MOSKOU KLAAGT V.S. AAN Meer Amerikanen naar het front Jaguar naar BMC: ijd Regering moet beter op haar uitgaven letten Commentaren JAMIN Peking: geen vrede Hulp N. Vietnam Petitionnement over Vietnam Britse muiters in Duitse cel EEG waarschuwt Nederland AANRANDER VOORTVLUCHTIG Kordate vrouw redt vierjarig meisje Drie kinderen gestikt in dichte auto Dinsdag 12 juli 1966 47ste jaargang Directouri F. DIEMER Hoofdredacteurs Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich it ghebleven miir» hert Ir teghentpoet I' Kantoren Leiden Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. f 3,75, p.kw. f 11,30 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 uur •fe Conferentie Kerk en samen leving pagina 2 KONGO ONDERWEG Onze speciale verslaggever Link van Bruggen keerde na zes jaar terug in Kongo. In 1960 zag hjj de chaos, nu con- stateert hy dat de republiek nog steeds worstelt met het nauwelijks uit te roeien denken-in-stamverhand. De eerste van zijn serie reportages op pag. 5. -jAj, 1ST Smet TROS in maag pag Radio TV OP DE VLUCHT MET TRACTOR REKKEN De 17-jarige J. B. uit Am sterdam, een pupil van de Rekkense In richtingen, heeft kans gezien te ontsnap pen. Het personeel miste hem en stelde direkt een onderzoek in. Het kwam daar bij tot de ontdekking dat ook een trac tor van het terrein was verdwenen. De conclusie lag voor de hand, dat B. op deze tractor was ontvlucht. De jongen had de afstand naar zijn ouderlijk huis in elf uur afgelegd. De tractor is inmid dels gevonden, de jongen is nog zoek. NEW YORK De Russische regering heeft de Verenigde Sta ten bij de Veiligheidsraad aangeklaagd wegens de Amerikaanse bombardementen op Hanoi en Haiphong. De aanleiding van deze klacht is een brief van de Amerikaanse ambassadeur Arthur J. Goldberg. In dit schrijven worden de Amerikaanse luchtaanvallen goed gepraat. De Russen hebben, zo blijkt uit een nota, niet om een extra zitting van de Veiligheidsraad gevraagd. Maar zij wensen, dat de brief niet wordt verspreid als document van de Veiligheids raad. Nieuivtjes uit de tienerivereld in onze rubriek TOP-X pagina 7 Volgens het Chinese persbureau „Hsinhua" zijn de Geneefse overeen komsten over Vietnam reeds lang geleden door de oorlogsdaden van de regering Johnson aan stukken ge scheurd. Uit deze reactie blijkt dui delijk, dat de regering in Peking er weinig voor voelt om over Vietnam te gaan praten. Evenmin wil Rood- China ingaan op het vredesplan premier Indira Gandhi van India. Volgens Hsinhua is er een sai zwering gesmeed tussen de Russische revisionisten, de Indische reactionai ren en de Amerikanen. Protest In Rusland heeft men intussen open lijk en demonstratief zijn afkeuring laten blijken over de Amerikaanse wijze van oorlog voeren in Vietnam. Als protest hebben de Russische bas- ketballploeg en een Russisch atletiek- team hun reis naar de Verenigde Staten afgezegd. De basketballers en atleten zeggen in een resolutie, dat „onze afschuw voor de Amerikaanse gruwelijkheden het ons onmogelijk maken deel te nemen aan wedstrijden met sportlieden van een land, dat een dergelijke agres sie pleegt". Aangenomen wordt, dat de basket ballers en atleten niet zelf het initiatief tot dit besluit hebben genomen, maar op aansporing van de communistische partij. Intussen is de Russische regering begonnen met de uitvoering van een plan voor het zenden van economische en miltaire hulp aan Noord-Vietnam als compensatie voor de Amerikaanse zet in aut LONDEN De grootste Engel- :e autofabriek, British Motor Corporation, heeft Jaguar (snelle sportieve wagens) voor 180 mil joen gulden overgenomen. Een nieuwe zet in de strijd om de Europese automarkt. Recente fusies elders (Renault-Peu- geot, Volkswagen -M ercedes - Auto Union) nu gevolgd door BMC-Jaguar maken met de Italiaanse Fiat het Eu- ropesefront sterker tegen de Ameri kaanse concurrenten: Ford, General Motors en Chrysler, inclusief hun Eu- GOES Een aantal inwoners is een handtekeningactie begonnen om door middel van een petitionnement de kwestie-Vietnam op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen- De eerste dagen hebben bijna dui zend mensen getekend. De initiatiefne mers (onder wie de leraar K. F. Bou- man) menen dat minstens 100.000 maar liefst een miljoen Nederlanders het pe titionnement moeten steunen. Zij willen dat de Kamer beslissen zal over de vraag of Nederland moet aan dringen op stopzetting van de bombar dementen in Vietnam e.d. en of verhin derd moet worden dat NAVO-landen bij een uitbreiding van de Vietnam-oor- log betrokken worden. Charles hoe? MELBOURNE De Engelse prins Charles ging hier een restaurant binnen. De eigenaar meende dat hij 1e bezoeker eerder had ontmoet en vroeg zijn naam. ..Charles,"zei de Prins. .Chirles hoet" zei de eigenaar. ..Charles Windsor." ant woordde de Prins. ropese bezittingen zoals Vauxhall en Opel (GM), Simca en Rootes (Chrys ler). Produktiecijfers van 1965: BMC 890.000 auto's, Jaguar 30.000, Britse Ford 590.000, Vauxhall 333.000, Root- es 220.000, Standard Triumph 125.000, Rover 25.000, Rolls Royce 1200 .Dit wat de Britse industrie betreft. On der BMC vallen dan Morris, Austin, Riley, Wolseley en MG. In het con cern zitten tevens de carrosseriefa- brieken van Pressed Steel Fisher-Ludlow. Jaguar had Daimler al in bezit. BMC en Jaguar samen' komen ongeveer op het produktieni- veau van Ford (Engeland en Duitsland samen), Fiat en General Motors (Vauxhall en Opel). Voor de ze groep staat Volkswagen, onder de groep komt Renault. Jaguar werd in 1922 opgericht door de autopionier Sir William Lyons, die nu meer dan de helft van de aandelen bezit en zijn succesrijke zaak nu aan BMC overgedaan heeft. Jaguar blijft, zo autonoom mogelijk binnen de groep, het oude merk produceren. De nieuwe holding company zal British Motor Li mited gaan heten. bombardementen. Officieel heet het, dat de bevoegde organen opdracht hebben gekregen de nodige maatrege len te nemen, die voortvloeien uit de verklaring van Boekarest. Zoals men weet is in deze verklaring van de lan den van het Warschau-pact algemene steun aan Vietnam beloofd. Meer luchtaanvallen In Washington heeft de Amerikaanse minister van defensie, Robert McNama- ra, aangekondigd, dat er nog meer mili tairen naar Vietnam zullen worden gestuurd. Hij deelde verder mee, de luchtaanvallen op Noord-Vietnam worden uitgebreid, wanneer de infil traties in Zuid-Vietnam toenemen. De Amerikaanse minister van defen sie geloofde niet, dat de oorlog snel zal zijn afgelopen. Hij zei: „Niets wijst er op, dat de Noordvietnamezen heb ben afgezien van het voortzetten van de agressie en dat zij willen onder handelen." Omdat de voorraden munitie te groot zijn geworden, deelde McNamara nog mee, heeft hij opdracht gegeven de produktie met dertig procent te ver minderen. Enkele maanden geleden had hij nog opdracht gegeven de munitieproduktie op te voeren. Het Franse ministerie voor toe risme heeft alle Fransen die vreemde talen sprekengevraagd zich te melden in een actie i de toeristen wat meer tegemoet te komen. Er worden (zoals i ons land bijvoorbeeld bij de poli tie wel gebeurt) insignes be schikbaar gesteld, waarop de vlaggen van de landen staan, aan te geven welke taal de dra ger meester is. BONN Na voor de Nederlandse kust hun schip te hebben verlaten zijn vijf Britse zeelieden gisteren door de politie in Bremen in verzekerde bewa ring gesteld. De mannen waren zondag op de Britse trawler Loveden aan het muiten geslagen en vervolgens in een sloep weggcroeid. Zij waren door een reddingboot opge pikt en aan de politie van Borkum overgeleverd. Een woordvoerder van het Britse consulaat in Hamburg zei dat de vis sers ervan worden beschuldigd West-Duitsland zonder geldige papie ren te zijn binnengekomen. De Love den is vannacht in Grimsby aangeko men met de overgebleven vier beman ningsleden aan boord. Beruchte weg Deze ravage ontstond gisteravond op de beruchte Groene Kruisweg. Het begon met een Volkswagen, bestuurd door de 29-jarige S. P. Portanger uit Hoogvliet, die bij het voor sorteren de middenberm raakte. Zijn auto sloeg over de kop en kwam op de andere rijbaan op een Fiat terecht, bestuurd door de PTT-beambte G. van den Donker (36 jaar), die indezelfde straat ais de heer Portanger woont. De Fiat, die juist een Simca inhaalde, zorgde er voor dat de Simca tegen een lichtmast botste. Ook de Volkswagen en Fiat werden zwaar beschadigd. De heren Portanger en Van den Donker, alsmede mevrouw Van den Donker en Marcel van den Donker zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht. DEN HAAG Nederland zal lling van de arbeidsmarkt in de ge- met alle beschikbare middelen de lichte trend moeten ondersteunen die zich begint af te tekenen in de richting van een hersteld econo misch evenwicht. Tot dit herstel zal in de eerste plaats een strikter beheer van de overheidsmiddelen moeten dienen. Dit behoort tot de voornaamste taak te zijn van de Nederlandse economische politiek in 1966. Dit staat te lezen in een rapport van de EEG-commissie over de ontwikke- meenschap. Het rapport stelt voorts dat de beoordeling van de vorderingen die de Nederlandse economie zal kun nen maken tot voorzichtigheid noopt, wanneer men let op de iets snellere groei van de totale vraag en de aanhou dende opwaartse ontwikkeling van kosten en prijzen in 1966. In het stuk wordt er op gewezen dat de stijging van de verschillende inko mensgroepen en een eventuele verde re verkorting van de arbeidstijd vere nigbaar zullen moeten zijn met de eis van een evenwichtige groei. Volgens het rapport zullen de span ningen op de arbeidsmarkt aanhouden. Wel kan echter met verschil tussen vraag en aanbod iets afnemen. Het wer keloosheidspercentage kan in ons land wellicht met 0,1 pet. tot 1 pcL van de beroepsbevolking oplopen. Naar uit het stuk blijkt ligt in 1966, gelet op de productiviteit en prijsontwikkeling, een loonstijging per werknemer van ongeveer 10 pet. inclusief sociale lasten het meest voor de hand. Naar verwacht wordt zal de natuur lijke aanwas der beroepsbevolking in 1966 met ongeveer 65.000 personen toe nemen. Het vorig jaar bedroeg dit aan tal 68.000 personen. ARNHEM Al vier dagen speurt de Dc kidnapper aanrander die geen ande- politie naar een naar schatting 30-jarige I re keus had, liet de kinderen uit en reed jongeman, vermoedelijk van de Duitse met grote vaart Arnhem uit, richting nationaliteit, die zich aan een vierjarig j Dnitse grens. Door alle wederwaardighe- kind vergrepen heeft en vervolgens I den was de dame niet In de gelegenheid traehtte het te ontvoeren. Tot nu toe j het kentekennummer van de Duitse wa- ontbreekt ieder spoor. gen op te nemen- Ze wist alleen dat het een Duits nummerbord rii het meisje met haai- zesjarige broer- wandelen. Hij stopte en vroeg waar heen moesten. Toen ze ..naar een tan te" zeiden, bood de man aan de kinderen naar dit adres te brengen. De twee stapten in. De man reed ech ter naar een eenzame plek waar bij het meisje aanrandde. Vervolgens wilde hij het broertje kwijt raken. Hij opende het portier, maar het kereltje wilde zijn zusje niet in de steek laten, gilde uit alle macht en hield zich aan de wagen vast. Op dit lawaai kwam de bewoonster Jn een huis waarvoor een en ander gebeurde naar buiten. Ze begreep de tuatie onmiddellijk, pakte haar fiets spurtte aebter de inmiddels weer wegge reden auto aan. Voor een stoplicht moest de wagen stoppen. De dame ging voor de auto staan en eiste dat de twee kinderen uitstapten. Bank met wand. kogelvrij glas ROOSENDAAL De directie van het hoofdkantoor van de Boerenleenbank heeft, in verband met de bankovervallen van de laatste maanden, besloten doel treffende veiligheidsmaatregelen te nemen. Zij laat tussen de afdeling waarin de kassier is gezeten en de wachtruimte voor het publiek, een kogelvrije glazen wand aanbrengen, van de toonbank tot het plafond. En in de toekomst zal ook niet meer direkt het vertrek de kassier kunnen betreden. De deur zal slechts kunnen worden geopend, na- ''at de kassier op een knop heeft gedrukt. Tyfusepidemie in Wuppertal WUPPERTAL Vijf scholen en alle zwembaden in Wuppertal zijn gesloten nadat bij negentien leerlingen en een onderwijzer symptomen van tyfus zijn waargenomen. De patiënten zijn in een ziekenhuis geïsoleerd. rig signalement voorhanden is. Opdracht leden, dat ds. A. S. Talma, pionier op het terrein van de so ciale wetgeving, overleed. Hij had de stoot gegeven tot de opzet van een sociaal verzekeringsstelsel, dat thans, na een halve eeuw, ongeveer afgesloten kan worden beschouwd. De Algemene Wet Zware Genees kundige Risico's en de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring zullen binnenkort de voorlopige sluitstukken zijn van een ontwikke ling, die in 1908 door Talma als mi nister van landbouw, handel en nij verheid moeizaam werd ingezet. Eerst later is zijn werk door vele miljoenen landgenoten op juiste waarde geschat. Met onstuitbare energie heeft hij in zijn korte ministers-loopbaan van vijf jaren vele wetten tot stand ge bracht, zoals de Arbeidswet, de Steenhouwerswet, de Ziektewet, de Invaliditeits- en Ouderdomswet, de Radenwet en de Stuwadoorswet. Talma heeft als strijder voor meer sociale gerechtigheid voor deze wetten moeten vechten. Dit ge vecht is nu niet meer nodig, dank zij zijn baanbrekend werk. Sociale wetten worden thans in het parlement veelal met loftuitingen aan het adres van de regering en met slechts kritiek op onderdelen aanvaard. Alleen het ontbreken van voldoende financiële middelen kan nog een reden zijn de invoering wat uit te stellen. Aan de christelijke sociale bewe ging en de christelijke politieke partijen van vandaag de opdracht het christen-zijn op sociaal terrein weer zó uit te dragen, dat er wer vende kracht van uitgaat. Nederlaag lier Erhard de verkiezings nederlaag in Noordrijnland-West- falen zijn aangekomen. Hij kan er uit opmaken dat zijn populariteit als stemmentrekker dalende is, voor de hem vijandig gezinde groep in eigen partij een hoopvol teken. Het zou te ver voeren om in de uit spraak van de kiezers van deze deelstaat de voorbode te zien van de CDU-nederlaag bij de volgende bondsdagverkiezingen. De socialis ten hebben nu eenmaal een naam in de grote stad. Bovendien kampt het verstedelijkte Ruhrgebied met de gevolgen van mijnsluitingen. Ken nelijk hebben de kiezers hun onbe hagen hierover aan de regering willen meedelen. Bij een stemming over de landspolitiek echter wor den andere maatstaven aangelegd. Welke regeringscoalitie zal nu in Noordrijnïand-Westfalen tot stand komen? Zullen christen-democra ten en socialisten een verbond sluiten, vooruitlopend op een der gelijk samengaan na de landelijke verkiezingen? De kans zit erin, om dat liberalen herhaaldelijk gewei gerd hebben met socialisten in zee te gaan. Een groot gevaar van dit monster verbond is echter zowel een weg vallende behoorlijke oppositie als de mogelijkheid <Rit ook in deze deelstaat het extremisme tot bloei kan komen. Raampje later dichtgedraaid MIAMI (VS) Drie kinderen van 18 maanden, 34 maanden en 4'/i jaar zijn gestikt in een auto die in dc brandende, zon stond terwijl de raampjes dicht waren. De temperatuur in de auto be droeg 54 graden Celsius. Hun moeder, Geraldine Luke, deed de ontdekking toen zij van een kliniek terugkeerde waar zij als donor een hoe veelheid bloed had verkocht. Ze moest er meer dan twee uur wachten. De kinderen zaten drie uur lang in de stikhete auto. Op een gegeven ogenblik zag een pas serende vrouw de kinderen. Ze huil den. Ze zag wel dat de ramen gesloten waren maar verkeerde in de veron derstelling dat er air conditioning in de wagen was. Mevrouw Luke zei tegen de politie dat zij een van de ramen opengelaten had. De politie veronderstelt dat een van de kinderen het dichtgedraaid Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge spcrcieboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham DE BILT Een rug van hoge druk die zijn zwaartepunt boven Frankrijk heeft, passeerde in de afgelopen nacht met op klaringen ons land. De oceaan wordt grotendeels bedekt voor een ander hogedrukgebied, maar langs de noordflank daarvan trekken depressies. Een van deze depressies lag vanmorgen ten zuiden van IJsland. Het frontensysteem ervan bereikte Engeland, maar het is niet erg actief. Het brengt daar plaatselijk motregen. In de komen de nacht zal deze zone met veel bewol king en met wat motregen ons land pas seren. In de westelijke stroming achter dit front komt ook vrij veel bewolking yoor, maar daaruit valt geen regen. DE BILT Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later op de dag kans op en kele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Matigrr *-* -• de kust later mogeïi zuid-west en west. Strandweer Een regenfront zal voornamelijk in de komende avond en nacht passeren. Mor gen wisselend bewolkt met nog een bui enkans en een te koele westenwind. In mi^{lag 15 tot 17 graden, zeewater caramels van niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1