Nieuwe Leidse Courant VAN DER MOLEN KRIJGT ONTSLAG Tas met 30 mille stond gereed krant van FORMAAT JAMIN Weer een overval op bank Na rode nu witte lijn Commentaren KB al getekend Eervol verleend SD-chef Harster c.s. aangeklaagd VS: GEEN CONTACT MET NIEUWE BEWIND Geen „Europoort" tussen Maassluis en De Hoek Hoger beroep in Tres-zaak Oirecteun F. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich Is ghebleven mijn hert Ir teghenspoet I* Woensdag 29 juni 1966 47ste jaargang |<3cWK8CK»OSOfc»c8cK»<S<*^^ Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Groots centrum project een te zware opgave pagina Kernmerk Amsterdam, Rotterdam, Den Haag er Utrecht krijgen binnenkort allemaal eenzelfde stadsbus. Het 'eerste exem plaar van deze „standaard"-bus is gisteren overhandigd. Zie pagina 7. ,jv, py Festival in Praag pagi na Radio TV Van parlementsredactie Zuster Margriet kreeg haar diploma Ijverig heeft zuster Margriet" de afgelopen maanden geprak- tizeerd im het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. Praktijk en theorie-uren wissel den elkaar regelmatig af. Maar gisteren was het dan zover, prin ses Margriet had het diploma Rode Kruis Helpster le klasse eerlijk verdiend. Dr. W. H. de Beaufort, van het Rode Kruis in Amersfoort, overhandigde de „bul". DEN HAAG Naar in Haagse politieke kringen i luidt zal de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Van der Molen per 1 juli a.s. van zijn functie worden onthe\ „Het „eervol" ontslag zal nog vandaag bekend worden gemaakt. Een desbetreffend Koninklijk Be sluit schijnt reeds enkele dagen dagen geleden te zijn getekend, maar met de afkondiging heeft men willen wachten tot na de be antwoording door minister Smal- lenbroek van de vragen van het PSP-Kamerlid Bruggeman (he denmiddag in de Tweede Kamer) Het eervol, maar niet vrijwillig ontslag van de Amsterdamse hoofd commissaris is een gevolg van de ernstige onlusten, die zich in de hoofdstad hebben voorgedaan. Tijdens het Tweede Kamer debat. I twee weken geleden, bleek dat de kritiek op de leiding van het Am- MüNCHEN Tegen dr. Wilhelm Harster en zijn medewerkers Gcrtrud Slottke, alsmede Wilhelm Zöpf heeft het Openbaar Ministerie in München thans een aanklacht Ingediend. Harster, wegens medeplichtigheid aan gemeenschappe lijke moord in 82.856 gevallen; mcj. Slott ke in 54.982 en Höpf in 55.382 gevallen. Harster was chef van de Sicher- heitsdienst in Nederland. Volgens de aan klacht had hij van augustus 1941 af de leiding bij zowel de voorbereiding als de uitvoering van de „Endlösung" in ons land. Zöpf was leider van het z.g. Juden- referat, eveneens in ons land. Na de oor log had Harster weer een hoge rege ringsfunctie in Beieren, maar hij werd in 1963 vervroegd men pensioen gezonden, naar het heette „om gezondheidsrede nen". Het drietal waar het hier om gaat zit sinds begin van dit jaar in voorarrest. Argentijnse presidentbeëdigd WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gisteren direct na het bekend worden van de staatsgreep in Argentinië mee gedeeld, dat zij de diplomatieke jetrekkingen met dit land heeft jpgeschort. Eerst zal overleg worden gepleegd met andere le den van de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS). Vorig jaar is in Rio de Janeiro overeen gekomen dat eerst overleg nodig s als een .nieuwe regering in een van de leden-staten optreedt. Droog weer DE BILT De depressie, die in onze imgeving zulk sleoht weer heeft ver- lorzaakt, is naar Oost-Europa getrok- :en. Via de Britse eilanden nadert nu eh rug van hoge luchtdruk, die het veer morgen in gunstige zin zal beïn- loeden. Er kan daarom nog op een ag met droog weer en opklaringen wor- en gerekend. In de nacht daalt de temperatuur ot lagere waarden dan de afgelopen lachten het geval is geweest, maar verdag wordt de temperatuur iets ho er dan vandaag. De noordwestelijke ot noordelijke wind neemt verder in racht af. Strandu-cer i verder afnemende wind met morgen tog en ook wat zonniger weer. In de idag 16 tot 18 graden, zeewater 15 Vooruitzichten: Van de Britse eilanden |adert een hogedrukgebied dat ons in "e komende dagen belangrijker zonniger i aangenamer strandweer zal brengen. Intussen is vandaag de nieuwe voorlopige president van Argentinië, generaal Ongania, voor de leden van de militaire junta beëdigd. Aanvan kelijk was bet de bedoeling dat hij gistermiddag al deze taak op zich zou nemen maar dit zou op moeilijkhe den zijn gestuit bij de benoeming van leden van het hooggerechtshof die bij de plechtigheid aanwezig moesten zijn. De nieuwe president is 52 jaar. Hij staat bekend als anti-peronistisch en an- ti-comm ..listisch. Hij heeft een actieve rol gespeeld bij de verdrijving van pre sident Frondizi. Na het vertrek van Fron- dizi werd generaal Ongania opperbevel hebber van de strijdkrachten. Eind vorig jaar nam hij ontslag wegens verschil van mening met de gisteren afgezette pre sident Illia. Verklaring In een verklaring heeft de junta ge zegd dat de regering-Illia het land ,,in staat van anarchie" had gebracht, waar bij de verschillende groeperingen elkaar bestreden. Daardoor was de economische toestand slechter geworden. „De revolu tionaire daad is de enige manier om de republiek te redden van de ondergang." De staatsgreep is geheel zonder bloed vergieten verlopen De vliegvelden en de havens zijn open gebleven, alleen de niet- commerciële vluchten zijn voorlopig ver boden. De afgezette president bevindt zich met zijn broer en raadsman, Prof. Ricardo Illia in een bungalow in Marti- twintig kilometer ten noorden van Buenos Aires, waar hij wordt bewaakt. De vroegere president Peron heeft naar aanleiding van de omwenteling gezegd, dat „een staatsgreep de enige manier was om aan het corrupte bewind, dat Argentinië sedert drie jaar kende, een eind te maken". Peron, die in Spanje in ballingschap vertoeft, noemde generaal Ongania een „briljante militair". (Advertentie) Ruteck's is nu een Chinees Restaurant taurant „Verr Wethouder ig opendi Stationsweg Vroeger was hier Ruteck's gevestigd. Het pand onderging een volledige verandering en is omgetoverd in een sfeervolle, oosterse eetgelegenheid, met een voortreffelijke Directeur, de Heer C. C. Fu, ontvangt van avond familie en enkele bekenden voor een eerste exclusief diner. Op vrijdag a.s om 12 uur, gaat „Verre Oos ten" voor het publiek open, waarbij het eerste glaasje wordt aangeboden. sterdamse politie apparaat haast al gemeen was. Om beurten kwalifi ceerden de fractieleiders toen het politionele beleid in Amsterdam als „onzeker, wisselvallig, inconsequent en weifelend." Hoofdcommissaris Van der Molen heeft zelf niet om zijn ontslag ver zocht, hoewel men in Den Haag wel een dergelijk verzoek van zijn kant verwachtte. Het ontslag is hem nu verleend volgens een bepaling in het ambtenarenreglement, die aangeeft dat de reden van ontslag van per soonlijke aard is. De vakbekwaam heid komt dus niet in het geding. De heer H. J. van der Molen aan vaardde 1 november 1956 zijn functie als hoofdcommissaris van de Amster damse politie als opvolger van de heer Kaasjager. Voor hij bij de Amsterdam se politie kwam had de heer Van der Molen een militaire carriere achter de rug en was hij luitenant kolonel bij de Koninklijke Marechaussee. De storm en de hevige regens van de laatste dagen hebben honderden in tenten en kam- peerhuisjes vertoevende vakan tieganger op de vluólvt gejaagd en huiswaarts doen keren. Van Den Helder tot aan Vlissingen ligt het strand er verlaten bij, niets wijst er op, dat het vakan tieseizoen is begonnen. Tal van campings zijn overstroomd, hier en daar hebben de tenten de kracht van de wind niet kun nen weerstaan. En zij die onder dak hadden gevonden in een pension hebben snel de kachel aangemaakt. De foto toont een camping in Zandvoort, waar vele kampeer terreinen in een modderpoel zijn herschapen. De optimistisch gestemden onder de kampeer ders willen de komende dagen nog even afwachten alvorens ook. zij besluiten de koffers te pakken en .weer op Ivuis aan te gaan. Eens zal het weer toch wel gunstiger worden! Tot op heden hebben de bad plaatsen weinig last van „af schrijvingen". Per slot leeft iedereen in de verwachting, dat als hij met vakantie gaat de zon vol-op zal schijnen. BONN De Westduitse luchtmacht gaat een Britse schietstoel proberen met het oog op de vele dodelijke onge lukken met straaljagers van vorig jaar. De toestellen zullen nog eens grondig worden beproefd. In de laatste vijf jaar zijn 32 piloten en bemanningsle den omgekomen bij ongelukken met Starfighters, 58 vliegtuigen gingen ver- OPLOO Roofovervallen op banken schenen op het ogenblik met een frequentie van één per week te worden gepleegd. Van morgen om negen uur was de Boe renleenbank in St. Anthonius (in de Brabantse gemeente Oploo) het doelwit. De twee jongeman nen (beiden 25 jaar) die met pi stolen bewapend het bankgebouw binnendrongen, hadden het niet moeilijk: de kassier had juist zwarte tas met 29 bankbiljetten van duizend gulden, Engelse pon den ter waarde van ongeveer 1.700 en een hoeveelheid Duits, Frans en Belgisch geld ter verzen ding gereed gemaakt. De overval lers namen deze tas mee en 1 dwenen onmiddellijk met de auto, waarmee ze gekomen waren en die ze in de afgelopen nacht in Nij megen hadden gestolen. het woord „Überfall". TELEX MAAKT DE GAULLE „GROTER" 55 MOSKOU Het bericht dat De Gaulle en Kosygin plannen hebben besproken om een di recte telexverbinding te laten aanleggen tus- Russische'leiders. sen het Kremlin en het Elysée, is voor de wes terse diplomaten in de Russische hoofdstad een volslagen verrassing. Gezegd wordt dat minister Couve de Murville er niet zo erg veel voor voelde, omdat hij hierin een verdere af braak van de westerse alliantie ziet. Men denkt dat de Russen het initiatief tot het voorstel hebben genomen, omdat zij twee vliegen in één klap kunnen slaan. Ten eerste drijven zij een nieuwe wig tussen de westelijke bondgenoten en ten tweede zouden zij inderdaad veel waarde hechten aan regelmatig overleg met de Franse president. De Gaulle is wel geporteerd voor de „witte telex", hoewel er nog niets definitiefs is besloten. Een hete lijn tussen Moskou en Parijs zou het prestige van Frankrijk als wereldmogendheid vergroten. Amerika zou niet meer het monopolie hebben van snel en geheim overleg met de ingelast op verzoek van de Russen. De Gaulle was gisteren in Wolgograd, het vroegere Stalingrad, bekend uit de oorlog. De Franse president is hier 22 jaar geleden ook geweest en zal dus na met eigen ogen kunnen zien hoe de verwoeste stad zich heeft hersteld. Ook hier hield De Gaulle een rede, waarin hij pleitte voor betere verhoudingen tussen Oost en West, in het bijzonder tussen Frankrijk en Rusland. Diplomatieke krin gen achten het mogelijk dat de Fransman na terugkeer in Parijs een vredesoffensief zal beginnen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Daartoe zou hij ook een toespraak willen houden tot de VN en een topgesprek met Johnson willen hebben in het najaar. der geen woord gezegd. Dat zij dit Duitse woord gebruikten, bewijst vol gens de politie niet, dat het ook Duit sers waren. De ene rover was ge kleed in een blauwe overall, de andere droeg een grijze regenjas. De auto, waarmee zij verdwenen, was een Opel Record, eigendom van de heer J. A. de Hartog uit Nijme gen, hoofdambtenaar van de begrafe nisonderneming van de hervormde diaconie in Nijmegen. Het nummer van de wagen is 33-62 AP. De beroofde bank is gevestigd aan de Kol. Silvertoplaan in St. Antonius. Er zijn in deze plaats twee kantoren van de boerenleenbank het andere kantoor staat in de Dorpsstraat. Gelukwens "DIJ de vele gelukwensen die van daag, op zijn 55ste verjaardag, prins Bernhard zullen hebben be reikt voegen wij gaarne die van onze lezerskring. De verwerkelijking in deze tijd van het koningschap blijkt niet gemak kelijk. Maar men behoeft het zich niet moeilijker te maken dan onver mijdelijk. Er zijn onder de proble men waarvoor de mens komt te staan ook problemen die hij zich zelf aanpraat. Voor het koningschap, als voor andere waarden in het le ven, geldt dat het „bevestiging" moet vinden in onze steun en sympathie; het is altijd iets tweezijdigs. Een verjaardag dan biedt gelegen heid tot het uiten van genegenheid. Vandaag in het bijzonder jegens prins Bernhard. Sinds jaar en dag is hij onzer één en de waardering is onbetwist voor de wijze waarop hij inhoud weet te geven, vanuit hart en hoofd, aan zijn hoge en moeilijke post. In oprechtheid zijn hem nog vele goede jaren toegewenst. Kwijtschelding DLIJKENS mededelingen uit de omgeving van de Europese mi nisterraad is onze regering bereid tot kwijtschelding van veruit het grootste deel der schuld die Indone sië tegenover ons heeft. Het is ons wel, al kan niet worden gezegd dat wij als staat op dit ogen blik zelf zo bijzonder goed bij kas zitten. Maar de genegenheid tot het Indonesische volk, die nog altijd on der ons wordt gevonden, zal ons ook het wegnemen van deze hindernis in de toenadering gemakkelijker ma ken. Indonesië heeft uit het Soekar- no-tijdperk, behalve zijn onafhanke lijkheid, zorgen genoeg overgehou- Minder waardering hebben wij voor de wijze waarop wij van deze rege- ringsbeslissing kennis mochten ne men. Zij komt uit de kring van de Europese ministers. Waarom, als het toch bekend mocht worden, deze mededeling niet langs meer geëigen de wegen gedaan? Op deze wijze getuigt de mededeling meer van genegenheid jegens het Indonesische dan van respekt voor het Nederlandse volk. TEHERAN Tweeënveertig mensen zijn gedood en twintig ernstig gewond toen maandagavond een autobus van de weg af raakte en in een ravijn stortte nabij de noord-oost-Perzische stad Sjahroed. (Van i onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Het grote zeehavenplan dat de ge meente Rotterdam tussen Maas sluis en Hoek van Holland wil uit voeren wordt geen Europoort! De duidelijk omschreven doelstelling is de totstandkoming van een ge specialiseerd havencomplex v moderne beladingstechnieken en een openbaar eindpunt voor pas sagiersschepen. Het project kan binnen zes jaar gerealiseerd zijn. Dit heeft burgemeester W. Thomassen van Rotterdam gisteravond verklaard voor de wijkraad vuor Hoek van Hol land, die de uiteenzetting van de heer Thomassen had ingelast in de agenda van zijn gewone vergadering. De publie ke belangstelling was daardoor bijzonder groot, vooral van de zijde van agrariërs uit Maasdijk. AMSTERDAM Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren hoger beroep aangetekend in de Tres-zaak. De offi cier van justitie, mr. dr. Pitlo, is het niet eens met de uispraak van de rech ter. Hij is in alle zeven zaken in appel gegaan. Zoals bekend heeft de rechtbank van Utrecht tegen zes verdachten hoge geld boeten geëist. Een werd vrijgesproken. De 31-jarige Rotterdamse advocaat, mr. L. J. R., kreeg de lichtste straf, een boete van 1000 of vijftig dagen hech- De burgemeester beschouwde het nieu we havenplan als een dienstverlening van Rotterdam aa de nationale econo mie. Hij verzekerde dat aan de noorde lijke ziide van de Nieuwe Waterweg geen rokende schoorstenen te verwach ten zijn: er komt geen industrie en ook geen binnenvaart. Het complex is uitslui tend bedoeld voor veerboten, contai nerschepen en „rMl-on/roll-off'-schepen enerzijds, -n als openbaar eindpunt voor passagiersschepen anderzijds. In verband met deze gespecialiseerde bestemming is het de bedoeling het com plex van goede spoor- en wegaansluitin- gen te voorzien. De bestaande spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland, die met een hele of een halve bocht rond het complex rnoet worden verlegd, zal daar toe een aftakking jgen langs de zuid zijde van de haven naar de geprojecteer de „vinger". tracé, of noordelijk van de haven een directe doortrekking naar de kust, in welk geval een nieuw station in Hoek van Holland-Noord moet worden ge bouwd. Voor vervolg zie pag. 7. WASHINGTON Vooraanstaande di plomaten in Washington geloven dat pre mier Wilson van Engeland mogelijk Ame rikaanse luchtaanvallen op Hanoi en Haiphong heeft weten te voorkomen. Dit was althans één mening na berichten van de Columbia Broadcasting System, volgens welke vorige week luchtaanval len op de Noordvietnamese bevol kingscentra waren gelast en die order later was ingetrokken. Een andere me ning is dat de bombardementen waren uitgesteld omdat de pers er kennis van had gekregen. Premier Wilson zou pressie hebben uit geoefend op president Johnson om de bombardementen af te gelasten. Wilson zou hebben gezegd dat Engeland de nood zaak ertoe niet zou kunnen i .zien en zo de bombardementen zouden worden uitgevoerd zich ervan zou distan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1