Er hard lijdt nederlaag in Rijnland-Westfalen Pont overvaren: vier doden Premier Cals: situatie bijzonder moeilijk JAMIN Macabere vuurzee New York op reis met zeilsloep Vader schiet op zijn zoon Uitslag is belangrijk voor gehele land Muiterij op Britse trawler Opstelling begroting van '67 Wellicht nog een akkoord Kabeltreintje stort dode neereen JL Maandag 11 juli 1966 47ste jaargang Aangstaanjagend, ook uit de lucht was de oliehrand die in de haven van New York heeft ge woed. Aanvankelijk leek het een kettingreactie: de ene na de andere olietank ontplofte en be tekende in de letterlijke zin nieuwe olie op het vuur. Vijf mensen werden door de explo sies gewond. Drie grote reser voirs en rond zeshonderd olie tanks gingen verloren. De brand weer moest zich beperken tot het lokaliseren van de vuur haard, wat na harde strijd ge lukte. De scheepvaart werd over een lengte van acht kilometer stilgelegd. Naar schatting 200.000 liter olie is in vlammen opgegaan. UTRECHT Vier personen zijn vanmorgen bij een aanvaring in het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht om het leven gekomen. Een Rijnaak kwam ter hoogte van de Demka-brug in aanvaring met een pont. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over negen. De pont zonk direct na de aanvaring. De waterpolitie heeft tot nu toe twee lijken geborgen. Over de identiteit van de slachtoffers is nog niets bekend. TOCHT OM DE WERELD Oud-generaal vermist BRISBANE Sinds enige tijd wordt 55-jarige gepensioneerde generaal-majoor van de Konink lijke Luchtmacht, H. A. Mauren- brecher vermist. Hij vertrok op 28 mei uit Cairns, in het noorden van Queensland om met zijn jacht de wereld rond te reizen. Sinds 4 juni is er echter geen spoor meer van hem gezien. Wel heeft een visser een wrakstuk van een Hol lands jacht gevonden. Dit is ter iden tificatie naar een neef van Mauren- brecher, die in Queensland woont, gestuurd. De gepensioneerde generaal-ma- DE BILT Een storing, die van de oceaan over Engeland naar het zuide lijke deel van de Noordzee is getrok ken, veroorzaakte op de Britse eilan den en in ons land opnieuw regen met van plaats tot plaats uiteenlopen de hoeveelheden. Het depressiesys teem verplaatst zich langzaam verder naar Zuid-Scandinavië. Intussen is bij IJsland een nieuwe storing aangekomen, die morgen op de dag het weer gaat beïnvloeden. Deze storing wordt voorafgegaan door een zwak gebied van hogere lucht druk waarin opklaringen voorkomen, zodat het weer over het geheel geno men morgen toch beter zal zijn dan DE BILT. gen. Iiets hogere temperaturen overdag. Overwegend matige noorwestelijke wind, later krimpend naar zuid-west. Strandweer Morgen wisselvallig met opklaringen met een enkele bui. Een vrij krachtige later iets afnemende wind tussen west en noordwest. Vrij koel. In de middag 16 k 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Er heeft zich een westelijke stroming ingesteld met een sterk wisselvallig weertype, waarbij het strandweer de eerste helft van deze week aan de koele kant blijft. 00.30, onder 1437. joor, een bekende figuur bij de Ko ninklijke Nederlands Indische lucht macht, vertrok 3 maart voor de te rugreis naar Nederland. Zijn vrouw vergezelde hem tot Cairns. Afgespro ken werd dat hij zou proberen 13 ju ni op Thursday-Island aan te komen. Maar hij is daar niet aangekomen. Hij maakte de reis met de Takabo- ra, een sterke sloep, voorzien van reddingsmateriaal en een radiozen- Generaal Maur.enbrecher, die in Magelang op Java werd geboren, diende tijdens de Tweede Wereldoor log onder meer in Nieuw-Guinea. Na de capitulatie was hij commandant van de vliegbasis Medan in Noord- Sumatra. BRUNSSUM De 50-jarige J. M. is aangehouden nadat hij tijdens een ruzie i karabijn had gelost Demonstranten met gevaarlijke eend op vredcspad RIDDERKER K— Viertal artistiek ge klede jongelui die in een zilvergrijze eend met anti-bom-tekens in Ridderk:?rk waren gearriveerd, zijn daar in het week end hun voertuig kwijtgeraakt. Zij wa ren bij het wegrestaurant Van Kekem voor een gesloten deur gekomen. Uit zij vernieling aan te rich- Een kok van Van Kekem nam dit niet van de drie jongens en een meisje. Hij ging met ze op de vuist tot de poli'ie zilvergrijze eend op. Dit wagentje, eigen- dom van de 23-jarige Dordtse fotograar J. M. C. V. Vertoonde tal van afwijkin gen aan stuur, spatborden, uitlaat, rem men, carrosserie, schakelaars zit plaatsen. Het levensgevaarlijke apparaat werd in beslag genomen. DÜSSELDORF De SPD heeft gisteren bq de verkiezingen de Landdag in Rtfnland-Westfa- len voor de eerste maal de CDU verslagen. De sociaal democraten behaalden 49,47% van de stem men. Een winst van 6,17% ten op zichte van de vorig jaar gehou den verkiezingen voor de Bonds dag. De christen-democraten, die vorig jaar in Rijnland-Westfalen nog 47,1 van de stemmen veroverden, liepen nu terug tot 42,91 De liberale FDP kwam op 7,4 De SPD krjjgt in deze deelstaat, waar een derde van alle Duitse stemgerechtig den woont, 99 zetels in de landdag. Di* r op e 1 zetels. bete- De SDU daarentegen verliest komt op 86 zetels. Met één zetel winst komt de FDP op 15. Volgens politieke waarnemer kent deze uitslag een duidelijke uitgang van het prestige van de christen democratische Bondskanselier Erhard. hun m ïr de kiezers van dit gebied. Hierbij denken zij onder meer aan de crisis in de mijnbouw en de staalindustrie. De leider van de SPD, de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, noemde deze uitslag: „een uitspraak van een deelstaat met een betekenis voor de hele Bonds- Tffiï te kort oi Westfalen. De thans regerende coalitie FDP hebben 101 te willen aangaan. De CDU heeft nog geen commentaar op de uitslag gegeven. Tot de christen-democraten, die er niet in slaagden van hun socialistische tegen stander te winnen, behoorde ook dr. Max Adenauer, een zoon van de vroegere Bondskanselier. Koningin Fabiola geopereerd: einde zwangerschap BRUSSEL Koningin Fabiola van België heeft gisteren een operatie moeten ondergaan. Uit de berichten kan men opmaken, dat door deze nood zakelijke ingreep er een eind is ge komen aan de zwangerschap. Zoals bekend, werd vorige week officieel aangekondigd, dat de Koningin in v wachting was. Een onvoorziene ontwikkeling, blijkt uit een mededeling afkomstig van het paleis in Brussel, heeft een heelkundige behandeling noodzake lijk gemaakt. De Koningin is gister avond behandeld. De gen verklaren, dat de „operatie, ge intraperitonale bloeding, zaakt door een zwangerschap buiten de Koningin bevredigend is". Zoals bekend heeft de Belgische Koningin reeds twee keer kraam gehad. SCHIERMONNIKOOG Het red dingwezen van Schiermonnikoog heeft gisteravond met een tractor gereed ge staan om de Britse trawler Loveden met een vijftal muiters aan boord behouden aan het strand op te trekken. Alle moeite was vergeefs want een 500 meter uit de kust werden de man nen opgepikt door een Duits politie- vaartuig. Waarom de vijf zeelieden zijn gaan muiten is niet bekend. Over het lot van het vissersvaartuig moet enige tijd onzekerheid hebben bestaan. Pas gisteravond kwam de melding bij Scheveningen radio binnen dat in volle zee muiterij was uitgebro ken aan boord van het schip. De Loveden heeft intussen met aan boord een deel van de bemanning koers gezet naar Engeland. het prinselijk paar in Groningen, niet van de Martinitoren, maar i Suriname. Opnieuw trokken daar folkloristische dansers aan Prinses i Prins voorbij, terwijl een door vier Surinaamsen opgehouden baldakijn de bezoekers tegen zonnestralen beschermde. IS volksverzekeringen, die dezelfde an kracht zouden worden. Toeristen hingen hoven afgrond het kabinet, dat de e vrije uren aan het begrotingsberaad zal besteden, nog veel klippen, die omzeild moeten worden het is dan ook te schillende ministers in Den Haag zijn voor het debat bezuinigingsnota van minister Vondeling. Mistschermen99 Overigens vernemen wij uit K.V.P.- i daar nog allerminst te- i. De heer Vonde- te verwachten, dat ver- - - ters er behoefte aar len voelen hun politieke „achterba raadplegen. Dat kan dan uitstekend politici CHAMONIX Een persoon werd gedood en negentien gewond, onder wie kinderen, toen zaterdag in het Mont Blanc Massief een uit drie cabines bestaand kabeltrein tje 35 meter omlaag stortte. Het ongeluk gebeurde op korte afstand van de Helbronnerstation In het Mont-Blanc massief stortten zaterdag, als gevolg van een kabel- breuk, drie cabines van een kabeltreintje een 35 meter omlaag. Bij dit ongeluk, dat deskundigen voor een raadsel heeft geplaatst, werden twin tig mensen gewond, van wie enkele ernstig. Een van de gewonden is later in het ziekenhuis overleden. op de Col du Géant, vlak tegen de Italiaanse grens. Het kabelspoor voert vandaar naai de vijf kilometer verder gelegen Ai guille du midi. De verbinding wordt door in totaal 12 treintjes verzorgd. Elf daarvan hingen op het ogenblik van het onge luk boven het dal. Ongeveer zestig toeristen in andere treintjes van het zelfde spoor brachten, hangend boven de afgrond, enkele afschuwelijke uren door, voordat hun cabines behoe.d- iam langs de kabelbaan voortgescho- »n waren binnengebracht. De gewonden Fransen, Duitsers Italianen zijn per wentelwiek vervoerd naar ziekenhuizen in Chamo- ;n Aosto (Italië). De Westduitser Richard Kleinschnitz overleed gister ochtend in een ziekenhuis te Chamonix in de verwondingen. Over de oorzaak van het ongeluk ist men nog in het duister. Men moedt echter dat enkele kabelschoenen aan de cabines hingen zijn losge raakt. Vijf jaar geleden, in augustus 1961, kostte een ernstig ongeluk het zelfde kabelspoor zes mensen leven. Een militair straalvliegtuig raakte toen een kabel, waardoor deze knapte en drie cabines omlaag stort- „mistschermen" (Van rslaggevers) DEN HAAG Na afloop de ministerraad van zaterdag, die geheel gewtfd was aan de bespre kingen over de rijksbegroting 1967, deelde minister Cals mede, dat „de situatie bijzonder moeilijk was". De minister-pre sident voegde hieraan echter toe, dat naar zijn mening de komende dagen nog gelegenheid zullen bieden alsnog overeenstemming te bereiken. Hij herinnerde er- dat ook in het verleden wei eens moeilijkheden waren ge weest bij het opstellen van de rijksbegroting en dat ook toen in de meeste gevallen alsnog een compromis werd bereikt. nlster-president, die een ver- ndruk maakte, weigerde nader in op de aard van de moeililk heden. H(j verwacht kennelijk, dat he debat in de Tweede K: begint over de nota-Voi net nog enige richtlijnen wy zaterdag reeds meldden liggen de grootste problemen bil Defensie en Volks- t bestaat er voorals- dé Tweede Kamer r politici. Wanneer zijn, dat de regering i is gekomen, dat achteraf te hoog Olijkt te zijn, dan zal r dat ook i - hoe jammet dit publiekelijk moeten Kennen, uai Komt alleen de zuivere poli tieke verhoudingen ten goede. Teneinde duidelijk te maken, dat de nota-Vondeling een kabinetsnota is, zul len waarschijnlijk ook de minister-presi dent en de vice-president, mr. Biesheuvel het debat over de nota bijwonen. Mocht de heer Biesheuvel verhinderd zijn, dan zal de heer Smallenbroek zijn plaats in- De laatste zal waarschijnlijk toch in de Tweede Kamer moeten komen, omdat én de heer Toxopeus én de heer Aalberse zeer benieuwd zijn naar de laatste ont wikkelingen in de zaak-Van der Molen. dvoerder wil graag Vooral de K.VP. weten, of de minister Zaken er al in is geslaagd sie van onderzoek samen 1 het ontslag van de Amsterdamse hoofd commissaris nader te onderzoeken. •fe Werkgelegen heid is in gevaar pagina 2 •fe Reisbureau klaagt krant aan pagina 5 •fe Jazz in Holland Festival pa gina Radio TV Zij zullen vermoedelijk tussentijds nog 1 behoefte hebben aan intern beraad dat zal dan wel van de nachtrust af moeten, want de Tweede Kamer is zó bare verklaringen. Grondspeculatie den bij het opstellen van de rijksbegro ting voor volgend jaar nog gebruik wil len maken om bepaalde in de rege ringsverklaring aangekondigde maatre gelen tegen grondspeculatie, waarover de Tweede Kamer zich destijds niet zo enthousiast toonde, alsnog door te voe- Voor de hoge grondprijzen zullen de- t maatregelen echter weinig soulaas bieden, omdat deze in eerste instantie niet worden veroorzaakt door specula tie-elementen, maar door de kosten, die verbonden zijn aan het bouwrijp maken van de grond, die in de uitbrei dingsplannen bestemd is voor woning- niet duur we! heerlijk Boze KVP-jeugd het bestuur t Schmelzer haar verontrusting uitgesproken de financiële politiek van het kabinet, waarvan de dienstplichtige militairen, woningzoekenden en studenten de du pe dreigen te worden". De KVP-jonge- ren zien het „onoordeelkundig beleid" van minister Vondeling als de voor naamste oorzaak, waardoor, zo zeggen de jeugdige KVP-ers, „zeer goede KVP-ministers onder socialistische aan drang voor de landelijke politiek verlo ren gaan, omdat zij hun vooruitstreven de programma niet kunnen waarma ken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1