Bestaande gronden voor echtscheiding te beperkt Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Handtekeningen voor Amsterdamse politie Spoedig beslissing over monument Westerbork Steeds herhalen wat er mis is in Z.-Afrika Nog geen uitspraak over wereldraad Roemenië weigert aan baptisten visum DINSDAG 28 JUNI 1966 De zanger van psalm 80 vraagt God gehoor op grond van het feit dat hij „ellendig en arm" is. Dat mag wonderlijk zijn voor iemand die niets van de bijbel afweet, maar voor ons die al jaren in de kerk meelopen is dat niet zo vreemd. Christus kwam om zondaren zalig te maken. Maar juist daarom kijken we wat vreemd aan tegen het vervolg van die psalm: „Be hoed mijn ziel, want ik ben godvrezend." Is dat niet al te zeer bouwen op eigen geestelijke verdienste? Bovendien, wie van ons durft dat zo maar te zeggen? We houden niet van mensen die geestelijk zo hoog van de toren blazen. Uiteindelijk zegt de catechismus toch maar dat er slechts een „beginsel van gehoorzaamheid" in een ieder van ons aanwezig is. Om zo maar tegen God te zeggen dat wij „godvrezend" zijn lijkt ons wat Farizeeërachtig. We houden het liever bij de tollenaar toen hij bad. Dat zeggen we, maar het is de vraag of het waar is. Maar loopt de psalmist wel geestelijk buiten, zijn schoenen? Fr volgt nog een belangrijk zinnetje: „Gij, mijn God, verlos Uw knecht die op U vertrouwt." David bouwt niet op zijn eigen godvrezendheid. De nadruk valt op de God die hij ver trouwt, aan wie hij zich heeft toevertrouwd. Hij bidt daarom „Behoed mijn ziel", niet omdat hij zich zo goed weet, want dan behoefdt h'j dat niet te bidden, maar omdat hij weet hoezeer hij God nodig heeft. De kern van zijn godvrezendheid is het geloof dat God hem zal vasthouden. David noemt zichzelf godvrezend omdat hij weet dat hij van God afhankelijk is. We lezen vandaag: Jesaja 2 1-9. Mej. v. d. Griend begraven (Van o e correspondent) ERMELO Talrijke bondsvriendin- nen van de Gereformeerde Vrouwenbond waren maandag In Ermelo bijeen om uiting te zeven aan hun medeleven bij het plotseling overlijden van mejuffrouw N. A. van de Griend, de oud-secretaresse van deie bond. Alvorens de tocht naar de groeve werd I gemaakt leidde de wijkpredikant ds. J Vlaardingerbroek in de rouwkamer aar. de Rozenlaan een rouwdienst waarbij hij sprak over Openbaringen 1: 1618. Prof. dr. K. Dijk uit Driebergen die de overledene reeds had leren kennen in DEN HAAG Het breed mo- 5?kSm' 'aandeel' had' i deramen van de generale synode raadsman van het bestuur van de Gere- I van de Nederlandse Hervormde formeerde Vrouwenbond opnieuw met I Kerk hppft ppn rannnrt van de mej. Van de Griend in contact kwam. ^erK neei1 ,een rapport van ae wilde gaarne als vriend aan die jaren commissie „herziening echtschei dingsrecht" aanvaard. De com missie stond onder voorzitter schap van mr. J. J. Woltman, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. Secretaris van de commissie was dr. F. O. van Gennip, predikant te Leidschen- dam. Hervormd rapport wil verruiming Eerste officiële gesprek met vrijgemaakten Om „hardigheid des harten herinneren. Hij noemde de uitbreiding die het vere nigingsleven van de jeugd in die tijd verkreeg en de toewijding van de overle dene aan net bondswek van de gerefor meerde vrouwen, waarbij zij haar gaven van hoofd en hart in dienst van deze K. J. dam-Delfshaven. waar de overledene tot voor kort woonde, schonk aandacht aan het verenigingswerk van mej. Van de Griend in de Maasstad. Mejuffrouw J. Parlevliet uit Katwijk sprak als deelneemster aan diverse va kantieweken voor huisvrouwen die reeds tien jaar door de bond georganiseerd en dikwijls door de nu overledene werden Ds. Vlaardingerbroek las aan de groe ve een gedeelte van 2 Corinthe 4 en 5 en dankte met het Onze Vader. •ir William B. Eerdmans, stichter van de bekende en vooraanstaande uitgeverij van christelijke literatuur in Grand Ra pids. is op 83-jarige leeftijd overleden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gnlden aan postzegels te worden tngesle- Vraag: Hierbij zend ik u een blad van een hangbegonia. die steeds maar bruine bladeren krijgt. Ik heb een paar jonge plantjes en deze vertonen dezelfde verschijnselen. Antwoord: Uw begonia's zijn in ernstige mate aangetast door de kring- vlekkenziekte, veroorzaakt door eer virus van de tomaat. Tegen deze ziek te is nog geen middel ontdekt, daar de ziekte inwendig in de planten woe kert. Daarom moeten wij u heiaar aanraden de planten weg te doen en vooral er geen stekken van te nemen. Bladluizen en thrips. die beide wel eens in begonia'? voorkomen, zijn overbrengers van het virus, daar deze de plantensappen opzuigen en dan ge zonde planten kunnen besmetten. Ook gebruikte messen enz. moet u ontsmet ten. Vraag: Verschillende van mijn ka merplanten hebben op en in de pot grond witte stippen, zet ik ze in het water of giet Ik water boven op de grond, dan bewegen die stippen en springen zelfs. Hoe kan ik ze verdel- Antwoord: Die witte stippen zijn zeer waarschijnlijk jonge miljoenpo- ten of springstaarten. Zet de kluit 24 uur in vrij warm water, geheel onder gedompeld. Ze zullen dan wel boven Vraag: Waar zijn die herden kingsborden van de Westminster Ab bey verkrijgbaar? Antwoord: De herdenkingsborden worden vervaardigd door de firma Spode te Tone on Trent In Engeland. Vertegenwoordigster in Nederland is de firma F. J. C. Veerman, Prinsen gracht 415, Amsterdam. De prijs van de met 22 karaats goud en platina afgewerkte borden is vrij hoog en yoor Nederland nog niet bekend. Vraag: In mijn bezit is een blauw wandbord, voorstellende twee vis sersmeisjes bij enkele boten. Aan de achterzijde vindt men een wapen met er boven Esterwerda. Onder het wa pen staat dec. 1589. Kan u mij er iets meer over vertellen? Antwoord: Helaas weten wij niet wat Esterwerda betekent, doch er zul len ongetwijfeld lezers zijn, die ons hierover kunnen inlichten. Op en brief van Thoolse jeugd (Van onze correspondent) THOLEN De Christelijke j Historische Jongerenorganisatie (C.H.J.O.) afdeling Tholen en St. Philipsland heeft het opgenomen voor de bij de relletjes in Amster dam gewonde en gemolesteerde politie-agenten. In verschillende plaatsen op het eiland Tholen ver zamelde men ruim 500 handteke ningen. De lijsten met handteke ningen worden vergezeld van een Open Brief gezonden aan hoofd commissaris H. J. van der Molen van Amsterdam. De tekst van deze OPEN BRIEF luidt: „Namens een deel van de Thoolse bevolking biedt de Christelijke Histo rische Jongeren Organisatie U 500 handtekeningen aan. Wij hebben volledig begrip voor de moeilijke situatie, waarin het Amster damse politiekorps verkeert Sommige negatieve reakties pers, radio en t.v. hebben ons bijzon der verbaasd, daar deze te grote aan dacht schonken aan de nihilistische jeugd en veel te weinig begrip kon den opbrengen voor uw moeilijkhe den. Veel respect hebben wij voor de zelfbeheersing, die u tijdens de 13e en 14e juni hebt getoond. Wij jongeren, hopen met deze ak- tie te hebben aangetoond, dat er vele Nederlanders zijn die het gezag, on danks haar fouten en tekortkomin gen, willen respecteren. Wij spreken de hoop uit, dat u in de toekomst, ondanks alle negatieve kritiek, de zelfbeheersing kunt op brengen. die u in het verleden reeds hebt getoond en wij wensen u veel sterkte toe bij de vervulling van uw taak." Deze open brief was namens de C.H.J.O. ondertekend door de heer J. P. M. Nijman te Tholen, voorzitter van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland en door de heer A. G. Nieuwkerk te Poortvliet, secretaris. Het rapport gaat er van uit, dat het huwelijk, bijbels gezien, de strekking heeft onontbindbaar te zijn. De wetge ver dient echter rekening te houden met de „hardigheid des harten". Echtscheiding moet dus mogelijk zijn. De bestaande echtscheidingsgronden zijn te beperkt en de praktijk, die echtscheiding bij onderling goedvinden mogellijk maakt, mag niet geduld wor- De commissie pleit ervoor, dat aan 1 de vier bestaande echtscheidingsgron- den een vijfde wordt toegevoegd, name- I lijk „andere hoogst ernstige feiten en/of omstandigheden", waarbij echter dient te worden toegevoegd: „doch in in al deze gevallen alleen indien gron- dige ontwrichting van het huwelijk aanwezig is". i (De vier bestaande gronden zijn: I overspel, kwaadwillige verlating I voor langer dan vijf jaren, veroorde ling wegens misdrijf tot een vrij heidsstraf van vier jaar of langer na het huwelijk uitgesproken, levensge vaarlijke verwonding of levensge vaarlijke mishandelling). Franse protestanten tegen kernproeven PARIJS De raad van de pro testantse federatie heeft in een nota aan de Franse regering scherp gepro testeerd tegen het kernproeven-pro gramma, dat Frankrijk doorvoert in de Stille Oceaan. De raad spreekt de over tuiging uit, dat geen politiek argument een dergelijke bedreiging voor de toe komst van de mens kan rechtvaardi gen, omdat God Zijn liefde voor alle mensen in Jezus Christus heeft ge toond. De raad betreurt het, dat eerdere protesten van de Wereldraad van Ker ken en van de generale synode van de Franse Hervormde Kerk geen gehoor hebben gevopden. t r_ NSR is nu tegen censuur Student UTRECHT Op een vergadering van de Nederlandse Studentenraad zijn de fracties van de Progressieve Studen tenorganisatie en het Nederlandse Stu dentenakkoord teruggekomen op hun eerder genomen besluit het blad Stu dent preventief te censureren. Een mo tie waarin het bestuur van de stichting Algemeen Studenten Persbureau de be voegdheid krijgt de hoofdredacteur te benoemen en te ontslaan werd aangeno men. Alleen de hoofdredacteur van Stu dent beslist over de inhoud van het blad. Kanunnik L. John Collins: tiek. Commissie inzake geboortenregeling is klaar gekomen AMSTERDAM De reden dat de Zuidafrikaanse regering bang is voor het werk van het Defence and Aid Fund is dat de door haar ingeschakelde advocaten steeds opnieuw in de rechtzalen herha len wat er mis is in Zuid-Afrika. Dit zei kanunnik L. Collins, voorzit ter van het Fund gisteravond tijdens een protestbijeenkomst, die was be legd door het Comité Zuid-Afrika en het Studentencomité Zuid-Afrika. Collins wees er op, dat het Fund geen geld inzamelt voor het bevorde ren van geweld in Zuid-Afrika of om het communisme daar te steunen, maar alleen om politieke gevangenen te laten verdedigen door goede advo caten en de opvoeding van kinderen wier ouders gevangen zitten te bekos tigen. Hij zei dat de regeringen zich dan misschien in sommige gevallen op diplomatieke gronden kunnen ver ontschuldigen als zij niet strijden te gen het kwaad in andere landen, maar dat dit excuus niet geldt als het gaat om fundamentele zaken als menselij ke vrijheid en gelijkheid in Zuid- Afrika. Rumoer ontstond er toen de tweede spreker, mr. B. Stokvis, in zijn betoog het woord ..politiestaat" liet vallen. Jeugdige aanhangers van de Boeren partij begonnen „leugen, leugen" te schreeuwen toen mr. Stokvis zei dat, izszzs, ;,n:th^'TSSSLBST* (Van een onzer medewerkers) WESTERBORK Binnen en- jkele weken zal definitief beslist worden, of op het terrein van het voormalige Ambonezenkamp Schattenberg een monument zal worden opgericht ter nagedachte nis aan de uit het kamp Wester bork tijdens de Duitse bezetting weggevoerde Joden. Er zijn thans besprekingen gaande tussen de provincie Drenthe, de gemeente Westerborg en enkele Joodse or ganisaties in ons land. Al enige malen is na de oorlog het idee geopperd, in Westerbork een mo nument te plaatsen, dat de herinnering bewaart aan het doel, waartoe het kamp tijdens de Duitse overheersing diende. De stemmen zijn sterker gewor den, nadat enkele maanden geleden een deel van het kamp werd afgebro ken, om plaats te maken voor een ra diotelescoop. Er is reeds een bedrag ter beschik king. Dit werd in 1961 bijeen gebracht, toen van officiële zijde plannen beston den in Westerbork een gedenksteen te plaatsen. NSR. de heer R. Samkalden. zei dat1 Deze plannen werden destijds niet er ook in Amsterdam een spanningverwezenlijkt, omdat het Nederlands bestaat tussen gezag en vrijheid. In Israëlitisch Kerkgenootschap met was Zuid-Afrika wordt deze spanning ver-geporteerd voor een monument binnen stikt door wetten en regelingen. de gemeente, waar honderd en tien dui- Nederland heeft sinds augustus vo- ;z®nd Joodse Nederlanders voor het rig jaar 226.000 bijeengebracht voor laatst op Nederlandse bodem vertoef de slachtoffers van de apartheidspoli- I den. Het kerkgenootschap sprak zijn I voorkeur uit voor een plaats, waar het I merendeel der Joden heeft geleefd en (gewerkt. Ook werden bezwaren aange- voerd tegen het voornemen de benodig de gelden bijeen te brengen met een I inzamelingsactie. j Het kamp Westerbork werd. tegen de I wensen van de Joodse gemeenschap in, I voor de oorlog door de Nederlandse I regering ingericht, om Joodse vluchte lingen uit Duitsland te consigneren. dag haar rapport voltooid. In een Vati- Prof. Stolk weer naar caanse bekendmaking wordt gezegd, dat het nu aan de paus is. de waarde van het rapport en de aan hem voorge legde conclusies vast te stellen. Er werd niets gezegd over het tijdstip, waarop de paus een officiële verklaring over deze materie zal doen. Gezien het gebrek aan eenstemmigheid in de commissie, neemt men echter aan. dat de paus niet voor het eind van de zomer gereed zal komen met de bestudering van het commissierapport. Amazonegebied AMSTERDAM Prof. dr. A. Stolk hoopt 28 juni naar Zuid-Amerika te ver trekken voor zijn derde expeditie in het Amazonegebied. Hij ontdekte daar al eer der ruïnes en tempelresten. Behalve het gewone onderzoek staat ook het vervoer van opgegraven beelden op het programma. Prof. Stolk zal probe ren dat met balsaviotten te doen. (Balsa hout is zeer licht en heeft een grr->t Beroepen te Haren en Emmen: mej M puJ^liel^ Li^efia. een primitieve tempel te fotograferen. Keijzer te Haarlemmermeer. De handelwijze van de Roemeense Hij hoopt een verslag van de expeditie. £genn? heeft verwondering gewekt, in de afgelopen twaalf maanden!een wetenschappelijk werk over zijn U.NIE BAFT. GEM. I Dezer dagen nog heeft een viermansde- deren echter te bedaren 131 nieuwe gemeenten gesticht zijn in. vondsten en een boek over de muurschii- Bedankt voor Arnhem. H. Stukker te legatie van de Franse protestantse fe- De secretaris-buitenland van de Ethiopië. Ideringen te doen verschijnen. Stadskanaal. ideratie een bezoek aan Roemenië ge- Tijdens de bezetting zijn 93 van de 97 treinen met Joden naar Duitsland vanuit Westerbork vertrokken. Zes en zestig transporten hadden Auschwitz als doel. Van deze zestigduizend Joden overleefden slechts vijfhonderd de oor log. De 34.143 Joden, die in 19 transpor ten tussen maart en juli 1943 naar Sobi- bor werden gevoerd, zijn allen ver moord op negentien na, die na een opstand uit het kamp wisten t< ontsnappen. Voorts vertrokken ui' Westerbork negen treinen naar The- resienstadt. zes naar Bergen Belsen er twee naar Ravensbriick. Er is nog geen beslissing genomen welke kunstenaar aangezocht zal wor den. het monument te ontwerpen. Wel is zo goed als zeker, dat het sober val uitvoering zal zijn, omdat maar eei gering bedrag ter beschikking staat Beroepingswerk NEED. HERV. KERK Beroepen te Eist (O.B.) (toez.): J. Ju- kema te Holwierda (Gr.); te Rijperkerk (Fr.) (toez.): C. J. Amesz te Rijk (Haar lemmermeer); te Creil-Espol en te Steen- wijk (vac. J. de Olde): J. M. de Meij te Varsseveld. Aangenomen naar Maarssen (vac. J. Vermaas): kand. W. Dorresteijn te Utrecht, die bedankte voor Kethel (2e p.p.): naar Opperdoes (toez.): P. Kikstra. vic. te Zuidwolde (Gr.). Bedankt voor .Harderwijk (vac. C. Boogert): A. v. Brummelen te Giessen- GEREF. KERKEN Beroepen te Oldenzaal: kand. P. Wij- benga te Dedemsvaart. Aangenomen naar Weesp (vac. J. N. Nammensma): L. Herlaar te Rockanje: naar Weesp (vac. W. v. d. Zwan): M. Hiensch te Nieuwkoop. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Zwagerveen-Zwaagwest- einde (accl.): kand. J. Stuij te Langu Aangenomen naar Rotterdam-IJ monde (vac. J. Meilof): P. Plaatsman te Doorn/Driebergen. Bedankt voor Gron in gen-zuid: drs. D. Deddens te Leeuwarden: voor Delft (vac. J. F. de Weger): J. Verkade te Groningen noord. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen (vac. A. Noort): H. W. Eerland te Amersfoort. Bedankt voor Den Haag-west: G. Leen- dertse te Drogeham: voor Ridderkerk: H. P. Brandsma te Hilversum-oost: voor Zwijndrecht: J. H. Velema te Apeldoorn- centrum: voor 's-Gravenzande: P. v. Zonneveld te Bennekom: voor Hengelo (O.): W. v. Meest te Broek op Langen- dljk. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Ongeneeslijke krankzinnigheid of on geneeslijke lichamelijke ziekte dient niet apart als echtscheidingsgrond ver meld te worden. Dit kan onder ont wrichting vallen. De commissie stelt wijziging van de bewijsrechtelijke en processuele bepa- Atheïstische dichter wint toch proces LJOEBLJANA De jonge Joegosla vische dichter Wladimir Gajsek is in hoger beroep vrijgesproken van de beschuldiging de godsdienstige gevoe lens van zijn medeburgers te hebben gekwetst. Gelijk wij berichten, was hij in - eerste instantie tot twee weken gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in strijd met het beginsel van godsdienst vrijheid aangezet zou hebben tot reli gieuze onverdraagzaamheid. In hoger beroep is echter nu vrijspraak gevolgd op grond van het beginsel van vrije meningsuiting. Gajsek had in mei 1965 in een tijdschrift een gedicht gepubliceerd, ge titeld „De Heilige Familie", waarin drie Iloweense bisschoppen en meerde re theologische studenten een beledi- j ging van hun geloof zagen. Zijn veroor- j deling werd gezien als een mogelijk j belangrijk teken van een gewijzigde houding van Joegoslavië tegenover de kerk. De negentienjarige dichter slaat Min- kende munt uit het feit, dat hij het j proces alsnog gewonnen heeft. Hij i heeft de verschijning van een gedich tenbundel aangekondigd, die ook het omstreden gedicht zal bevatten. Leidse studenten op Oostduitse predikantendag BERLIJN Zestien theologische stu denten uit Leiden onder leiding van prof. dr. A. J. Rasker hebben deze week op uitnodiging van de Bond van protestant se predikanten in de DDR de protestant se predikantendag in Oost-Berlijn bijge woond. Deze' predikantenbond -'s ópgerient door die predikanten in Oost-Duitsland, die pleiten voor een verregaande steun door de Oostduitse christenen aan de Oost duitse regering. De Staatssecretaris voor kerkelijke aangelegenheden Hans Seige- wasser woonde een deel van de confe rentie bij. De voorzitter van de bond, ds. Götz Bickelhaupt, legde er de nadruk op, dat de gemeente zich moet inzetten voor de vrede, voor sociale gerechtigheid en in ternationale betrekkingen. In dit verband oefende hij kritiek uit op de Duitse Evan gelische Kerk „die zich sterk voelt in het vasthouden van haar eenheid en juist daardoor de eenheid verloren heeft". Hij laakte ook de overeenkomst betreffende de geestelijke verzorging van militairen die de Duitse kerk met de Westduitse regering gesloten heeft. De predikantenconferentie eindigde met het aannemen van een resolutie, waarin „de afgrijselijke gebeurtenissen in Vietnam, opgeroepen door de Ameri kaanse agressie" veroordeeld werden. lingen voor. De verzoeningscomparitie bij de president van de rechtbank ko- me te vervallen. Indien bij de behan deling van de echtscheidingsaanvrage een verzoening mogelijk lijkt, of een der partijen dit verzoekt, zouden de rechter-commissaris of de familieka mer van de rechtbank tijdens elk sta dium van het geding bevoegd moeten zijn de partijen te verwijzen naar een bureau voor huwelijks- en gezinsmoei lijkheden, of een deskundige. Bezoekrecht Het bezoekrecht dient ook herzien te worden, meent de commissie. Daarbij dient het belang van de minderjarige kinderen van paedagogisch gezichts punt uit, te gaan boven het recht op het kind van de niet met het gezag belaste ouder. De commissie deelt mee, dat haar overwegingen niet gericht waren op een huwelijkswetgeving, welke voor ge lovigen alleen bestemd was, maar die moest kunnen gelden voor allen, die deel uitmaken van het Nederlandse volk. De synode heeft dit rapport bedoeld als een bijdrage van de Nederlandse Hervormde Kerk in de bezinning bij de herziening van de desbetreffende wettelijke bepalingen, die thans over wogen wordt. (Van onze kerkredactie) PELLA (Iowa) Op 2 juni heeft een eerste officiële samenspreking plaats gehad tussen commissies van de Christi an Reformed Church en de Canadian Reformed Church (de Nederlandse emi-| granienkerk. die nauwe contacten on derhoudt met de Gereformeerde Ker-| ken (vrijgemaakt) in Nederland). De commissies kwamen overeen, te wer ken overeenkomstig het mandaat, dal de commissie van de Canadian Refor med Church van haar synode gekregen had. Dit betekent, dat de samensprekln- gen ten doel zullen hebben „te onder zoeken, hoe beide kerken de eenheid der kerk kunnen verkrijgen en handha ven in de eenheid van het geloof en van de kennis van de Zoon van God op de grondslag van de apostelen van het In het mandaat worden de volgende drie punten van verschil tussen beide kerken genoemd: de Christian Reform med Church heeft naast de Drie FormuJ lieren van Enigheid nog de verklarin-j gen van Utrecht en de drie punten varv Kalamazoo (1924). De Christian Refor-j med Church heeft onlangs een nieuwe kerkorde ingevoerd. Tenslotte onder houdt deze kerk correspondentie met de Gereformeerde Kerken en de ande re met de Gereformeerde Kerken (vrij-^ gemaakt). Uit het rapport van de commissie) voor oecumene en interkerkelijke cor respondentie, dat op de synode van de Christian Reformed Church werd besproken, bleek overigens, dat er nog steeds besprekingen worden gevoerd tussen deze kerk en de Gereformeerde! Kerken (vrijgemaakt) in Nederland. Synode Christian ReformedChurch Maandagcent stuurt t.b.-patiënten geschenken ZEIST De stichting „Maandag cent" heeft dit jaar achttienduizend gul den beschikbaar kunnen stellen voor geschenkzendingen aan t.b.-patiënten in de noodgebieden. De zendingen gaan onder andere naar hospitalen in Pucalpa (Peru). San José (Philippijnen), Manyemen (Kame roen), Saigon, terwijl ook nog een zie kenhuis zal worden aangewezen in sa menwerking met het gereformeerd zen dingscentrum te Baarn. Het geld is bijeengebracht door schooljeugd van alle gezindten. (Van onze kerkredactie) PELLA (Iowa) De synode van de Christian Reformed Church heeft een speciale com missie benoemd ter formulering van het standpunt van de kerk ten opzichte van de Wereldraad van Kerken. Deze commissie moet vóór volgend jaar een ver klaring opstellen, die zal dienen als antwoord van de Christian Reformed Church op de besluiten van de Gereformeerde Kerken in Nederland ten aanzien van het lidmaatschap van de Wereldraad. Dit antwoord zal definitief goedge keurd moeten worden op de synode van volgend jaar (de Christian Refor med Church komt elk jaar in synode bijeen). De haast, die men maakt, wordt veroorzaakt door het feit, dat men het antwoord graag op tijd gereed wil hebben voor de synode van de Ge reformeerde Kerken, die eveneens vol gend jaar weer bijeenkomt. Gelijk be kend hebben de Gereformeerde Kerken alle zusterkerken in de Gereformeerde Oecumenische Synode om een dergelijk antwoord gevraagd. De betrekkingen met andere kerken namen een belangrijke plaats in op de agenda van deze synode, die overigens in anderhalve week afgewerkt was. Met blijdschap werd kennisgenomen van een verklaring van de synode van de Orthodoxe Presbyteriaanse Kerk (een kleine kerk, die zich in de dertiger jaren van de grote Presbyteriaanse Kerk heeft a/gescheiden). dat gestreefd moet worden naar een organische vere niging van beide kerken. Ook worden de contacten met de Reformed Church nauwer. De synode beval de classes uitwisseling van afgevaardigden met de classes van de Reformed Church Een moeilijke kwestie vormde het leergeschil, dat gerezen is naar aanlei ding van enkele publikaties van prof. Harold Dekker, zendingshoogleraar van het Calvin Theological Seminary, waarin deze naar veler gevoelen te dicht in de buurt van een algemene verzoeningsleer is gekomen. De desbetreffende commissie had een dik rapport geschreven, dat resulteerde in een aantal leerstellige uitspraken. De synodale commissie van advies vond, dat de gereformeerde traditie in het rapport goed tot uitdrukking kwam, maar dat de fundering Schrift en belijdenis niet goed uit de veft was gekomen. Ook waren er pro blemen overgebleven, die nadere (Van onze kerkredactie) WASHINGTON/BOEKAREST -- De Roemeense regering heeft de visums van twee functionarissen van de Bap tisten Wereld Alliantie ingetrokken. Zij zouden vandaag met een derde, die he lemaal geen visum gekregen heeft, naar Boekarest zijn gereisd voor een bezoek aan de baptisten in Roemenië. Josef Nordenhaug, secretaris-gene raal van de BWA, zei in Washington, dat de visums van hem en van C. Ro nald Goulding uit Londen die zij eind april hadden gekregen zonder enige verklaring werden geannuleerd. Het derde lid van de delegatie, de Liberi aan William R. Tolbert, heeft zelfs nooit wat op zijn visumaanvraag ge hoord. Tolbert is behalve president van de BWA ook vice-president van de re mitter dr. F. de Vries wist de gemoe- bracht. waar zij besprekingen voerde met orthodoxe, lutherse en unitarische kerkelijke leiders. Het hoofd van de Roemeense Ortho doxe Kerk, patriarch Justinianus, be zoekt op het ogenblik Engeland, hij de gast is van de aartsbisschop Canterbury, die verleden jaar een zoek aan Roemenië heeft gebracht. In Buckingham-Palace werd patriarch Justinianus door koningin Elisabeth ontvangen. Vorstin onthulde Gysbert Japicx BOLSWARD Koningin Juliana heeft gisteren in Bols ward het stand- beeld onthuld van dc 300 jaar geleden gestorven Friese dichter Gysbert Japicx De vorstin maakte ie reis' per vliegtuig naar de vliegbasis van Leeuwarden en van daar ^er hofauto naar Bolsward waar zij werd verwelxomd door duizer- RÓme'"v den Friezen, die storm en regen hadden Madrid getrotseerd. Mallorca heldering verdienden. De synode ver-i wees het rapport daarom terug naan de studiecommissie en verdaagde verJ dere bespreking tot volgend jaar. De synode werd voorts geconfron- teerd met de problemen rond de eerst# hoofdstukken van Genesis door drit instructies van classes. Voor een dee!1 sprak uit deze instructies verontrustinj over het onderwijs aan het Calvin Colf lege. De synode nam een voorzichtig besluit; zij benoemde een commissi»1 die de synode van volgend jaar moei adviseren over de opdracht en de saf menstelling van een studiecommissie^ die zich met de vragen rond Genesii zal gaan bezighouden. Praeses van de synode was ds. Wil liam P. Brink van Fremont (Michigan) en scriba ds. John Vriend van Leth- bridge (Alberta). ICCC-conferentie over de kerk AMSTERDAM Van 4 tot 7 juli organiseert de Nederlandse ICCC-afde- ling een zomerconferentie in het confe rentie-oord Woudschoten bij Zeist Naast een groot aantal Nederlanden zullen ook weer enige Duitsers aanwe. zig zijn. Het conferentiethema is „Dl Kerk van Christus in deze tijd". De verschillende onderwerpen, dit worden behandeld, zijn: De Kerk er de Bijbel door ds. D. Biesma jr., d( Kerk en de tijdgeest door mr. L. J. M Hage, de Kerk en het leven na de dooi door ds. Horst Thurmann, de Kerk e: de zending door ds. J. C. Maris, di Kerk en de vleeswording des Woordi door dr. M. J. Arntzen, eenheid en scheiding in het licht van de Schrif door drs. J. P. Versteeg en de kerk ei de nieuwe moraal door ds. J Meester. Nadere inlichtingen verstrekt he ICCC-bureau, Singel 386, Amr Boek gaat vragen van velen beantwoorden DEN HAAG In de kring van Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk is in voorberei ding een boek, dat vanwege zijn opze geheel eigensoortig is. Aan he ontstaan zal namelijk een landelijk rondvraag ten grondslag liggen. Alle „gereformeerdebonders" (ei speciaal de jeugd) worden uitgenodig< vragen, die zij in het te verschijnei boek behandeld zouden willen zien, ii te zenden (adres Vliegwielstraat 52 Den Haag). Het boek zal uitsluiten) aan de behandeling van de ingekomei vragen gewijd zijn. De vragen moetei een opbouwend karakter hebben en lig gen op het terrein van het geestelijl en godsdienstig leven, in engere en rui mere zin genomen, met al de vraagstuk ken. die daarbij aan de orde komen. Vier en twintig predikanten en ir. van der Graaf uit Huizen hebben ziel bereid verklaard de vragen te beant woorden. Onder hen zijn verschillend bestuursleden van de Gereformeerd Bond, alsmede van de mannenbond, d jeugdbond en de bonden voor zendin en inwendige zending in deze secto van de Nederlandse Hervormde Kerl HET WEER I\ EUROPA Kopenh. licht bew. Amsterdam geh. bew. Brussel zw. bew mburg zw. bew Parijs Genève

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2