W er kgelegenheid in gevaar is Evangelisch handelen heeft houvast nodig Scheiding niet waarachtig zonder zoeken van eenheid Commentaar Een woord voor vandaag Bijbelkringen die aan de preek werken Navigators trainen teams van jongeren A.S.Pinke (71) overleden Indiase kerken willen iets terug doen Uw probleem is het onze. MAANDAG 11 JULI 1966 „Gij wilt mij wel spoedig als Christen laten optreden" (Han delingen 26:28). Het is het enige wat koning Agrippa antwoordt op al hetgeen Paulus hem vertelt, maar het is voldoende om te concluderen, dat Paulus hij de koning een gevoelige snaar heeft geraakt. Paulus brengt Agrippa op de drempel van de wereld waarin hijzelf leeft. Hij heeft de hoop, dat Agrippa de drempel zal overschrijden, dat hij het leven zal aanvaarden, dat hem wordt voorgespiegeld, maar op het laatste ogenblik zegt Agrippa neen. Een tragisch ogenblik in het bestaan van een man, die kan kiezen en verkeerd kiest. Die het helemaal „ziet" en het wei gert te aanvaarden. Gij wilt mij wel spoedig als Christen laten optreden. Hoevelen zullen er onder ons zijn, die zijn als Agrippa! Die weten van Jezus Christus, van Hem, Die voor ons is gestorven en opgestaan. Die tot ons zegt: Komt alleen tot Mij, die ver moeid en belast zijt en lk zal u rust geven, en die neen zeg gen. Die de drempel niet overschrijden. Waarom niet? Er kunnen vele reden zijn. De voornaamste re den is wel, dat de mens geen afstand kan doen, geen afstand wil doen van het eigen ik. Dat hij zelf wil regeren, zijn eigen leven wil bepalen en zich niet wil laten leiden, zijn leven niet in Jezus' hand wil leggen. De tragiek van een mens, die het tijdelijke verkiest boven het eeuwige. Wij lezen vanavond Jesaja 28 vers 14 tot J Quakers zenden goederen naar Noord-Y ietnam NEW YORK De Amerikaanse Qua kers beijveren zich, om de slachtoffers van de Vietnamese oorlog te helpen, maar de posterijen van de Verenigde Staten weigeren medewerking aan zen ding van medische goederen naar het Noordvietnamese Rode Kruis en daar gevestigde scholen. De Quakers zenden hun goederen nu naar Canada, van waar ze wel naar Noord-Vietnam kun nen worden gestuurd. Door deze han delwijze riskeren de Quakers een boe te van twintigduizend dollar of vijf jaar gevangenisstraf. Goede sfeer bij gemeentetoerusting In wereldzending 1.411 Duitsers slaggevers) HAMBURG Volgens de zojuist WOUDSCHO- verschenen statistiek van de Duitse zen- i rp^r dingsraad werken thans 1.441 Duitse protestanten in zendingsdienst in Azië, j belovend initiatief Afrika of Latijns-Amerika. Dit aantal is 109 hoger, dan vorig jaar. Dat komt vooral, doordat drie zendingsinstanties in Duitsland, die nog apart stonden, zich vorig jaar alsnog bij de zen dingsraad hebben aangesloten. Zij staan overwegend in dienst van de „jonge kerken" overzee. Meer dan tien procent werkt echter nog als pio nierzendeling in niet of nauwelijks ontsloten gebieden. Op zendingsseminaries, universitei ten of op vakscholen bereiden zich thans 435 jonge Duitsers protestanten voor op uitzending in zendingsdienst. Drs. Versteeg tot ICCC-ers (Van onze kerkredactie) ZEIST Wij mogen geen keuze doen tussen eenheid en schei ding. De ware eenheid komt uit op scheiding. En iedere ware schei ding is gericht op eenheid. Scheiding en eenheid kunnen niet zonder elkaar en bepalen elkaar wederzijds. ding van alles, wat tegen Hem en Zijn Woord ingaat, aldus drs. Versteeg. Dr. M. J. Arntzen, gereformeerd pre dikant te 's-Gravendeel, besprak aller lei opvattingen over de vleeswording des Woords. Met name waarschuwde hij voor een universalistische opvatting van Christus' menswording, alsof Hij voor alle mensen, hoofd voor hoofd, gekomen zou zijn en niet voor Zijn uitverkoren volk. Zegt men „voor ieder een', dan lijkt dat een ruime en makke lijke leer, aldus dr. Arntzen', maar in feite is zij onbarmhartig en onwaar. Velen, die zich tegenwoordig calvi nist noemen, hebben in feite gecapitu leerd voor zulk een algemene verzoe ningsleer. De waarschuwing om ver loren te gaan wordt nog mar zeer zwak gehoord, vel zwakker dan die in het evangelie voorkomt. De „nieuwe moraal" kwam aan de orde in het réferaat van ds. J Meester, (vrijgemaakt) gereformeerd predikant te Amsterdam. Hij omschreef de nieu we moraal als de richting, die de christelijke ethiek wil reduceren tot het gebod der liefde, die van moment tot moment in praktijk gebracht moet worden zonder de christelijke zeden, zonder de wegwijzers van vroegere geslachten, zonder de Heilige Schrift. ...euwe moraal is vooral bekend geworden door bisschop Robinsons „Ho- nest to God", maar in werkelijkheid is niet nieuw. Onder de naam „heden- Aldus drs. J. P. Versteeg, christe- lijk-gcrcformeerd predikant uit Wor- merveer, op de Nederlands-Duitse zo- merconfercntie van de ICCC. Hij noemde het staan naar eenheid in he kerkelijk leven een goede zaak, als men zich maar voor ogen houdt, dat de ware eenheid alleen te beleven is in de afgescheidenheid van de duivel en van de zonde, dat is in dc afge scheidenheid van alles wat tegen het Woord van God ingaat. „We kunnen niet anders, dan in dit verband ook op de Wereldraad van Kerken wijzen. Niet, omdat wij er een vermaak in vinden om wat tegen de Wereldraad te zoeken, maar omdat wij ons afvragen, hoe het met de Schrift in de hand mogelijk is, om eenheid te beleven met mensen, die de meest fun damentele waarheden uit de Schrift loochenen", aldus drs. Versteeg. Maar hij benadrukte aan de andere kant, dat net zo min als er van ware eenheid sprake kan zijn zonder schei ding, er ook van ware scheiding geen sprake kan zijn zonder eenheid. Wan neer we naar de" scheidslijn, die de Here in het paradijs al getrokken heeft, ons afscheiden van de zonde en van de duivel en van alles wat tegen het Woord van de Here ingaat, brengt ons dat niet tot individualisme, zodat we aan onszelf genoeg zouden hebben, maar juist tot ware gemeenschap met alle anderen, die dezelfde afscheiding in hun leven kennen en voor dezelfde strijd staan. Scheiding mag nooit doel op zichzelf zijn. Het zoeken van de eenheid is niet minder de roeping van de gelovigen, dan om zich van het verkeerde af te scheiden. En daarbij mag het niet bij de „onzichtbare eenheid" blijven. Het ging de Here Jezus in het hogepriester lijk gebed (Johannes 17) juist om een zichtbare eenheid („opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt"). Niet een eenheid zonder meer. maar een eenheid van allen, die in Christus geloven en dat geloof in Hem krijgt altijd concrete gestalte in de afschei- Martin Luther (King) plakt stellingen aan CHICAGO De Amerikaanse neger leider ds. Martin Luther King heeft gis teren. naar het voorbeeld van de aan wie hij zijn voornamen ontleent, lijst met eisen bevestigd op de voordeur van het stadhuis van Chicago, na mars door de stad aan het hoofd va: geveer tienduizend betogers voor gelijke burgerrechten. Een jonge blanke ging klonk herhaaldelijk de leuze „zwart aan de macht". Dominee King had tevoren in een toespraak op een massabijeenkomst in een stadion verklaard, dat overheersing van zwart even gevaarlijk is als die van blank. Hij pleitte opnieuw voor geweld loosheid. West-Du it<dand heeft Span ie om uit levering gevraagd van de 25-oarige man die daar is gearresteeid. verdacht van de zg. autobaanmoorden. De man bluft echter ontkennen en de Spaanse autorif" tciten zouden er niet zeker van ziin of z< wel de juiste man te pakken hebben. daagse moraal" werd ze in 1902 al door Bavinck bestreden... De kerk heeft inzake de nieuwe mo raal geen nieuwe opdracht, aldus Meester. Zij zal altijd de oude op dracht behouden, om het oude evange lie te preken. De prediking van het evangelie houdt in. dat de kerk geen „moraal" moet prediken, noch een ou de, noch een nieuwe. Het evangelie duit geen moralisme. Het legalisme, waar Robinson eer keer van heeft, is een vorm van n lisme. dat zowel bij de Joodse schriftge leerden als bij de heidenen aanwezig Wel heeft de kerk met en door de evangelieprediking een sterke moraal- vormende functie. Zoals een vrucht „vanzelf" groeit en niet gemaakt wordt, zo groeit de vrucht van de christelijke zede, die al wat schande lijk is verwerpt, als het ware vanzelf daar waar het evangelie een kracht tot behoudenis blijkt. Ook mr. L. J. M. Hage uit Gouda bracht „Honest to God" ter sprake in zijn referaat „De Kerk en de tijd geest". Ds. Horst Thurmann van het Bibelseminar te Wuppertal sprak over „De Kerk en het leven na de dood". Ongeveer honderd personen bezochten de conferentie. tot het verwerke lijken van een stukje gemeente opbouw is zaterdag op de confe rentie van de stichting Gemeente- toerusting tot vernieuwing en ver dieping van het (gereformeerd) kerkelijk leven aan de orde ge steld: interkerkelijke bijbelkrin gen, waarvan de besproken stof in de prediking aan de orde wordt Daar telkens een andere dominee of pastoor aan de beurt Is de zielzor gers zelf vormen ter plaatse ook een bij belkring en de leden der diverse bij belkringen uiteraard allen de betreffende Ereek willen horen krijgt de „predik- eer-van-dienst" zo'n tweehonderd extra kerkgangers onder zijn gehoor Er wordt dus metterdaad iets geconcretiseerd van het samen een zijn. Bovendien vervullen de kringen ten nadrukkelijker functie in het gemeenteleven der diverse ke'ken. Enkele jaren jaren wordt reeds in Amstelveen volgens deze lijnen gewerkt. De toenemende belangstelling voor deze maiiier van eemeenschappelijk bijbelon derzoek duidt erop, dat hier wordt aange haakt aan ten behoefte, die bij velen leeft. In enkele jaren verdubbelde het aantal kringen en er komen nog steeds nieuwe bij. Tot zover o dat bij de behandeling huishoudelijke punten De heer H. Drexhage uit Amstelveen, zelf lid van een dier kringen, vertelde hoe deze functioneren. De Amstelv.-ense oecumeniscue raad van kerken, die jl»e denominaties ter plaatse omvat geeft elk jaar een boekje voor deze gesprekskrin- gen. thans :jftien in getal, uit wairir plaatselijk predikanten ëen aantal bijbel gedeelten aan de orde te stellen, die stof voor een keel seizoen (zeven maanden) opleveren. Dit boekje is als leidraad bedoeld. Men indt er per gedeelte tekstcommentaar n. vervolgens de visie van de schrijvers iver het aan de orde gestelde Schriftge deelte en tenslotte een aantal vragen, teneinde het gesprek aan de gang te krijgen. Elke kring heeft ongeveer vijf tien leden met evenzoveel (informele) leiders. Ze komt eens per maand bijeen. de aanwezigen (bij toerbeuri) wordt aangewezen om versla? van het bespiokene te maken. De rappor eurs gaan met hun ;n naar dan deze, dan die predikant of pastoor om .ieze oekend te maken met hetgeen er in de diverse kringen a: orde is gekomen, met de problemen men niet uitkwam, kortom, met hetgeen er leeft in de kringen Hij stemt hier zijn predikatie op af. dit initiatief, i de orde werd _0. dit in haar pi; actie raar buiten op te nemen, want zo'n olan wordt thans gewerkt. Wat het onderwerp ter conferentie: christe lijk, evangelisch handelen betreft, samen gevat in de trefwoorden „ethiek-nieuwe moraal", nierover bracht ds B. v.d. Wal uit Utrecht, san de hand van Paul Len- gedachten (Ethics in a Christian contect) naar voren, dat het daarbij niet om „het" goede gaat, maar om wat IK ga doen als lid van de kerk in mijn situatie en wat de openbaring mij daaro- zegt. Met andere woorden, dat net gedrag van de gelovige erop gericht moet zijn de wil van God te doen. In het algemeen: ,cder moet priester naaste zijn. Uiterst belangrijk, immers zonder gemeenschap (relatie) wasdom in -'et geloof mogelijk Concreet zijn In de algemene gedachtenwisselir.g kwam zeer pregnant de behoefte aan verdere concretisering van de ethische problematiek naar voren. Als in het weg- •erkeer allerlei geboden en verboden Beroeoin nsnerk GEREF. KERKEN Beroepen te Daarle er, te Oostermeer, kan. S. Feenstra te Groningen; te Sua- meer. H. Feddes te Raard (Fr.). (e Nieüwerkerk (Zld.). ATHENS Twee leden van de Ku Klux Klan, Joseph Howard Sims (41) Cecil Myers (26), die schuldig waren vonden aan een samenzwering tegen de burgerrechten van negers, zijn zaterdag door een rechtbank te Athens <VS), elk veroordeeld tot de maximumstraf, tien jaar gevangenis. HET I,, PH I" Part)? ienobic Nice Wêflén Hebt hew Afhcne Jnbew' (Van een onzer medewerkers) DE KOPPEL/DOORN ..Het leven van Jezus trok en trekt mensen. Wanneer wij Hem volgen dan zal er iets in ons zijn, dat de mensen aantrekt. Het is aantrek kelijk om een leven gade te slaan van iemand, die weet wat werke- kelijk léven is. die duidelijk weet wat zijn levensdoel is, die tevre den is met zijn omstandigheden. Het moet ons er niet in de eerste plaats om gaan om vissen, dat wil zeggen, mensen, te vangen, maar om Zijn opdracht „Volg Mij" uit te voeren. Het vissen van mensen is het resultaat, niet de opdracht. Iedereen, die Jezus Christus volgt, zal een visser van mensen worden." Zo sprak de heer Leiand Brase tijdens de eerste toespraak op het zomer-trainings-programma van de Navigators over het thema .Komt achter Mij en Ik zal u vissers van mensen maken." Twaalf dagen lang zullen ongeveer 50 jongelui, met de Bergrede als richtsnoer, training ontvangen in aller lei aspecten van hun leven. „De metho de van deze conferentie is het werken in teamverband", zei de heer Roger Anderson in zijn welkomstwoord. Tien teams, zes jongens- en vier meisjesteams, zullen twaalf dagen on der leiding van de Navigatorstaf samen werken en samen leren als ze samen de maaltijden bereiden, samen corvee doen. samen sport beoefenen en samen zullen studeren. Gemeenschappelijke predikantenmarkt in Skandinavië? HELSINKI/STOCKHOLM Het predikanten tekort in Noorwegen en Zweden begint steeds nijpender te wor den. Verschillende voorstellen worden gedaan, om tot een oplossing le komen. Het nieuwste is de suggestie, om in Skandinavië een gemeenschappelijke markt voor predikanten te stichten. Het voorstel is afkomstig van enkele predikanten in Finland, waar geen pre dikantentekort is. Zij menen, dat de lutherse kerken in de drie landen geen verschillen vertonen, die zo groot zijn, dat Finse predikanten hun werk niet in Noorwegen of Zweden (of omge keerd) zouden kunnen uitoefenen. Ker kelijke en ook culturele banden zouden er bovendien door bevorderd worden. In Zweden heeft de commissie voor de werving van predikanten een predi kant aangesteld, die zich zes maanden volledig zal wijden aan een reis door het land, om belangstelling te wekken voor het pastoraat. Om niet meer vaca tures te krijgen, zcuden er elk jaar 200 nieuwe predikanten in Zweden bij moeten komen. Steinbeck dient Rus van repliek GARDEN CITY (V.S.) ..Ik ben tegen deze door de Chinezen ge- inspireerde oorlog. Ik ken geen en kele Amerikaan die ervoor is. Dat Tpnms heeft de auteur John Steinbeck fdiii. vandaag verklaard in antwoord op het verzoek van de Russische dich-i Elke morgen wordt er anderhalf uur ter Jewgenv Jewtoesjenko om een uitgetrokken voor persoonlijke bij- - - j- is- v.«*_ belstudie. Daarna wordt de studie on der leiding van de teamleider bespro ken. Enkele onderwerpen, die de aan dacht zullen vragen zijn: bekering en verlossing, de bijbel en de wetenschap, kenmerken van een discipel, discipelen maken, sexualiteit. teamgeest, de we reld is op het hart van God. Op deze manier zullen de deelnemers meer le ren over de opdracht van Christus „Volg Mij''. De belofte, die Hij daarop liet volgen „Ên Ik zal u vissers van mensen maken", hopen ze in vervulling interviewen over hun visie op de bijbel geloofszaken. Eén team van jonge zal een enquête houden onder verpleegsters, andere zullen bestaande bijbelkringen bezoeken en deze trach ten te versterken en te stimuleren. De middagen zullen naast ontspan ning ook besleed worden aan rollenspe len, het houden van forums en derge lijke om het thema te verduidelijken. Bottleneck In verband met het beschikbaar zijn >or evangelisatie, sprak ook de heer G. Doornenbal, die juist het bedrijfsle- aarwel zei om in dienst Navigators te treden. Hij illüstréérdé zijn toespraak „Vissers van mensen" met de zogenaamde bottleneck situatie uit het bedrijfsleven, waar het de wet het minimum betreft. Als er in zuivelfabriek duizend flessen per automatische gevuld en gecapsuleerd kunnen worden, maar er is maar één die vijfhonderd flessen per uur in kratten kan plaatsen, dan is de produk- vijfhonderd en dan is dat de bottleneck. Om de produktie op te voeren heeft het geen zin meer machines te digen, die meer flessen kunnen vullen en capsuleren. maar er is een man no dig, die de produktie opvoert. De heer Doornenbal paste deze illustratie toe op de illustratie van de Here Jezus op de visvangst. Bottleneck-situaties in evangelisatie noemde de spreker: gebrek aan be manning, gebrek aan volkomen toewij ding, het ontbreken van een teamgeest, werken zonder voldoende geld en ge brek aan gebruikmaking van Gods Woord. moeten gelden om dit zo goed mogelijk te laten verlopen hoeveel te meer geldt dit dan niet in -ntermenselijk verkeer, dat bovendien waarlijk evangelisch wil heten? In dit verband zou men duidelijker geluiden willen horen over de kwestie van oorlog en vrede (Vietnam), ove welvaartsbestedinj, over de struc van de maatschappij, om nu maar ei voorbeelden te noemen. verwijzen? Dat is op zichzelf gewel dig, maar we staan heel nadrukkelijk in het „nu". Jezus was er toch zelf het voorbeeld van, dat Hij voortdurend bewo- et dat ,nu"; zijn belangstel ling ging ui de eerste plaats uit naar alles wat onder lag? Dat moet de kerk ook heel concreet kunnen uitstralen. Van uit de barmhartigheid van Christus MOET zij daar antwoord op proberen te geven, desnoods onder het motto (en het zij heel eerbiedig gezegd God zegen d greep. Open gesprek" De gedachtenwisseling, die een bi. der „open" karakter droeg, hetgeen niet in de laatste plaats werd veroorzaakt doordat een aantal jongeren hun hart luchtten, demonstreerde ho eernstig ve len tobben inet al die vragen. Een aantal deelnemers bracht spontaan naar voren dat het kan opluchten met anderen van hart tot hart. te kunnen praten over al die moeilijke vragen waarmee men De sfeer ter conferentie was mede goed door 2e eenvoudige en ontroerende gezamenlijke dagopening in de Woudschoter kapei, waar een aantal Duitse kerkmensen die op het conferen tieoord een zangweekeinde hielden, de liturgie verzorgden. In twee talen wer den samen geestelijke liederen gezongen, waarna de begeleidende Pfarrer van de Evangelische KirChe een warm gstemd, indringend galoofswoord sprak Medegedeeld werd nog, da. men vol gend jaar van de zomerconferentie wil afstappen. De gedachten gaan uit oaar een retraite van enkele c.agen in Woudschoten of elders. De grote Paascon- ferentie blijft uiteraard gehandhaafd. SER-rapport I T\E Sociaal-Economische Raad heeft ditmaal in zijn halfjaarlijkse rapport een bijzonder duidelijk ge luid laten horen. Ons land verkeert i in staat van overbesteding. Alle par- i tijen, werkgevers, werknemers, con sumenten, maar ook de overheid, zul len alles in het werk moeten stellen om onze economie weer in normale banen te leiden. Ieder moet zijn bestedingen beper ken: de lonen mogen minder ver om hoog in 1967 dan in de afgelopen ja ren het geval is geweest: aan de prijsstijgingen moet een halt worden toegeroepen; en overheid en bedrijfs leven moeten hun investeringen in tomen. Hiermee zal waarschijnlijk gepaard gaan enige ontspanning op de ar beidsmarkt, of, duidelijker gezegd, toeneming van het aantal werklozen. Hoe onwenselijk sociaal ook, econo misch blijkt een toeneming van de arbeidsreserve nodig om onze econo mie weer gezond te maken en de produktiviteit een extra stimulans te geven. In de jaren 1957 en 1958 hebben we een dergelijke periode van beste dingsbeperking meegemaakt. Onvol doende blijkt echter deze ervaring geweest te zijn om tegen herhaling te waken. Thans komt uit de kring van het bedrijfsleven allerwege het geluid, dat men bereid is tot mati ging voor het volgend jaar. Deze noodzaak is thans een vanzelfspre kendheid. Immers, zonneklaar is, dat zonder deze matiging de moeilijkhe den alleen groter worden. Vier jaar lang heeft men de loonkos ten per werknemer tot (soms ver) boven de 10 procent laten stijgen en heeft men het consumptieprijspeil met gemiddeld 5 procent jaarlijks la ten toenemen. Wanneer de bereid heid tot matiging enkele jaren gele den was opgebracht (toen waren er ook al economen die voorspelden wat nu gekomen is), was ieder er nu met minder kleerscheuren afgekomen. Halfjaarlijks SER-rapport Moeilijk jaar voor «le boeg (Van onze soc.-econ. redactie) 1 DEN HAAG Het jaar 1967 wordt moeilijk. Het halfjaarlijks economisch rapport van de So ciaal-Economische Raad over het tweede halfjaar van 1966 werpt zijn donkere schaduwen reeds vooruit. Alle sectoren (consumen ten, bedrijfsleven, overheid en i duren, maar 1967 zal meer werk loosheid brengen tengevo'ge van een afgenomen groei van de investerin- KLEINE BEDRIJVEN In het SER-rapport wijst de raad er op. dat met name de woningbouw, de middelgrote en kleinere bedrijven en de lagere publiekrechtelijke lichamen .esteringen) «orden opgeroepen 6U de financiering van bun invest,- i i i i L. ringen voor grote moeilijkheden zul- een duidelijke budrage te leveren|pn komn (p sUan ter beteugeling van de stijging der bestedingen. 1. Er is alle aanleiding nu reeds bij alle betrokken partijen er op aan te dringen de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten bij de loon onderhandelingen voor 1967. 2. Van de bereidheid tc' beperking van de bestedingen zaï afhangen in wel ke mate Je investeringen teruglopen, de woningbouw stagneert, kleinere en middelgrote bedrijven in moeilijk heden komen en lagere publiekrechte lijke organen hun verplichtingen niet meer kunnen nakomen. 3. De stijging van de loonsom per werk nemer gedurende de laatste vier jaar met meer dan 10 procent per jaar kan niet ongestraft verdergaan. Voor al wanneer dit gepaard gaat met prijsstijgingen in de orde van grootte van 5 procent per jaar (zoals even eens gemiddeld de afgelopen viel jaar) zal dit ernstige schade beteke nen voor onze economische groei en werkgelegenheid. 4. De binnenlandse overbesteding er het kapitaatgebrek brengen een snel le verslechtering var» onze beta lingsbalans mee, die niet alleen ver klaard kan worden uit incidentele fac toren. Alleen matiging van de beste dingen zal ni-ifih verbetering br gen. De overspanning op de beidsmarkt zal dar afnemen, loon- en prijsspii aa' wordt tegenge gaan en onze concurrentiepositie te genover het buitenland verbeterd. Als bijzonder ongunstige factoren worden genoemd de aanhoudend sterke prijsstijgingen en het weinig bevredi gend verloop van de lopende rekening in de betalingsbalans. Was de stijging van het consumptie prijspeil in 1965 nog 4 procent, voor 1966 wordt eer» stijging verwacht van 5 procent. In plaats van een afnemende stijging vertoont het consumptie prijspeil dus een neiging tot versterkte stijging. Deze extra stijging wordt voor al gezien als gevolg van de toeneming van de loonsom per werknemer mei 10,5 in plaats met 9,5 procent. Ook de hoge aardappelprijzen hebben tot de sterke prijsstijging bijgedragen De hoge binnenlandse bestedingen sti muleerden de invoer en hadden een nadelige invloed op de uitvoer. Onze betalingsbalans ondervindt hiervan de lgen, zodat voor 1966 een tekort van ƒ400 miljoen wordt verwacht. De lopende rekening over 1965 vertoonde nog een batig saldo van 50 miljoen. DEN HAAG Vrijdagavond is in „•-de residentie oud-vice-adniiraal A. S. de'Pinke op 71-jarige leeftijd overleden. verklaring tegen dc oorlog in Viet- Op zijn beurt wekte Steinbeck de jonge Rus op, zich samen met hem te' keren tegen de gehéle oorlog en niet alleen tegen de partij die door Amerikaanse troepen wordt ge steund. Als u Noord-Vietnam zou kunnen overreden om in te stemmen met onderhandelingen, zouden de bom bardementen onmiddellijk worden gestaakt. De kanonnen zouden zwij gen en onze geliefde zónen zouden huiswaarts kunnen keren." De zoon van de Nobelprijswinnaar Steinbeck j doet dienst bij de Amerikaanse I troepen in Vietnam (Van onze kerkredactie) ATHENE De Griekse kerken hebben een bijzondere gift can i kilo thee omvangen van de kerken in India. De thee was bestemd, worden verdeeld onder de Russische vluchtelingen, die onder auspiciën de vluchtelingemlienst van de Wereldraad gevonden in Griekse bejaardentehiUzeh Kerken een tehuis hebben De gifl is vooral symbolisch bé te zien gaan als ze eveneens in teamver- dneld. De Indiase kerken wórden gé- band er op uit zullen trekken voorlholpen van over de gehele wereld en evangelisatie-opdrachten. I wilden iets terug doen. Vórig jaar was De jorigensteams zullen naar Utrecht j Aleck Jethro, de óud-dirécléur en Wagenlngen gaan daar studenten Ide hulpdienst van de Indiase raad van kerken in Griekenland en zag hij een mogelijkheid. Thee lusten de Russen namelijk graag, terwijl hét in Griékenland praktisch niét te krijgen Vice-admiraal Pinke was de laatste commandant zeemacht van het voor malig Nederlands-Indië. In de oorlogsdagen van 1940 heeft i de heer Pinke toen nog kapitein luitenant ter zee als commandant van de HM. van Galen een belang rijke rol gespeeld bij de strijd om het Rotterdamse vliegveld Waalhaven. Zijn' schip werd toen door Duitse duikbom menwerpers zo zwaar beschadigd dat het later in de Merwehaven is gezon-1 ken. Overste Pinke heeft toen met zijn bemanning samen met de mariniers; in Rotterdam de strijd voortgezet, Gedurende de oorlog verbleef hij i als krijgsgevangene achtereenvolgens in de kampen Langewassen. Stanislaul en Brandenburg. Inmiddels bevorderd tot sehour bij nacht, werd Pinke in 1946 belast me» het commando der zee-' macht in Nederlands Indië. Deze func- tie vervulde hij tot de souvereiniteils- j overdracht in 1949 De ovérledene was commandeur in I je Orde van de Nederlandse Leeuw.; officier in de Órde van Oranje N&s-i sau. drager van het Oorlogsherinne- ringskruis, het ereteken van Orde en Vrede en het ereteken voor langdurigei diénst als officièr. Brieven die niet zijn van naam en adres kannen niet in Behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient eeD galden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Wij zijn van plan rns be drijf om té zetten in een N.V. Welke verplichtingen brengt dit voor ons mee? Welke voordelen zijn hierbij Antwoord: De omzetting in een N.V. betekent, dat u een N.V. moet oprichten waaraan u uw bedrijf ~'s het ware verkoopt. In de eerste plaats heeft dit voor u tot gevolg dat u uw bedrijf van de hand doet en waarschijnlijk een overdrachtswinst maakt over goodwill en stille reser ves. Voorts wordt bij voortzetting van het bedrijf door de N.V het aan u als directeuren betaalde salaris gerekend als onkosten. Over de winst van de N.V. is vennootschapsbelasting ver schuldigd, terwijl u over het sala ris loon- en 'of inkomstenbelasting be taalt. De in de N.V. gehouden winst kan door deze worden gebruikt en over de als dividend uitgekeerde winst betalen de aandeelhouders divi dendbelasting en inkomstenbelasting. De gevolgen van de oprichting der N.V. voor de oprichters, dié als bestuur optreden zijn geheel afhanke lijk van hetgeen de statuten bepaPn. De belastingvoór- en nadelen hangen van de omvang van het. bedrijf en de winsten af. Een antwoord kan alléén worden gegeven door een deskundige, die zich in alle facetten van het be-, drijf en van de hele zaak verdiept.' Hij dienl ook te weten waaroir u omzetting in N.V. wenst. Aan deze zaak zijn voor u zoveel moeilijkheden verbonden dat u onmogelijk zonder hulp van een deskundige te weid: kan gaan. Vraag: Mijn zoon moest vorig jaar in dienst en werd na enkele maanden KVV-er. Hij is mijn tweede zoon. die in dienst ging Moet nu mijn derde zoon ook in dienst? Antwoord: Neen. Toetreding tot de KW wordt gelijkgesteld mét dienst plicht. Vraag: Op een gepolitoerde tafel is een glas met jenever gevallen. Nu zitten er witte vlekken in. Hoe krijg ik die r uit? Antwoord: U moet de vlekken afschuren met fijn schuurpapier en daarna opnieuw bijpolitoeren. Vraag: In een bus bewaarde thee is muf geworden Wat kunnen wij Antwoord: Het enige wat t. te doen .valt, is de thee op een plaats waar geen luchtjes hangen, uit le spreiden op een vel wit papier (geen krant, want drukinkt heeft een voor thee verkeerd luchtje). U moet de thee goed laten uitwaaien en drogen, niet in de zon en daarna vooral droog bewaren. Mocht de muffe lucht na deze behandeling niet geheel verdwe nen zijn. dan kan u de thee mengen met vers gekochte thee. bijvoorbeeld half om half. Daarna proeft u de muf fe smaak vrijwel niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2