ONDAGS BLAD Daödromen in het ODENWALD TURF IN JE RANSEL VRAAG HET MAAR AAN SANDRA „Tweede paradijs" gaat aan „Antobahn" timmeren om toeristen te trekken Ook triomfen in buitenland Koninklijke Militaire Kapel glorieerde in: wijn en onderga het onontdekte" „Proef onze de rust van ciseAj ijl Iri t1 fa 1 1 ZATERDAG 18 JUNT 196* Er zijn maar weinig marsen gecomponeerd die zo goed de tijd hebben weerstaan en op zo'n grote (blijvende) popula riteit hebben kunnen bogen als „Turf in je ransel'' de De- fileermars der Grenadiers. Zelfs twee wereldoorlogen die de militaire muziek met tal van tintelende marsen heb ben verrijkt, hebben haar niet van haar plaats kunnen verdringen. Vandaag de dag nog is de mars een „suc- :esnummer" van Roodesrhool lot Terneuzen en van Den Helder tot Maastricht. „Turf in je ransel"' is van Frangois Dunkier sr., de man die de Koninklijke Militaire Kapel in de eerste jaren van haar bestaan voortreffelijk leidde. Het verhaal gaat, dat hij- de' mars arrangeerde op de melodie van een Holsteins liedje dat prinses Louise, ge malin van prins Frederik, de tweede zoon van koning Wil lem I, op een van haar reizen naar het ouderlijk huis uit Duitsland meebracht. Men zal moeten erkennen dat de oude Frangois, al zal hij nooit hebben gedroomd dat zijn mars generaties Ne derlanders zou „aanspreken", gevoel had voor goedliggende melodieën. „Turf in je ransel" sloeg direct in. Duizenden liefhebbers van militaire mu ziek hebben in de loop der decennia enthousiast geap plaudisseerd als in de concert zalen de laatste tonen van de Na de Marinierskapel der Koninklijke Marine is in onze serie Militaire muziek" nu de Koninklijke Mili taire Kapel aan de beurt. Deze kapel kan bogen op een hoge leeftijd. Zij werd nl. geboren op 7 juli 1829, gelijk met de afdelingen Grenadiers en Jagers, waaraan zij nauw verbonden is gebleven. Iedereen heeft van de KMK gehoord, al was het alleen maar door de mars ,,Turf in je ransel", waarmee zij reeds in de eerste helft van de vorige eeuw furore maakte. mars waren verstorven. En duizenden en duizenden ver moeide soldaten hebben op de muziek van „Turf in je ransel" de laatste kilometer van een lange mars dapper uitgelopen. De- nadm „Turf in je ransel" is, vindingrijk als zij nu eenmaal zijn, door soldaten bedacht. De of ficiële titel luidde: Defileercnars der Grenadiers. Echter in die da gen al vonden de soldaten dat de uitrustingsstukken hen te zwaar vermoeiden en daarom vulden zij hun ransel eerst met stro, later met... op maat gesneden turven, en zij hadden genoeg gevoel voor hu mor om daar de spot mee te drij- Oudste Deze Defileermars behoort tot de oudste muziek van de Konink lijke Militaire Kapel. En die kapel dateert van 1829. Op 7 juli van dat jaar vaardigde koning Willem I een Koninklijk Besluit uit waarbij hij de oprichting gelastte van een afdeling Grenadiers bestaande uit drie bataljons, en een afdeling Ja gers van twee bataljons, die zou den dienen onder „het oog des Ko- nings". Aan de staf, aldus het KB, zouden worden toegevoegd acht tien muzikanten en tien „kwekelin gen" onder een kapelmeester. Van die tijd af heeft er tussen de kapel en de Grenadiers en Jagers een hechte band bestaan. Bij het aanstellen van een kapel meester viel de keus op Francois Dunkier sr. en de autoriteiten had den moeilijk een betere keus kunnen doen. Onder zijn kundige leiding zette de kapel de eerste stap op de weg naar internationale vermaardheid. Hij en zijn zoon Frangois Dunkier jr. hebben tot diep in de jaren zeventig van de vorige eeuw het stempel van hun muzikale persoonlijkheid op het muziekkorps gedrukt. Zij waren hebben er zeer veel toe bijgedra gen dat de kapel snel in aanzien en betekenis toenam. Het predi kaat „Koninklijk" dat de kapel in 1876 verwierf is aan hun kunde en aan hun onvermoeide ijver te dan- Bekwaam De kapel heeft de jaren door voorbeeldig aan de „imago" van het leger gewerkt. Zij werd meer dan louter een „visitekaartje" deel dat het leger niet zon ei*ge dank zij de muzikanten, en dank grote plaats in zijn hart gaf. De zij de kapelmeesters en directeu- marsen door Den Haag, in dagbla- slagen de grote dagen van ren. den aangekondigd, bracht het pu- pel te doen herleven? Dunkler sr. leidde haar 20 jaar, bliek op straat. - - - zijn zoon 27 jaar. Bijna een halve Helaas, die traditionele concer-önaö eeuw lang heeft dus een Dunkler ten worden niet meer gegeven. Zij Van Yperen begon de kapel haar aan het hoofd gestaan. Onderkapel- zouden vermoedelijk ook niet tournee door de wereld: Genève meester Vollmar zwaaide 14 jaar meer in deze tijd passen. Maar <1951), Edinburgh <1952), Verviers lang de dirigeerstok, kapelmeester nog altijd trekt de Koninklijke Mi- <1953), Vichy, Bern. Londen Van der Linden acht jaar en kapel- litaire Kapel door het land... en <1954), Luxemburg <1955), Dussel- meester, later directeur. Bouwman door de wereld- Een honderd con- dorp en Aken <1958)... Overal een maakte de 23 ja^r vol. certen per jaar staan altijd op het enthousiast publiek, dat de kapel Daarna kwamen twee directeu- programma, naast de gewone taak, toejuichte. En dat wilde wat zeg- r??-jVier "aam deze generatie nog die de kapel heeft te verrichten, gen in landen, waarvan de bewo- me« eie dr- Louis Men ziet en hoort haar bij de ope- ners door eigen kapellen zijn ver- Walther Boer die het direc- ning van de Staten-Generaal, op wend. teurschap een kwart eeuw vervul- ouderdagen van het leger, bij de, en Rocus van Yperen. die dit beëdigingen, dodenherdenkingen 1 aProe 18 jaar deed voordat hij werd be- en taptoes - met als grootste daar- Op de Tattoo van Edinbureh noemd tot inspecteur van de mili- van de internationaal bekend 3e- de uitnodi^ng tot deelnemhil was taire muziek, een benoeming die worden Taptoe Delft. een grote eer - werd bi? vÏÏ Over hl? suc^ van WamferToe'r D -, Yperfntajt Jiïn gehore? dS? git- in Ronerdam schreef Ch. A. Coche- ^ei' 3 Va^YDereliTeiddi^"41'f T ret eens: „Wanneer hij z'n witte In 1945 werd luitenant-kolonel toe Delft en hH .maakte"^* Tan" handschoenen aantrok voor de slot- Van Yperen opgedragen de Ko- toe Delft In één keïr nt faam mars stond het publiek op en zou ninklijke Militaire Kapel haar ou- ervan ging uit over hepl F,, meegemarcheerd hebben als er de glorie te hergeven. Het was een LaT zH HrnnJ ITrflr ti K plaats was geweest op de Plaats" opdracht, die moeilijk en zwaar vlrenièL Staten hit L hp 'DeDoelc,• di X lftTerdd rk 5."^' Sï? B'oei Wdie enkel Walther Boer leidde de kapel i I de uiterst moeilijke periode tussen leraar "aan Toonkunst was wildé twee wereldoorlogen en hij deed hij proberen het reserve-officiers- KnniniritiL- iw-.-* ir dit knap. De artistieke prestaties schap te combineren met zijn be- Koninklijke Militaire Kapel be- werden zodanig opgevoerd dat zij roep als leraar. Hij kwam in kon- kend onder de drie letters KMK. tot ver over de grenzen een voor- takt met dr. Walther Boer, die een Zij is 57 man sterk, allen be- treffelijke reputatie kreeg. Niet al- opvolger zocht doch die opvolger roepsmusici, die hun vak leen de marsen door de stad maar zelf wilde aanwijzen. Hij wees de verstaan tot in de toppen van ook, en misschien wel vooral, de heer Van Yperen aan, nadat deze hun vingers Als ri\ ontreed» i« concerten in de „tent in het voor een streng ««men was van eeT eroie 1L 1 Haagsche Bosch en de buitencon- geslaagd. schare Iuiste- certen in Rotterdam droegen veel De ogen die op hem werden ge- fa.a^s vcrzckerd- En onder die bij tot haar populariteit. richt waren uiteraard zeer kri- 'u'steraars zijn er altijd die de De Koninklijke Militaire Kapel tisch. De oorlog had de grote vurige hoop koesteren, dat de ka- sprak sterk tot de verbeelding van naam van de kapel niet in een pel „Turf in je ransel" niet zal het Nederlandse volk, ook tot dat vergeetboek doen terechtkomen, vergeten. Bensheim. Lindenfels, Bad König, Michelstadt of Erbach: slechts een greep uit de veelheid van nederzettingen. Prins op bezoek Achter de tapkast van hotel Zur Post in Höchst, een handvol kilometers boven Bad König, zegt 39-jarige blonde pachtster Irma Bender trots: „Ihre Köni- gin Wilhelmina war damals noch hier". Dat was in 1900 toen de jonge Koningin eenmaal haar toekomstige echtgenoot prins Hendrik in zijn hotel kwam be zoeken. Nog wordt iedere gast, die erom vraagt, kamer 8 ge toond, waar de prins in die tijd logeerde: een eenvoudig vertrek met gebeitste vloer en kleine ra men, die uitzicht geven op de paardestal, toen nog wisselsta- tion voor de postkoetspaarden. Hij woonde er incognito en stond bij de hotelgasten bekend als Herr von Bülow. Slechts intie me vrienden wisten, dat hij hier was om Koningin Wilhelmina te bezoeken, die logeerde bij haar tante, de gravin von Er- bach-Schönberg in Bad König. Ontmoetingen, die op 12 oktober 1900 leidden tot de verloving op het slot van Bad König. Wijngebied Het Odenwald heeft ze meer, zulke trekpleisters. Het dorpje Bensheim is er één van, een tot ver over de grenzen bekend wijn gebied met verscheidene wijnkel ders, waar de toerist gratis kan proeven. De streek wordt wel de Rivièra van het Odenwald ge- §ANDRA VAN OS uit Soestdijk, 24 lentes, charmant gesneden blauw uniform, 1,61 meter lang (spijtig: „net 4 cm te weinig om te gaan vlie gen") is een van de acht stewardessen, die als men de reis iiaar het Odenwald per Europabus wil doen de toerist be geleiden op zijn 500 km lange trip. Het Rijndal, waardoor de route leidt, kent zij uit het hoofd: elk slot, elk dorp, elke legende ook. Nog maar net een maand is Sandra (ex- REM-TROS-secretaresse en een half jaar studente Duits in München) gastvrou- we op de bus, maar niets is haar meer vreemd aan het aan toeristische blikvangers rijke traject. Tegen kantoorwerk kan ik niet, lacht zij. Daarom doe ik nu dit. Afwisselend werk, je komt veel met buitenlanders in contact, vooral met Ameri kanen, die graag per Europa bus Europa „doen". We her kennen ze altijd aan hun vra gen. Het zijn mensen van cij fers. Ze willen weten hoeveel inwoners de steden, die we passeren hebben of hoeveel bommen er vielen in de oor log.... Binnenroutes Wie per Europabus naar het Odenwald gaat, kan tot Wiesbaden meerijden (prijs retour 43). Een ruim twaalf Het „Fachiverk"-raadhuis van Michelstadt: slechts een van de schilderachtig romantische atlruc- ties van de dorpen in hel Oden- ivald. De toerist-op-doorreis rijdt er gemakkelijk aan voorbij. De drukte van de Autobahn laat geen tijd en blik toe op het land achter de horizon. Er staan ook geen wegwijzers. Toch zegt iedere Duitser op het stukje land van honderd kilometer in het vierkant tussen Darmstadt en Hei delberg: „kom hier het tweede paradijs zien. Proef de wijnen van het Odenwald, bezoek onze dorpen in de heuvels, die nog maagdelijk zijn en on derga de rust van een nog onontdekt vakantie- gebied." Vergaand chauvinisme van op bezoek en dus geld beluste toeristen-bureaus? Of de roep van een streek, die zich onrecht voelt aan gedaan omdat zij evenveel recht meent te hebben op een eigen toeristenstroom als het Rijndal, het Zwarte Woud, Bieren, de Eifel of de Harz: traditionele trek pleister voor elk jaar gro tere groepen Duitsland-gan- gers? Wie de horden door Rüdes- jheims Drosselgasse zag joelen, [de overvolle salonboten zag aanleggen in de wijndorpen, bier- jtonnenjool moest ondergaan in i de op toerisme ingestelde feestza len van Beieren, zal beamen: de rust zoekende vakantiganger zal deze meer dan elders vinden [in het Odenwald. In het ongerep te land, dat al eeuwen van zijn historie lijkt te liggen dromen. In de pittoreske dorpjes, die zo maar lijken te zijn neergestrooid op het groentapijt van wouden en velden. En dat willen de autoriteiten in alle gemoedelijkheid overi gens maar duidelijk maken aan de honderdduizenden Auto- bahntoeristen, die jachtend naar hun einddoel, het oog op na tuurschoon verliezen: „vergeet ons niet, kom bij ons eens even uit die auto". Het Odenwald ontwaakt. Dat wil zeggen: voor het toerisme. Want wakker is het land altijd geweest. Dat bewijzen nog de ruïnes van de talrijke Romeinse vestingen uit het begin van de jaartelling en dat illustreren ook de legendes, die ontelbaar zijn en die nog in elke dorpsherberg worden verteld. Het is een streek met eigen historie. En wie daarvan in alle rust iets wil proe ven, hoeft tussen Darmstadt en Heidelberg alleen maar even linksaf te slaan, de groene heu vels in te rijden, de talrijke „Gasthöfe" te bezoeken en op de kaart te zoeken naar dorpjes als weken eeri- in een kfi- brengt. dat menige toerist deze plaats koos om er zijn vakantie door te brengen en van hieruit het Odenwald te verkennen. Schilderachtig zijn „Fach- werk-huizen", de nauwe straat jes, het dorpspleintje. Men proeft er nog de romantiek, die in vele andere vakantiedorpen door massale toeristenstromen al lang verdwenen is. Vakantiegangers met een hang naar het oude biedt net Oden wald zijn rijke historie, zicht baar gehouden door een aantal indrukwekkende burchten. De Breuberg in Neustadt, de burcht in Lindenfels, het slot in Erbach en dat in Bensheim zijn er maar enkele voorbeelden van. Gidsen zullen trots en uitvoerig eeuwen oude geschiedenissen opdienen. Want zo zijn de Odenwalders: hun land en zijn historie zijn hen heilig. Voor het grootste deel zijn zij landbouwers. Slechts een beschei den deel werkt in de industrie, die men er vrijwel niet aantreft. uur durende rit met stops in de grote steden. Wél lang, soms ook vermoeiend, vooral als het warm is (geen air-con- ditioning, geen dranken aan boord), maar wél een trip, die toeristisch gezien de vermoeie nissen loont. Vrijwel overal wordt de Autobahn gemeden en kiest men de binnenroutes. Een belangrijk deel daarvan leidt door het Rijndal. Het is een van de vele rou tes (men kan zelfs helemaal naar Beiroet) van de Europa bus-organisatie, die in Neder land wordt vertegenwoordigd door de Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij (NBM) in Zeist en die in Frankfurt (de Deutsche Touring Ge- sellschaft) haar hoofdzetel heeft. Eenmaal in Wiesbaden moet men voor het Odenv/ald overstappen. De reis verder dient dan echter wél van tevo ren te worden georganiseerd. De NBM in Zeist geeft daar over alle inlichtingen. En met alle verdere vragen kan men terecht bij Sandra of haar ze ven collegaatjes. Een ant woord hebben zij op al- De enige, die internationaal naam heeft gemaakt, is de ivoor- bewerkingsindustrie in de buurt van Erbach. Maar meer dan een industrie is het een handwerk, in tal van kleine werkplaatsen uit geoefend. De produkten kunstig uitgesneden voorwerpen vin den hun weg naar alle delen van de wereld. Elke toerist kan ze komen bewonderen en (duur) kopen. In de werkplaatsen zal hij vriendelijk worden verwel komd, zal hij vaardige kunste naarshanden kunnen zien wer ken en een blik mogen werpen in de rijk voorziene uitstal kasten. Rush Wie naar het Odenwald gaat om er vertier te zoeken zal dat er echter vergeefs zoeken. Hij vindt er slechts de rust. Het is een streek, waar hij nog on gestoord kan dagdromen. Of dat nu is op de dorpster rasjes, in de uitgestrekte bossen of op het terras van het staalbad in Bad König, waar hii a raison van 700 gulden in de maand zijn bloedcirculatie kan laten stimule- Het is een land. dat vroeg naar bed gaat en vroeg opstaat Een land van boeren, dat de toerist, die ervan houdt, alles biedt voor een paar ontspannende vakantie- Zeker als hij zijn intrek neemt in een van de vele „Bauernhöfe", die hun deuren wagenwijd open zetten voor de toerist: het Oden wald biedt naast zijn 4000 hotel bedden ruim 600 bedden in boer derijen. Nü nog voor een groot deel onbeslapen, zelfs in het hoogseizoen. Maar de Inte ressen Gemeinschaft Oden wald, waarbij vrijwel alle gemeenten zijn aangesloten, stelt alles in het werk de toeristenstroom te stimule ren. Meer dan vroeger tim mert zij aan de „Autobahn" om de in Rijnwijn te ver drinken dreigende toerist toe te roepen: vergeet ons niet. Wie echte „Erholung" zoekt, vindt dat pas in het Odenwald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13