iwe Leidse IjouraMt m VAN HALL VROEG WEL OM VERSTERKINGEN FORMAAT Commentaar Selecta bedreigd met faillissement Keus van luchtmacht valt op jager Northrop F-5 O Nader licht op de zaak Vragen in Kamer JHet gehele weekeinde: Operatie Zomerstorm Zeeliedenstaking strijd tot bittere einde ORDER WORDT BINNENKORT VERWACHT Indonesisch volkscongres bijeen Bouwvakkers Rotterdam gaan demonstreren Zaterdag 18 juni 1966 47ste jaargang j F jï K80f<*C80f<*QS0KfC^^ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER „Stantvastich is ghebleven miin hert ir teghenspoet I* lS0t>£>8Di>*3SDêOpfD«>iDSD«>iD8^^ Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 •fe Hervormde Synode spreekt over Schriftgezag - pagina Kernmerk „Turf in je ratiseV De Koninklijke Militaire Kapel kan bogen op een grote populariteit, mede dank zij de befaamde mars „Turf in je ransel", die dateert uit de eerste helft van de vorige eeuw, uit de tijd, dat Francois Dunkier Sr. de scepter zwaaide over wat toen heette „de stafmuziek". Zie het Zondagsblad. ■fc TSieuive vredes poging in Vietnam pagina 7 •fe Marisa en Juan Antonio - pag. Radio, TV (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM Burgemeester mr. G. van Hall heeft al op 11 en 31 mei de minister van binnenlandse zaken schriftelijk om versterkingen van zjjn politiekorps gevraagd in verband met de toenemende spanningen in de hoofdstad. In de eerste brief verzocht hij om 150 man marechaussee plus materieel. Amsterdam kreeg daarop zestig man rijkspolitie toe gewezen. Op 31 mei vroeg de burgemeester om honderd man marechaussee plus kader en materieel. Op dit verzoek heeft hij, aldus het bureau voorlichting van Amsterdam, nooit een reactie ontvangen. rijkspolitie en van de marechaussee, is met veel waardering geaccepteerd. Ruim 850 Nederlanders hebben zich met een publieke oproep tot de autori teiten gewend, waarin zij zeggen bele digd te zijn in hun rechtsgevoel. In de oproep wordt een aantal recente ge beurtenissen in Amsterdam en Rotter dam gereleveerd. Tot de initiatiefne mers behoren Jan Hein Donner en Har ry Mulisch. 3500 man paraat (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG „Operatie Zomer- luidt de naam van de maat hei, die getroffen werd om 3500 mili- en gedurende dit weekeinde paraat tyhouden. Het gaat o.m. om eenheden enkele pantscrinfanteriebataljons, de stafcompagnieën van de eerste „Zeven December", om delen i enkele treinenbataljons en om irechausseebataljon. Het personeel, t niet de gebruikelijke, veertiendaag- bewegingsvrijheid is verleend, wordt kazernes gereed gehouden voor fcntuele inzet in Amsterdam. e bataljons, die in consignatie worden louden, zijn uitgerust met pantser- ïrtuigen en met transportauto's. Sinds jiderdag zijn de pantservoertuigen "MX en YP 408) met mitrailleurs he iend onder normale omstandig- en ontbreekt de bewapening en i radio-apparatuur voorzien. Ook de lehorende keukenwagens werden be- rraad, o.m. met noodrantsoenen. Dagorder "Volgens een dagorder, die is uitgegeven, kdt de „tegenpartij" aangeduid met de kende woorden: „Personen, van wie F weldenkend mens zich moet distan- «en. Het kader is door voorlichtings- fcieren van het eerste legerkorps ge lieerd hoe er gehandeld dient te „bij woelingen in de kazerne kabinetsbeslissing, die tot „Operatie ïerstorm" heeft geleid, betekent in en bestendiging van de normale re paraatheid gedurende het week- de betrokken burgemeester of commis saris der Koningin worden ingeroepen. Door het ministerie van defensie, waar het verzoek moet binnenkomen, dient vervolgens overleg te worden gepleegd met het ministerie van binnenlandse Troepen, welke worden ingezet, komen onder verantwoordelijkheid van de bur gemeester te staan. Niet dus, zoals in Amsterdam, onder het commando van het daar ingestelde driemanschap van de politie. l]d tot het bittere einde zal worden, een dag van besprekingen is besloten, i staking voort te zetten. Men Icht, dat de staking nog wel zes of ►en weken kan duren. Het conflict kost de Britse betalingsba ls rond twintig miljoen pond sterling r maand. Tijdens het debat in de Tweede Ka- er over de gebeurtenissen in de hoofdstad heeft minister Smallenbroek burgemeester Van Hall verweten, dat hij hem in de nacht van maandag op dinsdag niet om versterking had ge vraagd. De bewindsman merkte op, dat de burgemeester om assistentie had moeten verzoeken. Voor het Tweede Kamerlid Brugge- man (pac.soc.) is de verklaring van mr. Van Hall aanleiding schriftelijke vragen te stellen aan minister Smallen broek. Uit de eang van zaken blijken volgens de heer Bruggeman gebrek aan communicatie tussen Amsterdam en Den Haag en onvolledige voorlich ting van de Kamer. Een woordvoerder van het departe ment van binnenlandse zaken heeft be vestigd, dat de burgemeester van Amsterdam op 11 mei om versterking heeft gevraagd. De hoofdstad kreeg zestig man rijkspolitie toegewezen, om dat dit korps het eerst aangewezen 'De versterking het tijdvak 28 mei tot en met 5 juni. Na het tweede verzoek werd besloten, de bijstand van zestig man rijkspolitie te verlengen. Deze beslis sing werd telefonisch aan het gemeen tebestuur van Amsterdam meegedeeld. Deze regeling achtte het ministerie vol doende, omdat de burgemeester bij te lefonisch overleg zijn wens van hon derd man had verlaagd tot zestig a zeventig man. In Amsterdam hebben zich gister avond geen incidenten voorgedaan. Op het Spui bracht een orgeldraaier na zeven uur (orgeldraaiers mogen dan niet meer op straat zijn) nog wat mu ziek ten gehore. Tweehonderd mensen dansten op straat tot de orgeldraaier na een kwartier verdween. De ministers Cals en Smallenbroek hebben zich ervan overtuigd, dat de komende advertenties in de serie wer vingsadvertenties voor de politie ie ders gevoelens zullen ontzien. Naar aanleiding van vragen van het socia listische Tweede-Kamerlid Van Lier zeggen de bewindslieden het te betreu ren, dat in een advertentie bouwvak kers ongewild in een kwaad dag licht zijn gesteld. De betreffende adver tentie is uit de roulatie genomen. Een comité uit de burgerij van Nij- verdal nodigt vijf politiemannen, die bij de relletjes in Amsterdam gewond zijn geraakt, met hun vrouwen uit voor een week vakantie. Het comité wil de gezagsdragers in de hoofdstad eenmorele steun geven. Het aanbod dat ook geldt vc Waardig 25000 autobezitters dupe ROTTERDAM In verzeke- Iif solvabiliteit van de maatsch™., hield ten nauwste verband met de positu rmgskringen wordt rekening ge-1 van de Belg F. o. de Boom, die tot voor houden met een surseance van kort enig aandeelhouder en directeur was: hij bleek niet in staat het geplaatste betaling OI een faillissement van i aandelenkapitaal en de volgens de WAM de Rotterdamse verzekerings- vereiste extra waarborgen gelijke tred te maatschappij Selecta. Zoals j ^houden met de krachtige groei va. gisteren in een deel onzer edities; Met een reorganisatie in maart probeer- meldden is de maatschappij in financiële moeilijkheden geraakt en heeft de minister van finan ciën bepaald dat zij met ingang van 5 juli niet meer mag optreden als verzekeraar van wettelijke aansprakelijkheid motorrijtuigen. Dit omdat Selecta niet beschikt over de vereiste extra-waarborgen. Dit betekent, dat 25.000 autobezitters moeten omzien naar een andere autover zekering. Premierestitutie is mogelijk. Diegenen, die nog een schadevergoeding hadden te verderen kunnen deze vorde ring indienen bij het waarborgfonds mo- torverkeer. dat wordt gevoed door bij dragen van motorrUtuigverzekeraars. Selecta behoort tot de maatschappijen met de laagste premies en telde onder haar klanten dan ook in hoofdzaak min der draagkrachtigen. Van de 25.000 verze kerden was 80 procent alleen verzekerd tegen W.A.; 20 procent had een all risk» verzekering. Al aan het begin van dit jaar was er in vakkringen ongerustheid ontstaan over de positie van Selecta. De twijfel Op de Dokkummerlaan in Wou- Jwoude is gisteren de 23-jarige B. Vis- I uit Groningen met zijn motorfiets TT de kop geslagen. Hij is waarschijn- i de macht over het stuur kwijt ge- ut bij het inhalen van twee wielrij- In het ziekenhuis in Dokkum is de zijn verwondingen overleden. Op de weg van St. Oedenrode naar el is gistermiddag de 41-jarige G. z uit Eindhoven met zijn auto uit de fcht gevlogen en tegen een boom gere- *n een ziekenhuis in Eindhoven is n zijn verwondingen overleden. Tijdens het zwemmen in de Maas bij psel in Noord-Limburg is de 18-jarige [Berben uit het naburige Helden ver- Het stoffelijk overschot van de s nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In luchtvaart kringen wordt als vaststaand aan genomen dat de Nederlandse luchtmacht samen met de Bel gische de keus heeft laten vallen op de Amerikaanse jager-bom menwerper Northrop F-5 als op volger van de verouderde F-84F Thunderstreaks, RF-84F Thun- derflash (alleen in België in ge- (bruik) en de T-33 straaltrainer. Zeer binnenkort wordt de officiële order verwacht. In totaal zullen beide landen er in de toekomst 230 nodig hebben, maar verwacht wordt dat zij gezien de financiële toestand voorlopig slechts ruim 100 toestellen zullen bestellen. In Nederland zullen zij in licentie worden Prins Claus naar „Bij de tijd" UTRECHT Prins Claus hoopt woensdag een beozek te brengen aan de nationale manifestaite van ambacht en persoonlijk vakmanschap ..Bij de tijd", die tot en met 25 juni in alle hallen van het Jaarbeursgebouw aan de Croeselaan wordt gehouden. gebouwd door Fokker en Avio- landa; in België door Fairy en Sabca. De twee General Electric-straalmo- toren zullen door de Belgische FN-fa- brieken worden gebouwd. De toestel len zullen 2,9 miljoen gulden per stuk gaan kosten. De Amerikaanse regering heeft er al enkele honderden van laten bouwen om ze als militaire hulp aan verscheidene landen te verstrekken, onder meer aan Tur kije. Griekenland en Irak. De Ame rikaanse luchtmacht zelf heeft en kele tientallen toestellen ingezet in Vietnam, waar zij hun vuur doop hebben ondergaan. Verder kreeg Northrop al orders van Noor wegen (waar al enkele toestellen vliegen). Spanje en Canada. OVEKWEGENGEN De Nederlandse en Belgische lucht macht hebben de keus gehad tussen vijf vliegtuigen: vier Amerikaanse en één Franse. Dat het nu naar alle waarschijnlijk heid Northrop gaat worden komt on der meer doordat deze fabriek nauw gelieerd is met Fokker, waarvan zij 20 procent van de gewone en preferente aandelen in bezit heeft. Waarschijnlijk zal deze relatie straks ook worden doorgetrokken tot de Belgische Sab- ca-fabrieken omdat de kans groot is (onderhandelingen zijn er nog over gaande) dat deze fabriek door Fokker teur P. Ei jok, de Engelsman Leckenby (die bindingen heeft met de Engelse herverzekeraars van Selecta) naar de NV Asbiton, een industriële derneming in Zwijndrecht. Maar danks die maatregelen kreeg men zaak financieel niet rond: de extra waar borgen (ƒ560.000. zijnde de vereiste 200.000 gulden plus tien procent van het bruto-inkomen over het voorafgaande jaar) konden met op tafel worden ge bracht. Bij Selecta heerst op het ogenblik gro te onzekerheid over de directievoering en over de aandeelhouders. Volgens di recteur Van Eijck bevatte het contract dat de overgang van de aandelen naar de huidige bezitters regelde, een ontbinden de voorwaarde. Indien Selecta haar ver gunning tot de uitoefening van het be drijf zou kwijtraken, zouden directievoe ring en aandelen teruggaan naar dé Belg De Boom. Het is dus niet uitgesloten, dat de heer De Boom thans weer enig eige naar is. De moeilijkheden bij Selecta worden door deskundigen toegeschreven aan het feit. dat de maatschappij jarenlang sterk onder de markt heeft gewerkt. Ook zou het agentenkorps van 900 man veel te duur cn te zwaar zUn, terwijl ook het administratief apparaat te kostbaar zou zijn opgezet. DJAKARTA In Djakarta be- wordt overgenomen. Deze overwegin- j gint maandag de vierde zitting gen deden tenslotte ook de laatste van ^et voorlopige raadgevende volkscongres van Indonesië, waarvan de leden in hoofdzaak door president Soekarno zijn be noemd. De verwachtingen zijn hoog gespannen en men hoopt dan ook dat er op de zitting be langrijke besluiten zullen worden genomen. Rond 500 leden an dit hoogste wetge- •ende lichaam van Indonesië zijn al twee serieuze kandidaten A-4 Sky- hawk en Mirage-5 afvallen. Belangrijk bij de keusbepaling was ook. dat Northrop naast zijn jachtbommenwer per F-5 ook de tweezits F-5b levert, die kan worden gebruikt voor het trai nen van de vliegers. NAAR TURKIJE De af te voeren Thunderstreaks zul len waarschijnlijk te zijner tijd wor den overgedragen aan Turkije. De toestellen waren namelijk geen eigen dom van de Nederlandse luchtmacht: ze werden beschikbaar gesteld in hel kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening. Eerder werden Neder landse Thunderstreaks door Turkije overgenomen toen de Starfighter werd aangekocht. Aangenomen wordt, dat de training van vliegers voor de nieuwe Northrop weinig moeilijkheden zal opleveren. Was de stap van de Thunderstreak naar de Starfighter, die sneller, gecom pliceerder en veel duurder (kosten; ruim 6 miljoen gulden) was uitge voerd, een moeilijke, aanzienlijk ge makkelijker zal de overgang naar de F-5 zijn. Dit toestel is vrij eenvoudig geconstrueerd en heeft bovendien een lagere snelheid. Uit tactische overwe gingen is dit laatste geen nadeel, want voor een jachtbommenwerper is een hoge snelheid geen eerste vereiste. In de Koninklijke stoet ter ge legenheid van de tweede dag van de bekende Ascot-races reed ook Prinses Gracia van Monaco mee. Zij droeg een kleurig bloemenhoedje. Bakker mishandelt vrouw: eis 18 mnd UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft giste ren een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 30-jarige bakker J. F. F. uit Soest, die van poging tot doodslag op zijn vrouw wordt beschuldigd. Daarnaast eiste hij een onvoorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering. De bakker gaf op de zitting toe, dat hij in een woede aanval zijn vrouw naar de douchecel had gesleept en haar daar verschillende keren met het hoofd op de gran'eten vloer had geslagen; hij had ook haar keel dicht geknepen. Uitspraak 28 juni. LYON Bij een explosie in eei. chemisch onderzoekingscentrum te Saint Fons bij Lyon zijn gisterochtend vijf mensen, onder wie een hoofdingenieur, omgekomen en een aantal anderen ge- TYEZE week is onze hoofdstad dus getroffen door een golf van on rust, welke gepaard ging met ont sporingen die wij in ons land niet voor mogelijk hadden gehouden. Het begin was een actie van duizen den Amsterdamse bouwvakkers te gen de inhouding van een deel van hun vakantiegeld. Deze bouwvak kers, die aangemerkt worden als on georganiseerd, achtten deze inhou ding een kwalijke zaak, een ontoe laatbare discriminatie. Al veroordelen wij ten scherpste de wijze, waarop deze Amsterdamse bouwvakkers hun actie gevoerd hebben, vragen wij ons af, of het gelukkig is, het niet georganiseerd zijn bij een vakbond, aangesloten bij een vakcentrale, te beantwoor den met inhouding van een stuk loon. De Amsterdamse kantonrechter is thans de vraag voorgelegd, of deze inhouding op het loon niet in strijd is met de Wet op de collectieve ar beidsovereenkomst. De beantwoor ding van deze vraag is niet eenvou dig. maar de uitspraak zou wel eens vérstrekkende konsekwenties kun nen hebben voor verschillende rege lingen, die thans bij het georgani seerde bedrijfsleven bestaan. Iedereen is vrij zich al of niet te or ganiseren en hij is tevens vrij in de keuze van zijn organisatie, ook al menen wij dat onder degenen, die zich niet organiseren velen tekort schieten in verantwoordelijkheids besef en al te gemakkelijk de voor delen accepteren, die hun collega's via het vakbondswerk bereiken. Wij hopen echter, dat wanneer er de komende weken ook in andere ste den van ons land vacantiebonnen worden verzilverd en administratie kosten ingehouden, de werknemers die hiertegen wensen te protesteren, dit op waardige wijze en met ge- eigende middelen zullen doen. t# AMSTERDAM De 54-jarige Amsterdamse beeldhouwster mevrouw Francisca W. van B., die op 10 maart een rood-wit-blauwe vlag met daarop een zwart hakenkruis uit haar woning in Amsterdam-zuid had gehangen, is giste ren door de kantonrechter conform de eis tot een boete van 25 gulden veroor deeld. Aan haar verzoek om de vlag te mogen terug krijgen om deze voor haar Premier Wilson van Engeland zal in de tweede helft van de volgende maand naar dc Verenigde Staten gaan voor besprekingen met president Johnson. Dit werd gisteren officieel in Londen bekend gemaakt. VEEL ZON IN WEEKEINDE (Van onze weerkundige medewerker) ROTTERDAM De zeer warme lucht, waarin gisteren de temperatuur in het oosten nog tot 30 en in het noorden tot 31 graden steeg, is vergezeld van on weersbuien, verdreven. Tijdens die on weer viel er in Rotterdam nog twintig en in Den Helder zeventien millimeter regen. Daarna werd koelere lucht aange voerd. maar toch houdt het weer een zomerse tendens. Tijdens het weekeinde blijft de regen kans klein en die op zonnige perioden wordt weer groter. De wind blijft zwak tot matig en de middagtemperatuur zal tot ongeveer 20 graden stijgen. Velen zullen deze tempe ratuur aangenamer vinden dan de hoge bij 30 graden. Tegen de ,twee procent' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het onafhan kelijk verbond van bedrijfsorgani saties, het OVB, heeft voor woens dag een protestdemonstratie aan gekondigd van Rotterdamse bouwvakarbeiders. Het protest zal gericht zijn tegen het inhou den ivan de twee procent vakan tiegeld van ongeorganiseerde bouwvakarbeiders. te voeren in Rotterdam. Een poging om deze week een 24-uursstaking uit te roe pen is op niets uitgedraaid. Er was in het geheel geen animo voor, zo werd gisteravond gezegd. Staande vie vergadering werd boven dien besloten een protesttelegram te stu ren aan het vakantiefonds voor de bouw nijverheid in Amsterdam. In het tele gram wordt gezegd, dat de Rotterdamse bouwvakarbeiders geen genoegen nemen met de twee procentsclausule en alles in het werk zullen stellen om deze „on fatsoenlijke daad" ongedaan te maken. De vergadering van het OVB, die niet opvallend druk bezocht was, had een rustig verloop. Djakarta aangekomen. Ruim 1ÖÖ leden Odeon in Rotterdam. Het is de bedoeling, zullen afwezig zijn. Het grootste deel 1 dat de Rotterdamse bouwvakarbeiders van hen is in de gevangenis of voort- woensdagmiddag omstreeks een uur mas- vluch'.ig. Het betreft hier communisten saai zullen optrekken naar de Van Vol- of hun meelopers en andere figuren, die lenhevenstraat een van de twaalf achter de mislukte staatsgreep hebben i plaatsen waar de ongeorganiseerden vol- gestaan van oktober waarmee men had gende week hun vakantiebonnen kunnen willen bereiken c volksrepubliek werd Roolvink sprak met provo's Indonesië bet model van Communistisch China. Politieke waarne mers in Djakarta menen dat rond 75 procent van de Congresleden voor drastische maatregelen is om te voorko men dat zich nog eens zoiets voordoet als in october. Men wil dan ook de zeer uitgebreide bevoegdheden vac president Soekarno be knotten om Soekarno's positie in over eenstemming te brengen met de grond wet van 1945. Het kabinetspresïdium heeft donder dagavond de lcitste hand gelegd aan de regeringsstukken, die vor Soekarno aan het congres zullen worden voorgelegd. Zij hebben be'rekking op de economie, de politie en de veiligheid. Vice-premier Roealan Abdoelgani zei in dit verband AMSTERDAM De fraktievoorzitter de ARP in de Tweede Kamer, de Roolvink. heeft in de nacht van laten verzilveren. I heer In de protestdemonstratie ziet het OVB donderdag op vrijdag een lane eesDre*. de laatste mogelijkheid om openlijk actie gevoerd met de provoleiders Rob Stolk enDuco van Weerlee. Het onderhoud, dat onmiddellijk na afloop van de Ka merdebatten in Amsterdam plaats vond. enkele AR-jongeren dot het Congres speciale nadruk zal leg gen op de volledige uitvoering van de grondwet. Abdoelganie deelde voorts meo, dat het kabinetspresidium besU.«nde uit de zes vice-premiers murgen onder voorzitterschap van Soe karno zal bijeenkomen in diens zomer verblijf in Bogor. In Djakarta dcet men zijn best om de zitting van het Congres die naar men verwacht tot 5 juli zal duren, tot een succes te maken. Zo veegden arbeiders, studenten en schoolkinderen gisteren de Is op initiatief tot stand gekomen. De iaatsten"waren van mening dat de heer Roolvink te weinig kennis droeg van de provo-pro- blcmatiek. er -4~* ,J ingelicht ove Amsterdam. Naar verluidt, is er lang gediscus sieerd over de volkssoevereiniteit en het gezag. Ook zou het gebreka an commu nicatie tussen de kiezers en de volksver tegenwoordiging ter sprake zijn ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1