Kerk in grote stad staat op laatste barricade Heden spreken Ger. Gem. met oud-gereformeerden Een n oord voor vandaag Prof. an Beusekom tot kerkvoogden Secularisatie en welvaart doen tradities instorten Wettelijke regeling voor herstellingsoordwezen BETERE VOORLICHTING HOMOFILIE GEWENST Kota was te lui om wortels uit te halen Reorganisatieplannen van Kwartaalkwartje Conferentie in Wassenaar Belgische kruistochten zijn niet „middeleeuws" Uw probleei is het onze „Ik gedenk de genegenheid van uw jeugd, de liefde van uw bruidstijd", laat God Jeremia tegen het volk Israël zeggen. Met blijdschap denkt God terug aan die tijd van de eerste liefde. En God is helemaal vergeten die ogenblikken van spanning, die daden van ongehoorzaamheid, de momenten van lijdelijk verzet. De hernieuwde overgave, de uren van verzoening hebben daar een streep doorgehaald. Trouwens, zij vallen weg bij de huidige ongehoorzaamheid van Israël. Maar laten wij die woorden niet alleen op Israël betrekken. Kan het zijn dat God ze nu ook tot ons spreekt? Wij kijken naar de jeugd en klagen over de provo's, en nozems en wat al niet. Het geloof, denken we zo gauw, wordt door de ouderen trouw bewaard, maar niet door de jongeren. Is dat waar? De bijbel laat juist zien dat de ouderdom de gevaar lijkste tijd voor het geloof is. Wanneer verloor Salomo zijn geloof? Toen hij ouder begon te worden. Wanneer zondigde David? Toen hij allang koning over Israël was. Wanneer ging het verkeerd met koning Saul? Toen zijn eerste jeugd al lang voorbij was. Niet in hun jeugd maar in hun ouderdom zondigen de meeste mensen. De ouderdom is een gevaarlijke tijd voor het geloof. Misschien rebelleren de jongeren daarom wel zo sterk, omdat ze zo weinig waarachtig geloof zien in de ouderen. We lezen vandaag: Hand. 7 44-60 en 8 1-3. MAANDAG 13 JD'I lr (Van onze kerkredactie) ARNHEM De grote vraag, waarom het in 1966 gaat, is, of de kerk in deze geseculariseerde samenleving tenslotte nog een plaats zal hebben. Of zal zjj geleidelik verdwijnen, niet door vervolging of stelselmatige propaganda, maar vanzelf door de groei van de welvaartsstaat, waaraan wij allemaal meedoen, omdat wij in andere dingen niet meer geïnteresseerd zijn. Aldus prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, de voorzitter van de vereniging van kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk. In zijn openingsrede op de algemene vergadering van deze vereniging zaterdag gaf hij een diepgaande analyse van de ge volgen van de secularisatie. Onze kerkelijke methoden en onze kerkelijke traditie doen het eenvoudig niet meer. Beseffen wij als kerk vol doende. hoe groot de nood is van de grote stad van de tweede helft van de twintigste eeuw? In aansluiting aan de Amerikaanse socioloog Harvey Cox in zijn boek „The secular city" noemde prof. Van Beusekom de verstedelijking van onze Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Neede: C. Overdijk tej GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Delfshaven <vac. K. J. Schaafsma): S. v. d. Veen te Zwijn- drecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk: S. Molenaar te Moerkapelle en G. A. Zijder- yeld te Middelburg. W. Lammers tvil op de welvaart en de welvaartsbeste ding verloren hebben. Wij zijn bezeten van de welvaart en van wat wij met de welvaart kunnei doen, hoewel de Bijbel ons van alle kanten wijst op de vergankelijkheid van de welvaart en van alle aards bezit. Jacobus spreekt zelfs van goud en zilver, dat verroest. In de Openba ringen lezen wij, dat in het nieuwe Jeruzalem de straten van goud zijn. Dan zullen wij, die ons zo voor dat goud hebben ingespannen, tot het in zicht komen, dat wij ons leven besteed hebben aan het verzamelen van waar deloze straatstenen. De kerk zegt aan de onkerkelijke mens niets meer, aldus prof. Van Beusekom, maar het evangelie alles. Iemand, die niks is, heeft geen be- langstelling voor de kerk, maar wel voor het evangelie. Daar ligt het licht punt. De kerk doet het niet meer, maar het evangelie wel. Het gaat er nu maar om, of de kerk zich zo zal samenleving en de ineenstorting van i weten te hervormen, dat zij het kader de traditionele religie de twee hoofd- j kan zijn, waardoor het evangelie tot J kenmerken van onze tijd. Beiden hou- j dejnoderne mens komt. den nauw verband met elkaar. Verstedelijking betekent een grondi ge verandering van de menselijke sa menleving. Zij werd in haar tegen woordige vorm eerst mogelijk, toen de wetenschappelijke en technische voor uitgang het traditionele godsdiensti ge wereldbeeld deed instorten. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Scheveningen: M. Baan te Zeist. Spaanse politie laat Bijbel verwijderen BARCELONA De Spaanse politie heeft weer eens ingegrepen in de pro testantse boekhandel van Barcelona. In de etalage was namelijk een bijbel gelegd. De politie beval de bijbel te verwijderen. (Van een onzer redacteuren) 1 merk exploiteren. Zij hebben de I beschikking over vierhonderd bedden GRONINGEN Het herstel- en noteren samen jaarlijks ruim hon- lingsoordwezen vervult een niet te I derdduizend verpleegdagen. 6 j Deze aantallen kunnen volgens de verwaarlozen en nog steeds in om-1 heer Lammers aanzienlijk hoger ko- j. x__i jnen te jjggen, als ook de instellingen, die niet bij de unie zijn aangesloten, doch niettemin aan de binnen de unie geldende normen voor de inrichtingen voldoen, in de berekening worden be trokken. Bovendien draagt de steeds ruimer wordende bekendheid, die het herstellingsoordwezen de laatste jaren is gaan genieten, er toe bij, dat het aantal patiënten toeneemt. Wij spreken van secularisatie (van 8en Saan bezinnen, saeculum, dat is de tijd van heden), omdat de moderne tijd de mens ge leerd heeft, de blik af te wenden van de wereld buiten hem en ze te richten op de wereld van nu. Hij is plotseling komen te staan met de wereld in zijn eigen handen. Hij is niet langer afhan kelijk van goden of machten voor wat er met die wereld gebeurt. Hij heeft haar in eigen handen en hij alleen is voor de toekomst verantwoordelijk. „Ik heb nergens in die grote wereld ruimte iets van God kunnen ontdek ken" heeft een Russische ruimtevaar der gezegd. Een feit is, dat meer dan de helft van de bevolking van Amster dam het praktisch met deze uitspraak eens is. Ook in de ruimte van di reldstad ontdekt zij God niet meer. Zal de mensheid nog een andere toe komst hebben, dan die van het ene technische wonder op het andere? Zal er nog plaats zijn voor het evangelie, dat als een zoutend zout de samenle ving doortrekt? Prof. Van Beusekom noemde het de hoogste tijd, dat de kerken in Nederland zich op deze vra- vang toenemende taak op het ter rein van de gezondheidszorg in ons land. Het is daarom bevreemdend, dat het niet aan de orde wordt ge steld in de Volksgezondheidsnota 1966. Aldus de heer W. Lammers. voorzit ter van de herstellingsoordvereniging Dennenheuvel, zaterdag op de jaar lijkse algemene vergadering van deze vereniging. Hij memoreerde, dat bij de unie van Nederlandse herstellingsoordor ganisaties thans acht organisaties zijn aangesloten, die ieder een of meer herstellingsoorden zonder winstoog- Scheve voorstelling gebleven Goedkoper (Van een onzer redacteuren) OOSTERBEEK Ook al is er in de maatschappij een wijziging in de houding ten opzichte van de homosexualiteit te constateren, de scheve voorstelling tegenover deze geaardheid is geenszins weggeno men. Voorlichting zal duidelijk moeten maken dat het hierbij niet om tegenstellingen als goed-slecht, gezond-ziek gaat, noch om kinder lokkers of misdadigers. Pas dan Tenslotte bestaat dan nog de indruk, dat tengevolge van de verpleegcapaci- teit van de ziekenhuizen het herstel lingsoord meer en eerder dan voor heen wordt ingeschakeld in het proces van de reconvalescentie. Ook uit finan cieel oogpunt is dit begrijpelijk, omdat herstellingsoordverplegingen uiter aard aanzienlijk minder kostbaar is dan ziekenhuisverpleging. I Een formele erkenning van het her stellingsoordwezen naast die van zie- kenhuizen en verpleeginrichtingen is daarom volgens de heer Lammers I wenselijk en noodzakelijk. Zij zal leiden tot het trekken van 1 een duidelijke scheidslijn tussen de ei- j genlijke herstellingsoorden en de moei- I lijk te definiëren groep van inrichtin- dezelfde benadering, al is hier uiteraard gen, waarin zowel het rusthuis als het zaak van veel wijdere strekking vakantiehuis kan worden onderge bracht. pr^lee^nof^r'lln^g^stLt «1 ook in niet onbelangrijke ma- De opvoeding van deze mens. zijn inte- *u""en bijdragen tot sanering gratie in de samenleving, zijn verant-1 duidelijk ongewenste toestanden, woordelijkheid, de bijstand van derden1, heer Lammers dacht daarbij aan u.c die hem z(j het dan misschien aarze- inrichtingen, waar het winstoogmerk lend geboden kan worden, vormen kan leiden tot minder goede in het geding. Er zijn tegenwoordig geen brandsta pels of pijnbanken meer nodig. De se cularisatie neemt eenvoudig het funda ment onder de religie weg en richt de aandacht van de mens op andere din gen. De goden van de traditionele reli gies, zegt Harvey Cox, vervullen in de moderne grote stad geen enkele rol meer. Beseffen wij als kerk wel voldoen de, aldus prof. Van Beusekom, dat wij in de grote stad op de laatste barrica de staan, dat wij in de grote stad feite lijk nog maar voor één ding aandacht mogen hebben. Hoe zullen wij in de geseculariseerde stad van God kunnen spreken op een wijze, dat de mens van 1966 ons verstaat? Wat de bitterste vervolging van de kerk niet heeft kunnen bewerken, heeft de secularisatie gedaan. Zij heeft de leden van de kerk tot het inzicht gebracht, dat er in de welvaartsstaat belangrijker dingen zijn dan te lijden of te sterven voor zijn geloof. In feite komen het protest van de provo's, allerlei spanningen, die er in onze samenlezing bestaan en de achter uitgang van de kerkelijke belangstel ling hierop neer, dat wij de juiste blik Vervolgens sprak de studiesecretaris van de prof. dr. G. van der Leeuwstich ting over „Kerken bouwen en gebrui ken". Met dia's lichtte hij zijn stelling toe, dat het niet waar is, dat oude kerken onbruikbaar zijn voor modern kerkewerk. Juist oude kerken hebben voor de moderne mens kwaliteiten, die we in veel nieuwgebouwde kerken pijnlijk missen. Ze scheppen voor allerlei nieu we vormen van kerkewerk ongedachte mogelijkheden, aldus ds. Blankesteyn. Restauratie van deze kerken luistert dan ook nauw. Kerkvoogden mogen zich daarbij niet een onhanteerbaar „monument" laten opdringen en mo gen zich bepaald niet op voorhand ge wonnen geven aan „historische" over wegingen. Juist voor het opstellen van een restauratieprogramma is het we zenlijk, dat een gemeente iets in haar oude kerk ziet. „NIET BIJ BROOD ALLEEN" AMSTERDAM De tekst van de preek is niet van groot belang. De prediker heet Marcus; twintig jaar geleden nog moslim-godsdienstleraar. De gemeente bestaat uit Kirdi, schaars geklede mensen, die onder moeilijke omstandig heden leven van de verbouw van mil op de rotsachtige hel lingen van de bergen in Noord- Kameroen. Duur van de preek: ongeveer an derhalf uur; Aandacht: optimaal Onderwerp: „Wat is christen zijn?" Inhoud: We verbouwen allemaal onze mil, net als Kota, Kota had een stuk helling, waar een paar grote stenen op lagen. Dat was jammer, want hij kon ze er niet weg krijgen. Maar toen hij alle kleine stenen verzameld had, b'eef er toch een redeliike lap grond over. Alleen die boom, die hoorn daar links, die van een heel stuk al het water opslurpte en boven dien veel te veel schaduw gaf. Ko ta ging planten en van de boom hakte hij een paar takken af. Dat hielp... 14 dagen, want ja alles groeit zo snel hier. Hij besloot toen tot grondiger maatregelen: hij hakte de boom een eindje ho vende grond om. De mil werd prachtig. De volgende oogst stor.d de boom er echter weer: hij was boven de grond omgehakt, Kot was te lui geweest er ook de wor tels uit te halen. En dat is nu de grote fout va een heleboel mensen die Chrisle willen zijn: ze denken dat het ge noeg is een paar takken var oude bestaan af te hakken of he zichtbare van hun oude leven laten verdwijnen. Maar dat is nie genoeg: het oude leven is taai he groeit weer, als de boom vai ta. Christus volgen betekent: h« oude leven met wortel en al uit roeien, dat is de enige manie een vruchtbare bodem te zijn voo zijn heil. Zo preekte Marcus, die no nooit het hele Nieuwe Testamer heeft kunnen lezen: het bestai nog niet zijn taal Foulani. Maa dat komt binnen een jaar. Het Ne derlands Bijbelgenootschap zorj voor 2000 exemplaren, waaraai ook de Psalmen zijn toegevoegd. De Foulani's zijn een dersvolk (600.000). Ze zijn moslim Via intensief literatuurwerk, waar van dit eerste Nieuwe Testamen een eerste bekroning is, is er ea groeiende openheid voor het evan gelie. De gezamenlijke bijbelgenoot schappen kunnen hun vcrtaalpro gramma verder uitbreiden bijbeluitgaven sneller voltooien Maar dit hangt af van de resulta ten van de hulpactie „Niet bj brood alleen" (giro 44.000 t.n.T Nederlands Bijbelgenootschap Amsterdam). Joost de Blank niet naar Hongkong LONDEN Dr. Joost de Blank heeft op medisch advies alsnog belankt voor de benoeming tot anglicaans bis schop van Hongkong. Dr. De Blank, die in Nederland ge boren is, was van 1957 tot 1963 aarts bisschop van Kaapstad. Hij geraakte ir opspraak door zijn scherpe kritiek op de apartheidspolitiek. Thans is hij ka nunnik van de Westminster Abbey. Samenspreking vorige week broederlijk (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Vandaag zijn in het kerkgebouw van de gerefor meerde gemeente aan de Boezem singel weer twee commissies van verschillende kerken samenge komen voor een samenspreking. Vandaag betroffen het de Gere- De! nog maar enkele van de vragen die een oplossing vragen. Te lang immers is hij als een -ediscrimineerde behandeld. Het punt van de bijstand bijvoorbeeld. Ideaal zou het zijn indien hem. als hij dat wenste, medische of sociale hulp gebo- kan antwoord worden gegeven op £ja0„ud^hn;™Ii^deenn de vraag: Hoe moet lk nu tegen- Aangezien de betrokkeneer echter (nog) over die ander staan? zek?r va.n k"n zijn dat men hem de mede waardoor u kunnen Ziedaar een der kernpunten uit de discussie, die zaterdag in de voortgezette conferentie van het Nederlands Gesprek Centrum aan de orde kwamen. Het bleek. dat. al gaat het zelfs om een wel willend milieu, de helpende hand nog teveel wordt toegestoken vanuit een me delijdend bewogen zijn. hetgeen op de ander aan kan komen als neerbuigend, paternalistisch. Hier nu Is de homosexuele mens, die overigens de belangstelling voor rijn pro blematiek als een bevrijding ervaart, niet mee gediend. Het helpen zou vooral in het licht moeten worden gezien van ..het de gelegenheid geven aar mens om die hulp te krijgen hij er dus ook neen tegen i zeggen. Aanpassing Dat laatste is bijvoorbeeld het geval als het gaat om de jonge homosexuele mens. die zijn aanpassing zoekt. Als au mogelijk is onder mensen als hijzelf: als hij dat mag, dan is dat op zichzelf "rtrtr hem al hulp. Nog altijd is er te weinig zicht op het vraagstuk in zijn totaliteit. Bij zielzor gers en medici komt immers maar een klein deel van de naar schatting 4 tot 10 procent vormende homosexuele minder- j heid in onze samenleving. Van homofilie kan gezegd worden dat er twee onderscheidingen zijn. Enerzijds zijn er pseudo-vormen. waarbij het gaat mensen die zich als 'zodanig gedra- daar ook zal verstaan is er bij hem terecht veelal onoverkomenlijke drempel vrees. Daarom lijkt een specifiek bureau vooralsnog de praktisch bruikbaarste op- HET WEER I\ EUROPA Londen Luxemburg c Parijs 1 Nice z Frankfort c München c Ziirich t Mallorca licht (Van een onzer medewerkers) behande- ZEIST In de kerk van de evangelische broedergemeente verfrissend koel bij de haast tropische temperatuur buiten hielden de medewerkers van het KKS (Kwartaal Kwartjes Suri name) zaterdag hun collectanten- dag-nieuwe-stijl. Zij bezonnen zich op een aantal punten uit hun werk, waarbij de vraag werd op geworpen, of het KKS nog wel voldoende in de belangstelling staat. Direct daarmee verbonden was de vraag, of de jaarlijkse bijdrage niet verhoogd moet worden van twee op bij voorbeeld vijf gulden. De inkom sten houden geen gelijke tred met de welvaart en er is onvoldoende moge lijkheid tot uitbreiding. Gezien de grote toename van giro rekeninghouders werd bestudeerd, of het Zeister Zendingsgenootschap ook kan overgaan op gebruikmaking van giroacceptkaarten en als andere moge- dé I lijkheid het houden van plaatselijke Ds. F. v. Nieuwpoort (41) overleden DEN HAAG In het diaconessenhuis te Leiden is zaterdag op 41-jarige leeftijd overleden ds. F. van Nieuwpoort. predi kant voor de buitenlandse, speciaal Afro- Aziatlsche studenten in Nederland. Vori ge week werd ds. Van Nieuwpoort na een hartinfarct in het ziekenhuis opge- Hij werd in 1949 vicaris in Schevenin gen. In 1950 werd hij predikant in Overschildt in Groningen. Op verzoek van de Hervormde Raad voor de Zen ding stelde hij zich beschikbaar zendingswerk. In 1957, na een opleiding zendingsschool in Oegstgeest, vertrok hij als studentenpredikant naar Soerabaja. Ds. van Nieuwpoort was verbonden aan de classis Amersfoort. Na zijn terugkeer werkte hij onder de buitenlandse, spe ciaal Afro-Aziatische studenten in Lei den, Delft, Wageningen, Rotterdam en Deventer. Hij wordt donderdag begrav Oegstgeest. na een rouwdienst Willibrordkerk, die om drie uur begint. I huis-aan-huiscollecten. Daarbij den „zendingsconsulenten" in wijken en dorpen als contactpersonen kunnen optreden en onder andere zendings avonden voor verenigingen kunnen voorbereiden. Alvorens het eigenlijke werk begon, sprak wika Th. J. Rijks over „Waar om in 1966 nog zending in Suriname''. De mensheid is op reis naar God. Die reis is er een met vallen en opstaan. Daarom is het nodig achter de Heilige Geest aan te lopen en te doen. wat Hij ons te doen geeft, ook op het zendingsterrein, aldus wika Rijks. Bo vendien hebben we in Suriname nog een schuld in te lossen. Wika Rijks vertelde, hoe hij op zijn reis door Suriname een Chinese pre dikant ontmoette, die geheel alleen onder zijn landgenoten werkzaam Elke vrijdagavond heeft hij radioprogramma van formeerde Gemeenten en de Oud- Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Gelijk wij berichtten is er vorige week vrijdag een samenspreking ge weest tussen commissies van de Gere formeerde Gemeenten en de Gere formeerde Gemeenten in Nederland. Er is een kort gemeenschappelijk communiqué opgesteld, waarin staat, dat de samenspreking broederlijk ge weest is en zodanig, dat een verdere samenspreking niet is afgesneden. Men wijst er nog op, dat het besluit van de generale synode der Gerefor meerde Gemeenten, om te gaan spre ken met de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en de Oud-Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, vo rig jaar met algemene stemmen geno men werd. Het kerkverband der Gereformeer de Gemeenten ontstond in 1907, toen de Gereformeerde Gemeenten onder het kruis en de Gereformeerde Ge meenten, ontsaan door de prediking van ds. Ledeboer, samengingen. De Gereformeerde Gemeenten in Nederland vormden zich als apart kerkverband als gevolg van een leer- geschil in de Gereformeerde Gemeen ten in 1953. Het kerkverband der Oud-Gerefor meerde Gemeenten in Nederland heeft zich ontwikkeld rond de kleine Accordeon groep „Ledeboerianen", die zich in 1907 onder leiding van ds. L. Boone van Sint Philipsland aan de fusie ont trok. Naast dit kerkverband staan ech ter nog verscheidene vrije groepen en eigen gemeenten, die zich ook oud-gerefor- half uur. I uieerd noemen. Zijn toespraken wisselt hij af met D(, G„eformserde Gemeenten tel- eigengemaakte liederen, waarbtj hl] |]en 68 0Q0 2,elen de zichzelf begeleidt met zijn „trekhar- Gemeenten in Nederland 15.000 en de monica Oud-Gereformeerde Gemeenten Omdat dit instrument nog aller-1 Nederland naar schatting 16.000. minst een zuiver geluid geeft, is het Zcistcr Zendingsgenootschap (giro Er is al eens een samensprekmg actie begonnen e accordeon voor ds. Chang. I geweest lussen de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en de Oud Gereformeerde Gemeenten in Neder- j land. (Van een onzer verslaggevers) met dit aantal nog lang niet is: Na deze zomer gaan de kruistochten op grotere schaal door en daarom moet er „een heel T -. WASSENAAR Reeds veel leger over de grens." De training en ^"i'v.Tlf g£vólg""vai, h™ langdurig de.l christenen uit verscheidene Ne- voorlichting „i d.„ ook ni.t ophouden, uitmaken van geiijkgesiachteiijke groe- j derlandse kerken staan gereed fn"gevangeniMen) genezfng."^]'- hun krachten in te zetten voor de voorbeeld d.m.v. een therapie mogelijk.kruistochten die de Belgische kwestie heteros«tunens gebleven?00" '"'Evangelische Zending deze zo- Anderzijds is er de zg. kernhomosexue- die dit van nature is. existen- Benadering mer in Oudenaarde. Warechem en Turnhout gaat houden. Ruim honderd, merendeels jongeren, hebben dit weekend deelgenomen aan een trainings- en voorlich tingsconferentie in het Jeugd- hotel ,,De Haven". Ook dit is een natuurlijk gegeven, waarmee men rekening dient te houden. Hetgeen men tegenwoordig ook doet. in tegenstelling met vroeger. In principe gaat het bij de kernhomosexualiteit om maar weekenden als deze zullen voort aan met de regelmaat van de klok wor den gehouden. Het volgende ia 25 en 26 september in De Tempel te Rotterdam. Over de vraag of evangelisatie in België nodig is bleef bij de conferentiegan gers bepaald geen onzekerheid. Ds. G. Winston (BEZ) illustreerde de verba zingwekkende onkunde over de Bijbel toen hij vertelde van een jongeman die trouw zijn kerkelijke plichten waar nam, maar niet wist dat de geschiede nis van de kruisiging van Jezus in de Bijbel staat. In zijn categorisch referaat gaf de pre dikant een treffende definitie van een zendingsveld: ..een gebied waar het .w. grootste deel van de bevolking leeft en ds J. Gravendeel, die met de alge- sterft zonder de kans te hebben gehad hele'leiding Is belast, zei dat de BEZ er'een duidelijke uitleg van Gods verlos- Onkunde Ds. George Brucks, directeur Youth for Christ-Nederland, vertelde als voorbeeld van de onkunde dat het herhaaldelijk voorkomt dat ongelovigen denken aan het Roode Kruis, als men hen over het bloed en het kruis van Christus spreekt („Daar geef ik al aan")! Uitgangspunt van zijn referaat was de manier waarop Paulus de bevolking van Athene benader de (Hand. 17). Deze apostel leefde zo dicht bij de heidenen, dat hij hun godsdienst kon gebruiken in dienst van het Evangelie. Wij brengen de wereld vaak het Evan gelie zonder die wereld te kennen. Onze verantwoordelijkheid is niet ons isole ment, ook niet dat wij de wereld met christelijke invloeden bewerken, maar i bij Jezus brengen, aldus Andere referenten waren ds. F. H. Veenhuizen (geref.), die een compacte uiteenzetting gaf over de bijbelstudie van The Navigators (de z.g. wielserie) en ds. J. C. Maris (chr. ger.). Laatstgenoem de verwachtte van protestantse zijde te genwerking op de kruistochten omdat ve len zullen vrezen dat hiermee de „good will" van Rome wordt verspeeld. Ds. Gravendeel sloot de conferentie met een boodschap getiteld „Geef de we reld het antwoord." Hij riep de deelne mers op het gehoorde te beantwoorden met de daad van het komen naar België. Een Nederlandse predikant die hij had ontmoet was niet bijzonder gelukkig met het idee van de kruistochten. Hij vond Vlaanderen al middeleeuws genoeg. Maar ds. Gravendeel had hem geant woord: „Gij zijt ernaast: dit werk is niet middeleeuws, het is veel ouder, want het stamt uit het jaar één. Christus zei zijn volgelingen: „Gij zijt mijn getuigen." Concilie-decreten later in werking ROME Vijf decreten van het Vati- caans concilie zullen niet op de oor spronkelijk vastgestelde datum in wer king treden. Dit heeft paus Paulus in een officiële brief laten bekend maken. Hij nam dit besluit op aanraden van de post conciliaire commissie. Oorspronkelijk zouden deze decreten op 29 juni in werking treden. Allerlei organisatorische kwesties moeten echter nog eerst opgelost worden en dat kost meer tijd, dan men oorspronkelijk ver wacht had. Het gaat om de decreten over de bisschoppen, het bestuur der bisdommen, de religieuzen, de missies, het christelijk onderwijs en het lekenapostolaat. De paus heeft nu beslist dat zij op latere datum geleidelijk in werking zullen tre- De Verenigde Kerk van Christus, de grootste protestantse kerk van Japan, neeft nu 27 zendelingen uitgezonden in werelddelen. Zij werken in Argenti- Bolivia. Brazilië. awa, India, Thailai kerk telt 190.000 leden. Brieven die niet zfjn vaD naam en adres kunnen nl ln behandeling worden genome Geheimhouding Is verzekerd. Vn gen die niet onderling met ellui ln verband 6taan moeten In i zonderlijke brieven worden steld. Per brief dient een guldi aan postzegels te werden tngesl ten. Vraag: Ik heb mij laten vertellen t plastic afkomstig is van waardeloze nen, die in grote hoeveelheden te vinj zijn bij de steenkolenmijnen. Is dat zo! Antwoord: De grondstoffen ri verschillende plastics (dus niet voori le) worden uit steenkool zelf gehaaldli niet bij de ongebruikte stenen, die b» mijnen te vinden zijn. Er worden e<j ook plastics gewonnen uit ruwe oüej vendien zijn er meer grondstoffen nB Polyetheen (onbreekbaar materiaal huishoudelijke voorwerpen) wordt! reid uit ruwe olie, polyvinylchlJ (plastic regenpijpen, afvoerleidisl enz.) uit steenkool, zout en kalk, pol* reen (hard breekbaar materiaal J doosjes, bekertjes, enz.) steenkool enj meel, nylon 6 (dameskousen, overh» den) uit steenkool, nylon 6.6. (idemH steenkool en ammoniak, fenolformalds de of bakeliet (stopcontacten, sch«( laars, radiokasten) uit steenkool en terstof. Meer kan u vinden in „Wat i kunststoffen" uitgegeven door H. S» NV. Vraag: Zijn er voor het drijven 1 een huisbreierij diploma's of vergum! gen nodig? En voor een patates-! tes-zaak? Antwoord: Voor de eerste zijn g diploma's nodig, voor de tweede ev min, tenzij het efen rijdende kraam want dan valt zij onder de ambula handel, waarvoor een middenstandsdii ma vereist is. Inlichtingen zijn te krij bij de kamers van koophandel. een kamertje om onze~7-jarige zoon de ouderlijke slaapkamer te doen verl zen en een douchecabine daarin plaatsen. Enkele dagen geleden verte ons iemand van de bouwpolitie. dat gebouwde gesloopt moest worden, om geen vergunning was gevraagd. De ei raad, die hij kon geven, was zo spoe mogelijk alsnog verdunning te vragen dat geval zou zijn directie kunnen tei komen van een bevel tot afbraak. K men vergunning aanvragen voor reeds gebouwd object en bij wie. voor het behoud van de douchegeleg heid de verklaring van de mijn behandelende zenuwarts van belanj en zo ja, moet dit dan gebeuren eerste aanvraag of nadat de behande'. het geval op gang gekomen is? Antwoord: Men kan inderdaad als vergunning vragen, in dit -eval aan gemeente. Het is natuurlijk verstan reeds onmiddellijk alle punten naar ren te brengen, welke u tot het boui van het kamertje genoopt hebben, z( de toestand van uw vrouw, c'e leeftijd kunne van uw kinderen, en alles verder van belang kan zijn. Preventieve censuui op blad Student (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Er zal voortaan p: ventieve censuur worden uitgeoefa op het blad Student van het A!( meen Studentenpersbureau. Zaterdi is op een vergadering van de NSR J besluit genomen. Tegen stemden j fractie van de Studentenvakbewefl en een enkel lid van de Progress^ Studentenorganisatie. Zes weken geleden is Student r. verschenen door persoonlijk ingrijd van de zakelijkleider van het A? omdat daarin een foto van twijfelafl tig allooi zou worden opgenomj ontleend aan het blad Bikkelacht. I hoofdredacteur van Student acce; teerde dit ingrijpen niet en nam I staande voet ontslag. Het bijbelgenootschap van In heeft in 1965 in totaal 3,6 miljoen bijb en bijbelgedeelten verspreid in India Ceylcn. De Indiase regering kocht tv duizend Nieuwe Testamenten om verspreiden in Noordoost-India als teg gif tegen het propaganda-materiaal. communistisch China met vracht vagi 1 vol het land binnensmokkelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2