RUIMTE Duitse student is toeschouwer Plan Kerk '66-2000: jeugd kan „spuien" HERVORMDE KERK GAAT MET JONGEREN OVER TOEKOMST PRATEN ZATERDAG 9 JULI 1966 vanuit de relatie met je schepper het Jeugdwerk der Ned. Toen bij een demonstratie te gen de oorlog in Vietnam een symbolische miniatuurbom in het studentenhuis van de Tech nische Universitat ontplofte, vaardigde de rector het genoem de verbod uit. Professor Sont- heimer, een van de meest voor aanstaande hoogleraren in poli ticologie, werd van zijn positie als gccommiteerde voor de poli tieke vorming van studenten ontheven, toen hij tegen het verbod van de rector stelling nam. Ontmoetingspunt De Freie Universitat van Berlijn speelt sinds de oprichting fin 1948 als „vrij" tegenwicht van de Oost* berlijnse Humboldt Universitat) een bijzondere rol in de academi sche wereld van de Bondsrepu bliek. Het vermoeden dat zij een vergaarbak was van socialistisch en communistisch georiënteerde studenten, werd meer dan eens uitgesproken. Dat is echter niet in overeenstemming met de werke lijkheid. Berlijn, met zijn ongeveer 15000 ingeschreven studenten, is eerder een ontmoetingspunt van de politiek geëngageerde elite van de Duitse studenten. De harde politieke werkelijkheid van Duitsland, die nergens zo dui delijk aan de dag treedt als in de oude hoofdstad, heeft al veel stu denten in een vastberaden verzet tegen de „stap voor stap" poli tiek van Bonn of zelfs zoals '.ij menen de Westduitse politiek van de illusies te koop gedre«-en. Professor Sontheimer heeft de houding van deze studenten ge kenmerkt als staande in een zekere verwantschap met het socialisme. Dit betekent echter geen identifi catie met het communisme van de DDR. „Er zijn ontegenzeggelijk veel studenten", zei de professor in :en interview, „die het met de egenwoordige „Deutschlandpoli- ik" van de Bondsregering niet eens zijn, die ook de iets meer vooruitstrevende politiek van „stap voor stap" niet voldoende vinden, en die van oordeel zijn dat de DDR moet worden erkend." Terwijl aan de Berlijnse Freie Universitat volgens een onderzoek ongeveer 15 a 20 procent van de studenten politiek actief is, (dat is procentueel tienmaal zoveel als de bevolking in het alge meen), schat men dat in de Bonds republiek tot 10 procent van alle studenten op een of andere manier politiek werkzaam is. In Berlijn is een politiek links gerichte activi teit op te werken. Romantiek In tegenstelling tot Berlijn zijn de studentenverenigingen in de Bondsrepubliek zeer actief. Zc hebben over het algemeen een rechts verleden, en waren in niet onaanzienlijke mate betrokken bij het ontstaan van het anti-semitis- me en de groei van het blinde nationalisme. Romantische elemen ten („Burschen"-sentimentt wer ken nog na tot op de huidige dag. Juist een bewust niet-politieke houding maakten de studentenver enigingen vroeger voor eeen deel tot een speelbal van nationalisti sche krachten. Ook nu tegenwoor dig het begrip „vaderland" en hel Deutschlandlied onder de studen ten met een zekere scepsis worden beschouwd, vinden we in de eerste plaats in de studentenverenigingen vertedigers hiervan. Vele corpora spannen zich ech ter in zoals zij verzekeren in hun verenigingen „moderne en li berale vormen, die passen bij onze tijd", te scheppen. De duels („Mensuren") zijn voor een deel verdwenen. Gebleven is het oude „Kameradschaftsprinzio", dat in de meeste gevallen slechts als een emotionele compensatie vqor de moderne universiteit, met haar vereenzaming en massificatie, kan worden gezien. Ingewijden De uitgesproken politieke stu dentenkringen, die slechts zelden, ook aan grote universiteiten, meer dan 30 tot 50 leden tellen, leiden bijna het bestaan van sekten. Deze groepen hadden alle oorspronkelijk een band met partij of vakbond. In de loop van de tijd hebben zij zich echter geheel van de partij los gemaakt, zoals de socialistische studentenbond van de SPD of hebben ze nog een zeer verbrok kelde relatie met hun moederpar tij, zoals de liberale studentenbond met de FDP. De RCDS, de studentenorganisa tie van de regeringspartij (CDU) is nog het meest trouw aan de partijlijn zeker ook omdat deze Ds Th. M. Loran (32), vijf jur pre- dikant in Bergent- heim, maar „weg gesleurd" naar al gemene dienst, speciaal voor jon geren is precies de man die Plan Kerk '66 - 2000 richting kan ge ven en werkelijk heid maken. Een opgaaf. Maar hij is een gedrevene, weet waar het omgaat. De werk groep die om hem heen staat en hij zelf gelóven in de zaak, zoals ze ook in de jeugd, waar ze zelf nog deel van zijn, geloven. In Bergentheim hield hij al peilingen onder jongeren. Met de ervaringen die anderen in hun gebieden opdeden in de classis Hengelo, Harder wijk, in de bollenstreek is duidelijk naar voren gekomen dat er heel wat leeft onder ge- interesseerde z.g. jong-volwas- Globaal bleek onder meer, dat ze uitermate bezorgd zijn ...ww. ww.. .,w www. ww.. jv w. w.j.ww.www.w .w„w. over de wegen van de Kerk. zitten voor een ambassade (in het meest actieve geval). Haar functioneren naar binnen Met een laat-maar-waaien in de politiek, want dat is zo'n en naar buiten zien ze niet of onbegonnen, bloedarme troep! Met een beetje erotisch onvoldoende. Vandaar steeds an-rommelen, want weet jij veel. Met heel „realistisch" I dan maar liever op de kernenergie van atomen dan op de j kernenergie van de Geest te vertrouwen? mee? KERKj 66/2000 Ton van der Hammen ("A, wat doe ik daar nou eigenlijk mee. Met die I woestijn van vragen: het weerzinwekkende gebeu- ren in Vietnam, je overgereglementeerde bestaan, de zondagsarbeid, de sexualiteit, de kernenergie, de politiek, het rassenonderscheid en ga zo nog maar een halfuurtje door. Bèn je er bijvoorbeeld met wat Vanaf het begin van de negentiende eeuw tot de tweede wereld- oorlog waren de Duitse studentenverenigingen de „Burschen- sohaften" broedplaatsen van het romantische nationalisme, dat zich later ontpopte in de zelfverblinding van het „Deutschtum". Hieronder geeft een Duits student in de politicologie, economie en theologie, Wolf Rüdiger Schmidt, een beschouwing -over de levens houding van de tegenwoordige Westduitse student. PROFESSOR NOG STEEDS „HALVE GODHEID" DOOR Wolf Rüdiger Schmidt "PjE rector van de Freie Universitat van West-Berlijn ver- U bood enige weken geleden elke vorm van politieke acti viteit aan de studenten binnen de universiteit. Voorafgegaan waren jarenlange twisten tussen de hoogleraren en de stu denten. De Berlijnse studenten namen deel aan protesten tegen de interventie van de Verenigde Staten in Santa Do mingo, tegen de apartheid in Zuid-Afrika, tegen het facisme in Spanje en tegen de wetten voor een noodtoestand in de Bondsrepubliek. Man, je zeurt. Wat wil je nu "gd: als je al die dingen en nog veel j. meer eens probeerde aan te snijden van- I in vredesnaam van jongeren die uit je relatie met je schepper? Zeg nu 1 hun ogen niet in de zak hebben? niet dat is een slag in de lucht, want de Wat kunnen ze anders doen dan °p God is €t gelukkig bii een beetje protesteren, provoce- ren in het gunstigste geval? Ten Du="iet alléén ™ct m°ddfr g°°len' j Ji Een beetje mag wel omdat het soms I diepste ben je toch gedoemd als no(Jlg b en je heb, ,k jonge. I een stel stomme schapen, hier ren| bepaalde voorrechten. Maar dat I en daar wat mekkerend, mee te niet alléén. Ook durven, zo nodig, radi- caal te brèken -iet een praktijk om daarna andere, misschien wel volslagen onbekende praktijken te proberen. Dat geeft allemaal niks. Als je maar nar blijft. Als al die zaken maar echt jouw zaken zijn. 't Klinkt loei-goed hè? Het I lijkt wel een preek: zo moet hét wel en zo moet het niet. En wat heeft-ie ons I weer op onze dgegeven. Na de kerk: „Mooie preek". Dan het kopje koffie. En welterusten. Ds. Th. M. Loran KERK! 66/2000 sukkelen met de grote kudde, de massa? Je wordt er compleet daas van Daas? Of diep in je hart .jMaar wacht es even. Een kerk wil doodsbang de werkelijkheid on- verder met de jongeren. De Hervormde der Ogen te zien? Kerk nam dezer dagen het initiatief tot Kerel, hou toch op. Waar is J* het einde? tie aan jongeren om mee te doen en te denken. Tot een jeugd-inspraak in de Maar toch. Je kunt die laatste vraag beleidsvorming richting jaar 2000, om ook omkeren. Heel gewoontjes vragen: °°"e waar is het begin? Wat preciezer ge- groep als startblok voor studenten in politieke functies wordt beschouwd. In deze politieke discussieert men meer of minder als ingewijden over het memoran dum van de Evangelische Kirche over het vluchtelingenprobleem, de henvorming van het strafrecht, de politiek ten Duitse hereniging ol standswetgeving. Ma: prominente redenaars of de noodtoe- ar alleen zeer prominente redenaars lukt het een groter aantal studenten te trekken dan de kleine groep ingewijden. JVlet-geïnteresseerd Want typerend voor de gemid delde Duitse student is dot hij politiek, hartstochtelijk niet-geïn- teresseerd is, maar deze afwe zigheid van belangstelling gaat merkwaardig genoeg gepaard met een goed geïnformeerd zijn over de politieke gebeurtenissen. Ook verlangen de meesten een meer zakelijke informatie over hetgeen in het „Derde Rijk" is gebeurd; in welke mate veel van deze studenten inderdaad ge schokt zijn, ja of het hun duidelijk is wat in Auschwitz en elders is gebeurd, blijft verborgen. Onbe kommerd studeert men, leeft in zijn vriendenkring, en is ver baasd, wanneer men anti-Duitse gevoelens bespeurt bij buitenlan ders De student van onze dagen ge looft dat hij tenminste in zijn studietijd nog vrij is, want hij vreest de sterke gebondenheid van de Westduitse samenleving. Zijn professor ziet hij, even als vroeger, als een „halve godheid". Hij heeft voor de studenten de rol van het oude „overheidsgezag" overgeno men. BIJ de professor eindigt ten slotte ook elke vorm van democra tie. Kritiek op colleges wordt slechts door een kleine groep moe dige studenten uitgeoefend. Voor welvaart houding van de meeste studenten in de Bondsrepubliek niets anders weerspiegeld dan de mentaliteit van de burger in de welvaartstaat, maar dan in een studentikoze ver- §akking: iets meer vrijheid, sex, ier en wat meer wetenschappelij ke vorming. Een fascist is -de Duitse student niet, ook geen so cialist, en of hij de democratie met een innerlijke betrokkenheid zal verdedigen, moet nog bewezen worden. In ieder geval is hij een pragmatische, praktisch voorstan der van de democratie, omdat ze persoonlijke welstand heeft ge bracht, en omdat het er naar uitziet dat ze die ook zal vergro- s heel gewichtig te zeggen. Natuurlijk niet in het wilde weg. Maar systematisch. Beginnen bij het be- I gin: vanuit het persoonlijke gesprek I met God naar het gesprek met jezelf. Dan naar andere jongeren. Weer later I naar ouderen en dat zo van de wijk- kerkeraad doorgespeeld naar de centra- zijdig houden von jonge mensen in ge- jongeren, als- meenten. Dia loog tussen mede jonge ren en oude ren kan helpen uit de impasse te komen. Dat wat Plan Kerk '66 2000 wil zou men goed kunnen vergelijken met de jongeren- discussie, destijds door het Koninklijk Huis geïnspireerd met een eind-hearing in het circusgebouw te Scheveningen. Men herinnert zich dit wel licht in verband met de Zilve ren Jeugdcentra. Een gebeu ren, waarop prins Bernhard in zijn jongste tv-inferview kennelijk doelde, toen hij sprak over weinig aandacht die aan een zijns inziens zeer belangrijke zaak is gegeven. Iets in die geest dus. Maar diepgaander. Waarborgen, dat het gesprek over een zo breed mogelijk front tot stand komt zijn er. Het kanaal waardoor alle reacties worden geleid is al gegraven. In October, no de hedendaagse i jkheid uit de bijb< het nieuws van h£ aan de kinderen (alleen de geschie denis als een soort sprookje?) Hoe aan niet-christenen? In het leerhuis komen ook alle ethische vragen over het samen leven van de mensen aan de orde (zie aanhef). Vierhuis: hoe staat het met de ge meenschap in de kerk? Hoe komen we tot meer beleving van het vieren in lied, gebed, Schriftlezing, sacramenten? Kunnen we wel vieren, d.w.z. blij, la chend, omdat het Evangelie een blije Diensthuis: zien we de medemens? Wat is dienen, waarom en hoe doe je dat? Samen en individueel. Zijn er gren zen aan? Wat doen we met bezit? Kijk, dat is nog maar een e-ke'- -r- Bob Nuys. Het is ondoenlijk de- duldelljklng van de lijnen waarover her- ze brieven in extenso te publice- vormde jongeren uit het hele land gaan ren. We geven daarom slechts de kern mee-denken. En uit de eerste reacties is weer van wat de briefschrijvers beto gen. De heer B. J. W. Engelken, leer ling van de catechetenschool van de Ned. Hervormde Kerk te Rotterdam, constateert dat de huidige generatie met problemen alt, die de ouderen niet kennen en waarvoor dc jongeren een oplossing moeten zoeken. Het dansen al herhaaldelijk naar voren gekomen: "»eml hlJ verantwoorde vorm van waarom alleen hervormde jongeren? vr|Jr Mjdabeatedlng. We willen het breder. Wie v wot jn he, rfch de klankert der komt. Maar je moet beginnen bij het muziek met een partner ritmisch begin, is terecht gezegd en: laten we over de dansvloer bewegen kan vol- hopen dat het verder rolt. Want de gens mij geen kwaad worden ge- toekomst vraagt, neen: schreeuwt erom. zien. Het Nederlandse Calvinisme De Kerk moet loskomen als log. onwan- aan u>ie een wettisch trekje kelbaar, onaandoenlijk Instituut, waar'n noot' vreemd ij geweest heeft tn „i „„i„,,i„„„ de eeuwen die achter ons liggen hier- al meer gelovigen en ongelovigen het aniers ht wjj kumm niet vinden. Jongeren met heel hon u- hm djJ „jet £walijk nemen, en er breng van heftige, misschien wel oever- aUeen met eerbie<i en ontzag over loze, kritiek zijn daarbij nodig. Afbre- spreken. Onze tijd is evenwel een an- kend.Oké. Maar opbouwend ook. Het mag dere tijd. Het zoeken naar nieuwe best een revolutie worden. Als ze d n vormgevingen op allerlei terreinen maar heilig is. van de cultuur (o.a. kunst en mu ziek) brengt met zich mee, dat ook de dansvoi - - - - - verder vinden..." met de kerkeraad en dit jongeren- respectievelijk jongeren-ouderen ge- £>e beer Engelken vervolgt: „Wij sprek, PS? ,ve'dPr !evT,d m'foï0' christenen morden overal daar ver- aankomt. streefmaand juni volgend °°k andere mensen zijn, jaar, zal de synode dienen te verwer- af dat nu op de dansvloer u, of op ken. Alle gesprekspartners zullen daar een beatconcert. uitermate kien op zijn. Is dat alles niet machtig? Dat de Kerk je uitnodigt maar eens onbarmhartig op basis van je ge loof te gaan zeggen hoe het vol- dansen een fijne geestelijke ontspan- gens jou moet en niet moet. Dat Voor sommigen zelfs een licha- ip bant mpp hpnkpn en ttipp hp inspanning (jive). Gelukkig je gaat mee-denken en mee be- zijn er vmcheidene kerken, waar op slissen. Dat de Kerk je daarbij instuiven wordt gedanst. Het gevolg alle faciliteiten aanbiedt waar- is dat de jeugd vrienden mee gaat nemen naar die kerk en... Maar door het dansen te verbieden en er een elfde gebod bij te fantaseren van: Gij zult niet dansen, houdt u de jeugd juist uit de kerk (en uit de instui ven). Bob Nuys raad ik aan zich aan te sluiten bij de kerkeraad van Barne- ftv/ov -Tm «wv, jut veld... Zo zal de onkerkelijkheid stel- over ze beschikt om dat grondig lig sneller toenemelu en goed te realiseren? Het betekent, dat er toch wel wat aan de hand is in de Kerk. Dat de Kerk op zoek is naar ,,de" gemeente met alles erop en eraan. En dat is heel wat als je weet „dat haar akker de wereld is', op haar uitnodiging past maar één antwoord. KERKlgfl66,200d Kemeraaa aoorgespeeia naar ae cenira- -■» le kerkeraad, de classis, de provinciale vember en december 1966 kerkvergadering, het moderamen van 1 u.» l- de synode, (hè he, we zijn er). Maar 't zit toch goed in elkaar met het Plan Kerk 66 2000, zoals men deze hearing heeft genoemd. Er is al in een paar classicale proeffolders geëxperimenteerd. De zaak is daarna goed doordacht en inmiddels met een mag en moet het spuien be- I ginnen. Meesukkelen met de grote kudde? werkweekeinde op Hydepark (niet in Londen maar doodgewoon in Drieber gen) al van start gegaan. Het daar verkregen basismateriaal is samenge vat en gaat naar de gemeenten. De jongeren gespreksgroepen van tien twaalf „man", zo van 18 tot 35 kunnen daar nu aan de slag. Lijn van KERK 166/2000 Dat klinkt nogal formeel, maar dit trefwoordentrio of dit „drieluik" als gespreksprogram is zo wijd als de we reld. Enkele notities ter verduidelijking. Leerhuis Als we echt „gedenken de dood des Heren totdat Hij komt", dan betekent dit een op pad zijn, dan wordt de gemeente gelijk Israël, gelijk Christus, als deel voor de wereld gezet. Een open oor en oog van de gemeente daarom bij alles wat er gebeurt, lokaal, landelijk, in de wereld. Wat betekent dit en hoe reageert die gemeente? Ja, De heer L. H. v.d. Heide uit Maassluis: „Ik zou niet weten wat er verkeerd is aan dansen. Dat het dansen kan ontaarden in sexueel geschuifel ben ik met je (Bob Nuys) eens, maar dat moet je zien als een persoonlijk tintje van de mannelijke partner... Heus er zijn gelegenheden waar tussen het dansen door nog tijd is voor een gezellig praatje, bv.: „Op wat voor zaak werk jij Bea? Wat voor werk doe je daar? Bevalt het?" Mejuffrouw R. Egber's uit Rotterdam betuigt haar instemming met Let stand punt van Bob Nuys, maar verzoekt haar brief nle( te publiceren. Bob Nuys le vert bieronder -mm'-Uar op de reac ties, waarmede tevens de discussie over dit onderwerp is gesloten. Opmerkelijk is de algemene tendens van de jongeren om gewo"« met ren mee te doen. Belangrijk is echter nog altijd om onderscheid te maken. Om als Christen onze taak te doen is het niet nodig dat wij met alle winden mee waaien, sterker het zou ons goed doèn (en ook de niet-Chrlsten z-1 -nec- teren) als wij nrincipieel ne—durfden te zeggen tegen zaken die niet met onze beginselen in overeenstemming zijn. Nu maken wij op de buitenwacht een wat vreemde, halfslachtige indruk. BOB NUYS Tienerprijs 1964-'65 Bij meerderheid van stemmen is door de lezers van „Een 10 voor de 10-ers" Je Tienerprijs 1964-1965 toegewezen aan lean Paul Wils voor zijn artikel „Re gen, mist, enzovoorts", uit het blad Tol- le Lege. St. Thomascollege, Venlo. De oundel „Een 10 voor 10-ers" verschijnt ter gelegenheid van de Boekenweek. Hierin zijn opgenomen de beste artike len en gedichten uit de Nederlandse jchoolpers. De redactie, die de bundel samenstelt» oestaat uit: Ad den Besten, Pierre H. Oubois. Michel van der Plas. Editne de Clercq Zubll. Aad Rot. Bessie Schadee en Pim Waldeck. De bundel wordt uitgegeven door Nijgh Van Ditmar onder ausDiciën van en In nauwe samenwerking met de Nederlandse Schoolpers linie (Prijs f 1,95) Jean Paul Wils ontving inmid dels de prijs in de vorm van een boe- kenbon ad J 50. Tijdens de boekenweek 1967 zal het zevende deel van ,,Een 10 voor de 10-ers" verschijnen. Dee] en 3 waren na korte tijd reeds uitver kocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17