Den Haag centrum in diplomatiek Europa Mogelijke ergste arrestatie van raddraaiers Nieuwe aanval EEG Amerika doorziet tactiek Dolle treiier op van De Gaulle Snel ingrijpen medici voorkwam erger |Geen rijbewijs: dode en twee gewonden JAMIN Chauffeur viel in slaap: dode Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Maandag 27 juni 1966 47ste jaargang Directeur» F. OIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur i verzwakt DEAN RUSK DE GAULLE Washington volgt alles wat zich rond het bezoek van De Gaulle aan Rusland afspeelt met meer dan gewone belangstelling. Men verwacht dat De Gaulle met steun van Moskou zal trachten de Amerikanen een po litieke en morele nederlaag toe te brengen. Daarbij zou niet in de eerste plaats de NAVO op het spel staan, maar ook de EEG. ■fe Kinderhuis Genk geopend pagina Kernmerk Fijnschilder Leiden eert in het stedelijk museum „De Lakenhal" een van zijn grote zonen uit de zeventiende eeuw de jong gestorven Gabriël Metsu, schilder van ver stilde genrestukken. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat een overzichtstentoonstelling wordt gewijd aan deze fijnzinnige kunstenaar. Zie pag. 9. •fe Overleg niet Indonesië niet gestopt pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Achter de schermen heeft dit weekeinde een tensief diplomatiek overleg plaats gehad over de mogelijke resulta ten van de reis van president De Gaulle naar Rusland. Hoewel men met name in de EEG-landen niet kan geloven, dat het Franse staats hoofd definitief een einde zal maken aan zijn verbondenheid met de Atlantische gemeenschap, is er toch reden genoeg om te veronder stellen, dat De Gaulle in zijn besprekingen met de Russen voorstel len heeft gedaan, die de eenheid van het Westen aanmerkelijk kun nen verzwakken. Zo verwacht men in een slotcommuniqué voorstel len om de verhoudingen tussen „Oost" en ..West" in een meer ont spannen sfeer te brengen en men acht het ook geenszins uitgesloten, dat Parijs en Moskou gezamenlijk nieuwe gedachten naar voren zul len brengen om een einde te maken aan de strijd in Vietnam. Noordzee Washington volgt alles wat zich rond het bezoek van de Franse president in Rusland afspeelt met meer dan gewone belangstelling. Er wordt nauw diploma tiek contact onderhouden tussen de Amerikaanse diplomaten en de regerin gen van de EEG-landen. Men verwacht namelijk, dat De Gaul le met steun van Moskou zal trachten de Amerikanen een politieke en morele nederlaag toe te brengen. Daarbij zou niet in de eerste plaats de Atlantische samenwerking op het spel staan, maar de Europese Econo mische Gemeenschap. Het is zelfs voor een De Gaulle onmo gelijk domweg een streep te trekken door de verdragen van Rome, waarop de EEG is gebaseerd. Alle spanningen de laatste tijd ten spijt is de ge meenschap nog een reële zaak, waarin Frankrijks invloed na het optreden van De Gaulle als president niet bete kenend is toegenomen. Slaagt De Gaul le erin via zijn gesprekken met de Rus sen West-Europa te overtuigen van de nieuwe functie, die Frankrijk in de internationale politiek vervult, dan kan G. K. van het Reve rooms-katholiek AMSTERDAM De schrijver Ge- ,rard Kornelis van het Reve is vandaag Itoegetreden tot de rooms katholieke [kerk. Rector L. Simons van „De zus- ,ter van de Koorstraat uit Den Bosch' heeft hem vanmorgen om elf uur in jde kapel aan de Rustenburghstraat in Amsterdam het sacrament van het doopsel toegediend. Peter was prof. firs. B. P. M. Hemelzoet, hoogleraar in de bijbelexegese aan het Grootsemina rie van het bisdom Haarlem te War mond. Tegen Van het Reve is thans pen gerechtelijk vooronderzoek gaan de wegens godlastering naar aanleiding van twee in Dialoog gepubliceerde brieven. Deze brieven zijn gecorri geerd verschenen in zijn nieuwe poek Nader tot u. Het onderzoek werd Sngesteld naar aanleiding van vragen j kan het Tweede-Kamerlid Van Dis (sg) laan de minister van justitie. VEEL WIND DE BILT -- Een depressie, die vanochtend bij Schotland was gele ien. koerst in de richting van de Duit- c bocht. Aan de voorkant van de toring komt een uitgebreid regenge- >ied voor. dat langzaam in oostelijke ichting opschuift. Morgen dringt achter de depressie i! •m polaire lucht tot ons land door j net enkele opklaringen, maar ook! )uien. Randstoringen zullen tijdelijk I ten krachtige tol harde, langs de kust I nogelijk af en toe een stormachtige' westelijke wind veroorzaken. Het onbestendig weertype breidt tich geleidelijk verder over het vaste land uit. maar ten zuiden van de Al- j pen en Pyreneeën wordt het weer ïchler niet door de oceaanstoringen beïnvloed. Strandweer krachtige tot harde wind tussen noordwest. Te koel en onaan- Senaam strandweer bij een temperatuur nn 15 a 16 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Door een grote de pressieactiviteit zal de eenste helft van deze week onbestendig zijn. dat zijn weerslag hebben op de verhou dingen in de EEG. Washington doorziet deze manoeuvre van de Franse president en vandaar dat de Amerikaanse diplomaten in Den Haag, Brussel en Bonn de ontwikkelin gen op de voet volgen. Men wil zelfs door een aantal gezamenlijke Frans-Russische stappen niet voor vol dongen feiten geplaatst worden. Daar om wordt reeds op dit ogenblik nage gaan, wat de consequenties zullen zijn van eventuele Franse verrassingen. Dat het oog van Washington daarbij met name op Den Haag is gevallen behoeft geen verwondering. In de eerste plaats achten de Verenigde Sta ten Nederland nog steeds de meest be trouwbare bondgenoot in West-Europa. Daarbij komt, dat het ook Washington welgevallig zou zijn, wanneer het poli tieke hoofdkwartier van de NAVO naar Den Haag zou worden verplaatst. Maar momenteel ziet Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Den Haag toch ook als de voornaamste verdedigingspost van de EEG. Voor vervolg zie pag. 9 Zeelieden gaan onderhandelen LONDEN Het ziet er naar uit dat het einde van de Britse zeeliedensta king. die nu al ruim 43 dagen duurt in zicht is. Het bestuur van de zeelieden- bond heeft zaterdag besloten een aan bod van de reders negen extra vakan tiedagen per jaar te aanvaarden als basis voor de onderhandelingen. De gematigde vleugel van het bestuur had het aanbod zonder meer willen aanvaarden, doch met 26 tegen 17 stemmen werd besloten het voorstel van de reders alleen als basis voor nader overleg aan te nemen. Aanvanke lijk had het bestuur 56 dagen betaald verlof per jaar geëist. De bond is er voorts mee akkoord gegaan, dat de reders de werkinde ling op zee herzien om het aantal rou tine-overuren te beperken. TYNEMOUTH De bemanning van de Britse treiier Wilsonline heeft gisteren een paar angstige uren door gemaakt. In de buurt van de Dog-| gersbank sloot de tweede machinist, zich op in de machinekamer en liet I het schip beurtelings voor- en ach- J teruit varen. Hij stoorde zich niet aan de bevelen van de schipper en dreig-1 de het schip in de lucht te laten vlie- j gen als men hem te na zou komen. j Na twee angstige uren slaagde del eerste machinist, die voordien al ge-i wond was geraakt bij een poging dei waanzinnige te overmeesteren, er in i de brandstoftoevoer naar de machi- Haarlem nes af te sluiten. De „muiter" gaf zich zonder verzet over en werd overgezet op de Zweedse veerboot Tor Anglia die hem naar een zieken huis in Zweden zal vervoeren. Een dokter gaf hem kalmerende midde- Ook de besturing van de treiier werd beheerst door de man in de machinekamer, die de radio had uit geschakeld. Juist daarvoor had de schipper de kustwacht echter ge waarschuwd en het Nederlandse hos pitaal-kerkschip De Hoop om hulp gevraagd. Een felle brand heeft gister morgen voor véle tienduizenden guldens schade aangericht in gebouwen en voorraden van een textielgrondstoffenhandel in Til burg. Van een van de magazij nen werden dak en zolder over een lengte van dertig meter ge heel vernield. De tweejarige Aliona Nikolajef draagt nu al een ruimtevaart helm, die hij van zijn vader, de bekende astronaut Andrei Niko lajef, heeft gekregen. Maar ook zijn moeder heeft al een ruimte- op haar naam staan. Zij vormen gedrieën dus een typisch „ruimtelijk" gezin. Man moet na klap oog missen HAARLEM Bij een automatiek in aarlem is gisternacht een vechtpartij ontstaan, die aan de 21-jarige chemicus A. M. uit Haarlem een oog kostte. Aan gehouden zijn twee broers, een 19-jarige classificeerder en een 27-jarige grond werker. In de automatiek ontstond ruzie. De broers volgden de chemicus en een van hen gaf hem een klap in het gezicht waarbij zijn bril brak. Een stuk glas kwam in het oog. Operatief ingrijpen baatte niet meer. Ook verder werden sporen van zware mishandeling gecon stateerd. GENEESHEER-DIRECTEUR EINDHOVEN Dat nog niet meer patiënten van het Diacones- senhuis ir. Eindhoven het slacht offer zi.n geworden van de ver ontreinigde infusievloeistof is voor een groot deel te danken aan het snelle ingrijpen van de me dische staf. De behandelende ge neesheren hebben de oorzaak van de dood van de vier vrouwen snel herkend, waardoor op de juiste manier kon worden ingegrepen. ROTTERDAM De 62-jarige mevr. F. van Gils uit Rotterdam is gisteren bij een verkeersonge luk op de rijksweg Utrecht-Den Haag, bij Harmeien om het leven gekomen. Haar echtgenoot werd licht gewond en een andere inzit tende van de auto, die zij bestuur de, werd zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis te Woer den. Mevr. van Gils die niet in het bezit was van een rijbewijs, wilde haar rijvaardigheid beproeven onder toezicht van de 43-jarige heer G. de W., omdat zij deze week haar rijexamen zou moeten afleggen. Tijdens het rijden pro beerde zij het tochtraampje dicht, te doen, maar ze verloor de macht over het stuur. De auto kwam eerst op de i vluchtstrook terecht, schampte ver volgens over een lengte van 25 meter de middenbermbeveiliging en ketste j weer terug naar de vluchtstrook en. vandaar van het 4'/e meter hoge ta- lud af. Mevrouw Van Gils was op slagj Voor vervolg zie pag 9 Dit zei de geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis, dr. M. C. de Haan, in een toelichting op de tragische gebeurtenissen van 15 juni. Het optreden van complica ties bij enkele operatiepatiënten ver ontrustte de medische specialisten. Toen een patiënte overleed werd na gemeenschappelijk overleg en speur werk de verwachting uitgespro'ken dat een aan alle betrokken patiën ten toegediende infusie-vloeistof, de oorzaak zou kunnen zijn. Op grond hiervan werd onmiddellijk in het gehele ziekenhuis de toediening van deze infusen gestaakt. Op een vraag of het mogelijk is de de infusievloeistoffen voortaan voor het gebruik ervan op haar deugde lijkheid te onderzoeken verklaarde dr. De Haan dat dit theoretisch uiter aard wel mogelijk is, doch een der gelijk onderzoek is technisch niet le verwezenlijken. Een volledig onder zoek neemt een week im beslag. Het spreekt vanzelf dat een patiënt die een infusie nodig heeft, daarop niet kan wachten. Bovendien zou bij het nemen van een proefmonster één bac terie de fles met vloeistof kunnen binnendringen, als gevolg waarvan de aanvankelijk mogelijk goede vloei stof ondeugdelijk zou worden ge maakt. In de praktijk zijn de medici dus wel genoodzaakt volledig af te gaan op het waarborgingsetiket De leverancier van de vloeistof, de N.V. Brocades-Stheeman, heeft niet geschroomd onmiddellijk aan alle af nemers te berichten dat door haar een niet-stcriele infusie-vloeistof in de handel was gebracht. Nadrukkelijk liet dr. De Haan weten, dat hij on danks de voorgevallen catastrofe nog het volste vertrouwen in Brocades heeft. Van de zijde van Brocades had men slechts één verklaring voor de verontreiniging van de infusie-vloei stof: de menselijke factor in het produktie-proces. Onderzoeknaar rel in hoofdstad in volle gang juni n op onder Op het zaterdag gehouden vlieg- feest op de luchthaven Zuid-Lim burg trad het opnieuw samenge stelde stuntteam Whisky Four van de Koninklijke Luchtmacht voor het eerst weer op voor Nederlands publiek. Op de foto zien we de formatie T-33 straalvliegtuigen dicht bijeen in een „looping". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op last van de officier van justitie, hoofd van m jhet Amsterdamse Parket mr. J. fm Hartsuiker, is een uitgebreid on- «j derzoek gaande naar de werke lijke achtergrond van de gebeur- penissen op de 13e en 14c juni jl.| II in de hoofdstad. Tijdens de de- batten in de Tweede Kamer en iin de Amsterdamse gemeente- siü raad is niet voldoende uit de verf gekomen, dat de rel is ontstaan ;na communistische intimidatie |van een aantal vakbondbestuur- I ders. I Het meubilair van het patronaatsge- bouw aan het eerste Marnixplant- j soen werd, toen de eerste verzilve- I ring van de vakantiebonnen zou plaatsvinden, door een tische knokploeg kort en klein geslagen. Het onderzoek heeft inmiddels al diverse zaken aan het licht gebracht: 1. De justitie beschikt over uitge breide rapporten en processen-ver baal, waarin de leiders van de communistische agitatie tegen de erkende vakbeweging met name worden genoemd. Het is heel goed mogelijk, dat op grond van betrouw bare getuigenverklaringen de ergste raddraaiers alsnog zullen worden gearresteerd en voor de officier van justitie geleid. De justitie beschikt ook over ge tuigenverklaringen over het gebeu ren bij en in de gebouwen van „De Telegraaf". Men heeft ook hier en kele hoofdfiguren kunnen identifi ceren. Bovendien beschikt de politie over veel fotomateriaal, dat als be wijs kan dienst doen. Ook de tekst van opruiende rede voeringen op het Jonas Daniël Meyerplein is in handen van de justitie. Spreekverbod Burgemeester mr. G. van Hall heeft aan alle politie-autoriteiten een spreekverbod opgelegd. Liepen vroe ger alle perscommuniqué's over het politie-optreden rechtstreeks via de pers-commissie van het hoofdbureau, waarvan hoofdinspecteur J. Heyink meestal de woordvoerder was, nu mag geen enkele politieman nog mededelingen aan de pers verstrek ken. Zelfs over het verloop der opera ties van donderdagavond, toen 55 demonstranten werden opgepakt, mocht niets worden verteld. Voor vervolg zie pag. 5 Kano sloeg oin twee jongens verdronken RIJSWIJK In de Trekvliet bij de Geestbrug in Rijswijk zijn zaterdag middag de 17-jarige L. Koudljs en de 16-jango H. Frankfort uit Den Haag verdronken toen hun kano omsloeg. H. Frankfort verdronk omdat hij niet kón zwemmen. In wanhoop klemde hij zich vast aan zijn vriend, die daardoor eveneens in de diepte verdween, hoewel zwemmer was. Een 50-jarige beroepsmilitair en diens 18-jarige sprongen nog te water, maar toen zij de i.4._ bride jongens al werden kano bereikten 'erdwenen. Later op dc i zij opgedregd. eis ijs van niet duur wet heerlijk BERGUM Een in slaap gevallen automobilist heeft zaterdagnacht op de rijksweg Drachten—Bergum een fron tale botsing veroorzaakt, waarbij een dode en twee zwaar gewonden vielen te be treuren. De chauffeur, de 21-jarige P. van der Wal uit Oudega. was op de linker weghelft gekomen en tegen een tegenligger gereder.. De bestuurder daar van, de 41-jarige elektricien J. Hoekstra uit Wartena. was op slag dood. Diens 35- jarige echtgenote werd evenals dc in slaap gevallen chauffeur levensgevaar lijk gewond. Het echtpaar Jopma/dat in de auto van het slachtoffer meereed werd gewond in het ziekenhuis van Drachten opgenomen. 0 De Italiaanse premier Moro is giste ren in Bonn aangekomen voor besprekin gen met de Westduitse regering over de NAVO-crisis, de gemeenschappelijke markt en de verhouding Oost-West. aardappelen met jonge spercieboontjes, luinboonijcs, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1