Nieuw vredesoffensief tegen Vietnamoorlog Antigone in Doelen is dualistische proef tesa' Elckerlyc - traditie dwon oprechte bewondering af Ongunstige betalingsbalans houdt rentevoet nog hoog Eisen aan patroons RETOUR V.S. f575 Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen ziet u meeste1 rustig onder ogen. U steekt er graag een PUP b ij op. Zijn we er dus vér naast als we denken dat u Coopvaetf rookt? coopvaert Karlsruhe protesteert tegen neo - nazistisch congres KIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 JlM 1966 Bouw A'dam (Van onze sociaal-economische redac tie) AMSTERDAM In de Amster- imse bouwwereld zijn de moeilijkhe- fn nog lang niet voorbij. Het vacantie- :(londs voor de bouwnijverheid heeft et de ongeorganiseerden mogelijk ge laakt hun vacantiegeld per postche- ue te ontvangen (na toezegging van e vacantiezegels), maar dit wordt is oor de bouwvakkers niet gezien als Vket eind van het vacantiebonnendra- Op een aantal Amsterdamse bouwob- B [eten hebben de werknemers aan de 3 annemers drie eisen gesteld: de gestaakte Bijpassing van de 2 procent vacan- egeld, die door het vacantiefonds bij iifcnilvering van de bonnen aan ongeor- 0 jniseerden in mindering zijn ge- SJracht. Verhoging van de vacantietoeslag dit moment reed3 van 4 tot 6 pro- ■^ent. Op basis van de nieuwe cao en vacantiebonnensysteem in het ouwbedrijf wordt de verhoging van t vacantietoeslag van 4 tot 6 pro- nt in 1967 pas geëffectueerd. Juist op grond hiervan heeft het Col- ge van Rij ksbemiddell aars echter jn goedkeuring gehecht aan een loon- ïl ostenstijging in 1966 in de bouw van Seer dan negen procent. Naar verwacht wordt kunnen de aan- imers deze eisen onmogelijk inwilli- sjen, daar zij dan in strijd zouden ko- ojpen met de bepalingen van de cao. die xdgemeen verbindend is verklaard en aarom wetskracht heeft. Canadees en Fransman naar Hanoi WASHINGTON Op diplomatiek niveau worden opnieuw po-I gingen gedaan om een einde te maken aan de bloedige strijd in Viet nam. Een bewijs daarvoor lijkt te zijn de reizen van de Canadese di- J plomaat Chester Ronning en zijn Franse collega Jean Sainteney naarl Hanoi, een verrassend bliksembezoek van de speciale Amerikaanse! afgezant Harriman aan Ottawa en ten slotte president Johnsons ver-; Boeddhisten vermoorden RDM doet zaken met Tsjechen PRAAG Vijf Nederlandse In dustrieën waaronder de Rotter- damsche Droogdok Mij NV te Rotter dam. zijn er in internationale concur rentie in geslaagd een opdracht te krij- 1 gen voor de levering van een complete petrochemische fabriek aan Tsjechoslo- wakije. Deze fabriek zal synthesegas produ ceren, bestemd voor het bereiden van I ammoniak. Andere bedrijven zijn: Wil lem Smit en Co's transformatorenfa- briek NV in Nijmegen. Duiker appara- tenfabrieken NV in Rijswijk (ZH). NV I Kon. Ned. machinefabriek v/h E. H. Begemann in Helmond en de NV Leidsche apparatenfabriek in Lelden. De Algemene Bank Nederland NV ver leent voor dit project een langlopend krediet. agent klaring om op elk moment en in welke plaats dan ook te willen on- j i50^oeddhiste^Cheeftelzondermeni|ee aan? derliandelen met de Noordvietnamezen. ^vóweT'doo^hMS' Eer andere agent werd met ernstige verwon- i i- i j dingen het Boeddhistische instituut bin- Intussen is het nog onrustig In denengesleurd. Johnson bereid tot gesprek De resultaten van de reizen van Ron ning en Sainteney naar Hanoi en Harri- mans bezoek aan Ottawa zijn nog strikt geheim. Het Amerikaans ministe rie van buitenlandse zaken weigert enig commentaar. Ook schijnt het dat Rusland en Enge land betrokken worden in dit nieuwe vredesoffensief, want Sainteney heeft alvorens naar Hanoi te gaan besprekin gen gehad in Londen en Moskou. SCHIPHOL Het levensmiddelen- edrijf Co-op-Nederiand gaat deze zo- yier nog goedkoper naar Amerika vlie- jjen dan vorig jaar. Vandaag is de - irste groep van 180 leden per DC-8F in Capitol Airways, Amerika's °jrootste charterbedrijf, de oceaan over- tstoken tegen en retourprijs van 575 (vorig jaar nog 620). Deze prijsverlaging werd gerea- seerd door het gebruik van de DC-8, ie 180 passagiers kan vervoeren: aan- enlijk meer dan de Super Constella- i-aarmee vorig jaar werd gevlo- en. Speciaal voor de Nederlandse pas- igiers heeft de Amerikaanse Afeaatschappij twee Nederlandse stewar dessen in dienst genomen, die de reizi gers een eerste klas service bieden. Dat houdt in: luxe maaltijden en net zoveel drankjes als men wil (ook cham pagne, whisky en Franse cognac). Zuidvietnamese stad Hué. Premier Ky De vermoorde agnet was op weg naar heeft nu voor deze stad de staat van zijn werk. toen hij werd aangeval' beleg afgekondigd en een strafexpeditie j tegen de straat geslagen, ter sterkte van ruim tweeduizend para- Ee" achttienjarig Boeddhistisch meisje chutitstcn cn mariniers er naar toe .2|=h gestuurd. Vier bataljons regeringstroepen, de zelfde die onlangs de opstandige mili tairen in Da Nang tot overgave dwon gen, hebben de helft van Hué in han den. Het noordelijke gedeelte, waar zich het fort, de pagode Dieoe De en de vijftienhonderd gedeserteerde opstandige militairen bevinden, is in handen van rebellerende boeddhisten en van het verzetscomité. Dit gedeelte is door regeringstroepen omsingeld. De opstandelingen bieden slechts pas sief verzet. De boeddhistische leider Thich Tri Kwang, die al tien dagen in hongerstaking is, heeft vanuit het zie kenhuis zijn volgelingen opgeroepen geen gebruik van hun wapens te ma ken. Relletje* (4) De gezagscrisis in Amsterdam is iet plaatselijk, maar landelijk. De inleiding tot het rumoer in de oofastad ligt niet in het uiten van ibehagen, eerst door jongeren en latstelijk door bouwvakkers, in uw ir. lid smalend „klaplopers" genoemd, gt aar in de arrogante houding van laatselijke, provinciale maar bovenal g ndsbestuurders. Het gold in laatste rtantie gedesillusioneerde arbeiders, hun idealen onmogelijk gemaakt door vakbons- en partij bazen, geen medebestuurders naast zich ulden. Categorale bonden en andere 10 beidersorganisaties vertegenwoordi- en ook een groot aantal hoofd- en u andarbeiders! Waarom met hen geen 'erleg gepleegd? Geen werkgever >u het in zijn hoofd halen admini- ratiekosten te berekenen voor uitbe- wettig verdiend vakantie- Id. Daarom is die 2 procent inhou- rondweg diefstal naar mijn me- De gewone man verlangt strijd gepropageerde idealen te berei- '*n. geen halfzachte groeperingen die lilhandel bedrijven. Amsterdam is dit verband een waarschuwing, een nklacht tegen hen die veel beloven aar schijnen te zijn vergeten wat de ensen zijn dergenen die hun posite maakten. P. M. Groen Kritiek Naar aanleiding van uw stukje «Hervormd Nederland kritiseert ima- t> van de omroepen" het volgende. Is Hervormde ik spreek dacht ik o amens velen die er net zo over den hebben wij geen raad nodig an Hervormd Nederland. En laat het liever zwijgen over Ikor en CRV. De avonddiensten van het ior zijn al stopgezet wegens geringe «langstelling. Zegt het niets dat er ekkelijk weinig belangstel- het blad Hervormd Neder- nd is, maar dat een zeer groot deel an de Hervormde mensen daarente- F sn lid is van de NCRV? De massa an de kerk wil geen Ikor en ook een samenwerking hiermee. Net zo »n als velen de 102 liedjes niet wil- die men ons wenst op te dringen, len wensen hun vrijheid terug, v.z, de oude psalmen en gezangen n de uitzending van Hervormde erkdiensten zoals die voor de oorlog te'erden verzorgd door de NCRV. Laat toch ook eens luisteren naar het 11 envoudige woord van de kerkgan- 8 'en Haag G. A. v. d. Toorn Duidelijk zijn Nu het volk duidelijk van de verkie- ingen heeft laten weten dat het kampt iet onbehagen over de wijze van re- eren. lijkt een duidelijke bepaling f an standpunten bij de partijen no- ^>5. Met name waar het de positie an Nederland en de Europese inte- itie betreft. Daar het hier gaat om ntwikkelingen op lange termijn mag ">5 land de tijd niet onbenut laten trlopen. We zullen onze belangen elf moeten gaan verdedigen en •«schermen. Het streven moet vol- ens mij zijn: a. het voeren van een olitiek van onafhankelijkheid; voor ouvereiniteit van de Kroon; tegen •nationale organen en het ten iter stellen van Nederlandse belan- i bij internationale miltaire l!machtsmiddelen, b. het mogelijk blij den maken van concurrentie op de wereldmarkt; het geven I- cht 'eer „tegengas" inzake inflatiege- I ding van het leven beroofd uit protest tegen de regering-Ky en de Amerikaanse steun aan dit bewind. In de afgelopen drie weken hebben zich tien gevallen van zelfverbranding voorgedaan. Nederlanders onder sneeuwlawine MEIRINGEN Zes Nederlanders zijn vrijdag tijdens een wandeltocht van het First Plateau naar Meiringen in het Ber- ner Oberland door een sneeuwlawine be dolven. De 55-jarige mevrouw M. A. Sak kers uit Utrecht kwam om het leven; haar man bleef ongedeerd. De andere vakantiegangers, twee echt paren uit Utrecht en Maarn, liepen been- en sleutelbeenbreuken op. Norvell vrij op borgstelling HERNANDO Aubrey James Nor- VOLLENHOVEN De rijkspolitie in veil. die de neger James Meredith zou Vollenhoven heeft de 17-jarige J. V. uit hebben neergeschoten, is op een borgstel- St. Jansklooster aangehouden, die ervan ling van 25.000 dollar uit de gevangenis verdacht wordt zijn vijfjarig buurmeisje van Hernando ontslagen. Zijn advocaat Zoals bekend, hebben de goekope Coby de L. te hebben aangerand. De i verwacht vrijspraak voor hem te krij- Co-op-reizen in de luchtvaartwereld jongeman zal voor de officier van justi-gen. De verdachte is nu thuis in Memp- veel stof doen opwaaien omdat ze tie worden geleid. I his. ernstige concurrentie betekenen voor de IATA-maatschappijen. Het Ameri kaanse ministerie van luchtvaart staat op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de passagiers al een half jaar lid moe ten zijn van een vereniging, die niet tot doel heeft reizen te organiseren. De Co-op heeft tot doel levensmidde len te verkopen en op grond hiervan is de vergunning verleend. Vorig jaar zijn er vijf vluchten ge weest met in toaal 850 passagiers en dit jaar worden het er ruim duizend. Allemaal stonden zij al voor 15 okto ber vorig jaar als lid ingeschreven. Jongeman randt kleuter aan Fouilleren Koosje K was onjuist Castro is er nog, HAVANNA Fidel Castro is niet ver dwenen, zo hebben waarnemers in Ha vanna gereageerd op geruchten uit Washington als zou de premier spoorloos zijn. Op 5 juni nam hij deel aan de grote betoging in Havanna en de afgelopen week presideerde hij verscheidene ma len bijeenkomsten in verband met de algemene noodtoestand en de door de orkaan Alma aangerichte schade. ROTTERDAM Het Nieuw Rotter dams Toneel heeft het experiment on dernomen, in de als concertruimte ge bouwde kleine zaal van „De Doelen" Griekse tragedie te ensceneren. Het was bedoeld als een bijdrage van het gezelschap aan dc openingsfestivi- tciten in het concert- en congresge bouw. Dit sympathieke gebaar ver dient des te meer lof omdat regisseur Richard Flink er rijn spelers hiervoor extra inspanningen over hadden in een periode waarin zij anders al vakantie zouden hebben genoten. Deze lofwaardige omstandigheden mogen echter geen rol spelen bij de beoordeling van de „Anbigose" zoals dit meest indringende treuspel van Sophocles vrijdagavond voor de eerste keer overkwam. Zaal-probleem REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. DELFT Op het karakteristieke binnenplein van het oude Prinsenhof complex is gisteravond de roemrijke Elckerlyc-traditie voortgezet op een wijze, die oprechte bewondering af dwingt. In deze eerste van de tot vier gereduceerde opvoeringen zes wa ren gebruikelijk spreidde de Neder landse Comedie een elasticiteit en sou plesse ten toon, die alle (vermeende) sleur deed wegdenken. Fïnancieel Weekoverzich t zegd; wij hebben voortdurend een hin derlijk dualisme gevoeld tussen de d iep-dramatische inhoud van het stuk en de sfeer van de zaal, die met zijn bleke marmeren wanden en rode stoe len als protserige barrière het meebe leven in de weg stond. Zeer wel mogelijk achten wij het. dat een andersoortig toneelwerk het in deze ruimte uitstekend zal doen. Het NRT mag het dan ook niet bij dit ene experiment laten. Bovendien realise ren wij ons terdege, dat er tal van voorstellingen met publiek moeten worden uitgeprobeerd, vooraleer de theaterman met enige zekerheid kan zeggen wat alzo wel en niet met deze zaal kan worden gedaan. Het lijkt ons daarom onjuist, deze eerste proeve aan de gebruikelijke maatstaven te toetsen; immers ook wij kunnen nog niet uitgaan van bepaalde zekerheden, zoals die gelden bij een sinds jaar en dag bespeelde schouw burg. Slechts enkele voorlopige kantteke ningen dus. Om te beginnen dan deze: de leiding van het NRT zal er verstan dig aan doen. niet te gaan „blindvlie- gen" op de lofprijzingen die na de pre mière werden geuit door de wethouder van kunstzaken (zij had de voorstel ling niet gezien) en de eigen stich tingsvoorzitter (die al evenmin voor het theatervak geboren is). Aan goed bedoelde vriendelijkheden hebben we bij een dergelijk experi ment niets. De voorstelling was niet „groots" en niet „prachtig" en het dra ma kwam niet over als de diep in het hart grijpende verwoording en uitbeel ding van de tragiek die er voor alle tijden lag en immer liggen zal als de mens moet kiezen tussen aards recht en goddelijke wetten. Toch afstand AMSTERDAM De belang- verleden za) behoren, maar wij menen te I van 52 miljoen tegen een verlies van I*moeten waarschuwen tegen ongemoti- 8.4 miljoen in het voorafgaand jaar. De Stelling voor de zeven procents I veerd optimisme. Diverse factoren zijn winst over 1965 wordt in mindering ge- obligatielening ten laste der Bank werkzaam in het proces der rentestijging, bracht van het bestaand verlies, dat na x- I Wij noemen de minder gunstige ont-1 afboeking nog 81 miljoen beloopt. Als e ederlandSChe t*emeenteil wikkeling van de betalingsbalans, waar- men ervan uitgaat, dat 1966/'67 opnieuw restante Koosje K. door de Amsterdamse was gisteren Opvallend groot, ZO- door liquiditeiten naar het buitenland een gunstig resultaat zal hebben (en politie was onjuist. Dit zeggen de mi- Hat men ter heurze He menir.<r vloeien. Verder denken wij aan de over-daar lijkt het wel op), dan kan het reste- nisters Smallenbroek en Samkalden in Deurze de menina besteding van overheidszijde, welke totrend verlies binnen een paar jaar wegge nader antwoord op schriftelijke vragen was toegedaan, dat veel kans op gevolg heeft een zeer grote behoefte werkt zijn en komt de weg voor een van het Tweede Kamerlid mevrouw Sin epn overtekenincr Her emissie Re voor de financiering der uitgaven. Be- dividendhervatting vrij. Het geplaatst Kp k t horen ger-Dekker (soc.) naar aanleiding van de f OverIeKen,nS der emissie be- lanffrijk ,s ook de vrzzg of het bnlten- aandelenkapitaal beloopt ongeveer 200 Kerk te horen ■ft" staat. Het is nog te vroeg om land op onze hoge rente afkomt en de i miljoen, waarvan de Staat de meerder- daaruit te besluiten dat het kapitaalmarkt met middelen komt voe- heid bezit, terwijl verder Amerikaanse 1 Jen. j beleggers veel van de rest in portefeuille hebben. Op het ogenblik geven in het binnen land werkzame hypotheekbanken 7 pet pandbrieven af tegen 99^ pet. terwijl voor geselecteerde hypotheken een jaarlijkse rente van 7 3/4 pet wordt gevraagd. De lasten van de kredietne ming bij de banken lopen snel op tot boven de 8 pet, zodat het wel duidelijk zal zijn, welk een drukkende invloed de hoge rentevoet op de activiteiten gaat uitoefenen. Uiteraard denken wij dan wel eerst aan de woningbouw, wel ke voor de huisvesting van onze groei ende bevolking van urgente aard blijft. De maatregelen, welke getroffen wor den om de overbesteding terug te drin gen, zullen meestal eerst op de langere duur zichtbare uitwerking hebben. Be langrijk is ook de komende staatsbegro ting voor 1967. Wij menen, dat men nog niet mag rekenen op een snel af zwakken van de stijging der rentevoet, dat zal zijn tijd moeten hebben. Misschien kwam dat. omdat al of niet voortbestaan van de befaam de cyclus in het Holland Festival de laatste tijd veel en uitvoerig discussieerd. Nu de voorstellingen ge handhaafd blijven de komende jaren, is mogelijk ontspanning ingetreden, resulterend in een actieve en onbevan-1 met ^ijn open podium gen speeltrant. Het kwam ons "oor, dat regisseur Johan de Meester meer handeling had aangebracht. Ster-acteur Han Bentz van den Berg straalde weer als van ouds in de rol van Elckerlyc, maar de andere medespelenden figureerden niet maar wat om hem heen. Integen deel, er werd voortreffelijk toneel gele verd. Met name Peter van der Linden (Tgoet). Elisabeth Hoytink (Vijf Sin- nen) en Gheselscap (Allard van der Scheer) moeten genoemd worden om hun betrokkenheid bij de gang van de mens (Elckerlyc) naar de dood, die in dit 15e eeuwse zinnespel wordt ver beeld. De korte allegorie van nog geen 900 regels bij elkaar blijft het doen in onze tijd. Essentieel hierbij is, dat men bij na vergeet te zeer te letten op de tech nische kwaliteiten van het stuk. Het is de universele gedachte die imponeert. Vandaag heeft de tweede voorstel ling plaats, terwijl voorts de 24e en 25e Nu werd eens niet gespeeld op het traditionele kijkkasttoneel, waarvan gezegd wordt, dat het onvoldoende overbrugging geeft met de zaal. Het publiek dichter bij het speelvlak trek ken, is de moderne slogan. Dat leek te realiseren in die kleine concertzaal het hoog oplo pende amphitheater. Dat er deson danks en in sterker mate dan in de schouwburg afstand voelbaar was, is voor alles te wijten aan de zaal. De spreekstem vergt een andere akoestiek dan die welke dienstig is voor muziek en zang. In passages van halftonen was de tekst redelijk te vol gen. maar bij geladen zegging werd de dialoog vaak een onverstaanbare klan kenbrij. In strijd met het „overbruggingside- aal" hadden wij steeds het gevoel, té dicht bij mensen van eigen tijd te zit ten. De illusie van een drama te onder gaan, bleef uit. Wellicht moeten de spe lers zich nog intenser met Sophocles' personages indentificeren om „wezen lijk" dichterbij te kunnen komen. Het best slaagden daarin Eli Blom die voortreffelijk stem en wezen leende aan de blinde Teiresias en Annet Nieuwenhuyzen vooral waar het betrof de piastische verbeelding justitie inge nestelde dienstvoorschriften weliswaar niet de handelwijze, die moet worden gevolgd indien arrestanten fouil lering weigeren toe te staan, doch bepa len wel dat het fouilleren van vrouwen alleen door vrouwen mag geschieden. On dergetekenden achten het voorts even ongelukkig, dat de arrestante na gefouil leerd te zijn slechts provisorisch gekleed aan een verhoor is onderworpen. hoogtepunt van de rentestijging in| ons land nu wel bereikt is. Er is ook een uitgifte ener kerkelijke le-1 ning van het 7% rente type tegen j 98% aan de markt. Antigone. Bas ten Batenburg (als wachter) en Robert de Vries (in de juni ook voor Elckerlyc zijn gereser- Boderol) muntten uit door heldere dic- veerd. Pierre van Hauwe zorgde voor tie. een deskundige muzikale supervisie) Bij de Kreon van Johan Schmitz had- over een drietal Delftse koren, die in! den we meer van de innerlijke structu- de achter het plein gelegen Waalse ren en spanningen willen waarnemen; De costumes vanmeer Thebaans en minder Vondeli- Constance Wibaut waren weer keurig, aans, minder intellectualistische bena- voor deze gelegenheid in orde ge- dering ook. maakt. Zoals bekend heeft Inflatie DOUWE EGBERTS ij Zachte- tfeui-iüe pijptabak «.1.25 Nederland wordt thans van de zes lan den der E.E.G. het sterkst door inflatore verschijnselen gekenmerkt, aldus is dc conclusie van het deze week verschenen rapport der E.E.G.-commissie. Ons land behoort tot de landen, waar zowel de consumptieprijzen als de lonen geduren de de laatste maanden het meest zijn gestegen. Het Centraal Orgaan voor de Econ. Betrekkingen met het buitenland heeft in zijn verslag over het eerste kwartaal gewezen op de sterk gestegen import (naar volume 14.3 pet) en de daartegenover nauwelijks gestegen ex port. Men moet tot de jaren 1956/'57 teruggaan om voor enig kwartaal zulk een laag dekkingspercentage (77) te vin den. Volgens het Orgaan staat het wel vast, dat enerzijds de concurrentiekracht van het Ned. produkt op de buitenlandse markten minder wordt, terwijl ander zijds het er nog niet naar uitziet, dat een einde zal komen aan de grote stijging der binnenlandse vraag, welke mede ver oorzaakt is door de expansie der over heidsuitgaven en van de lonen. Bovenstaande stemmen onderstrepen de bezorgdheid van velen over de te laat ingezette koerswijziging der overheid in betrekking tot de bestedingen, met name van de overheid zelf. Zolang niet duide lijk blijkt, dat het kabinet-Cals de ernst van de toestand inziet door het treffen van sanerende maatregelen, blijft de ef fectenbeurs in de mist leven en durft men moeilijk een groter vertrouwen in de loop der koersen te tonen. Het was weer stil op de Amster damse beurs en het uitschieten van jasjes en het opstropen van mouwen was niet nodig om deze week de drukte de baas te kunnen. De stemming was eerder gedrukt, in het bijzonder om hetgeen zich op het Damrak en de omgeving van de beurs afspeelde. Er was gelegenheid te over om nu eens van Teixeira -de Mattos af te stappen en de wanordelijk heden op de straten van Amsterdam te bespreken. De internationale aandelen hadden van tijd tot tijd weer te lijden van Amerikaans aanbod, zodat Philips, Olies en Unilevers zich niet konden hand haven, al deed het binnenland zijn best om het aanbod op te vnngen. Ons natio naal luchtvaartfonds maakte door ver nieuwde Amerikaanse vraag een sprong omhoog en kwam op 453 terecht' tegen vorige week 381. De jaarcijfers over 1965 zijn deze week in verkorte vorm versche nen en nu is gebleken, dat de K.L.M. het per ultimo maart geëindigde Ongeanimeerd In de lokale afdelingen duurde de onge« animeerdheid deze week voort. Wessa- nen liep flink terug, nadat de direktie van dit concern nieuwe fusiebesprekin gen ontkend had. De koers zakte tot 444 pet tegen vorige weck 480 pet. Wij v moeden, dat rond deze onderneming de toekomst nog wel meer geruchten over een mogelijke fusie de ronde zullen Heinekens Bier steeg van 385 tot 395 pet, hetgeen wij in verband brengen met de dorst, welke ongetwijfeld velen van wege het uitzonderlijk warm weer in ons land de laatste tijd hebben gehad. Gist- en Spiritusfabriek kwam van 410 op 429 pet. Bührmann-Tetterode hield zijn jaarvergadering, waarop het bestuur der onderneming gunstige mededelingen deed over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar. De afzet stijgt behoor lijk en er kan ook in de grafische in dustrie een gunstige ontwikkeling wor den waargenomen. Het papierverbruik stijgt internationaal jaarlijks 5 a 6 pet, maar Bührmann gaat nog meer in zijn afzet vooruit dan genoemd percentage. De koers der aand. was gisteren 525 pet ex 15 pet contant, 7 pet in aandelen aan dividend, tegen v.w. 580 cum. Dat betekent geen koersverbetering. Het eerder in ons blad gepubliceerd jaar verslag van de Bijenkorf toonde aan, welk een expansief beleid de direktie van dit concern volgt. Er zal nog veel geïnivesteepd moeten worden met na me voor nieuwe HEMA-filialen en het is begrijpelijk, dat de financiering de nodige zorg veroorzaakt in deze tijd. De kostenstijging bij het concern is imposant, maar dit bedrijf is ook erg arbeidsintensief. De koers der aand. bleef vrijwel onveranderd <449 pet). Er wordt weer 17 pet dividend uitgekeerd. Deli Maatschappij stelt een onveran derd dividend van 7 voor en het is begrijpelijk, dat de beurs daarover be paald niet geestdriftig kon worden. Staatsfondsen waren gisteren wat beter gestemd. Is het „een wolkje als eensl mans hand" of zullen we zeven maal! moeten terugkomen? 1 middeleeuwse blijspel „Warenar' P. C. Hooft in het programma va Holland Festival ingelast. Het komt op donderdag 7 juli voor het voetlicht ir de Delftse Stads Doelen en wordt even eens gespeeld door de Nederlandse Co medie. zakte tot 444 "i -ï f&STE; Bepa lingen vliegen fpriirhtpn I met Starfighters BONN De Westduitse minister van defensie. Kai Uwe von Hassel, heeft be paald dat militaire vliegtuigen niet lager mogen vliegen dan 152 m. Tot nu toe ?;old hiervoor 76 m. Als er in gesloten ormatie wordt gevlogen, mogen de toestellen niet lager komen dan ongeveer 300 m. De beperkingen houden verband met het verongelukken van Westduitse Star fighters. Maandag stortten er 2 Starfigh ters neer voor de Nederlandse kust. Hier door is het aantal Westduitse Starfigh ters, dat bij ongelukken volledig verlo ren ging, gestegen tot 58. In totaal kwa men er 32 piloten om. Barok De vertaling van dr. Bertus van Lier heeft ons niet kunnen boeien. De Griekse denk- en gevoelswereld leek vaak te zijn omgezet in die van de Nederlandse barok. Controversieel kwam ons ook de mu ziek voor van Otto Ketting. Hoewel door zes musici onder leiding van Piet Ketting (vader van de componist) ver dienstelijk uitgevoerd, bemoeilijkte de ze muziek veeleer de verstaanbaarheid van de tekst dan dat zij spanningen opstuwde. Er ontstond zelfs een breuk in de spanning door de jammerklacht van Antigone te laten zingen. Het klonk per se niet oosters, maar gregori aans van boven onze rivieren. De raad van tien Ouden aangevoerd door Robert Sobels en Wim Hoddes, was verdienstelijk homogeen, doch vormde in de aankleding een te weinig geslaagd onderdeel van Cor Hezemans' kostuumontwerp. In het kader van het Holland Festival brengt het NRT nog vijf voorstellingen van de „Antigone" in „De Doelen". TON HYDRA Boeken repareren? tesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! T PLAKBAND DAT KLÉÉFT! KARLSRUHE Op de eerste dag van het jaarlijkse congres van de NPD, de uiterst rechtse Westduitse nationaal-democratische partij, in Karlsruhe is het tot botsingen geko men tussen aanhangers van deze bewe ging en leden van de sociaal-democrati sche partij en de vakbonden. Ongeveer 20.000 mensen namen deel aan een protestbetoging voor het ge bouw waar de NPD vergaderde. De demonstranten trokken drie jongelui die met een spandoek van de NPD boekjaar een nettowinst heeft behaald1 reden, uit hun auto en riepen nazi's, De politie kwam tussenbeide om de NPD-aanhangers te beschermen. Later verhinderde zij dat de betogers een andere auto met een NPD-opschrift omverduwden. Sprekers op het NPD-congres be toogden dat zij geen nazi's of neo-na- zi's waren. Volgens hen is het leden aantal sinds april met drieduizend tot 19.300 toegenomen. De partij ijvert voor terugtrekking van de buiten landse troepen uit de bondsrepubliek, staking van de processen tegen oor logsmisdadigers en vermindering van de hulp aan ontwikkelingslanden. Een woordvoerder heeft toegegeven dat de partij oud-nazi's telt, maar hij voegde hieraan toe: „noem eens een west duitse partij waar dat niet het geval Linkse betogers liepen met borden met opschriften als „denk aan 1933" (het jaar dat Hitier aan de macht kwam) en „één dic'atatuur is genoeg". De Westduitse fedeiatie van slachtof fers van de nazi's verspreidde een pam flet, waarin gepleit werd voor een ver bod van de NPD als partij van „doo. Ge winterde vertegenwoordigers van het nazi-tijdperk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5