Nieuwe leidse Courant Kabinetscrisis lijkt onwaar schij nlij k DKW F1000-L President genoot in Mauritshuis Akkoord wordt verwacht JAMIN Commentaren Ernstige opstand in gevangenis Spectaculaire in Botlek Toelating vreemde arbeiders herzien? Directeurs F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 9 juli 1966 47ste jaargang BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 228 - Bodegraven. Tel. 01726—2541. Vraagt Brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m.sf 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Weinig spanning Wel gerammel Druk van buiten -fc Strijd om kleuren-tv- systeem pag. Radio/TV In Hellevoetsluis woont een kunstenares, die haar prach tige collectie handwerken voor een goed doel van de hand wil doen. Op Blad Zy staat een verhaal over haar en over haar werk. De voorpagina van ons Zondags blad is deze keer gewyd aan Philips. De reportage gaat over een tak van dit wereldbedrijf, die weinig lezers zullen kennen. Want wie weet, dat Philips Nederlands grootste Horeca- -fe Lijnen voor modern chris telijk leven - pagina 2 Kongolees meisje lieveling van Limburgs dorp - pag. 7 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks sombere profetieën in een aantal dag bladen achten politieke insiders de kans groot, dat het kabinet-Cals in de loop van de volgende week overeenstemming bereikt over de Rijksbegroting 1967. De ministers zijn vandaag in extra vergade ring bijeengeweest voor de eerste fase van het afsluitende begro tingsoverleg. Voor de overige fasen zullen ze ook nog de eerste da gen van de komende week nodig hebben, maar de bedoeling is om alle knopen vóór of uiterlijk op vrijdag 15 juli door te hakken, zo dat de begroting begin volgende maand bij de Staatsdrukkerij kan liggen. Het voorbereidend tweezijdig overleg tussen de minister van financiën en zijn collega's over de verschillende de partementale ontwerpbegrotingen is dezer dagen afgesloten. Daarbij hebben zich tussen minister Vondeling ener zijds en de ministers De Jong (De fensie), Bogaers (Volkshuisvesting) en Veldkamp (Sociale zaken) anderzijds moeilijkheden voorgedaan, die de sfeer rond het plenaire begrotingsberaad in de ministerraad bij voorbaat ongunstig hebben beïnvloed. Wat echter nog niet betekent dat er politieke hoogspanning is ontstaan met de mogelijkheid van een kabinetscrisis, zoals hier en daar is gesuggereerd. Het gebruikelijke touwtrekken om de mil joenen en miljarden belooft dit jaar moeilijker dan ooit te worden, maar het touw lijkt toch te sterk om te bre- ten over een ophanden zijnde breuk in het kabinet en over een mogelijk aftreden van de ministers De Jong en Bogaers deel uitmaken van de onderhandelingstactiek die in dit COMPROMIS Met andere woorden: men acht het in politieke kringen bijzonder on waarschijnlijk dat de betrokken mi nisters onderling en het kabinet als geheel geen compromis zouden weten te bereiken en tot heengaan genood zaakt zouden zijn. De kans op indivi duele ontslagaanvragen van een of meer ministers zonder consequenties voor de anderen wordt als nihil beschouwd. Politieke waarnemers hebben sterk de indruk, dat de recente persberich- Sluiting van 100 steenfabrieken DEN HAAG Gealarmeerd door berichten over de te ver wachten sluiting van ongeveer honderd steenfabrieken in de ko mende jaren en pessimistische geluiden van de betonindustrie, alsmede een te verwachten afne mende expansie in de bouwnijver heid, hebben de Tweede-Kamer leden Kikkert en Van der Peijl (beiden ch) schriftelijke vragen gesteld. als "toetje" na de maaltijd j|S van niet duur wel heerlijk Zomers DE BILT Een groot deel van de afgelopen week kenmerkte zich door een gure noordwestenwind vergezeld van enkele buien. Hierin is een be langrijke verbetering gekomen. Verge zeld van veel bewolking is een warm- te-frontje gepasseerd, zodat wij ons vandaag in een belangrijk zachtere lucht van ongeveer 20 graden bevin den. Boven Engeland ligt nog een front dat in de komende nacht of morgen ochtend zal passeren, gevolgd door dro gere lucht waarin wij morgen meer zonnige perioden kunnen verwachten. De invloed van het hogedrukgebied bij de Azoren wordt weer iets groter zodat het weer een wat meer zomers karakter krijgt. 10 Juli J i op 20.58: op tenlandse arbeidskrachten niet moet worden herzien. Zij hebben lich gewend tot de mi nisters Veldkamp, Den Uyl en Bogaers. Zij hebben vernomen dat met de slui ting van de steenfabrieken ongeveer zesduizend mensen aan ander werk moeten worden geholpen. De bewindslieden wordt gevraagd of zij zich al hebben beraden op maatrege len om de gedupeerde werknemers te helpen, en of zij ervan overtuigd zijn dat de nodige sociale voorzieningen, in clusief wachtgeld, zijn getroffen. (Op dc dreigende sluiting van d< steenfabrieken werd de aandacht ge vestigd in een artikel van onze soci aal-economische redactie in ons blad van donderdag jongstleden Red.) Ajoeb Chan zet minister af RAWALPINDI President Ajoeb Khan van Pakistan heeft zijn pro-Chi nese minister van buitenlandse zaken Zoelfikar Alie Bhoetto, die drie weken geleden met ziekteverlof werd ge stuurd, ontslagen. In het land zijn betogingen gehouden voor voortzetting van Bhoetto's poli tiek. Belgische deserteur in Vaals gegrepen VAALS Een 23-jarige Belgische rijkswachter, die half april in Brussel deserteerde en met een 15-jarig meisje vakantiereisjes door eigen land. Frank rijk en Duitsland maakte, is bij het drie landenpunt in Vaals gearresteerd. VOLAUTOMATISCHE soort omstandigheden pleegt te wor den gevolgd. Bewindslieden die bij de begrotings voorbereiding „moeilijk zitten", zijn gauw geneigd intern met hun porte feuille te rammelen om hun claims kracht bij te zetten en de onwillige Voor vervolg zie pag. 5 BALTIMORE Bij een ern-1 gevangenen over hun rechten te vertel- stige opstand in de gevangenis len wordt het nog erger". Jz De laatste maanden znn er drie keer van de Amerikaanse stad Balti-jZOVM, cipiers „„„gevallen als vroeger more zfjn vfjf gebouwen, de was- in een jaar. Ongeveer tweederde van serfj en een aantal werkplaatsen, de ruim veertienhonderd gevangenen [door brand vernield. Het kantoor j zi^n negers" van de gevangenis werd geplun derd. De politie 150 man sterk maak te gebruik van traangas om de naar schatting du'/.end opstandige gevange nen naar hun cellen terug te drijven. Eén gevangene en vier cipiers werden bij vechtpartijen licht gewond. Aanleiding tot de twee uur durende opstand was een handgemeen tussen gevangenen en cipiers. Tijdens het luchten probeerden een paar gevange nen de andaren op te ruien door de cipiers van mishandeling te beschuldi- Volgens Joseph Bullock, lid van het Huis van Afgevaardigden in Baltimore en lid van de commissie voor gevange niswetgeving, heeft de rassenkwestie ook een rol bij de opstand gespeeld. „De moeilijkheden komen van bui tenstaanders. Als ze niet ophouden, de De identiteit van de twee overvallers van de Nutsspaarbank in Amersfoort is bekend. De foto's van de beide mannen zijn door Interpol op grote schaal verspreid. Foto boven: de Oostenrijker Ludxvig Weinber en daaronder Paolo Mascato uit Italië. Filmmateriaal van TROS verbrand AMSTERDAM Bij een binnen brandje in het gebouw van de tele visie- en omroepstichting TROS aan de Herengracht Is de gehele filmotheek in vlammen opgegaan. Kort voor de dit najaar verwachte start van haar uitzendingen betekent dit verlies een grote tegenslag voor de TROS. I Koningin zal ook Tunesië bezoeken prins Bernhard hebben een uitno diging van president Habib Bour- guiba voor een officieel bezoek aan Tunesië aanvaard. Het tijd stip zal later worden vastgesteld. )at staat vermeld in een meenschappelijk communiqué dat het einde van het staatsbezoek president Bourguiba is uitgegeven. Het communiqué vermeldt voorts de grote hartelijkheid, waarmee een gesprek ge voerd werd over de wederzijdse betrek kingen en over actuele Afrikaanse en internationale vraagstukken. Voor Nederland werd dit gesprek ge voerd door de ministers Cals, Luns, Den Uyl en Bet. De partijen stelden vast dat zij het in sterke mate eens zijn over de aangeroerde vraagstukken. Bij k.b. is mr. G. Plet, notaris te Pijnacker benoemd tot Officier in de Or de van Oranje-Nassau. Japanners (25) in bergtunneï gestikt TOKIO In een bergtunnel bij Koe- roiso, 130 km ten noorden van de Japanse hoofdstad, zijn gisteren 25 mensen door gasverstikking om het le ven gekomen. Ongeveer vijftig mannen en vrouwen waren in de tunnel, die gebruikt werd voor bevloeiingsdoeleinden, toen uit laatgassen van generatoren naar bin nendrongen. De tunnel was onlangs bij een wervelstorm beschadigd. Bij het reddingswerk, dat vijf uur in beslag nam, waren driehonderd mensen ingeschakeld. Akkoord bereikt over de ELDO PARIJS De zeven landen die aan het Europese uimtevaartproject deel nemen. zijn ^stèren tot overcenstem- DEN HAAG De Koningin en ming gekomen over voortzetting van de ELDO. Het vervaardigen van de Euro- pa-l-drietrapsraket gaat door en in ja nuari 1967 begint een aanvullend pro gramma voor een vijftrapsraket. Zowel Frankrijk als Engeland zijn tevreden gesteldde definitieve lanceer basis komt niet bij Darwin in Australië maar in Frans Guyana, en de Britse financiële bijdrage wordt verminderd van 39 tot 27 procent met ingang van volgend jaar. De basis Woomera (Australië) blijft in gebruik voor proef- lanceringen. De basis in Guyana gaat ruim 26 miljoen gulden kosten, wat een besparing van 41,5 miljoen gulden voor de organisatie betekent. Cubanen kapen vliegtuig KINGSTON Met een vliegtuig van Russische makelij zijn tien Cubanen naar Jamaica gevlucht. Twee Cubanen, die zich als gevangenen aan boord van het toestel bevonden, mogen naar hun land terug. Eerder deze week arriveerde .ersboot met zeventien vluchtelingen jit Cuba in Jamaica. Deze foto van president Bour- guiba en prinses Margriet werd gisteren genomen aan boord van de Peter Caland in een van de Rotterdamse havens. De presi dent nam zelf even het stuur wiel in handen, kennelijk tot groot genoegen van de Prinses. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Enorme vlammen een grote rookkolom stegen gister avond op uit het dak van de veertig meter hoge massa-fabriek op het eom-] plex van de NV Aluminiumchemie aan de Oude Maasweg in de Botlek, toen ei omstreeks half tien brand was uitgebro ken in de pekafzuiginrichting. In de massa-fabriek worden pek er koolstof verwerkt tot isolatiemateriaal elektroden en het was dan ook te begrijpen dat deze licht brandbare stof fen aanleiding gaven tot een toestand die zich hoogst ernstig liet aanzien. Want het vuur was met grote snelheid door een schoorsteen naar boven ge trokken en toen de vlammen uit het dak sloegen, was de brand tot in dc e omtrek te zien in het duister van de avond. Onmiddellijk trad vanzelfsprekend de eigen bedrijfsbrandweer op, die ech ter spoedig assistentie moest inroepen de Rotterdamse Brandweer. Deze maakte middelalarm en rukte uit met een omvangrijke hoeveelheid mate rieel. Drie kwartier later had men de brand, die gelukkig van minder ernsti ge aard bleek te zijn dan aanvankelijk werd gevreesd, onder de knie. Wilson DREMIER Wilson van Engeland heeft een bewogen week ach ter de rug. Eerst was daar het ont slag van minister Frank Cousins, de onbetwiste leider van Labours lastige bondgenoot: de vakbonden. Daarna kwam de langverwachte rebellie van links Labourleden in zake het Vietnam-beleid. De laatste horde heeft Wilson weer met veel gemak genomen. Zowel in de eigen fractie als later in het La gerhuis kreeg hij een comfortabele meerderheid achter zich. Min of meer als een verrassing geldt Wilsons aankondiging naar Moskou te zullen gaan. Er wordt in Londen druk gespeculeerd over het weer bijeenroepen van de Ge- neefse conferentie, waarvoor de beide voorzitters, Engeland en de Sowjetunie, het initiatief zouden moeten nemen. Enerzijds geeft men Wilson niet veel kans, omdat hij zich, afge zien van de recente bombardemen ten, te zeer met de Amerikaanse politiek heeft vereenzelvigd en al eens eerder te Moskou de pin op de neus kreeg. Aan de andere kant is het veelzeggend dat Wilson zijn be sluit bekendmaakt zo kort na het bezoek van premier Pompidou aan Londen, iemand die toch wel bij uitstek op de hoogte moet zijn van de laatste ontwikkelingen in het Kremlin. Een slag voor Wilson is het aftre den van minister Frank Cousins wegens menigsverschillen over de loon- en prijspolitiek. Labour moet altijd weer vechten om de steun van de vakbonden, „de staat in de staat". Wilson dacht deze te krij gen via de benoeming van Cousins. Zonder medewerking van de vak bonden zal het een zeer zware op gave worden, de Britse economie gezond te maken, om dan nog maar niet te spreken van de zo noodza kelijke hervormingen van het Brit se bedrijfsleven. Symbool (~)NS volk kent weinig zaken meer waar het werkelijk warm voor kan lopen, nationale zaken althans. Nog maar kort geleden was de KLM de trots van de Nederlander en ieder voelde zich nauw betrok ken bü de pioniersarbeid van en kelingen. De KLM voerde de naam Nederland over de hele wereld en werd als ambassadeur hoogUjk ge waardeerd. Daar is verandering in gekomen. Het zichzelf respecterend land heeft nu een eigen luchtvaartmaatschap pij. De luchtvaart is ontdaan van dat waas van romantiek. Vliegen is een gewone bezigheid geworden. Toch was het een nationale zaak, en niet louter om materiële rede nen, dat de KLM een moeilijke tijd doormaakte en grote verliezen leed. Daarom kan het nu ieder goed doen dat verwacht wordt het gele den verlies in twee jaar te kunnen inlopen. Programma bijna te vermoeiend (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Intens hebben koningin Ju liana en president Bourguiba gistermiddag ge noten in het Mauritshuis. Het bezoek werd ge kenmerkt door een b(jna informele sfeer. De hoge gasten werden opgewacht door een steeds groter wordende menigte buiten de hekken; door bur gemeester Kolfschoten en de commissaris der Koningin mr. Klaasesz op het voorplein en door minister Vrolijk op het bordes. Dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis, vertelde over de werken in de eerste zijkamer, waar de tentoonstelling „In het licht van Vermeer" begint. Vragen naar details zowel van de Koningin als van de President lokten steeds meer verklaringen uit. Dan weer bleef de Koningin bij een werk geboeid staan, dan weer deed de President een ontdekking. Het gevolg genoot mee en kennelijkslechts ge dreven door tijdnood deed het gezelschap alleen de laatste benedenzaal tamelijk snel. President Bour guiba wilde de Rembrandts nog uitvoerig bekijken. Het ging allemaal zo genoeglyk dat de hofhouding plotseling ontdekte hoe het escorte allang boven had behoren te zijn en snel de trappen nam. Intussen was er op het Kasteel- Oud-Wassenaar druk gewerkt voor het contra-diner, dat de President aanbood. In de grote eetzaal was de tafel versierd met witte en rode anjers en grote boeketten rode rozen. Het diner opende met de langoustes van Tunesië, terwijl de tafelwijnen ook uit Tunesische kelders kwamen. Na het diner gaf het Tunesisch danstheater een korte voorstelling in de hal. Intussen was de dinerzaal herschapen in een salon, waar de mokka en de beroemde Tunesische likeur, de boukha, werd geserveerd. Vanmorgen keerde de President op het kasteel terug om er tot maandag te logeren. De tocht naar de Deltawerken, die op zondagochtend gepland was, is vervallen. Het programma is te vermoeiend. Gisteren was het ook al een dag die bijna te veel van de krach ten vergde. President Bourguiba trok zich daarom tijdens de Rotterdamse boottocht even terug om te rusten. WILSON EN POMPIDOU Akkoord bouw tunnel onder Het Kanaal LONDEN Engeland enl Beide landen zijn het erover eens, Frankrijk hebben besloten, samen dat een regeling in de Vietnamese te werken bü de bouw van een ^werte -"lleen- *an worden getroffen tunnel onder Het Kanaal. In het communiqué, uitgegeven na af loop van het overleg tussen pre mier Wilson en premier Pompi dou, staat, dat deze beslissing echter niet onvoorwaardelijk is. Het project zal pas worden uitge voerd, als een oplossing is gevon den voor de aan de aanleg ver bonden werkzaamheden. De regeringen van beide landen wil len doorgaan met de bouw van de Con corde- een supersoon vliegtuig met ac commodatie voor 250 passagiers. door onderhandelingen op basis van on afhankelijkheid van Vietnam en niet-inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van het land, een en an der in overeenstemming met de Ge- neefse akkoorden van 1954. Wilson heeft nogmaals verklaard, dat Engeland bereid is, lid te worden van de EEG, mits zijn wezenlijke belangen worden gewaarborgd. Pompidou heeft gezegd, dat niets de toetreding van En geland tot de gemeenschappelijke markt in de weg staat, als de Britse regering het Verdrag van Rome en de dit verdrag gesloten overeen komsten aanvaardt. De mooiste bestelwagen met de laagste laadbodem en de meeste deuren Laadruimte van 6,6 rrï* slechts 36 cm boven de grond, dank zij voorwielaandrijving. Nuttig draagverm. 1100 kg. Grote achterdeuren: breedte 1.20 m, hoogte 1.36 m. Extra deur van 90 cm." breed in beide zijkanten. Tweetaktmótor van 45 p.k., on gevoelig voor koude start. Prijs f 6975,-. Nadere inlichtingen bij R00IJAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Leidsestraatweg 1 - Tel, 0171*—51855 OEGSTGEEST

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1