Hervormde synode over Schriftgezag Door geloof geïnspireerde politiek zeer dynamisch UW EXTRA CILINDER Toename van ziekteverzuin hoeft niet onmatig te zijl Alarmsysteem bejaarden werkt voortreffelijk ZATERDAG 18 JUNI 19< Een woord voor vandaag Een week lang hebben wij gedacht over uitspraken van God, zoals deze door de profeet Jeremia zijn opgetekend in zijn tweede hoofdstuk. Het waren donkere, dreigende uitspraken. Dat geldt ook voor de laatste waarbij wij vandaag willen stil staan: „Ja, al zoudt gij u wassen met loog en veel zeep gebruiken, dan blijft toch uw ongerechtigheid als een onuitwisbare vlek voor Mijn oogr, luidt het woord van de Here HERE". We kun nen onszelf niet veranderen. We kunnen onze zonden niet wegwissen, ook niet door goede daden. Maar een tekst in de bijbel mag je nooit op zich lezen, nooit buiten het verband van het gehele Woord Gods om. De nadruk valt hier op de waarschuwing dat wij onszelf niet kunnen reinigen van zonde. Maar de gehele bijbel laat ons zien. dat waar wij onszelf niet kunnen redden God toch in Zijn genade naar ons toekomt. Hij wil ons reinigen, was sen, redden. Hij wil ons leven vernieuwen. Hij wil ons aan nemen als kinderen van God Maar Hij kan ons alleen redden, als wij gaan luisteren naar deze donkere woorden, die via tJeremia tot ons komen. Pas als wij deze waarheid goed beseffen, kan Hij met Zijn ver geving naar ons toekomen. Wij hebben zelf geen hoop, opdat wij goed doordrongen worden van de wetenschap dat Hij onze hoop wil zijn. We lezen vandaag: Handelingen 9 3243 We lezen zondag: Handelingen 10 116 -fc Vrouw op kansel DEN HAAG Daar de om standigheden in onze wereld steeds veranderen, zal een poli tiek die zich laat inspireren door het christelijk geloof zeer dyna misch van aard zijn. Aldus de oud-minister van maatschappe lijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Ka mer voor de KVP, op de gister in Scheveningen gehouden studie- j dag over „geloof en politiek". De bijeenkomst was georganiseerd door de Nederlandse equipe van de Euro pese Unie van Christen-Democraten, die wordt gevormd docr de ARP. CHU en KVP. Aan de studiedag werd deelgeno men door een tachtig-tal leden van deze politieke groeperingen. Mej. dr. Klompé stelde, dat de vraag of het christelijk geloof als inspiratiebron ook zinvol is voor een partijverband af hankelijk van tijd en plaats. Zij conclu deerde. dat in de gegeven situatie in ons land het antwoord op deze vraag bevesti gend is. Voortdurende" kritische ..bezin ning op vormgeving en inhoud blijft h.i. geboden. Mej. dr. Klompé benadrukte, dat het schennen met termen als links, rechts of centrum, progressief of conser- Voor lierv. zending Gereformeerde vormingsleidster naar Dakar OEGSTGEEST De Her- BEZINNEVG Prof. dr. G. C. van Niftrik. voorzitter van de Nederlandse equipe van de EUCD en adviserend lid van het hoofd bestuur van de CHU, concludeerde dat de christelijke politiek gewenst is om een gezamenlijk zich bezinnen op het woord Gods mogelijk te maken, zodat de partij ziet en weet wat en hoe er ..weerspiegeld" moet worden op het ter rein van het staatkundig leven Mr. J. H. Prins, directeur van de dr. A. Kuyperstichting, het wetenschappelijk bureau van de ARP. wees er op, dat christelijke politiek steeds open zal moe ten staan voor de kritiek, die door niet- geestverwanten op onze samenleving wordt geoefend en moet proberen, de waarheidselementen daarin te honoreren. Het streven naar een christelijke politiek vraagt z.i. een voortdurend kritische be zinning op de vraag, of de bestaande christelijke partijen daartoe het meest ge- eigende werktuig zijn. Toenadering tus- dom een politiek program, dat een duide lijk antwoord geeft op de uitdaging van deze tijd. (Van onze kerkredactie DEN HAAG Maandag komt de Hervormde synode bijeen, dit maal voor een naar hervormde maatstaven vrij lange zitting: tot donderdagmiddag. Een van de belangrijkste rapporten diè ter spra ke komen, betreft de bijbel. Het draagt tot titel ..Klare wijn" en heeft als ondertitel: ..Een proeve van rekenschap voor geschiedenis, geheim en gezag van de bijbel als Woord van God". Het is een enorm stuk werk van 188 getvpe foliovellen. Maar niet alleen om zijn lengte wel net een predikant kunnen handha- wordt dit ontwerp een uniek rapport ven. maar verder verstoken blijven van de hervormde synode. We hebben van specialistische hulp op het gebied, gistermiddag als kerkredacteur op een j van bijvoorbeeld maatschappelijk persconferentie dit ontwerp gekregen, j werk, jeugdwerk of evangelisatiewerk. Dat wil niet zeggen dat het precies zo zal worden uitgegeven. In de komende Waar gemeenten dit vragen kunnen, dagen zullen de synodeleden hun oor- j als de synode nu de voorstellen in deel er over geven. Zinnen, misschien 1 tweede instantie goekeurt na de alinea's of hele hoofdstukken kunnen classes al gehoord te hebben, streekge- dus nog herschreven worden. meenten gevormd worden. Dat zal niet Maar één ding hopen we dat bij de I altijd even gemakkelijk zijn. Zucht uiteindelijke uitgave ongewijzigdnaar zelfstandigheid, in sommige geval- blijft, de taal en stijl. Hier is nu eens len ook misschien wel eigengereidheid I een officieel kerkelijk rapport al- j kunnen dit tegenhouden. In gevallen thans dat gaat het worden dat waar onwil van een of van enkelen geschreven is in eenvoudig Nederlands werkelijk de toekomstige geestelijke zover wij het al hebben kunnen lezen i in een taal die ieder enigszins meele- j vend gemeentelid zonder enige moeite I zal kunnen begrijpen. Juist om het be- lang van dit onderwerp en om de grote j belangstelling ervoor bij duizenden binnen en buiten de Hervormde Kerk. I hopen wij maandag een overzicht van dit werkstuk te geven, j Het rapport is aan de synode toege zonden door een commissie van de j Raad voor kerk en theologie. Maar het is geen „commissie rapport" geschre ven door alle leden gezamenlijk met alle gevolgen van dien voor stijl en zinsbouw. De verschillende onderwer pen ziin langdurig doorgesproken, maar het rapport zelf is het werk van één man dr. Th. C. Frederikse. pen. Maar, zei dr. De Ru. we zullen dat slechts in het allerlaatste geval doen. Toch zijn er nog (velen?) in de Her vormde Kerk die niet erg gelukkig zijn met deze mogelijkheid van dwang. In het blad van de Confessionele Vere niging is daar al met zorg over geschre ven en ook in het jongste nummer van het Gereformeerd Weekblad (uitgave Bout) dat binnen de Gereformeerde Bond verschijnt. Opmerkelijk is dat de I 102 gezangen op de plaat DEN HAAG Alle 102 nieu we gezangen die in de vorm van een hervormde proefbundel zijn uitgegeven zijn op de plaat vast gelegd. Maandag a.s. zal de Prof. dr. G. van der Leeuw-stichting aan de hervormde synode een koffertje met 10 langspeelplaten aanbieden. Aan deze platen hebben een tiental cantorijen meegewerkt om de nieuwe gezangen beter be kend te maken. Op deze wijze kan men in een kerkdienst eerst via een goede plaat horen hoe een nieuw gezang gezongen wordt. Deze opnamen werden ge coördineerd door Willem Vogel, cantor-organist te Amstelveen en lid van de hervormde raad voor de eredienst. Hij zal bij de aanbieding van dit werk op de synode aanwezig zijn. Het koffertje met platen is ver krijgbaar bij de prof. dr. Van der Leeuw-stichting, Oude Zijds Achterburgwal 100 te Amster dam voor 27,50 gulden (porto kosten een rijksdaalder). de c zal benoemen ns grondig te gaan bezinnen. Ook zullen weer de jaarlijkse rappor- 25 van de 54 classis die gereageerd I ten van een aantal raden besproken hebben, over het algemeen zeer posi-1 worden, ondei andere van de raad tief spraken over deze plannen om in voor de zending en de raad voor Kerk de toekomst ook voor kleine gemeen- en Wereld. Het belangrijkste zal j ten een goede pastorale verzorging te waarschijnlijk zijn het jaarverslag van STREEKGEMEENTEN Voor de tweede maal, vertelde dr. G. de Ru de praeses van de hervormde synode tijdens de persconferentie, zal de synode zich bezig houden met streekgemeenten. Door ontvolking, maar ook door het feit dat de kosten van het kerkelijk werk steeds verder stijgen, zijn steeds meer kleine gemeen ten niet langer In staat een predi- kantsplaats te handhaven. Nu wordt voorgesteld om verschillende plaatse lijke gemeenten te combineren tot een streekgemeente. garanderen. Dat Esso Extra Motor Oil de beste bescherming biedt weet 1 vrijwel elke ervaren automobilist. Maar deze olie doet méér Esso Extra Motor Oil houdt uw motor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt met een extra cilinder MET ESSO BENT U BETER UIT! Studiecommissie Gesprekcentrum Vroeger werd te weinig verzuimd VROUW Meer woningen uitgerust dam de installatie kosteloos aanbren gen. De vereniging zal nu ook 112 bejaardenwoningen in Osdorp met dezelfde apparatuur uitrusten. Het systeem werkt als volgt. Aan de muur van de slaapkamer bevindt z:ch naast het bed een gewone lichtschakelaar. Aan de binnenkant van de buitendeur is een rood lamp je gemonteerd op een vierkant stuk je eboniet of triplex. AMSTERDAM Het alarm- vormde raad voor de zending systeem, de rode lamp met heeft een gereformeerde vor-1 claxon, waarmee t>2 bejaarden- mingsleidster, mej. M. Elskampwoningen in het Geuzenveld zijn (36) aangesteld om in Dakar teiuitgerust werkt voortreffelijk, zo gaan helpen. Zij ontvangt eerst heeft de heer A. Roelofs, secre- nog een speciale op Dakar afge- taris van de bewonerscommissie stemde cursus aan de zendings- verklaard. Er is in vele ernstige hogeschool te Oegstgeest. jen minder ernstige gevallen van de installatie gebruik gemaakt. Reeds geruime tijd wordt in Dakar In een gesprek met ..Op leeftijd", het A»n de 8*vel v?n ieder blokje huizen •ormingswerk gedaan dat zich steeds orgaan van de Nederlandse (overkoe- j ,s PPT1 rlaxo J pelende) federatie van bejaarden-j zorg (Stadhouderslaan 146, Den! Haag), zegt de heer Roelofs verder, j dat verreweg het belangrijkste het geruststellende effect is. dat het ap- paraat blijkt te hebben op de bewo-j ners. Ze weten nu immers, det ze in tijd van nood niet aan hun lot wor den overgelaten. Twee jaar geleden liet de Algemene] Woningbouwvereniging te Amster- verder uitbreidt. Het blijkt dat vooral van Islamitische zijde grote belangstel ling bestaat tot gesprekken over islam en het evangelie. Het vormingswerk zal in de toe komst meer en meer een drievoudige taak krijgen: Oecumenisch vormingswerk in dia loog met de islam en in ge meenschappelijke bestudering van bijbel en koran. Presentatie van de bijbelse boodschap op moderne wijze onder de Afrikanen. Conferenties en bijeenkomsten over verschillende onderwerpen om elkanders wereld beter te leren ken- Dit vormingswerk wordt in nauwe sa- DEN HAAG Wordt ds. Vergunst lid Eerste Kamer? Ds. A. Vergunst, pre- kanMran die gémeente.^s* J.ï Mever Staatkundig Gereformeerde Partij bo- zal voor de helft van zijn tijd worden venaan de kandidatenlijst gpPlaatst ingeschakeld. Bovendien zal een jonge voor de verkiezing \an leden der Afrikaanse onderwijzer uit Kameroen. 1 Eerste Kamer in de provincies .1. Ndensi worden aangetrokken. De Zuid-Holland. Gelderland en Overijs- hervormde raad voor de zending subsi- dieert dit werk. Geen kasten voor Genk ROTTERDAM Het chrUelijk kinderhuis in Genk (België! heeft geen lo*se kasten nodig. Na ons artikel In de krarit van gisteren is de heer J. Kamp te Vlaardingen (tel. 01838-3232). secretaris van de Stichting „Vrienden van Genk". brulk kan maken. W'eïlï keert het kinderhuis In een noonsi- tustle wat betreft de bergruimte, maar deze ls alleen op te lossen met een speciaal type kast dat past ln de nissen van het gebouw. Het geld om deze kasten aan te schaffen ontbreekt. Wie hierin wU helpen kan dit doen door geld over te maken op postrekening 1150 Hilversum t.n.v. Stichting .Vrienden van Genk". Ons ver zoek om losse kasten berustte op misverstand. claxon bevestigd. Als de scha kelaar naast het bed omgedraaid wordt, begint de claxon te zoemen en het roae lampje aan de voordeur te branden. Omwonende vrijwilli gers hebben zich bereid verklaard onmiddellijk bij alarm te gaan kij ken. Ze beschikken over de noodza kelijke gegevens (adressen en tele foonnummers van dokters, familiele den). De aanlegkosten bedroegen on geveer 4500 gulden voor de 62 wonin gen. „Op Leeftijd" memoreert voorts, dat het Nederlandsche Roodc Kruis, zoals wij reeds eerder m.ridden. met ingang van 1 september SOS-driehocken zal gaan verspreiden ondnr alleenwonende hoogbejaarden en oudere als hartpatiënten en asthmalijders. die onverwacht hulp nodig kunnen heb ben. Zo n driehoek, voor het raam opge hangen, zal de buitenwereld erop at-1 tent maken dat dringend hulp nodig is. j De houders van de kartonnen driehoek krijgen voorts een kaart met de nodige: gegevens, die duidelijk zichtbaar moei i zijn voor iedereen die de woning bin- nenkomt. Helpers weten dan meteen wat ze moeten doen. In België zijn al 45.000 van deze drie- hoeken in omloop. Duitsland kent de aluminium vis. die in geval van nood aan de knop van de buitendeur moet worden gehangen. Engeland heeft de J SOS-kaart. De driehoek is evenwel dej Ds."vèrgünst is 40 jaar. Zou hij een goedkoopste en meest doeltreffende op- eventuele benoeming aanvaarden, dan lossing gebleken, zouden drie van de vier parlementsle den van de SGP predikanten zijn. De tweéde op de lijst is de heer A. Vlasblom te Delft. sel. Verwacht wordt, dat de SGP bij deze verkiezing, die door de statenle den zal plaatsvinden op 6 juli, een zetel zal behalen. Sinds 1960 was de partij niet meer in de Eerste Kamer vertegenwoordigd. De enige predikant der Gereformeer de Gemeenten, die eerder lid van het parlement is geweest, wijlen het Tweede Kamerlid ds. G. H. Kersten i (van 1922 tot 1945), was eveneens pre- I dikent »e Rotterdam- Centrum. de Generale Diakonale Raad. Bij het verslag is een beleidsnota gevoegd. waarin de vernieuwingen op diakonaal i terrein worden omschreven. In die beleidsnota wordt gezegd dat het gemeentediakonaat versterkt zal moeten worden, dat de werving en toe rusting van de diakenen meer aan dacht moet krijgen. En wat de verhou ding van overheid en kerk betreft zal het dialionaat zich moeten bezinnen op zijn plaats, vooral ten aanzien van de ontwikkeling van het welzijnsbestel. Tevens komt het oecumenisch avond maal weer aan de orde. Er zal worden voorgesteld om in de ordinanties van de kerkorde ruimte te scheppen voor bijzondere ."-vieringen van diet avond maal. En dan gaat de synode nu een begin maken met een groots werk. Het is nodig gebleken om een groot aantal wijzigingen aan te brengen in de naoor logse kerkorde, nu deze ruim 15 jaar getoetst is aan de praktijk. Niet min der dan 320 voorstellen tot wijzigingen zijn bij de synode binnen gekomen. Deze zitting zal een aantal voorstellen bespreken tot wijziging van de eerste tien ordinanties, zoals de verschillende paragrafen van de hervormde kerkor de worden genoemd. De synode duurt tot donderdagmid dag. Onmiddellijk na het sluiten van deze zomerzitting zal het moderamen een persconferentie beleggen om de verschillende besluiten aan kerkelijke journalisten toe te lichten. De synode is nog niet besloten om zichzelf geheel open te stellen voor de pers, maar op Op deze synode zullen op dit punt deze wijze wil de hervormde kerk in zeker nog geen besluiten genomen wor- deze arbeid wel wat meer openheid den. Dr. De Ru verwachtte dat de syno-gaan betrachten. Ook de vrouw in het ambt. in het bijzonder in het predikambt zal weer ter sprake komen. De synode heeft een zeer groot aantal brieven ontvan gen met verzoeken om de enkele jaren geleden genomen beslissingen te her zien. Toen werden wel de ambten van diaken en ouderling volledig open gesteld. maar het predikambt werd met allerlei beperkingen omringd. In de verzoeken spreken twee motie ven mee. De Hervormde Kerk breidt zijn oecumenische contacten uit. Zeer waarschijnlijk zal binnen enkele maan den de synode zich moeten uitspreken over een nieuwe „consensus", nu met de remonstranten, waarbij predikan ten wederzijds beroepbaar zullen zijn. Maar de Remonstrantse Broederschap heeft het predikambt volledig open gesteld voor de vrouw. Zijn die dan niet beroepbaar in de Hervormde Kerk Er is echter nog een tweede motief. Het jongste besluit van de gereformeer de synode is niet aan hervormde oren voorbij gegaan. In principe werden daar alle drie de ambten volledig open gesteld met als enige opmerking dat de iw het ambt moet bekleden met haar eigen typisch vrouwelijke gaven. Daarover moeten nu de gereformeerde mindere vergaderingen beslissen. Ken nelijk willen velen ln de Hervormde Kerk bij deze beslissing niet achterblij ven. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De toeneming van het ziekteverzuim sinds de invoering van de ziekengeldver zekering bevat geen duidelijke aanwijzing, dat dat verzuim on matig is. Wel kan met zekerheid worden gesteld, dat er vroeger te weinig is verzuimd. Voor de vraag of het nu te veel is, is geen exacte maatstaf te vinden. Tot deze opvallende conclusie is een commissie van het Nederlands Gesprek Centrum gekomen in een studie over „Sociale zekerheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid". Opvallend, omdat ln enkele bedrijfstakken van werkge verskant de laatste tijd nogal eens be zorgdheid is uitgesproken over de toene ming van het huns inziens onmatig ziek teverzuim. Zweep weg Volgens de studiecommissie nemen zo wel de verzekering als bijv. de voor werknemers gunstige situatie op de beidsmarkt de zweep weg. die veel nut tig en nodig verzuim verhinderde tot schade van de arbeiders èn van het be drijfsleven. Bovendien is er sprake van realiter in betekenis toenemende facto ren, die ziekte en arbeidsverzuim te weegbrengen. zoals verhoogd arbeidstem- po, eenzijdiger arbeid, verhoogd ver- keers- en sportrisico. Tenslotte wijst -de commissie op de sterk toegenomen ken nis van ziekten, van hun preventie en van de opheffing van hun gevolgen door revalidatie, waardoor leven en ar beidskracht worden gespaard en veel meer mensen bij het arbeidsproces be trokken kunnen blijven, terwijl ook een veel grotere productiviteit per arbeider bereikt wordt, zulks evenwel ten koste van een toeneming van het tijde verzuim. Uit een en ander conclui de commissie, dat daarom nog niet onmatig verzuim mag worden gespro De omvang, waarin misbruik wordt maakt van verzekeringen tegen u| loosheid, ziekte en ongevallen, is vol haar in geen enkel opzicht onrustba te noemen. Er is dan ook geen reden aan te dringen op een zwaardere pre tie. Wél ernstig vindt de commissie het NGC het verschijnsel van de ovei le wachtkamers van vele medici, een „consumptietarief" moet zij eve niets hebben, omdat daardoor van nodeloze bezoekers slechts diegenen] len afvallen voor wie het een voel financieel offer is. maar bovendien degenen, die onverantwoordelijk ga zijn om bij zo'n voelbaar offer het in pen van wel noodzakelijke med hulp achterwege te laten. Vermoed wordt dat t.a.v. deze kw eerder in hoofdzaak gesproken moet den van discrepantie tussen de j vraag naar medische hulp en het besi, bare aanbod, en gepleit wordt daj voor maatregelen die een voldoende]] bod van -de medische diensten (inca klinieken, ziekenhuizen, verpleeginl tingen e.d.) waarborgen. Bli de vast ling der ziekenfondstarieven, o.m. i de vergoeding van artsen, dient daai rekening te worden gehouden, tei ook de medische studie voor grotere tallen studenten mogelijk en aantré lijk moet worden gemaakt. kaar lagenwerd getransporteerd in een witte zakdoek. Deze overdaad aan goede werken was onze uit komst. Nu hadden we tenminste iets waarop wij onze jalouzie kon den afreageren. „Sok i nsaddoek, sok in saddoek", riepen we. Op een keer toen we samen uit school lie pen heeft ze me beleden, dat hel Prof. Rijk naar Rome WARMOND Als verdere uitwer- 1 king van de concilieverklaring over de I verhouding van de kerk tot de niet-christelijke godsdiensten heeft prof. C.A. Rijk. hoogleraar in bijbelwe- I tenschappen te Warmond en lid van de katholieke raad voor Israë. van kardi- naai Bea de persoonlijke opdracht ont- vangen de joods-christelijke verhou- ding nader te besturen. In verband Ds. D. M. Vermet (84) overleden LEIDSCHENDAM In de ouderdom' van 84 jaar is over'eden ds. D. M. Ver met. emeritus predikant van de Hervorm de Kerk van I eidschendam. Ds. Vermet werd in 1908 kandidaat in Noord-Holland en een jaar lat predi kant te Herwijnen. In 1920 vc .ok hij naar Klaaswaal, in 1925 naar Ba'.k. in 1929 naar Oosterbierum en in 1934 naar zijn laatste gemeente. Leidschendam In i 1947 ging hij met emeritaat. De begrafenis zal plaatshebben maan-1 dag 20 juni om twee uur op de Algeme ne Begraafplaats aan de Rodelaan te i Voorburg. Nuttige handwerken Jaren en jaren geleden dacht klei ne Mink op een warme zomerdag: „Wat zal ik voor handwerken op mijn rapport krijgen?" Ze keek neer op een erg broddeti- ge, erg beduimelde sok van een maat die niemand zou kunnen dra gen. Het geval was te klein voor 'stuk huisvlijt een creatie een kind, te groot voor een pop. haar moeder. ..Moe vindt sokken Bovendien wat moet een mens met breien flauwekul, daarom", zei ze 1 sok? De tweede moest je er im- simpel. Ik was verbijsterd en ontzet- mers maar bijdenken? Nuttige tend jaloers, vooral toen bleek dat me niei mijn moeder noch met lieve woord jes, noch met tranen tot één naald breien over te halen was. Ik zie me nog in de warme tuin. Naast het schuurtje was wat scha- ik duw, daar zat ik te goochelen met klas me vier warme, stroeve naalden, die werken, me overal prikten en die slechts per toeval rechtstreeks in een steek te- Nu. na al die jaren ben ik weer recht kwamen. Een week mocht ik benieuwd naar mijn handwerkcij- doen over de taak van 10 naden fer. In een blijkbaar te opti- breien, maar het kwam altijd op de mistische bui heeft de handwerkjuf laatste dag aan. Insteken, omslaan, van mijn dochter een borduurwerk doorhalen, af laten glijden, afschu- gekozen voor haar leerlingen, waar welijk. Dat ik daarna ooit nog vrij- ik mijn handen aan vol heb. Graag willig een breiwerk ter hand heb zou ik borduren in ere willen hou- genomen mag een wonder genoemd den. Wij vrouwen weven en spni- worden. Hoewel met vier pennen "en niet meer. Kantklossen is er tegelijk heb ik nooit meer iets ge- ook niet meer bij, we moeten toch presteerd. In mijn gevoel heb ik die iets aan vrouwelijke werkjes over- zomer uitsluitend breiend doorge- houden in deze confectie maatschap- bracht, ik ruik nog de geur van hel pij. Maar als ik dacht aan hel schuurtje en zie het grint schroeien werkstuk waar 35 wiebelige kinde- Vc'tangcls en rozen de zon. Op de achtergrond koer den de duiven van de buurman: „breien, breien." Ik had een vriendinnetje dat uit verkoren was tijdens iedere hand werkles van bank naar bank te schuivelen om haar sok. een waar pronkjuweel, te demonstreren. Hel product van haar handen bewees dat arbeid adelt, haar houding had er iets kon lijfes van gekregen. deze warme dagen moesten priegelen springen de tra nen horizontaal uit mijn ogen. Met opgewekte tegenzien maakte is dus het huiswerk. „Ingrid is veel verder dan ik", oruilde mijn dochter. Ik vertaalde dit in mijn gedachten: „De moeder van Ingrid werkt er veel hander aan dan jij". Toevallia ontmoette ik deze vlijtige vrouw op het postkan- pluim. „Kwestie van zelfdiscipline", bekende ze. „Iedere morgen zodra ik wakker ben. werk ik er een half uur aan. Wij zijn echt niet de eni gen, hoor, haast alle kinderen steu nen op het thuisfront". „Steek jij ook expres hier en daar fout om het wat kinderlijk te houden?" „Ben je mal. Niks hoor, ik wil een 9 halen op mijn rapport", vond ze stoer. Sindsdien heb ik keurig gelijkmatig de kruisjes gemaakt. Tenslotte is een 9 een fijn cijfer, dat mij ook wel trekt. Gister op de ouderavond van school heb ik juf er moederlijk op gewezen dat ze een verkeerde keu ze deed en het massale bedrog opge biecht. Haar ogen verrieden eerst geen enkele reactie, tot ze ineens een beetje geneneerd begon te la chen. „Dacht u echt dat ik het niet door had? Ik geef expres zoveel draden mee. Hoe harder de moeders wer ken, hoe eerder ik van dat nare ding af ben". „Maar hoe kon u dat nu toch bestellen?" vroeg ik, toch wat nij dig. Dat deed ik niet. Dat deed het schoolhoofd. Weet die goeie man veel. Het leek hem leuk. „Toen heb ik het maar zo opgelost, ik bedoel met dat huiswerk, snapt u?" Ik snapte het volkomen. Was het Heine niet. die opmerkte: Bij vrou wen weet en nooit precies waar de engel ophoudt en de duivel be gint. Mink v. Rijsdijk. V rijheid De studiecommissie is uitvoerig j j gaan op de vele facetten van. I vraagstuk der persoonlijke verantwod lijkheid in het sociale verzekering zen. Zij concludeert o.m. dat sociali kerheid slechts in collectiviteit verw< lijkt kan worden, hetgeen een nid vermijden beperking van de persoon vrijheid meebrengt. Niettemin meen commissie dat er alle reden is om v durende aandacht te besteden aari vraag of de vrijheidsbeperkingen, vefl den aan het genot van aanspraken, zacht kunnen worden. Er liggen sj mogelijkheden in de richting van mi formeel toezicht en een grotere decel lisatie. Gedacht wordt o.m. aan: a, achterwege laten van sancties als sli van misverstand of van redelijke m ven blijkt: b. het vrijstellen van tl blijfuren of een gedeelte daarvan, in de duur van een ziektegeval bepa grenzen (bijv. 6 weken of 3 maan overschrijdt: c. vermindering van col le-frequentie. bijv. bij langere zii duur of gunstig verzuim-verleden: d zien van systematische lekencontrol die bedrijven, waarin daaraan geen i gende behoefte bestaat: e. een stijl medische controle, die meer gericht het adviseren en begeleiden van de tiënt. Daarbij moet er voor worden gew dat evt. nieuwe voorwaarden misb verspilling en onmatigheid niet ii hand werken. Ook is de commissie van mening het persoonlijke verantwoordelijk!) gevoel met betrekking tot de s le verzekering moet worden bevorl Een meerderheid voelt voor meer stn ren. die dichter onder de hand vai rechtstreeks betrokkenen liggen. bijv. risicogroepen, afdelingskassen c kende geneeskundige diensten. De derheid van de commissie ziet meer in uitbreiding van de voorlichting kantoren en loketten van bedrijfsve gingen, raden van arbeid e.d. Unan» men het er over eens dat het aanl ling verdient de stelsels van sociali kerheid „doorzichtiger" te maken bundeling en coördinatie, vooral op terrein van de ontmoeting met de i en hulp zoekende burgers. Ook zo voorschriften verder kunnen gediffi tieerd en beslissingsbevoegdheden lagere niveaus kunnen worden ge geerd. Beroe*v r? iswer NED. HF.RV. KERK Beroepen te Poortvliet: C. Treur Hasselt. Bedankt voor Modem blik (toez.) voor Oldemarkt-Paasloo (töez.): P. L weer te Ni g te vecht GSREF. KERKEN Beroepen te Winschoten: Iz. Meij» Oegstgeest: té Stedum: kand. J. Rut te Bedurn, die dit ook aannam. Beroepbaar: Ds. L. Bech. voorhee Paramaribo, thans te Noordeloos is ingang van heden beroepbaar. Emeritaat: Dr. E. Smilde te Blija 1 emeritaat aangevraagd. GEREI'. KERKEN (vrügem.) Aangenomen naar Drachten voor U arb. in Zuid-Afrika (Transkei): K. lind te Spakenburg, die bedankte i i Assen (zend.arb. in Brazilië). Enschl j noord (zend.arb. op West-Nieuw-Gui en Bedum en samenwerkende ket (zend.arb. op West-Nieuw-Guinea). GEREE. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: L. Kiebooi| Norwich (Ont. Can.) en C. Wis» I SI speet i Beroepen te Leiden: C. Harincli Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2