Leidse Courant TIC SLAAT BRES IN STAKINGSFRONT Commentaren Troepen weg of wapens kopen Vrijlating van Willy Lages schokt Nederlanders Fransje en mamma Britse zeeliedenbond staat nu alleen Straks elektriciteit uit aardgas Arts voor de vierde keer dood verklaard Vrijdag 10 juni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantv«stich it ghebleven mijn hert in teghenspoet I" Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w, f 0,88, p.m. 3,75, pAw. 11,30 - Klachtendienst bezorg Geen eensgezindheid meer i Britse zeelieden demonstreren voor >t gebouw van de Nationale Unie van Zeelieden. r kan ik nou es lekker afkoe- n, dacht ondernemende Fransje tmdaag al dribbelende over het 'rand. M'n mammie zegt: in zee ag je niet alleen, dat is te ge- larlijk. Weet je wat? Dat kleine hnenzeetje, daar laat ik me lek- t in zakken. Of je broek nu van nnenuit of van buitenuit nat yrdt, dat zal m'n moeder wel niks kunnen schelen. LONDEN Het ziet er naar uit dat er een bres geslagen is het Britse stakingsfront. Leiders van de grootste vakbond, TUC, hebben gisteren de stakende zeelieden gewaarschuwd, dat z\j geen steun kunnen verwachten van andere bonden, als zjj hun actie voort zetten. Shell koopt de olierechten in Suriname NEW YORK Shell heeft van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf Tates Land Industries de olierechten in Suriname en Frans Guyana ge kocht De maatschappij vertelde niet hoeveel de Shell geboden heeft voor deze gebieden. De betrokken landen moeten de verkoop nog goedkeuren. Voor Suriname zal dat niet veel moei lijkheden opleveren. Deze waarschuwing kwam nadat TUC-leiders tevergeefs hadden tracht de zeelieden af te brengen Prinselijk paar naar Suriname PARAMARIBO Prinses Beatrix en prins Claus worden op zaterdag avond 2 juli in Suriname verwacht. Dit bericht is in dat rijksdeel gisteren officieel bekendgemaakt. Tijdens het bezoek zullen zij in talrijke districten een kijkje gaan nemen. Op 16 juli hoopt het paar, naar Curagao te ver trekken voor een bezoek van twee we ken aan de Nederlandse Antillen. Aan TH-Twente 248 plaatsingen ENSCHEDE Van de 380 jongelui die zich hebben aangemeld als student op de Technische Hogeschool Twente gedurende het cursusjaar 1966-1967 kunnen er 248 worden geplaatst. Dit is bij loting geschiedt W?t hun her komst betreft kunnen df..é 248 adspi- rant-studenten als volgt worden ver deeld: 101 mannelijke en twee vrouwe lijke studenten uit een gebied van de belangengemeenschap Twente - Oost- Gelderland. Uit dit gebied zijn bo vendien 7 werkstudenten afkomstig. Uit overig Oost-Nederland zijn in to taal 59 mannelijke studenten toegela ten, uit de rest van Nederland 86 man nelijke studenten en een vrouwelijke student. JAM experimenteert in Sloehteren een onzer verslaggevers) "HTEREN De Neder- je Aardolie Maatschappij is puttengroep bij Sloehteren bezig met het monteren turbine met generator, ,ee men, gebruikmakend e hoge druk van het aard elektriciteit wil opwekken, omhoog geperste aardgas een druk van 290 atmosfeer moet, om bruikbaar te zijn et buizennet van de Gas- een drukval maken tot on- |r 70 atmosfeer. j|enteel wordt de gasstroom van jten verwerkt door vier installa- de druk omlaag brengen Sertijd water en condensaat aan t s onttrekken, zodat het droog en 'n het buizennet komt. De tech- an de NAM hebben berekend, t proces van het omlaag bren ts »n de druk evengoed kan wor- itgevoerd door een turbine met tv"\f? gekoppeld een generator, die LVjliteit kan opwekken. De ver- fig is, dat dit een aanzienlijk 'oordeel kan opleveren, «search-generator, die volgende i in Sloehteren gaat draaien, zal èr 500 kilowatt per uur kunnen u De experimentele proefnemin- llen ongeveer 6 maanden duren i, bij gunstig resultaat, de hele poep van zes putten wordt aan- n. Daarmee kan een capaciteit po kilowatt per uur worden be> in 1974 alle 48 puttengroepen NAM zouden zijn aangesloten, de (nu nog theoretische) moge- l om per uur 288.000 kilowatt fluceren, dat is meer dan de kilowatt, die de Hunzecentrale st Provinciaal Elektriciteitsbe- linnenkort aan Groningen en kan leveren. Ir. J. M. P. Bongaerts zei over de nieuwste activiteiten van de NAM: „We kunnen nog niet beoordelen hoe de mogelijkheden zullen liggen, maar zeker is. dat we zelf van de opgewekte elektriciteit gebruik zullen kunnen ma ken. Onze installaties hebben nogal een hoog verbruik en er is ons veel aan gelegen om goedkoper te werken". Bij het experimentele systeem van gas een drukval, wanneer het met gro te kracht de schoepen van de turbine aanjaagt, die vervolgens de elektrici teit opwekkende generator. Russische deskundigen, die kortgeleden een be zoek aan Slohcteren hebben gebracht, hebben daar beweerd dat van het door de NAM te testen systeem in Siberië al op grote schaal gebruik wordt ge maakt. Het spreekt vanzelf, dat de kostbare installaties van de NAM nauwlettend bewaakt moeten worden, omdat de mo gelijkheid van sabotage in principe al tijd aanwezig is. Daarom wordt mid den op een cluster een torentje, met daarop een tv-camera gemonteerd, ge bouwd. Aan de omheining worden ge- ophones aangebracht, die od druk rea geren. De camera reageert daarop en richt zich automatisch op de bewuste plaats en seint de beelden door naar de monitor in het centrale schakelcen trum in Tripscompagnie. hun besluit om hun 25 dagen geleden begonnen staking voort te zetten, tot dat zij een 40-urige werkweek hebben bereikt. "William Hogarth, de secretaris van de zeeliedenbond, merkte op dat zijn organisatie het nog minstens acht we ken kan uithouden. De secretaris-gene raal van TUC, George Woodcock, was van oordeel dat de zeelieden toch eens akkoord moeten gaan met een compro mis. .j FS dreigen Bonn WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, McNamara heeft gedreigd de troepen uit Duitsland terug te zullen trekken als Bonn niet voor een passende ver goeding van de onderhoudskosten zorgt. Die passende vergoeding is: pens kopen in de Verenigde Staten. Amerika houdt vast aan de overeen komst die indertijd gesloten is en in 1967 afloopt. Tot dusver zijn de Duitsers bij hun aankopen ongeveer 2 miljard gulden onder de contractuele verplichtingen gebleven. De overeen komst voorziet in wapenaankopen voor een bedrag van ongeveer twee en een half miljard gulden per jaar. West-Duitsland had voorgesteld an dere goederen in plaats van wapens te willen kopen, maar op die suggestie is Amerika niet ingegaan. Bonn had daar bij vooral het oog op industriële uit rustingen ten behoeve van zijn hulp programma voor ontwikkelingslanden, i La ges Mannen, vrouwen en kinderen in Kansas, Amerika, rennen voor hun leven als ze een dreigende wervelwind zien naderen, die zich inktzwart tegen de hemel aftekent. Velen zouden te laat op veiliger plaatsen komen: tien mensen weC:,en gedood en vele tientallen gewond toen de tornado over de stad trok. „BANALE SENTIMENTALITEIT" WIJNANDSRADE Voor de vierde keer in zijn leven hoorde dokter G. Widdershoven, dat hij overleden was. Eén keer komt nog wel eens meer voor, maar vier keer zal wel een luguber record zjjn. Ditmaal stond het bericht met foto en al in een Heerlense krant. Hoe het bericht in dat blad gekomen is, kon de 73-jarige rustende arts uit Wijnandsrade niet verklaren. „Ik be gin bang te worden dat ik vandaag of morgen in mijn eigen doodskist wakker word en er niet meer uit kan," zei de dokter tegen een journa list. Reeds drie maal eerder kreeg hij in zijn leven te horen dat hij overleden was. Dit is echter de eerste keer dat het bericht met naam en necrologie in de krant kwam. Het opmerkelijke is dat het bericht steeds begon te circuleren, als hij met vakantie was. Toen hij voor de oorlog eens van va kantie terugkeerde, vond hij zelfs zijn eigen begrafenis al geheel gere geld. Hij heeft de politie in de arm genomen, maar die gelooft nog niet in kwaadwilligheid. Aangenomen wordt dat de krant een vergissing maakte. In Saint Malo (Bretagne) houden Kaap Hoornvaarders, dat zijn zeelieden die om deze kaap zijn geweest, een ontmoeting. Het feest werd opgeluisterd door de statige binnenkomst van het Duitse schoolschip Fock in haven. DEN .HAAG Het besluit van minister Sam- kalden (justitie) de straf van de tot levenslang veroordeelde oorlogsmisdadiger Willy Lages te onderbreken en hem naar Duitsland te laten gaan, heeft felle protesten ontketend. vrijheidstelling van de oorlogsmisdadi ger „onaanvaardbaar". De vereniging van vrienden oud-gevangenen van het concentratie kamp Sachsenhausen is diep geschokt. „De overweging tot vrijlating van de ze zware oorlogsmisdadiger is tegeno ver de onmetelijke tragedie, die hij heeft veroorzaakt een banale sentimen taliteit", zo staat in het telegram van de vereniging dat naar minister Sam- kalden is gestuurd. De vriendenkring noemt het besluit :n krenking van de nagedachtenis van de slachtoffers en het rechtsge voel van de nabestaanden. De bewindsman van justitie wordt overstroomd met protesttelegrammen. .Verenigd verzet 1940-'45" uitte zijn diepe verontwaardiging over het vol dongen feit van de vrijlating van La ges. Verenigd bezet ziet hierin een be lediging van het rechtsgevoel van ons volk en aanmoediging van die kranten in de Duitse Bondsrepubliek, de jaren 1940-'45 de Hit- Ier-fascisten de exponent waren en die thans op revanche aansturen. Het hoofdbestuur van de republi keinse partij noemt de wijze waarop de vrijlating is geschied „ondemocra tisch". Het maakt bezwaren tegen het vervoer naar Duitsland. „Alsof er geen ziekenhuizen in ons land meer zijn". Demonstraties bleven niet uit. In de hoofdstad verzamelden zich vijftig mensen voor een demonstratieve op tocht naar het standbeeld van de Dok werker. Deze betoging verliep kalm. De heer Bakker (comm.) heeft giste ren in de Tweede Kamer toestemming gekregen te interpelleren over deze kwestie. Kamervoorzitter Van Thiel verklaarde dat deze interpellatie naar SHOW EXCLUSIEVE MEUBELEN NIEUWE RIJN 26 Verkoop: BULTHUIS, Botermarkt 23 Alma verwoest dorpje HAVANNA De orkaan Alma, die al een stad in West-Honduras ver woest heeft, richtte gisteren grote scha de aan op Cuba. Het dorpje El Canjo op de zuidkust werd totaal verwoest. Spoorwegstaking in Italië UTRECHT Het personeel van de Italiaanse spoorwegen heeft aangekon digd op dinsdag 14 juni de gehele dag te zullen staken. Volgens de Neder landse Spoorwegen is dan het treinver keer niet verzekerd, zodat met grote vertragingen gerekend moet worden. Dat zr.1 in het bijzonder gelden voor de treinen uit Nederland met de num mers D68, D108, 819/135 D164, D308 van maandag 13 juni en de TEE 10 van dinsdag 14 juni. alle waarschijnlijkheid op dinsdag 21 juni zal worden gehouden. Freule Wttewaal van Stoetwegen verklaarde gisteravond in een vraag gesprek voor de radio eens te zijn met het besluit van minister Samkalden. „In het aanschijn van de dood houdt het aards gerecht op", aldus het Tweede Kamerlid voor de CHU. Zeer warm DE BILT Het weer in Europa blijft bepaald door een hogedrukge- bied boven Noordoost-Europa en een lage drukgebied boven West-Frankrijk. In een brede zone van Schotland over Ierland en West-Frankrijk naar Noord-Spanje viel overvloedig regen, op verscheidene plaatsen 30 tot 50 mm in 24 uur tüds. In het overige deel van Europa daarentegen is het zonnig en zomers warm met slechts enkele lokale on weersbuien. Onweershaarden samenhangend met de storing boven Frankrijk breiden zich echter elke dag iets verder naar het noorden uit. Gisteravond bereikten enkele zeer plaatselijke buien het uiterste zuidwesten van Nederland. De kans op onweer in ons land neemt van het zuiden uit langzaam verder toe maar ze zullen het warme zomerweer nog niet verstoren. Ook morgen houdt het warme tot zeer warme weer aan. STRANDWEER Warm strandweer met nog steeds een onweerkans. In de middag- en avondu ren matige oostelijke wind. Overdag 25 tot 27 graden, zeewater 14 graden Vooruitzichten: Ook het weekeinde blijft zomers met nog steeds een onweers kans. ONWEER DE BILT Warm en vrij zonnig met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. TT ET eerste bericht dat ons bereikte sprak van invrijheidstelling zonder meer. Daarop bleek, dat de man tijdelijk en zulks in verband met zijn ernstige ziekte in vrij heid is gesteld. Inmiddels is wel dui delijk geworden, dat hier van een bijna stervende moet worden ge sproken. Geen verlening van gratie dus, wat ook kan worden opgemaakt uit de mededeling dat verlening van gratie aan de drie nog zittende oorlogsmis dadigers niet wordt overwogen. Toen enkele jaren geleden de wen selijkheid van gratie weer werd be toogd, hebben ook wij ons tegen de verlening ervan gekeerd. Wij alen ook nu tot het verlenen van gratie geen reden. Van tweeën één: öf de misdadiger heeft geen wroeging, maar dan komt gratie al dadelijk niet aan de orde; öf hij heeft wroeging, maar dan zal hij tegelijk beseffen dat zijn schuld te zwaar is dan dat hij de gratie van mensen mag inroepen. Waarop hij dan nog een beroep mag doen en dat gaat de gratie van mensen ver te boven is de genade Gods in Christus. Lages is in gevangenschap rooms- katholiek geworden. Wij menen te mogen aannemen, dat zijn geestelij ke leidslieden hebben gepoogd hem beide duidelijk te maken. Wat de in vrijheid gestelde thans ten deel is gevallen is barmhartigheid jegens een die aan het eind van een mislukt leven lijkt te staan. Hij zal zich te pijnlijker herinneren dat hij destijds die barmhartigheid niet heeft gekend. Maar daarin school dan ook het onmenselijke, ja duivelse, van het systeem, in dienst waarvan hij zich met zovele anderen had gesteld. Bouwsubsidie yOOR de woningbouw dreigen moeilijkheden. Ondanks stijging van de kapitaal rente en schaarste aan kapitaal heeft minister Bogaers tot nog toe zijn ge raamde aantallen woningen kunnen bonwen. Grote bedragen aan over heidsgeld werden in de woningwet- bouw gepompt, zodat de financie ringsproblemen in de particuliere bouw nog niet tot uitdrukking kwa men in de totaalcijfers van de afge bouwde woningen. Thans staat echter ook de overheid voor financieringsproblemen. Vol gend jaar moet voor een miljard gulden in de overheidsuitgaven ge schrapt worden, waarbij de woning- wetbouw moeilijk buiten schot kan blijken. Hoe nu een aanzienlijke ver mindering van de activiteiten in het bouwbedrijf voorkomen? De Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft de minister een voorstel ge daan, dat het overwegen waard is. De bond vraagt een kleine over heidssubsidie op de hoge rente, die thans betaald moet worden voor bouwkapitaal in de particuliere sec tor. Deze rente-subsidie is aanzien lijk goedkoper dan de financiering van woningwetwoningen. Op een goedkope wijze kan zo de particuliere bouw gestimuleerd wor den en de bouwmarkt voor te grote inzinkingen behoed. Dc N CAB noemt dit ook een rechtvaardige op lossing, omdat het verschil in voor waarden waaronder in de particulie re en in de woningwetbouw gebouwd moet worden, dan althans eniger mate verminderd wordt. Ons lijkt deze oplossing aanlokke lijk. Het bouwen van minder wo ningwetwoningen zal dan misschien ook meebrengen, dat de nog te bou wen woningwetwoningen ook inder daad toegewezen worden aan men sen die een duurdere woning niet kunnen betalen. fa „Ik had een meisje lief pagina Kern merk Op alle huizen subsidie? Een nieuwe suggestie om de woningbouw te bevotde- ren: de Chr. aannemersbond pleit voor een subsidie op de kapitaalrente voor de particuliere bouw. Want de huidige rentestijging is een gevaar vaor de bouwmarkt. Zie pagina 11. fa Riviersplitsing ivordt ruimer - pagina 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1