DAG DER GRAMSCHAP Opmerkelijke W estduitse tele vi sie - pr oduktie Puzzelhoek Crisisverhalen komen niet van de KVP Miele er is geen betere! WOENSDAG 29 JUNI 1966 Openingsconcert van Holland Festival, tweede deel (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het tweede deel van het openingsconcert van het Holland Festi val, op de avond van 14 juni j.l. door het Rotterdams Filharmonisch orkest gegeven in De Doelen, werd door de NTS op beeldband vastgelegd. Het zal nu worden uitgezonden op maandag 4 juli a.s., 's avonds tussen 10.30 en 11.05 uur via Ned. 1. U hoort dan „Eglogues" van Robert Heppener en „La Valse" van Maurice Ravel. Nieuwe opzet van Elsevier succes AMSTERDAM De scheiding van he' weekblad Elsevier in een magazine er een zakenblad is bepaald een succes ge bleken. De verhouding tussen de losse verkoop en de vaste abonnementen is 25-75. Dit werd meegedeeld op de jaar vergadering van de NV Uitgeversmaat schappij Elsevier. De NV is geneigd zich meer te richten op de uitgave van tijdschriften dan op boeken. De verhouding is 55-45. De om loopsnelheid van het geïnvesteerde kapi taal is bij tijdschriften beduidend snel ler, al is net gevaarlijk dat de inkomsten van tijdschriften en dagbladen voor tweederden uit advertenties en voor een derde uit abonnementen bestaan. Im mers, wanneer de conjunctuur omslaat, zal dit direct merkbaar zijn. Tweede-Kamerlid mr. Blaisse werd tot s gekozen. NANTES Bij een botsing tussen een schoolbus en een autobus op Rails (Mi- cheline) zijn dinsdagmiddag bij Nantes zes kinderen tussen vijf een acht jaar gedood en twaalf gewond. DRONTEN De 38-jarige W. H. de Graaf uit Apeldoorn is gistermiddag in Oostelijk Flevoland om het leven geko men. Hij kwam met zijn auto in botsing met een autobus. (Van een medewerker) PRAAG Tussen 21 en 29 juni is Praag voor de derde keer middelpunt van een ontmoeting tussen westelijke en oostelijke televisielanden. Inzet is de grote prijs van Praag voor de productie, die moet worden gekozen uit precies 50 inzendingen. Daarnaast zijn er nog eens 29 programma's, die buiten mededinging worden ver toond. In het Wallenstein paleis, dat de veldheer uit de dertig jarige oorlog Wallenstein in een van de oudste de len van Praag heeft laten bouwen, wordt getracht het motto van dit festival waar te maken. Elke gebeur tenis blijkbaar staat onder een mot to. Dit jaar is het festival gewijd aan de televisie als middel voor een beter be grip tussen de volkeren onderling. Een thema dat het altijd wel doet en waar onder alle mogelijke programma's kun nen vallen. Het is duidelijk dat het voor een jury een bijna onmogelijke taak is om hieruit tenslotte een prijswinnaar aan te wijzen. Behalve de grote prijs, zijn er nog onderscheidingen voor het beste camerawerk voor de beste regie ook en voor het beste draaiboek. Ook de jour nalisten mogen een prijs toekennen. Een dag Gemakkelijker wordt het de jury ge maakt wanneer er een paar program ma's zijn die er werkelijk uitspringen. En dat is gelukkig wel het geval ge weest tot nu toe. Maar opvallend is dan weer, dat die beste programma's niet alleen in de wedstrijd te vinden zijn want onder de inzendingen buiten mededinging zijn er een aantal die met evenveel, misschien zelfs met meer recht in het concours hadden moeten worden opgenomen. Gebeurt dat niet dan zijn daar vaak meer of minder politieke overwegingen. Dat is het ge val met de Duitse uitzending die don derdagavond werd gedraaid. Een simpe le titel voor een angstwekkend onder werp. „Slechts een Dag" schildert een enkele dag in een concentratiekamp. Een concentratiekamp, zoals dat in ja nuari 1939 nog slechts Duitsers herberg de. De auteur van deze documentaire i: Günther Lys, die zelf jarenlang als politieke gevangene in een Duits centratiekamp heeft moeten doorbren gen. Men moet zich voorstellen, dat reeds in het voorjaar van 1939 nog voordat de oorlog was uitgebroken meer een miljoen tegenstanders in eigen huis onschadelijk werden gemaakt. Deze documentaire geeft hiervan een beeld. Zo hard, zo koelbloedig, niets ontziend, dat men het nauwe lijks uithoudt om negentig minuten lang naar dergelijke menselijke waanzin te kijken. Het heeft de mensen hier aangegrepen, een de aanwezigen kon het niet langer aanzien en moest worden weggedra gen. Dat was een dag om niet te vergeten. En die heeft veel Tsjechen hier ook doen herinneren aan de na zi-tijd van weleer. Gramschap Nog zo'n programma is de Dag gramschap. Het verhaal speelt zich af in een klooster, waar een opgedreven oudere Jood een toevlucht zoekt en daar wordt opgenomen in de klooster gemeenschap. De SS in het nabijgele gen stadje heeft er de lucht van gekre gen door medewerking van het liefje van de SS-commandant. een plaatse lijk bekende trottoirbloem. Dan ontspint zich een boeiende woordenwis seling tussen de Prior van het klooster en de SS-officier, die elkaar nog van vroeger kenden, omdat beiden als jon ge seminaristen met elkaar waren getrokken, totdat hun wegen zich de priesterwijding scheidden. De ene koos het kruis, de andere het hakenkruis. Dan die ontmoeting tussen twee oude studiegenoten, de woorden wisseling, ook de discussie tussen de als kloosterling geklede Jood en de Pri or over het leven en over het geloof en tenslotte toch een inkeer van de SS die na het verlaten van het klooster door het machinegeweervuur van de ondergrondse wordt gedood. Een productie die zijn hoogtepunt krijgt in het moment waarop de SS-of ficier de Jood in het priesterkleed ont dekt en een stuk prikkeldraad laat ko men en dat in woede op het hoofd de Jood wordt geslagen. Het moet al een wonder heten wan neer deze inzending met een vai van de prijzen naar huis gaat. Het i: overigens opmerkelijk dat de hoogte punten van dit festival worden be reikt met inzendingen, die een onder werp van historische betekenis ver beelden en dan is het natuurlijk vooi de hand liggend dat het jongste ver leden stof te over biedt voor drama tische producties. Duitsland heeft op nieuw bewezen dat het op dit punt tot bizondere prestaties in staat is Propaganda Naast elkaar de inzendingen West- en Oostduitsland en dan valt een vergelijking uit ten gunste var Westen. De westduitse televisie brengt het onderwerp zuiver, zonder eenzijdi ge bedoelingen, wars van elke propa gandistische opzet. Het oosten daarente gen kan het niet laten het onderwerp te overgieten met een propagan distische saus, waardoor het onderwerp juist in kracht verliest. Neem het oost- duitse programma De lachende man. Onderwerp is een Duits officier, ma joor Muller, die in de Congo nogal heeft huisgehouden bij het bestrijden van opstandige bewegingen en daar de naam Congo-Müller van heeft overge houden. Wat gebeurt nu- De Oostduitse televisie die voortdu rend met reporters en cameramensen in Westduitsland opereert heeft de ijde- le Müller in uniform met ijzeren kruis voor de camera gehaald. Plaats van opname München. De man heeft er geen enkel idee van dat hij voor de Oostduitse televisie spreekt. Alleen maar het noemen van televisie zonder meer schijnt voor sommige lieden vol doende te zijn om het achterste van de tong te laten zien. Het interview is een perfect stukje vakwerk. Het geraffi neerde is dat het wordt vermengd met stukjes journaalfilm over de gebeurte nissen waar Müller zelf niets meer mee te maken heeft. Dat neemt niet weg, dat ook zonder deze historische ver draaiingen de majoor Müller op de kij ker toekomt als een uitermate onaange naam mens, een ijdele kwast, die over het krijgsbedrijf alleen maar met een lach schijnt te kunnen spreken en naar eigen zeggen met genoegen naar nieu we oorlogsterreinen optrekt, allemaal ter verdediging van de onderdrukte mens en de democratie. Dit programma zou, met een toelichting over de achter grond van het ontstaan ook op het Nederlandse scherm moeten kunnen ko- Al was het alleen maar om te laten zien op welk een geraffineerde manier televisie gemaakt kan worden. Dr. P. GROS. Kruiswoordpuzzel Horizontaal. 1. Stap, 5. Zangstem, 8. Plaats, in N.H., 10. leeg, 12. Uitgedorste halmen, 14. Morsdoekje, 15. Boom, 17. Europeaan, 18. Tuchtroede, 20. Meisjesnaam, 21. Courant, (Vlaams), 22. Enig, 24. 'loomloot, 26. Vreemde munt, 27. ontkenning, 29. voedsel, 31. steen klomp, 32. Ordenen, 33. Blauwe boeren kiel, 34. Zelikant. Prins Bernhard heeft in de nog ivo dagen van de vorige tveek NCRV-verslag gever Jan van Hillo op een t an de terro paleis Soestdijk ontvangen voor televisiegesprek, dat de NTS vanavond tus- n 8.20 en 9.20 uur uitzendt op Ned. 1. Heel ongedwongen, zelf thee schenkend it het zilveren servies, beantwoordde de ■ins uitgebreid de hem gestelde vragei dat in de beste stemming, flat er besproken werd, kunt u vanavond allemaal horen Vertikaal. 2. Meisjesnaam, 3. Sluiskolk, 4. Paardeziejtte, 5. Vruchtje, 6. Tegen, 7. Biersoort, 9. Duw, 11. Klaarblijkelijk. 13. Liniaal (ZN). 15. Vreemde taal, 16. Tel woord, 18. /ogellijm. 19. Maling. 23. Elk, 24. Eikenschors. 25. Zwakke. 27. Interval van negen tonen, 28. Boom, 30. Landtong. 31- Kippenloop. Oplossing vorige puzzel 1. Ballast, 2. Klinket. 3. Stumper, 4. Kantoor, 5. Overzee, 6. Magazijn, 7. Rege len. De zegswijze luidt: „Blut zijn". Saclia Distel met Mireille in sliow (Van o e radio en tv-redactie) BUSSUM De beroemde Franse zanger Sacha Distel is vrijdagavond a.s. gastheer in een door de VARA op het scherm gebrachte show (Ned. 1, 8.45 tot 9.50). Hij ontvangt in de eerste plaats Mi reille Mathieu, die op deze manier toch voor de VARA-televisie komt, nadat zij het eerst had later; afweten na haar belofte aan Mies Bouwman. Behalve een aantal Franse artiesten zijn er verder ook twee Engelse en één van die i? de gevierde Petula Clark. Een show dus, die zal klinken als eenj klok. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-fractieleider drs. Schmelzer heeft gisteravond voor de televisie het vermoeden, dat de recente verhalen in roomskatholieke en liberale bladen over ernstige span ningen rond het kabinet-Cals door de KVP zouden zijn geïnspireerd, als «volstrekt onjuist" gekwalificeerd. ,,Als wij er behoefte aan zouden hebben het kabinet te waarschuwen of ons wantrouwen in de regering op te zeggen, zullen wij dat rechtstreeks publiekelijk en gemotiveerd doen en ons niet bedienen van een moeilijke tussenweg", aldus de heer Schmelzer. Op de vraag of die perspublicaties dan uit de journalistieke duim zijn gezogen, antwoordde hij: ,,In ieder geval laat ik ze geheel voor de ver antwoording van de betrokken jour nalisten". De KVP-fractieleider verheel de overigens niet, dat er in zijn VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. partij zorgen bestaan over het re geringsbeleid. ,,Er heerst onder ons een zekere teleurstelling, dat de verwachtingen op financieel- economisch gebied, en met name de verwachtingen van de minister van financiën, niet zijn uitgeko men. Men zal er goed aan doen dit feit niet te verbergen, maar het te erkennen". Hij herinnerde eraan, dat zijn par tij reeds vorig jaar heeft gewaar schuwd voor overspanningen van on ze economie. ,,Het op zichzelf goede program van dit Kabinet dreigt nu in de war gebracht en overspoeld te worden door de verstoring van het financieel-economisch evenwicht". Op haar laatstgehouden partijcon gres heeft de KVP opnieuw gewaar schuwd en tevens enkele hoofdlijnen aangegeven, waaraan naar haar me ning het kabinet zich zal hebben te houden. „Als het kabinet bereid is die hoofdlijnen te volgen en de rijksuit gaven binnen de perken te houden, is er voor ons geen enkele reden om ons vertrouwen in de regering op te zeggen", aldus de heer Schmelzer. Over het bestaan van spanningen in het Kabinet wilde hij niet speculeren. „In elk Kabinet zijn wel spanningen. Onze verantwoordelijkheid als volks vertegenwoordigers is erop te blijven toezien, dat dit kabinet z'n program uitvoert". JUFFROUW JORIS UltBRIGHTSTfAD sl? v'.-.'.•v jan h éérhoüt: De meer dan 80-jarige actrice Magda Janssens speelt van- wond de rol van de „oude vrouw" in een spelbewerking van le Franse Opéra de la lune", getiteld „Op de maan staat ook ten opera". Zij wordt daarop, evenals andere grote mensen, ittent gemaakt door de kleine Viktor Frank in de rol van Michiel, die alles van de maan weet door zijn dromerijen. „Het is daar elke dag koninginnedag", zegt hij, „er zijn geen lampen, want de sterren geren altijd licht en de muziek ivan- grote mensen zingen het ,jnaanliedje" wel met hem mee, als Michiel per meteor naar de maan gaat reizen, blijven ze toch liever beneden. Vanavond bij de NCRV om 10 uur op Ned. 1. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en NCRV 7.05 uur Franse les. 7.35 uur Granny ziet in The Beverly Hillbillies een reuzenkonijn. 8.20 uur Prins Bernhard beantwoordt vragen van Jan van Hillo. 9.20 uur Jillali, film over een kleine koetsier in Ma rokko. 10.00 uur tv-spelletje „Op de maan staat ook een 10.15 uur actualiteiten. 10.40 uur dagsluiting. 10.50 uur sport. Ned. 2 NTS en VARA uur reportage tenniswedstrijden Wimbledon, uur Frans tv-spel „Om een hoge premie": vier kaarters menen twee bankrovers te kunnen vangen, uur actualiteiten. uur speelfilm „Het baantje", Italiaans verhaal over een jongen die zijn eigen weg zoekt. VANAVOND TE HOREN rrsum l Nationaal programma uur gelukwens uitgesproken door de voorzitter van de NRU-programmaraad drs. L. J.M. van de Laar. uur amusementsprogramma met veie „vedetten", l uur klankbeeld over de voorbereiding tot het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. i uur populair concert door het Promenadeorkest, i uur actualiteiten, i uur amusementsmuziek op de plaat. Hilversum II Nationaal programma 8.05 uur (zie Hilversum I). 8.15 uur concert van het Holland Festival: het Con certgebouworkest en de violist Yehudi Me- nuhin in werken van Ber, Bartók, Debussy 10.40 uur volksmuziek uit verschillende landen. 11.00 uur Radio Filharmonisch orkest speelt composi ties van Rossini en Juon. 11.30 uur populaire klassieke muziek op de plaat. li Juffrouw Jones spoedde zich naar de hal. Door het kristalglazen spieruitje in de voordeur zag ze vier mannen de weg oversteken, twee heren in colbert die vooropliepen, een heer in een met dit weer overbodige gele regenjas die iets als een fototoestel bij zich droeg, en iemand in politie-uniform. Een van de heren in colbert, kort en gezet, opende het voortuinhek, liet de lange, dunne man met het ascetisch uiterlijk, die hem vergezelde, hoffelijk voorgaan. Het grind van het middenpad knerste onder de voetzolen van de bezoekers. Juffrouw Jones onderging het geluid voor het eerst in haar leven als storend. Zij moest denken aan Harper. Zij ontsloot de deur. De gezette heer had een borstelig, donker snorretje on der de knobbelige neus. De uitdrukking van zijn buine ogen kwam juffrouw Jones niet onvriendelijk voor. Gissend dat juffrouw Jones juffrouw Jones was, stak hij haar de hand toe en verklaarde hoofdcommissaris Fenwick te zijn. En dit is dokter Palmer, de politie-arts, zei hij met een gebaar naar de lange, dunne heer, die naast hem op de stoeparduin stond, waarop dokter Palmer een kwartbuiging voor juffrouw Jones volvoerde. De anderen werden haar niet voorgesteld. Komt u binnen, noodde juffrouw Jones. Ik ben blij dat u er bent. Dat begrijpen wij volkomen, antwoordde de hoofdcom missaris. De man in agentenuniform sloot de deur. Wanneer u ons wilt voorgaan naar de plaats van... Wacht, zei de hoofdcommissaris bij de geopende deur van de eetzaal. Dat zijn zeker uw commensaals, juf frouw Jones?... Heren, sprak hij vanaf de drempel de eetzaal in, ik vrees, dat ik u verzoeken moet het huis niet buiten mijn toestemming te verlaten... Laat ons ver der gaan, juffrouw Jones. Het is boven? Ik vermoedde het. Zij beklommen de trap. Juffrouw Jones sloot de rij. Wilt u ons wijzen, waar wij wezen moeten, juffrouw Jones? Ze ging hen voor naar de appartementen van de notaris. Het is hier, heren. Dank u. Zij betraden de zitkamer, liepen door naar het slaapver trek, stapten over het op de grond liggend serviesgoed heen zonder juffrouw Jones er een vraag over te stellen. Met drie schreden van zijn spillige benen stond de dok ter bij het bed. Commissaris Fenwick wendde zich om naar juffrouw Jones, die in de zitkamer achtergebleven was. U kunt aan uw bezigheden gaan, juffrouw Jones. Zo nodig zal ik u laten roepen. Waar kunnen wij u vinden? Ik heb op de etage de bedden te doen. Daarna ga ik naar beneden, naar mijn keuken. O.K., juffrouw Jones. Juffrouw Jones verwijderde zich. Ze begon met de ka mer van meneer Neels, de accountant, maakte diens bed wegens de sabbatrust op zonder het afgehaald te hebben. Terwijl zij aan het werk was, dacht ze aan de hoofdcom missaris als aan iemand met wie het niet moeilijk en zelfs prettig zou zijn te praten en ze vroeg zich af, wanneer men het stoffelijk overschot van notaris Brooks weg zou bren gen vandaag nog of eerst morgen...? Zij dacht ook aan Harper. Zij dacht veel aan Harper, juffrouw Jones. Hoe anders dan hij was de jonge Jenkins! De jonge Jenkins kende manieren. Meneer Neels en meneer Lister trouwens ook. Maar die Harper...! Ze voltooide haar taak, nam de volgende kamer. Toen zij gereed was, ging zij naar beneden, besteedde haar zorgen aan het middagmaal. De commissaris en diens helpers bléven maar boven. Het liep warempel tegen twaalf... Ze zette de prinsesseboontjes op en pakte de vleespan van de bovenste aanrechtplank. Jack zou stellig ergens in de tuin omhangen, dacht zij. Het was omtrent halfeen toen de hoofdcommissaris de keuken binnenkwam. Dat is dat, juffrouw Jones, zei hij. Overigens een onaanlokkelijke affaire. Wij gaan naar huis. Met uitzonde ring van agent Stone. Stone moet blijven. Kunt u hem straks wat te eten bieden, juffrouw Jones? Zou het kun nen, ja? Dank u. Vanmiddag tegen twee kom ik terug. Dan gaan we eens babbelen. De dode wordt om drie uur wegge haald. U kunt de schervenboel boven opruimen, juffrouw Jones. Tot ziens. Wordt vervólgd WEER IN HET V<SEN COA CAS LICHT k'O- V DAUT MEN... WE 2'JN QAN PCHT E9 HETi OPSFORINGS- STATION IN ONSUK! R.V.U.: A. Roland Holst liam Butler Yeats. 19.00 Voor de kinderen 19.10 Muziek voor 19.30 Nabeschouwing Frankrijk. 19.40 Ar de. 21.50 Promenade-c radiokoor. 22.30 Nws. tualiteiten. 22.50 Avonc king. 23.00 Amusemer (gr.i. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 ra 19.00 Nieuws en we. 19.10 Actualiteiten. 19.3 lijke liederen. 19.50 Bu isieke muziek (gr.) PROGRAMMA DRAADOM ROEP VAN 18—20 UUR rag. My TELEVISIE VIMVOMI 15. 1900 Nieuws. :9.01 K!a. Vaak 19.05 Franse !e? les "8 er, herh. les 3T NCRV. 1935 De Beverly Hillbillies NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Intervicuw met Prins Bernhard. 2120 Jilla li. film. 22.00 Op de maan staat ook een opera. TV-spel. 22.15 Attentie. 22.40 Dagsluiting. 22.45 Journaal. 22.50-23 00 Film- verslag Ronde van Frankrijk 1968. Nederland II. NTS: 19.00 Re portage Wimbledon. 20 00 Nieuws in net kort 20.01 Le petit thééfre Om een hoge premie. TV-spel. VARA: 2030 Achter het nieuws. 20.55 Het baantje (II Posto). speelfilm. NTS 2225-22 30 Jou Journaal 5 Nieuws); 32.00 Lichte orkestmuziek er. zangsoliste: 1227 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.' Dansorkest en zangsoiistei 13.00 Nieuws: beursberichten Huishoudelijke zaken, praatje; 14.30 Stereo: Viool en piano 15.00 Voor de zieken; 16.0C Nieuws: 18.02 Onderweg: lichte programma: (Tussen 1530-17.00 II. 298 m. KRO: 7.10 Het levende woord: 7.15 Klassieke gr? Nieuws;" 8.10 Lichte' foonmuzlek: (830-8.32 Nieu- ea vacantietips); 8.40 Voor v,v huisvrouw: 9.40 Lichte gramrno- foonmuziek: 10.00 Operettemu- 1100 Voor de zieken: VPRO: 11.46 Lichte grammo- foonmuziek: 12,10 Leven op het land. lezing, gevolgd door agrarisch nieuws; 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw: 1230 Nieuws; 12.40 Deze week. praatje; 12.45 Actualitei ten: 13.00 Pro memorie: praat- Je: 18.03 Klassieke grammofoon- 10.00 Nieuws: 12.02 Actualiteiten; 12.05 Licht orgelspel; 1230 Licht orkest (gr.); 13.00 Nieuws: 13.02 Actualiteiten; 13.05 Gevarieerde grammofoon- ...01 nofoonmuziek le vrouw; 15.00 Nieuws: 1502 lotualiteiten; 15.05 Licht nsemble met zangsollsten; lo25 Gevarieerde grammofoon- muziek: 16.00 Nieuws; 16.02 Ac tualiteiten; 16.05 Voor tieners; 17.00 Nieuws; tenprogramma. nctmsireense repo: Ronde van Frankrijk 199C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11