OVER PIJPEN TABAK Ei\ SMIF ers. Geschiedenis van het wondercruydt in een museum bijeen JUU ra m m m si «jiUfiLU- PUZZEL VAN DE WEEK «iiniiiiiiiiiniiii ZATERDAG 9 JULI 196fi| Damrubriek al nog voortlevend als Hildebrand van de Camera Obscura, was beslist geen voorstander van roken. Als hij, in 1837, een verhande ling schrijft over het Varen en Rijden in zijn tijd en daar bij de diligence fijnzinnig on der de loep neemt, komt hij tot de conclusie dat er drie soorten reizigers zijn de Slapers, de Rookers en de Praters. De Slapers, zo zegt hij, staan bij mij op den laagsten, den minst schuldigen trap van overlast. Maar dan de Rookers ,,Ook is de geheele wereld tegenwoordig op den voet van tabaksrooken gebracht: die kunst behoort volstrekt tot de vita publico, en haar materieel is zoo portatief mogelijk gemaakt: ieder rijtuig is aan tabaksvervoer dienstbaar; alle sierlijke uitvoerigheden der rookkonst zijn geabbreviëerd: geen klas sieke langwerpige, chineesverlakte tabaksdoos meer met de handteekening van den eigenaar in het deksel: maar tabaks zakken van een vieze varkensblaas gemaakt, met een rood riempje aan het knoopsgat op- gehangen. Om de waarheid te offeron aan <*e goden en ie kor. zeggen, zijn alle rokzakken ta- gcoruiken als medicijn. Ais je bokszakken; en wanneer gij een de toeDack kauwde, zo leerden de ber en verdienste bijeen ziet, bij ;ijd kunt gij er altijd op aan, dat zij marsen als door elkander gerekend stellig gen' zes of acht stuivers waard zijn, alleen aan sigaren die aan hun lijf worden gevonden. Geen Medicijn kieseh sigarenpijpje meer, hetzij wonde.cruydt Europa wordt ge- reent of gebogen, waardoor de teisterd door tal van onzuiver vuur aan wil ontlenen". Afzichtelijk zogen". Nieuwsgierig zullen Co r bus' matrozen zich wel, zo goed en zo kwaad als dat ging, hebben la ten voorlichten over het nut en de mogelijkheden van de toeback. Zij moeten ruimschoots tevreden zijn gesteld Want om te beginnen: de mogelii kheden waren groot. Toe- baclc kon je roken, pruimen niet gelukt bes leggen op de mm komt uit een papieren zakje ge- inderdaad wonderen. Het wordt ge- liaald en in den mond gestoken, bruikt tegen huidziekte en ttgen opdat men er een dubbelzinnig ongedierte. Jean Nicot, in 1559 be- genot van zou hebben, en van poemd tot gezant van de Franse ^ndpn ^inn^iptiel^o^A-l gal) RCQ bijzonder interessant Indi- n ted®reen die er een aans kruid bemachtigd, dat zweren en rauwe wonden, die tot op he den ongeneeslijk schenen, heed-. En tevens beveelt hij Catharina de Medici aan verse tabaksbladeren Dat „afzichtelijk rolletje" had- op het hoofd te leggen als middel «m. -ii_ t' - 'egen de migraine, waaraan zij da gelijks üjdt De tabak heeft haar weg gevon- een spannende overtocht voet aan den. Ais het juist is. dat dit won- 1 'i het land, waarvan zij dach- dercruydt het middel is tegen pest en cholera zal iedereen het roken. En iedereen rookt het, het zijn ,.irbazuig hebben de mrnsen mannon en vrouwen, die het tot dte Z'j ontmoeten een brandende zich nemen, en... er de smaak van fakkel in de mond, een zwarte te pakken krijgen. Zo wordt het die zijn geliefde drinkt, kan ervan overtuigd zijn, dat zij hem tuit liefde) om de hals zal vallcr. Er zullen ook wel eens tegenvnller- tjes zijn geweest: In '370 nog behoort tot de inven taris van alle posten van de Maatschappij tot redding van schipbreukelingen tabak, dat op een bepaalde wijze toegediend, b\j de drenkeling braakpogingen moet opw-ekken. Taoak ais.. wordt het klassieke rookinstru- ment, lang een drie eeuwen de van klei gebakken pijp. Merk waardigerwijs hebben Engelse sol daten waarbij een belangrijke rol gespe»id. In Engeland was in net begin van de zeventiende eeuw de vervaardiging van stenen pijper al tot grote ontwikkeling gekomen. Er waren daar knappe pij per ma kers. van wie er velen de wijk naar Holland namen toen koning Jacobus I onverdraagzaam werd je gens de protestanten. Zij traden in dienst van prins Maurits, die ech ter niet altijd goed bij kas was en hen meermalen zonder nldij moest iaten. Voor de pijpenma) ers onder aie Engelsen geen nood Zij vatten hun oude beroep weer op en vonden zo goede bijver diensten. West-Europa, en Nederland zal heus niet zijn achtergebleven, rookte bij wijze van spreken dag en nacht. Grote en stevige rokers waren de geestelijken. Zelfs onder Zo maar een hoekje in het museum, maar alles wat er is tentoongesteld heeft betrekking op het tabaksgebruik en de rookgewoonte. het opdragen van de mis konden zij het rookgerei niet uit de mond nemen. De paus wond zich daar over zo op dat hij het roken onder de mis verbood. Een monnik kon zich met dit verbod niet verenigen en schreef de paus een brief op poten. De geestelijkheid heeft later ook invloed gehad op het snuiven van tabak. Omstreeks het begin van de achttiende eeuw was heel Wes'-Eu- ropa aan het snuiven, niet abeen de mannen, ook de vrouwen en kinderen. Er ontstaat een snuifritu- eel, lat wordt gekenmerkt door hoffelijkheid. Er verschijnt zelfs een handleiding die vertelt o«e men een vriend een snuifje aan biedt, vervolgens van het snuifje geniet en daarna gezamenlijk niest. Het jnuiven kon niet ieders be wondering en goedkeuring wegdra gen. De neusklachten die ontston den, waren oorzaak dat menigeen naar de pen greep om een waar schuwend woord te laten horen. Maar het zou tot de Franse Re volutie duren voordat het snuiven langzamerhand ging verminderen en zo goed als helemaal verdween. Veelzijdig Als de tweede helft van de acht tiende eeuw is aangebroken ziet men in Nederland naast elkaa. de pijp, de sigaar, de sigaret, het pruimpje en het snuif men kan dus zeggen dat het tabaksgebruik een ?rote veelzijdigheid ken* De sigaar, „toebacxrolletgens vanouds genaemt cigaerren", dateert van omstreeks 1780. In het begin ging hij er niet zo best in, maar dat is later wel veranderd. De sigaret wordt eerst populair na 1840. en niet het geneesmiddel is tegen de gevreesde ziekten van die tijd blijft Europa toch roken. Fabel Lang blijven nog allerlei fabel tjes rond de tabak In stand. Het heet, dat tabakssap de liefde kan vooral door 'oedoen van de ioida- ten, die behoefte hadden aan iets „kleins", zo tussen de krijgsverrich tingen door. Grotere popularueit krijgt hij tussen de twee wereld oorlogen, en na 1945 maakt de «iga- rettenfabricage zelfs een revolutie Maar hoe in de loop der jaren in de wijze van het tabak gebruiken ook veranderingen zijn opgetre den, de pijp heeft haar populari teit nooit verloren. De pijp, hoe ook uitgevoerd, heeft elke rookge woonte kunnen weerstaan. Er zijn mensen,, die met een pijp opstaan en met een pijp naar bed zaan, zoals het heet. Een voorbeeld? „Een pijprokende jongeman uit Loenen/ sprak, blozend tot diep in z'n schoenen:/ 't Is alleen nu en dan/ dat 'ik geen pijp roken kan.../ met een pijp in de mond kan'k niet zoenen". Boeiend De geschiedenis van de tabak is een boeiende geschiedenis, voor treffelijk beschreven in „Pijpen en tabak" (uitgave C. A J. van Dishoeck, Bussum) door de beer het Niemeyer Nederlands Ta- bacolDgisch Museum, onde.-ge- braent in de gewelven van het prachtige zeventiende-eeuwse .uis, Amstel 57 te Amsterdam dagelijks (behalve des zondags) voor he' pu bliek te bezichtigen van 13 00 tot 17.00 uur. De grondslag van het museum werd een dertig jaar geleden ge legd door ®en jeugdige antiekuef- hebber, die door de geschiedenis van de tabak cn het tabaksgebruik werd gegrepen en besloot oeze geschiedenis illustratief te maKen door het bijeenbrengen van alle attributen, die in de loop der eeu- beslag te nationaal hoofdklassekampi oen, de promotie naar de ereklasse i ^tegen partij die nog aan de gang was de promotie kon worden Een mooi succes voor deze goed geleide vereniging, die in Varkevi Bronstring en Va-n Leeuwen wel uit zonderlijk goede krachten bezit. Nu beiginnen echter de moeilijkheden pas. Men kan n.l. op zaterdag niet over alle spelers beschikken en moet oodgedw jelfde pe._ zal het vermoedelijk eerder een strijd orden om de beide onderste plaat- :n te ontlopen dan om een serieuze >oi te doen naar het landskampioen- :hap in de hoogste klasse. Wij schrijven vermoedelijk, omdat •voren niet te voorspellen valt welke itwerking de promotie kan hebben, instelling van de ereklasse iluitmg zoeken bij die clubs die de sterkste tegenstanders ontmoeten. Dit lijkt ook een gezond verschijn- wen rond het cultuurverschijnsel „tabak-gebruii" waren ontslaan. De tabak neeft niet alleen de wereld veroverd, zij heeft even zeer kunstenaars geïnspireerd. De tabak ontmoet men in de litera tuur, de muziek, de schilder- Lij - Kostbaar Bijzonder fraai is de collectij pi fien, waaronder vele unieke. R<_ iëfpijpen uit het begin van de zes tiende eeuw, kostbare meerschuim- pijpen met sierlijke zweifels, en bruidspij pen. De bruidspnp is lang door Zeeuwen en Groningers, door Twentenaren en Westfriczen in ere gehouden. Het was een wit te Gouwenaar met een roer van wel eun halve meter, die versierd met bloemetjes, linten, mossen va rens op de huwelijksdag door de bruid aan de bruidegom werd aan geboden. De pijp werd alleen ge bruikt op hoogtijdagen in het hu welijk. en bewaard in een .vitri ne". Het heette, dat het huwelijk goed bleef, zolang de pijp niet brak. Een gebroken bruidspljp werd gezien als de voorbode van huwelijksmoeilijkheden. Van het landelijk comité tot verzameling van Nederlandse volksklederdrach ten. ontving prins Claus een bruidspijp ter gelegenheid vao de 10de maart. Naast pijpen en pijpjes in al er- lei uitvoering de tabakspotten de tabaksdozen en de snuifdozen De snuif dazen zijn over het algemeen fraaier van uitvoering dan de ta baksdozen. De laatste droegen op het oeksel dikwijls bijbelse voorsfellingen of teksten, maar opende men de doos, dan zag men frivoler uitbeeldingen en las men i _r i dikwijls luchtiger en stouter oro- Vertederd kan men kijken naar het tabakswinkeltje uit 1800, af komstig uit het Groningse Zande- weer. Men ziet er het kerfbankje, het kardoesblok, de snuifrasp de mooie snuifpotten. Men kan zich zonder veel moeite voorstellen hoe daar met grote deskundigheid over tabak en snu.f is gesproken, hoe er menig pijpje is gestopt om al suygende de ioeback te keurer en hoe er met een hoofs gebaar een snuifje is geoffreerd. Tenslotte verdienen aandacht de exemoiaren van de Indiaan of Moor, de typische uithangborden van de tabakswinkel, en de ..cabi nets" die beelden uit het verleaen oproepen. Zo moet Het allemaal zijn ge gaan, nadat ie tabak in ons we relddeel als genotmiddel was ont dekt. Kn wie eraan mocht twijfe len of de relatie mens-tabak altijd zo sterk is geweest als vandaag de dag, hekijke net bidstoeltje nauw keurig de leuning verbergt een holte, waarin een grote hoeveel heid pijptabak, waarop een f-aai pijpje is gelegen. Zwart: 5, 7. 12. 13. 14. 17. 18. 22, 27, !8. Wit: 24. 26. 31. 34. 35. 36. 37, 38. 43. DOBRININ Zwart: 1, 3 t/m 8. 11, 13, 18, 19, 20, 21. 23. 24, 36. Wit: 28. 32 t/m 35, 37. 38. 39. 41, 42. 43. 47. 48. 49. 28—22 18 X27 31X22 13—19 11—16 6X46 OERASIN -t: 3. 6. 7. 9. 11. 12. 14. 15. 19. 21. 38—32 27X49 31—27 49X24 27X29 Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. JB voertuig. 23. en omstreken (afk.» 24. natuurlijk waterbekken, 26. voegwoord. 27. edelknaap. 29. kabou ter. 31. ontgonnen land, 32. schraal. 34. zoon van Noach, 35. vreemde munt. 37. wezenlijk. 39. zeemacht. 41. familielid. 42. achting, 43. plaats in Gelderl.. 45. zangstem. 46. overdekte marktplaats. 47. bijwoord, 48. voetbalclub. 50. eenmaal, 52. niet gesloten. 53. voegwoord, 55. vruchtje. 56. vlug. 57. plaats in N.Brab., 60. bij elkaar behorende voorwerpen. 61. voorvoegsel. 62 profeet. 64. muzieknoot, 65. gesloten, 66. ontgonnen land. 68. plaats in Gelderland. 70. rivier in Italië. 72. vrucht. 74. drukte (Ind.). 75. water in België. 76. venster. 77. metaalhoudende delfstof. Verticaal: 1. dichter. 2. rivier in Italië. 3. doorweekt, 4. buisvormig ingewand. 6. voegwoord (Fr.), 7. tijdrekening, 8. gistmiddel, 10. bij woord. 11. titel van de keizer van Japan door buitenlanders gegeven. 12. verdieping. 13. zwakke, 15. niet gevuld, 17. vreemde munt, 20. een maal, 25. wijnglas, 27. stand. 28. landman, 30. familielid, 31. interest. 32. leed <ZN>, 33. muzieknoot. 35. dikke boterham, 36. lichaamsdeel, 37. hoepel. 38. eetgerei. 40. plaats in Over.. 41. Turkse tarwe, 44. zoon van Jacob. 46. schor. 48. bezigheid tot ontspanning. 49. stapel, 51. scheik. element -afk.). 52. niet van hetzelfde gevoelen. 54. teken dat in de psalmen voorkomt. 56. zonnescherm, 57. niet dezelfde, 58. eiland ten W van Sumatra. 59 vaartuig. 60. plaats voor dieren. 61. tevens, 63. lelieachtig gewas. 64. gebruikt men voor het land. 67. tijdrekening, 69 voorzetsel, 71. rund, 73. welaan. Kruiswoord - puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. haast, 6. kanon. 11. las. 12. hoe. 14. ton. 16. as, 18. Aalst, 20. e.a.. 21. Malden. 22. orkest, 23. Em. 24. si. 26. on. 27. pa. 28. ego. 30. kom. 32. alp, 34. me. 35. fa. 37. os. 38. R.D.. 40. Nero, 41. lever. 42. koon, 43. es. 44. L.K.. 45. kl. 47. ns, 49. toe. 51. arm. 53. alt. 56. ei, 58. en, 59. A.D.. 61. po. 62. Petten, 64. or gaan. 65. Ir. 66. dalem, 69. nd, 70. ara, 72. ras, 73. den. 75. staal. 76. Borne. Verticaal: 2. al. 3. aardig. 4. ss. 5. tolk. 7. at, 8. nonkel, 9. on. 10. kamer. 12. ha. 13. es. 15. satan, 17. sam, 18. ans. 19. ton. 20. esp. 25. ik. 26. om, 28. eerst, 29. of, 31. oever, 32. as, 33. pront, 34. mee. 36. alk. 37. ork, 39. dos, 44. Ie. 46. la. 48. sepia, 50. Ostara, 51. an, 52. ma, 54. logger, 55. ronde. 57. Ier. 58. end. 60. dom, 61. pan. 63. slag. 67. ar. 68. es. 70. at, 71. Aa, 73. do. 74. nn. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden .Puzzel- oplossing." Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.— ƒ2.50. en twee van Genieten jullie fijn van de vakantie Gelukkig is het weer beter dan verleden week en kunnen we fijn ons hart ophalen. Als de zon ons nu maar niet te veel in de steek laat. Het begin van de week was in ieder geval heel mooi hoor! Tante Jos heeft er tenminste veel van ge noten! Wat heb ik veel waterskiërs gezien. Prachtig Ik heb veel jongens zien vissen en roeien. Hebben jullie al veel vis gevangen, neven Hebben we al mooie fietstochten, strand-, hos- en duinwandelingen gemaakt. Wat kun nen we van de natuur genieten. Die is heel mooi hoor! Slapen we 's morgens fijn uit? Veel van jullie schreven de vorige keer dat ze nog een weekje met de club gingen kamperen. Ge weldig. Wat een feest! Leuke spelletjes doen zoals speurtochten, vlagveroveren en niet te vergeten de modeshows. Wat zullen we een pret hebben. Fijn hoor Nu nog wat nichten en neven. Jullie weten toch wel dat met ingang van 1 mei de porto is verhoogd? Er komen nog steeds brieven en briefkaarten binnen met de oude port. Zullen jullie er goed op letten dat er voor een briefkaart 0.12 en voor een brief 0.20 port betaald moet worden. Als er te weinig is opge plakt moet er voor een briefkaart 0,15 en voor een brief 0.30 bijbetaald worden. Dat is wel een „heleboel", vinden jullie niet? We hebben in deze maanden vanaf 1 mei «1 zoveel extra port moeten betalen. Dus goed opletten hoor! Hartelijk bedankt voor de rapportcijfers, meisjes en jongens. Voor wc dc brieven gaan be-1 Schrijf jij voortaan het adres antwoorden kijken wc eerste onderaan de brief Josje Schen- eens naar de oplossing van de j zei Den Haag. Ik weet echt jul- puzzel. lie adres niet hoor! Prachtig Hier komt zc: 1 hoort bij 16. dat jij de brief zelf hebt 2 bij 15. 3 bij 8. 4 bij 18. 5 bij geschreven. Wanneer ben jij ja- het toch 13, 6 bij 10. 7 bij 17, 9 bij 11, 12 bij 14. Dc prijzen krijgen thuisge stuurd: Ine van der Salm. Scheveningen en Loes v. d. Zwart, Scheveningen. Hiep. hiep, hoera!!!! Berrie Alblas, Peter Binnen dijk. Ria Driesprong. Piet Feij- nenbuik. Erna Heijblom van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en rig, Josje? Jammer, dat Tippel- tje z'n vrouwtje is gestorven. Jij moet schrijven als de letter S. aan de beurt is hoor! Hartelijk welkom bij de nich ten en neven Anneke Scholten Den Haag. Wanneer ben jij ja rig? Wat ben jij lang weg ge weest. Heb je genoten? Ben je nog bij de zeehonden en dolfij nen geweest? Hoe gaat het op school? Wat kreeg ik van jou zen mooie kaart André S-hut j de brieven beant- Leidschendam. Hartelijk be dankt, hoor! Ik miste jouw bnei. Hoe komt dat? Je moet alleen schrijven als je letter aan de beurt is hoor'. Je kan dan in aanmerking komen voor een prijs en je naam komt in de krant. Je hebt sinds maart .net meer geschreven. Je paat tante Jos ♦rrh niet vergeten? Tante Jos is 27 oktober jarig Lydla Schut Leidschendam. Je schrijft helemaal niets over je verjaardag. Zijn ie vriendinren niet geweest? Jouw laatste brief kwam ook In maart Lydia. Je gaat tante Jos toch met verge ten? Heb jij geen vakantiep'an- nen «emaakt? Ga je niet loge ren? Hoe gaat het op school? Schrijf jij voortaan als ie let ter can de beurt is Tine S«'hut Leidschendam. Ik verwacht Qn echt een 'angc brief van hoor! Zo moeilijk niet? Jammer dat jij helemaal nets schreef Nicollne Segaar Voorscho ten. Volgende keer schrijf ie een lan^e brief? wanneer moet jij dipl -ma zwemmen Conny Spaans Scheve ningen? Jouw vorige brief kwam een weekje te laat. Jij boft m-ar dat je zo dicht bij de grote zee woont. Heerlijk .at je er al Ljn in nebt kunnen zwemmer. Nou en cf we al veel mooi weer heb ben gehad. We zullen hopen dat de 'on jullie nog fijn een poosje blijft verwennen. Wat heb je al-.e- maal op de handwerkles ge maakt? Fijn dat jij mamma zo goed helpt. Bedankt voor je tege nin.» hoor! Haag. Nu doorzetten hoor, Rir. ke! Je kan het dus wel. Jij heot een Knappe vader hoor! Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie nieuwe jurk. Leuk, dat jo -~'- Oef, wat ben jij za'erdag ver weggeweest André Stam Lei-len Zeeland is mooi hoor! Ga jij hele maal niet logeren in de va- kan'ie? Mag jij niet naar Gronin gen? Prachtig dat jij je diploma hebt gekregen. Hoe gaat het op school? Je schreef helemaal geen rapportcijfers. Wat zal jij het druk hebben met het zwemmen Herman Stee- neveld Stompwijk. Was jij tante Jos niet een klein beejte aan het vergren? Ik miste de vorige keer jouw brief. Je gaat tante Jos toch niet vergeten? Natuurlijk mag jij een neefje worion Theo v. d. Tang Den Haag. Hartplijk welkom bij de nichten en lieven Leuk dat ae nieuwe juf gelijk met jou iarig is. Heerlijk dat jij zo dikwijls naar het strand kan gaan ue bent maar een boffert, hoor! Wanneer ben jij jarig? Heb je nog -neer zusjes en broertjes? Schrijf jij voortaan als je et ter aan de beurt is Corleentje Timmers Katwijk aan Zee. Ik krijg dan toch zeker een lange brief? Het is echt niet moclijk hoor! vVat kreeg ik van jou een mooi versje toegestuurd Hansje Ver baan Scheveningen. Echt le ik. Als je wat groter bent en je kan relf schrijven stuur je tante Jos maar gauw een brief hoor! Hartelijk bedankt voor de mooie kaart Kees Verbaan Sche veningen. Wat heb jij we' geno ten ir Oud-Valkeveen. Is jou va der n"g steeds ziek? Wat krijgen jullie laat vakantie. Hoe kimt dat? Jij maakte de brief mooi hoor! Bedankt voor je mooie te kening en versje. De vorige brief kwam veel te laat hoor! Natuurlijk mag jij een neelje worden Wimmie Verbaan Scheve ningen. Hartelijk welkom bij de nichten en neven hoor' Wanneer moet jij diploma zwemmen? Wat heb j i wel een mooie vogels ge zien in Avifauna. opa wel blij dat ze jullie weer zagen Hetty van Vliet Rijav.-jk. Hoe gaat het nu mei irr.a? Mrom, wat beb jij van de fram ia^en gesmuld. Wat zui jij genieten in Oldanbroek Gaa» Marian "ok Tante Jos is inderdaad jouw verjaardag vergeten, Elly Vlugt De Kaag. Mijn excuus hier voor. Heb je wel een kaart gekregen? Heb je een fijne verjaardag ge had? Prachtig dat jij zo'n Klein img *- er al lacht? BI.. fijn verwend? Had je mooie slingers gemaakt? Prachtig dat jouw nicht bij je komt logeren. Wat zullen jullie een pret hebben. Tante Jos weet nog niet wanneer ze met vakan tie gaat. 't Groen geboren Jonge koren Schiet .zich in een zonnelach Zienderoge rechtomhoge drie, vier duimen recht om hoog. Dan verflauwend Grijzegrauwend Gaan ze wijde, gaan zi Hijgend, zijgend Nederzijgend Naar de hete zomer toe. We gaan i woorden. Nou en of we al veel zomers weer hebben gehad Ine van der Saint Scheveningen. Heerlijk dat jij zo dikwijls kan gaan zwemmen. Drenthe is een héél mooi land hoor! Tante Jos vindt het wel één van de mooiste provincies van Neder land. Wat zal jouw pop deftig zijn met zoveel moois. Fijn dat mamma nu weer een beetje be ter is. Treebeek is mooi hoor! Geweldig dat jij zo'n lief klein broertje hebt gekregen Lcuntjc Schaap Katwijk aan Zee. Mag je het weleehs even tjes vasthouden? Fijn dat oma zo dichtbij woont. Wat kreeg hij een mooie naam. Oef. wat heb jij grote vliegtuigen gezien. Nou en of er in Avifauna mooie vogels zijn. Natuurlijk mag jij een nicht je worden Diny Schenzel Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten en neven, 'k Geloof best dat Tippeltje verschrikke lijk heeft gepiept toen hij de prik kreeg. Is hij nu weer he lemaal beter? In welke klas zit jij? Kreeg jij een mooi rapport? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is? Dit is een leu ke puzzel, meis jes en jongens! Jullie zien dat de nummers in de hokjes schots en scheef door el kaar staan. De voorwerpen die er omheen getekend zijn hebben ook alle maal een num- De namen van deze voorwerpen moeten horizon taal worden in gevuld. De cijfers geven precies aan waar we moeten beginnen. Is het allemacl gebeurd, dan le zen we in de eer ste vakjes, van boven naar bene den, ook nog een woord. Jullie moeten het bi? de oplossing invullen hoor! Ik denk dat de meisjes er wei eens een mooi boeket van heb ben geplukt. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 12 juli. Allemensen wat heb jij een heel eind gewande'd Nellese Verwelj Pljnacker. Han je geen last van blaren. Oef. wat woidt Gerda al groot dat ze nu al laar de vierde kas gaat. Fijn voor haar, hoor! Jij boft maar dat je mag gaan logeren. Wat zullen jullie een pret hebben. Van jou Kreeg ik ook al zo'n mooie kaart toegestuurd Hans de Visser Rijnsburg. Hartelijk oe- dankt, Hans! De vorige keer heb ik van jou geen brief gekre:.en en kon jouw brief dus niet beant- woo-den. Wat ben jii fijn "er- wend op je verjaardag. Zijn je vrienden nog geweest? Atle- men:.en wat heb jh van de reisies genoten. Grappig die lachspiegels! Dat was even fijn zo'n boottocht. Het kan daar spo ken hoor, op het Brasemerroeei. Nou en of tante Jos blij is met de .'oto Rick i'isser Den Haag Ik weet r.u precies hoe je er uit ziet. Grappig hè. Wat za). jij ge nieten in de vakantie. Tante Jos heeft ook nog gevaren in net wees-eind. Wat fijn hoor! Gewel dig zo'n echt schaapsrad. Ben jij in dc Oostgaag gewest Marjolein Visser, Den Ha-.g? Nou en of het daar fijn is. Heer lijk dat je een roeiboot kon hu- Ging het allemaal goed? Hoe 'deerlijk dat jij bij oma aaat logeren Anncriekc Vooi brooè Delft. Wat ter, feest za' dat vm. moe Wooot ze ver weg? Heb ji 1 Je kleine Ronald al gezien. Is het maandag groot feest gewsest? Had jij mooie slingers gemaakt' Pra-jhtig dat jij al gauw diploma moet zwemmen Geweldig dat jij tuigen' Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Wilma van Weeghel Noordwijk. Je kan >an ook >n aanmerking komen voor een prijs. Wil jij een nichtje wr- den? Schrijf je dat d® volgende keer? Wanneer 'oen iii jari en in welke klas zit iij? *Vat zal jij deftig ujn re: die r.ooie jurken Jeanne W".r- heim Pljnacker. Prach'ig da ie zo voed he'ot geholpen Wal /al bardie deftig zijn met zo'n leuke jurk. De kleine Matthljs is .us wel ten echte jongen hoor! Heer lijk dat jij zo dicht bij het strand logeert. Wat zal jij genieten. Neem je elke dag een duik? Heb jij nog in de botsautootjes gezeten bij óe pyramide van Ausferlitz, iVIm van der Wel Rijswijk? Geweldig zo'n t -ot tocht op de Rijn. Prachtig da jij nu een zwemdiploma heb Ge.oij- citeevd hoor! Jij hebt mooi postpapier gekre gen oes v. d. Zwart Schevenin gen. Jij kan nu toch schaatser..ij- is ?r geen ijs Grappig ook goudvissen hebt Re- Hoe netrn Je boeken? Zijn ze maui.' lrijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg Niet .neer vergeter hoor' Hier komt nog een nagekomen brief. Wat hebben jullie een pre, ge had bij de bedriegertjes Bettie Schellevis 's-Gravenzande. Gewel dig, wat hebben juLie op een mooie boot ze var en, Mmmm. wat heb -ij van óe kersen gesmuld. Op wolk instiument speelden d® muzikanten? Het was een la',ge dag i.oor! Slien lit! Het was een mooie zomer dag, Van bloemen en van zon. Een kikkertje zat in een plas En kwaakte wat hij kon. Kwak, kwak-Kwak, kwak! En kwaakte wat hij kon Kwak, kwak-Kwak, kwak Van bloemen en van zon. Maar daar kwam langbeen ooievaar, Die zocht een fijn dinè Hij had een hele grote maag En honger ivel voor twee! O wee, o wee- En honger wel voor twee. Hij zocht een fijn dinè Hij zag de kleine dikkerkik Sloop heel stil, stap voor stap, En deed toen met zijn rode bek Een vreselijke grote hap. Hap-hapi Hap, hap Een vreselijke grote hap. Hap, hap- Hap. hap. Sloop heel stil, stap voor stap. Maar hoe hij hapte, hij ving niets Dan water in zijn snuit. Want kikkerdik zat al in t En zong en lachte luid: Sliep uit! Sliep uit'. En zong en lachte luid: Sliep uil! Sliep uit! 't Was water in zijn snuit- Meisjes cn jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zorgen jullie weer voor een volle? De letters A t/m D zijn aan de beurt. Niet vergeten tc schrij ven in dc vakantie hoor! Veel plezier en tot dc volgende keer. (o~i

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16