FRIENDSHIP, Amerika probeert opnieuw Hanoi over te halen V isserijonderwijs op ae helling Vredesoproep van India Eerst pond devalueren dan lid worden van EEG r: IVrJ SENATOR alles goed en( wel' Steenfabriek werkt door Omdat de Isomat-Rapid helemaal automatisch is! een wereldsucces Nog geen sprake van een goede opvolger PRINS CLAUS VING KROKODILLEN 5 VRIJDAG 3 JULI 1966 Drukke politieke activiteit over Vietnam NEW YORK/LONDEN Ter- wijl volgens Amerikaanse rege ringskringen een nieuwe poging voorbereid wordt om Hanoi over te halen onderhandelingen over de Vietnamese oorlog te openen, ontwikkelt zich in verschillende hoofdsteden van de wereld een grote politieke activiteit over de kwestie-Vietnam. Een nieuwe Amerikaanse toenade ringspoging zou volgens de New York Times waarschijnlijk worden gedaan als de verontwaardiging over de Ameri kaanse bombardementen op Hanoi en Haiphong wat is afgenomen. (Overi gens werd gisteren weer een bombarde ment uitgevoerd op olieopslagplaatsen bij Haiphong.) Het laatste aanbod tot onderhandelin gen werd vorige maand in Hanoi over gebracht door Chester Ronning, een speciale gezant van de Canadese rege ring. Toen Hanoi kortaf weigerde, schijnt Johnson de tijd rijp te hebben gevonden, de oliedepots te bombarde- stellen, bieden weinig hoop voor het slagen van Wilsons reis. Stewart vertelde ook dat mevrouw Indira Ghandi, premier van India, een nieuw initiatief genomen heeft, dat En- Het besluit van de Britse regering, geland wel zal kunnen verwelkomen. 'Zij deed gisteren een beroep op Ameri ka, de bombardementen op Noord-Viet- nam te beëindigen en vroeg om een Genève. zich van deze bombardementen distantiëren, heeft gisteravond de goed keuring gekregen van het Lagerhuis. Een motie van de oppositie, waarin de regering deswege werd gekritiseerd, werd verworpen. Minister Stewart her innerde aan de vele Britse pogingen om tot een schikking te komen. De komende reis van premier Wilson naar Moskou toelichtend, zei hij dat Wilson onderhandelingen zal gisteren begonnem spoedige vredesconferentie Alle buitenlandse troepen zouden zich moeten terugtrekken. Mevrouw Ghandi zal haar vredesplan bespreken in d< Verenigde Arabische Republiek, Joe goslavië en Rusland. Zij is haar reis Terwijl Stewart in het Lagerhuis sprak, werd in berichten uit Boeka rest gesproken van een nieuwe ver klaring van de zeven communistische landen van het Warschaupact. Daar in wordt de Amerikaanse politiek in Vietnam krachtig aangevallen en worden vrijwilligers beloofd als Ha-| noi daarom zou vragen. De bittere bewoordingen waarin de commu nisten de Amerikanen aan de kaak Pompidou tot Wilson: mogelijk is wanneer dat land zijn pond sterling devalueert. Een economisch zwak Engeland zou niet welkom zijn in de Euromarkt, zo Pompidou volgens de zegslieden LONDEN De premiers van Engeland en Frankrijk, Wilson en Pompidou, hebben gisteren de Britse toetreding tot de EEG be- sproken. Goed ingelichte zegslie- Z"ri'tS den zeiden dat Pompidou Wilson herinnerde er aan dat zijn land enkele gezegd heeft, dat toetreding van j jaren terug zelf de frank heeft moeten Engeland tot de EEG alleen dandevalueren. Premier Wilson zei daarop dat zijn I regering vastbesloten is de nationale evenwicht te brengen, aanstekelijk lekker! j de inflatie het hoofd te bieden en de waarde va te houden. i het pond sterling in stand AOW jonger (4) Vervroegde AOW is voor de onge huwde vrouw een moeilijk probleem, zegt mr. Den Hartog in uw artikel Toegegeven, het zal heel wat geld kosten. Maar mag dit een bezwaar zijn en zou deze vergoeding niet zo iets als een compensatie kunnen bete kenen voor de veel hogere belasting die wij als ongehuwden moeten beta len en de diverse premies die we storten zonder dat we daar ooit van zullen genieten? En dan die prestige omlijsting van het huishoudelijke werk, na volbrachte dagtaak elders Mr. Den Hartog begrijpt zeker niet. dat je daar te moe voor kunt zijn of er zelfs geen tijd voor kunt vrijma ken; zeker, uiet als je tussen de vijf tig en zestig jaar oud bent. Dit nog temeer daar menige oudere vrouw in het maatschappelijk leven verant woordelijke posten kan vervullen, die al haar energie en aandaent vragen. Neen. dat was alleen maar nonsens wat deze heer vertelde. Verder: nie mand van ons kan op haar 55-ste of 60-ste met pensioen gaan. Wat dit be tekent voor betrokkenen kunt u waarschijnlijk ook niet begrijpen, heer Den Hertog. Nee ik kan weinig waardering voor uw visie oobtengen Ik kan me unk niet voorstellen dat de bond waarvoor u werkt er erg geluk kig mee zal zijn. Den Haag A. C. Hcrkclingen Nieuwe Grondwet (3) Het heeft me verbaasd en bedroefd dat in de proeve voor een nieuwe Grondwet niet meer voorkomt dat de overheid Gods dienaresse is en bij de gratie Gods regeert. Maar God niet erkennen oetekent volgens de Schrift, dat Gods oordelen over ons komen. Dc ruimere formulering inzake het houden van godsdienstoefeningen bui ten gebouwen en besloten plaatsen betekent m i. opheffing van het pro cessieverbod. Wat blijft er nu (zelfs formeel) nog over van ons land als protestantse nalie? Een protest zo breed mogelijk is hier op zijn plaats. God dient door Nederland erkend te worden zls Schepper van hemel en aarde, als Regeerder van volken en natiën. Alle thr. politiek georiër.teer- den mogen ter harte nemen het ook thans nog van kracht zijnde woord van Groen van Prinsterer ,.dat het regeren bij de gratie Gods geen ijdele klank is. evenmin boven ieder trac- taat (laat staan boven de Grondwet - V.) het plechtige ,.In de naam van de Drieënige God'." Rotterdam, A. H. Veldhuizen De 66-jarige J. de Jong uit Oude Niedorp is gisteren in Barsingerhorn ver ongelukt toen hij met zijn motor achter op een afremmende vrachtauto reed. Helft van personeel DEVENTER Nader overleg met banken en vakbonden heeft volgens de directie en bewindvoerders van de Overijsselse Steenfabriek geleid tot een naar de mening van alle belang hebbenden onder de gegeven omstan digheden zo goed mogelijke regeling voor de werknemers. De helft van het personeel zal voorlo pig doorwerken voor het gedeeltelijk voltooien van de produktie. Deze werk nemers zullen (behoudens bijzondere omstandigheden) hun rechten op vakan tieionen en vakantietoeslagen volledig gehonoreerd zien. De anderen krijgen een gedeeltelijke betaling van vakantieionen en -toesla gen uit het door de Nationale Investe ringsbank beschikbaar gestelde bedrag van 25.000 gulden. De werknemers heb ben met de regeling ingestemd. ELDO-gesprek in een impasse PARIJS De besprekingen tussen de ministers van de landen die bij ELDO betrokken zijn (Europese ruimtevaartpro ject) zijn gisteren in een impasse geko- Het grootste struikelblok bleek de eis van Frankrijk, dat de satellieten gelan ceerd worden in Frans Guyana in plaats van in Darwin. Australië. Verder wordt onderhandeld over het Britse verlangen, niet 40 doch 27 procent van de kosten te betalen. Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-l-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó t afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's mooier en interessanter. AGFA-GEVAERT Fabiola in verwachting (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Visserij schap heeft bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen een rapport ingediend met voorstel len die moeten leiden tot vernieu wing van het visserijonderwijs. In dat rapport wordt onder meer de wenselijkheid naar voren gebracht slechts de vissersschepen van maximaal 20 ton vrii te stellen van bepalingen zeevisserij-diplomawet, dus vrij te stel len van de verplichting uit te varen met gediplomeerd personeel. stuurlieden en/of motordrijvers (werktuigkundigen) Door deze maatregel hoopt het Visse rijschap de onveiligheid van vooral de boomkorvissenj te verminderen. Tot op heden vallen namelijk de vissersschepen van vijftig ton en gr.>'.er onder de bepa lingen zeevisserij-diplomawe:. De praktijk nu h®eft geleerd dat er bij schippers-eigenaars de neiging bestaat om. ten einde aan het aantrekken van gediplomeerd peisoneel te ontkomen, be wust schepen van niet groter dan vijftig ton te laten bouwen doch deze (om zo economisch mogelijk te varen) een te zware uitrusting te geven. Dat wil zeg gen: deze schepen te voorzien van een te zware machine, te zware winch, te zware masten en twee gieken. Indien de betrokken ministers zich met de conclusie uit het rapport akkoord ver klaren zal het. jn de eerste plaats voor schippers-eigenaars niet meer aantrekke lijk zijn schepen van niet meer dan vijf tig ton te laten bouwen. Doca daarnaast zullen dan alle vissersschepen praktisch varen met gediplomeerd personeel. Vernieuwing van het visserijonderwijs is ook gewenst om dit onderwijs te kun nen inpassen in de mammoet-v/et. met de uitvoering waarvan in 1968 althans volgens de oJannen een begin wordt ge maakt. Het belangrijkste pun*, uit het rapport is in dit verband de invoering van een driejarige primaire vakopleiding voor de visserij, daarbij rekening hou dend met de verlenging van de leer- Tevens wordt gepleit voor het instellen j van vier rijksdiploma's voor stuurlieden ter zeevisserij waarvan er twee (S-7 en S-6) tijdens die driejarige opleiding kun nen worden behaald en de twee overige (S-5 en S-4) daarna na resp. en 2 jaar. Deze diploma's geven de bezitters de be voegdheid in bepaalde vaargebieden als stuurman op te treden Analoog met deze opleiding v >or stuur lieden is er een opleiding voor motordrij ver (werktuigkundige). Beide voorstel len zullen aansluiten bij het plan ten aanzien van de stuurliedenopieiding voor grote en kleine handelsvaart. OEFENSCHIP Onafhankelijk van het rapport van het Visserijschap heeft de gemeente Den Haag bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen erop aangedrongen over te gaan tot de aanschaf van een visse rij-oefenschip, waarmee de leerlingen van de visserljscholen ervaring zouden kunnen opdoen. Op het ogenblik heeft de gemeente lijke visserij school te Scheveningen de beschikking over een oude logger, de Zeearend, die niet meer geheel voldoet. Het nieuwe schip zal ten dienste staan van alle zes visserijscholen. De stichting Onderwijsfonds voor de scheepvaart heeft het verzoek ontvangen het nieuwe visserij-oefenschip te gaan reden. BRUSSEL In de Belgische hoofd stad is vanmorgen officieel bekend gemaakt, dat koningin Fabiola in blij de verwachting is. De doktoren heb ben de vorstin aangeraden van alle reeds vastgestelde openbare verplich tingen af te zien. In de bekendmaking van het hof stond voorts: „Ofschoon, gezien vori ge gebeurtenissen, een strikt voorbe houd dient te worden gemaakt wat betreft de gewenste afloop, hebben de koning en de koningin niettemin hun hoop met de gehele natie willen de len". Koning Boudewijn en koningin Fa biola zijn op 15 december 1960 in het huwelijk getreden. Steeds weer circu leerden er geruchten, als zou de konin gin die op 11 juni jl. 38 jaar is ge worden een baby verwachten. In de mededeling stond ook nog dat de geboorte in de winter wordt, ver wacht. (Van onze luchtvaart medewerker) SCHIPHOL In zijn ruim tien jarig bestaan heeft de Fokker Friendship bewezen een wereld succes te zyn. Het is het enige Europese verkeersvliegtuig, dat na de oorlog door en voor Ame rika in licentie is gebouwd. Zon der al te optimistisch te zftn is het vrywel zeker dat dit type nog vjjf jaar in produktie zal blijven. PARAMARIBO Op een receptie in het Surinaamse dorp Wageningen hoorden prinses Beatrix en prins Claus sterke verhalen over krokodille- jachten. Onmiddellijk rees het plan, na de rijsttafel ook op jacht te gaan. En zo gebeurde. Vier kilometer buiten Wageningen had het gezelschap al gauw tien kaai mannen „gestropt" en met een injectie gedood. Prins Claus ving eigenhandig vier krokodillen. Ze zullen worden opgezet en naar Soestdijk worden gezonden. In het district Coronie waren de laantjes met hoofddoeken versierd. Een vrouw droeg een gedicht voor in het Surinaams. „Ieder lwopt dat u spoedig terugkomt, maar dan met u drietjes", zo werd gewenst. Dode bij botsing, voorz. R. Kruis werd gewond BERGHEM Op de weg Oss-Veenen- daal in Berghem kwam gisteren bij een botsing een man om het leven, terwijl twee personen werden gewond, onder wie jhr. G. Krayenhoff uit Nijmegen, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Een stationeer reed zonder stoppen de voorrangsweg op en kwam in botsing met de auto van jhr. Van Krayenhoff. Een inzittende van de stationcar, de 21-jarige J. van der Burgt uit Herpen, is aan zijn verwondingen overleden. Jhr. Van Kray enhoff werd naar het ziekenhuis ge bracht, vermoedelijk met een gebroken Men wordt verzocht om 21.40 uur zijn plaats ingenomen te hebben. Dat stond op de uitnodiging. En in het draaiboek, dat de Rijksvoorlichtings dienst van het staatsbezoek van presi dent Bourguiba had gemaakt, stond ook dat.het Hoge Gezelschap om 22.10 de Koninklijke Schouwburg z iu betre den Daar richt je je naar. Om vijf voor half tien stond ik op gouden schoentjes to trappelen van ongeduld. „Waar de taxi nou bleef?" Langs mijn wachtende neus gleed een stoet van tien AA-wagens, chauf feurs in livrei, op weg naa- hotel Wittebrug, teken dat het regeringsdi ner daar oijna afgelopen was. Dan nog een snelle blik in de spie gel: lange jurk kan nog best al is het de zoveelste keer Handschoe nen beginnen vuil te worden, mor- §en naar de stomerij een ren naar e lakbu? om de laatste piek van het kapsel tot 'le orde te roepen. Tasje, kaart, daar gaan we.... Klokke tien over half tien in de Ko ninklijke. De hal vol met babbelende mensen en niemand in de zaal. Men neemt gewoon een voorproefje van het genot daar in statie rond te wan delen. De mannen veel mooier dan de vrouwen. Die vrouwen hebben avond japonnen aan en bontstola's om. Er zijn wat paarlen kettinkjes om de blote halzen, geen diademen, geen het rokcostuum, rijen k'.curigheid op de borst. Gouden stiksels en ran ken op de uniformen. Om tien voor tien eindelijk schui felt men de zaal in; krijgt een enorm programma in groen met gouden let ters en wacht.... Twintig over tien wordt een lege rij opgevuld met raadsleden. Het Ho ge Gezelschap is dus binnen. Een tros fotografen balanceert in een loge op zij. dan rijst iedereen op. draait zich met de rug naar het toneel en het gezicht naar de Koninklijke Loge. De Koningin in witte kant. President Gala-avond Bourguiba in rok, prins Bernhard in uniform. Het Tunesische volkslied, het Wilhel mus. dan duisternis, ballet, muziek, zang. ,,Pas op", zegt Koningin Juliana bij het afstapje logen prins Bernnard. Het Hoge Gezelschap is verdwenen. Wij zitten weer. We hebben de instructie gekregen te wachten totdat het belletje gaat. Maar er Klinkt geen belletjes en toch gaan er mensen uit de zaal. crème met goud en rode anjers, in de witte marmeren hal. Mogen we. mogen we niet? We mogen blijkbaar, want de stroom wordt al breder. Uit de lial klinkt het eerste gerinkel van glazen. De gemeentelijke wijn wordt rondge diend. Nu is iedereen waar hij wezen wil. Men groet en glimlacht, hoffe lijke heren laten een handkus zweven boven dameshandjes. Er komt een machtig mooi officier langs me, een nog machtiger en mooi er officier begrote hem met een iovi- aal: „Hallo Appie". Premier Cals verdwijnt door de Ko ninklijke uitgang. Hij heeft toch al drukke dagen. Burgemeester Kolfschoten met keten om, lacht. Dat doet hij altijd en van harte. Opeens bedenk ik me, dat bur gemeester Kolfschoten in één dag waarschijnlijk meer lacht dan burge meester V in Hall in een heel jaar. Dan krijg ik een duw in mijn zij en fluistert een verschrikte stem: „Ex- cusez-moi". Naast we wankelt een ten gere diplomaat en reeds vrees ik dat hij aan mijn stoerheid letterlijk en kletterend ten gronde zal gaan tegen de marmeren vloer. GeluKkig houdt hij zich staande. Het goud en zilver email, dat hem van schouder tot heup bedekt, riakeit alleen nog wat pro testerend na. Als ik mijn lege glas weg wil zet ten. bescheidelijk achter een gladio- lenbloemstuk, raak ik verward in een argwanen Je groèp heren in rok. Ze zijn de enigen die niet glimlachen, groeten en nandenkussen. Ze staan daar dienst te doen, rechercheurs op Ik doe ook dienst, maar met dui zendmaal meer plezier. Alleen.... zij kunnen zo naar huis en r bed. ten a Nog afgezien van de licentiebouw in Indonesië. Verder is men op Schiphol bezig met de uitwerking van een „verlengde Friendship" hetgeen een capaciteitsver meerdering van acht zitplaatsen en een groter vrachtruim zou betekenen. In dien dit plan gerealiseerd wordt is de oorspronkelijke capaciteit verdubbeld, nl. van 28 tot 56 passagiers. Het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling zal in dit verband bin nenkort een voorstel bij de regering indienen. Fokker's Amerikaanse licen tiehoudster heeft verleden jaar een bij na gelijke verlengde versie uitge bracht, waarvan er in zestien maanden niet minder dan 56 stuks werden kocht. Hoogdekker Toen de Friendship eind 1955 werd uitgebracht als een moderne Dako- ta-opvolger, bleek al spoedig dat over de gehele wereld, vooral bij de kleine re luchtvaartmaatschappijen, behoefte bestond voor een dergelijk type. De meest fervente optimist had toen nog niet durven hopen dat er ruim tien jaar later 421 van deze machines ver kocht zouden zijn aan 99 maatschappij en en instanties in 35 landen. Hieronder bevinden zich thans 18L vervolgorders, waaruit wel overduide lijk blijkt hoe dit Nederlandse export- produkt wordt gewaardeerd. Ook de passagiers vliegen gaarne met dit type. mede omdat deze hoog dekker een bijzonder goed uitizicht biedt. De 194 door Fokker en de 122 bij Fairchild afgeleverde schroefturbine- verkeersvliegtuigen vlogen reeds, on der de meest uiteenlopende condities, meer dan twee miljoen vlieguren en ieder 45 seconden landt of start ergens ter wereld een Friendship. Opvolger? De Friendships vliegen met de regel maat van de klok. ontwikkelen en po pulariseren het luchtverkeer overal ter wereld. Bij Fokker ziet men dan ook geen technische redenen, die er op zou den wijzen dat de Friendship geen 20 d 25 jarig operationeel leven beschoren zou zijn. Dit is een dubbele levensduur, want normaal staan er tien jaren voor een verkeersvliegtuig, wil men althans mo dern blijven. Ergo ziet de directie van onze nationale vliegtuigindustrie voorlo- De passagiers vliegen graag met de Friendship. De hoogdekker biedt immers een vrij uitzicht. pig nog geen opvolger die qua presta ties, economie en betrouwbaarheid dit moderne turboprop toestel zou kunnen gaan vervangen, voor al het pio nierswerk dat in de wereld nog moet worden verricht Hoogstens een zoge naamde STOL-versie (korte start en landing), die eventueel gezamenlijk met de Indonesiërs tot stand zal wor den gebracht Indonesië Op 20 augustus van het vorige jaar werd een contract getekend met Indo nesië voor de bouw van een nationale vliegtuigfabriek, waarin begonnen zal worden met de licentieproduktie van honderd machines. In eerste instantie levert men vanaf Schiphol de compo nenten voor 40 machines in drie verschillende bouwstadia. Vervolgens zal Fokker zorgdragen voor het materi aal voor nog 60 stuks die volledig in een tempo van twee per maand. Voor dit doel zal de fabriek Berdikari (op eigen wieken drijven) worden ge bouwd, met een bezetting van meer dan twee duizend man. De vliegtuigfabriek zal er volgens een besluit van de Indonesische presi dent binnen drie en een half jaar moe- xt" 1sta?n> met als directeur de heer Nurtanio. Deze staat reeds aan het hoofd van het Indonesische Aviation Research Institute te Bandoeng en houdt zich nu o.a. bezig met de licentie- bouw van 50 Poolse eenmotorige Wil- ga-trainers. Volgens de planning zullen de hon- der in licentie gebouwde Friendships op 1 januari 1974 afgeleverd moeten zijn voor het interne civiele netwerk van Garuda dat zich uitstrekt over een afstand als van Londen tot de Kauka- sus. Zo biedt dit gebied met zijn 100 miljoen mensen, evenals elders ter we reld. nog vele toekomst perspektieven voor ons nationale produkt. Waarmee fokker opnieuw zijn naam als ver- keersvHegtuighouwer wist te vestigen. Generaal-majoor Ri-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5