Éénling Bourquiba domineert de Maghreb 3-DAAGS ZORGEN VOOR MORGEN Een staatsiebezoek met oogmerken alles goed/ en wer RANDSTAD HOLLAND Oostblok bespreekt toenadering Westen s DINSDAG S JILT 1%6 De komende dagen brengt de president van Tunesië, Habib Bourquiba Sr., een staatsiebezoek aan Nederland. Op uitnodiging van de Tunesische regering heeft onze speciale verslaggever Link van Bruggen een bezoek gebracht aan deze jonge staat. In bijgaand artikel geeft hij zijn indrukken over het wel en wee van land en volk. MORGEN, inaar ook donder dag en vrijdag zal presi dent Bourguiba van Tunesië Nederland met een staatsiebe zoek vereren. In zijn gezelschap bevindt zieh o.m. zijn zoon, die niet alleen zijn naamdrager is, doch tevens minister van bui tenlandse zaken. Er staan bezoeken aan Am- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) TUNIS Hoe vreedzaam, hoe onvergetelijk mooi, is de Baai van Tunis. En hoe pittoresk doen de lakenwitte huizen met hun boerenblauwe deuren en luiken aan. Mensen en die ren koesteren zich in een zon, die de toverkracht van vrijheid en blijheid lijkt te bezitten. In de Maghreb, waarmee liet Westelijk deel van Noord-Afri- ka wordt aangeduid, is Tunesië als een eiland van rust. Hoewel het land arm is en de ontwikkelingsmogelijkheden gering, gaan de eigentijdse ambities verder dan in veel grotere landen als Algerije en Marokko. De jacht naar welvaart voor het kleine stads- en het grote plattelandsproletariaat is begon nen. Met het verleden, met de achterlijkheid van eeuwen, wordt gebroken. Er is een emancipatie aan de gang, die ten voorbeeld kan worden gesteld aan de zich slechts langzaam consoliderende nieuwe staten van Afrika. Ten voorbeeld ook aan de politieke nieuwlichters, die elkaar staan te verdringen en van de ene revolu tie in de andere tuimelen. Toch is Tunesië als staat nog maar tien jaar oud. De jonge, in tellectuele élite echter schijnt de strijdbijl te mijden. En zo er ge streden wordt, dan beperken de gevechten zich tot het econo mische en soci ale vlak, waar van alle Tune- siërs nog geen vijf mil joen het ten slotte moeten hebben. „We hebben een leger", zei Mohammed Sa- dek, ondanks zijn 33 levens jaren reeds ka binetschef van informatie, „maar we hoe ven onze gren zen tegen nie mand te verde digen. Ons le ger het telt slechts 18.000 man is niet meer dan een symbool". De op een Engelsman lij kende maar Frans denken de minister van buitenlandse zaken, Habib Bourguiba Jr., diepte de defensieproble- matiek van zijn land nog iets ver der uit. In zijn koepelzaal van een werkkamer de blikken werden steeds weer gedwongen naar het arabeske verguldsel van het pla fond bracht hij naar voren: „Slechts een paar procent van Gezagscrisis (4) Weer zijn tientallen jongelui gedu rende het afgelopen weekeinde gear resteerd èn vrijgelaten. Ik moet u zeggen: wat wil men nu eigenlijk bij de overheid? Een eresaluut voor de politiemannen, die dit karweitje tel kens maar weer op moeten knappen... Rotterdam C. Straver-van Straten Gezagscrisis f.ï Gedrag en gezag is volgens mij een tweeling: gezaghebbend kan men slechts zijn, voorzover men daarbij geschraagd wordt door een voorbeeldi ge gedragslijn in zijn leven. Is er geen of geen goede gedragslijn, hoe men dan een juist gezag uitoefe- Geldt voor ons volk niet en is mijns inziens de fout „zij hebben des Heren Woord verworpen, wat wijsheid zouden ze dan hebben"? Het komt ook nu op één ding aan: bekering. Mocht daarvoor ons al" r gebed zijn. Zoetermeer T. v. d. Tang Gezagscrisis (6) Langzaam komt er tekening in de geschiedenis die tot de hoofdstede lijke gezagscrisis heeft geleid. Maar veel blijft onduidelijk. Een hoofdcom missaris wordt ontslag aangezegd via de Kamer, terwijl hij er zelf officieel nog niet van op de hoogte blijkt te zijn. De ontslagreden: „er is geen homogeniteit tussen burgemeester en hoofdcommissaris". Maar dit is toch geen afdoende argument? Heeft de burgemeester dan géén fouten op zijn rekening staan? Ik denk in deze da gen vaak terug aan de tijd dat burge meester De Vlugt de teugels in de hoofdstad in handen had. Er moge veel veranderd zijn, vast staat, dat Amsterdam toen een burgervader had, waar de Amsterdammers van hielden. Kome er toch spoedig volledi ge opening van zaken. Zulks in het belang van alle betrokkenen. Rotterdam B. Molenaar onze begroting is voor de strijd krachten bestemd. Voor de ontwik keling van ons land, voor het ge luk en de welvaart van ons volk, wordt meer dan 80 procent uitge trokken. Een voorbeeld? In 1956, toen we praktisch met niets begon nen, bezochten 200.000 Tunesische kinderen de lagere school. Op 't ogenblik zijn het er vier keer zo veel." Tunesië is een agrarisch land. Het produceert citrusvruchten, olij ven en dadels, maar wijn is de voornaamste deviezenbron. Door de nationalisatie van het groot grondbezit is de bijna enige afne mer, Frankrijk, nogal kopschuw' geworden. De vroegere, Franse collons voelden zich gedupeerd, en Parijs besloot de import voor onbepaalde tijd stop te zetten. Veel grond stoffen bezit het land niet. Er is wat fosfaat, wat ijzererts, wat ziver, wat man gaan, wat koper en wat bruin kool, doch van alles te weinig om er veel har de valute mee te kunnen ver dienen. „Niettemin", al dus Habib Bour guiba jr. doen we hard ons best te exporteren en te industrialiseren. We bevorderen onze toeristen industrie door staatsdeelname, hetzij door in vesteringen of het verlenen van faciliteiten. Waar dat maar mogelijk is, pro beren we te mo derniseren. Uit de hele wereld ontvangen we ont wikkelingshulp: uit de Verenigde Staten, uit Duitsland, uit Frank rijk, uit Engeland en ook uit Ne derland. Uw land heeft een vee teeltproject gefinancierd: een school, waar melkers worden opge leid. en waar men tevens leert hoe van een koe het meeste profijt kan worden getrokken." De agrarische uitbouw is ontzag wekkend groot. De Nederlander mag trots zijn op de Zuiderzeepol ders, de Tunesiër is even trots op de enorme gebieden, die langzaam maar zeker vruchtbaar worden ge maakt. Het gaat om steppen en woestijnachtige gronden, die door bevloeiing en bebossing tot nieuw leven worden gebracht. Die van Si- di Bou Zid en Souassis tezamen 400.000 ha zijn wel de grootste. De N.V Grontmij, die sinds 1959 in Tunesië werkzaam is, heeft een be langrijk aandeel in de landbouw kundige ontwikkeling. De water huishouding van het 300.000 ha gro te en bij Tunis gelegen coöperatie sterdam en Den Haag op het program, aan Rotterdam en Eindhoven. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen meer dere nialen als gastvrouw en gastheer van het Tunesische gezelschap optreden. Mevrouw Bourguiba, ..me vrouw de President", zoals ze in Tunesië wordt genoemd, komt niet mee. Het ataatsiebe- zoek. dat in België en Duits land een vervolg zal hebben, zou te vermoeiend voor haar zijn. Ilahib Bourguiba Jr. zal met zijn Nederlandse ambtgenoot diverse besprekingen voeren. Het gaat hierbij om de uitbrei ding van de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Tunesië met 5 tot 10 miljoen gulden. Ook zou de Tunesische rege ring graag zien dat Den Haag zich bereid toont bet buiten landse arbeiderslegioen in Ne derland met Tunesische werk krachten te versterken. ve project El Habiba bijvoorbeeld is door deze Nederlandse firma ver zorgd. De minister van buitenlandse za- „We hebben geen rancuneuze ge voelens tegenover de Fransen, maar wel ambities om de ach terstand van eeuwen in te halen. De dienstplichtigen, die we niet in het leger kunnen gebruiken niet omdat ze afgekeurd zijn, maar ge woon omdat we maar weinig solda ten willen hebben worden in een soort arbeidsdienst op het land tewerkgesteld. Ze kunnen zelf een beroep kiezen: metselaar bijvoor beeld of timmerman. In dienst van het land worden ze geschoold; in dienst van het land ontwikkelen ze het land''. Terwijl het streven van de rege ring erop is gericht de stroom van het platteland naar de stad door een tegengestelde stroom te elimi neren, kan het werklozenprobleem niet op korte termijn worden opge lost. Volgens de officiële cijfers ont breekt er arbeidsgelegenheid voor 150.000 Tunesiërs. Vandaar dat wordt getracht het welvarende Westeuropa in te schakelen. „Om de bevolking in de toe komst bestaansmogelijkheden te kunnen geven", vervolgde Habib Bourguiba Jr., „zullen enkele tien duizenden Tunesiërs tijdelijk moe ten emigreren. Aan de overkant van de Middellandse Zee kunnen ze dan kennis en ervaring opdoen om deze later in eigen land in de praktijk te brengen. Vanwege de geweldige bevolkingsaanwas, die o.m. een gevolg is van de veel bete re medische verzorging, zijn we ook aan gezinsplanning gaan doen. Overal, tot in de kleinste dorpen in de woestijn toe, zijn klinieken ver rezen, waar voorlichting wordt ge geven." SLEUTELFIGUUR We hebben de minister van bui tenlandse zaken nogal lang aan het woord gelaten, maar de sleutelfi guur van de vooral sociale revolu tie, die Tunesië ondergaat, is zijn vader. President Habib Bourguiba Sr. moet als de man worden ge zien, die de positieve krachten in zijn volk heeft gebundeld en met de negatieve korte metten heeft ge maakt. In zijn palets in Tunis ontving president Bourguiba onze spe ciale verslaggever Link van Bruggen. Hij is 63 jaar deze éénling onder de staatshoofden van mohamme daanse landen in Noord-Afrika en in het Nabije Oosten. Hij heeft zijn land een eenheidspartij gegeven, een stuk staatssocialisme en gelei de democratie. Er is zowel onder drukte oppositie als geheime poli tie. De vraag kan echter worden gesteld en dit wordt herhaalde lijk door de in Frankrijk gestu deerd hebbende, jonge Tunesische intellectuelen gedaan of een staat, die eeuwenlang in deels feo dale, deels koloniale systemen was verstrengeld, van de dag op de nacht rijp is voor een parlementai re democratie. MOED EN DURF Moed en durf zijn misschien wel de grootste kwaliteiten van presi dent Bourguiba. Als journalist, als advocaat en als politicus schuwde hij de strijd met de Fransen niet. Keer op keer werd hij gevangen gezet: jarenlang was hij balling in vele landen van het Nabije Oosten. In de dertiger jaren vormde hij de Neo-Destourpartij, die vurig de onafhankelijkheid van Tunesië pre dikte. Door handige manipulaties wist hij de „burgerlijke" Destour- partij te ontzenuwen en ten slotte te laten verdwijnen. Na de oorlog zette deze zoon van een arme offi cier van de Bey van Tunis de ko ninklijke werkgever van zijn va der af, waarna hij zichzelf de - eerste burger van de staat maakte. In 1964 ging de Neo-Destourpartij in de P(arti) S(ocialiste) D(estou- rien) ten onder, terwijl het 14-kop- pige politieke bureau tot 50 leden werd uitgebreid. Ondanks zijn bewogen en vaak agressieve leven kan Habib Bour guiba Sr. geen radicale president worden genoemd. Zijn denken en handelen ontspruiten niet uit haat; hij is gematigd in zijn ideeën. EMANCIPATIE Als „de Atatürk van Tunesië" probeert hij van zijn land een mo derne westerse staat te maken. Vandaar dat hij de emancipatie, de „ontsluiering", van de vrouw bevor dert. Vandaar dat hij gebroken heeft met de traditionele moham medaanse structuur. Vandaar dat hij het aandurft voor een „vreed- We hebben president Bourguiba in zijn paleis ontmoet. En we heb ben hem verschillende malen bij officiële gelegenheden horen spre ken zien spreken is eigenlijk een betere term. Een vergelijking met president Soekarno drong zich onweerstaan baar op. Dezelfde „magie", dezelf de gave van het woord, hetzelfde gevoel voor show, dezelfde overtui gingskracht. Er is één. groot verschil. Soekar no is revolutionair gebleven en, on danks zijn thans in het geding zijn de, klinkende functies, nooit een goed bestuurder geworden. Bij Ha- PROBLEMEN Heeft Tunesië als staat zorgen, zijn president heeft ze als persoon. Het opvolgingsprobleem is een van de grootste vraagstukken, waar voor hij zich ziet geplaatst. Zijn levenswerk: het tot wasdom bren gen van een jonge en in wezen arme staat, wenst hij te zien voort gezet. Het gaat hem hierbij meer om de knikkers dan om het spel. Sinds kort is er in opdracht van de president een raad gevormd, die deze problematiek dient op te los sen. All.e georganiseerde lagen der bevolking zijn hierin vertegen woordigd, ook de oppositie in de eenheidspartij. Het is bekend dat Habib Bourgui ba Sr. graag zou zien dat zijn zoon en naamdrager zwaar genoeg wordt bevonden om te zijner tijd in zijn voetsporen te treden. Maar het is ook bekend dat er Tunesiërs zijn, die bang zijn voor „de vesti ging van een dynastie", omdat hier door de weg naar een minder dicta toriaal regime zou kunnen worden geblokkeerd. Tunesië's problemen beginnen dan ook pas goed als de kwestie van de opvolging acuut wordt: als de man, die thans door de grote meerderheid van het volk als het staatshoofd wordt aanvaard en zelfs op de handen wordt gedra gen, door een ander vervangen moet worden. ABONNEMENT f35.- Ic klasse. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. 3 Dagen onbeperkt rondreizen binnen de kring Den Helder - Enkhuizen - Amsterdam - Hil versum - Utrecht - Rotterdam - Hoek van Holland - Den Helder. Bovendien onbeperkt gratis ver voer in trams, bussen en veren in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het abonnement is verkrijgbaar aan alle stations en reisbureaus. Pasfoto mee brengen. «ie» Frankrijk dicht bij de H-lïom PAPEETE Frankrijk is zeer dicht bij de vervaardiging van een H-bom. Dit is gisteren in Papeete meegedeeld door generaal Bilotte. de Franse minister voor overzeese gebiedsdelen. De kernproef van zaterdag week volgens hem in kracht niet veel af van de bom op Hi- rosjima. De Franse minister van defensie Messmer heeft gisteren de atoomproef verdedigd. Zoals bekend hebben vele lan den het experiment betreurd. Messmer zei dat atoombewapening een vereiste is voor „nationale onafhankelijkheid en vrijheid". „De staat heeft de plicht het nationale grondgebied tegen elke aanval te verdedigen. Daar is een leger voor nodig uitgerust met de modernste wa pens". aldus Messmer. Hij voegde er aan toe dat Frankrijk bereid is de atoombe wapening af te schaffen, indien de ande re atoommachten dit ook zouden doen. BOEKAREST Partijleiders, premiers en ministers van de fensie en buitenlandse zaken van Rusland, Bulgarije, Tsjecho- Slowakye, Oost-Duitsland, Hon garije, Polen en Roemenië zyn gisteren in Boekarest by elkaar gekomen om de toenadering tot het westen te bespreken. Deze .topconferentie van de Warschau- I pact-landen wordt gehouden in j het regeringspaleis in de Roe meense hoofdstad. ten: 1) zowel de landen van het Warschau-pact als die van de NAVO moeten zich uiteenvalling van de twee militaire blokken als uiteindelijke doel voor ogen stellen, 2) het Duitse vraagstuk moet voorlopig aan de Duitsers zelf worden overgelaten. Oost en West-Duitsland moeten worden aange moedigd tot nauwer onderling contact, 3) de andere landen in Oost- en West-Euro pa moeten langs parallelle lijnen voor toenemende contacten en vergroting van het onderling vertrouwen zorgen op alle terreinen, van politiek tot handel en cul tuur, 4) met de twee Duitslanden naar elkaar toe groeiend en de rest van Euro pa trachtend de door de ideologische te genstellingen geschapen kloof te over bruggen. zou uiteindelijk de tijd kunnen aanbreken voor een algemene Europese regeling, met inbegrip van de opheffing van de militaire bondgenootschappen. bib Bourguiba Sr. is het net an dersom. Hij zet zich niet langer tegen zijn vroegere vijanden af. Hij is staatsman, bewindsman, een met grote bekwaamheden uitge ruste leider. En zo hij nog revolu tionair is, dan manifesteert zich dat alleen in de hervormingen, welke hij ten dienste van zijn land tracht uit te voeren. Roemenië heeft al herhaalde malen aangedrongen op concrete stappen in de richting van een dialoog tussen de lan den van het Warschaupact en de NAVO. Daarbij is het tot een conflict gekomen met het Kremlin, maar volgens diploma- Kniiii VPrifPmt niPUWP ten in Boekarest is de Roemeense partij- i CI I11CU»C leider Ceausescu een man met grote ^3V«r.ÏÏLn pasjesovereenkoiiist promis gekomen, naar men vermoedt in houdend dat de status quo in het Oosteu- ropese militaire blok gehandhaaft blijft terwijl wijzigingen worden aangebracht in het karakter van het bondge nootschap. die de weg openen voor een dialoog met het westen. heden van West-Berlijners Duitsland verworpen- Naar de West berlijnse Senaat gisteren meedeelde heeft de regering in Bonn verzocht de besprekingen te hervatten ..met het doel eranderingen in het ontwerp aan te Bourguiba van Tunesië is drie dagen officieel en drie dagen privé hier. Hierna volgt een staatsiebezoek aan Luxemburg en de Duitse Bondsrepu bliek. De eerste drie dagen logeert hij op het Huis ten Bosch om dan zaterdag morgen naar Kasteel Oud Wassenaar te gaan, waar o.m. ook de president van Liberia, de president van Tanza nia en de koning van Boeroendi lo geerden. Na het staatsbezoek aan Nederland volgt België en president Bourguiba heeft die korte rustpoos dus wel no dig, want officiële bezoeken beteke nen overvolle programma's. Die rust zal hij vinden op het Kasteel, waar dit weekend geen door gaand verkeer langs zal gaan. En wil de president alleen zijn en zijn dertig man gevolg ook niet zien, dan kan hij zich terugtrekken in de „presidential suite", geheel in Franse stijl gemeubi leerd met als zitkamer de ronde to ren, die uitziet over de vijver en de weilanden omzoomd door het hoge Overigens is het wel de vraag of de President veel tijd voor rust heeft. Want nauwelijks is hij zaterdagmorgen op het kasteel gearriveerd of hij zal reeds een gesprek hebben met de pers vertegenwoordigers. Nadrukkelijk is De President op reis aangekondigd dat dit geen persconfe rentie wordt, maar een genoeglijk ge sprek met de oud-journalist Bour guiba. Daarna rijdt de President naar het Vredspaleis, waar president en leden van het Internationaal Grechtshof hem wachten. De lunch wordt gebruikt bij de Tunesische ambassadeur in diens woning aan de Gentstraat in Sche- veningen. Om 6 uur staat de President alweer op een receptie van het Afrika- De zondag is zelfs geen rustdag voor hem. 's Morgens snelt hij naar de derlandse werk om 5 uur de minia- Deltawerken om na dit grootse Ne- tuurstad Madurodam te gaan zien. President Bourguiba weet als staatsman wat hij wil, maar ook in zijn persoonlijk leven stelt hij strenge normen en eisen. Daarom vergezelt zowel zijn paleiskok als zijn '?rn butler hem. Zij immers weten 'bij voorbaat wat hun President verwacht. Hoewel de President pas zaterdag ochtend zijn intrek op het Kasteel neemt zal hij er ook de vrijdagavond doorbrengen, want dan is hij de gastheer voor koningin Juliana n prins Bernhard tijdens het gebruike lijke contradiner, dat een bezoekend staatshoofd aan zijn gastgevers pleegt aan te bieden. Een diner, dat nu nog gehuld is in geheimzinnigheid, im mers het menu moet voor de aanzit- tenden een verrassing rijn. Nu is de het grootste plezier, wanneer er ook een echt nationaal tintje uit het land van de hoge gastheer aan kan worden toegevoegd. Dat was bij het bezoek van koning Boemipol een gigantisch suikerwerk bij het dessert, bij het bezoek yan de Sjah van Iran uitgele zen kaviaar en wie weet welke goede oude drank uit het wijnland Tunesië de dis zal opluisteren. Bij een staatsbezoek behorei vlag gen. De vlag van Tunesië is een rood vlak, waarin een witte cirkel een ro de halve maan en een rode vijfpunti- ge ster omsluit. Met floodlight en vlaggen en nog wat bloemetjes erbij zal Den Haag de President begroeten. In een enkele etalage prijkt het portret van de hoge gast. Voor de Tunesische ideeën is dat echt geen overdreven vreugdebetoon. Hoe zuidelijker, des te levendiger en uitbundiger. Wanneer de president -p zijn tochten aan weerszijden geflan keerd werd door rijen vlaggemasten die zijn beeltenis droegen, zou dat hem waarschijnlijk meer aanspreken. Maar lands wijs, lands eer en nu maar hopen dat een goede geest hem uitlegt, dat we het heus goed menen. Het ligt toch al wat moeilijk hier in ons Haagje om uit de plooi te komen. Nog meer om hoera te roepen en te jubelen. Netjes handjes klappen is al een hele prestatie. En verder doen we het met licht: Bengaals vuur, floodlight en witte bal lonnetjes in de bomen. En dat is mooi zo mooi dat Den Haag een paar avon den een extra bezoek waard zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5