Nieuwe Leidse Couramnt krant van FORMAAT NAVO GEEFT ORDER VAN MILJARD Bankrover met helft van buit gearresteerd In 1967 weinig ruimte voor loonsverhoging Commentaren Van der Molen wist officieel van niets ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers Opnieuw bommen bij Hanoi Ruiten van Van Hall ingegooid Hoofdredacteur! Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatich Ia ghebUven miir> hert ii* teghempoet I" Donderdag 30 juni 1966 47ste jaargang »<»ct«iCScf<»<Mcf<9C8cMKl3cf^ Ook Nederlandse fabriek in pool PARIJS De Hollandse Signaalapparaten N.V. in Hengelo is een van de zes maatschappijen die worden betrokken bij de mam- moet-NAVO-order van on geveer één miljard gulden. Van Noorwegen tot Tur kije zal een elektronisch luchtverdedigingsstelsel worden opgebouwd, dat vliegtuigen kan „opspore7i, identificeren en volgen". Het stelsel (Nadge) is het grootste elektronische pro- jekt, ooit in Europa uitge voerd en zal over vier tot vijf jaar zijn voltooid. Andere deelnemers zijn Thomson Houston (Frank rijk), Hughes (VS), Mar coni (Engeland), Selenia (Italië) en Telefunken (West-Duits1 and). Minister over gang van zaken spionageproces DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Slotemaker de Bruine (psp) heeft de mi nister van justitie, prof. Samkalden I schriftelijk gevraagd naar de gang var. zaken in een spionageproces te Rotter dam, in welke zaak een getuige op Jast j ivan de BVD aan het getuigenverhoor zou zijn onttrokken. Naar de rninistef :n zijn antwoord mee deelt, heeft de raadsman van de verdach- 1 te in dit proces geïnformeerd bij eer Rotterdamse rechercheur hoe in contact te kunnen komen met een anonieme BVD-ambtenaar teneinde deze te kunnen oproepen als getuige a décharge. De chercheur verwees de raadsman naar de I leiding van de BVD. waar men hem deelde dat de betrokken ambtenaar, maal opgeroepen, zich naar verwachting j zou verschonen van het geven ener ge- I tuigenis met een beroepop artikel 218 i yan het Wetboek van Strafvordering. De J raadsman neeft daarop niet verder aange- drongen op bekendmaking van de identi- i teit van deze ambtenaar. I In het antwoord van de minister valt voorts te lezen dat de raadsman zich niet rechtstreeks tot de ter zake bevoegde officier van justitie heeft gewend daar •hij in de onjuiste en op geen aan wijsbare gegronde veronderstelling verkeerde dat de bedoelde rechercheur I met de officier van justitie had overlegd, I De bewindsman stelt voorts dat los van deze zaak waarin dus geen getuige aan het verhoor bleek te zijn onttrokken er zich juist bij deze dienst altijd omstandigheden kunnen voordoen v bij geheimhouding zozeer in het belang van de staat is, dat men zal moeten afzien van net verhoor van bepaalde Dr. Drees: geen Nobel aan Franco UTRECHT Oud-minister president -4 Drees is gekant tegen toekenning van Nobelprijs oor de vrede voor generaal Franc® van Spanje. Bij de opening van j het 22e congres van de vereniging van i ex-politieke gevangenen in de Domstad I zei dr. Drees: „Er heerst in Spanje geen yrijheid. Franco is aan de macht geko- men door de hulp van Hitier en Musso- I lini. Zijn opmerking werd met krach tig applaus beantwoord. WERKENDAM Dinsdagmiddag is de veertienjarige Ad van Anrooy met zijn bromfiets geschept door een auto en aan zijn verwondingen in het zieken huis te Gorinchem overleden. DE BILT De depressie die ons dagenlang somber weer heeft bezorgd, trek verder naar Oost-Europa weg. Niet temin wist de bewolking zich in de af gelopen nacht nog steeds te handhaven. Vanmorgen bereikten echter opklaringen, die samenhangen met een over Engeland naderbij komende rug van hoge druk Ijonze westkust. De rug van hogedruk zal jin de komende nacht ons land met op- i klaringen passeren, waardoor de mini- 1 mumtemperaturen wat lager zullen zijn dan de afgelopen nacht. Een oud front, behorende bij een depressie bij IJsland 'trok vanmorgen over Ierland en Schot land. Het werd vergezeld door een zone met bewolking, waaruit echter maar wei- |nig regen viel. Het is te verwachten dat ;de wolkenvelden, die bij dit front beho ren, morgen over ons land zullen drijven, maar er zal daaruit bijna nergens regen lallen. DE BILT Nu en dan wolkenvelden, """maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Strandweer graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied et zon en nog een stijging van de temperatuur. Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 PB*8 SPEURTOCHT KREEC SNEL J SUCCES DANKZIJ GOEDE Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 TIPS VAN HET PUBLIEK Kassier M. Verstegen DEN HAAG Er zal het vol- werkgevers gende jaar weinig ruimte zyn voor loonsverhogingen. De prog noses, die zijn gemaakt, geven geen rooskleurig beeld. Men kan het zo stellen, dat de financieel economische spanningen van dit ogenblik reeds hun schaduwen vooruit werpen naar het volgend jaar. „De Onderneming", het orgaan van het Centraal sociaal werkge versverbond, wyst er op, dat de bestaande ruimte voor het volgend jaar wordt opgeslokt door enkele algemene maatregelen. Dit zijn de huurverhoging, die naar schatting 1,4 procent van de loonruimte zal opeisen, en de invoering van twee nieuwe sociale verzekeringswetten: de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring en de Algemene wet zware ge neeskundige risico's. De vakbeweging speelt reeds met de gedachte deze algemene maatregelen maar wat uit te stellen om meer ruim te over te houden voor de verhoging van de primaire lonen. ,De Onderneming" schrijft' „Be grijpen wij het goed, dan heeft de gering nog geen beslissing genomen, maar blijft minister Veldkamp er naar streven de sociale verzekeringswetten per 1 januari door te voeren. Voor wat de arbeidsongeschiktheidswetverzeke ring betreft lijkt ons dit verstandig". Premie Maar met de algemene wet zware geneeskundige risico's ligt de zaak anders: Er is voor deze wet een ander financieringssysteem gekozen dan de adviesorganen hebben aangeraden. De minister wil voor deze wet een premie van 1,6 procent van de ge hele bevolking hebben. De Algemene kinderbijslagwet zou geheel uit de algemene middelen worden gefinan cierd (2,1 procent), zij het dat gelijk tijdig de overheidssubsidie in de AOW- premie zou komen te vervallen, het geen resulteert in een premiestijging met vijftiende procent van 8,6 tot 9,1 procent. Tegenover een lastenverho ging van 1,6 plus 0,5 of 2,1 procent, staat dus een even grote lastenver- Ongania beëdigd als president BUENOS AIRES De 52-jarige ge neraal Ongania, voormalig opperbevel hebber van het Argentijnse leger, is beëdigd als voorlopig president van zijn land. Het bewind is hem overge dragen door de drie man sterke militai re junta, die na een onbloedige staatsgreep president Illia afzette. On gania staat bekend als anti-pero- nistisch en anti-communistisch. werknemers wordt op gebracht en in 1967 zeker zes procent zal worden, geheel voor werkgevers- rekening komen. Werkgevers- en werknemersorgani saties hebben te kennen gegeven dat zij weinig voelen, zij het op ver schillende gronden, voor deze minis teriële premie-acrobatiek, aldus „De Onderneming". Beatrix en Claus naar de West DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus vertrekken zaterdag 2 juli om 11.25 uur uit Schiphol naar de West. Het prinselijk paar brengt tot 30 juli een K°'rtek aan Suriname en de Antillen. Helmond/den bosch Twaalf uur na de overval op de Boerenleenbank van St. Antho- nis is één van de rovers, de jarige Duisburgse onderwereld figuur Wolfgang Robert Shüter, in de Westduitse stad Gelsenkir- chen gearresteerd. De 27-jarige Rudi Raus is nog voortvluchtig. Shüter had de helft van de buit 15.000) bij zich. Na de roofoverval reed de Duitser met zijn vriend Raus in de buurt Venlo in een Citroën over de grens. Toen hij werd gearresteerd, bood hij hevig tegenstand. Raus maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Hij is ook een bekende van de West- Iduitse politie. De snelle arrestatie is het resultaat van prachtig samenspel tussen rijks- en gemeentepolitie, publiek en Inter pol. Tips van het publiek over d< Citroën, eigendom van Shüter, maak ten het mogelijk verband te leggen tussen deze auto en de roofoverval. De nacht vóór de bankroof was de Citroën in Nijmegen gesignaleerd. Om dat de auto verdacht heen en weer reed, noteerden voorbijgangers het kenteken. Beide Duitsers zijn met de Citroën NIEUWS VAN VROUW GEHOORD AMSTERDAM Hoofdcom missaris H. «7. van der Molen heeft gisteren van zijn vrouw moeten horen, dat hij was ont- en. 's Middags had zij het over de radio vernomen van mi nister Smallenbroek toen deze in de Kamer een verklaring afle Zelf had de hoofdcommissaris op zijn bureau de radio na het nieuws uitgeschakeld en was nog onwetend van zijn ontslag voor de lunch naar huis gegaan, „Ik acht dit een zeer vreemde Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei. neem ook eens doorregen varkenslapjes gang van zaken. Mijn reactie be houd ik mij voor tot ik van de mo tivering kennis heb genomen", zo verklaarde hij desgevraagd. Ook burgemeester Van Hall heeft ge weigerd commentaar te geven. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de Vereniging van Hogere Politie Ambtenaren verklaard met veront rusting te hebben kennis genomen van de mededelingen van minister Smallenbroek. Vooral de motivering van de minister kan de goedkeuring van de politiechefs niet wegdragen. Zij geven uiting aan hun respect voor wat de Amsterdamse politie onder hachelijke omstandigheden heeft ge presteerd. De politie-ambtenaren hebben begre pen dat de motivering van het ontslag de volgende was: de minder goede verstandhouding tussen burgemeester en hoofdcommissaris en de vrees dat onder de huidige korpsleiding de nood zakelijke homogeniteit in het Amster damse korps niet verzekerd zou zijn. Met geen woord wordt gerept van de aanleiding tot de moeilijkheden, een aanleiding waar de politie noch de lei ding van de politie iets mee uit te staan heeft. Het hoofdbestuur vraagt zich af wat de overheid heeft gedaan om de ordeverstorende en gezagsonder mijnende jeugd weer in juiste banen te Daar komt bij dat in eerste instantie niet de politiechef de verantwoorde lijke man is, maar de burgemeester. Op het tuinfeest in het Londen- se Lancaster House maakte prinses Margaret een praatje met de heer Khoarai, een aan de universiteit van Nottingham studerende inwoner uit Basoeta- land. De witte voile jacky-cap met grasgroen lint contrasteerde wel sterk met de inheemse mandenstijl van de hoed van student Khoari. Als er geen sprake is van een duidelijk beleid van de burgemeester, dan zou het wel zeer veel gevraagd zijn als de politie als uitvoerder van dat beleid, gericht en krachtig zou kunnen optre den, aldus de verklaring van de hogere politie-ambtenaren. Oostduitse kritiek op Westduitse wet OOST BERLIJN - Het hoofd van dc Oostduitse communistische propaganda- dienst, prof. Albert Norden, heeft de door het Westduitse parlement goedge keurde wet tot vrijgeleide van Oost duitse sprekers naar Hannover bestem peld als „monsterlijk". Hij noemde de wet onterend voor Oost-Duitsland en zijn bevolking. Deze wet verschaft de regering in Bonn het recht de Oost- duitsers in bescherming te nemen tegen bijvoorbeeld vervolging wegens onder meer medeplichtigheid aan schietpartijen bij de Berlijnse muur. is dinsdagavond de 36-jarige mevrouw L. P. B. uit Rotterdam door een auto aange reden, waarna zij enkele uren later over leed. Mevrouw B. liep met zes andere dames aan de rechterkant van de weg naar de bushalte. Een achteropkomende vrachtautobestuurder moet de dames niet opgemerkt hebben. Mevrouw B. en met een gestolen Opel Rekord naar St. Anthonis gereden. De Opel is in Helmond teruggevonden. De auto, die niet was afgesloten, is naar het politie bureau gebracht voor nader onderzoek. De begrafenisondernemer J. A. de Hartog uit Nijmegen is eigenaar de Opel. Shüter en Raus zijn in het verleden verscheidene malen door de Konink lijke Marchaussee uit het land gezet, omdat zij het nodige op hun kerfstok hadden. HANOI Amerikaanse vlieg tuigen hebben vanmorgen op nieuw olie-opslagplaatsen in de omgeving van de Noordvietname- se hoofdstad Hanoi gebombar deerd. Zij naderden de stad met hun bommenregen tot op twaalf kilometer, zo heeft een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Er zouden in totaal drie opslagplaat sen en ook een radarstation getroffen zijn. De gebouwen werden voor een groot deel verwoest. Volgens de pilo ten die de aanval hadden uitgevoerd, waren er geen afweerraketten of vlieg tuigen van de tegenstanders te zien. Alle Amerikaanse vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. De hoofdstad werd vanmorgen niet zo dicht genaderd als gisteren, toen de bommen op ongeveer vijf kilometer van Hanoi werden afgeworpen. Voor zover bekend werd de omgeving van de stad Haiphong vandaag niet gebom bardeerd. (Voor de reacties op de bom bardementen van gisteren zie men el ders deze krant). AMSTERDAM Omdat hij van mening was dat niet de Amsterdamse hoofdcommissaris maar burgemeester Van Hal] ontslagen had moeten wor den, heeft een 51-jarige auteur uit Den Haag vannacht vier ruiten in gegooid van de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht 502. De politie van het bureau Singel heeft wegens vernieling proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Volgens de politie had de man wel „een klein borreltje" op, maar was hij niet dronken. Ontslag UN VER het ontslag van de Amster- damse hoofdcommissaris willen wij gaarne enige terughoudendheid betrachten, waar er tussen de mi nister van binnenlandse zaken en de betrokkene zelf gevoelens van eens gezindheid en begrip bestonden. Duidelijk is wel, dat een ingrijpen de maatregel als deze zich niet ge makkelijk nemen laat. Het huidige kabinet had de situatie aangetroffen, zoals het bij zijn optreden meer on aangename situaties heeft aangetrof fen. Toch schuilt er in het ontslag iets onbevredigends. De motivering is, dat burgemeester en hoofdcommissa ris niet met elkaar konden opschie ten. Dat is echter geen voldoende reden om dan één hunner te laten vertrekken. Waarom niet beiden? Dit temeer waar ook de burgemeester in wijde kring twijfel heeft gewekt aan de voor zo hoge post vereiste bekwaam heden. Nu ontstaat de indruk, alsof de bur gemeester de hand boven het hoofd moet worden gehouden. Overvallen pjERHAALDELIJK worden wij in ons land de laatste tijd op geschrikt door bankovervallen. Het zijn kennelijk vooral buitenlanders die bij ons hun kansen schoon me nen te zien. Te hopen valt, dat zij zich die kansen in toenemende mate zien ontvallen. In haar pogingen om dat te berei ken zal de poUtie niet in gebreke blijven. Overvallen van deze ^ard eisen een snelle reactie, omdat het zal gaan om even sluwe als brutale lieden, die werken naar zo nauw keurig mogelijk uitgewerkte plan nen Gelukkig zijn er al bewijzen gele verd, dat zij niettemin tegen de poli tiële lamp kunnen lopen. Daarnaast zal in de bankwereld de vraag actueler worden, of reeds in redelijkheid voldoende veiligheids maatregelen zijn getroffen. Is de mening juist dat buitenlanders hun arbeidsveld naar ons land heb ben verlegd omdat zij in eigen land niet genoeg mogelijkheden meer zien, dan kan daarin een aanwijzing liggen dat ook bij ons aan het voor komen van overvallen nog iets kan worden gedaan. Bewoonbaarheid QNLANGS is in de jaarvergadering van de christelijke bond van handelaren in huishoudelijke artike len geklaagd, datde meeste archi tecten bij het ontwerpen van nieu we woningen „achterlopen" op de ontwikkeling in de huishoudtech- niek. Zo is in talloze nieuwe huizen geen of onvoldoende ruimte voor een wasmachine-centrifuge-combinatie, het apparaat dat al lang de harten van vele huisvrouwen aan het ver overen is. En gisteren heeft het produktschap voor siergewassen geklaagd over een te weinig rekening houden met de behoefte van de Nederlander om in zijn woning hier en daar een hoekje te bestemmen voor planten en bloemen of voor een soort „bin nenhuis-tuintje", op het balkon bij voorbeeld. Klachten als deze doen de vraag rij zen, of bij dc bouwplannen niet wat meer inspraak van „de vrouw" mo gelijk is. Op het punt van de be woonbaarheid leven bij haar ver langens weermee rekening zou kun nen worden gehouden. Tenslotte ont werpen de architecten de woningen niet voor zichzelf. Grondige bezinning op de evangelisatie- opdracht pagina Kemmerk Een onzer redacteuren bezocht voor onze bladen de Kielerwoche. In en om deze Noordduitse stad wordt in die traditionele week een groots zeijfestijn georganiseerd. Maar de Kielerwoche is méér dan dat. Er worden tijdens die week ook vele kerkelijke en culturele manifestaties georganiseerd. Zie pagina 5. •fe Soehartozal mach t over dragen pagina 5 Openhartig gesprek met Prins vagi na Radio TV

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1