secto- De ingangsdatum van 1 januari berust echter op formatieafspraken met de drie regeringsgezinde fractieleiders, afspra ken die niet zonder voorkennis en goed vinden van die fractieleiders kunnen wor den herzien. Vandaar de ruggespraak met de heren Sehmelzer (kath.v.), Neder- horst (soc.) en Roolvink (ar). Het betrof hier overigens egn zuiver informerend overleg, waarbij de menin gen en standpunten wederzijds zijn afge tast. Spijkers met koppen werden niet geslagen. Het plenaire begrotingsoverleg van het kabinet zal waarschijnlijk van avond worden hervat. Als alles goed gaat, kan bet vrijdag worden afgeslo ten. Ingewijden noemen de sfeer ,<nog altijd bijzonder goed". De ministers hebben de afgeCopen da- 5en vrijwel constant in groepen verga- eid. Daarbij zijn alle mcgelijkheden en onmogelijkheden met betrekking tot uit- -verzwaringen nog eens gewikt en gewo- Bisschop Vet bij ongeluk gewond BEILEN De bisschop van Breda mgr. G. II. de Vet, is gister avond licht gewond geraakt bij een botsing op de verkeersweg Hooge- De bisschop was per auto op weg naar Groningen, toen hij onder Smal- broek in de gemeente Beilen werd aan gereden door een vrachtauto die geen voorrang verleende. De reis is met een andere auto voortgezet. op het kabinetsberaad ongetwijfeld ,'an invloed zijn. ARNHEM Op weg van Arnhem raar Zevenaar trof een automobiliste gisternacht een bewusteloos meisje aan de kant van de weg aan. Haar hoofd lag bijna op de rijweg. Ze had geen vervoer middel bU zich en bleek zeer zwaar ge wond te zijn. De politie die uiteraard in het geval werd gemengd is er inmiddels achter dat het om de 16-jarige Hendrlka G. gaat, sinds kort woonachtig in Arnhem. Zij is werk zoekend. Er zijn twee mogelijkheden: of het meisje is aangereden, of ze is meegere den in een auto en er onderweg uitge duwd. In het laatste geval zou gesproken moeten worden van poging tot moord. De toestand van de gewonde is zo ernstig (zwaar hoofdletsel) dat ze nog niet kon worden gehoord. Plan van kabinet voor 1967: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In de kring van het bedrijfsleven wordt de kans groot geacht, dat de regering voor volgend jaar zal komen met een plan tot verhoging van de omzet belasting met circa 400 miljoen. Ter vermindering van het aanzien lijke begrotingstekort van meer dan 2 miljard, waarmee de rege ring voor 1967 worstelt, zou het oog gevallen zijn op de omzetbe lasting, omdat verhoging van an dere belastingvormen weinig mo gelijkheden biedt. De loon- en inkomstenbelasting moet verlaagd in plaats van verhoogd worden; in het bedrijfsleven gaat het bovendien te slecht om de vennootschapsbelasting extra op te trekken. De winsten gaan in dalende lijn en de vennootschapsbelas ting is vorig jaar reeds met 2 pet. ver hoogd. Verdere optrekking van de indi recte belasting op sigaretten, alcoholische dranken, bromfietsen enz. zou de rege ring om psychologische redenen liever afwijzen. Verhoging van de sigarettenprijs tot 1,75 per pakje acht men een moei lijke zaak, die bovendien niet zo erg veel oplevert voor de schatkist. Alleen verhoging van de benzineprijs zou ook nog overwogen worden, omdat hier een optrekking van de prijs met slechts één cent per liter 1 a 200 mil joen belastinggeld extra oplevet. Bo vendien zou prijsoptrekking met een enkele cent per liter hier niet zo be zwaarlijk zijn, omdat de benzine de laatste tijd door de grote maatschappij en juist in prijs verlaagd is. Voor vervolg zie pag. 13 Deze creatie van katoen-,,kant" is van de Deense ontwerper Irisse, die het ook buiten Dene marken bekende modehuis „Liselotte nr. 10" leidt. Een kleine depressie bij Schotland voert onstabiele lucht aan, waardoor het strandweer nog ongunstig blijft. Ook morgen wel enkele flinke zonnige perio den, maar ook een buienkans en nog steeds een te krachtige wind uit weste lijke richting. In de middag 17 a 18 gra den, zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: Boven de Oceaan stijgt de luchtdruk, zodat eerst tegen het ein de van de week een langzame verbete ring waarschijnlijk wordt. Witteveen, die de bezuinigingsnota kwalificeerde als „het failliet van d( financiële politiek van dit kabinet" Daarbij vergeleken deed de kritiek van drs. Van der Mei (c.h.) mild aan. De woordvoerder van KVP en AR wilden niet lang stil staan bij de bezui nigingen over 1966. Dr. Lucas vond de nota geen stuk om over te juichen. Dat bedrag van 159 min. maakt nog geen 1 pet. uit van het totale uitgavenni veau. Waarom kunnen nu ineens we. bezuinigingen worden doorgevoerd die de regering november vorig jaar onmo gelijk achtte? Gaat het om werkelijke bezuinigingen of alleen om verschuivin gen? De KVP-er vond het echter beter de blik vooruit te richten. De bezuini gingsnota beschouwde hij slechts als een tussenstation voor het budgettaire beleid. Voor vervolg zie pag. 5 Felle brand in Amsterdam AMSTERDAM Bij een korte maar felle brand, die vanmorgen vroeg woedde in een benedenwoning Prinsengracht 343 in het centrum van Amsterdam is een alleenwonende invalide vrouw, de 65- jarige J. Botter, in de vlammen omgeko men. De twee-kamerwoning brandde geheel uit. De brandweer, die tegen half zes werd gealarmeerd, bestreed het vuur met vyf stralen en kon om tien voor zes het sein brand meester geven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek in gesteld. De mogelijkheid bestaat, dat het slachtoffer in bed heeft liggen roken. Grote Opruiming VERZET-BOUCLÉ van 22.50 voor 14.90 SUPER-BOUCLÉ van 26.- voor 17,90 SMYRNA - KARPETTEN 180 nu 83.90 170 x 240 nu 134.90 200 x 300 nu 189.— 230 X 315 nu 238,— EXTRA ZWARE KWALITEIT SMYRNA- KARPETTEN 200 x 300 268. 230 X 320 328, 250 x 350 41 8, COUPONS TRAPLOPER COUPONS GORDIJNSTOF COUPONS TAPIJT COUPONS JABO-TAPIJT diverse FAUTEUILS - BANKEN en TAFELS met 10%-30% korting Doe nu Uw voordeel bij: Interieurverzorging BULTHUIS - Botermarkt 23 Aan tand gevoeld T\E Tweede Kamer heeft gisteren de regering stevig aan de tand gevoeld over de financiële toestand. Met die toestand is het niet best gesteld. Het komt hierop neer, dat de financiën in het bijzonder de minister van financiën uit de hand lijn gelopen. En dat is voor een minister van financiën een kwalijke zaak. Er is van de zijde der regering in financieel opzicht een niet erg ver standige politiek gevoerd. Bij xulk een politiek dreigt het gevaar dat straks nog alleen naar het domme potlood kan worden gegrepen. Of er voor dit jaar nog veel aan te doen is? De regering is hier en daar al aan het schrappen gegaan. Maar de ene opposant van de regering vindt het te weinig, de andere vindt het al zoveel dat hij van een fiasco der regeringspolitiek spreekt. Voor beide redeneringen zijn argumenten aan te voeren. Het zwaartepunt echter moet toch komen te liggen in de begroting die ons in september zal worden over gelegd. Hoofdkwartieren /VNZE regering, zo is gisteren mee- gedeeld, heeft dus bewilligd in de vestiging binnen ons land van een of meer NAVO-hoofdkwartie- ren. Daarmee heeft zij ook naar onze mening juist gehandeld. Zelf heb ben wij onlangs reeds gesteld dat reeds uit ons lidmaatschap van de NAVO de bereidheid moet voort vloeien deze oonsequentie te trek ken. Wie aarzelen mogen bedenken dat de nieuw ontstane situatie door ons land niet gezocht, maar dat zij een gevolg is van de door de Franse regering gevoerde politiek, waarbij immers de NAVO-hoofdkwartieren in Frankrijk de deur is gewezen. Zelfs menen wij te mogen stellen dat de vestiging van hoofdkwartie ren ons welkom behoort te zijn. In de internationale diplomatie zijn we, vergeleken bijvoorbeeld ook met een land als België, achterop geraakt. Dat komt op allerlei wij zen uit, óók in de plaats van ons land in het wereldnieuws. De mogelijkheid wordt nu gegeven dat deze acherstand wat wordt in gehaald. In het internationale beeld van vandaag, ook wat de economie betreft, kan ons land er wel bij varen. Banken JN de bankwereld zetten de con centratieverschijnselen zich voort. Wéér kan melding worden gemaakt van een fusie waartoe enkele bank instellingen elk met een goede naam hebben besloten. De betrokken banken hebben dit besluit niet genomen omdat ze in een staat van nooddruft zouden verkeren. Ze hebben het gedaan in het bewustzijn dat we leven in een tijd waarin men sterk moet zijn om de problemen aan te kunnen en dat men groter moet zijn om sterker te wezen. Zó immers wordt de basis, nodig om risico te dragen, naar behoren verbreed. Fusies van deze aard hebben ook deze goede kant, dat de dreiging van monopolisering binnen de bank wereld op een natuurlijke manier wordt tegengegaan. Een juiste ba lans binnen de bankwereld toch komt neer op een gezonde toestand, wijl daarin dan ook het element van een gezonde concurrentie niet ontbreekt. Met het bij de voorbereiding van deze jongste fusie gevoerde beleid zijn de erbij betrokkenen stellig geluk te wensen. Het Griekse prinsesje Alexia heeft haar eerste verjaardag ge vierd. Een onderdeel van de feestviering was het maken van een foto met vader koning Con- stantijn en moeder koningin Anne-Marie. eis ijs heerlijk veel en niet duur Personeel vraagt v. d. Molen om in beroep te gaan AMSTERDAM Het personeel van het politiebureau Leidseplein heeft er bij hoofdcommissaris Van der Molen op aangedrongen tegen zijn ontslag bij het ambtenarengerecht in beroep te gaan. Zij doen hem dit verzoek in een telegram. Hierin zegt het personeel van bureau Leidseplein onder meer dat het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen, naar hun mening „de rechts positie van iedere politie-ambtenaar bedreigt en een grove aantasting is van de democratische beginselen". (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG Door het grote aantal annuleringen, dat de afgelopen weken bij het Valken- burgse reisbureau Oranjereizen en zijn negen filialen is binnengeko- de vakantie van 20.000 Nederlan- men (nu al meer dan 4000) dreigt ders dit jaar in het water te val len. Als de stroom van afzeggin gen blijft doorgaan, aldus direc teur P. J. Galliard, zouden wij met onderbezette vliegtuigen en bussen moeten reizen, wat financieel niet verantwoord zou zijn. Het is daar om niet uitgesloten, dat wij alle komende reizen moeten stoppen, uitgezonderd de reizen van de 37.500 Engelsen, voor wie contrac ten zijn afgesloten. Alles hangt af van de uitspraak in het kort geding, dat Oranjereizen aan hangig heeft gemaakt tegen het Eind- hovens Dagblad en dat vrijdagoch tend voor de rechtbank in Den Bosch dient. Zoals wij berichtten, heeft het bureau de krant aangeklaagd wegens het publiceren van berichten volgens welke Oranjereizen op de rand van het faillissement zou leven. Een rec tificatie hiervan is reeds geplaatst, maar men is naar de zan van Oranje reizen niet ver genoeg gegaan, ln het kort geding zal de advocaat van het bureau, mr. J. G. E. C. Kerckhoffs uit Maastricht, een nieuwe rectificatie eisen op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Volgens de kranteberichten zou voor Oranjereizen het faillissement zijn aangevraagd door de heer J. Krischer, eigenaar van een luchtvaartbedrijfje op het vliegveld Beek. Deze heeft dit echter steeds ont kend. Het komische is. aldus de heer Galliard, dat de heer Krischer nu en kele dagen geleden zelf failliet is ver klaard. Advocaat Kerckhoffs: het fail lissement was aangevraagd door het uitvoeringsorgaan voor sociale verze keringen omdat hjj achterstallige pre mies ten bedrage van 4500 gulden niet had betaald. Zie voorts pagina 7 RILLAND-BATH Dinsdagmorgen Is tijdens werkzaamheden de 27-jarige J. B. Polderman uit Rilland Bath door een bedrijfsongeval in Naaldwijk om het le ven gekomen. Toen ;j in een daar gegra- «•en gleuf stond stortte deze in. HITTEGOLF IN MISSOURI ST. LOUIS Ongeveer vijfentwintig mensen zijn sinds zondag in de Ameri kaanse staat Missouri om het leven ge komen als gevolg van een hittegolf. De temperatuur kwam soms boven de 40 graden. De meeste slachtoffers zijn be jaarden. In New York is gisteren de hoogste temperatuur sinds 1908 gemeten 37,2 graden celsius.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1