Nieuwe leidse Coeranl ZON, WARMTE, DORST ►verval op Amro-bank in Utrecht: buit 120 mille JAMIN Treinen door blikseminslag vertraagd DERBY UP DRINK Commentaren Stranden lopen vol Meer zomer dan 65 Watergebrek midden van m dreigt het land Van (vier) daders geen spoor Vlucht goed voorbereid ïvering van elektriciteit in gevaar Britse zeelieden geven hun „vredesplan" kans KOZAKKEN-RAKET Paartje werd teruggestuurd Amsterdammer meent Van Goghs te hebben Zaterdag 11 juni 1966 47ste jaargang >Kt*un P. OIEMER eofdredaeteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StintynHch U ghcbUven mijn her» In toghenipoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Hitte( t )emmers Voor iedere voet een emmer koel helder water, *de mouwen omhoog, maar dan alleen om de hitte te weren en niet om het werk eens lekker beet te pakken, zo was het voor deze rustzoeker op zijn vrije, maar lang niet koele zaterdag. Hij keerde de oude spreuk: ,flet hoofd koel en de voeten warm" volkomen om en terwijl het kwik in de termometer verder omhoog ging, bleef de invloed daarvan op hem tot een minimum beperkt. Ook de komende dagen blijft het zomer. De middag- temperatuur zal weer boven de 25 graden stijgen. Wel is er kans op warmteonweer. Er waait een matige oostenwind. (Van onzer redacteuren) UTRECHT Terwjjl duizenden vroege vakantiegangers van daag wegtrekken naar het zonnige, warme zuiden, verheugen de thuisblijvers zich in al evenveel zon en evenveel warmte. Vandaag vond een ongewoon- zomerse week haar bekroning in een zonnig begin van een week eind, waarin honderdduizenden verkoeling zoeken op en aan het water, in de bossen of gewoon in de tuin. Wel was de warmte minder tropisch dan gisteren, toen het kwik de 30 of graden bereikte. Onweersbuien het hele land verspreid, gaven tegen de avond een welkome verfris sing. Maar het weer sloeg niet om. Het was dan ook vandaag ideaal weer uit te gaan. Met natuurlijk de kans op hier en daar een onweersbui. IECHT De politie is nog veel verder gekomen met speurtocht naar de vier nen die gisteren op klaar- Me dag uit de Amro-bank in wjjk Hoograven bqna 120 waarvan 16.000 aan lemde valuta meenamen. Wel ►men er enkele tips binnen. 1S. na"elflk Belgische auto ge ar die bleken geen spoor op te jeren. Intussen houdt de politie Rekening mee dat de vier man- 1 naar België zqn uitgeweken, i de bosrijke omgeving van jst waar de gestolen auto van overvallers is teruggevonden, Explosies in Den Haag N HAAG De toevoer van elek- energie in en om Den Haag is in zo meldt de Telegraaf. Door explosies zijn twee van de vier mieveren de turbines vernield. Deze offingen zijn echter niet in de open- ieid gekomen. Ze deden zich vorige zaterdag en afgelopen dinsdag voor. lu toe nam men aan dat zij werden irzaakt door het doorbreken van de dsbarrière. ussen krijgt Den Haag zijn elektrici en de buurgemeenten. Deze gemeen- rtaan nu voor een bijzonder zware /e, daar de gemeente Den Haag tien mt van alle energie .van Zuid-Hol- levert. 'OL-MJTOMKTISCHE apanner van 114 eet zeeivier KKIO De oudste Japanner, >ei Nakamoera uit Kamaisji, is ïg 114 jaar geworden. Hij zegt hoge leeftijd te dartken te heb- aan het feit, dat hij vrijwel niet fers heeft gegeten dan zeewier en r* vis. signaleerd, waarin de mannen mogelijk zijn overgestapt. Gistermiddag om half drie dron gen drie mannen het bankgebouwtje binnen. Een van hen zou gemaskerd zijn geweest, de andere zouden zon nebrillen hebben gedragen. Een man met het pistool in de hand staote het kantoortje binnen op het moment dat de waarnemend beheerder bezig was een klant te helpen. Beide wer den door de overvaller in een hoek gedreven met het gezicht naar de muur. De drie vrouwelijke employés werd bevolen te blijven zitten. Op dat moment kwam een tweede man bin nen die over de balie sprong en zo veel geld meegriste als hij te pakken kon krijgen. Hij deed zijn buit in een grote zak. Daarop kwam opnieuw een man het kantoortje binnen. Hij liep snel naar de geopende brand kast en probeerde tevergeefs een me talen trommel te forceren. Na onge veer vier minuten gingen de man nen er van door. IN AUTO De vlucht was kennelijk goed voor bereid. Achter het kantoor stond een auto klaar, naar later bleek een gesto len Citroen die toebehoorde aan een in Utrecht werkende Griek, die reeds aan gifte van de diefstal van zijn wagon had gedaan. De beheerder van de bank was tij dens de overval niet aanwezig. Hij is met vakantie en zijn functie werd waargenomen door de 54-jarige H. den Brink, die in zijn 38-jarige bankloopbaan nog nooit een overval had meegemaakt. In zijn omgeving werkte de 25-jarige caissière mej. J. Drost. Op haar gegil keek de heer Van den Brink op. Hij maande de dames zich kalm te houden. Hij heeft geen poging ondernomen de overvallers te overmeesteren, de voorschriften laten dat trouwens niet toe. Evenmin kon hij een alarminstallatie in werking stel len, aangezien het bijkantoor daar niet over beschikt. Overigens zou een melding toch te laat zijn gekomen, daar zeer snel te werk gingen. HOUVAST Gisteravond dacht de politie even een houvast te hebben in een aanste ker die in het gebouw werd gevonden. Later bleek evenwel dat die toebehoor de aan een van de employe's. Verder heeft een verkeersagent uit Zeist, die gistermiddag het verkeer bij Huis ter Heide stond te regelen, de Utrechtse politie verteld dat een vrachtwagen chauffeur hem was komen vertellen dat in de omgeving een man in wit shirt geld stond te tellen. De agent, die nog niet van de overval had gehoord, heeft niet gereageerd op die medede- Inmiddels is via Interpol het bericht over de roofoverval en een vaag sig nalement van een van de mannen verspreid. Hij droeg een alpinopet, een regenjas, had een smal gezicht en eer spitse neus. Hij sprak met een Engel: accent. De gestolen auto waarvan de overvallers gebruik hebben gemaakt, is inmiddels aan de eigenaar teruggege ven, die er gisteravond laat al 1 enkele keren mee werd gesignaleerd in de Utrechtse binnenstad, enkele agenten op een dwaalspoor brengend. bij ieder spel niet duur wet heerlijk Vanmorgen was op de wegen al te merken dat velen vast van plan wa ren, zoveel mogelijk van het weer te genieten. Het duurde niet lang of de stranden liepen vol. De exploitanten van terrassen en strandtenten hadden er al op gerekend. Water Warmte: dat betekent een hoog wa terverbruik. Dat is dan ook de laatste dagen zodanig toegenomen, dat bij voorbeeld op tal van plaatsen in mid den-Nederland de druk van het water aanmerkelijk minder werd. Dit leidde tot grote moeilijkheden vooral voor flatbewoners. In het bijzonder het overmatig en langdurig besproeien van tuinen oorzaakt een zo hoog gelijktijdig wa terverbruik dat sommige waterleiding maatschappijen het niet meer kunnen verwerken. Zij zijn van het grondwa ter en dus van de regen afhankelijk, maar zelfs grotere installaties zouden voor het huidige verbruik onvoldoen- 1 de zijn. Een gevolg is dat de snelheid van het water in de leidingen zo hoog op loopt, dat deeltjes van de inwendige aanslag in de buizen wordt meege voerd. Daar komt dan „bruin" water van. Wasdag Het waterleidingbedrijf Midden-Ne derland, dc Utrechtse waterleiding maatschappij en de Soester Waterlei ding hebben al een beroep op de ver bruikers gedaan om bij even huisnum mers op maandag te wassen en oneven nummers op woensdag. Verder vragen zij alleen op dinsdag, donder- VS weigeren een Cubaans schip WASHINGTON De Amerikaanse regering weigert een Cubaans schip toe te laten in een Amerikaanse ha ven. De VS hebben zelfs gedreigd het schip in beslag te nemen als het de territoriale wateren binnenvaart. Het schip heeft 60 sportslieden aan boort voor een Caribisch sportfeest op Porto Rico, dat tot de VS behoort. Dit is een wraakneming van de VS op Cuba, omdat Castro nog steeds wei gert 600 Amerikanen van het eiland te laten vertrekken. Zij woonden reeds voor de revolutie op het eiland, maar willen nu graag naar hun ge oorte- land terug. dag en zaterdag de tuin te besproeien, en dan nog voor zeven uur 's morgens en na acht uur 's avonds. Elders valt de toestand nogal mee. In Rotterdam en alle gemeenten die op het Rotterdamse net zijn aangeslo ten, is er water genoeg en er is geen teken, dat het minder zou worden. Dat komt doordat deze winter en dit voor jaar in de Alpen veel sneeuw gevallen is. Die sneeuw smelt nu en daar kan de Maasstad op teren. De waterstand van de Rijn is 10.70 m, zeer hoog voor de tijd van het jaar. De stand zakt één tot twee centimeter per dag. Ook de Haagse duinwaterleiding ondervindt geen last. Maar noordelij ker Wassenaar, Leiden, Oegstgeest-, Valkenburg, Voorschoten moet men oppassen. In Wassenaar was sproeien tussen 7 en 7 uur al verboden; ook in andere ge meenten geldt voorlopig een verbod om de tuin te sproeien of de auto te wassen. In Woerden was ineens het water „op". Dat was een handicap voor iedereen, maar in het bijzonder voor de plaatselijke ziekenhuizen. Vandaar dat de directie van de gemeentebedrij ven via een geluidswagen alle inwo ners ging vragen, zo zuinig mogelijk met drinkwater om te gaan. UTRECHT Op tal van plaatsen heeft het treinverkeer gisteravond ernstige hinder ondervonden van hei noodweer, dat gepaard ging met blikse minslagen. De meeste treinen op de belangrijkste lijnen liepen vertragin gen op, die varieerden van twintig tot dertig minuten. Op de lijn Utrecht-Hilversum werd bij Blauwkapel een bovenleiding door blikseminslag getroffen. Hierdoor wer den de treinen meer dan een uur opge- houen. Tegen zeven uur waren de meeste mankementen verholpen maar de gevolgen ervan waren tot laat in de avond merkbaar. Ook een mast van een van de Hil- versumse radiozenders werd gister avond door blikseminslag getroffen. Hilversum II viel om negen minuten voor half zeven uit en kwam na onge veer 25 minuten weer in de lucht LONDEN De bond van Britse zeelieden heeft voorgesteld een bijeenkomst te beleggen met vertegenwoordigers van alle bq het sta kingsconflict betrokken partijen, omdat men meent een oplossing te hebben gevonden. Een woordvoerder van de bond zei dit gisteren na dat Woodcock, secretaris-generaal van het TUC, met de stakingsleiders had gesproken. In tussen krqgt de zeeliedenbond steun van de bond van transportarbeidersbonden, die hebben verklaard de zeelieden te zullen blqven steunen. Dit besluit rebelleert tegen de waarschuwing van het TUC, dat de zeelieden geen steun behoeven te verwach- van de andere bonden wan neer zq hun actie voortzetten. Het „vredesplan" van de zeelieden >u inhouden dat de regering de re ders een subsidie verleent, waardoor de invoering van de veertigurige werk week direct zou kunnen geschieden. Een dergelijk voorstel zou echter wei- MEPPEL Brandweer en politie zijn gisteren anderhalf uur bezig geweest met een vuurrood geschilderde raket met zwart geblakerde stabilisatievinnen die door een vroege schilder op het kerkplein was gevonden. De raket bevatte het communistische embleem en de letters USSR. Alle voorzichtigheid werd te hulp geroepen want de raket tikte en zo nu en dan was er een zoemtoon te horen. Op last van de brandweer werd het gevaarte naar een terrein buiten de stad gebracht. Daar werd hij opengemaakt. De agenten vonden een kartonnen kogel en een Russische brief, waarin het ,1)on Kozakkenkoor" het Meppeler Mannen koor feliciteerde met zijn 40-jarig bestaan. de nieuwste, de fijnste nig kans maken, omdat het in strijd is met de politiek van de regering om een plafond te stellen voor de prijzen en de uitgaven. Bovendien mag men rekenen op protesten van buitenlandse reders, omdat een dergelijke overheids steun onverenigbaar is met de beschik kingen van de Europese vrijhandelszo ne. Na afloop van de besprekingen tus sen de bond van zeelieden en het TUC waren beide partijen echter hoopvol ler gestemd dan ooit. Tenslotte heeft de Deense zeelieden- bond besloten vandaag een boycot van Britse schepen en andere vaartuigen, zelfs als zij onder Deense vlag varen, aan te kondigen. Bij de inzet: George Woodcock, se cretaris-generaal van het TUC, dat de zeelieden poogt weer aan het werk te krijgen. Goed advies |UÜ een nieuwe lichting studenten klaar staat aan universiteit of hogeschool een wetenschappelijke vorming te ontvangen, kan het nat tig zijn zich te berinnen op het minder beschutte milieu dat hen daar wacht. Een universitaire stadie vraagt, anders dan een middelbare vor ming, voortdurende confrontatie met eigen overtuiging, dus ook met eigen geloofsovertuiging. Nu heeft de praktijk uitgewezen, (dat velen in de ontmoeting met nieuwe ideeën en theorieën tijdelijk op dwaalwegen geraken. Het is daarom goed dat de aan staande student zich terdege bezint op zijn positie aan de universiteit. De richtlijnen die dr. Paul G. Sohro- tenboer elders in deze krant geeft kunnen daarbij tot steun zijn. Bijzonder waardevol lijkt ons het advies niet alleen te blijven staan. Los te willen leven van medechris tenen kan nooit de bedoeling van de Schepper zijn geweest; aan een universiteit kan het extra gevaren inhouden. Brussel TJET is nu bevestigd dat het hoog ste Europese militaire hoofd kwartier van de NAVO naar (de omgeving van) Brussel gaat. Door de (gedwongen) verhuizing nit Frankrijk lag de keuze van een plek binnen de Benelux voor de hand. Waarop wij nu de aandacht willen vestigen is, dat Brussel zich meer en meer ontwikkelt tot een hoofd stad van westelijk Europa. Het is voor een land van grote be tekenis een of meer internationale lichamen gastvrijheid te verlenen. Op dit punt neemt ons land een wel bescheiden plaats in. Wat ge volgen heeft foor de Internationale publiciteit in het algemeen van ons land. Nederland is óp zichzelf van onvol doende betekenis om de internatio nale publiciteit aan te trekken be houdens uiteraard een op zichzelf staand gebeuren als een prinselijk huwelijk. Vandaar al sedert gerui me t(jd een toenemende trek van die publiciteit naar bijvoorbeeld Brussel, vanwaar men spoedig meent ons latod „er wel even bij te knnnen nemen". Maar in een eeuw van publiciteit kan ook een land het zonder publi citeit niet stellen. We vragen ons af, of de regering zich dit wei steeds bewust is. HOEK VJttI HOLLAND *-> Twee trouwlustige Amsterdammers, J. A.R. en L. A. M., beiden 18 jaar oud, kon den niet meer wachten tot hun ouders toestemming voor hun huwelijk zou den geven, Daarom besloten ze naar Schotland gaan om in het legenda rische Gretna Green te trouwen. Ver der dan Harwich kwamen ze echter niet. Een Britse veiligheidsofficier vond het beter de jongelui terug te sturen naai; Nederland. Daar werden door de kinderpolitie opgewacht, paar honderd gulden reisgeld en een illusie 'armer, maar een ervaring rijker. puur of met 'n tic 'n Hero produkt -fe Koekoek zegt: Een kind kan de was doen pagina 5 Kleinste omroep jubileert zie Radio en TV Architect Erno Maas en de schilder Eduard Flór ontwierpen drie-kerken- in-een. Zij willen hiermee uiting geven aan een he dendaagse werkelijkheid. In ons Zondagsblad een interview met beide man nen. Op Sicilië verricht ds. Tullio Vinay, een Waldenzer predi kant uit Noord-ltalië, nu reeds vijf jaar zijn menslievend werk. Hij weigert te geloven dat er hulpeloze dingen bestaan en die overtuiging geeft hem kracht de armsten der armen by te «taan. Jn ons Zondagsblad een artikel van Sipke van der Land over deze pionier. ■fe Moet het Rijk meer geld gaan lenen? pagina 7 „Tommy heeft mijn paard gestolen. Hij moet gestraft worden. Geef me de levertraan eens even, mam." Waarde 40 miljoen of niets? AMSTERDAM Kunsthande laar Jelle de Boer aan de Am sterdamse Rozengracht is multi miljonair, ais de schilderijen en tekeningen die hq in zqn achter kamer heeft hangen tenminste echt van Van Gogh zqn. Vanmid< dag verwachtte hq prof. dr. Van Gelder van het Kunsthistorisch Instituut in Utrecht om zqn col lectie te bekaken. Als ze niet echt zqn, is Jelle de Boer een grote illusie armer. Een feit is dat van het oeuvre van Van Gogh ontzaggelijk veel verloren is gegaan en dus overal op kan dui ken. Maar een even bekend feit is dat er van weinig schilders zoveel namaak en vervalsingen in de omloop zijn als juist van Vincent van Gogh. Jelle de Boer, die al veertig jaar kunsthandel drijft is al 32 jaar op zoek naar werken van deze Nederland se schilder. Op grond van zijn lang jarige ervaring noemt hij zich een expert. Verzameling Zijn verzameling omvat meer dan 74 tekeningen uit alle mogelijke perio den. Op het Waterlooplein vond hij drie vrouwenportretten die bij voor 7,50 gulden kocht Er is juist sprake van een nieuwe catalogus van de erkende werken van Van Gogh en de mededeling van Jelle de Boer dat hij een grote collectie be zit is als een steen in de kunstvijver gevallen. Als de experts deze werken als echt erkennen dan is Jelle de Boer veertig tl misschien wel zestig maal miljonaih Erhard wil met Moskou praten BQNN Bondskanselier Erhard beeft een persoonlijk schrijven gericht aan president De Gaulle in verband met diens komende bezoek aan Rusland. Over de inhoud is niets be kendgemaakt Wel zei Erhard dat hij JJÏJJÏJJJ Bonn besprekingen met president De Gaulle hoopt te voeren SLf" W1 ïïaag met leidars van gedachten wisselen. Over iL,J e"ins van de dialoog met Mottou zei Erhard dat de Bondsrepu- bliek meer denkt aan een direct gesprek dan aan een uitwisseling van 5riï*5d. ontkende dat de VS en üand bij het touwtrekken over de 'fg'" i" de kosten van hun troe- tin. Duitsland eventuele terugtrek- king van deze troepen als een stnk achter de deur hanteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1