Bij AKU 900 man minder Kamer zal niet akkoord gaan met studentenstop JAMIN Pessimisme over binnenlands net Commentaren Grote bedrijven houden steeds meer de pas in HC UTRECHT WIL NIET NAAR A'DAM Philips sluit in Waalwijk ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers Honderd fabrieken dicht STEENINDUSTRIE VOOR DEBACLE Donderdag 7 Juli 1966 479te jaargang Olrecteuri F. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In de ambstwoning van de Amsterdamse burgemeester aan gekomen werd de Tunesische president een kostbaar boek met zeer vele historische illustraties aangeboden. Onderwerp het kon niet missen Amsterdam. Foto: de burgemeester wijst een paar saillante bijzonderheden aan, terwijl het Tunesische staatshoofd en de Koningin geïnteresseerd toekijken. „Mi goede, mi schat PARAMARIBO „Zo ben je mooi", riep prinses Beatrix toen prins Claus gisteren bij hun be zoek aan Nickerie een astrakan wollen muts op het hoofd kreeg gedrukt. Het was een van de ve le geschenken die het paar wer den aangeboden. De Prinses zelf kreeg een kotomuts en sieraden. Een oude Creoolse vrouw wierp constant kushandjes naar het paar en riep „Oranje boven, mi goede (Claus), mi schat (Bea trix)." De Prinses kreeg tijdens een receptie een film aangeboden van haar vorige bezoeken. De ma ker, de heer Bueno Bibaz, kon het cadeau niet zelf overhandi gen, daar men vergeten was hem uit te nodigen. Er werd een rondrit door Nieuw-Nickerie gemaakt en een boottocht naar Wageningen. Mor gen vertrekt het gezelschap per boot naar Coronie. (Van onze soc. econ. redactie) ARNHEM Niet alleen de kleinere bedrijven blijken op het ogenblik bij de aarzelende conjunctuur de pas wat te moeten inhouden, maar ook onze grote internationale concerns. Van Philips was reeds eerder bekend dat hier een personeelsstop gold en dat openvallende plaatsen alleen zouden worden bezet door personeel dat reeds in dienst is. Dit beleid blijkt ook de AKU te volgen. Nadrukkelijk heeft de directie het personeel laten weten dat er geen re denen bestaan voor ongerustheid. In het bedrijf heerst onder het personeel echter een geest van grote onzekerheid. In de rayon sector gaat het namelijk minder goed. De oude kunstzijde onder vindt veel concurrentie van an dere synthetische garens en ve zels. In deze sector zijn dan ook een der tig werknemers van 60 jaar of ouder met vervroegd pensioen gestuurd of op wachtgeld geplaatst. De financiële regelingen voor deze mensen zijn bijzonder gunstig. De vakbonden hebben daar alle waarde ring voor. In de rayon-sector wordt thans bij AKU niet meer geïnvesteerd. Om de efficiëncy op te voeren worden de grootst mogelijke bezuinigingen door gevoerd. EINDHOVEN Philips gaat haar vestiging in Waalwijk, waar sinds twee jaar in een oud gebouw onderdelen van TV-apparaten werden gemaakt, op 2 september sluiten. Sterke kostenstijgingen en snelle technische ontwikkelingen maken het volgens Philips noodzakelijk, de pro- duktie te concentreren. Er werken in Waalwijk ongeveer 90 Philipsmensen. De meesten zijn jonge ren die in Eindhoven of eventueel el ders bij Philips werk kunnen krijgen. De vakbonden zijn op de hoogte. Volgens mededelingen die van de zijde van de directie in de on dernemingsraden zijn gedaan heeft de AKU dit jaar het personeels bestand reeds met 600 man terug gebracht. De personeelsomvang zal de ko mende maanden nog met 300 man worden verminderd. Het gaat hier om administratief personeel en veel minder om personeel dat rechtstreeks bij de produktie is be trokken. Bij AKU-Nederland werken op het ogenblik 15.000 man. In het kader van dit beleid heeft thans ook de AKU- directie besloten geen nieuw perso neel aan te nemen. De vakatures worden vervuld een verplaatsingsbeleid. Buitenlandse arbeidskrachten zijn sinds september al niet meer in dienst genomen en buitenlanders waarvan de contracten aflopen worden in som mige gevallen afgevoerd. De directie past hierbij een strenge selectie toe. Degenen die niet aan de gestelde eisen voldoen krijgen geen nieuw contract. Deze maatregelen acht de direc tie nodig om de positie van het be drijf te consolideren ten gevolge van de sterk gestegen kosten in de afge lopen jaren. UTRECHT De Utrechtse hoofdcommissaris van politie, de heer H. W. Offers, voelt er niet voor in aanmerking te komen voor de functie van hoofdcommis saris van politie in Amsterdam Dinsdag heeft de heer Offers daarover een oriënterend gesprek gevoerd op het ministerie van binnenlandse zaken. Gisteren heeft hij zijn beslissing kenbaar gemaakt. Zijn naam werd reeds genoemd als kandidaat voor de Amsterdamse vakature kort nadat het eervol ontslag van de heer H. J. van der Molen in de Tweede Kamer was aangekondigd. Dit bericht was ook voor de heer Offers een volkomen ver rassing. Toen de heer Offers vrijdagavond, op terugweg van vakantie, in Valkenswaard aankwam, nam hij traditiegetrouw tele fonisch contact op met zijn oudste doch ter om de behouden terugkomst te melden. „Zijn er nog bijzonderheden?", infor meerde hij. Zijn dochter vertelde toen over de kranteverhalen, waarin de naam Offers als mogelijke opvolger van de heer Van der Molen werd genoemd. ..Dat was eigenlijk een domper op onze vakan tie". zei de heer Offers, die op dat mo ment zelfs no gniet voor de functie was benaderd. De heer Offers heeft zijn besli.ssing vanmorgen in een korte verklaring tijdens de dagelijkse politieconferentie bekendgemaakt. Hij heeft zijn besluit genomen op grond van overwegingen van persoonlijke en ook van niet-per- soonlijke aard, waarbij de persoonlijke motieven het zwaartepunt vormden. Dinsdag heeft de heer Offers het oriën terend -gesprek gevoerd met een hoofd ambtenaar van binnenlandse zaken. Zijn besluit is definitief, zo liet hij weten. Hij meent dat het publiek er recht op heeft te weten hoe hij over een eventuele benoeming denkt nu zijn naam in de publiciteit is gekomen. De geruchten over een mogelijke be noeming van de heer Offers in Amster dam werden in Utrecht vooral in het politiekorps met weinig vreugde begroet, aangezien de heer Offers alom wordt ge prezen om zijn tact, leiderscapaciteiten psychologisch inzicht. De Utrechtse burgemeester gaf daaraan twee weken geleden nog eens uiting, toen hij de Utrechtse politie „de aardigste van het land" noemde. De heer Offers ver wierf vooral bekendheid door zijn twee jaar geleden gelanceerde gedachten over het toepassen van psychologie bij de po litie. Bij een landelijke doormeting van politiekorpsen kwam de Utrechtse politie als beste uit de bus. Koel weer DE BILT Boven Scandinavië en West-Rusland bevindt zich een omvang rijk lagedrukgebied. Bij de Azorcn daar entegen is een krachtig hogedrukgebied aanwezig, dat zich tot aan Ierland uit strekt. Tussen de genoemde luchtdruksyste men handhaaft zich een noordwestelijke luchtstroming, waarmee voortdurend koele lucht wordt aangevoerd. Een front behorend bij een depressie bij Groenland is op de Noordzee aangekomen. In ver band hiermee zal er ook in ons land over het algemeen veel bewolking zijn, waar uit plaatselijk enige regen kan vallen. 8 juli zon op 04 30. 23.54, onder 10,14. 21.00; DE BILT Over het algemeen veel Strandweer Morgen droog en wat meer opklaringen. Nog een zwakke tot matige noordwesten wind. waardoor iets te koele lucht. In de middag ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: iets stabieler met een meer westelijke wind en een kleine tem- peratuursstijging: Verwachting na eerste ronde: (Van onze parlementsredactie) T^EN HAAG Alleen een wonder zal nog kunnen verhinderen dat de Tweede Kamer vandaag de numerus clausus" ver werpt. Een duidelijke Kamermeerderheid heeft zich gisteren na melijk ondubbelzinnig uitgesproken tegen minister Diepenhorsts felomstreden noodwetje om de toelating van eerste-jaarsstudenten tot de medische faculteiten met ingang van september vijf jaar lang te beperken tot een maximum van 200 per faculteit. Slecht de AR-fractie, de meeste KVP'ers en heel misschien nog drie of vier dissidente" socialisten en christelijk-historischen zullen (met smart in het hart) voorstemmen, zij het op bepaalde voorwaarden. De overige Kamerleden hebben al zo'n duidelijke „nee" laten horen, dat het voor minister Diepenhorst praktisch onbegonnen werk is nog te trachten hen van de juistheid van zijn standpunt te over tuigen. repen melk en puur van niet duur wel heerlijk MINISTER DIEPENHORST KLM zoekt steun DEN HAAG De president directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, heeft zich op de gisteren •fe Wilson naar Washington en Moskou pag. 5 •fe Soekarno probeerde zijn prestige te redden - pagina 7 ■fa Amsterdamse predikant in Moskou gearresteerd peg. 2 RECORDWINST VOOR K.L.M. De KLM beeft een byzonder goed jaar achter de rug. Er is in 1965 een recordwinst geboekt van 52 miljoen. Drie factoren hebben de gunstige ontwikkeling in de hand gewerkt: de groei van het wereldhichtvervoer, de scherpe kostenbewaking en dc verhoging van de efficiency. Meer over het jaarverslag op pagina 5. „Al ben ik nu jarig, Rita, je hoeft niet iedere keer hoera te roe pen als ik langs kom.w gehouden persconferentie, nogal pessimistisch uitgelaten over de totstandkoming van een binnen lands luchtnet. „Als ons niet vol doende wordt tegemoetgekomen, zou dit experiment wel eens zo duur kunnen worden, dat wij er ons niet aan kunnen wagen." De president doelde hiermee kenne lijk op financiële steun van het bedrijfsleven. Al -maandenlang bestudeert de KLM samen met andere instanties (niet de regering) het plan voor een luchtnet, waarin Schiphol, Eelde, Twente, Eind hoven en Beek zouden worden opgeno- Het resultaat daarvan is, dat men ït wél over eens is, dat een renda bele exploitatie, althans in de beginpe riode, niet mogelijk is. Voor vervolg zie pag. 5 Alleen ARP en meerderheid KVP voor 't Lijkt echter zeer onwaarschijn lijk dat de verwerping van het wetsvoorstel het aftreden van de minister tot gevolg zal hebben. Hij zelf heeft van meet af aan het standpunt ingenomen dat het hier een zuiver technische kwestie be treft. Hij zou alleen tot heengaan gedwongen worden als de Kamer zijn algemeen beleid zou veroorde len. Dat is gisteren niet gebeurd. Integendeel, ook woordvoerders van de oppositie hadden alle waardering voor het algemene ministeriële be leid. Zo stak dr. Schuring (c.h.) de loftrompet over de „daad- en stuwkracht van deze minister, die niet passief is gebleven tegenover de nood van het wetenschappelijk onderwijs", wat wel blijkt uit de snelle beslissing om Rotterdam van een medische faculteit te voorzien, Zwaar geschut In dezelfde geest spraken ook an dere tegenstanders van de numerus clausus, al gebruikte de socialistische huisarts dr. Lamberts wel bijzonder zwaar geschut met zijn opmerking, dat aanvaarding van het wetsvoorstel „de ondergang van de huisartsen stand en een chaos in de medische wereld" zou betekenen. Mild stak daarbij de uitlating van dr. Lamberts fractiegenoot dr. Vermooten af; „Slechts een zakelijk meningver- schil scheidt ons van de minister". Dr. Vermooten zou het buiten alle proporties vinden als de bewindsm z'n politieke lot aan dit voorstel zou verbinden. Voor de KVP-ster mej. Klompé deed dit punt niet terzake. „Als wij vinden dat een wetsontwerp slecht is en afgewezen moet worden gaan wij voor een portefeuillekwestie niet opzij", zei de oud-minister drei gend. Zij kon echter meedelen dat haar fractie op een enkeling na zal voorstemmen omdat ze op het ogen blik geen andere uitweg ziet. De wer kingsduur van de numerus clausus vijf jaar zou echter tot twee jaar moeten worden beperkt. Mej. Klompé diende daartoe een amendement in, dat medeondertekend was door o.a. anti-revolutionair Van Bennekom. Voor vervolg zie pag. 9 Huwelijkskaarten Circulaires DRUKKERIJ GROENENDIJK Enk 142 Rotterdam tel. 197611 Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei. neem ook eens doorregen varkenslapjes1 Sanering In het bedrijfsleven Is op het ogen blik een sanering aan de gang, die hier en daar aanleiding geeft tot onge rustheid. Het afgelopen halfjaar deden zich be drijfssluitingen voor bij Davo, Texo- print, Rijnstaal, Crane, Noury en Van der Lande en bij een drietal steenfa brieken. Deze sluitingen gingen ge paard met het ontslag van enkele dui zenden werknemers. Waar deze bedrijfssluitingen zich voor doen zal dit ongetwijfeld gepaard gaan met pijnlijke gevolgen voor de betrok ken werknemers. In het algemeen ge sproken is hier echter een gezonde sa nering binnen het bedrijfsleven aan de orde, die geen reden behoeft te zijn tot bijzondere ongerustheid. Vele bedrijfstakken hebben de afgelo pen jaren de economische wind méé- gehad en de prijsvorming richtte zich veelal naar het kostenniveau van de zwakste ondernemingen. Thans vallen de zwakste bedrijven ten offer aan de verscherpte concurrentie; alleen de mo derne, efficiënt werkende bedrijven, die In het verleden voldoende hebben geïnvesteerd, kunnen zich handhaven. Prijsverlagingen, die hiermee samen hangen, kunnen een welkom wapen zijn in de strijd tegen de inflatie. Helaas zijn bet dikwijls de kleine en middelgrote bedrijven, die het slacht offer worden van deze sanering. De aandacht voor de sanering in het bedrijfsleven is thans bijzonder groot, nu ook industriële bedrijven hieraan ten offer vallen. Bij de detailhandels zaken en het ambacht is deze sanering echter al vele jaren aan de gang. Het aantal bakkerszaken verminderde van 14.500 tot nog geen 8000. De regering is nu met een ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de mid denstand gekomen en overweegt spe ciale faciliteiten in het fiscale vlak. Het doet wel wat wonderlijk aan, dat de regering tegen de billijke wensen van bakkers en melkdetaillisten tot geringe prijsverhogingen voortdurend nee zegt, om dan wanneer de bedrijven in finan ciële moeilijkheden komen met fiscale maatregelen by te springen. Sanering van het bedrijfsleven Is ech ter voortdurend noodzakelijk om onze bedrijven gezond te houden, om de concurrentiepositie tegenover het bui tenland te versterken en om ons prijs niveau in een tijd van inflatie toch zo laag mogelijk te doen zjjn. De bijko mende werkgelegenheidsproblemen zul len zowel van overheid als bedrijfsle ven de grootst mogelijke aandacht moe ten hebben. Sanering is minder een conjuncturele dan wel een structurele aangelegen heid, al bepaalt een conjucturele aarze ling dikwijls het tempo van de sanc- Toelagen |N de studentenwereld is veel ru moer ontstaan over de beper kende maatregelen van minister Diepenhorst inzake het verlenen van Rijksstudietoelagen. Afgezien van het feit dat dit mede een gdvolg zal zijn van de noodzaak tot bezuiniging, moet ook gesteld worden dat wel eens te gemakke lijk gebruik wordt gemaakt van de ze rijksregeling. De eigen verant woordelijkheid blijft, ook wanneer het Rijk mogelijkheden biedt tot enig financieel soulaas. De regeling is in beginsel ontwor pen om talenten uit de financieel wat minder draagkrachtige groepen de gelegenheid te geven een univer sitaire opleiding te volgen. Dat ve len daarvan konden meeprofiteren is een gelukkige omstandigheid, die niet noodzakelijkerwijs behoeft te worden bestendigd, nu er sprake is van een beperking van de bestedin gen. Uiteindelijk zijn er nogal wat fiscale tegemoetkomingen voor de financieel draagkrachtigen, die zelf de studie van hun kind kunnen be talen. Voor de middengroepen zuUen de nieuwe normen met enige soepel heid moeten worden gehanteerd. De zaken liggen anders wanneer het beurzen betreft. Iedereen, uit wat voor inkomensgroep dan ook, moet in aanmerking kunnen komen voor een beurs, wanneer de resultaten daartoe aanleiding geven. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De sluiting van de drie Overijsselse steenfabrieken in Terwolde en Olst bij Deventer is nog slechts een voorspel van wat er komen gaat in de Nederlandse baksteenindustrie. De ko mende jaren valt de sluiting te verwachten van nog circa 100 steenfabrieken. Nederland telt op het ogenblik ongeveer 230 steen fabrieken, maar een grote minderheid hiervan heeft de moderni sering niet bijgehouden en zal moeten verdwijnen. Het gaat hier om bedrijven, die vrijwel niet geïnvesteerd hebben, onvoldoende gemechaniseerd zijn en niet uitgegroeid tot een continu-bedrijf. De grote, efficiënt werkende steen fabrieken kunnen per jaar een produktie leveren van 1 miljoen stenen per drie werknemers. Voor de huidige produktie van 1200 mil joen bakstenen per jaar zou in de toekomst dus volstaan kunnen worden met nog geen 4000 werk nemers. Op dit moment werken er in de baksteenindustrie echter nog 10.000 werknemers. Kort na de oor log in 1946 waren dit er zelfs nog 13.000. Voor vervolg zie pag. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1