GEEN STUDENTENSTOP Kamerleden: blijft commissie Commentaren Aftreden van minister De Jong niet uitgesloten JAMIN Met 80-49 verworpen Wel in Rotterdam Alleen ARP en deel KVP vóór Van der Molen van K.B. Kimrtje per nacht van elke toerist Vrijdag 8 juli 1966 47ste jaargang Diractaun F. DIEMER Hoofdradactaun Or. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD [_Dordls Dagblad Haagse Courant Kantoren leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw., 11.30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Luns in Looppas pRESIDENT Bourguiba van Tunesië bracht gisteren een bezoek aan Eindhoven, waar hij een deel van de Philipsf abrieken bezichtigde. Minister Luns be vond zich in zijn gezelschap. Na de aankomst op de vliegbasis van Eindhoven raakte onze mi nister van buitenlandse zaken even in moeilijkheden. Hij was bij de inspectie van de erewacht kennelijk zo in gedachten ver zonken, dat hij het contact met het gezelschap verloor. Maar de minister vond een diplomatieke oplossing. Hij liep in looppas achter de erewacht om, om zo de groep weer in te halen. Bij de behandeling van het wetsontwerp dat beperking het aantal eerste-jaarsstudenten in de medicijnen beoogde heeft de Kamermeerderheid zich niet laten c tuigen'door minister Diepenhorst. Met 80 tegen 49 stem- i verwierp de Kamer het voorstel. Wel werd daarna een motie van mej. Klompé aanvaard, 1 een studentenstop voor de medische faculteit (Van onze perlementsredactie) DEN HAAG De toelating van eerste-jaarsstudenten tot de artsenstudie zal niet worden beperkt. Geheel volgens de verwach tingen verwierp de Tweede Kamer gisteren (met 80 tegen 49 stem men) minister Diepenhorsts numerus clausus. DEN HAAG Verscheidene Kamerleden zijn verbaasd over y f7 f het feit, dat minister Smallen- fcre<?£' atSClintt broek er nog met xn is geslaagd een commissie van onderzoek sa men te stellen die zich zal inlaten met de motieven voor het ontslag van de Amsterdamse hoofdcom- (Van een onzer verslaggevers) missaris van politie. De heer Toxopeus, leider van de V.V.D.- p.v.d.A. heeft niet direct belang bij fractie en de heer Aalbertse, de woordvoerder van de K.V.P. bij het debat over de zaak - Van der Molen hebben zelfs laten weten, dat zij nog vóór de Kamer vol gende week op reces gaat, van de minister willen vernemen, hoe ver het onderzoek staat. Vooral in de kringen van de K.V.P. is men zeer ontstemd over de gang van zaken. Men begint er steeds meer van overtuigd te ra ken, dat de procedure, welke door de minister is gevolgd, onjuist is geweest. Dat zou ook de oorzaak zijn van het uitblijven van de de finitieve ontslagbrief. Inmiddels is wel het KB voor het ontslag getekend. Men acht het ook wat vreemd, dat over de opvolging van de heer Van der Molen geen contact wordt onder houden met burgemeester Van Hall, terwijl de moeilijkheden in Amsterdam toch juist in de persoonlijke verhouding tussen de hoofdcommissaris en de bur gemeester lagen. Men acht het dan ook niet uitge sloten, dat de regering alsnog druk op de Amsterdamse burgemeester uitoefent om de consekwenties uit de gang van zaken te trekken. Welis waar heeft minister Smallenbroek in de Kamer gezegd dat hij de heer Van Hall nog „een kans wilde ge ven", maar naarmate er meer feiten aan .het licht komen, blijkt steeds duidelijker, dat de burgemeester in het contact met de hoofdcommissaris ernstig tekort is geschoten. De K.V.P.-fractie voelt zich in het regeringskamp enigszins geïsoleerd. De Komt U lekker chinezen „VERRE OOSTEN" Stationsweg 7-9 LEIDEN Tel. 20858 DE BILT Over het algemeen veel bewolking, maar weinig of geen regen. Iets minder koud. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuidwest. hernieuwd debat over de zaak-Van der Molen, evenmin als de A.R.-fractie. De heer Roolvink deelde ons vanmorgen nog mee, dat hij nu niet bij de heer Smallenbroek zal aandringen op be slissingen, omdat hij verwacht, dat de Kamer zal worden ingelicht, zodra de bewindsman met de voorbereidingen voor het onderzoek gereed is. Maar de K.V.P.-woordvoerder, d« heer Aalberse, wenst wel spoed. De Kamer moet juist in deze zaak precies weten, waaraan zij toe is. In de K.V.P. acht men de ontslagkwestie van zo Ze legde echter tegelijk een pleis tertje op de ministeriële wonde door per motie-Klompé (kath.v.) te be sluiten, dat voor de nieuwe medische faculteit in Rotterdam wél een stu dentenstop zal gelden (maximaal 160 eerste-jaars). Kamer en minis ter waren het er roerend over eens, dat een onbeperkte toestroming van aspirant-artsen naar de Maasstad ontoelaatbaar zou zijn. „Dat zou de genadeslag voor het Rotterdamse experiment betekenen", zei de be windsman. Voor de numerus clausus stemden tenslotte alleen de anti-revolutionairen en de KVP-fractie op vijf man na. De minister trok uit de verwerping geen politieke consequenties. Terecht consta teerde hij even voor de stemming, dat met uitzondering van WD en CPN „die zich in fraaie harmonie tegen mijn beleid hebben verenigd" geen der fracties de afwijzing van de numerus clausus had opgevijzeld tot een veroor deling van het algemene ministeriële beleid. „Onder die omstandigheden", al dus de bewindsman, „is er voor mij •geen reden op dit ogenblik de porte feuillekwestie te stellen". AFWIJZING Hij herinnerde eraan al in de stuk ken te hebben laten blijken, dat alleen als de Kamer de verwerping van de numerus clausus zou uitleggen als een afwijzing van zijn belid, hij tot heen gaan zou zijn gedwongen. Desondanks verlangde de VVD'er Witteveen meer klaarheid over dit punt. Hij kreeg belang, dat men desnoods de;eerst een ontwijkend antwoord, maar Kamer in het reces wil laten bijeen- toen wD-fractieleider Toxopeus boos om een duidelijke verklaring verzocht, veegde de minister alle speculaties over een mogelijk aftreden van de baan. Pvd A-fractieleider Nederhorst was daar blij mee. „Mijn fractie", zei hij, „ziet zich tot haar leedwezen genood zaakt tegen het wetsvoorstel te stem men omdat de argumenten van de mi nister ons niet hebben overtuigd. Maar ons tegenstemmen mag niet worden ge- als te zijn gericht tegen het mi- Afschrift Vanmorgen heeft minister Smallen broek een afschrift van het K.B. aan de heer H. J. van der Molen overhan digd, waarin hem eervol ontslag wordt verleend als chef van de Amsterdamse politie. Het ontslag gaat 16 juli a.s. in. Het K.B. is 7 juli getekend. nisteriële beleid. Wij hebben integen deel het volste vertrouwen in dat be leid". Voor vervolg zie pag. 7. Prinses Beatrix en prins Claus, die een bezoek brengen aan Suriname, verlaten het Statengebouw in Paramaribo. CHU kreeg destijds steun van de VVD DEN HAAG Mr. F. H. Piket, frac tieleider van de CHU in de Zuidhol landse Provinciale Staten, heeft desge vraagd een verklaring gegeven voor het feit, dat een van de CHU-Statenle- den zijn stem heeft uitgebracht op de VVD, waardoor deze partij bij de Eerste-Kamerverkiezingen een zetel winst boekte. De VVD-fractie heeft bij de vorige verkiezingen, zes jaar gele den, haar steun gegeven aan de CHU. Zodoende Kwam prof. dr. J. W. van Hulst in de Eerste Kamer. Woensdag heeft de CHU het omgekeerde gedaan, aldus de heer Piket Verworpen (~)OK met zijn taaie en ook taai volgehouden verdediging heeft minister Diepenhorst de nederlaag voor zijn voorstel tot studenten stop in de medische faculteit niet kunnen verhinderen. Het zij zo. Gebleken is wel, hoe zeer men over deze materie ver schillend kan denken. Maar dat er op het gebied van de medische studie en wellicht daar niet al leen iets moet gebeuren is wel duidelijk. De minister heeft althans naar een oplossing gezocht. Dit is zeker, dat ook van de tegen stemmers veruit de meesten de minister geen hak hebben willen zetten. De nederlaag die men hem bezorgde was geen veroordeling van zijn beleid als geheel genomen. Toch zal dezelfde nederlaag moei lijk kunnen worden uitgelegd als een versterking van de regerings coalitie. Zij is de minister ook van uit de regeringspartijen toege bracht. Dat de bewindsman niet met de portefeuille heeft gerammeld, ach ten wij juist. De toegebrachte ne derlaag zal het ook de andere re geringspartijen gemakkelijker ma ken, zich tegenover punten van re geringsbeleid kritisch op te stel len. WENS VAN GEMEENTEN: i Rot- Ballet voor Bourguiba terdam, was gisteren de gast van Den Haag. Het gemeentebestuur bood de Tunesische president een galavoorstelling aan in de Koninklijke Schouwburg, waar het Neder lands Danstheater en het Nederlands Balletorkest voor een boeiend programma zorgden. Ook koningin Juliana, prins Bernhardde minister president en vele autoriteiten woonden de voorstelling bij. Zie ook onze rubriek „Uit de Haagse hof geplukt". DEN HAAG Politieke kringen ach ten het niet onmogelijk, dat minister P. de Jong (defensie) aftreedt, als de de fensie-uitgaven met 175 miljoen gulden moeten worden besnoeid, aldus een be richt in De Volkskrant. De minister vindt de door zijn ambte- genoot van financiën voorgestelde be zuiniging onverantwoord. Gevolg ervan is, dat er gapingen ontstaan in de bestellingen en in de personeelsoplei- ding. Op het departement van defensie men van mening, dat het plafond wa; aan de defensie-uitgaven zijn gebon den omhoog moet, o.a. door de Franse politiek, die grotere bijdragen van an dere bondgenoten vraagt. De bezuiniging heeft betrekking op het bedrag, dat minister De Jong op grond van oude afspraken voor de de fensie mag uitgeven. Het ziet er naar uit, dat de bewindsman zich op deze afspraken zal beroepen, als er een defi nitieve beslissing wordt genomen over het voorstel van dr. Vondeling. Extra verg; ;adering In verband met de moeilijkheden over de rijksbegroting heeft minister president Cals voor morgen een extra-vergadering van het kabinet uitgeschreven. De ministers moeten er zelfs reke ning mee houden, dat zij ook maan dag en dinsdag bij elkaar geroepen zullen worden. In feite gaat het om veel meer dan de hoogte der defensie uitgaven. Verschillende ministers weigeren mede te werken aan een uitstel van de belastingverlaging, zo als door de socialistische bewinds lieden verlangd wordt. In politieke kringen neemt men aan, dat de komende dagen voor het voortbestaan van het kabinet-Cals van de grootste betekenis zullen zijn. Wanneer de bewindslieden het niet eens kunnen worden over de te ne men financiële maatregelen, is het met de regeringscoalitie gedaan. Ook in 1939 ontstond er een kabinets crisis over de samenstelling van de rijksbegroting. Aanvankelijk trad toen alleen mr. J. A. de Wilde als minister van Financiën af. Later diende het gehele vierde kabinet- Colijn zijn ontslag in. Niemand weet, hoe groot de moeilijkheden in het kabinet precies zijn, omdat behalve de ministers en enkele topfunctiona rissen van het departement van Fi nanciën niemand over de juiste cij fers beschikt. DEN HAAG - De gemeente besturen wensen een toeristen belasting te heffen. De gedachten gaan uit naar een kwartje per toerist per nacht. In een brief van de Vereniging van Nederlandse gemeenten aan de minster van binnenlandse zaken wordt dit een te verwaarlozen bedrag genoemd. De gemeenten, aldus de brief, hebben het geld nodig om betere voorzieningen voor de toeristen te treffen. De vereniging schrijft de minister dat juist door ons wisselvallig kli maat de gemeenten meer moeten uitgeven voor de ontspanning van de gasten. Deze voorzieningen vragen van de toeristengemeenten grote of fers, waartegenover weinig baten staan. Daarom wordt in de brief, die ook namens de Vereniging Contact Kustgemeenten is geschreven, enige soulaas gevraagd door middel van een nieuwe belasting. Naast deze belasting willen de ge meenten nog meer verlichting voor hun financiën door middel van een zogenaamde verfijning in het kader van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Als extra uitgaven voor de toeristen worden genoemd die voor de aanleg en onderhoud van gemeenten, parkeer plaatsen, kampeerterreinen, strand- voorzieningen, zwembaden, voor brandveiligheid en hygiene. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat vele Europese landen een derge lijke belasting kennen en dat de hef- Gevaarlijk zijn op het ogenblik nog maar be trekkelijk mogen heten, bewijst de ervaring van de Nederlandse pre dikant die tevergeefs heeft getracht bijbels in dat land in te voeren. Men behoort respekt te hebben voor zijn overtuiging, dat ook het Rus sische volk aan dit boek, waarin God zich met Zijn verlossend werk in Christus aan de wereld kenbaar heeft willen maken, behoefte heeft. Deze boodschap mag het niet wor den onthouden. Het officiële antwoord was teleur stellend; de bijbel werd in beslag genomen. Blijkbaar wordt de bij bel daar nog altijd als een gevaar lijk boek beschouwd. Gevaarlijk dan voor de in Rusland beleden marxistische leer. Een pijnlijke si tuatie in 1966. Opmerkelijk overigens dat nu in ons land en elders protestdemon straties afwezig blijven, ook van de kant dergenen die er anders nogal scheutig mee plegen te zijn. niet duur wel heerlijk Negenling overleden geboren zijn alle overleden. Dit is gisteren in Dacca bekendgemaakt. Zij hebben slechts vijf dagen geleefd. De ouders waren 19 maanden getrouwd. Vijf tien dagen geleden beviel de yrouw in het dorp Panjarai. fing van deze belasting geen invloed zal hebben op de keuze van het land of de plaats, waar men de vakantie wil doorbrengen. De Gemeentewet opent reeds de mogelijkheid een toeristenbelasting te heffen. Maar de wet noemt een tijdsduur van een week. De gemeen ten willen echter van deze limiet af, omdat veel toeristen door het bezit van auto's en boten korter dan een een week blijven. Zoals bekend wordt in de gemeente Valkenburg reeds een toeristenbelasting geheven. •fe Beheersen van de natuur is vervulling pagina 2 VANAVOND BEGINT KNOKKE In het befaamde Casino van de Belgische badplaats Knokke begint vanavond het steeds populairder wordende Songfestival. Zes landen zullen de komende dagen hun krachten melen, met de glanzende Europabeker Nederland heeft twee jaar achter elkaar de (wissel )heker gewonnen. Als de ploeg van Lou van Rees opnieuw als eerste eindigt, gaat de beker definitief meer naar huis. •fe Friendship, een ivereldsucces - pag. 5 •fe Christelijke politici op de Velutve bijeen pagina 7 „Ik kan u schaakmat zetten, r dan moet ik natuurlijk direct i bedH

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1