Amsterdams predikant Rusland gearresteerd VVD heeft een praktisch beginselprogramma Een woord voor vandaag Ds. J. Visser wilde bijbels invoeren Sobere begrafenis van prof. dr. J. Severijn Dr. H. Linnemaii wordt hoogleraar aan VU Isovi wint Haarlems improvisatieconcours Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom er op Is geloof basis van Brittens mirakel DONDERDAG 7 JUÏ.T 1966 Christus zei tegen Zijn discipelen: „Geef gij hun te eten." Onmiddellijk zoeken zij het banksaldo op. Maar wat is 200 schellingen voor zovelen. Gekocht kan er niet worden. Maar dan vraagt de Heiland: ..Hoeveel broden hebt gij? Gaat eens zien!" Hij dwingt de discipelen de inventaris op te maken. Hij dwingt hen de mensen te voeden, niet met wat zij kopen kunnen, maar met hun eigen voedsel. Daarom valt in dit ver haal bij Marcus de nadruk niet op het jongetje, dat al zijn teerkost heeft, maar op de discipelen die al het eten vergaren moeten, wat de mensen hen willen afstaan. Het is een maal voor één persoon: vijf broodjes en twee vissen. Maar als één man er ruim mee gevoed kan worden, is het wldoende voor allemaal. Vergeet niet dat het in dit verhaal niet in de eerste plaats gaat om het wonder van de vermenigvuldiging, maar om het feit van de verzadiging. Jeder krijgt meer dan vol doende. Christus toil geen mirakel laten zien, maar Zijn discipelen een les leren. Het gaat niet in de eerste plaats om brood en beleg, maar om het Brood des levens. ChristiLs wil Zijn leer lingen zeggen: Straks zullen jullie een hongerige wereld het evangelie van de vervulling, verzadiging moeten brengen. Wat hebben jullie te geven? Is wat je hebt voldoende om je eigen geestelijke honger te stillen? Dan is het voldoende voor de gehele wereld. Wij lezen vandaag: Jesaia 12 1—6. AMSTERDAM Ds. J. Visser, jarenlang predikant van een vrije i onderwijzeres bij de Amerikaanse c r I ambassade, haar man werkte bij de directeur Engelse ambassa BILTHOVEN In een sobere indrukwekkende plechtigheid is gistermorgen op de begraaf plaats Den en Rust prof. dr. J. Severijn begraven. De enige spreker was ds. G. Boer uit Katwijk aan Zee, tweede voorzitter van de Gereformeerde Bond. Voor de talrijke aanwezigen in de aula sprak hij over Psalm 65. het lied. waarin het geestelijk leven van prof. Severijn ver tolkt was. Op de achtergrond van deze psalm staat de algehele vernieuwing van het hart door de wedergeboorte. Prof. Se verijn zou, zoals hijzelf meermalen ge zegd had. honderd procent rationalist zijn geworden, als Gods genade hem niet te sterk geworden was en hem honderd procent omgebogen had onder Zijn wil. Vaak placht hij, zo zei ds. Boer tot ons, zijn studenten te zeggen: ais je straks in de gemeente mensen hoort spreken uit dc gemeenschap met God, dan ben je met al je theologische stu die precies knap genoeg, om enigszins te kunnen volgen, waarom het gaat. Gedenkt uw voorgangeren, die u hel Woord Gods gesproken hebben; en volgt hun geloof na, aanschouwende de Jftkomst hunner wandel, aldus ds. Boer. die eindigde met op de grote troost te wijzen: Jezus Christus is giste ren en heden dezelfde en in der eeuwig heid. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen tc Farmsum, M. Hylkema te Willemstad: te Gameren kand. J. L. Ra- vesloot te Delft; te Haren <vac. F. Mooi). M. van der Heiden te Aalten; te Ooste lijk-Flevoland (3e pred. pl.), M. Jorrits- mn te Balk. Aangenomen naar Kruiningen (toez.), B. Baks tc Capelle aan den IJssel; naar Woudsend (toez.), J. Mans velt te Gies- sen-Oudekerk. Bedankt voor Waddinxvecn (3e pred. pl G. Westland te Wierden. Beroepbaar kand. G. A. Cnossen. Sin gel 92. Woerden. Kand. H. Smits te Hilversum woont niet Nieuweweg. maar Neuweg 34. GEREF. KERKEN Beroepen te Silvolde, kand. F. van de Wcy te Amsterdam. Aangenomen naar Zutphen (vac. A. J. Dondorp). N. J. Goris te Geldermalsen. Praeparatolr geëxamineerd en beroep baar verklaard, kand. W. D. Omta. Schokkeringweg 33, Ens (NOP), die in, vertrand met stage nog geen beroep in, overweging kan nemen. Ds, G. van der Maaten te Vinkevecn kan geen verdere beroepen in overweging nemen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland. G. Schipaanboord te Apeldoorn. Aan het graf ging ds. J. J. Timmer uit Woerden, de oud-secretaris van de Gereformeerde Bond, voor in het bid den van het Onze Vader, waarna de zoon van prof. Severijn mede namens zijn moeder en verdere familie dankte voor het getoonde medeleven. Onder de aanwezigen zagen wij on der meer de hoogleraars D. J. Hoens, A. R. Hulst, H. Jonker, S. van der Linde en W. C. van Unnik van de Utrechtse theologische faculteit prof. mr. dr. L. W. G. Scholten, mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de ARP, en vele predikanten. baptistengemeeute in de hoofdstad, en de laatste twee jaar van de Europese Christelijke Zending heeft vorige week twee dagen in Rusland gevangen gezeten, omdat hij bijbels in Rusland wilde in voeren. Zowel de bijbels als zijn auto zijn in beslag genomen. Door bet Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zijn vragen ge steld aan de Russische ambassade over deze gang van zaken. GELOOFSZENDING De Europese Christelijke Zending, waarvan ds. Visser directeur voor Euro pa is, werd reeds in 1904 opgericht. Deze zending werkte eerst vooral in Rusland, tijdens de revolutie in Siberië en daarna in de andere landen Oost-Europa. Het is een geloofszending die vooral gesteund wordt door Ameri kaanse christenen. Tijdens een gesprek met hem ver klaarde ds. Visser: „Toen de autoritei ten zeiden dat de bijbels staatsgevaar lijke lectuur waren heb ik gezegd, dat dit juist het beste boek van de vrede is dat ik ken". Ook in de andere Oosteuropese lan den heeft ds. Visser bijbels uitgedeeld, maar daar geen moeilijkheden onder vonden. De bijbels die in beslag geno men waren werden gekocht bij het Ne derlands Bijbelgenootschap. T elevisie stond op Engels paar te trachten LONDEN Ook het Engelse echt paar Hippisley raakte de auto kwijt, een tot woonwagen omgebouwde be stelauto. De Hippesley's wilden als toeristen met hun baby van drie maanden een tocht door Rusland ma ken. In hun wagen werden vierhon derd bijbels ontdekt. Zij kwamen bij Brest-Litowsk de Sowjetunie binnen. Anthony Hippisley meent dat hij verraden is. Toen ze bij de grenspost arriveerden stond reeds een televisie wagen klaar. Op het moment dat de douanemannen de wagen begonnen te inspecteren kwamen de camera's in actie. Ds. Visser en de Ierse baptisten predi kant ds. J. Murrey uit Dublin maakten een reis van enkele maanden door Oosteuropese landen. Toen zij bij Kisji- nef de Russische grens wilden passeren werd hun wagen aan een grondig on derzoek onderworpen. Het feit dat zij predikant waren, wekte kennelijk ach terdocht. Verborgen onder de banken werden 215 bijbels en nieuwe-testamentjes ge vonden. De douaneautoriteiten namen onmiddellijk contact op met een van de ministeries in Moskou. De beide pre dikanten kregen te horen dat de bij bels beschouwd werden als staatsge vaarlijke lectuur. Niet slechts de partij bijbels, maar ook de auto werd in beslag genomen. Beide zendelingen wer den opgesloten. BOEKAREST Twee dagen later werden de predi kanten weer teruggebracht naar de grensstad Kisjinef en op een trein naar Boekarest gezet. Per vliegtuig keerde ds. Visser maandag naar Amsterdam terug. Hij stelde zich in verbinding met het ministerie van buitenlandse zaken, waar men het vreemd vond dat niet slechts de bijbels maar ook de auto beslag genomen werd. Buitenlandse za ken heeft inmiddels via de Russische ambassade Moskou om een verklaring verzocht. Gisteren maakte het Russische persbureau Tass de arrestatie van ds. Visser en ds. Murrey bekend. Tevens werd meegedeeld dat bovendien een Brits echtpaar voor hetzelfde feit was gearresteerd. Ds. Visser zei dat er geen eontact bestond tussen zijn zending en de beide Britten. Drie uur lang werd Hippisley onder vraagd, tenvijl zijn Amerikaanse vrouw buiten met haar baby moest wachten. De douaneautoriteiten sche nen te denken dat hij tot een bepaal de organisatie behoorde. Volgens Hip pisley was het echter geheel hun eigen idee om zoveel bijbels mee te nemen op hun vakantiereis. Moskou Zowel Anthony Hippisley (28) als zijn vrouw kenden Rusland. Mary was bij'ïïèrNe'd."Économisch ïnsUtuut Engelse ambassade. Ze trouwden de baptistenkerk van Moskou. Aan een journalist verklaarde An thony Hippisley: „Ik ben een chris ten geworden, terwijl ik in Rusland werkte. Ik was bijzonder onder de in druk gekomen van de toewijding waarmee de Russische christenen hun geloof beleefden." Hippisley is op het ogenblik lector in de Russische taal aan de universiteit van New York. Ds. Boon overleden EPE Op ruim tachtigjarige leef tijd is overleden de hervormde emeri tus-predikant ds. W. G. Boon. De cre matie is dinsdag in alle stilte geschied. Ds. Boon werd op 25 augustus 1912 te Berkenwoude tot predikant be vestigd. Vandaar vertrok hij in 1914 naar Grosthuizen. Van 1920 tot aan zijn emeritaat in 1952 stond hij in Al melo. Vervolgens was hij nog ongeveer zes jaar voorganger van de stichting Opper-Veluwe van de Nederlandse Pro testantenbond. Rabbijn Soetendorp voorzitter raad liberale rabbijnen AMSTERDAM Universiteit is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar voor het onder wijs in de economische problema tiek der ontwikkelingslanden prof. dr. H. Linneman te Papendrecht, thans buitengewoon lector en aan het Institute of social studies te Den Haag hoogleraar. Voorts zijn benoemd tot lector voor het onderwijs in de algemene kerkgeschiede nis en voor de opleiding tot het le raarschap in het godsdienstonderwijs: dr. C. Augustijn te Amsterdam, thans we tenschappelijk hoofdmedewerker; theore tische natuurkunde: dr. E. Boeker te Ox ford, thans wetenschappelijk hoofdambte naar; bedrijfshoudkunde: drs. H. Roden burg te Helmond, commercieel directeur van „Vlisco"; agrarische economie: dr. J. de Hoogh te Lcldschendam, hoofd van de afdeling algemeen economisch onderzoek in het LEI. Professor Hans Linnemann. gebo- -»d 7 mei 1931 te Rotterdam, bezocht de technische hogeschool te Delft en studeerde aan de economische hogeschool te Rotterdam, waar hij in april cum laude promoveerde op het proefschrift. An econometrie study of ternational flows". Hij vervulde functies .Ecuador en in Egypte. Sinds 1964 was hij wetenschapp elijk hoofdmedewerker I (part-time) voor wiskundige economie i en ontwikkelingsprogrammering. I Dr. Cornel is Augustijn, geboren te Rot terdam op 18 juni 1928, studeerde theolo gie aan de VU. Hij promoveerde in 1962 I cum laude op het proefschrift „Erasmus en de Reformatie". Vanaf 1952 was hij j leraar in het godsdienstonderwijs aan de kweekschool met de bijbel te Rotterdam, in 1953 werd hij assistent bij de theolo gische faculteit van de V.U.. Van 1954 tot (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD heeft vandaag haar nieuwe beginsel program gepubliceerd. ,,De inhoud van het stuk brengt geen nieuw liberalisme. De oude grondslagen vrij heid; verantwoordelijkheid; verdraagzaamheid en sociale gerechtigheid zijn onveran derd gebleven. De wijze waar op wij onze liberale doelstellin gen willen bereiken zijn echter aangepast aan de nieuwe soci aal-economische denkbeelden die zich de laatste jaren hebben ontwikkeld". Met deze woorden schetste de voorzit- ring gaf toen echter de voorkeur de commissie van voorbereiding, mr. W. J. Geertsema, de betekenis van dit nieuwe program. Het 30 artikelen tellende stuk is in tegenstelling tot het oude beginselprogram dat uit 1948 dateer de. ingedeeld in paragrafen. Men heeft gestreefd naar een beknoptere formule ring. Bovendien heeft men voor een posi tieve redactie gekozen. Er wordt zo veel mogelijk aangegeven waar de VVD voor is en minder nadruk gelegd op politieke ontwikkelingen die zij wenst tegen te gaan. Vrijheid riutieconcours gewonnen door dezeWde eigenschappen als waarmee hij In het voorafgaande deelnemersconcert was op gevallen. Het materiaal, waarmee de vier candi- daten van deze wedstrijd moesten wer ken. het thema dus, was dit jaar weer even onverwacht. In Haarlem, waar al tijd zo sterk de nadruk wordt gelegd op vormvastheid, zou men toch wel een de vorm sterk bepalende opgave verstrek ken. zo zou men veronderstellen. Maar dit gebeurde net niet. Toch was bet t.ie- ma zijdelings een echt Haarlemse aangelegenheid want opgegeven werd de Paassequens „Victimae paschalilau- des" met de daarbij behorende volkslied vorm Christus is opgestanden. Dit ied werd in 1573 door de Spaanse troepen, die Haarlem belegerden, als volgt reparafraseerd ..Crhistus is op gestanden. te Haarlem is een buit voor handen. De buit. de wisselprijs. viel nu wel niet in Spaanse, ook niet ln Neder landse taanden. maar in die van de Fransman André Isior. De vier deenemers hadden de medede ling, dat de jury een bepaalde maar niet strikt noodzakelijk traditionele vorm zwaar zou aten wegen, zeer ter harte genomen: zij besloten bijna allen hun improvisatie met een fuga, die vaak inte ressante kunstgrepen bevatte.... De Oostenrijker Kropfreiter hield zijn improvisatie lang in rustige kleuren en in vormen, die niet veel afwisseling ver toonden en hij besloot met het volle orgel. Jacques van den Dool was niet in de eerste plaats als Nederlander te herken- Hij begon met een delicaat gere gistreerde toccata van een enigszins Frans karakter- De koraalfantasie, die erop volgde, kenmerkte zich wel door imitaties met een polyfone structuur, maar deze werden niet volgehouden. De fuga met naar dansante chique-karakter. was een goede vondst, maar werd door een wat te hoog tempo niet geheel beb op de praktijk gericht program. In januari van dit jaar werd op een verga dering in Dordrecht het herziene ont werp besproken. Na een sterke aandrang van de afgevaardigden werd toen een artikel over de PBO teruggenomen. Het zelfde lot onderging een voorstel om de Erasmiaanse geest, waar Willem Oranje een typisch vertegenwoordiger van was, als grondslag van het libera lisme op te nemen. Toen het ontwerp niet geneel afgehandeld kon worden, werd de uiteindelijke formulering over gelaten aan de Partijraad, bijgestaan door de leden van de Eerste en Tweede Kamer-fraktie, alsook een vijftiental bij zondere personen, aangewezen door de algemene Vergadering. Uit dit overleg is U ?ett7irYf1J'heidsbe8"P centaal m, tenslotte het thans verschenen program het VVD-program. Als richtsnoer neemt i vom.tSPknmpn men hierbij de Universele Verklaring j voortgekomen. van de Rechten van de Mens. De tekst van deze verklaring is als aanhangsel bij het beginselprogram opgenomen. Nieuwe elementen in de liberale uit gangspunten zijn de paragrafen over het "V', buitenlands beleid; ruimtelijke ordening en woningbouw en een apart hoofdstuk over onderwijs, cultuur en ontspanning. I De partij steunt iedere poging omj verspreiding van kernwapens, onder doel-1 treffende controle te voorkomen. Zij ver klaart zich tegen eenzijdige ontwape ning. Ontwikkelingshulp moet. aldus de VVD. gericht zijn op ontplooiing van de krachten die in deze gebieden aanwezig De partij is voprstandster van particu liere woningbouw maar aanvaardt rege ling door de overheid zolang er een te kort aan woningen bestaat. De VVD wil de onderwijspacificatie niet aantasten maar blijft principieel de voorkeur ge ven aan de openbare school. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De enige liberal! hij predikant van de gerelor- rabbijn in ons land, dr. J. Soetendorp. Aan de Vrije 1963 .- J meerde kerk te Schipluiden. Daarna dr. Augustijn als wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de V.U. verbonden. Dr. Egbert Boeker werd op 2 juni 1937 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de V.U. en legde in 1961 zijn docto raal examen theoretische natuurkunde cum laude af. In 1963 promoveerde hij op het proefschrift „Application of the particlehole model to photonuclear reac tions in carbon and oxygen". Dr. Boeker 1961-1963 wetenschappelijk dewerker bij de stichting FOM. Da trad hij in dienst van de V.U. het cui 'aar 1965/66 was hij werkzaam met IWO-stipendium te Oxford (Engeland). In sepemteber zal de heer Boeker Nederland terugkeren. Drs. Rodenburg werd op 28 januari 1926 geboren. Hij studeerde aan de econo mische hogeschool, waar hij in 1952 zijn doctoraal examen economie cum laude aflegde. Daarna.trad hij in denst bij de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's katoen- fabrieken (Vlisco) te Helmond. Dr. Jerphaas de Hoogh is te Win terswijk geboren op 24 oktober 1926. Hij studeerde aan de landbouwhogeschool te Wageningen (landbouweconomie) en be haalde in 1953 met lof het ingenieursdi- oma. Hij promoveerde tot doctor in de ndbouwkunde in 1959 op een proefschrift „Pachtprijsbeheersing en landbouwprijsbeleid in Nederland". Van 1953 tot 1954 was de heer de Hoogh ii dienst bij het ministerie van financie- als adjunct-ingenieur der domeinen ii het rentambt Wieringermeer. Daarna was hij werkzaam als adjunct-secretaris van de commissie grondgebruik J stichting voor de landbouw en i tot 1964 medewerker van de economische afdeling van het secretariaat landbouwschap. Ook Senaat tegen vernederlandsing BRUSSEL Evenals de Kamer van Volksvertegenwoordigers hesfï de Bel gische Senaat geweigerd een wetsont werp op rijn agenda te plaatsen, dat tot doel heeft de Franstalige afdeling van de r.k. universiteit in Leuven naar Wallonië over te plaatsen. Er waren 79 senatoren voor, 79 tegen en drie onthielden zich van stemming. Deze weigering heeft voor de universitaire vakantie al tot verscheidene betogingen en incidenten Leuven en andere Vlaamse plaatsen j_ leid. Gevreesd wordt, dat in september de weigering van het parlement de kwestie op de agenda te plaatsen tot nieuwe spanningen zal lerden. zondag a.s. (10 juli) om 8 30 uur NCRV-morgenwijding leiden. Hij houdt een toespraak over het onderwerp „Straks komt de oogsttijd" J. De rooms-katholieke geestelijken in rankrijk mogen voortaan niet meer „al les dopen, wat in het doophuis komt". Vereiste is, dat de priester de indruk heeft, dat het kind christelijk zal worden opgevoed. Binnenkort zullen ook richtlij nen verschijnen ten aanzien van het hu- benoemd tot voorzitter vormde rabbinale raad, waarin liberale rabbijnen van het Europese continent zijn vertegenwoordigd. Tot de oprichting van deze raad en overgegaan, om zich gezamenlijl te kunnen beraden bij het aannemen •an proselieten, het afgeven scheidingsbrief, de noden van libe raal-Joodse gemeenten zonder voorgan- :r en de opleiding van rabbijnen. Op het Europese vasteland zijn twin tig liberaal-Joodse gemeenten (waar van drie in ons land Amsterdam, Arn hem en Den Haag), doch slechts twaalf rabbijnen. Dezen bespraken hun problë- doorgaans met hun collega's in Engeland, waar bijna veertig liberale gemeenten zijn. De Joodse vraagstuk ken op het continent vragen echter doorgaans een andere oplossing, dan in Engeland. Baptistenzending oriënteert zich in Suriname IJMUIDEN Ds. G. van 't Wout, secretaris van de zcii'iir.gscommissie van de Unie van Baptistengemeenten in ons land, zal in scptcmer een rei! maken naar Suriname, om zich er ir samenwerking met de baptistengemeen- Paramaribo op dc hoogte t<! stellen van de zendingsmogelijkheden in dit rijksdeel. Hij zal onderzoeken in hoeverre hel mogelijk is, de zendmgsarbeid in Suri name in samenwerking met de Euro pese Baptislenzending te intensiveren en mogelijk uit te breiden tot andere landen in Zuid-Amerika. Ds. Van t' Wout, die zelf enige jaren als zendeling werkzaam was in Kongo, zal onder meer zendeling J. Kool bezoe ken, die reeds vele jaren in het binnen land van Suriname zendingswerk ver richt. Op sociaal economisch terrein blijft de VVD vasthouden aan zo min mogelijk overheidsingrijpen. De overheid mag naar haar mening alleen ln het loon- en prijsbeleid ingrijpen ter beheersing van De Zweed Anders Bondeman. winnaar conjunctuur en ter be,»Uns van een van vorig jaar, zette in met een motief, minimumloon. De WD ■«11 be- dat uit het koaal was genomen en dat *tntiSf v,n tl r 1 on i n ,11,ar prestuit ral, geestige overeenkomst vertoonde richtsnoer van de loonvorm g - b a a. _A_ w- Daarnaast zullen de lonen aan de werk- met Bach's bekende d-moll toccata. Na de werkelijk prachtig opgebouwde beheerst gespeelde pedaals volgde, hielden wij hem i naar. Hij hield dit nive. vol. hoewel zijn fuga ar kwaliteiten bezat. het capricieuze en zeer inventieve spel van André Isoir. Zijn idioom was gea- vanseerder. Zijn vondsten origineel, even als de registraties, maar tot grote sterke vormen kwam hij, ook in de fuga even min. Het blijkt toch tekens weer een grote opgave te zijn vormsvastheid te combine ren met spontane, muzikale zeg gingskracht. Deze wedstrijd was zeker boeiender dan vorig jaar, een hoogtepunt was zij toch ook weer niet. De „vader" van veel improviserende organisten, Cor Kee, drukte net wel goed uit: een kopje koffie, maar ik zou graag ook de room er bij proeven. Vanavond spelen en improviseren de juryleden: Marie-Claire Alain. Heinz Wunderlicht en Albert de Klerk Wilton R. Talsma. - v nemers de mogelijkheid tot bezitsvor-i ming moeten bieden. Uitvoering van de-j maatregelen wenst zij zo veel moge-l aan het bedrijfsleven over te laten.' verklaarde mr. Geertsema op een( persconferentie. Nationalisatie en socialisatie van bedrij ven wijst de VVD af. Naar uit het be ginselprogram blijkt mag de overheid al leen in bedrijven deelnemen als dit soci aal en economisch noodzakelijk en onver mijdelijk is. De partij vraagt van de overheid een economisch en financieel beleid, gericht op bevordering van de economische groei. Voorbereiding Met de voorbereiding van dit program werd in 1963 begonnen. Een hiervoor in het leven geroepen commissie bracht in 1965 in Eindhoven verslag uit aan de Algemene Vergadering van de WD. De ze commissie heeft vooral gestreefd naar formulering van de wijsgerige acnter- gronden van het liberalisme. De vergade- Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. AMSTERDAM De Engelse com ponist Benjamin Britten is verder gegaan op de weg, die hij twee jaar geleden met zijn „Curlew River" is in geslagen. Zoals men zich wellicht zal herinneren, koos Britten als onderwerp voor zijn toen nieuwste muziekdrama tisch werk een Japans Noh-spel, dat htf tot een soort middeleeuws mirakel spel omboog en voor het publiek in de kerk uitvoerde. Het succes van deze ..Curlew River" bracht hem tot een tweede mirakelspel. „The Burning Fiery Furnace", dat tot onderwerp heeft het bekende verhaal uit het boek Daniël over de drie jongelingen in de vurige oven. Ook nu werd dit „geestelijk zangspel" gecomponeerd om in de kerk te worden uitgevoerd, hetgeen voor het eerst gebeurde in Engeland, daarna in België en woensdagavond in de Amsterdamse Westerkerk. Britten gebruikt ook dezelfde middelen: een klein toneel, midden in de kerk op geslagen. een achttal instrumentalisten ter zijde hiervan, en als vocalisten-spelers een kleine groep mannen en jongens die als monniken en misdienaars de parabel uitvoeren. Allen komen door de kerk in processie op. de Gregoriaanse hymne „Salus aeterna zingend, en wanneer de abt aangekondigd heeft, dat zij een mysteriespel zullen opvoeren ter ere Gods, kleden zij zich voor het spel. Het spel, dat veelal in statische, strak gestileerde bewegingen wordt gespeeld, wordt even voor het hoogtepunt (nl. de weigering van de drie jongelingen, het gouden afgodsbeeld te aanbidden) ineens afgebroken voor een kleine omgang van de muzikanten en spelers door de kerk. Wanneer het spel gespeeld is. het wonder heeft plaats gehad, trekken de abt en ziin monniken onder het zingen van dezelfde hymne „Saulus aeterna" weer de kerk uit. Men kan onmogelijk beweren, dat de opvoering van „The Burning Firy Fur nace" geen indruk maakt. De diepe over tuiging waarmee de leden van The English Opera Group zongen en acteer den en dit allen voortreffelijk dwong tot ernstig en aandachtig mede- beleven. Bovendien werd door regisseur Colin Graham zulk voortreffelijk „thea ter" gemaakt, dat men dit vakmanschap oprecht moest bewonderen. Britten schreef ook hier weer een on gelooflijk knappe muziek. De Hymne „Salus 'aeterna" gaf hem volop inspiratie en materiaal en de keuze van de In strumenten: fluit, hoorn, alttrombone, alt viool. contrabas, harp, slagwerk en ka merorgel, leverde hem .volop mogelijk heden in de subtielste kleuringen. Alweer men raakt vol bewondering voor deze vindingrijkheid. Maar toch is het ons, ondanks alle bewondering, net zo vergaan als indertijd bij ..Curlew River". Is dit werk „goud" of „doublee"? Meens Britten het oprecht, is hij oprecht bewogen door het verhaal, gelooft Britten werkelijk of is het voor hem slechts spel, schijnwerkelijkheid? Wij weten het nog steeds niet. maar het angeltje is in ons blijven haken. Vanavond wordt de uitvoering herhaald in de Grote Kerk te Den Haag- Dra H. E. Kokee-van den Berge Dokter Van Vugt promoveert op keizersnede UTRECHT De heer P J. H. van Vugt, vrouwenarts aan het Johannes de Deo-ziekenhuis te Gouda, is te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „De latere gevolgen van de keizersnede". In de tegenwoordige tijd is de kei zersnede niet meer te beschouwen als een ernstige operatie. Als er een indica tie voor de ingreep bestaat, kan de patiënte deze in het algemeen zonder veel risico ondergaan. Stoornissen in de zwangerschap na een keizersnede kwamen in het door de heer Van Vugt ingestelde onderzoek niet meer voor dan na kunstverlossing of spontane be valling. De mening „eenmaal keizersne de, altijd keizersnede" is volgens de heer Van Vugt onjuist. (IET WEER Lt HTROI**

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2