„Overheid heeft taak bij gezinsplanning" Diepenhorst streed voor een verloren zaak Rennie Kerk kan middelen niet afwijzen Fransman en Rus samen ruimte in? Bij raffinaderij BP al duizend ontslagen Haags vuurwerk in Tunesische kleuren Bourguiba in de Residentie Bouwwereld vindt de bezuiniging onbillijk 1 Praatje Provo: attractie voor toeristen Textielbonclen willen veel verder gaan 7 VRIJDAG 8 JULT 1966 CHU-voorzitter in Apeldoorn APELDOORN Het is de taak van de regering er voor te zorgen dat de gezinnen zich op de juiste wijze kunnen ontwikkelen. Dit houdt in dat op tweeërlei gebied maatregelen moeten worden ge nomen: op het gebied van de woningbouw en op dat van de huwe lijkswetgeving. Dit zei gisteren de voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus, tijdens de conferentie van het gesprekscentrum van de jonge protestantse politici in de schouwburg Orpheus te Apeldoorn. Er zijn veel te weinig huizen, con-1 volgens hem de door God gewilde een- stateerde de heer Tilanus, en veel van heid tussen man en vrouw, die elkaar de bestaande huizen verkeren in de- geestelijk en lichamelijk tot steun moe- plorabele toestand. Veel gezinsontspo- ten zijn. ringen zijn hier het gevolg van. De overheid zal spoedig moeten ingrijpen Uit vele landen anders zijn de excessen niet meer tej stuiten, aldus de heer Tilanus. die i Aan deze conferentie, die tot mor- sprak over het onderwerp: „Het gezin j »en duurt, nemen ongeveer 45 jonge- de ideeënwereld van het christen dom." Ook op het gebied van de „gezins planning" heeft de overheid een be langrijke taak. Zij heeft de plicht fi nanciële steun te geven aan die instan ties die zich met huwelijkszaken bezig houden. De kerk kan volgens de CHU-voor- zitter het gebruik van bepaalde mid delen en methoden ter voorkoming van zwangerschap uit godsdienstig oogpunt niet afwijzen. Als zowel de man als de vrouw ermee instemt is de keus van anti-conceptionele middelen geen prin cipiële zaak meer. Wel dient ieder te beseffen dat beslissingen over het kin dertal alleen kunnen worden genomen voor het aangezicht des Heren. De heer Tilanus wees er op dat het krijgen van kinderen uit bijbels oog punt niet het enige doel van de sexue- le omgang in het huwelijk is. Dat i: en in Kamer over luchtnet Vrag DEN HAAG Mejuffrouw Schilt- huis (soc.) zal dinsdag in de Tweede Kamer minister Suurhoff vragen stel len over de plannen voor een binnen lands luchtnet. dreigt te mislukken doordat de KLM de financiële vooruitzichten te onzeker vindt. Zij wil weten of de voornaamste moeilijkheden liggen in de hoogte van de landingsrechten en in de beperkin gen die nan het ittedogebrtiik -Van mili taire vliegvelden worden gesteld. Zij aal tenslotte vragen welke mdewer- king van militaire zijde is gegeven en tegen welke beperkingen de KLM be zwaar heeft. Hatta kritiseert Soekarno DJAKARTA Wanneer Soekarno er niet in slaagt de bedoeling te begrij pen van een „Ampera-kabinet" dat lichting moet brengen in het lijden het volk, is het beter dat hij aftreedt. Dit zei gisteren dc voormalige Indone sische vice-president Mohammed Hat ta. Een dergelijk kabinet is volgens drs. Hatta een absolute noodzaak voor het overwinnen van de huidige econo mische moeilijkheden, speciaal die wel ke „wij in onze maag voelen". Hatta vond ook dat Nasakom, de geleide de mocratie en de centralisatie van het gezag een vernietigende uitwerking op de ontwikkeling van Indonesië hebben gehad. ren deel uit West-Duitsland, Zweden, Engeland, Zwitserland en Nederland. Woensdagavond begroette men elkaar, waarna een afgevaardigde uit elk land iets vertelde over de politieke situatie aldaar. Ook werd woensdagavond de nieu we voorzitter geïnstalleerd: drs. J. van Putten, journalist te Den Haag. Hij nam de voorzittershamer over van de Duitser Dietrich Rollman, die sinds 1962 het voorzitterschap bekleedde. MOSKOU Zullen straks een Rus en een Fransman samen de ruimte in gaan. Parijs en Moskou bespreken thans plannen en men heeft goede hoop, dat het tot resultaten komt. Het idee is het gevolg van De Gaulle's bezoek aan Rusland (waar hij als eerste westers staatshoofd de lancering van een Russische satelliet bijwoon de). Er is tijdens dit bezoek een over eenkomst getekend, volgens welke een Franse satelliet zou worden gelanceerd door een Russische raket. In Parijs verwacht men, dat het ex periment, waarbij een Franse astro naut als co-piloot zal meevliegen, bin nen het jaar verwezenlijkt kan den. Moskou heeft de eis gesteld dat de Frans man Russisch spreekt en ruime vlie gerservaring heeft. Hij moet voorts zijn getraind in de Spoetnik-controle technieken. Als een probleem wordt dit echter niet gezien. Wél kost het enige tijd voordat de Fransman „startklaar" zal zijn. De 24-jarige O. Blaauw uit Wilder- vank is gisteren verongelukt toen hij op de weg tussen Wedde en Oude Pekela met zijn auto tegen een boom botste. Autobaan. IGEDOCUMENTEERD EN WELSPREKEND moordenaar" gepakt Rest moet maandag aan het werk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Duizend sta kers bij de raffinaderij van de BP in Europoort zijn gisteren ontsla gen. Het arbeidsconflict heeft zich dus verder toegespitst. De directie heeft de andere arbeiders gezegd dat zij maandag aan het werk moeten gaan om een ontslag te ontlopen. DEN HAAG De residentie heeft president Bourguiba van Tunesië in typisch Haagse sfeer ontvangen: vriendelijk, wat gereserveerd en tot in de puntjes verzorgd. Reeds vroeg stonden er belangste.- lenden. misschien totaal een duizend, op het Voorhout tegenover de Ko ninklijke Schouwburg. Het aanrijden van de auto's met de genodigden en het becritiseren of bewonderen van de galakledij kortte de tijd tot de lange stoet auto's kwam, die presi dent Bourguiba met zijn gastvrouwe en gastheer en hun gevolg van het regeringsdiner in hotel Wittebrug bracht. Bengaals vuur in dc Tunesische kleurenrood en wit steeg bij de Bos- brug op toen daar de stoet passeerde. BET WEER IN EUROPA Het Voorhout met honderden witte lichtballonnetjes in de bomen, veel rood en wit van de vlaggen en wat gejuich en applaus van de toeschou-1 wers bood een feestelijk welkom. Ballet Op het bordes van de Schouwburg ontving burgemeester Kolfschoten de gasten en bood Wilhelmina Christina Schouten (12), dochtertje van houder Schouten de Koningin fraai bouquet orchideeën aan. Van de ontslagen stakers is het grootste gedeelte gisteren al naar huis ken. De ontslagen werknemers voornamelijk Engelse pijplassers structiewerkers. Ook waren cr Donen, Turken en Fransen bij. Zij hadden ook woensdag geweigerd te werken. Donderdag bleef de directie van Foster Wheeler voet bij stuk houden bij de af wijzing van de eisen van de stakers. Tweehonderdvijftig Engelsen zouden vanmiddag met twee vliegtuigen naar Engeland teruggaan. Foster Wheeler heeft de toestellen gecharterd. Denen en Engelsen hebben gisteren hun loon uitbetaald gekregen. De andere werkers, onder wie Nederlanders, Span jaarden en Turken, moesten daarvoor vanmiddag naar het werk komen. Zijn er onder hen die aan het werk willen gaan, zij zouden dat vandaag nog kunnen doen, aldus de directie. Men wil echter niet rer de eisen van de arbeiders spreken. Al met al ligt het werk aan de grote raffinaderij helemaal stil De aannemer was bovendien al enkele maanden op het schema achter. RP wilde namelijk in december de raffinaderij openen. ALICANTE De beruchte „auto baanmoordenaar" Waldemar Wohlfart (25) is gisteren in de Spaanse bad plaats Benidorm gearresteerd. In zijn rode sportwagen vond de politie een pistool. Wohlfart, verdacht van de moord op drie Duitse meisjes, woonde onder de naam Tex Holloway in een luxueuze bungalow, die hij van een landgenoot had gehuurd. Hij had verteld, toneel speler te zijn. In de badplaats wilde hij zich op een grote rol voorbereiden, zo had zijn landgenoot verteld, i De jonge Duitser trok de aandacht door 's avonds op een paard door de nauwe straatjes van Benidorm te ga lopperen, soms in het gezelschap van een charmante vriendin. De arrestatie van Wohlfart gebeurde op verzoek van de politie in Frank fort. Het is nog niet bekend wanneer hij aan Duitsland wordt uitgeleverd. Aanvankelijk verdacht de politie hem ervan, vier meisjes om het leven te hebben gebracht. Eén van de spoor loos verdwenen meisjes is echter in de ouderlijke woning teruggekeerd. Rusland met nieuiv plan in Genève GENèVE Rusland heeft gisteren op (de ontwapeningsconferentie in Génêvé leen internationale conferentie voorge- jsteld waar men een conventie zou moe iten opstellen waarbij het gebruik van I kernwapens wordt verboden. De Russische afgevaardigde. Rotsjtsjin opperde voorts een oproep le richter, tot dc kernmogendheden zich *c verplichten niet als eerste tot gebruik van kernwa pens te besluiten. Dit zou volgens hem een inleiding tot de genoemde conventie kunnen zijn. De Sowjetunie is bereid aan een dergelijke overeenkomst deel te nemen. NIEUW DELHI De leiders van India, Zuid-Slavië en Egypte beginnen 21 oktober in Nieuw Delhi een conferentie van vijf dagen. Premier Gandhi is van- daag naar Cairo vertrokken voor voorbe- huis vertrok- j reidende besprekingen met president Nas- Daarna vet trekt zij naa^- Belgrado (vervolg van pag. 1) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Die penhorst streed gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de „numerus clausus" r een b(j voorbaat verloren zaak. Hij deed dat gedocumen teerd, hartstochtelijk en vooral welsprekend, maar van zijn ar< gumenten raakte de Kamer even weinig onder de indruk als de minister van de argumenten der Kamerleden. Het werd een boei end maar onvruchtbaar „welles- nietes"- spelletje. De bewindsman trachtte de zaak nog te redden door zich vast te klampen aan het amendement-Klompé tkath, v.) om de werkingsduur van deze nood wet tot twee jaar te beperken in plaats (Van een onzer redakteuren) DEN HAAG De leden van de Tweede Kamer hebben een brief ontvangen, waaruit blijkt, dat grote ongerustheid bestaat in de bouwwereld over de door de re en Moskou De Oostenrijkse vice-kanselier dr. F. j Bock voerde gisteren in Den Haag besprekingen met minister Luns over een associatieverdrag EEG-Oostenrijk. I Lekker eten? Neem Rennies mee op reis! DIGESTIF helpen direct tegen brandend maagzuur AMSTERDAM Een gesprek met Amsterdamse provo's is het nieuwste dat toeristen op excursies krijgen aangeboden. Het Internationale studentencentrum De Drommedaris in Enkhui zen organiseert tochten over het IJsselmeer, die besloten worden met een praatje met een der vijftien provo's die bij toerbeurt beschikbaar zijn. gering afgekondigde bezuiniging. De voorgenomen maatregelen be tekenen een ernstige ingreep zo wel voor de burgerlijke en utili teitsbouw als voor de grond-, wa ter- en wegenbouw. Er komen im mers veel minder bouwopdrach ten af. De situatie is nog ernstiger, zo schrijven de Raad van bestuur bouw bedrijf en de Centrale commissie Bouwnijverheid, omdat deze maat regelen een voorspel zijn van de maatregelen voor het volgende jaar. De brief legt er de nadruk op, dat de bouwwereld reeds wordt getrof fen door de heersende kapitaal- schaarste. Nu dreigt deze bestedings beperking en men vraagt zich af, of er niet van discriminatie van deze bedrijfstak kan worden gesproken. Men noemt de voorgestelde bezui niging onbillijk voor de bedrijfstak. Bovendien is het economisch niet verantwoord op deze wyze de conti nuïteit in de produktie in gevaar te brengen. Verder wordt het gevaar gesigna leerd. dat de expansie van het bouw beleid wordt afgeremd. De onderne mers zullen zich genoodzaakt zien investeri De gevolgen van een dergelijke koerswijziging worden later gevoeld, wanneer de werkgelegenheid in deze bedrijfstak is afgenomen. van de voorgestelde vijf jaar. Met die twee jaar zouden naar zijn mening de medische faculteiten, het departement en de Sta ten-Generaal voHedig zijn ge diend. De faculteiten krijgen een adem pauze en een stimulans om de noodza kelijke hervorming van de artsenoplei ding ter hand te nemen. Het departe ment krijgt gelegenheid om een plan in fasen op te stellen. Het parlement wordt na die twee jaar in staat gesteld tot een „generale schouw". Kortom, de minister omhelsde het amende ment-Klompé zo hartstochtelijk, dat de heren Schuring (c.h.) en Bakker (comm.ï zich terecht afvroegen waarom de werkingsduur dan niet meteen tot twee jaar was beperkt. AGRESSIEF In zijn argumentatie beriep de mi nister zich voortdurend op de experts: de medische hoogleraren en de curatoria, die pertinent de mogelijkheid ontkennen om alle medische eerste-jaars onderdak te brengen en die uitdrukkelijk hebben gewaarschuwd dat verlenging van de stu dieduur het onherroepelijk gevolg zai zijn van verwerping van de numerus clausus. Er zitten onder dc hoogleraren eigenaardige, agressieve figu ren, wilde de minister wel toegeven. „Maar een chirurg moet van nature een. agressief mens zijn, anders zet men niet ri mes in andermans lichaam". Zijn de medische faculteiten (met na- e die van Utrecht) verouderd en ligt artsenstudie in Nederland achterop, zoals de socialist dr. (huisarts) Lamberts had gesuggereerd? De minister weer sprak dat met klem. „Wij hoeven voor onze artsenstudie de ogen niet neer te slaan. Dat geldt ook voor Utrecht". Dr. Lamberts: „Pacht de minister dat ik mijn alma mater (Utrecht) zou afvallen? Natuurlijk niet, maar je moet In eigen boezem durven kijken". De minister: „Daar bent u tenslotte medicus voor". De Vrije Universiteit te Brussel biedt geen oplossing voor het probleem van het teveel aan medische eerste-jaars in Nederland. De Vlaamse afdeling van die Universiteit telt 56 studenten. Er is opna mecapaciteit voor 100, zei dc heer Wltte- een (lib). Maar dan moet ook de staf orden uitgebreid en dat nu is het pro bleem, repliceerde dc minister. BONAFIDE Hij noemde zijn beleid „volstrekt door dacht en lonafide". „Dat ontken ik niet, maar u hebt ook te maken met een bonafide parlement", reageerde dr. Ver- mooten (soc.). Aan zijn mededeling, geen politieke consequenties uit de verwer ping van het voorstel te zullen trekken, voegde de minister tenslotte de ietwat cryptische opmerking toe. dat hij de beslissing van de Kamer uiteraard zwaar zal laten wegen bij zijn toekomstig be leid. (Advertentie) et-i Madrid Mallorci In de hal werden de raadsleden voorgesteld, waarna de burgemeester het gezelschap naar de loge voerde. Het Nederlands Danstheater en het! Nederlands Balletorkest met als di rigent Louis Stotijn voerden uit de Symphony in three mouvements en! Renard, beiden op muziek van Igorj Stravinsky. Precies een uur later was1 het bezoek alweer voorbij. Nog snel werden de dansers en de dirigent aan de Koninklijke bezoekers en de Presi dent voorgesteld, de handtekeningen gezet in het Gouden Boek van Den Haag en toen ging het na een lange en toch wel vermoeiende dag voor presi-1 dent Bourguiba terug naar Huis ten Bosch. In de Koninklijke Schouwburg werd nog een gezellig uurtje na gepraat. Maar zelfs bij het vertrek der laatste I gasten was nog enige belangstelling j buiten. LONDEN De britse regering Leeft 8 bewind van geneiari Or.gnnia in Ar Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). Nieuwbouw aan muur Oostduilse solda M lil1in nieuw gedeelte in de „muur" door Berlijn gebouwd. De nieuwe muur vervangt her woensdag door de soldaten gesloopte gedeelte en loopt op minder dan twee meter .van de grens en op slecnts 1.30 meter van het in de Britse sector gelegen Rijksdaggebouw In West-Berlijn vermoedt men dat de Oostduitsers op deze wijze brier uitzicht bij ontsnappingen denken te krijgen. amendement-Klompé (WD, SGP, PSP en CPN tegen) volstrekt onbe langrijk. Tevoren was het amende ment-Schuring (c.h.) om dc numerua clausus alleen «or de studiejaren '67'68 en '68'69 te laten gelden ver worpen met alleen de stemmen van CH, SGP en Boerenpartij voor. Na de beslissing van de Kamer ver zocht mej. Klompe om een spoedinterpel- latie met de bedoeling een motie te kun nen indienen voor een studentenstop in Rotterdam. De motie bleek door de vijf grote partijen te zijn ondertekend en werd met algemene stemmen aanvaard. De minister beloofde het gevraagde zo gauw mogelijk wettelijk te zullen rege len. Vraag in de wandelgangen: hoe kon de WD stemmen voor deze beperkte studentenstop, terwijl ze de grote stop als een aantasting van de sludievrijheid meende te moeten kwalificeren? Was er tussen het een c het ander enig princi pieel verschil? Rechtszekerheid voor werknemers voor te bereiden op besprekingen; verle^ ning van het recht aan georganiseerde ondernemingsraadsleden zich tijdens de vergadering -aten bijstaan door vak bondsbestuurders: verplichting voor d* UTRECHT De drie erkende bonden van textielarbeiders hebben vergaande suggesties^ gedaan iei verkrijging fusies en sluitingen. Enkele voordellen, vervat in een brief aan de Sociaal-economische raad: wette lijke bescherming van leden der onderne mingsraden: toekenning van het. recht van enquête aan de vakbonden; toeken ning van het recht aan leden van onder nemingsraden om zich buiten aanwezig heid van de directie en desgewenst met inschakeling y.an .vakbondsbestuurders directies malies te verstrekken die nemingsraad omvangt De direct'— J' zijn in de het persom.. ,c u„MieRen even. oan h mogelijkheden tot bevordering van het werkoverleg. Meer medezeg en!0^? u sl 'itinR en fusies moet vol gens de bonJcn worden gegeven door het instellen van bedrijfsorganen. inei«ir^c,ies 2,enen ,vcrder verplicht te ~"iernemlngsr<n.1 periodiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7