FIETSEN MET DE LAURA Wie en wat is Laura? Krijgt Leiden dagschool voor etaleurs? Vijf dagen lang weer puur simpel en groot genoegen Vierdaagse )er fiets n Alph r4"9 F1' Intocht Laura nu eens bij „Avifauna Verzachting van het sproeiverbod Eerste van het land Nieuwe speeltuin in Leiden - Zuidwest Plan voor 140 woningen in de Mors JüfeUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 21 JUNI 196S (Van een onzer redacteuren) ALPHEN Alphemaren en andere Laurianen moeten dit stukje maar niet lezen. Voor hen is het oude koek. Maar nieuwe lingen weten waarschijnlijk niet dat het woord „Laura" wordt gevormd door de beginletters van de steden Leiden, Amster dam, Utredht, Roterdam en Al- pihen, waarvan de burgemeesters (resp. oud-burgemeestersVan Kinschot, Van Hall, De Ranitz, Van Walsum en Bruins Slot in ihet erecomité van de Laura zit- Daarin treffen wij ook mr. J. KLaassesz en mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, resp. commissaris deT koningin van Zuid-Holland en in Utrecht. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren P. Groen- hart (Anna van Burenlaan 1, voorz.), C. P. Mulder (Van Boet- zelaerstraat 60, 2e voorz.), P. Koren (Toussaintstraat 30, secr.) en C Maartense (Rijnkade 5, pen- ningm.). Dan zijn er nog de bestuurs leden H. Dirkzwager, P. van Heij'ningen, M. E. van der Steen, Th. Verlooy en J. van Zwieten. Tot slot is er een schare offici als, die overal de stempelposten bemannen, voor de stoffer-en- blik-service zorgen en de ravi- taillerinigsposten organiseren. En niet te vergeten de mensen van de B.B., die radiotelefonisch voeling houden met de karavaan om de reparatie- en hulptroepen naar plaatsen van „onheil" te sturen. (Van een onzer redacteuren) onbegrijpelijk goed! Pionier van het roerige westen..., Amerikaan van de oude stempel... met rokende revolvers.. Natuurlijk ook een Gold-Spur mannetje. Gold-Spur, pionier van vandaag, Amerikaan in hart en nieren en met een oude stempel voor prijs en kwaliteit.. Géén revolvers, tóch roken... van proef ALPHEN Vraag duizend mensen hoe en waar zij hun vakantie besteden, en men kan uit de antwoorden een vrij nauwkeurige toeris tenkaart van Europa construeren. De meerderheid jakkert zich af in volle automobielen, die duizenden kilometers zeer beminde onbekend heid afleggen. Laat echter in Alphen aan den Rijn het ivoord „va kantie" vallen, en je hoort honderden mensen zeggen: „de Laura na tuurlijkDat negentienjarige fenomeen gaat over vier weken weer puur plezier brengen voor honderden fietsliefhebbers. Vier-en-een- halve dag lang. rein van „Alphia" aan de Nieuwe Sloot neerzetten tegen een geringe vergoeding. Er zijn douches waar men gebruik van kan maken. En het Laurabestuur stelt pogingen in het werk overdag bewaking op het kam peerterrein te hebben. Deze manier is dus nog goedkoper, alleen moet men zijn eigen kostje opscharrelen. Zoals bekend slatpen groepen veel in scholen en andere gebouwen, die het gemeentebestuur of andere in stellingen beschikbaar hebben. Dat gaat in Alphen heel vlot. WEDSTRIJD J?N DAN het fietsen. Men kan kiezen uit de vier maal 150 of viermaal 100 kilometer. Haast is er nooit bij. Er zijn heel wat pleisterplaatsen met vaak gratis versnaperingen, zoals flesjes frisdranken, kauwgom en augurken. Men doet er verstandig aan een goede fiets mee te brengen, een evengoed of beter humeur, regenkleding en dergelijke. Men moet voor zijn ple zier fietsen. Er zit geen ander wed strijdelement vn dan het behalen van de Laura-medaille. in kan zeggen: de Lama is een rij- \welvierdaagse. Akkoord. Men kan fok zeggen: de Laura is gezellig, uSportief en ontspannend. „Ze kun nen me nog veel meer vertellen", legt de Lauriaan, „maar de Laura is net eind e". een zweverige kreet, die vaag dtdrukking geeft aan heel plezieri- e gevoelens, dieoverigens zo com- Bij wijze kan de negentiende Laura dins- de 5de juli. Alleen de jaamum- dan het onderscheid aan tussen oude en nieuwe deelnemers. massa attracties van de Laurais onbeslist Thijs Bezemer met de Ga- zellenwagen de grote man. Dokter M. E. van der Steen uit Alphen coördineert de EHBO-ploegen in de gEN zonnig Laura-plaatje in de gemeente Haarzuilens aan de Oude Rijn. waar het magnifieke kasteel Haarzuilens staat en waar de Brink al vele jaren de Lau rianen heeft „geherbergd". (Van een onzer redacteuren) ALPHEN Dat is nieuw leven voor de Laura: de intocht, jarenlang ten oosten van Alphen begonnen, start dit jaar bij Avifauna. Steunend op de me dewerking van de politie kronkelt de Laura de laatste dag, met de dan kers verse Miss Laura voorop van het wes ten uit de Laurastad binnen. Er zijn in de trajecten weer wat nieuwe plaatsen, weggetjes en plekjes opgekomen. Hiervan is op de tweede fietsdag (woensdag) de tocht Langs de Maasoever in Rotterdam (van Park- harven tot Honingerdijk) een heel aar dige, lijkt ons. Ook plaatsjes als Pijnacker en Noot dorp (woensdag), Spaarndam en Half weg (dinsdag), lijken ons voor de vete ranen een leuke afwisseling. Anti-auto-Leidenaar blijft actie voeren LEIDEN De heer P. C. de Boer, die zich, zoals wij al bij herhaling schreven, ergert aan de voor zijn huis geparkeerde auto's, blijft actie voeren. B. en W. stellen de raad nu voor de heer De Boer niet ontvankelijk te ver klaren in diens beroep. Zij wijzen er de raad op, dat de woning van de heer De Boer een voor tuin heeft van 6 meter diep en dat het trottoir daarenboven nog eens 2% me ter breed is. Bovendien heeft de gemeente een smal voetpad doen aanbrengen in de plantsoenstrook tussen de rijbaan en het voetpad langs de Debussystraat teneinde de bewoners van de in de Moziartstraat gelegen flats gelegenheid te geven hun auto's elders te parkeren. Het is echter niet dwingend voor te schrijven waar iemand zijn auto moet parkeren, zo verklaren B. en W. ten Wat hen samenbindt is het construc tieve element in hun schilderkunst, waarmee ze zich afzetten tegen stro mingen als pop-art en zero. De on- t derlinge overeenkomst laat overigens zoals de tentoonstelling laat zien ge noeg ruimte tot onderlinge verschil- Naar onze indruk hebben de buiten landse deelnemers een sterker plei dooi voor hun picturale opvatting geleverd dan de Nederlanders; voor al de Belgen Vandenbranden, wiens bijdrage hierboven is afgebeeld en Verstookt komen goed voor de dag de laatste zelfs zo goed dat we graag meer werk van hem zouden zien. Zaterdagmiddag is de tot 8 juli duren de expositie geopend. Walenkamp ii er opnieuw in geslaagd van die opening iets aparts te maken door via een taperecorder o.a. het realis tisch manifest van NaumGabo het futuristisch manifest van Mari- netti, beide uit 1920, op zijn toehoor ders los te laten. LEIDEN Er bestaan serieuze plannen om in Leiden een dagschool met driejarige cursus voor etaleurs te stichten met als „voedingsgebied" geheel westelijk Nederland. B. en W. hebben de raad thans voorgesteld de stichting van een dergelijke school nodig te oordelen. De school zal ressorteren onder de stichting „Leidse scholen voor etala gekunst", in welke stichting samen werken de Landelijke Raad voor het Grootwinkelbedrijf, de Kon. Ned. Middenstandsbond, het Genootschap ter bevordering van de Etalagekunst de Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijsinstellingen N.V. Het ligt in de bedoeling de leerlin gen van de school een degelijke op leiding te geven als etaleur-decora teur (etaleuse-decoratrice). Tot nu toe werd scholing slechts in de praktijk van het bedrijfsleven gegeven onder steund met aanvullende theoretische cursussen. De vervangingsbehoefte aan eta leurs wordt geschat op 200 per jaar, Detailhandelsschool Voorts stellen B. en W. de raad voor de stichting van een middelba- -e detailhandelsschool in Leiden nodig te verklaren. De dichtstbijzijnde mid delbare opleiding op dit gebied is op het ogenblik in Rotterdam gevestigd. Het bestuur van de stichting „Leid se scholen voor de detailhandel" Oosterkerkstraat 1) wil deze sbhool inpassen als een afzonderlijke stroom in de nog te stichten vierjarige dag school voor de detailhandel, waar van de raad in 1965 de oprichting no dig oordeelde. zijn dat men de sfeer van de slechts kan ondergaan en kan omschrijven dan met ver over stukjes van de plezier- T AMMERT v. d. Enk met sigaar natuurlijk gebogen over een plat bandje van een Lau riaan. Lammert is de bestuurder van een Gazelle-reparatiewagen. jgEN van de vele groepen een lingen met voorop „Poedel" van Dam, de grootste clown van alle Lauraritten. Lang vóór prof. Buykhuisen het woord 'provo' had uitgevonden (laat staan dus de provo's de witte fietsen) reed Poe del de Laura al uit op zijn witte vehikel, waarmee hij prachtige kunsten vertoont. fietsersslurf-door-Nederland. Er zijn ook geluidswagens met muziek. Men hoeft dus eigenlijk nergens be nauwd voor te zijn- Voorzichtigheid is ondanks de uit stekende medewerking van vele politiekorpsen altijd geboden het verkeer. Maar het aantal drukke wegen in de honderden kilometers natuurschoon is doorgaans op de vingers van een hand te tellen. GE1SIETEN TJITV ALLEN door vermoeidheid komt praktisch nooit voor, hoe wel er „kinderen", dames, heren en „bejaarden" aan meedoen. Toch is het verstandig, waneer men zich op geeft, zoveel mogelijk te trainen van tevoren- Genieten van de omgeving (ook bij regen) en profiteren van het gezel lige plezier zijn de belangrijkste dingen in de Laura. En daarom moet men niet door het fietsen (doorzit ten, schrijnende plekken e.d.) wor den afgeleid. Dan nog dit. In groepen deelnemen is leuk. maar allesbehalve nodig. De sfeer in de Laura is al 18 keer zo gezellig geweest, dat na de opening bij Alphens raadhuis op maandag avond alle „eenlingen" verbroederd waren. Men zegt in Alphen dun ook: „Naar Alphen komt men alleen, maar in Alphen is men nooit alleen". Zo dagmorgen vroeg weer starten op mertjes op de Lauraplakken geven LEIDEN Nu de druk overal weer tot de normale waarde is ge dragen en ook de hoger gelegen ningen weer volop water hebben, is het niet langer verboden tuinen door middel van gieters e.d. met leiding water te besproeien. Het een week geleden ingestelde sproeiverbod is echter nog niet ge heel opgeheven, want het blijft voor lopig verboden met op de waterlei ding aangesloten slangen te sproeien. Het is namelijk vooral deze laatste, dikwijls onnodig lang volgehouden vorm van sproeien, die tot overma tig gebruik en dru'kverlagingen heeft geleid. Overigens is de Leidsche Duinwa- termaatscbappij vol lof over het be grip dat men voor het verbod aan de dag heeft gelegd en voor de wij ze waarop men er zich aan heeft ge houden. Onmiddellijk na het bekend Pleidooi voor constructie LEIDEN Na drie eenmanstentoon- stellingen heeft Galerie Walenkamp voor de vierde expositie tien schil ders tegelijk gecharterd. Hun werken worden onder de wat misleidende titel „10 x 10" gepresenteerd mis leidend, omdat er geen honderd, maar tien schilderijen hangen, van elke exposant een. Met deze groepstentoonstelling heeft Walenkamp voor het eerst ook bui tenlanders in zijn galerie toegelaten: onder de tien bevinden zich twee ZwedenHaggblad en Reutersvard en twee Belgen, Vandenbranden en Verstookt. De overigen zijn Neder landers: Bonies, Eikelenboom, Gribling, Niermeijer, Rous en Stoak- worden van het verbod verminderde het waterverbruik sterk. De LDM doet een beroep op haar afnemers vooral in deze zomer maanden elke verspilling van lei' dingwater te blijven vermijden. Ook openbare diensten zullen zo veel mo gelijk van ander dan leidingwater ge bruik maken. PROEF De verzachting van het sproeiver bod geschiedt bij wijze van proef. Mocht blijken dat het waterverbruik er op onaanvaardbare wijze door toe neemt, dan zal het verbod weer in volle omvang van kracht worden ver klaard. Het waterverbruik in de week van 5 tot en met 11 juni bedroeg 200.616 m3. Het hoogste weekverbruik voor' dien bedroeg 168.684 m3. Het water verbruik in de week van 12 tot en met 18 juni (dus na de bekendma king van het sproeiverbod) bedroeg 181.649 m3. Het etmaalverbruik op 10 juni bedroeg 32.115 m3. Het hoogste etmaalverbruik in 1965 bedroeg 26.""" m3. Examens chr. lyceum Leiden LEIDEN Voor het eindexamen HBS b van het dhr. lyceum zijn de volgende kandidaten geslaagd: Anne- marie Abbinik, Voorbout; Heniny deni Heyer, Rijnsburg; Maja Kooistra, Sas senheim; Piet Korbee, Noordiwijk; Her man Larners, Ledderdiorp; Wirn van der LuytOegstgeest; Gijs Ouwelhand, Kalwdjk; Ank Reyenga, Nieuwe Wete ring; Jan Willem Rikkers, Warmond; Erna Sleeboom, Leiderdorp; Ellen van Tongeren, Oestgeest; Hilldbnand v d Zee, Sassenheim. De hbs b examens zijn geëindigd'. Geslaagd voor het eindexamen .m.s.: Carla Schreuder, Leiderdorp; Elsa Sietsma, Sassenheim; Ria Sosef. Rijnsburg; IJda v Sprang, Noordwijk: Tineke Traas, Wassenaar; Else Weeber Noordwijk; Reineke Zielihuis, Oegst- De m.m.s.-examens zijn geëindigd. St. Nicolaasurarkt LEIDEN De speeltuinvereniging Prinses Beatrix, die onlangs van zich deed spreken door bijna tot opheffing over te gaan, krijgt nu, als de raad akkoord gaat met de plannen, bin nen afzienbare tijd een eigen tuin, begrensd door Tsjaikowskykade, Schubertlaan en Korte Vliet. Het gemeentelijke plan omvat op hoging van de grond, aanleg van een gedeeltelijke tegelverharding en van een speelweide, het maken drie kleine zandbakken en een vijver alsmede de plaatsing van een tijdelijke portiersloge. De kosten worden geraamd op Ook voor alleenstaanden LEIDEN Volgens een voorstel van B. en W. aan de raad kunnen bin nenkort op een -terrein nabij de ver- lengide Dr. Lelylaan in het Morskwar- tier nog twee blokken woningwetwo- ningen wonden gebouwd in vier woon lagen zonder lift, en wel zodanig dat op de vierde verdieping kleine wonin gen komen voor alleenstaanden. Het ligt in de bedoeling de woningen cen traal te verwarmen. Onbewoonbare huizen in Leidse binnenstad LEIDEN Als B. en W. hun zin krij gen, worden de volgende huizen onbe woonbaar verklaard: Uiterstegracht 36, Fokkestraat 3, 5. 7. 9 en 11. Roggebroods hof 1, 2, 3 en 4. Maresingel 1, la, 3, 4, 5, 6. en 7, Haarlemmerweg 42. 42a, en 43. Eerste Binnenvestgracht 14. Langegracht 36, Leliestraat 44. Vestestraat 124. Lege Werfsteeg 5a. Minnebroersgracht 7. 15 17, Voldersgracht 25 en Levendaal 68. f 145.250, terwijl voor aanleg van een strook openbaar groen rondom de tuin nog eens f 22.750 nodig zal zijn. De vereniging moet zelf voor speel- werktuigen zorgen. Ongeluk kost Volkshuis en gemeente veel geld LEIDEN Tijdens een in 1964 ge houden zomerkamp van de stichting Het Leidse Volkshuis overkwam de thans 18-jarige assistent-kampleidster mej. E. H. C. Moes te Velsen een ern stig ongeluk, waardoor zij invalide Hoewel het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank van mening is, dat er geen sprake was van een loonr dienstverhouding, hebben rechtskun dige vertegenwoordigers van mej. Moes en de genoemde stichting onder handelingen gevoerd over een minne lijke schikking. Overeenstemming werd bereikt over een uitkering in eens ten bedrage van f 300-000. Aangezien de verzekeringsmaat schappij, waarbij Het Volkshuis is ver zekerd mej. Moes al f 25.000 had uit gekeerd, rest nu nog een bedrag van f 275.000. Het rijk wil hiervan f 110.000 voor zijn rekening nemen en als het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, betaa'lt ook de gemeente Lei den een bedrag van f 110.000, zodat Het Leidse Volkshuis voor de moei lijke taak komt te staan zelf nog f 55.000 op tafel te leggen. Geen éénrichtingsverkeer voor deel Langebrug? LEIDEN Aangezien het kruispunt bij de De Gijselaarsbank sinds de in voering van het éénriohtingverkeer op de Langebrug meer verkeer te ver werken heeft gekregen, stellen B. en W. de raad voor het éénriohtingver keer voor het deel van de Langebrug tussen Papengracht en Rapenburg op te heffen teneinde 't verkeer gelegen heid te geven, komend van het Rapen burg, via Langebrug en Papengradht naar de Breestraat te rijden. Het ver keer op de Breestraat krijgt dan op de splitsing Breestraat-Rapenburg voorrang. Of toch? Ja, want ditmaal is t het Laurabestuur gelukt een fotowed strijd in te lassen. Wie de leukste of de mooiste Laurafoto maakt (en in stuurt) krijgt een prijs. In de kara vaan rijdt weer een zogeheten fo- towacht" mee van de Stichting tot bevordering van de Amateurfotogra fie. Mensen in de fotowagen geven tips, verrichten noodreparaties e-d. NIET BENAUWD 1'/OOR fietsreparati.es (het krijgen van lekke banden behoort tot de regenfoto van de Laura. En er zijn nogal wat regendagen Het leuke is echter dat vakantie-beder- irt de Laura nooit omdat het weer is. ROND 400 4 juli kamen de Lauri- bij elkaar bij het gemeente van Alphen. Het zijn er tot nu in achttien Lalra-jaren rond de in alle leeftijdsgroepen tussen en 90 jaar geweest. Er kunnen heus nog wel wat bijkomen, zijn lang niet allemaal Alphena- hoewel natuurlijk de meeste en enkelingen uit het grote zkcentrum afkomstig zijn- komen overal vandaan. Uit Lei- Rotterdam, Limburg Laura van '65 heeft meegere- komt tenzij er bijzondere m- ligheden zijn geheid terug, „oudjes" hebben het voordeel contacten te kunnen opnemen aan slaapplaatsen te komen. ONDERDAK in groepen of al- J leen, kunnen als zij van ver ko- :(ien ook onderdak krijgen. Meestal j dat bij „particulieren", die daar- joor ongeveer f 35 vragen. Dat is jan voor vijf nachten logies en voor Jij/ ochtenden ontbijt. Hierin is wel- pis verschil, maar van misbruik is jog nooit iets gebleken. En dat heb ben Alphenaren beslist vóór op an- I bijvoorbeeld een groepje van een 3phooi in Krtwijk of van een club Sassenheim aan de negentiende i deelnemen, dan kan men zich jet beste snel opgeven bij Laura- !pcretaris P. Koren. Toussaintstraat Alphen (01720-2634) Die kan ofc logeeradressen opgeven. Dat is p/c de „man" voor enkelingen, die yeleens vijf dagen gezellig willen \etsen in prettig gezelschap. kan natuurlijk ook zijn tentje nemen en dat op het voetbalter-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3