Zeldzame ko/lektie handwerken Verjaardag vieren Textiel en Taal CEEEEEEESJ BLAD ZIJ Mej.Volwerk wil alles kwijt Ga eens naar het Textielmuseum in Tilburg Franse geranium een zorgenkind dialoog dialoog dialo ZATERDAG 9 JULI 1966 HC JOE krijgt u het voor 14 in Hellevoetsluis. „Jaren- - elkaar", is onze eerste lang heb ik gewerkt voor een verbaasde uitroep in het ka- liefdadig doel, en mocht ik mertje aan de Opzomerlaan dat nog eens bereiken", zegt onze 81-jarige gastvrouw, mejuffrouw S. J. Volwerk. Haar kamer is een tentoon stellingshal van kloskant, frivolité, guimp-, haak- en gobelinwerk. Op de tafel, op het buffet, op het harmo nium, kleedjes, kanten, haakwerk. Als we, nog niet van onze verbazing beko men, de muren bekijken blijkt mej. Volwerk ook nog in het bezit van vijftien schil derijen. ..Geborduurd schil derwerk", zegt ze en ver dwijnt dan gul en vief: „Eerst een bakje koffie en dan gaan we praten". Wanneer ze er mee begonnen is? Voor haar gevoel heeft ze al- Schilderij „Bloemenweelde'', alie tijd al gehandwerkt. „We waren bloemetjes werden gehaakt. Het met vijf zusters en hielden allo- schilderij is 7 cm diep. maal van handwerken. In hoofd- Sr<2i CQOrG^efececScscKS Tot de mooiste geraniums be hoort zeker de Franse of Odier geranium, met de officiële naam Pelargonium grandiflorum. Bij- alle variëtei- i kenmerken zich door donke re vlekken aan de voet der bloem blaadjes, uitlo pend in donkere aderen. De blade zijn helder groen, gegroefd, minder rond en er getand dan i de gewone geraniums. De kleuren variëren donkerrose, lilarose, lila, wit tot zalmrose in diverse nuan ces met donkerbruine, don kerrode of purperkleurige vlekken, die men wel ,,ho- ningmerk" noemt. De bloe- i zijn groot en vaak half- dubbel. Dat 2 :es worat is neiaas een feit aj vrnAtror ;en echte tuin- of perkplant k eerder gdaJ zoals onze Pelargonium zonale, OOK eeraei aar is het ook niet. Vandaar dat de meeste liefhebsters er niet goed raad mee weten. De standplaats is heel belang rijk en deze zal zeer licht en luchtig moeten zijn. Zij koes tert zich graag in het zonnetje, houden, met meer kansen op bloemvorming. Na het verpot ten warm en zonnig plaatsen met meer en meer water en bij goede hergroei ook weer weke lijks mest. De bloei begint meestal vroeger, maar eindigt ook eerder dan bij gewone t geraniums. Na de bloei wordt ze wat ingesnoeid en er w model aangegeven. Stekken Augustus is een goede stek- O zomers bij voorkeur maand, dan heeft de plant niet in de telle middagzon. Een kraehtige scheuten gevormd. die zich goed laten stekken. Toppen van 610 cm lengte wh cm snijden en enige uren laten schermd moeten worden. Bij indrogen voor ze in bladaarde warmer plekje zal ge- gunstig 1 wel gewenst, ma; voor tocht Matig gieten Ze gevoelig of turfmolm met scherp zand worden gestoken. Meer stekken bij elkaar langs de rand van een pot gestoken wortelen ge makkelijker dan één alleen in een potje. Ze kunnen bü een temperatuur van 18 gr. C. Franse geraniums zijn nogal gieten op de aarde en alleen als groeien krijgen deze licht van kleur is en droog potgrond, aanvoelt. Daarbij eens in de week 'kamer,plantenmest. overwintering moeilijkste, or schone niet zoveel kou kan vooral 's avonds op de achter verdragen als haar soortgeno- kant van de bladeren zit te Eventueel direct daarna spuiten droog met een handelspreparaat tegen ri. Dan wordt ze tevens verpot avonduren. grond. b.v. 3 delen bladaarde, 2 delen oude koe mest en 1 deel scherp zand of De aangegeven stekmethode geldt ook voor andere gera- zowel Pelargonium de bloemist met zonale, Pelargonium peltatum wat extra koemest (in droge toestand verkrijgbaar). Als ze aan de groei is een of twee maal de top er uit nemen om de plant laag en bossig te hanggeranium), citroen- of reukgeranium en de dwergsoor ten Blaok Vesuvius en Fries- dorf. A. C. MULLER-IDZERDA zaak leerden we het ons zelf en we legden ons een zekere oefe ning op. Ik stond soms om vijf uur 's morgens op en handwerk te tot zeven uur, op een geweldi ge manier woekerde ik met mijn tijd. Tussen 1928 en 1931 opende jonkvrouwe E. P.appart Breeze van Groenou een kantklosschool in Hellevoetsluis. Daar leerde ik het kantklossen. Ik heb nog al tijd kontakt met haar... wij kun nen het handwerken niet laten." Drie schilderijen van kunst naaldwerken hangen inhaar ka mertje en vullen bijkans de hele muur. Ze pakt een witte stok en legt het schilderij „Eeuwige Vre de" uit: we zien een wolf, een lam, een leeuw, een schaap, een koe, op de achtergrond een be groeide ruïne, op de voorgrond stro, uiterst fijne bloemetjes en in het midden een jongen in een wit kleed. De bijbelvaste lezer herkent de beelden, die mej. Vol werk samenschikte „de leeuw zal met het lam verkeren, en een kleine jongen zal ze weiden, voor een doorn zal een denneboom op gaan". Ze citeert vinnig. Met hoe veel geduld, toewijding en gevoel voor kleur heeft ze eens draadje voor draadje, wel een miljoen ste ken, geborduurd. Het linker schilderij stelt Re- bekka voor, bij de bron met haar schapen, op de achtergrond Eliëzer met de kamelen. Ze haal de de voorstelling van een biscuitblik van Parein, vergroot te de afbeelding en gaf er diepte aan door op de voorgrond een palm te borduren en op de ach tergrond bergen. Ze paste de gedraaide Sla vische steek toe voor de schapen, die er echt „wollig" uit zien, de verspringende gobelinstreep voor de sjerp van Rebekka, verder de steelsteek en de platte steek, er zitten ongeveer 417.600 steekjes in het éne schilderij, en zo fijn tjes alsof het machinewerk is. Ze werkt met zesdraads splijtzijde, maar splitst dat dan weer. „Als u weet wat het materiaal allemaal kost..." Mejuffrouw Volwerk heeft iri haar lange kunst naald-leven heel wat draadjes aan elkaar geknoopt. Het meest trof ons het schilderij, helemaal eigen ontwerp en uitvoering in kloskant, van „Hellevoetsluis toen en nu": de wapens van Hel levoetsluis (toen en nu) in het midden, met een kroon erboven. „Ja ja, punctueel hoor, ik ben op het stadhuis geweest en toen het af was heb ik het schilderij in het bejaardentehuis vertoond. Dat was zo énig, daar waren mensen bij die achter de muziek gelopen hebben vroeger en dat allemaal nog heel goed wisten..." De muziek van de marineband bedoelt ze, want Hellevoetsluis was vroeger een marinehaven. Er waren ook kwajongens in die tijd, die de karwats nodig had den (helemaal rechtsonder in de hoek te zien). Uiterst links onder aan een slee, die de ijspret ver beeldt. „Tegenwoordig kunnen ze geen pret meer maken". Daarbo ven de waterkerende muur met duinroosjes begroeid. „Voor 1896 was er geen waterleiding, en moesten de bewoners voor een paar dubbeltjes water kopen later kwam de duinwaterleiding en nota bene, daar drinken we vandaag weer water uit de Maas!" U ziet onderaan het gol vende stukje kant met een kraan tje er aan. Het zwaantje en eend je uit de vest, het duifje, winter koninkje en de zwaluw maar ook akkerwinden en margrieten kloste mej. Volwerk voor haar kunst-stuk, allemaal handwerk, en énig ter wereld door eigen ontwerp. In het achterkamertje wach ten nog meer verrassingen: een schilderij van Prinses Juliana op 18-jarige leeftijd in naaldschil derwerk. met lijst 81x65 cm. „Die lijst liet ik er expres voor bakken, er zitten geen naden in de hoeken". Het schilderij lijkt sprekend, er zit kleur en teke ning in. Ze toont ons verder een stuk heel oud gobelin, voorts haakwerk op tule. een oude merk lap (familiewerk) uit 1771 met klassieke motieven, broderie, ge haakte broches, frivolité kragen. kanten, kleedjes, boekenleggers, een schattig geborduurd tasje af gebiesd met rood fluweel, plu- chewerk, guimpwerk langs rech te lijnen (kent u de techniek nog?), schaduwwerk op batist, en haar fijnste werk, een ecru ovalen kleedje. Ze heeft fijne Ierse naaldkant van zestig jaar oud, maar ook veel unieke kunstwerken van ei gen ontwerp en uitvoering. Heel bijzonder vonden we het schilde rij „Bloemenweelde", dat achter een gordijntje hangt. Als een ver rassing schuift mejuffrouw Vol werk vlug het gordijntje over de rails en toont aan haar verblufte bezoekers een helemaal ge- haakt(!) schilderij van zeven cen timeter diepte. Natuurgetrouw nagewerkt, ook de vormen en kleuren: een dikke tros seringen waarvan de minuscule bloeme tjes stuk voor stuk werden ge maakt, korenaren, oostindische kers. hortensia, narcis, orchidee, de kleine vergeetmenietjes, de meidoorn, de klaproos, de mar griet „en wie de techniek wil leren komt maar kijken hoe ik het doe, het is door praten of schrijven niet aan te leren." Hebt u een akte handwerken? vroegen we. „Nee, niets van dat alles." Spijtig laat ze erop vol gen: „Als je geen diploma's hebt, kom je nergens terecht". Ze heeft medailles gekregen voor huisvlijt, ze is bewonderd en heeft veel weggegeven. Daar naast was ze veertig jaar orga- niste van de Gereformeerde Kerk, ze gaf lessen in naaldtech niek en muziek. Hoe? „Oefening baart kunst", lacht ze alleen maar geheimzinnig, en wordt dan meteen heel ernstig. „Dit al les is mijn levenswerk. Ik wil alles kwijt. Maar niet voor een appel en een ei. Ik wil er een flinke som geld voor hebben". Wat is het waard? vragen we haar. „Laat iemand maar een bod doen" zegt ze rap. „Het is bestemd voor een liefdadig doel welk, dat is mijn geheim. De burgemeester en de dominee we ten er van. Daar leef ik voor." Aan wie? Een museum, de stich ting Goed Handwerk, een liefheb ber, een Amerikaan die gek is op antiek en handwerk? Ze weet het niet en hoopt nu maar dat er via de krant iemand belangstel ling toont. Uniek Een leven lang handwer ken en een unieke verzame ling antiek handwerk dat in de familie bleef biedt een krasse lieve vrouw voor een doel, dat nog haaT geheim is. Met een blos van opwin ding doet ze ons uitgeleide, een snoepje voor de droge mond onderweg en „Wees maar voorzichtig in het ver keer", een blik van ver wachting: ,,0, ik ben toch zo benieuwd". Dan zwaait ze ons uitbundig uit in haar fraaie zwarte japon met open borduur- en kralen- werk. Wat zal het leeg zijn als haar kollektie verdwenen is uit dat kleine huisje. Wed den dat ze meteen een nieuw handwerk op zet? HET mannetje op de foto is geen Westers soort fakir, al bevindt hij zich in een hachelijke positie. De plank met rechtopstaande tanden waarop zijn voeten rusten is een hekel, en het hele prentje beduidt het Nederlandse gezegde: op een hekel zetten, dat wil zeggen telkens heen en weer schuiven als teken van ongeduld. Over de he kel halen komt u wellicht meer bekend voor, maar het Textielmuseum in Til burg vermeldt dat er niet bij. Daar wordt namelijk op het ogenblik een ten toonstelling gehouden over „Textiel en Taal". Als u de zer dagen toch in het zui den des lands bent, moet u vast eens op de Gasthuis- ring 23 in Tilburg aanwip pen! 'Het verband tussen textiel en taal lijkt u wat gezocht? Weet u dat er naar schatting zo'n driehonderd gezegden door on ze taal dartelen waaraan de die tijd elke dag een draadje 17VENALS HET WEER: para- (kreeg ze een hemdsmouw in pluutje, parasolletje zijn «le het jaar). Ze liet ook wel eens brieven. Droeve en vrolijke, bltte- de huik naar de wind hangen, re rn geestige opmerkingen over speldde haar man iets op zijn dezelfde onderwerpen. Lange ver» mouw, deelde thuis de lakens halen over moeders, die hun kinde- uit, maar kreeg de kous op de v„hlndt„„ te ,ot kop. Zij was door de wol ge- verfd en doordat manlief de te go d bedo oe rui Ie was buiten hing kwam I,e,de en zorS- Smalende con- ze in haar hemd te staan. Zij dusies, maar ook milde. Prak- trok een gezicht van oude lap- tische <n filosofische. Ei is bijna pen, kreeg van schoonma de geen mens of hij is al over zijn mantel uitgeveegd, ging met eigen geval heen, heeft een stand- de naald haar brood verdie- pnnt ingenomen, koester» een over- y™__katoen j!ri Dt is boos ov„ ,ljn lot, wrevel klinkt nog na in de brief die me eens fijn uit de doek jes doet hoe alles is gegaan; de ander is geamuseerd en verge- was later weer onder een hoed je te vangen Op de keper beschouwd: vijf tig spreekwoorden en gezeg den, die tezamen en in vereni- qing een brok volkswijsheid vtafsjezlna en rooit het nog wel bevatten, zijn in Tilburg in 'lch"" - bel lift er ook h.er beeld gebracht. Het is wel weer aan hoe de mens onder de eens moeilijk om het ontstaan druk is uitgegroeid. van een beeldspraak te achter halen. Wie de rijkdom van on- Want iemand, een kind, als het ze taalschat wil (her)ontdek- ware „doodknijpen" van liefde, is ken of met de kinderen eens f,,"'11 bezigheid van in liefde toe leringe ends vermaeck wil "1 uitgaan, ral verrast en geboeid kMr „Lodknljpen". En dat juist worden door deze kleurrijke omdat er geen relatie in de ware -- zin tes woords is. omdat er voor ons geen ander bestaat maar al leen wijzelf. tentoonstelling, der meer het Zuiderzee museum en mevrouw E. Can ter Cremers-van de Does hun medewerking verleenden. stof ontleend is aan textiel? Nu uitgaan toch schering en Rt 'jl8 is zeggen dat we iemand op zijn falie gaven, denken we er niet bij dat een falie een soort regenmantel was die de vrouwen in de Middeleeuwen omsloegen om hun kleding te beschermen tegen de grillig heid van ons klimaat. Tegen de kou weefde de vrouw in inslag lijkt: u kunt er terecht een ik in een nauwe wereld. -j - Een nart boordevol liefde richt cue maandag t/m zaterdag van liefde op zichzelf en wee de mens tien tot twaalf en van twee tot door wie die stroom moet hetn- vijf uur, maandagavond van gaan. Ik iheb eens drie jaar k-r.g half acht tot tien uur. Voor zo'n buurvrouw gehad Nferv-.us, groepsbezoek graag tevoren rusteloos, kreeg re na elf jaar hu- een aitnmnk- tel rt4?60 welijk een oaby. Na intens he- %V5ai JJP draaf naar de gynaecoloog en be un i{ er ecn touw aan wonderenswaardige steun vat ae huisarts was dan eindelijk het gio- te ogenblik gekomen: het kind ag in de wieg. Ais het een jongen was geweest weet ik niet wat er zou z in gebeurd: maatje had ai kleertjes voor een meisje in ae commode tot en met prulletjes tweede levensjaar. Maar het was een meisje, en nog een leuk klein ding ook. De liefde voor de speel pop startte. Nadat de waslijn reeds een weelde van kleertjes had ge toond. kregen we na een maand of tien net kind zelf te zien in een smetteloze box. Tiok het iets van de buitenwereld naar binnen: een kiezelsteen, een sok uit moeders versteibak (maatje had zich pal naast box geïnstalleerd), danlreeg het een flinke tik over de vinger tjes. Een idioot plastic beest aat duidelijk de woorden Duur Speel goed uitademde werd. tegenover het schatje geplaatst: daarmee hoorde het te spelen. T ATER wandelde het op de Tj singel in pasteikleurige jasjts; struikelde het dan schoot ma's hand ,,Wat een leuke gedach te over je verjaardag te mogen schrijven", vindt mevr. N. te V. „Mijn zuster en ik we zijn tweelingen zijn precies één jaar na het huwelijk van mijn ouders geboren. Volgende maand hopen mijn ouders negen envijftig jaar getrouwd te zijn (ze zijn beiden tachtig jaar). Ik durf niet te spre ken over volgend jaar, als het zestig zal zijn, we willen alleen maar hopen dat we dan nog bij elkaar zijn. Vanzelfsprekend was onze verjaardag altijd een driedubbel feest. Daarbij kwam nog dat'er 's mor gens de zeventiende juli altijd een militair muziek corps een aubade kwam brengen bij het militair hospitaal en daar woonden wij vlakbij. Dan zei mijn moeder, „Dat is ook voor jullie", nou u begrijpt hoe trots we dan waren! Later toen de zorgen en het ver driet kwamen hebben wij nog veel teruggedacht aan die heerlijke da gen •Als ik het op mijn verjaar dag voor het kiezen had, zou ik oij alle familieleden wat lek kers laten bezorgen en zelf een fijne vrije dag nemen" schrijft mevr, H. B. te H. „Voor familie die dicht oij elkaar woont, zo- ïls bij ons, moest verjaardagvie- ■en gewoon verboden zijn. We Komen 's avonds bij elkaar, maar we weten al alles van elkaar, dus waar zoudfen we over praten? Als je 't dan nog treft, dat er een paar bij zijn, die -i. heer. Zij wonen in een vis- an lint versierd, het jarige Wc ser--plaats, cn tante gaat altijd terije wordt toegezongen en mee op verjaarsvisites. Zij ge- krijgt nog een strik om de arm ven dan samen een cadeautje, en ec-n feesthoed op. Dan kiest Er was een vriend jarig cge- het kind een vriendje of vrien trouwd, groot gezin). Het zou dinnetje om mee „ron" te gaan. wel weer op een kistje sigaren Komen ze weer terug in de uitdraaien. Tante vond het Klas dan worden ze met ap- niets leuk: „Het is eigenlijk plaus begroet en wordt de hele teruggeven wat je zelf krijgt". Ik weet iets beter? ik ga een grote schaal verse schol bakken. „Wie geeft er nou vis" zei de oude heer. „Ik", zei tan te. Je zult eens zien hoe bin zijn. En het wès icces, niet zozeer om de waar de in geld, als wel om het eu- ke van het idee. „Je had me geen groter plezier kunnen doen!" zei de jarige... das getracteerd." ,Tk houd erg van verrassin gen", schrijft mevr. v. V. e Z. „De kinderen weten dan ook uc WH nooit wat ze voor hun verjaar- daverend daS krijgen. Als het enigszins kan ook géén verlanglijsten. Ik hoor wel eens van kinderen dat ze al een week van tevoren weten wat ze krijgen. Wat is daar nu aan! Als een alleenwo nende jarig is. bel ik 's mor gens vroeg al op, ik zeg dan met verdraaide stem, Een ogen- fraai. Aan het einde Kudikaal de viering afschaf fen is ook moeilijk omdat je ian al gauw te horen krijgt dat het je teveel is een avondje te geven. Maar heus, dat is hei niet, 't is alleen maar dat je steeds in spanning zit om gehar rewar te voorkomen." Vis i-euke cadeautjes op een ver- jaardag geven is ook een kunst spart; maar al te vaak is het >ns teveel om echt diep er over na te denken, en kiezen maar iet meest voor de hand liggen de; voor oa sigaren en vooi na: vult u zelf maar in. Daar om vonden wij de brief van mevr. D. L. te L. Leuk om aan u door te geven: „Wij heden blij" op. Het is altijd t succes. Toen mijn dochter haar 'aaiste verjaardag op de lagere school vierde, heb ik tussen de middag de onderwijzers en alle meisjes uit de klas te eten ge vraagd. U nad dat verraste ge zicht moeten zien; ze wist nl. van niets! Quiz dhr. W. R. te O. „Op mijn t,en- de verjaardag kreeg ik van de hele familie, dat was vader moeder, drie werkende zusters •net verloofden, een mondorgel nie' d" he'e van zegge: één gulden en vij- naast elkaar blijven zitten, entwinüg cent. Nu kreeg mijn maar met een leuke quiz da ^l'm(i0(5^er^eieiVan twee iaar brengt de stemming er in en van voor dertig gulden aan cadeau- :jes. Voor ons was het traditie ene sPe* K°mt net anaere dat we op verjaardagen ^ud- De moraal van dit dialoog-ver- ding met bessensap kregen, haal: waardeer het als u nog voor de jarige werd dan een ,,i„ io Kleintje apart gemaakt. Bii de KleiDties nebt- met groten koffie een koekje en bij de eest-vieren een kunst Weet u er frappante staaltje van? Met een schrijven maar (misschien vanuit uw vakantieadres?) dan lelpt u andere aan ideeën en aezorgt u veel lezers pieziei van uw feest. Een (verjaars)ca- koekje en bij de thee een 'ang beschuitje. O! er toen al limonade was weet ik liet, maar gekregen heb ik liet •looit." Feestelijk Een kleuterleidster, mej. C. L. uit, verbeeld je: vuil! Wie er nu met een vuil kind! Wij hebben niet gezien hoe het kleine ding tot meerdere eer en glorie van naar moeder opgroeide, een genadig dot deed ons naar een an dere plaats verhuizen. Maar ik weet precies wat er is gevolgd: zij heeft kleutertjes van goeden huizo moeten leuk vinden die haar moe der leuk vond (en een reden om een paar deftige dames te kunnen aanspreken, zo van: wij zijn allen moeders), daarna heeft zij op de lagere school goede rapporten moe ten ionen, zij zal ook wel heel lang gebracht en gehaald zijn; bij na is zij aan het middelbaar onder wijs toe: laat het alsjeblieft goed gaan, laat zij geen bril of pukkel tjes krijgen of slecht in wiskunde zijn, laat zij het prettig vinden met haar moeder te winkelen, laat alles rear haar moeders zin zijn, dari gaat het nog jaren goed Mis schien krijgt zij een man naar haar moeders smaak eeD man die het met erg vindt dat moeder en dochter practisch elke morgen sa men koffiedrinken, integendeel die daarvoor woorden als „hecht" en „sterke familieband" gebruikt; mis schien wel een man die langzaam aan zijn vrouw op een nieuw e- ven weet te richten, op een nieu we relatie, die met hem. De won deren zijn de wereld niet uit. Al moeten het in dit geval daD *el wonderen zijn. Want niet losgr la ten worden tot ontplooiing, '.iet aangemoedigd worden tot eigen be leven. niet herkennen van eigen mogelijkheden, dat alles doet tekort aan vat je worden moet: mens. Mens is: met anderen zijn, v."or die anderen bestaan. TTOE nu te weten wat wel en ■IA niet moe:? Heel gewoon- en ander, ;e kind, je man, elke naaste op je pad, leven gunnen. Bij elke handling dat ene bezien: leven gunnen. Dat is een menselijke be zigheid van de hoogste orde Het is de beste leidraad door al je beslissingen neen. Zolang je deze hanteert, in volledig en bfij verant woordelijk-zijn. hoeft niemand je te zeggen wat je doen moet, zeker niet iemand die met een minimum aan informatie, stukjes in de krant schrijft En dan kan het zijn dat je anders doet dan de buitenwacht vindt aat je moet doen. Misschien haal en breng je een kind waar andere moeders al lang nawuiven. Misschien ook net andere uiterste: belast je een kind bewust Nï'LT met je wereldbeeld. Zeg je a~oit dat het zo IS, maar laat je vinden, laat Je de ander tot eigen con clusies komen (en herzie je soms je eigen „vondsten"). Het meest te beklagen is een vrouw die leeft naar „wat de ande ren ervan zeggen". Wie echter vol wassen is, is vrij. In vrijheid beslis singen nemen cn levens mede-be palen en daardoor onherhaalbare momenten oeleven, is mens-zijn. Overal. Zonder moederschap mis schien riet zo aan de huid bel'eld, zonder gehuwd-zijn misschien niet in zo speciale verheviging van ge voelens (hoewel gehuwden ook niet snsmaar op hun tenen staan). met de mens naast je, daardoor met de werkelijkheid die leven" heet, is het hele spel, of, als u wilt (maar het betekent hetzelfde): is de opdracht. Misscriicn omdat tussen spel e dracht zo moeilijk woorden zijn te vinden. Je moet het eigenlijk zien. Niet horen. Niet lezen. Het moet geen theorie zijn, geen boekje. Maar J eyen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15