Nieuwe Leidse Courant EVACUATIE HANOI REEDS BEGONNEN JAMIN Commentaar Boot in kernproefzone Zeegevecht in de Golf van Tonkin Voor de 7e keer de maan gemist Wereldraad: wrok bij kerken Russen vergroten hulp Wilsun: geen Vietnam-debat MINDER VOOR AANDELEN Labour zet naasting staalindustrie door Fikse straf voor herrieschoppers Vietnam-betoging snel de kop ingedrukt iCONV. GAAN FRANSE KERNPROEVEN DOOR? Versterking van politie ZOMERS Amerikaanse mislukking Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur! Or. E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 5 juli 1966 47ste jaargang 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 -fo Vaticaan-Kremlin: goede stemming - zie Kenmerk „Tunesië: Hand die naar Europa reikt", zo noemt onze speciale verslaggever Link van Bruggen dit vakantieland dat de ver wende toerist veel schoons tegen redelijke prijzen heeft te bieden. Vooral met de auto de wegen zijn er prima is Tunesië gemakkelijk te verkennen en wie niet opziet tegen wat extra kilometers vindt op zijn tocht zelfs een onbeschrijf lijk mooie oase. Zie ons Zondagsblad. •fe Britse omroepen voor krachttoer zie Radio en TV Het maandblad ZIE wil „liet lelüke eendje zyn in de byt van de kerkelijke pers". En het wil teven6 de vinger leggen by de wonde plekken in onze (kerke lijke) samenleving. De redactie werkt aan een plan voor meer liefde, begrip en eenheid dat op Hervormingsdag aan de Neder landse kerken wordt aangeboden. U leest er over op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondags blad. „Hij mag mehy mag r niethy mag meby mag r niet LONDEN De Labourregering van Wilson heeft gisteren aange kondigd 90 procent van de Britse staalindustrie te willen nationali seren. Dit betekent dat 13 van de grootste ijzer- en staalondernemin- gen opnieuw genationaliseerd zul len worden, nadat dit al gebeurd was onder het bewind van Labour- leider Attlee, in 1949. De plannen voorzien in een lagere vergoeding voor de aandeelhouders dan de 550 miljoen pond sterling die verleden jaar nog werd overwogen. Verleden jaar had Wilson nog slechts drie zetels meerderheid. De staalondernemingen zullen wor den beheerd door een nationael staalon- derneming. Labour zegt dat de staalin dustrie in feite reeds een particulier monopolie is en als basisindustrie dienstbaar gemaakt moet worden aan het algemeen belang. Labour heeft veel kritiek op de bedrijfsvoering van de grote ondernemingen. Zonder twijfel zal het gisteren bekendgemaakte besluit de controverse tussen Labour en Conservatieven verscherpen. De libe ralen zijn ook altijd afkerig geweest van nationalisatie. Teleurstelling over besluit kruitfabriek MUIDEN De burgemeester van Muiden, W. Jongeneel, is teleurgesteld over het besluit van minister De Jong de kruitfabriek De Krijgsman niet te zullen verplaatsen. Hij zei wel blij te zijn dat er op zo korte termijn duide lijke stelling is genomen. De heer Jon geneel stelde evenwel voorop, dat „we er nog niet zijn, want het is geen beslis sing waar niet aan te tomen valt. Men kent nu beiderzijds de standpunten en nu kan het overleg worden geopend." AMSTERDAM De Amsterdamse kinderrechter heeft gisteren fikse straf fen uitgedeeld toen een zevental jon gens van 15, 16 en 17 jaar oud voor hem terecht stond, beschuldigd van openlijke geweldpleging, het gooien met stenen en het omtrekken van par- keermeters in de avonduren van de 14e juni. De straffen varieerden van vier tot acht weken tuchtschool met aftrek. HANOI/GENÈVE De Noordvietnamese regering heeft beslo ten tot een massale en onmiddellijke evacuatie van de bevolking van; Hanoi, de hoofdstad. In de ochtend van de 29ste juni, enkele uren vóór de Amerikaanse bombardementen op de omgeving van Hanoi en de havenstad Haiphong, zjjn de diplomatieke missies van het evacuatiebesluit op de hoogte gesteld. De Noordvietnamese regering had een met een Chinese beschuldiging aan het adres van de Sowjetunie, dat de Rus sen samenspannen met Amerika. Volgens China waren de Russen door Washington ingelicht over de bombardementen. Ha noi zou dus door Moskou kunnen zijn gewaarschuwd. Voor de uitbreiding van de luchtoorlog in Vietnam woonden er naar schatting 1.200.000 mensen in de hoofdstad. Sindsdien zou dit aantal door geleide lijke evacuatie zijn teruggebracht tot 700.000. Na de jongste maatregelen zou den er niet meer dan driehonderddui zend overblijven. Inmiddels hebben Migs-17 sedert giste ren bezit genomen van het luchtruim boven Hanoi, kennelijk om de bevolking er op te wijzen dat de luchtmacht geen duels uit de weg gaat en voldoende brandstof heeft, zelfs na de bombarde menten op opslagpaatsen in Haiphong. WERELDRAAD De Wereldraad van Kerken heeft presi dent Johnson een telegram over Vietnam gestuurd, ondertekend door dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal var de Wereldraad, en dr. O. Frederick Nol- de, directeur commissie internationale aangelegenheden. Hierin wordt gezegd dat Intensivering van de bombardemen ten op Noord-Vietnam ernstige bezorgd heid en wrok bij vele christenen wekt. Op de VS wordt een „herhaald" beroep gedaan het slagveld voor de conferentie- Ji/TARIA CALS, de dochter i de premier, trad als een i kwame gastvrouw op, toen de Russische parlementaire dele gatie een bezoek bracht aan het Catshuis. Links staat de leider van de delegatie, de heer Spiri- donov. Rechts, naast premier Cals, de Russische ambassadeur in ons land, de heer Tougarinoo. tafel te ruilen. „Howel dit moeilijk zal zijn, zijn de VS dit als sterke natie toch verplicht". De akkoorden van Genève zijn daarvoor een goede basis, aldus de Wereldraad. Partijleider Brezjnef heeft verklaard de Russische hulp aan Noord-Vietnam te vergroten. Rusland zal Noord-Vietnam nooit in de steek laten, aldus de Rus. Minister Rusk van Amerika zei op de Zoavo-conferentie dat de VS hun troe penmacht in Vietnam naar alle waarschijnlijkheid zullen vergroten. WILSON Premier Wilson van Engeland heeft te maken met een rebellie in eigen partij. Labourleden, gesteund door liberalen en conservatieven eisen een onmiddellijk de bat over de bombardementen. Wilson heeft laten weten dat de agenda van het Lagerhuis voor de komende week vol is en dat begin volgende week meegedeeld kan worden of de week daarna de kwestie Vietnam besproken kan worden. Vele Labourleden dreigen het gehele re geringsprogramma te boycotten. Melkprijs Ook gisteravond werd te Am sterdam een anti-Amerikaanse demonstratie gehouden, maar de politie maakte er snel een einde aan. Op het Rokin werd een grote groep jongeren inge sloten en in auto's afgevoerd. Onder de naar verluidt zestig arrestanten bevond zich ook het Amsterdamse provo raadslid Bernard de Vries (op de grond, rechts onder). Een vrijgezellenfeest in de West- duitse plaats Grabow aan de vooravond een bruiloft had gisteravond i tragische afloop. Zes mannen namen het feest nog een duik in een rivier. Plotseling kwamen drie van hen ir sluisstroom terecht. Ze werden gesleurd en verdronken. Een vierde die hen te hulp kwam, kwam eveneens het leven. Demonstranten liepen in fuik AMSTERDAM De mobiele heid van de Amsterdamse politie heeft gisteren korte metten gemaakt met de monstranten die in de hoofdstad betoog den tegen dc Amerikaanse bombarde menten op Hanoi. In totaal werden 85 personen (68 mannen en 17 vrou' gearresteerd en in twee legertrucks van de marechaussee naar het hoofdbu reau van politie overgebracht waar zij op de binnenplaats werden opgewacht door hoofdcommissaris H. J. van der Molen. Tot de 85 gearresteerden, die nadat zij werden verhoord en proces-vorbaal tegen hen was opgemaakt, in vrijheid werden gesteld behoorden onder meer het provo-gemeenteraadslid Bernard de Vries, de schrijver Jan Wolkers en het PSP-gemeenteraadslid J. van Bo venkerk. De demonstratie-optocht begon van af het Stedelijk Museum in de Paulus Potterstraat over het trottoir in de rich ting van het Centrum. Bij het Leidse- bosje kregen de demonstranten een waarschuwing via de luidspreker op de commandowagen van de mobiele een heid van hoofdinspecteur Koppejan. Op het Leidseplein verbrandden de be togers voor hotel Americain een Ameri kaanse vlag. Op het Rokin was de fuik door de mobiele eenheid gezet. Hier werden de voor rechtbank de Brocades-affaire voor de reel komt. Het aantal en de identiteit employé's, die verantwoordelijk zijn voor. de niet-steriele infusiestof, waardoor vier ziekenhuispatiënten zijn overledi nog niet vast. Zeker is, dat men werknemer van de grove fout kan be schuldigen. Brocades kan wel civiel aansprakelijk worden gesteld door de familie van de overleden vrouwen. Het duurt nog twee a drie maanden, voordat het justitiële onderzoek wordt afgerond. Per dag maken gemiddeld 600 reizi gers gebruik van de mogelijkheid u—- treinreis per giro te betalen. Het g< delde betaalde bedrag is 16. Dr. J. E. de Quay is op verzoek var de aandeelhouders van Van Doorne's au tomobielfabriek N.V. (DAF) in Eindho ven toegetreden tot de raad van commis sarissen. De raad bestaat thans uit dr. H. an Doorne, president, drs. A. C. J. Rottier, drs. C. F. Karsten en dr. J. E. de Quay. VOL-MJTOMMtSCHE demonstranten omsingeld, het grootste deel gearresteerd en met legertrucks afgevoerd. Deze massale aanhouding nog niet eerder werd bij een actie een zo groot aantal personen gearresteerd verliep rustig en trok veel bekijks. De 85 gisteravond in Amsterdam gearresteerde demonstranten heb ben vanmorgen een telegram aan de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gestuurd, waarin ze eisen dat de Nederlandse regering zich distantieert van de Amerikaanse oorlogspolitiek in Vietnam en op komt voor de onafhankelijkheid van het Vietnamese volk. „Laat Hanoi geen Guernica of Rotterdam worden", aldus het tele gram. SYDNEY Negen mensen aan boord van een boot bevinden zich op het ogenblik in het midden van de Stille Oceaan om te trachten de serie atoomproeven die Frankrijk in dit ge bied wil houden te verhinderen. Dit onthulde gisteren de publiciteitschef van de commissie tegen atoomproeven in Sydney, Lloyd Wilkie. Hij vertelde dat de boot, da Humanity First, een maand geleden uit oostelijk Australië was vertrokken. De namen van de opvarenden of bijzonderheden over de boot wilde de publiciteitschef niet bekendmaken. Het schip heeft geen radiozender aan boord en de commissie heeft niets meer van de inzittende verno men nadat zij Australië hadden verlaten. De Huma nity First is met instemming en steun van de oom missie uitgevaren, zei de publiciteitschef. Wilkie, een onderwijzer, verklaarde dat wat hij zei beslist geen grap is. „Dit schip bestaat en op dit ogenblik moet het zich midden in de proefzone be vinden. Het leven van deze mensen heeft al die tijd mijn geweten last bezorgd", zo vertelde Wilkie. De Humanity First heeft een Australisch echtpaar aan boord, waarvan de man het gezag voert. Voorts bevindt zich een Australiër, een Nieuwzeelands echt paar, een Franse navigator, een Amerikaanse ver pleegster, een bewoner van de Fidji-eilanden en een vrouwelijke dokter van Russisch-Japanse afkomst aan boord. Of de Fransen de atoomproeven, die elk ogenblik kunnen beginnen, zullen laten doorgaan, is nog niet bekend. TNE melkdetailhandel is het eerste slachtoffer geworden van de stringentere prijspolitiek. Vorige week heeft minister Den Uyl een prijsbeschikking voor melk afgekon digd, omdat melkdetaillisten in vijf provincies de consumentenprijzen ten onrechte hadden verhoogd. Van de kleine 10.000 melkdetaillisten die Nederland telt blijken er onge veer 350 een te hoge prijs gevraagd te hebben. In de meeste gevallen ging het echter slechts om een en kele cent voor melk of karnemelk, dus ook lang niet alle melkproduk- ten. In 300 gevallen gold het een gedwongen prijsverhoging, die de fabriek had opgelegd. Slechts 50 detaillisten in twee ge meenten waren het wachten op de uitslag van het rentabiliteitsonder- zoek van de minister moe en gingen op eigen initiatief tot een geringe prijsverhoging over. Inmiddels heeft het Economisch In stituut voor de Middenstand al uit gerekend, dat het economisch resul taat van de melkhandel dit jaar ge middeld negatief zal zijn. Men dient daarbij te bedenken, ddt het om een groep middenstanders gaat, die elke dag voor dag en dauw haar bed uit moet en dikwijls tot 's avonds laat werkt. In enkele gemeenten hebben deze mensen op een enkel melkprodukt één cent per liter te veel gevraagd. En hier heeft de minister met zijn prijsbeleid toegeslagen, nadat offi ciële verzoeken om prijsverhoging eerst waren afgewezen. Ook wij menen, dat onnodige prijs verhogingen moeten worden tegen gegaan en dat de consument niet het slachtoffer mag worden van prijsmanipulaties van het bedrijfs leven. Maar het beleid van de mi nister op dit punt achten wij weinig gelukkig. De minister zal met zijn maatregel wel formeel in zijn recht staan, maar als dit nu het beroemde begrip van de minister is voor de consequenties van het prijsbeleid op de inkomens van de zelfstandigen, vinden wij dit begrip maar gering. AMSTERDAM In overleg met zijn ambtgenoten van justitie en van de fensie en met instemming van de burge meester van Amsterdam heeft de mi nister van binnenlandse zaken besloten het gemeentelijk politiekorps van Amsterdam bijstand te verlenen ten getale van 300 man. Dit is gisteren door het ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. DE BILT De vakantiemaand juli heeft dit keer een zomers begin. De temperatuur zal vandaag al belangrijk hoger zijn dan gisteren, en de zon schijnt. In de middag is langs de kust een zwakke zeewind te verwachten die het iets frisser houdt, maar de tempera tuur komt boven de twintig graden. Boven Engeland treffen wij een zwak koufrontje aan dat in de loop van zondag kan passeren en op enkele plaatsen nog een bui mogelijk maakt. Toch blijven depressies van enige bete kenis op een grote afstand en houdt een hogedrukgebied boven Frankrijk een belangrijke invloed. Hierdoor zal het de komende dagen vrij stabiel kun nen blijven met aangename temperatu- Ili zon op 04.25, onder 21/13; maan op -. onder 04.23: ili zon op 01.26, onder 21.02; maan op SAIGON De Amerikaanse marine heeft gistereq een zeege vecht in de Golf van Tonkin snel in haar voordeel beslecht. Drie Noordvietnamese motortorpedo boten, die Amerikaanse oorlogs schepen aanvielen, zijn door vlieg tuigen tot zinken gebracht. De motortorpedoboten werden pas ontdekt, toen zij met grote snelheid een aanval deden op Amerikaanse schepen. Van het Amerikaanse vlieg- dekschip Constallation stegen snel vliegtuigen op, die direct tot de aan val overgingen. De Vietnamese boten, aldus de me dedeling van de Amerikaanse marine, openden het vuur, waarop de vlieg tuigen tot een doeltreffende aktie overgingen. De boten zonken voordat de Ame rikaanse schepen ze konden enteren. A.chttien Noordvietnamese matrozen zijn opgepikt. Eén Amerikaans vlieg tuig is beschadigd, maar keerde vei lig op het vliegdekschip terug. De laatste zeeslag in de Vietnamese oorlog speelde zich in 1964 af. Ameri kaanse vliegtuigen vielen toen in de [Golf van Tonkin bij wyze van vergel- Iding de Noordvietnamese marineba- sis aan. Het gevecht gisteren had in internationale wateren plaats. als "loetje" na de maaltijd ijs van niet duur wel heerlijk ."k, bedo<!hn« was- D« tweede trap van de aanjaagraket ontwikkelde een te grote kracht, zodat de satelliet een te grote snelheid kreeg. Het was de zevende keer, dat een poging van de Amerikanen om een satelliet in een baan om de maan te krijgen, mislukte. Een dergelijk ex periment gelukte de Russen reeds enige tjjd geleden. In augustus zullen de Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen het opnieuw proberen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1