Beheersen van de natuur vervulling liefdegebod Zwitser door Tilburger opgelicht Prof. Hooykaas tot ICCL Clir. Plattelands jongeren vieren 35-jarig bestaan godsdienst- vri ijheid Alcazar Weer samenspreking oud - gereformeerden Nederlands eoncilie zal enkele jaren duren Haarlem - juryconcert niet mee viel Hart van B.B. maakt kardinaal boos Eurofrost failliet Persoonlijke kwaliteiten dokter wegen zwaarst VRIJDAG S JULI TWi Een ivoord voor vandaag Vijf broden en twee visjes voor vijfduizend man. En één van de evangelisten voegt er aan toe: de vrouwen en kinderen niet meegerekend. Maar het wordt toch geen gratis broodjeswinkel waar iedereen zich maar voor de toonbank staat te verdringen. Het wordt geen geestelijke gaarkeuken, voor kome wie wil Dat zou ook niet gepast hebben in de les die de leerlingen van Chtïstüs móeten leren. Het gaat immers niet om het mirakel, maar om de moraal van dit verhaal. Eer de mensen te eten krijgen moeten zij gedisciplineerd gaan zitten, groepsgewijze. De mensen krijgen hun spijze niet direct uit handen van Christus, maar uit handen van de discipelen. Zij immers moeten straks het gebroken Brood des Levens uit delen. Altijd weer als ik dit verhaal lees, moet ik denken aan een preek van een Chinese evangelist. „Hoe deelden de discipelen dit voedsel uitvroeg hij zijn gehoor. „Ging eerst Petrus naar de eerste rij om de grijpende handen te vullen. En ging toen Johannes naar die zelfde rij? En Jacobus en Philippus en de anderen? Steeds weer hetzelfde voedsel voor dezelfde mensen? Na tuurlijk niet. Er staat: Zij aten allen. „Maar", vervolgde hij, ..hebt u in het Westen dat niet vaak gedaan? Steeds maar weer het evangelie gepreekt aan dezelfde mensen. Jaar in jaar uit; eeuw in eeuw uit. Het evangelie is ook voor hen die achteraan zitten. Het is bestemd voor allen, ook voor hen die heel afgelegen wonen in de valleien van West-Irian, de jungle van het Amazonegebiedof de hoogvlakten van China. Het moet zijn: Zij aten allen." We lezen vandaag: Jesaja 24:21-23 en 25:1-12 (Door A. C. de Gooyer) CAMBRIDGE Het onderwerp dat prof. dr. Hooykaas op de internationale conferentie van de ICCL behandelde kan de titel dra gen: „Geloof en wetenschap." Hij herinnerde aan de smaad, welke de geleerde Bacon moest ondergaan, toen hij leerde dat wetenschap en techniek voortbrengselen zijn van een christelijke benadering van de natuur en de maatschappij. De bijdrage van de wetenschap, het door de mens beheersen van de natuur, zag Bacon als de vervul ling van het gebod van de liefde ten aanzien van de naaste. Bacon was niet bang voor de natuur. Wanneer deze basis wordt losgelaten, zo betoogde prof. Hooykaas. wanneer de godsdienst in naam van de we tenschap wordt uitgebannen, gaat de wetenschap zich met goddelijk gezag bekleden. In dit verband noemde de inleider enkele voorbeelden van tot reli gie verheven zogenaamde wetenschap pelijke doctrines, zoals de rassentheo rie der Nazi's. Wat is nu christelijk geloof in een wetenschappelijk zich snel veranderen de wereld? Ook hier is christelijk ge loof het geloof aan een vleesgeworden Christus, aan een gekruisigde Heiland, aan een uit de doden verrezen Jezus, door wie God zich aan ons heeft ge openbaard. Een christelijk geloof houdt o.a. in, dat wij niet gaan trachten de W etSOlltwerp Groots festijn op Birkhoven MADRID Het ontwerp van de lang verwachte nieuwe Spaan se wet inzake de godsdienstvrij heid is gereed gekomen. Men ver wacht, dat het de komende week ter goedkeuring zal worden voor gelegd.aan het kabinet van gene raal Franco. Het Amerikaanse persbureau AP meldt te hebben vernomen, dat het ontwerp de meeste thans voor minderheidsgodsdien sten in Spanje bestaande beperkingen opheft, behalve die. welke betrekking hebben op de openbare orde. Zo zullen de minderheidsgodsdiensten het recht krijgen scholen te stichten en school boeken naar eigen keuze te gebruiken. Verder zullen huwelijkssluitingen wor den vergemakkelijkt. De normale gang van zaken is, dat het ontwerp,het door het kabinet is gbadgékeurd, voor de. definitive radactie wordt overgedragen aan de redactiecom missie. uit,hfit,kabinet. ,J\, Optimisten hopen, dat het ontwerp zo snel 2ijn definitieve vorm zal krijgen, dat het nog kan worden voorgelegd aan de eerstkomende zitting van de Cortès (in oktober). Zou de Cortès het goedkeuren, dan zou de wet nog dit jaar van kracht kunnen worden. Bijbel wetenschappelijk te verklaren, dat wij niet wetenschappelijk gaan on derzoeken noe het b.v. mogelijk was, dat Christus -ran de doden opstond. Indien wij geloven dat door Christus alle dingen nieuw worden, dan gaan wij goed zien wat wetenschap en tech niek moeten zijn geen bovennatuurlijk heden, geen onweerstaanbare krachten die of naar de hel of naar het paradijs dringen, maar werktuig in de handen mensen voor betere levensvoor waarden en voor verheldering van ons verstand. Wij zullen onze wetenschappelijke pogingen moeten doen vergezellen van dat Christelijk geloof. Als voorbeeld gaf de spreker: een geleerde, die een niet giftig vervangingsmiddel vindt in- plaats van een giftig insectenverdel- gingsmiddel, vervult een christelijke opdracht. Innlaats van te klagen deze moderne tijden, moeten wij nauw keurig overleggen, wat wij kunnen doen. En als wij doen, zullen wij ons terdege bewust moeten zijn van onze verantwoordelijkheid ten aanzien van [de medemensen en ten aanzien van de materialen, waarmede wij wetenschap pelijk en technisch werken. lijke daad bestaat uit een persoonlijke verbondenheid met onze naaste. Velen hollen van conferentie naar conferen- s, maar blijven ver van hem of haar /er wie geconfereerd wordt. Prof. Hooykaas wilde geen enkele goede bedoeling van die velen in twij fel trekken; zelfs worden hier en daar resultaten zichtbaar, maar op de lange baan sorteren zij weinig effect. Als deze conferentie niets anders is, dan een gezellig samenzijn van christe lijke VIP's, die aankomt met uitspra ken en getuigenissen van maatschappe lijke, kerkelijke en staatkundige lei ders, dan zullen we ons verder moeten bezinnen op een andere, practische werkwijze. Wat is, zo vroeg prof. Hooy kaas bv. het nut van een oecumenische beweging als deze leidt tot een ver waarlozing van de eigen kerk? Wij maken ons zorg om degenen, die ?r van ons af wonen, maar kijken niet naar onze buurman. Wij moeten ons niet opmaken om problemen op te lossen, maar om de medemens werke lijk te helpen. Deze conferentie kan pas geslaagd genoemd worden, indien wij elkander nieuwe ideeën hebben gegeven en we gen gewezen naar dienen met daden, dienen op die terreinen waar de mede mens in nood is. 1 EUROPA'S GRO°^ Geen terugloop ledental (Van onze sociaal-economische redactie J. Veenhof docent in Zwitserland KAMPEN De heer J. Veenhof. the ologisch kandidaat in de Gerefor meerde Kerken vrijgemaakt), is be noemd tot docent aan het Predigersemi- nar van' de Pilgermission Sankt Chrischona bij Bzal. Hij zal daar de exegese van het Nieuwe Testament gaan doceren. Het betreft een onafhan kelijk seminarie van bljbelgetrouwe Zwitserse en Duitse christenen. Kandi daat Veenhof is een zoon van prof. C. Veenhof. Hij heeft de benoeming voor de tijd van een jaar aanvaard. AMERSFOORT Niet minder dan 1500 van de 8000 leden waren gisteren aanwezig bij de viering van het zevende lustrum van de Nederlands Christelijke Platte lands Jongerenhond: Het open luchttheater „Birkhoven" had nau welijks zitplaatsen genoeg voor de enthousiaste menigte van jonge ren, die uit alle delen van het land met auto's en autobussen naar de loogdag waren gekomen. Op het terrein waren niet, minder dan tien tenten opgetrokken voor het geval het weer niet mocht mee werken. Uitgezonderd een enkel op staat buitje troffen de honderden CPJ'- ers gisteren echter voortreffelijk weer en werd het bestuur rijkelijk beloond voor het enorme werk van J deze toogdag-organisatie. Deze uitwisseling blijkt enorm aai slaan. De grote betekenis hiervan is de bllkverruimlng, die de jonge boeren hier bij opdoen. Niet alleen rijke boerenzoons maar eenvoudige landarbeiders komen eveneens in aanmerking voor deze inter nationale uitwisseling. De CPJ is er trots op, dat het ledental zich blijft oewegen bóven de 8200. danks de sterke en steeds voortdurende sanering van het aantal boerenbedrijven weet de CPJ haar ledental op peil te houden. Zowel de voorzitter, de heer C. Hakkesteegt. die dit in zijn ope ningswoord memoreerde, als de secreta ris van de organisatie, de heer E. Bae- rends, waren hier bijzonder gelukkig mee. Helaas moest het bestuur melding ma ken van een grote teleurstelling. Mi nister Biesheuvel, zelf oud-CPJ'er, had geleden moest hij dit wegens verhinde- W. Bolt overleden De CPJ. die enkele jaren geleden ontstond uit eer. samenvloeiing van de CJBTB en de CPB. jonge boeren en plattelandsmeisjes), telt thans 8000 leden. Het lidmaatschap kost jaarlijks 12, waaruit zowel de plaatselijke afdelingen als de provinciale en de landelijke orga nisatie worden gefinancierd. Veel belang rijker zijn echter nog de vele subsidies, die deze organisatie ontvangt van allerlei instellingen, coöperaties en de overheid De overheidssubsidie bedraagt per jaar ongeveer ƒ80.000. Deze middelen maken het de CPJ mogelijk op luisterrijke wij ze haar jaarlijkse evenementen te vieren zoals ook giste'en net geval was. Per jaar gaat in deze organisatie ongeveer ƒ250.000 om. waarvan ongeveer ƒ25.000 contributie-geld. Vrijheid Christus heeft ons macht gegeven te heersen over alle terreinen van het le ven. Wetenschap en techniek behoren daarbij, maar de geleerde wereld is niet altijd bereid te luisteren naar de stem van het Evangelie. Voor de ge leerde behoeft het christelijk geloof geen zware last te zijn. Integendeel het geeft hem de vrijheid om alles te onderzoeken. De opkomst van de mo derne wetenschap in de 17e eeuw was tegelijkertijd christianiserend en secu- larizerend. Deze christelijke seculari satie maakte de wetenschap vrij van de overheersing door theologie en fi losofie. Hoe kunnen wij, als christenen nu ons geloof belijden in deze aan we tenschap en techniek rijke tijd? Er is een groot gebrek aan christelijke geleerden, die een taak kunnen vervul- aan de universiteiten in Europa, Amerika, Azië en Afrika. Er is een ;root gebrek aan „captains of in- lustry", ingenieurs, politici, geestelij ken, onderwijzers, die de problemen, verband houdende met wetenschap en teëhniek te lijf kunnen gaan- overbe volking, vraagstukken van de oude dag, welvaart, ontluistering van de mens etc. Er js een groot gebrek aan mensen, die iets doen, opdat we tenschap en techniek geen vloek, maar een zegen voor de mensheid zijn. ring breek" Jé nee? E. Van'Rullér, wet houder van Groningen, echter een waar dige plaatsvervanger. Hij; sprak over het onderwerp; Jongeren van nu en morgen. Hij riep de jeugd op voor de toekomst ast te houden aan de christelijke visie >p staat en maatschappij, dwars tegen alle revolutionaire ontwikkelingen in. Belangrijke progiammapunten waren gisteren voorts de toespraak van ds. J. van Ginkel uk O istnem (Fr.). het optre den van ..The Shepherds", hei Trompet terkorps der Cavalerie, opvoering van het blijspel ..De knecht van twee, meesters" van Carlo Gr.ldini. demonstra-1 K;i tie van de Gele rijdertjes van de Bem-|„ nie.t w0?:{len blijven, melse ponyrioo, volksspel en volksdans Ongelukkigerwijs zijn wij geneigd om en niet in de laatste plaats de 1800 in de te praten over daden, zelfs om het openlucht aan het spit gebraden kippen, doen te organiseren, doch wij zijn er te die 's middags gretig aftrek vonden. weinig van overtuigd dat de christe- WERKENDAM Er heeft on langs ook een samenspreking plaats gehad tussen enkele predi kanten uit de Oud-Gereformeerde Gemeenten en de Christelijke Ge reformeerde Gemeenten, Deze sa menspreking droeg een voorlopig karakter. Hiermee is het „samensprekingspa- troon" in wat men zou kunnen Behalve het plannen en organiseren uitgebreid maandblad, doet de CPJ HAREN In de ouderdom van 68 enorm veel goed werk voor de uitwisse- jaar is overleden de heer W. Bolt, oud- j ling van jonge boeren niet andere lan- hoofd van een christelijke school voor ulo i den. Per jaar gaan 60 tot "0 leden voor alhier. Hfj was auteur van een bekend meer dan negen maanden naar Canada, ulo-boekje over de vaderlandse en alge- Brazilië of Australië. Ongeveer 100 man mene geschiedenis en meer dan 45 jaar gaat jaarlijks nair een van de EEG-lan- dirigent van tal van zangverenigingen, den. Deze uitwisseling kost de leden Zijn verdiensten vonden erkenning in j geen cent. Het geheel wordt gratis ver zijn benoeming tot ridder in de orde van zorgd. waartegenover ook buitenlandse! Oranje-Nassau. 'jongeren hier gratis worden opgenomen.1 ROTTERDAM Vicaris L. A. Th. Rooyackers van Den Bosch heeft gisteren op een persconfe rentie in Rotterdam een overzicht gegeven van de voorbereidingen van het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie, dat op 1 november van dit jaar officieel zal beginnen. Dit concilie is een gezamenlijke bezin ning van de Nederlandse rooms-katho- lieke gemeenschap op de resultaten van het Vaticaanse concilie gezien van uit de situatie in Nederland. Het beraad zal plaatshebben ii bestaande en nog op te richten gespreksorgroepen en binnen tal van rooms-katholieke organisaties. Het zal min of meer gecoördineerd en gestimu leerd worden door een concilieraad. progrs HAARLEM Om maar met de dcurl Albert Je Klerk had in huis te vallen: Het concert, dat de samengesteld, ual niet bepaald g drie juryleden van het internationale or-j lijk aansprak, en misschien daaraoo: kre- gelimprovisaticeoneours donderdagavond! gen wc van zi)r. meer muzikanteske dan in de Bavokerk hebben gegeven is niet 1 musicologisch overwogen spel in de ly- een In alle opzichten bevredigende ge-j risch-mystieke „Toccata en Fuga beurtenis geworden. Immers. Ook hier «...j. .1u bleek weer. hoe sommige kui Lutherse werkweek voor kerkmuziek HEERLEN De Lutherse werk groep voor kerkmuziek houdt haar zestiende werkweek voor kerkmuziek van 23 tot 30 juli in het jeugdhuis van kasteel Hoekelum in Ede. Deze werk week draagt een bijzonder karakter, want het slotconcert wordt dit keer niet zoals gewoonlijk vrijdagavond in Arnhem gegeven. Het vindt plaats tij dens de viering van het twintigjarig bestaan van de werkgroep op zaterdag J'7 september in Den Haag. Het pro gramma voor dit concert wordt tijdens de werkweek ingestudeerd. „T extielmagnaat verkocht afval TILBURG De 31-jarige Bcrtus W. uit Tilburg is door de Zwitserse hotelier Max Pfirter bij de politie in diens woonplaats Gebenstorf aange klaagd wegens oplichting. De Tilbur ger zou zich hebben uitgegeven voor Het overleg zal zeker enkele jaren in textielmagnaat en er op deze manier de rechtersector van de gerefornieede gezindte bijna compleet. Alleen heeft er nog geen samenspreking plaats ge had tussen de Gereformeerde Gemeen ten en de Christelijke Gerelormcerdc Gemeenten. Vorige maand nadden er samenspre- kingen plaats tussen de Gereformeerde Gemeenten en de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en tussen de Ge reformeerde Gemeenten en de Oud - Gereformeerde Gemeenten. Eerder in het jaar was er een samenspreking tus sen de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de Christelijke Gerefor meerde Gemeenten, terwijl twee jaar geleden een samenspreking plaatsvond tussen de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de Oud - Gereformeerde Gemeenten. Tot dusver heeft echter alleen de sa menspreking tussen de Gereformeerde Gemeenten en de Oud - Gereformeer de Gemeenten tastbaar resultaat opgele verd in de vorin van voorstellen betref fende kanselruil, wederzijdse erken ning van attestaties en bepaalde vor men van samenwerking. De Christelijke Gereformeerd*? Ge meenten vormen een kleine kerkgroep van slechts zes .gemeenten. Enkele maanden gèleden is 'de grootste gemeen te (Urk) reeds naar de Oud - Gerefor meerde Gemeenten overgegaan. Be: naren Daad Over de santensprtking met de oud gereformeerden was overigens op de onlangs gehouden classis vergadering geen eenstemmigheid. De besprekingen waren gevoerd door ds. J. XV. Kloot te Gouda en ds. H. van Kooten te Rotter dam. De derde predikant, ds. H. J. C. H. Zwijnenburg te Goudorak, bracht bezwaren in wegens de reeds (door hem) gehouden besprekingen met de Gereformeerde Gemeenten in Neder land. Het aantal voorgangers in de Christe lijke Gereformeerde Gemeenten ver minderde met één, doordat de heer G. Nijhof, lerend ouderling te Vlaardin- gen, is teruggekeerd naar de Neder landse Hervorm le Kerk. praktijk, tot discutabele resultaten kun nen komen door hun vaak slechts virtuo ze aanpak van de muziek. De Hamburgse organist Heinz Wunder- lich dan begon dit jurycon„e'". met Baclis G-moU t&ntasie. Storend was zijn willekeurige, nerveuze opvattin:; van de recitativische passages. De oreac ac- coord-opeenvo'.gingen aan het eind die, wanneer ze in het juiste tempo van het begin worden gespeeld. zo mrjestueu; Buxtehude alsook in de korcalbewer- king „Jesu Christus, war Got'es Shon" van Frans Tunder de beste indrukken. Ook door de juryleden werd geïmpro viseerd en wel op thema's die zij aan elkaar hadden opgegeven. Z o maakte Fritz Wunder'ich van een modaal maestoso-thema van Albert de Klerk een regeriaans ovenaden geval. Marie-Claire Alain werkte een Schönberg-achïige tha- ma van WunJerlich elegant Frans uit en Albert de Klerk ravotte als 't ware met een uit kwintsprongen opgebouwd thema van Marie-Claire Alain. Maar hoe kun dig ook gedaan, hoogtepunten werden deze improvisaties niet. Bc-rnprhio "werk NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven schoolpasto raat: toez.), kand. T. A. D. W. Aris te Amsterdam; te Medemblik (toez.). M. Ruster te Anjum. Aangenomen naar Markelo (vac. J. H. Schellingerhout). A. N. Doornhein te Engwierum. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden), L. Blok te Ridderkerk. beslag Het is nog niet precies te zeggen, waarin het overleg zal uitmonden. Bis schop G. de Vet van Breda, wees er op. dat kenners van het canonieke recht thans uitzoeken welke kerkrechtelijke gevolgen de gekozen concilie-opzet meebrengt. Wat wil men: juridische richtlijnen, dat wil zeggen besluiten die men aan Rome moet voorleggen of een visie van de Nederlandse kerkpro vincie? Wie niet kan of wil deelnemen aan gespreksgroepen, zal in de gelegenheid worden gesteld problemen of sug gesties in te dienen via conciliepostbus sen die in ieder bisdom worden geo pend. Gisteren is ook een voorlopige sa menstelling van de concilieraad bekend gemaakt. De lijst telt 44 namen onder welke 26 van hoogleraren. Vicaris Rooy ackers zei, dat de jongeren nog niet voldoende vertegenwoordigd zijn. DEN HAAG In Staatblad 257 is een KB verschenen waarbij in de regelin gen voor staatsexamens gymnasium en hogereburgerscholen a en b enige wijzi gingen voor wat betreft de eisen voor het vak geschiedenis zijn aangebracht. De periode, waarvan de kennis van de historische ontwikkeling van de kandida ten voor de genoemde examens zich moet uitstrekken, wordt enigszins ver kort: met ingang van de staatsexamens 1968 zal het examen lopen over de geschiedenis vanaf 1845 en in het bij: der over die van de laatste halve et GEREF. KERKEN Beroepen to Leek en te Nijverdal (vac. D. Kloppenburg), G. van der Maaten tc Vinkeveen. Aangenomen naar Pe.sse (Dr.). kand. C. van der Zanden te Putten, die bedankt i de be- i voor Alteveer. Krabbendijke. Maartens- llaarlem onderscheidt zich dit jaar dijk (Utr.>. Strijcn en voor Tzummarum. de accentuering als een nawueHjks van de huidige, angstig con- Bedankt voor Leeuwarden-West (vac. in mentaliteit als een ventionele. gladgestreken gang van za-j p. Riemersmat. R. Ypma te Amersfoort. n te worden opgevat, ken. elders. Men krijgt soms de indruk.; Beroepbaar kand. S. Feenstra. Vismarkt onderging het zeilde lot. En de koraatbe- dat orgelbespelen meer routinewerk is j 12 L Groningen, werking „Kommst du nun J^ ui von Him gew orden dan ee mei herunter" (een var. Bachs tegenheid, en dit t Schiiblcr-Chora'.e en oorspronkelijk voor j onbehagen. geslaagd zijn de Zwitser een partij volkomen waardeloze „eerste klasse textiel" voor 5000 gulden te verkopen. W., die zich op zijn visitekaartje „Director-Exportleiter" noemde van een niet bestaande textielweverij, had de hotelier verklaard in moeilijkheden te zijn gekomen omdat de firma in Zürich, waaraan hij de textiel zou le veren, failliet was gegaan. De partij stond nog aan de grens, maar hij kon deze niet eerder inklaren voordat hij 500 Zwitserse franken had betaald. De hotelier wilde deze wel voorschieten. Direct daarna spiegelde W. zijn slachtoffer voor, dat er een forse winst in zou zitten als hij de partij kocht. Voor de helft van de prijs, waarvoor hij de stoffen bij een Sit- tardse groothandel had gekocht (de etiketten zaten er nog op) zou hij ze kunnen krijgen. Ze waren uitstekend geschikt voor kostuums. Opnieuw lukte de truc: de hotelier gaf grif 5000 gulden, ditmaal aan W.'s reisgenoot Petrus R., die zich uitgaf voor directeur van de Sittardse groot handel. Later bleek, dat de partij vrywel waardeloos was. De Zwitserse politie zal de Tilburg- se recherche op de hoogte stellen. W. blijkt in Tilburg zonder beroep te zijn en eerder verscheidene groot handels te hebben gehad, die even snel als ze waren opgericht weer ver dwenen. De fuga, die Mozart-allegro Rcgerwerk STAATSSECRETARIS ECONOMISCHE ZAKEN: Garantie ter voorkoming van lucht- en water verontreiniging DEN HAAG Naar aanleiding van de voorgenomen vestiging in het Sloe-gebied van Hoechts, een Duits che misch bedrijf. >s vanuit de vaste Tweede Kamercommissie van ekon.i- mische zaken de vraag gesteld of in het kontrakl bepalingen zullen wordeD opgenomen die een minimum aan lucht- en waterverontreiniging garan deren. Verder is de vraag gesteld or er in dit verband nog overleg wordt ge pleegd met de andere Benelux-part ners. De staatssecretaris van ekonomische zaken verzekerde de commissie dat het havenschap Sloe geen enkele concessie zal doen tot vermindering van de ga ranties inzake de lucht- en waterver ontreiniging. Als voorbeeld noemde hij i het onlangs gesloten kontrakt met Mo- byl Oil voor de vestiging van een be drijf aan het Noordzeekanaal. Tot slot I zégde de bewindsman toe deze zaak bi; 1 zijn Belgische ambtgenoot aan de ordi te stellen. BREDA Namens enkele krediteuren is vandaag het faillissement uitgesproken tegen Eurofrost in Breda: een recht streeks gevolg van het debacle bij hei bankiershuis Teixeira de Mattos, dat enige aandeelhouder was. De gebouwen zijn hypothecair belast. De voorraden van Eurofrost waren al eerder overgenomen door Groko N.V. en Diepvries Uni. Het personeel 67 man werd reeds op 15 juni ontslagen. Diep vries Unie bood daarop aan de verkoop staf van 35 man over te nemen, maar vele vertegenwoordigers zijn daar niet op ingegaan. Proefschrift over huisarts en patiënt vioolsoio geconcipieerd) miste door de Wellicht vindt registratie met hoge fluitstemmen en het lijkheden tot een volkomen nieu' daardoor noo JzaKeiijke te l oge tempopak. De het tegelijk dansante 1 KIEFERSFELDEN De rooms-katholieke aartsbisschop van München, GEREF KERKEN (VRIJGEM.) kardinaal Julius Doepfner, heeft geweigerd het gouden gastenboek van het in H„rifm mnpe iï"iBeierse dorpje Kiefersfelden te tekenen. Reden: hij zag er de handtekening in Haarlem moge- kand. J. Stuy te Langerak. j van Brigitte Bardot in staan. -ganlsatie is dit CHR. GEREF. KERKEN Tijdens haar recente bezoek werd Brigitte verzocht haar handtekening in Tweetal te Drachten. Franeker en tc het boek te zetten. Zy tekende een klein hart en zette daaronder haar naam. Willem Talsma Nieuw-Vennep. kand. J. Dol te Valther-De gemeenteraadsleden boden deze week de kardinaal het boek aan voor der Veer te Vlaar- zijn handtekening. Voordat hij zijn naam er in plaatste, bladerde hij het boek ka-i*eki •rakterdat'het behoort te hebben. Marie-Claire A.ain bcnadcid»/ dc ..Sui- ">ond te du deuxieme, ton van Cercmb.iui' PRAAG - Hevige stormen cn on- dingen. wat door. Toen hij het hart van BB zag, gaf hij het boek terug zonder zijn eicenliik op l-v.elfde virtuoze wijze. Zij I weersbuien hebben woensdag in Barde-, GEREI. GEMEENTEN naam er in eezet te hebben gf-iff. •fe.r'vo.lf Tchad', C-men.aar van h« bureau van de kardinaal: „De kardinaal vond dat hij ail s hun bestaansrecht moeten ontleden.'procent van de oogst vernield. 'Tricht. interesseert de kardinaal niet." AMSTERDAM Ziekenfonds leden komen in de persoonlijke zorg en aandacht van de huisarts niet tekort. Ze hebben ook niet meer kritiek op hun dokter dan andere patiënten. Vrouwen geven vaker dan mannen de voorkeur aan de persoonlijke kwaliteiten van de huisarts; ook lezen ze meer medische literatuur dan de heren der schepping. Dit zijn en kele resultaten van een onderzoek dat drs. J. Winkler Prins te Am sterdam heeft ingesteld naar de relatie huisarts-patiënt waaraan hij zijn dissertatie heeft gewijd. Hij promoveerde hierop vandaag tot doctor in de sociale wetenschappen aan de VU, waarbij prof. dr. G. Kuiper Hzn als promotor optrad. Hoewel de opzet van het onderzoek niet toeliet de verkregen resultaten te zien als de ge middelde mening van ons volk, was toch opvallend dat meer dan de helft van de ondervraagden vooral aan de persoonlijke kwaliteiten van de huisarts grote betekenis bleek toe te kennen. Stad- en plattelandsbewoners heb ben van hun huisarts een onderling niet afwijkend beeld. Wel zijn er nuan ceverschillen. Zo beklemtoont men in boerengezinnen vaak de technische kwaliteiten van de hulsarts en hecht men minder betekenis aan de persoon lijke band. Vooral in grote steden is de omvang van de bindingen die patiënten met anderen hebben van betekenis voor hun beeldvorming over de huisarts. Van de aan het proefschrift toege voegde, niet op het studie-object slaan de, stellingen zijn een drietal voor een brede publiek interessant. De eerste: het tekort aan bepaalde soorten van bejaardenhuisvestlng zoals verpleegtehuizen en zelfstandige wonin gen maakt dat de bejaarden in hun eigen keuzemogelijkheden dusdanig worden beperkt dat de bevrediging van hun individuele behoeften In het gedrang komt. Hierdoor loopt de direc te hulp van het maatschappelijk werk gevaar een lapmiddel te worden, dat de knellende problemen toedekt en in wezen het voortbestaan van ontoelaat bare toestanden in de hand werkt. Dan: bij kinderstrafzaken is het ge wenst dat de dagvaarding vergezeld gaat van een in gangbaar Nederlands gestelde toelichting waaruit de gedag vaarde kan opmaken waar het om gaat. De laatste stelling luidt: het opschrift „God zij met ons" op de opstaande rand van de Nederlandse zil veren pasmunt dient te verdwijnen. Moeilijkheden bij benoeming van bisschoppen HAARLEM Het dagblad „Het VrMe Volk" meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Rome dc voor dracht van drie kandidaten voor een bisschopsbenoeming te Haarlem zou hebben verscheurd. Volgenshet blad zou dit zijn geschied, omdat het kathedraal kapittel van het bisdom Haarlem het college, dat ter advies aan de paus een drietal voor draagt) op deze lijs» de namen van twee geestelijken uit eigen midden zou hebben geplaatst, te weten W. J. de Graaf, president van het groot-semi narie te Warmond, en drs. T. H. J. Zwartkruis, deken te Haarlem. De der de man. die is voorgedragen, zou pa- ter R. Koper uit Hoorn zijn. Deze kan- didaienlijst zou m Rome zijn vernie tigd. om ook maar de schyn van vriend jespolitiek te vermijden Ook de voordracht van drie. die het ka pittel van Den Bosch naar Rome heeft gestuurd (voorde opvolger van bisschop

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2