„Mijn recht zal ik krijgen - ik ben een vechtersbaas" V.S. en Rusland doen samen ORANJEREIZEN KLAAGT KRANT AAN alles goed/ en( wer Auto botst tegen boom vier doden bij Zeist Uit de Haagse hof geplukt 5 MAANDAG 11 JULI 1966 Lanceerde concurrent gerucht (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG Mjjn vrouw is er kapot van. Tonnen hebben we er voor over om ons recht te kragen. En dat zullen we, want ik ben een vechtersbaas. We la ten ons niet in een hoek drijven. Daarvoor zijn we te groot gewor den". Forsgebouwde 47-jarige Piet J. Gal liard zegt, onderuitgezakt in zijn fau teuil door de ramen van zijn kantoor in Valkenburgs hotel Trianon wijzend: JCijk daar gaan onze bussen. Ze rij den weer precies op tijd. Alles gaat normaal door. Failliet? Belachelijk! We zijn het grootste reisbureau van Nederland waar het bus- en vliegrei zen en eigen bezit betreft. We zijn de gezondste onderneming die er bestaat, met dit jaar een omzet van tegen de 10 min. gulden. Van de dreiging van een faillissement is geen sprake. Alle ge ruchten zijn rondgestrooid door de con currentie, die niet tegen ons op kan. Ik weet wie er achter zit en zal dat vrijdag in Den Bosch ook proberen te bewijzen". VV'. "1 VN vrouw, Froukje Galliard-Hoving, slan ke Groningse zeer vermogende boeren dochter, met wie hij een vijftien jaar terug trouwde, zwijgt. „Zij kan geen journalist meer zien na alles wat er de laatste weken over ons bureau is geschreven", verontschuldigt Piet Galli- ard. „Begrijpelijk. We hebben de laatste vijf jaar tonnen uitgegeven om de naam Oranjereizen bekendheid te geven. En nu is dat alles in één klap te niet gedaan door de onverantwoorde lijke publicatie van een dagblad". Faillissement De publicatie kwam op 30 juni. Het Eindhovens Dagblad meldde toen in vette kop: „Faillissement aangevraagd, vakantiegangers gedupeerd". Piet Galli- ard hoorde het toen hij in een zieken huis in Italië lag, herstellend van een verkeersongeluk. Volgens het artikel zou het Faillissement zijn aangevraagd door een zekere heer J. Krischer, eige naar van een vliegbedrijfje. die als tus senpersoon optrad tussen Oranjereizen en Interocean Airways, het Ameri kaanse charterbedrijf, dat vakantiegan gers van Oranjereizen naar Verona vliegt. Voor die bemiddeling zou hij vijf gulden per geboekte seat ontvangen, althans voor na 9 juli uitgevoerde vluchten. „Toen ik het artikel las, dacht ik: dat onmogelijk. Dat kan Krischer niet hebben gedaan", zegt Piet Galliard. Hij keerde direct naar huis terug en sprak met Krischer. Deze bleek verontwaar digd over de publicatie. Hij had bij de krant inmiddels al geprotesteerd en ge- J om een rectificatie. Maar in daarvan kwam er een nieuw artikel met als kop: „Faillisssement blijft dreigen". Pas toen Galliard zijn advocaat, mr. J. Kerkhofs uit Maastricht in de arm nam en het dagblad liet dagvaarden in een kort geding, kwam die rectificatie. Het blad merkte op, dat het het bericht over de faillissementsaanvrage telefo nisch had gekregen van een anonieme tipgever. Zwijgen In vele berichten treft het mij steeds dat ambtsdragers zich in een strafzaak beroepen op hun ambtsge heim. Op zichzelf volkomtn juist en niet een moderne waarheid. Men wist ervan in de oudheid: de zegen van de bewarende en opvoedende werking van het zwijgen. Helaas ontbreekt het talrijken totaal aan deze noodzake lijke levenservaring. Zij vergeten, dat het zwijgen de heerschappij in zich draagt van de geest over de wereld van prikkeling-n en storingen. Niet voor niets noemt de bijbel zwijgen goud en spreken zilver. Wie dit in deze „school" geleerd heeft, kan daar in ook geleerd hebben dat zwijgen het begin is der bevrijding van de almacht van de buitenwereld. Een mens leert dan i* geraken tot de ken nis van een innerlijke bezinning op het werk dat God in de school van het zwijgen op heerlijke wijze vol brengt. Of, om met Thomas a Kempis te spreken: het zwijgen behoort tot het grote middel om de'vrede des harten te raken. Zeist D. Witzand Eenheid Onlangs zijn er samensprekingen ge weest tussen afgevaardigden uit verschillende kerken van gereformeer de origine: de Geref. Gemeenten, de Geref. Gemeenten in Nederland en de Oud-Geref. Gemeenten. Men wil tot meer samenwerking komen en de mo gelijkheden bezien om eventueel sa men te gaan in één kerkverband. Dit is alleszins toe te juichen. Begrijp ik het goed, dan is het laatste woord over die mogelijke hereniging nog niet gezegd. Helaas mis ik nog een enkele groep of kerk bij dit overleg. Namelijk een vertegenwoordiger van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk alsmede van de rechtervleugel (als ik het zo noemen mag) uit de Chr. Geref. Ker ken. Vanuit deze kerken, c.q. groepen, zou er mijns inziens een echt reforma torische, Hervormd-Gereformeerde Kerk zijn te formeren Een machtig front tegen de voortgaande modernise ring in de theologie en vervlakking van de chr. levenss' vele kerken Ik kan mij de verdere gang van za ken als volet voorstellen. Een commis sie van vijf predikanten, bijv. ds. W L. Tukker, ds. M. Baan, fis. L. Rijksen, d3, F. Mallar, cn ds. J. v. d Poel met naast hen vijf ->ne" ge meenteleden. Reacties, in welke vorm ook, zouden om te bezinnen welkom zijn. Men weet hopelijk de weg naar de kerkelijke leiders. Rijswijk G. Roodbeen Kort geding Desondanks gaat het kort geding, vrijdagochtend in Den Bosch, door. Piet Galliard: „ik wil schadevergoe ding. Onze naam is beklad. Hoe groot de geleden schade is, lijkt nu nog niet te schatten. Het aantal boekingen is vorige week minder geweest dan nor maal. En ook zijn al tweeduizend annu leringen binnengekomen". „Hoe dat mogelijk is- begrijp ik niet: onze klanten betalen pas een week voor zij vertrekken. Dat moet toch trouwen wekken. Vast staat wel, dat naam in discrediet is gebracht. De telefoon staat de laatste dagen niet stil. Men wil weten wat er aan de hand is. En al wordt niemand gedupeerd, er blijft altijd iets van die beschuldigin gen hangen". Piet Galliard is ervan overtuigd: de achtergrond van alle verdachtmakin gen is de zuigkracht van de nu vijf jaar bestaande Oranjereizen op de toe- ristenmarkt. „Wij verpletteren de markt door onze prijzen", zegt hij. „Daar kan geen enkel reisbureau te genop. Gemiddeld liggen wij honderd gulden per reis goedkoper dan de con currentie. Een voorbeeld: een tiendaag se vliegreis naar het Gardameer kost bij ons maar ƒ199. Bij anderen be taalt men er een kleine 300 gulden „Die scherpe prijzen hebben bij de concurrentie kwaad bloed gezet zegt hij. „Men wil ons de nek breken. Van daar die geruchten. Maar vrijdag ir Den Bosch zal ik alles ontzenuwen. Ik zal ook de naam noemen van de man, die ik verdenk: een werknemer bij een concurrerend Valkensburgs bureau. En daarna zal ik nieuwe, nog rigoureuzere, maatregelen bekendmaken, want dat ik zal terugslaan staat vast!" Bezittingen Hoe die lage prijzen mogelijk zijn? Zegt Piet Galliard: „omdat wij vrijwel de hele verzorging in eigen beheer heb ben. Toen mijn vrouw en ik vijf jaar geleden begonnen (met het kapitaal van mijn vrouw, die ook eigenaresse is van de onderneming), hebben wi zaak groots opgezet. Met trots somt hij de bezittingen op. Twee toeringcarbedrijven-Mignon Cars in Valkenburg en Ter Riet in Enschede met samen 28 bussen in totaal tien reisbureaus, die alle onder de r Oranjereizen werken, een eigen levens- middelengrossierderij, elf eigen (of met een meerderheid aan aandelen) ho tels, waarvan drie in Valkenburg, eer in Gulpen, een in België, en zes ir Italië rond het Gardameer. Voorts open de hij een paar maanden het grote recreatiepark Eurofauna in Gulpen, dat hij voor 1,7 miljoen gulden se met de brouwerij De Drie Hoefijzers De vliegreizen naar Verona gaan normaal door. Zaterdag vertrok opnieuw een groep vakantiegan gers per DC-6b van Interocean Airways van het Zuid-Limburgse vliegveld Beek. liet aanleggen en waarheen hij nu zijn dagjestoeristen brengt, terwijl hij ook nauw gelieerd is met de Amsterdamse supermarkten-organisatie Dirk van der Broek. Samen daarmee stichtte hij het Villagio Turistica Murialdo aan het Gardameer, een groot caravanpark met een hotel. Eigen vliegtuigen Al die bezittingen en belangen ma ken het hem, zegt hij, mogelijk aanzien lijk goedkoper te werken dan de con currentie, terwijl toch dezelfde winsten worden gemaakt. Dit jaar voor het eerst is hij ook begonnen met vliegreizen. Ook deze biedt hij aanzienlijk goedkoper Door de heer Krischer kwam hij het adres van Interocean Airways, die nu met een DC-6b diensten onderhoudt tussen het Limburgse vliegveld Beek en Verona. Speciaal voor 'deze reizen richtte hij Oravia Tours op. Hij zegt: „wij overwegen de aankoop van eigen vliegtuigen. Onze zucht is alles in eigen hand te hebben. Dat geldt voor alles. Hebben we nu nog 2300 bedden in Ita lië, volgend jaar hopen we er 5000 te hebben. En ook het aantal passagiers zal stijgen. Voor dit seizoen hebben al 63.000 boekingen. Schulden Die hele onderneming runt hij samen met twee directrices en vijf adjunct-di recteuren. Zijn vrouw is niet in dt directie opgenomen. Zij fourneerde al leen het geld en heeft haar naam gege- aan het bedrijf. Piet Galliard zelf zal juridisch niet aansprakelijk kunnen worden gesteld bij een eventueel deba cle. Debacle? „Onzin", zegt Piet Galliard verontwaardigd. „Er wordt over schul den gesproken. Er zou een aam Nijmegen hebben geklaagd, dat hij nog een paar ton van mij zou krijgen, ter wijl een loodgietersbedrïjf uit dezelfde stad met een nota van 25 mille zwaaien. Maar mij is daarvan niets bekend. Het enige wat ik weet, is dat tegen mij een civiele procedure loopt een vordering van 8000 gulden, dat heeft niets met Oranjereizen te maken. Als ik in het ongelijk word gesteld, kan ik het bedrag zo beta len". „De schulden, die ik heb, zijn de hypothecaire leningen. Dat is logisch voor een onderneming als deze en niet abnormaal. Overigens bedragen die hy potheken maar twee ton en dat is r een fractie van ons bezit". ,Ons bedrijf is kerngezond. Het groeit nog steeds. En het zal blijven groeien. Dat zal de concurrentie een doorn in het oog zijn, ongetwijfeld. Ze hebben me al eens in een hoek probe ren te drijven door de prijzen van dag tochten drastisch te verlagen. Maar ik sloeg nog harder terug. Van de ene op de andere verlaagde ik de prijzen met dertig procent." Prijzenslag In Valkenburg wordt de prijzenslag nu in alle hevigheid. De aanplakbiljet ten, die Piet Galliard liet maken, liegen er niet om. Zal de inzet daarvan, de toerist, er het slachtoffer van worden? Piet Galliard lacht: „Geen sprake van. Die heeft er alleen maar voordeel van!" Zal Piet Galliard slachtoffer wor den? Zijn tegenstanders dragen be lastende feiten aan, waarmee zij hem in een bepaald daglicht trachten te stel len. Zij herinneren eraan, dat hij be trokken was bij de zogeheten Evi- pan-affaire nadat hij samen met kapi tein Westerling in het voormalig Neder- lands-Indië had gestreden. Zijn r werd genoemd bij een hotelbrand in het Groningse Haren. De eerste auto busonderneming Autocombi, die hij met De Twee Provinciën opzette, ging failliet, waardoor hij een verlies leed van vijftig mille. Maar Piet Galliard verdedigt: dat heeft toch niets met Oranje- reizen te maken? Zulke verdacht makingen doen in dit geval niet ter zake. Oranjereizen staat hier los van. Ik sta voor mijn onderne ming. En ondanks alle beschuldi gingen gaan we verder. Geen pas sagier zal nadeel ondervinden. Maar de schuldige zal gevonden worden. Op de rechtszitting zal ik met bewijzen komen. De zaak zal tot de bodem worden uitgezocht. Ik heb er tonnen voor over. Daar voor ben ik een vechtersbaas WINSCHOTEN De 85-jarige al leenwonende mejuffrouw G. V. uit Win schoten heeft tenmisnte negen dagen dood in haar slaapkamer gelegen. Zater dag vonden kennissen haar lijk. Na on derzoek bleek dat zij een natuurlijke dood is gestorven. Journalist zag dood in ogen SCHIPHOL Dit weekeinde is de fo tojournalist Kees Scherer, die 28 juni jl. op Sardinië door rovers werd overvallen, op Schiphol aangekomen. Scherer, die een fotoreportage voor een weekblad maakte, reed met zijn auto in een hinder laag. De bandieten losten een groot aan tal schoten op zijn wagen. Door een daar van werd de heer Scherer in de rug ge troffen. De fotojournalist, die ook een shock opliep, is gedurende enige tijd in een ziekenhuis in het stadje Nuoro ver pleegd. Zijn auto die door de ANWB naar Ne derland is gehaald, bleek doorzeefd te zijn met kogels. Uit een reconstructie door de politie bleek later dat de heer Scherer op twee wielen rakelings langs afgrond is gereden. De daders zijn tot nu toe niet gevon den. India vreest opnieuw voedseltekort NIEUW DELHI In India vreest men dat volgend jaar opnieuw een ernstig voedseltekort zal ontstaan. West- en mid den India hebben van droogte te lijden. Daarentegen hebben zware regens in de noord-oostelijk gelegen staat Assam tot overstromingen geleid die de rijstoogst in gevaar kunnen brengen. Weekeinde met veel ongelukken ZEIST Een ongeluk op de Amersfoortseweg in Huis ter Heide kostte vanmorgen vroeg het leven aan vier inzittenden van een personenauto. Drie an dere passagiers werden ernstig gewond. De bestuurder van de auto, rijdende richting Utrecht, bemerkte bij het pas seren van een vrachtauto met aanhang wagen een tegenligger. De auto zwenk te naar rechts voor de vrachtwagen langs, maar botste met grote snelheid tegen een boom. De 31-jarige O. Geerink uit Amers foort (bestuurder), de 25-jarige W. van Elk uit Utrecht en twee Duitsers, de 21- jarige Wolfgang Judas uit Weissenstadt en de 25-jarige Gustav Bezezek uit Brand, waren op slag dood. Mevrouw Van Elk en mevrouw Geerink werden ernstig ge- 25 meter. EINDHOVEN Een negentienjarige jongen, die (zonder een rijbewijs te bezitten) een oude auto had gekocht, heeft daarmee gisteren een vijfjarig buurjongcntje overreden. Het kind was vrijwel op slag dood. De autobestuurder, J. D. uit de Va renstraat, had nog maar 25 meter gere den, toen hij het trottoir op reed. De vijfjarige M. Koeken, die vlakbij het ouderlijk huis stond kwam onder de auto terecht. Overwegen BOXTEL Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen DE OUDE KUNST EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT sluit woensdagmiddag 13 juli 17.30 uur DOOR Er zijn er, die het weten. Tegeno ver anderen heb ik de schijn altijd weten op te houden. Maar vooruit, daar gaat mijn prestige dan.... Ik zal het maar publiekelijk be kennen: Ik ben doodsbang in een auto. Het gezoem en gezoef van al les wat voorbij schiet, of omdat je wagen ingehaald wordt, óf omdat je liftgever zelf langs alles heen wil, maakt me dol. Op iedere hoek ver wacht ik een overstekend kind, een dolle dries of desnoods alleen maar een zwarte kat. In een taxi ben ik iets makker. Ten eerste zit je lekker achterin, ver van die voorruit waardoor het vijandig terrein je tegengrijnst. Ten tweede zijn taxichauffeurs ge zellige mensen met een schat van verhalen, een prijzenswaardige min achting voor de mede-verkeersge- noten en een zelfverzekerdheid, die de bangste haas inspireert tot ver trouwen. Als niet-autobezitster heeft heel het autodom medelijden met me en Verlicht haalden we adem: „Je biedt me heel vriendelijk menige rit aan, waarvan ik, dat moet bekend, dan diep dankbaar (vanwege het vlugge vervoer) gebruik maak. Dan ga je natuurlijk naast de bestuurder zitten. Ook al vermijd ik angstvallig naar de snelheidsmeter te kijken, ik ben me onmiddellijk bewust van de duizelingwekkende vaart waarmee we boompjes, beestjes en huizen en vooral zijstra ten voorbijvliegen. Bovendien ben ik behebt met een grote eerbied voor het gezag. Waar weer tegenover staat dat ik behalve de voetgangersaanwijzingen geen verkeersbord ken. Elke passerende politieagent doet me dus een bekeu ring voor mijn wagengastheer (of vrouw) vrezen. Daarom kwam ik in paniek toen ik gisteravond heellaat weer door zo'n vriendelijkerd huiswaarts werd gebracht. Naar mijn gevoel scheur den we hoeken om, misten trottoir banden op een haar en overtraden elk gebod, dat de verkeerswet geeft. Dat zijn ze nu! Mijn chauffeur had me al driemaal uitgelachen en ik voelde een zekere kregeligheid onmiskenbaar van de stuurplaats af opstijgen. „Mond hou den, niet mee bemoeien", had ik me zelf net diep in het hart gecomman deerd, toen opeens de witte politie wagen vlak voor ons opdook. Juist vóór we konden passeren trok die op, meerderde vaart en zeil de een hoek om. Maar na een hon derd meter was de wagen weer te rug, gewoon een blokje omgereden. Heel langzaam schuifelde de witte auto achter ons, want ook mijn chauffeur deed het nu kalm aan. Hoe langzamer hij reed, des te lang zamer de witte schim achter ons. „Wat doe je fout", deed ik argwan end. .Niks", bezwoer hij me. Toen passeerde de politiewagen en verdween uit het oog, omdat er een plantsoenaanleg was met hoog struikgewas, kunt toch nooit weten". We schoten voort, ook het plantsoenrandje langs... de witte wa gen... wat verscholen in een scha duw.... Verder niks.... alleen een jongen en een meisje, de armen over el kaar, de jongen met een fiets aan de hand.... „Snap jij nou...." begon ik. Maar naast me daverde een lach: „Kijk", riep hij. „Het gaat niet om ons, het gaat om hen". Stom verbaasd keek ik naar de prille liefde. „Zie je het dan niet? Dat zijn ze nou!" leraarde hij. „Wie?" „De Provo's, het witte fietsenvolk- ie". De jongen en het meisje ston den net stil voor een kus. Hij had één hand aan de witte fiets en één om haar slanke witte taille en zij aaide behoedzaam over zijn lok ken. De politiewagen stond nog in de schaduw. „Hij, die als toeschouwer bij een happening blijft staan is ook straf baar", heb ik ergens gelezen. „Zet toch eens wat vaart", maan de ik. We reden, de Provo's kusten en de politiewagen stond stil. Vught en Boxtel is de 17-jarige brom fietser G. van Oers gistermiddag door een trein gegrepen. De jongen was slag dood. De bromfiets vloog door schuifdeuren van de trein en kwam op het andere spoor terecht. HAELEN (L.) Een groepje me heeft hier gisteren langs de spoorlijn kalm staan wachten op een botsing tus sen een auto en een trein, terwijl er In de auto nog vier mensen zaten. De treinbestuurder zag kans de trein nog net te laten stoppen. Treinpersoneel moest de inzittenden van de auto bevrij den. Het waren twee dames en twee kinderen uit Heljthuizen. De auto over de kop geslagen doordat de bestuurster van het luide rinkelen op de ahob-overweg was geschrokken en in pa niek te hevig remde. Tegen boom SOEST Zaterdag vond de politie op de Soesterbergsestraat het lijk van de 35-jarige A. R. te Reele uit Baarn, die met zijn auto met zo'n kracht tegen een boom gevlogen was dat de auto finaal in tweeën gebroken was. De stukken lagen 40 meter uit elkaar. MAASTRICHT De 20-jarige brom fietser K. Portener uit Sittard vloog hier tegen een boom. Hij overleed in het zie kenhuis. Een duopassagier werd zwaar gewond. Op de Meerssenerweg is de tien jarige Fike Bergenhuizen onder een auto dodelijk gewond. HOOGEVEEN Bij het oversteken van de weg naar Emmen werd de 57-jari- ge wielrijder R. Akse door een auto ge grepen. Hij is kort daarop overleden. slag dood. GEULLE (L.) De driejarige Geertji P. Kos uit Huisen (N.-H.), met vakantie hier, liep zaterdag plotseling de Eikskensweg op en werd door een perso nenauto gegrepen. Ze was direct dood. UTRECHT Op de rijksweg Den Bosch-Utrecht slipte zondagmorgen personenauto en botste tegen een gepar keerde vrachtauto. Een inzittende, de GRONINGEN In Ellerhuizen gemeente Bedum bjj Groningen is zaterdagnacht een kapitale boerderij in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op 300.000 gulden. Oorzaak van de brand is nog onbekend. Zweden heeft zijn eerste vrou welijke vlieginstructeur; men vertelt dat ze het meteen bij zonder druk heeft. Ze heet Mona Nilsson en onderwijst hier haar eerste leerling, die zo te zien met plezier haar wijze lessen ter harte neemt. Sudderende vete nu openbare ruzie Aanklacht tegen burgemeester MERKELBEEK De al jarenlang sud derende vete tussen burgemeester J. Clement en wethouder M. Gorissen, die zich gesteund weet door vier raadsleden, is een openbare ruzie ge worden nu de wethouder een aan klacht tegen de eerste burger van het Limburgse dorp heeft inge diend. De crisis in het gemeentebestuur vindt haar aanleiding op een feestavondje van de plaatselijke, gemengde jeugd vereniging, waar met gedoofde lich ten een dansje is gemaakt. De pa- ter-moderator had er geen bezwaar tegen- naar hij later vertelde, omdat hij dacht, dat het zo moest... Burgemeester en wethouders bemoei den zich ook met het „dorpsschan daal", dat de gemoederen de laatste tijd nogal heeft verhit Zij spraken erover in een besloten vergadering. Korte tijd later riep de burgemeester de pater bij zich en gaf hem de raad, ervoor te zorgen, dat er niet zo over zijn sociëteit wordt gepraat. Dat was voor wethouder Gorissen de druppel, die de emmer deed overlopen: de bur gemeester had uit de besloten verga dering van B. en W. geklapt en die misstap was goed voor een aan klacht. De heer Clement spreekt over een com plot, dat de wethouder en vier raadsleden tegen hem hebben gesmeed. De aanklacht vindt hij lach wekkend. Op de achtergrond speelt mee, dat wet houder Gorissen in september niet terugkeert in de raad. Hij kreeg bij de verkiezingen één stem te wei nig... Rector verongelukt SION De 58-jarige dr. J. Krover, rector van het gymnasium te Apel doorn, is zaterdag tijdens een berg tocht verongelukt. Hij viel van een alpenweide en kwam tegen een rots terecht. Hij was op slag dood. Dr. Korver was met vakantie in Monta na, kanton Wallis in Zwitserland. Chinese beschuldiging PEKING Rusland en de Ver enigde Staten spelen onder één hoedje, zo luidt een beschuldiging van de Chinese minister van bui tenlandse zaken, Tsjen Ji. De Russen wisten alles af van de bombardementen op de olie opslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong. Tsjen Ji beweert, dat de bombardementen het resultaat zijn van de samenwerking tussen Moskou en het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Een andere beschuldiging van de Chinese minister is, dat de Russen troepen samentrekken langs de Chi nese grens. Dit is in overeenstem ming met de Amerikaanse politiek om China te omsingelenn. Geheel in strijd met de Chinese beschuldiging is intussen een Russische protestnota, die aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou is overhan digd. In deze nota staat, dat drie Russische schepen, die donderdag in Haiphong waren, groot gevaar liepen tijdens een Amerikaans bombarde ment. De schepen, aldus de nota, zijn net niet geraakt. De vrede De kansen op vredesonderhande lingen zijn niet toegenomen. Commu nistisch China heeft de oproep van pre mier Indira Gandhi van India voor een nieuwe Geneefse vredesconferentie ver worpen. Het Indische voorstel, aldus de reaktie van premier Tsjou en Lai is alleen maar gedaan om Amerika te be voordelen. In de grote volkshal van Peking hiel den tienduizend Chinezen een protest bijeenkomst tegen de Amerikaanse bombardementen. „Wij zullen" aldus de teneur van de lange redevoeringen. „Noord-Vietnam helpen de eindover winning te behalen." Het officiële standpunt van de Vere- nigde Staten is, dat Rusland en Enge land samen moeten proberen een confe rentie te organiseren met Vietnam als onderwerp. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft dit in Washington meegedeeld na zijn terugkeer uit het Verre Oosten. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Goldberg, heeft dit weekeinde in Rome de Paus de Ameri kaanse politiek uitgelegd. Goldberg ver telde na het gesprek, dat hij veel be grip heeft ontmoet bij de Paus. Hij verklaarde verder, dat bij de jongste Amerikaanse bombardementen op Ha noi en Haiphong praktisch geen slecht- offers onder de burgerbevolking zijn gevallen. Kerk moet burgerlijk huwelijk erkennen NIJMEGEN Prof. dr. P. J. M. Hui zing acht het noodzakelijk, dat de Rooms-Katholieke Kerk ook het „bur gerlijk" huwelijk van rooms-katholie- ken. die niet kerkelijk trouwen, erkent. Hij gaf zijn mening in zijn inaugurele oratie als nieuwe hoogleraar in het ca nonieke recht aan de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen. Malvina Hoffman overleden NEW YORK Malvina Hoffman, een ran de belangrijkste beeldhouwsters van de Verenigde Staten, is zondag op 81- jarige leeftijd overleden. Zij was leer linge van de beroemde Franse kunste aar Auguste Rodln. De kunstenares genoot vooral bekend heid om haar koppen van bekende Ame rikanen Zii was een dochter van de pia- koning P. T. Barnum naar de Verenigde nist Richard Hoffman, die door circus- Sta ten werd gehaald om Jenny Lind, ds „Zweedse Nachtegaal" te begeleiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5