VERHEFFING VAN DE ARBEIDER" O. Het begon met de anti-rookmagiër Van Jasper tot Bernhard CNV: voorlopig geen huurverhoging Chefarine ,4 I4] volui ie of revolutie in Amsterdam (I) Gesprek VS-Frankrijk is noodzakelijk99 DINSDAG 28 J I'M 1%6 Meer reden tot dank UTRECHT De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eiber gen, heeft vanmorgen op de al gemene vergadering van het CNV getuigt van zijn dankbaar heid voor het vele goede, dat de afgelopen drie jaar in Nederland voor de werknemers bereikt kon worden. Volledig staande houdend, dat de voorbije periode een moeilijke was, vond hij het van kortzich tigheid en ondankbaarheid tegen over God getuigen, wanneer er geen erkentelijkheid is voor de verbeterde posities op allerlei terrein; een verbetering in een omvang als bijna nooit tevoren. Als een tekortkoming zag hij het, dat de vakbeweging er blijk baar niet altijd in slaagt de resultaten van haar activiteiten op de juiste en tot dankbaarheid stemmende wijze door te geven aan hen, wier belangen zij ver dedigt. Vanwaar anders de aller- wege geconstateerde ontevreden heid?, aldus de heer Van Eiber- Doel van de vakbeweging Geen aantasting van eigendom Wij willen deel J ch UTRECHT Wij willen als CNV datgene wat men als eigen dom ziet, niet aantasten. De aan deelhouder blijft aandeelhouder. Htf blijft z\jn recht houden op het rendement van de onderneming. Wat wij bepleiten is, dat de werk nemers hun deel krijgen van de ingehouden winst. Tevens beschou wen we dit als een doelmatig middel voor een ons inziens ver antwoorde bezitsspreiding. Nim mer hebben wij bedoeld via de vermogensaanwasdeling tot me- ingehouden winst ciale Organisaties zou het CNV toeju. Ook de .Stichting van de Arbeid zou zich minder bezig moeten houden met het geharrewar op loonpolitiek en meer aandacht noeten schenken aan herstructurering van het bedrijfslevi 'mmgk de opleiding'! de I (Vervolg Pag 1) Over de jaren 19631965 is dc loonsom per werknemer in Nederiand gestegen met 40 procent, het prijspeil ging echter met 16 procent omhoog, zodat de reële verbetering 24 procent bedroeg, waarin de verbeteringen van de sociale verzeke ring begrepen zijn. Sinds 1960 zijn de uitkeringen voor de sociale verzekerin gen met ƒ5387 miljoen (158 pet.) geste gen tot 8783 miljoen. De bejaarden kwa men van 1 miljard op 3 miljard en de invaliden van ƒ145 miljoen op ƒ709 mil Geen vrije lonen Op grond van deze cijfers concludeer-1 de de heer Van Eibergen, dat ondanks; alle moeilijkheden op dit moment de eco nomische groei de afgelopen jaren bevre- Gezagscrisis wat mij oflvalt bij „de kwes tie-Amsterdam" is, dat ik in dit verband nog niets heb vernomen over de onhoudbare situatie van de vele dubbele functies die er zijn. Hoeveel- burgervaders zijn niet tevens Kamer lid of oefenen andere functies uit naast hun eigenlijke taak? Zou, in dien hier een einde aan werd ge maakt, niet veel ellende in de ge- zagssfeer kunnen worden voorkomen? Misschien dat er dan bijv. ook meer jd voor burgemeesters kwam om te vernemen wat er in de gemeente leeft doordat zij uitvoerig spreekuur hielden. Wat daar nu voor doorgaat zegt niet veel. Wat betekent een uur per week, dat bovendien wel eens niet doorgaat omdat de burgemeester afwezig is? Vaak zijn ook deze spreek uren overbezet zodat er van rustig praten weinig terecht komt. Waarom ?en avond-spreekuur, zodat meer deren in de gelegenheid zijn te gaan. Men zegt: er moet weer vertrouwen gekweekt worden, de mensen begrij- ;r vaak niets meer van. Hoor, de Koekoek roept. Welnu, als dat zo is, laat de mensen die daarin bezig moe ten zijn dit kunnen doen met de inzet al hun krachten. Geen opeensta peling van werkzaamheden, derhalve. Mede daardoor kan juist een ge zagscrisis ontstaan. Koudekerk a.d. Rijn R. C. Schelhout Gezagscrisis (2) Het krantenbericht dat mr. Van Hall vier jaar- geleden het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen ge vraagd zou hebben lijkt me voor pu- blikatie absoluut ongeschikt. Dat de betrokkene hier ten overstaan van het hele land als „zwakke figuur" afgeschilderd staat, die niet berekend voor zijn taak, is m.i. een onrecht vaardige bejegening. Ten eerste is hij vooraanstaand en integer politie; man. Ten tweede: als hij destijds in deze functie is benoemd, is dit geschied op grond van aanwezige ca paciteiten en een voortreffelijke staat dienst. Ten derde: het Amster damse politiekorps lijdt aan een ernstig personeelstekort en heeft t.o.v. een lastig publiek een taak te vervul len die toch al niet als gemakkelijk bekend staat. M.i. wordt hier teveel gevraagd van een bekwaam mens, wiens enige tekortkoming is, dat hij geen wonderen kan doen. Het feit dat te weinig mensen zich aangetrokken -oelen tot de functie van politieagent in dat het leidersschap momenteel een nog minder begerenswaardige functie wordt geacht, moet toch wel iets zeg gen. Den Haag Mej. I. Huisjes In ile kerk (4) Misschien komt het omdat ik al op hoge leeftijd ben, maar waarom toch al die veranderingen: psalmen met eenvoudiger bewoordingen; meer nieu- liederen; die vaste liturgieformu les? Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat in een dienst met vaste bewoordingen voor schuldbelij- len en schuldvergeving dit als een ..automatische zaak" kan worden erva ren. Toen ik kind was, zong ik aller lei psalmen mee, waarvan vele woor- J" mij toen onbegrijpelijk voorkwa- i. Bijvoorbeeld „krakelen" werd door mij in verband gebracht met „krakelingen" (mijn vader was bak ker). Maar later heb ik de betekenis begrepen en ik heb het altijd goed kunnen onthouden. Volgens mij zijn de „oude berijmde psalmen" prachtig. Ik herinner me, dat sommige psalmen door mijn grootmoeder in huis onder haar werk op andere wijzen (meer liedjes-wijzen) werden gezongen, vaak eindigend met „halleluja". Ik be- men leert nu wel van alles wat misschien beter begrijpelijk is, maar lééft het daardoor veel meer? Ik denk ook nog wel eens aan de gewoonte vroeger, om na het eten een psalm te zingen. Of dat nog gewoonte is? Den Haag A. van Aaldeen digend is geweest. Een volkomen vrije loonpolitiek wees hij radicaal vai hand. Het volgen van de wet van en aanbod lijkt op dit moment voc werknemers, nu de arbeidsmarkt sterk overspannen is, aantrekkelijk. Maar op sociaal-ethische gronden zouden wij dit, aldus de heer Van Eibergen, na alles wat sinds 1945 is opgebouwd, een jammer lijke stap achteruit vinden. Dan moet men ook de konsekwenties trekken komende bedrijfssluitingen zonder aanvaarden, de werkgelegenheid zich vrij laten ontwikkelen, de prijsontwikke ling rustig afwachten, kortom alles over laten aan het vrije spel var» economische krachten. Samenwerking De CNV-voorzitter onderstreepte nog eens, dat een van de belangrijkste uit gangspunten van het CNV altijd is ge- weest en nog is, door overleg en samen werking de maatschappelijke ontwikke ling in christelijke zin beïnvloeden. Tot overleg en samenwerking is het CNV ook bereid met de belde andere vakcen- tralen, het NKV en het NVV. Twee voor waarden daarbij zijn echter: het behoud van eigen zelfstandigheid en het recht tot het doen horen van een eigen geluid. Hij wees het verwijt af, dat de vakbe weging slechts een sterke pressiegroep zou zijn, die haar eisen afdwingt me' voorbijzien van de belangen van ande ren. Anderzijds identificeert zij zich ook niet met het algemeen belang en geeft zij haar strijdpositie niet prijs. Al leen de overheid is de hoedster van het algemeen belang. Van de vakbeweging kan alleen gevraagd worden het alge meen belang niet te veronachtzamen. De vakbeweging heeft behoefte aan eer machtspositie om een evenwichtssituatic te bereiken ten opzichte van onderne mers en kapitaal. Bij het streven naar deze machtspositie gaat het echte om het verkrijgen van het recht voor d« werknemer mee te praten en zijn aan deel te dragen in de gezamenlijke verant woordelijkheid. Twee jaar voor „goede heertje" MAASTRICHT De rechtbank van Maastricht heeft gisteren de 38jarige ver tegenwoordiger J. K. uit Geleen, bekend als het „goede heertje van Zwijndrecht" wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De officier had veertien aagen geleden tegen hem drie jaar gevan genisstraf peëist. K. kreeg zijn bijnaam toen hij in 1959 werd gearresteerd we gens verduistering van 850.000. Uit de brandkast van de Noorse tan ker Sloa, .1 ie thans bij de Nederlandse dok- en scheepsbouw maatschappij in Amsterdam gemeerd ligt, is een bedrag van 10.000 aan Noors en Amerikaans geld gestolen. De brandkast was niet forceerd, zodat de dief waarschijnlijk de arbeidsmarktpolitiek, van werknemers en de structuur onderneming. In de bestaande maatschappelijke orde, i (Van onze soc.-econ. redactie) aldus de CNV-voorzitter, ligt nog veel tel veel het ïccent op het kapitaal en veel te weinig op de werkende mens. De ge lijkberechtiging van leiding, kapitaal en i arbeid laat nog veel te wensen dezeggenschap in de onderneming te komen. Gevaren, die men hier vreest, behoeven er geens zins te z(jn. Met deze woorden verdedigde van morgen de heer "van Eibergen in zijn openingsrede op de algemene vergade ring van het CNV het rapport vermo gensaanwasdeling, dat de vakcentralen enige tijd geleden door een studiecom missie hebben laten opstellen. De heer Van Eibergen ontkende, dat hier het bijbels begrip van de eigendom wordt aangetast. Hij verwees hiervoor naar de rede, die prof. mr. P. J. Verdam vorig jaar hield in een vergadering van het herbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers in Nederland. Van het prille begin af is het de christelijke vakbeweging gegaan om de verheffing van de arbeider. De stoffe lijke belangen moesten daarbij noodge dwongen voorrang hebben. Thans delen echter de werknemers, de zieken, de in validen, de bejaarden, de weduwen en de wezen 'n redelijke mate in de wel vaart. Op hit moment geldt dit alleen nog niet voor de zogenaamde kleine zelf- tandigen. Geen loze kreet Aan die verheffing van de arbeider wordt nu ook de medezeggenschap, de vermogensaanwasdeling en een betere spreiding van het bezit dienstbaar ge maakt. In de komende jaren zal waar gemaakt moeten worden, aldus de heer Van Eibergen, dat deze zaken geen loze kreten zijn, die alleen maar ge bruikt worden om een ideëel tintje te geven aan dc pogingen om ook langs deze weg de werknemer meer geld in handen te spelen. Het gaat om een geestelijke emancipatie, die mede met behulp van materiële middelen tot stand moet worden gebracht. Hiervoor zal een ontzagliik siuk vor ming en scholing nodig zijn. De oprich ting van een speciaal instituut voor dit doel door net Convent van Christelijk-So- 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Hén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Parlementariërs uit Rusland in ons land SCHIPHOL In het kader van de interparlementaire uitwisselingen is gisteren een Russische delegatie van vijf leden van de Opperste Sowjet en drie begeleiders in Nederland gearri veerd. De Russen zullen acht dagen in Nederland blijven en zich op de hoogte stellen van de werkwijze van het Ne- derlandse parlement. Zij zullen ook be- passende zoeken brengen aan Nederlandse ste den en bedrijven. Evenals de meerderheid van de sie-Verdam is het CNV voorstander van de aanwijzing van werknemerscommissa rissen, zo mogelijk meer dan de commis sie voorstelt. Tegen het verzet van de werkgevers tegen werknemerscommissa rissen voerde de heer Van Eibergen aan: Hoe ter wereld kan men volhouden, dat het waken voor de belangen van werkne mers en geldgevers alleen goed zou kun nen gebeuren door commissarissen, die door geldgevers worden gekozen? Waar om zouden zij wel in staat zijn de belan gen van meer dan één groep harmonisch te dienen en een zogenaamde werknemers commissaris niet? Elke logica is hieraan vreemd. Het zou wel eens kunnen zijn, dat een commissaris, door werknemers gekozen, oij belangrijke beslissingen over het voortbestaan van de onderne ming meer geïnteresseerd is in een goede gang van zaken in de onderneming dan welke aandeelhouder ook. Hij zal er „van nature" op uit zijn het voortbestaan van de onderneming zoveel mogelijk te bevorderen, Worden de werknemers echter niet toe gelaten tot het gemeenschappelijk leg in de onderneming dan resl ten slotte niets anders dan buiten t raad om te vechten voor de eigen belan gen. Niet de werknemers kiezen dan de strijd, maar degenen, die hen ten onrech te buiten de deur houden en als het ware tot strijd dwingen. Veel te lang al is, naar het oordeel van het CNV, de boot afgehouden. Men acht langzamer hand de fase gekomen, waarin beslissin gen moeten vallen. Nieuwe status voor F ranse troepen BONN De Westduitse regering zal voor vrijdag een verklaring richten tot Parijs waarin aan de Franse troepen in West-Duitsland een nieuwe status zal worden verleend, zolang nog geen defi njtieve overeenkomst is getroffen., Öeze verklaring zal Parijs bereiken, voordat per 1 juli de Fransen aan het geïntegreerde NAVO-opperbevel zijn onttrokken. De Westduitse woordvoerder Von Hase zei: „Het belangrijkste is dat zij (de Franse troepen) de status zullen hebben van troepen van een bondge noot die in het bondgenootschap wenst te blijven". Er zijn geen beperkingen aan de duur van de overgangsperiode gesteld. Von Hase zei het waarschijn lijk te achten dat een permanent ak koord zal worden gesloten tussen Bonn In de Franse hoofdstad zijn inmid dels in rustige sfeer de besprekingen begonnen tussen Amerikaanse er Franse ambtenaren over de terugtrek king van Amerikaanse militairen uit Frankrijk en sluiting van bases. Duitsland weer open voor slachtvarkens BONN De Duitse invoerstop op le vende en geslachte varkens uit Neder land zal binnenkort worden opgeheven De situatie rond de mond- en klauwzeer- epidemie heeft zich namelijk zo gunstig ontwikkeld dat men het niet langer dig acht voorzorgsmaatregelen te nei De Duitse regering heeft haar besluit om het verbod op de in- en doorvoer op te heffen gisteren in de Bondsraad bekend gemaakt. De heel gewone burger, meeste van zoveel neer luut niet kunnen zeggen wat zijn loon De doopceel de maal is. als je het maar weet. Goed, Nu weet u het precies. Alle afkor- zijn dat, snapt er niet dat werkt men als Hagenaar allemaal tingen en hoordletters incluis. Tevre- menigeen zou abso- door. Dan komt een dolgezellig stuk. den studeer je verder, werken oorspronkelijk is, Het de Buitenlandse Dier. 1 alle ambtenaren loonzakje is dan ook het resultaat knappe opperrekenheid. Aan de doorzicnligheid "an het resultaat til- Departement Niet dat het is. Over onze ambassadeur-auteur Ro- loonzakje maar zwaar genoeg i: Vandaag dook ik in het keurig ge bonden boekwerk, dat jaarlijks wordt uitgegeven door de Staatsuitgeverij te 's-Graveahage onder de naam Gids van het Departemen' van Buiten landse Zaken en van de Buitenlandse Dienst. Voor de meelevende Hagenaar een onmisbaar naslagwerk. Men vindt er heel bet ingewikkelde apparaat in met telefoonnummers en adressen van de B.Z.'ers. Op het Plein moge dan het statig ministerie, eens het Logement van de Heren van Amster dam, prijken er zijn nog vijftien per- celen waarin de dienst is onderge- kio (tev als het bert van Gulik bijvoorbeeld: Gulik, dr. Robert. Hans van (ON4) Om te ontdekken dat het mooiste het nog komt. Vijfentwintig bladzijden on- Buitenlandse Zaken, der de simpele aankondiging: Lijst eenvoudig te lezen van afkortingen van de namen van j... ...x T-,. belangrijke internationale organisa- Om *e beginnen met AAA, wat is: Association of Atlenders and Alumni of the Hague Academy of Internatio nal Law. Dat wisten we, want ieder jaar leeft een stukje Den Haag hiervan en hiermee. In de maand augustus ko men uit heel de wereld studenten, velen reeds met een graad, om de zomercursus in internationaal recht, die in het bijgebouw van het Vre despaleis wordt gehouden te volgen. Een heerlijke bron voor kamerver- geaccrediteerd in Korea), hun woning in die tijd wel betaald kwijt willen. Bovendien geeft het Gemeente- -x x-xantca Oi.ux. vFi. vxjrn... x-x.xu.c5c1. bestuur een receptie in het stadhuis een schema Univ. Leiden, cand. in de Chinese en met glaasje, hapje en muziekje voor - dit depar- Japanse letteren; cand. Recht -win*™™ maar ook __r het hoofdgebouw de) Univ. Utrecht; Doctor in j-x j- a„.:„x_-x (cum laudei. ting. Er zit (Plein) oen ASAZ, dat is de Assistent Secretaris-Géneraal Administratieve Zaken. En een POAD, Adviseur voor Politieke Zaken de deelnemers dartelt. Maar weet u wat BSIB of CCR of CIOMS of WCOTP, om er een paar uit te pikken, is? Om u een beetje uit een droom te helpen: de BSIB, dat zijn de padvin ders, .oftewel Boy Scouts Internatio- Adj.-Tolk 1935; p.t. Secr. Tolk 1939; Tolk II 1-1-'41; p.t. G.S. 25-3-*43; Bureau Salarissen en Vergoedingen Ambt. B.D. LV i-l-'46; Ambt B.D. III nal Bureau. Verzin bij de andere let- ACO. ACO betekent weer Hoofdafde- l-l-'48; Ambt. B.D. n l-6-'58; B.G.A. ters wat u wilt. Het is en blijft toch Financiële Za- 28-6-'60; Chef. Afd. Onderz. en Doe 26-8-'63. En dan nog al de stand- U ziet hoe doodeenvoudig het alle- plaatsen vit zijn fopbaan. puzzel. Maar iaat niemand op s, eenvoudige geesten, meer moppe- n omdat we het niet snappen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bijna drie jaar geleden was er onder de Leidseplein-jeugd een nieuwe profeet. De anti-rookmagiër Jas per Grootveld. Een wat aan de zelfkant van de maatschappij le vende figuur. Een zonderling, die zich in het hoofd had gezet, dat hij en hij alleen geroepen was de strijd aan te hinden tegen HET ROKEN. Hij hield daartoe bijeenkomsten, die vanwege hun belachelijkheid nog al de aandacht trokken. Er was zelfs een anti-rooktempel en er waren priesters en priesteressen. Jasper was een willig werktuig. Men kreeg hem zover, dat hij op een gegeven moment zelf begon te geloven in zijn roeping. Niet Jasper maar de intellectuelen onder de Leidseplein-jon- geren zagen de mogelijkheden, die er scholen in het wat won derlijke gedrag van de man, die rook maakte om het roken te gen te gaan. mend aantal toeziend houdende agenten. Aanvankelijk was het de straat jeugd, die Jaspers eenzame cultus het karakter van een publieke de monstratie gaf. Maar ook de altijd roerige Amsterdamse studentenbe weging zag er wel iets in. Gebeuren Na nog H paar weken was de anti-rooktempêl""dé JasPer niet meer nodig om geduren de het weekeinde honderden jonge- „het Lieverdje" te krijgen. uFtT Zij stookten Jasper op en toen op een gegeven moment brandje politie een einde maakte nieuwe religie door eenvoudig verde re „happenings" in de tempel te ver bieden, wees men de anti-rookma giër erop, dat op het Spui „het Lie verdje" stond, een geschenk van een sigarettenfabriek aan de hoofdstad, wachtte wat. Dat beeldje moest Jasper toch -wel een gruwel zijn. Enige fotografen met minder ethisch gevoel dan zake lijk inzicht, kregen de magiër JASPER GROOTVELD, de anti-rookmagiër, die dank baar door de Leidsepleinjeugd is gebruikt in haar aktie tegen de Amsterdamse politie. De naam „provo" werd een er< ïaam. En dc intellectuelen onder dc happenende" straatjeugd vonden al gauw via „provo" het provotariaat ,Wij willen provoceren, omdat wij vinden, dat dit in dc huidige maatschappij de enige methode is om wensen en verlangens kenbaar te maken." Het „hoe" nog altijd vrij rustige bijeen komsten op het Spui ontging ieder. geen leiding, maar men ver wat. „Er gaat iets gebeuren", zei men Toen bekend werd, dat prinses Be- iedere avond weer. Het woord atrix in de hoofdstad zou trouwen „happening" was geboren. Gebeu- gingen de „provo's" zich hechter or- xxxc6xcx ,.vx ren is immers in het Engels „to ganiseren, teneinde op de tiende dat hij in het vervolg een of Jjappen", En ^dc gebeurtenis werd maart goed beslagen ten ijs te ko men. Men kent de geschiedenis. Een vijftigtal rookbommen werd op die de richting van de bruilofts twee maal per week bij „het Lie verdje" zijn erediensten belegde. Hij kreeg een volledig „tovenaars- tenue" (door de fotografen be taald) en onderwierp zich Wat er gebeuren ging wist ge noemenswaardige schade ten. En juist dat wachten op iets heel" aan" de" tostnxeties dïë hfm ™t "'ach' vaart in de beweging. Als er dan niets gebeurt, zullen wij wel zorgen dat er iets ge- beurt. Men vormde spreekkoren, die minder vriendelijk e woorden „van hogerhand" werden strekt. Jasper trok uiteraard be langstelling en dat deel van jeugd, dat altijd op een rel uit zag al gauw zijn kans schoon en begon van Jaspers erediensten spoe dig iets geheel anders te maken; een chronische rel tegen het gezag, ver persoonlijkt in een per week toene- het e Felle campagne Van de 10de maart via de 19de maart naar de „Provo-partij de politie uitschreeuw- was niet zo'n merkwaardige ontwik den. Aanvankelijk was één enkele keling- al vraagt men zich wel af, charge voldoende. Later werden de waarom een groep, die zich provoce- belhamels brutaler. Zij verdwenen rend tegen de gevestigde maatschap zodra er politie-agenten verschenen, pij meent te moeten opstellen tege- Maar even snel als de politie zich lijkertijd denkt mede te kunnen weer terugtrok, waren de raddraai- werken aan het politieke spel, dat ers weer op het Spui terug. Het spel toch nog altijd middels democra- „agentje pesten" was geboren en tische spelregels wordt gespeeld, het heeft gedurende de gehele vori- Die vraag stelden de „provo's" ge zomer iedere zaterdagavond tien- zichzelf niet tallen politiemannen van hun wel- Toen zij eenmaal wisten door hun verdiende rust beroofd. provocerende houding een groot De intellectuele bovenlaag van de deel van de niet-denkende jeugd „happeners" zag wel in, dat het op achter zich te kunnen krijgen, be- deze wijze weinig zin zou hebben gonnen zij een steeds fellere cam- met de demonstraties door te gaan. pagne. Officieel waren het nooit de Er was geen doel en als er nog eens „provo's" die zich tegen het gezag v;at gebeurde was dit gebeuren keerden. Het was altijd de politie, ontstaan uit een soort „straat-nihi- die het recht van demonstratie in de lisme". Linkse studenten maakten weg stond. Of het was de burge- zich meester van de per week groei- meester, die „kleinzielig" steeds op ende massa straatjeugd. Zij gaven nieuw bepaalde slagzinnen verbood, leiding aan het nog steeds „stille" Hoe dan ook. De „happenings" verzet tegen het gezag en zochten werden intensiever en georganiseer- intussen naar een intellectueel aan- der. De leiders kregen een status, vaardbaar excuus voor hun gedrag. Zij werden voor vol aangezien en confereerden zelfs met de leiding Toen kwam het proefschrift van van het Amsterdamse politiekorps dr. Buikhuizen, de man, die voor over hun gedrag op straat. Van het eerst de naam ..provo" gebruik- Jasper Grootveld naar Bernhard de te. Ongewild heeft dr. Buikhuizen Vries is niet zo'n heel lange periode met deze naam en zijn omschrijving geweest. Maar als de rook-bestrij- van dc achtergrond van het gedrag der op de 14de juni jl. in de der (toen nog) „nozems" en de extrc- hoofdstad is geweest, zal hij ver- mistische jongerenbeweging troeven baasd hebben gestaan over de „revo- in handen gespeeld, waaraan hij bij lutie" die hij ontketend had. Of moe- het schrijven wel nimmer gedacht ten wc inplaats van revolutie hier zal hebben. spreken van evolutie? Provo De Vries is weer terug SCHIPHOL Amsterdams-provo-ge meenteraadslid Bernhard de Vries, weer terug van zijn bezoek aan Enge land, vindt het oordeel van burge meester Van Hall, dat de provo's de oorzaak zijn van de gespannen sfeer in de hoofdstad, erg eenzijdig. „De pro vo's willen op geweldloze manier aanto nen dat de politie geen macht over ons heeft", aldus De Vries, „het is een krachtmeting, maar bij relletjes willen wij toeschouwer blijven". Hij vindt het een goed idee om op de Noordermarkt een sprekershoek te ma ken. Zelf heeft hij 20 minuten lang op Hydepark Corner geïnteresseerden inge wijd in de doelstellingen van de Neder landse provo's. 9? HOOGLERAAR KISSINGER Meer recht voor werkende vrouw STRAATSBURG Alle belemmerin gen welke volledige opneming in de wer kende maatschappij voor de werkende vrouw in de weg staan, moeten worden weggenomen, aldus het Europese parle ment in een resolutie. Het parlement is niet zo erg tevreden over de aanbeve lingen van de EEG-commissie in dit opzicht, die slechts beslaande regelin gen van de zes landen heeft aange past... De vrouw mag niet langer beschouwd worden als een zwakke mannelijke werkkracht. Zij is een vol waardig staatsburger die gedurende een deel van haar leven een bijzondere functie die van moeder vervult, welke haar een speciale verantwoorde lijkheid oplegt, aldus het Europese par lement. WASHINGTON Voormalig adviseur van president Kennedy, Henry Kissinger, politicoloog van de Harvard-universiteit, heeft aangedrongen op een spoedig ge sprek op het hoogste niveau tus sen Frankrijk en de VS. „Daar voor moet Amerika de bruggen slaan", aldus Kissinger. ,,er is reeds te veel tijd verloren gegaan en de belangen zijn enorm groot'" KOPIJ H2 Minister Rusk is echter ^van mening dat de tijd voor een topconferentie nog niet rijp is. Kissinger vindt dat de Eu ropese landen in hun eigen belang een meer zelfstandige rol moeten kunnen spelen. Hij meende dat het de psycholo gische kracht van Amerika te boven gaat gelijktijdig een rol te willen spe- 'on in elk deel van de wereld. Hij waarschuwde ernstig, zowel te gen isolering van Frankrijk als van Duitsland. Dit laatste is de nachtmerrie die ons boven het hoofd hangt, aldus Kissinger. „Nu al kenmerkt de Duitse Nabij de Indiase stad Agra is zater- een autobus in brand gevlogen als ge volg waarvan veertig inzittenden het le- verloren. De brand ontstond (oen een inzittende in de nabijheid van een lekke [den gebracht. President d*e Gaulle cm benzinetank een sigaret opstak I aanwezig zijn bij deze ntoomproeven. politiek zich door verwarring. De Duitse leiders geven toe aan Ameri kaanse wensen, niet omdat ze de nood zakelijkheid van deze wensen inzien, maar omdat ze geloven dat het zo hoort. Als ooit een breuk met Frank rijk aan de Amerikaanse politiek wordt geweten, dan zou de stemming in Duitsland wel eens gevaarlijk an ti-Amerikaans kunnen worden met alle gevolgen van dien, als Bonn op dat moment in het isolement gedrongen Franse kernproef binnen vier dagen PARIJS Frankrijk heeft gisteren schepen en vliegtuigen in het zuidelijk deel van dc Stille Oceaan een laatste iarschuwing gegeven om uit het ge bied te blijven waar dc kernproeven lullen worden gehouden. Dit betekent dat de eerste kernproef op Moroeroa een atol op bijna 1.500 km van Tahiti binnen vier dagen kan worden genomen. Een en ander is gisteren door de Franse minister van overzeese gebiedsdelen, Bilotte, in Pa rijs gezegd. Twee atoombommen van minder dan 100 kiloton zullen tot ontploffing wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5