NS (verlies van f 21 min.) willen meer rijksstenn 't is weer tijd voor 140 Pseudochirurg - oplichter hoort vier jaar eisen Gelijkschakeling met water- en wegverkeer eau alles goed en wel FINANCIEEL EVENWICHT MOGELIJK Coby van D. hield meer van bont AANVAL OP NOZEMS-, HANDEN AF VAN HET NATIONAAL M Duitser chef NAVO Midden- Europa Uit de Haagse hof geplukt Rode sleutelfiguren99 W0r\SDAG 29 JIM 1066 steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken UTRECHT Ondanks een ver lies van ruim 21 miljoen gulden acht de directie van de Neder landse spoorwegen in haar van daag verschenen jaarverslag over 1965 herstel van het financieel evenwicht niet uitgesloten. Voor waarde hiervoor is echter meer overheidssteun om op gelijke voet met het weg- en waterverkeer te kunnen concurreren. Deze on gelijke concurrentiepositie is de NS in het goederenvervoer op tientallen miljoenen guldens ko men te staan bij een totale omzet aan wagenladingvervoer van 180 miljoen gulden. Het verslag herinnert eraan, dat aan de regering een compensatie-uitkering is gevraagd op basis van de aan het watervervoer en aan wegvervoerders verleende subsidies. Bovendien werd een vergoeding gevraagd voor de door Daags Algemeen Abonnement f 60.- Ie klasse. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor uw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is bij alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. Gezagscrisis (3) De poditie staat de laatste maanden in toenemende mate bloot aan kritiek. Een weinig benijdenswaardige positie voor de man die zijn beroep groten deels in het openbaar moet uitoefe nen- Men kan zich hierbij enkele din gen afvragen. 1. Hoe zou het andere beroepsbeoefenaars vergaan als ze eens in een glazen huisje moesten werken? 2. Zal menige politieman door dit alles niet worden aan gespoord het maar eens in andere richting :e gaan zoeken, of het min der nauw te nemen onder het motto: wie niet werkt maakt ook geen fou ten. 3. vVordt het geen tijd dat ook eens andere geluiden opklinken? Met meer solidariteit erin, bedoel ik. Bij voorbeeld zo: bel uw eigen politiebu reau op, vraag het gironummer van de muziek- of sportvereniging en geeft u op als donateur, onder het motto: „Voor de kastanjes, die jullie t. het Den Haag r moeten halen". E. M. Sevink AOW jonger (2) Sprekende namens een groep onge huwde vrouwen, werkzaam in de huishoudelijke sector, wil ik eerst mijn waardering uiten voor het be grip dat spreekt uit het artikel van mr. Den Hartog Ir, de krant van 16 juni Het ging iaarin over de bijdra ge van de ongehuwde werkende vrouw aan kinderbijslag enz. Toch moet het mij van het hart. dat ik met kan begrijpen dat dezelfde auteur ver kondigde als zouden wij, thuiskomen de na een volle dagtaak, waarin zeker honderd procent van onze toewijding wordt vevraagd, het thuis op ons wachtende werk zoals ramen zemen, kamers loen, wassen, strijken enz. als „een prettige afleiding en een aange name omlijsting van het dagelijks werk, tegemoetkomende aan onze vrouwelijke aard" zien. Hiertegen protest. Ook wij zouden graag, evenals de gehuwde werkende man. bij onze 'huiskomst het huis opgeruimd en schoon vinden, met de aardappeltjes op tafel, met de moge lijkheid 's avonds een goed boek te lezen of andere hobbies te beoefenen Misschien dat een zeker percentage het fijn vindt, maar een even groot deel heeft er het land aan in deze omstandigheden te moeten koken Ge volg: de voeding is dikwijls niet wat ze behoort te zijn. Neen, meneer Den Hartog, u moet met dergelijke con tra-argumenten niet aan komen dra gen. En dan te bedenken dat deze heer meent dat men dit zg- „com penserende" thuiswerk ook nog tus sen de 60 en 65 jaar zou kunnen oobrenger. en waarderen. Den Haas S. Maaskant f. (Van een onzer verslaggevers) de overheid verlangde exploitatie van onrendabele lijnen en activiteiten. Overleg hierover is nog gaande, maar in afwachting van de uitslag heeft de minister al een voorlopige voorziening toegezegd. Om de discriminatie te illustreren wordt in Jiet verslag becijferd, dat de NS het afgelopen jaar 175 miljoen gul den hebben uitgegeven voor het onder houd en de modernisering van de ijze ren weg. De binnenscheepvaart echter werd door het rijk gesteund met 100 miljoen gulden voor de verbetering van vaarwegen, terwijl ook het wegver voer in een gunstiger positie verkeert: lang niet alle kosten van wegaanleg en -verbetering komen ten laste van het wegvervoer. TERUGGANG De spoorwegdirectie legt juist nu veel nadruk op haar ongunstige con rcntlepositie omdat juist het afgelopen jaar tot uiting is gekomen hoe finan cieel kwetsbaar het bedrijf is bij een minder florissante gang van zaken. Wel iswaar stegen de ontvangsten met rond 5,5 pet., maar dat was uiteraard uitsluitend te danken aan tariefsverho gingen. Het reizigersvervoer liep enigszins (van 195,1 miljoen naar 192 miljoen), het goederenvervoer aanzienlijk (van 30,3 min. ton naar 27,4 min. ton) terug. Bovendien was de grotere opbrengst niet voldoende om de met zeven pro cent gestegen kosten vooral de perso neelsuitgaven, die tot 307 min. gulden klommen op te vangen. Het verlies- saldo van 21,4 min. gulden gaat nu met het resterende verliessaldo van vorige jaren, dat 17,1 min. gulden beloopt, over naar de rekening 1966. Enkele andere cijfers: het totale ont vangstenpakket steeg met bijna 33 min. tot 688,1 min. gulden. Het bestaat uit reizigersvervoer (344,6 min.), goe derenvervoer (284,2 min.), gagage, brief- en pakketpost (32), huren en pachten uit nevenbedrijven, woningen, terreinen, enz. (22,2 min.) en dividen den. Aan de kostenkant staan en be drag van 709,5 min. gulden: 48,1 min. meer dan in 1964. De exploitatiekosten vormden daarvan met 583 min. de hoofdmoot, een stijging met 39,5 min., welke voornamelijk het gevolg is van de hogere lonen en andere personeels uitgaven. Het verlies zou nog groter zijn geweest (26,5 min. gulden) als er geen dochterondernemingen waren ge- PERSONEEL Over het personeelsbestand merkt het verslag op, dat in het westen nog met een flink tekort wordt gekampt. De behoefte aan ongeschoolden in de werkplaatsen werd echter geheel, die bij de exploitatie voor een deel gedekt door de indienstneming van buiten landse arbeiders, waarvan het aantal meer dan verdubbeld werd: 591 in plaats van 263 aan het eind van 1964. De Turken staan met 194 aan de top, gevolgd door de Spanjaarden met 165. Ook overigens verloopt de perso- neelswerving bevredigend, getuige de 1.620 nieuwe personeelsleden, die in 1965 hun entree maakten. Maar er wa ren ook meer mensen, die het spoor vaarwel zeiden: 2.090 tegen 1.960. Al dus verminderde de sterkte met 437 man tot 28.746 personen. De laatste vijf jaren bedroeg het gemiddelde ver- treksaldo 480 man. TOERISME Is het totaal aantal vervoerde passa giers teruggelopen, op de toeristische markt heeft het spoor een forse vooruit gang geboekt: zo steeg de verkoop van achtdaagse abonnementen van 13.000 tot 35.000, een toeneming, die voorname lijk in de zomer werd geconstateerd. Dit ging niet ten koste van de NS-dag- tochten, waarvan er weer een kleine 160.000 werden ondernomen. Ook de meerdaagse binnen- en buitenlandse programmareizen ontwikkelden zich voorspoedig. Aanleg van installaties voor CVL ATB centrale verkeersleiding en tomatische trein-beïnvloeding vormt een van de belangrijkste facetten ingrijpende toekomstige moderniserin gen. Het afgelopen jaar is men daar al mee begonnen. De CVL-apparatuur van Eindhoven naar Tilburg en Roermond kwam klaar, terwijl in Lim burg daaraan werd voortgewerkt met gelijktijdige inbouw van ATB-installa- ties met een centrale post in Sittard. Met de voor ATB ingerichte locomotie ven en treinstellen konden op het gemo derniseerde baanvak Amsterdam - Amersfoort vast ervaringen worden op gedaan. Voorts werden voorbereidin gen getroffen voor ATB op de lijnen Arnhem - Emmerik en Utrecht - Box tel. Op 71 overwegen, waarvan er 65 on beveiligd waren, werden automatische knipperlicht-installaties (aki's) aange bracht. Er zijn nu 558 overwegen met aki's. Daarnaast kwamen er ahobs (automatische halve overweg boom) bij, zodat er eind 1965 299 wa- Verhoging rechten Suez Kanaal PORT SAID De doorvaartrcchten Dor het Suezkanaal wordt met ingang an 1 juli met een procent verhoogd. Dit is de derde verhoging sedert het kanaal in 1956 werd genationaliseerd. Het gezagsorgaan voor het kanaal deelt mee, dat in de afgelopen tien jaar een bedrag van ruim 130 miljoen Egyp tische pond (ongeveer 100 miljoen gul den) werd besteed voor verbeteringen. De verhoging per 1 juli zal naar wordt verwacht een bedrag van ongeveer 850.000 Egyptische pond opleveren. jOQOOOOOQQpOQOOOQpOOOOOOOQgOOOQOfiOOOOOOOQpOOOOOOQgOOgQQOO -\p- Luister naar „1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort vla Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 U. Moord H. Drost in jidi voor Ook autoslopers congresseren, welja, waarom z ij niet? En deze Franse vaklui maakten er nog een aardige reclame voor ook: ongeveer driehonderd versleten wagentjes werden op één hoop gegooid, met benzine overgoten en in brand gestoken. Allemaal vanwege dat nationale congres van autoslopers. Een prachtig gezicht, vooral voor de Franse jongetjes. DEN HAAG In de tweede helft van juli zal het proces tegen de twee jeugdi- ~e moordenaars van Henk Drost in Stock olm worden voortgezet. De twee ver dachten, de 18-jarige J. van 't H. en de 21-jarige J. D., zijn door een psychiater onderzocht. Diens rapport is nu inge diend bij liet ministerie van sociale za ken in Zweden, die het voorzien van advies doorstuurt naar de rechtbank. TOKIO Een wervelstorm heeft dood en verderf gezaaid in Japan. Zeven enveertig mensen werden gedood en 62 gewond ter-.vijl het aantal vermisten 15 bedraagt. Meer dan 90.000 woningen zijn onder water komen te staan en aan de buitenkant van Tokio heeft zich een enorm meer gevormd. De bewoners in dit gebied verplaatsen zich met bootjes. Het treinverkeer is uitgevallen. ROERMOND Het moet voor de 29-jarige Coby van D. een na re zaak zijn om de geëiste ander half jaar gevangenisstraf te moe ten uitzitten als je zo van bontkle- ding houdt. Zij had een vlugge le verancier getroffen. Willy V., 35 jaar oud, in Hontenisse geboren en nu in Nederland, België, Duits land en Frankrijk bekend als in ternationaal oplichter. In gestolen auto's flitste hij regelma- tig over de grenzen, brak in bij juwe- Iicrs (steen door de ruit en een vlugge greep), wist met de mooiste verhaaltjes mensen om de tuin te leiden. Kortom, met Willy V. had zij financieel een onbezorgd leven. Voor meer dan een ton aan goederen wist het tweetal in enkele jaren bij elkaar te stelen. Bij haar arrestatie in Renkum had zij een ocelot-bontmantel aan ter waarde 15.000 gulden. Om pols, vingers en hals veel gestolen goud. Een jachtopziender zag het tweetal morgens vroeg in een auto zitten en waarschuwde de politie. Al gauw bleek dat het een goede vangst was, want Interpol had een opsporingsbericht doen uitgaan. Voor Willy V. was gisteren voor de Roermondse rechter geen ontkennen aan. Duidelijk werd dat hij de aanstichter was geweest, hij had Coby overgehaald met hem het dievenpad op te gaan, hoewel hij tot dan toe zich nooit met kledingdiefstal- len had beziggehouden. Maar aange zien Coby zo van kleding hield, werden de bontzaken voortaan ook goed be- CHIRURG Een over Willy uitgebracht psychia trisch rapport spreekt over zijn roof tochten als „een vlucht voor zichzelf". De psychiater komt tot de conclusie dat UTRECHT Expoge-voorzitter mr het nationaal-socialisme en hun protest G. CH. Aalders vindt het onkies en j tegen de jodenvervolging steekt mij- onwaaraphtifl- flat nnzomc ni-nvn'« po lenver uit boven de provocaties en onwaarachtig, dat nozems, provo' alles wat behoefte heeft aan provo ceren en protesteren in Amsterdam misbruik maakt van het Jonas Daniel Meyerplein en het Damplantsoen, daarbij het monument van de Dok werker en het Nationaal Monument aanwendend als spreekgestoelte of tri bune. De strijd van de arbeiders tegen PARIJS De Westduitse generaal graaf Von Kiclmansegg is met ingang van 1 juli officieel benoemd tot opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Midden-Europa als opvolger van de Franse generaal Crépin. die aftreedt ingevolge het Franse besluit zich terug te trekken uit de NAVO-integratie. Daarmee is Von Kielmansegg de tweede man in de NAVO na opperbe velhebber Lemnitzer. Nog nooit heeft een Duitser een zo hoge functie in de NAVO bekleed. Hij voert het bevel over het Amerikaanse zevende leger, het Britse Rijnleger andere eenheden. Von Kielmansegg werd in de oorlog na het komplot te gen Hitier gearresteerd, maar werd kort daarna weer vrijgelaten. Hij vocht aan het westelijk front. Tien jaar geleden speelde hij een grote rol bij de oprichting van het nieuwe West duitse leger. Rectificatie Ons bericht in de krant van vrijdag jl. over een belastingaanslag van 45.000 behoeft een correctie. Niet juist is dat men pas mag reclameren nadat men de aanslag heeft voldaan. Direct na ontvangst van de aanslag mag men al een bezwaarschrift indienen. Men dient echter wel op de vastgestelde ter mijnen de aanslag te voldoen, ook al is over het bezwaarschrift nog niet beslist. Te allen tijde kan men bij de ontvanger een verzoek om uitstel betaling indienen. SCHEVENINGEN HEEFT zorgen. Dat :s wel altijd zo geweest sinds het strandgenoegen werd uitgevon den, maar de voortschrijdende tech niek heeft er een nieuw aspect aan toegevoegd. Al jaren is het zo, dat als de zon om half vijf boven het duin uitklimt en een mooie dag aankondigt er al vroeg bedrijvigheid heerst in de pavil joens om het strandzand weg te ve gen, de ttoelen uit te zetten. Als de stormwind beukt of de regen klettert dan is net alleen het beter wordt. Weerman en kippemest wachten tot jes niet kwijt De r wacnien lui 7nnr,'J a umra de televisie zal Jaren' tijd te vervangen. Als Kind-van-de-kust ken ik de on dankbare taak een tuin aan de rand van de zee te onderhouden. Zout- aanslag en zandverstuiving doen on verdroten hun vernietigend werk. Maar... ik ken ook het geheim om deze vijanden te bestrijden. Voor rule kustbewoners de tip! Het is lang geleden, dat ik die ont dekte. in mijn jonge In Promenade, het programma-blad Ve Af .,5. l«'e .e unnr He Srhpveninese evenementen e}. no°lt; gedroomd hebben, dat j vette streepjes uit dikke wolken, die huis kwamen te rbij niet alleen een tuin, maar kippenhok behoorde. De tuin een merkwaardig aspect hg" trouw boven dë Noordzee moet w?s ,van het eni« mogelijke patroon: gebracht. Ervaring heeft j"?. misleidend rlin voor het schelpenpaadjes, een randje gouds- de strandexploitanten geleerd, dat de "d^^trand lussen de bran bloemen en weerberichten van het K.NM..I. mis- U de a die tenminste ding en de duinen. En velen ver houden ge strookje heerlijkheid Het strand de Pier de Promenade werden na algemeen familieberaad op- d? leeB Houden.' terwijl 'men daar juist geruimd Daar stond het hok. leeg en de Noordzee komen bcl fxttt beentje voor. de gemakke- °p weerberichten schien wel juist mogen zijn voor alles wat achter de duinen ligt, maar niet kloppen voor het s! nd. De wolkenvelden met buiigheid, die dreigend over de Noordzee komen aandrijven mogen dan Holland nattig. jHkcf^ ^oel klaar heid brengen. het strand zweven ze buitën eezetheefU op vergrote hoogte over en als het op Dulten gezet neeM* het Binnenhof miezert kan het Sche- veningse strand in de zon blakeren. Nu zou men zeggen, dat die Sche- veningers dan toch maar boffen, maar... de Scheveningers moeten het niet van de Scheveningers hebben. En de K.N.M.I. getrouwe massa van achter de duinenrij tot ver in Duitsland denkt niet anders of het is bepaald geen strandweer. Dus... blijft doen zijn, moeten paar aucuba's, ..iendelijk waren altijd groen te blijven- Maar de kippen gedijden niet Die bloemetjes buiten dan op de wel stille hoon en duidelijk de tobbes van mij veel vloeiden de schutting. Wat Schevenin- bloembakken zijn. Ze gen dus nodig heeft: clementie van de effect opleveren dan weerman en kippemest, veel kippe- immen in de stad. En mest! protesten met zuiver materiele bedoe lingen van thans, die bovendien nog beogen een ondermijning van het ge zag en een aanranding van de demo cratische rechten en vrijheden. Een besmeuring van het Nationaal Monument is het werpen van een smet op en de belediging van de nagedachte nis van de dappere, mannen en vrou wen, die in de bange strijd tegen on recht en verdrukking het offer van hun leven hebben gebracht. Mr. Aalders sprak vandaag op het in Utrecht begonnen congres van de Nederlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen. Over het optreden van een deel van de Nederlandse jeugd, in het bijzonder in de grote steden, zei hij o.m., dat terecht van onderscheiden kanten de opmerking is gemaakt, dat de democratie in gevaar is en dat tegen verder verval en uitholling daarvan niet ernstig genoeg kan worden gewaarschuwd. „Wij willen geen dictatuur, ook geen dictatuur van losgeslagen ele menten. Er is een duidelijke over eenkomst tussen de ongeregeldheden van de laatste weken en de daarbij ontketende vernielzucht en het op treden van de provocerende, prote sterende en molesterende N.S.B.-ers van voor 1940. De regering en de plaatselijke overheden dienen met alle hun ten dienste staande midde len orde en gezag te handhaven, al dus mr. Aalders. De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen stelt zich op het standpunt, dat geen sprake kan zijn van gratieverlening aan de Duitse oor logsmisdadiger Lages. Over de drie maanden strafonderbreking zei mr. Aalders, „dat wij dit besluit voor Uit het onderzoek kwam vast te staan dat Willy zich eens in een Ant werpse kliniek als chirurg „wist te ver kopen". Acht maanden lang liep hij mee in een chirurgenteam. „Ik deed zelfs kleine operaties, bijvoorbeeld aan de blindedarm. Nooit heb ik daarbij een mensenleven In gevaar gebracht", zo beweerde hij voor de rechtbank. De officier wilde wel als verzach tende omstandigheid aanmerken dat het tweetal nooit geweld heeft ge bruikt. Maar de onrust die Willy in verschillende landen teweegbracht, vond hij toch wel vier jaar gevangenis straf waard en dat eiste hij dan ook. Opnieuw brand op Alva: drie doden NEW YORK Op de Britse tankboot Alva van ruim 11.000 ton, die twee we ken geleden in de haven van New York in brand raakte na een aanvaring met een Amerikaanse tanker, is gisteren in de Newyorkse haven opnieuw brand uit gebroken. Drie mensen verloren het le ven en vier werden gewond. Men was bezig met het lossen van de lading nafta- line. Vijftien blusboten hehben het vuur bedwongen. Als gevolg van de aanvaring i de brand op 16 juni kwamen 33 ensen om het leven. OOSTERBEEK De bromfietser C. Nederhoff uit Gouda, die in Oosterbeek met vakantie was, is gisteren door een vrachtauto overreden en gedood. De heer Nederhoff reed zonder te stoppen de Sta tionsweg op. Mej. E. K., pensionhoudster uit Oosterbeek, reed als duopassagiere mee. Zij werd zwaar gewond. rekening van de minister moeten laten, nog afgezien van het feit dat het on herroepelijk is en ieder protest daar tegen zinloos. Indien Lages, naar de mening van de minister, voor de poor ten van de dood staat, kan hem de mogelijkheid worden geboden in vrij heid door die poort te gaan." Mr. Aalders stelde verder, dat bij omzetting van de doodstraf voor Lages in levenslange gevangenisstraf de grenzen der redelijkheid ten gunste van Lages, doch ten nadele van het algemeen welzijn en de bevrediging van het rechtsgevoel werden over schreden. De heer Aalders deelde verder o.m. mee. dat tot dusver 90.000 is gestort op de rekening van het „Wiesenthal- fonds Nederland" en dat ernaar wordt gestreefd bij de bevrijdingsfeesten in 1970 hotel „De Wereld" te Wageningen als museum en plaats van herinnering aan een der mooiste momenten uit onze geschiedenis te openen en ter be schikking te stellen van het Neder landse volk. Verder zal ernaar worden gestreefd een barak uit het concen tratiekamp Amersfoort, dat gaat ver dwijnen in zijn oorspronkelijke staat te herplaatsen op het terrein van het oorlogs- en verzetsmuseum te Over- loon, met de luidklok, die de gevange nen tot het appèl opriep. Tenslotte is medewerking toegezegd aan initiatieven tot het stichten van een gedenkteken in het voormalig kamp Westerbork. Britse eommuniTten" die dc^TelK ïVïÏÏ tu fl^1«r!rVHerbert «^«'-".bestuurslid van de ^ommunisti^hepa' en de 38-jarige zeeman Gordon Norris. Zij hebben volgens Wilson de staking willen gebruiken om een welslagen van het loon- en prijsbeleid van de rere- ring te belemmeren. De premier verklaarde nadrukkelijk dat de zeelleden- staking op geen enkele wijze vanuit het buitenland beïnvloed is geworden Intussen hebben vertegenwoordigers van de stakende zeelieden en de reders I gisteren drie uur vergaderd zonder tot een akkoord te komen Nw vS verzetten de reders zich tegen - erdere verlening van de vakantie drr lieden buiten de 48 dagen waarmee zij hadden ingestemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5